SEWILLA. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Sewilla

Sewilla to stolica i największe miasto hiszpańskiej Andaluzji. Jest to miejsce, które zachwyca od pierwszego spotkania. Sewilla jest prawdziwą esencją gorącej Hiszpanii, a historia, kultura i współczesność łączą się tu w jedną niezwykłą opowieść. Miasto jest niesamowitą mieszanką wpływów arabskich i chrześcijańskich. Znajdziesz tu wiele zabytków oraz sieć wąskich uliczek i placów. Sewilla zachwyca też pięknymi widokami, smaczną kuchnią, dźwiękami flamenco oraz nieustającym rytmem życia.

Co warto zobaczyć w Sewilli? Jakie są zabytki i atrakcje Sewilli? Jak zaplanować zwiedzanie Sewilli? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Krótka historia Sewilli

Historia hiszpańskiej Andaluzji jest naprawdę niezwykła. Wpływ na nią miały niemal wszystkie cywilizacje europejskie. W czasach starożytnych obszar ten zajmowali Grecy i Fenicjanie. Później był on częścią Imperium Rzymskiego. W VIII wieku przybyli tu Maurowie i rozpoczęła się era muzułmańska. Dopiero pod koniec XV wieku region ten został odbity przez chrześcijan.

Także dziś Sewilla jest niezwykłą mieszanką kulturową. W Sewilli przez wiele wieków ścierały się ze sobą wpływy islamskie i chrześcijańskie. Arabowie zostawili tu po sobie wiele cudownej architektury i wspaniałych zabytków. Dziedzictwo arabskie przenikło też na stałe do tutejszego życia codziennego. Obecnie Andaluzja jest pod tym względem prawdziwą perełką na mapie Europy.

Ważnym momentem dla Sewilli był także okres wielkich odkryć geograficznych. Sewilla stała się wówczas jednym z najważniejszych portów w Europie. Miasto odgrywało ważną rolę w handlu z krajami nowego świata. Rozpoczął się wtedy złoty okres rozwoju miasta. Także po tym okresie do dziś zachowało się w Sewilli wiele pamiątek.

W 1978 roku Hiszpanię podzielono na 17 regionów autonomicznych. Sewilla została wówczas stolicą regionu Andaluzji.

Sewilla – co zobaczyć?

01. Barrio de Santa Cruz

Zwiedzanie Sewilli rozpocznij od spaceru uliczkami dzielnicy Santa Cruz. To historyczne serce miasta. W średniowieczu żyli tu przedstawiciele trzech różnych kultur – arabskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej. Dziś większość domów pochodzi z XIX wieku, a miejsce to porusza wszystkie zmysły. Musisz wybrać się tu na krótki spacer.

Barrio de Santa Cruz w Sewilli tworzą wąskie urokliwe uliczki. Znajdują się tu liczne białe kamienice oraz wiele małych placyków i intrygujących zaułków. Zwróć też uwagę na liczne detale, takie jak fontanny czy drzewka pomarańczowe. Wszystkie one sprawiają, że miejsce to jest naprawdę zachwycające.

Cechą charakterystyczną tego miejsca są także azulejos. Te kolorowe ceramiczne płytki są praktycznie wszędzie. Ozdabiają one fasady budynków, balkony i klatki schodowe. Przybyły do Hiszpanii razem z Maurami i to właśnie dzięki nim Sewilla oraz inne hiszpańskie miasta są takie piękne, radosne i kolorowe.

W dzielnicy Santa Cruz znajdziesz też wiele tradycyjnych knajpek i tapas barów. Są tu także niewielkie hotele i pensjonaty, a także liczne sklepiki z pamiątkami. W centrum Sewilli działa również wiele szkół flamenco. Spontaniczne pokazy flamenco odbywają się też często na ulicach i placach Sewilli.

02. Katedra i Giralda

Najważniejszym zabytkiem Sewilli jest imponująca Katedra Najświętszej Marii Panny. Jej budowa została ukończona w 1506 roku. W momencie powstania była to największa gotycka świątynia na świecie. Na jej ukończenie pozwoliły bogactwa przywiezione do Sewilli z Nowego Świata. Katedra powstała w miejscu dawnego meczetu, który został zrównany z ziemią.

Katedra imponuje gigantycznymi rozmiarami oraz bogato zdobionym wnętrzem. We wnętrzu katedry znajduje się przepiękna nastawa ołtarzowa, a także grób Krzysztofa Kolumba. Spoczywają tu również szczątki króla Ferdynanda III. To właśnie dzięki niemu Sewilla została wyzwolona spod arabskiej dominacji.

Do katedry przylega wieża Giralda. Jest ona jednym z najważniejszych symboli Sewilli. Wieża została zbudowana w XII wieku i pełniła funkcję minaretu. Później została połączona z nowo powstałą katedrą. Ze szczytu wieży ujrzysz przepiękną panoramę Sewilli. Na górę nie prowadzą schody, tylko 35 łagodnych brukowanych pochylni.

Katedrę w Sewilli możesz oczywiście zwiedzać. Bilet wstępu kosztuje 12 EUR. W cenie biletu jest zawarte wejście na wieżę. Bilety kupuje się na miejscu w kasie lub wcześniej online. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

03. Archiwum Indii

Tuż obok katedry w Sewilli znajduje się Archiwum Indii. Mieści się tu największy w całej Hiszpanii zbiór dokumentów dotyczących odkryć geograficznych. Budynek pochodzi z XVII wieku, a archiwum zaczęło działać w 1785 roku. Znajdziesz tu wiele map, rysunków i zapisów z podróży. W archiwum zebrano także wspomnienia Kolumba i Magellana.

Archiwum Indii można zwiedzać, a wstęp jest darmowy.

04. Alkazar w Sewilli

Ważnym symbolem Sewilli jest Alkazar. Jest on jednym z najpiękniejszych kompleksów pałacowych w całej Hiszpanii. Alkazar powstawał przez wiele stuleci, a jego najstarsze fragmenty pochodzą z XII wieku. Pałac był rezydencją władców muzułmańskich, a potem królów hiszpańskich. Także dziś część jego pomieszczeń służy rodzinie królewskiej podczas wizyt w Sewilli.

Alkazar jest prawdziwą perełką. Reprezentuje on styl mudejar łączący elementy islamskie oraz chrześcijańskie (romańskie i gotyckie). Znajdziesz tu liczne arabeski, kamienne łuki oraz dziedzińce z fontannami. Częścią kompleksu pałacowego są także ogrody, w których rosną palmy, oleandry i drzewa cytrusowe. Cały Alkazar jest otoczony potężnym murem obronnym.

Zwiedzanie Alkazaru w Sewilli jest atrakcją płatną. Bilet wstępu kosztuje 13.50 EUR. Najlepiej jest zakupić bilet wcześniej przez internet, bo w dniu planowanej wizyty może już nie być dostępnych wejściówek. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

05. Ratusz

Ważnym obiektem w Sewilli jest także budynek ratusza. Powstał on w XVI wieku, a jego bogato zdobiona fasada jest przykładem stylu plateresco. Znajduje się na niej wiele płaskorzeźb oraz figur postaci, które zapisały się w historii miasta. Ratusz jest siedzibą władz Sewilli.

Przed budynkiem ratusza rozciąga się Plaza de San Francisco. Jest to jeden z głównych placów Sewilli. Dawniej był on centrum najważniejszych wydarzeń w mieście. Dziś spacerują tędy głównie turyści. Od placu odchodzi Calle Sierpes. Jest to główna ulica handlowa Sewilli.

06. Sewilskie grzyby

Nietypową atrakcją Sewilli są tzw. sewilskie grzyby, czyli po hiszpańsku Setas de Sevilla. Jest to wysoka na 26 metrów budowla, która tak naprawdę nazywa się Metropol Parasol. Obiekt powstał w 2011 roku i jest to największa drewniana konstrukcja na świecie. Składa się ona z sześciu parasoli w kształcie grzybów i znajduje się w centrum Sewilli.

Na górze grzybów znajduje się taras widokowy, na który możesz wjechać windą. Ujrzysz stąd świetną panoramę miasta. Z kolei w podziemiach obiektu mieści się Antiquarium. Jest to niewielkie muzeum, w którym zobaczysz pozostałości zabudowań z czasów rzymskich.

Wjazd na taras widokowy kosztuje 15 EUR. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej. Za bilet wstępu do Antiquarium zapłacisz z kolei 2 EUR.

07. Plaza de España

Kolejnym bardzo ważnym symbolem Sewilli jest Plac Hiszpański, czyli Plaza de España. Ten przepiękny plac znajduje się w Parku Marii Luizy w południowej części miasta. Jest to miejsce, które zachwyca swoim pięknem. Stanowi ono esencję tego wszystkiego, co w Sewilli najlepsze.

Plac Hiszpański w Sewilli powstał w 1929 roku. Wówczas w mieście odbywała się Wystawa Iberoamerykańska. Ma on kształt półkola, przy którym wznosi się imponujący Pałac Hiszpański z dwiema wieżami. Znajdziesz tu elementy architektury neogotyckiej, neorenesansowej i stylu mudejar.

Plac jest świetnym miejscem na krótki spacer. Wokół placu przepływa niewielki kanalik, a nad nim poprowadzono cztery mosty. Są one ozdobione kolorowymi płytkami azulejos i symbolizują cztery dawne królestwa Hiszpanii. Z kolei na fasadzie pałacu za pomocą takich płytek przedstawiono wszystkie 48 hiszpańskich prowincji.

Wstęp na Plac Hiszpański jest darmowy. Jest to miejsce, które musisz zobaczyć i zwiedzić. Każdego dnia przybywają tu tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy sprawiają, że to miejsce zawsze tętni życiem. Odbywają się tu również spontaniczne pokazy flamenco.

08. Bazylika Macareny

Mniej znaną dzielnicą w Sewilli jest Macarena. Mimo to, jest to miejsce, które również warto zobaczyć. Znajduje się tu Bazylika Macareny, czyli kościół wybudowany w połowie XX wieku. Bazylika jest świętym miejscem dla lokalnych chrześcijan. W jej wnętrzu zobaczysz XVII-wieczną figurę Matki Boskiej Macareny. Na co dzień znajduje się ona w ołtarzu głównym. Każdego roku przed Wielkanocą jest jednak wynoszona i bierze udział w procesji. Wstęp do kościoła jest darmowy.

Tuż obok bazyliki zobaczysz Łuk Macareny. Jest to jedna z dawnych bram miejskich. Nieopodal znajduje się również siedziba Parlamentu Andaluzji.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

09. Arena korridy

Jednym z symboli Hiszpanii jest korrida, czyli walki z bykami. Jest to niestety najgłupsza i najbardziej kontrowersyjna hiszpańska tradycja. Bo jak inaczej nazwać walkę ze zwierzęciem tylko i wyłącznie w celu rozrywki?

Takie walki odbywają się na arenie korridy zwanej po hiszpańsku Plaza de Toros. Arena w Sewilli uchodzi za jedną z najpiękniejszych. Powstała ona w połowie XIX wieku po ponad stu latach budowy. Arena korridy w Sewilli jest naprawdę imponująca. Jest to miejsce, które warto zobaczyć, nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem korridy. Znajduje się tu również niewielkie Muzeum Korridy.

Zwiedzanie areny korridy w Sewilli kosztuje 10 EUR. W środę od godz. 15:30 możesz zwiedzać za darmo. Warto taką opcję rozważyć, jeśli nie chcesz brać udziału w finansowaniu tego przedsięwzięcia.

10. Złota Wieża w Sewilli

Mniej znanym zabytkiem w Sewilli jest Złota Wieża, która stoi nad brzegiem rzeki Gwadalkiwuru. Wieża powstała w XIII wieku i pełniła wówczas funkcje obronne. Była ona ważnym elementem fortyfikacji obronnych Sewilli. W późniejszych latach wieża służyła także jako kaplica, poczta, więzienie czy skład złota.

Obecnie znajduje się tu niewielkie Muzeum Morskie. Zobaczysz tu stare mapy, kompasy i dokumenty morskie. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 3 EUR.

11. Dzielnica Triana

Spacerując po Sewilli wybierz się także na drugą stronę rzeki Gwadalkiwuru. Znajduje się tam dzielnica Triana. Miejsce to przez wiele stuleci nie miało stałego połączenia z resztą miasta. Dlatego do dziś zachowało swoją odmienność i własną tożsamość. Jest tu też mniej turystycznie i mniej komercyjnie niż na Starym Mieście.

Triana jest bardzo barwną i bardzo autentyczną dzielnicą Sewilli. Hiszpańska kultura i tradycja jest tu wciąż żywa i obecna. To właśnie stąd wywodzi się wielu torreadorów i tancerzy flamenco. To świetne miejsce na krótki spacer. Znajduje się tu wiele spokojnych uliczek i starych domów.

W dzielnicy Triana znajdziesz też wiele barów i restauracji. Udaj się także do Mercado de Triana. Jest to tradycyjny targ ze świeżymi produktami spożywczymi. Kupisz tu świeże owoce, warzywa, wędliny, sery, owoce morza i wiele więcej. Przy niektórych stoiskach możesz też spróbować lokalnych specjałów.

12. Atrakcje w okolicach Sewilli

Wizyta w Sewilli to także świetna okazja, żeby zobaczyć inne ciekawe miejsca w hiszpańskiej Andaluzji. Niedaleko Sewilli znajdują się m.in.: Malaga, Kordoba, Granada, Kadyks, a nawet Gibraltar. Znajdziesz tu również wiele mniejszych urokliwych białych miasteczek, takich jak Ronda, Antequera czy Setenil de Bodegas. Do każdego z tych miejsc dojedziesz z Sewilli pociągiem lub autobusem. Głównym dworcem kolejowym w Sewilli jest dworzec Sevilla – Santa Justa. Z tego dworca odjeżdżają także szybkie pociągi do Madrytu.

Plan zwiedzania Sewilli

Zwiedzanie Sewilli – informacje praktyczne

Na zwiedzanie Sewilli możesz przeznaczyć dwa pełne dni. W dwa dni zdołasz zobaczyć i zwiedzić wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje. Do Sewilli możesz też przyjechać na dłużej. Wówczas możesz odwiedzić także inne ciekawe miasta w Andaluzji.

Po Sewilli najlepiej poruszać się pieszo. Wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje w Sewilli znajdują się niedaleko siebie. Poza tym, w centrum miasta wiele uliczek jest niedostępnych dla samochodów. Jeśli chcesz dotrzeć do bardziej oddalonych części Sewilli, to możesz skorzystać z komunikacji miejskiej. Komunikację miejską w Sewilli tworzą autobusy, tramwaje oraz metro.

Z lotniska do centrum Sewilli najlepiej jest dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Lotnisko w Sewilli jest oddalone o ok. 10 km od centrum miasta. Dojazd zajmuje ok. 30 minut. Na trasie z lotniska do centrum kursuje linia EA (Especial Aeropuerto). Przystanek znajduje się tuż obok wyjścia z hali przylotów. Znajduje się tu również kasa, gdzie możesz kupić bilet. Bilet w jedną stronę kosztuje 4 EUR.

Autobus dojeżdża do centrum Sewilli, nieopodal Starego Miasta. Jego ostatnim przystankiem jest Plaza de Armas (główny dworzec autobusowy). Dokładną trasę autobusu znajdziesz na tej stronie internetowej. Po kliknięciu w link musisz wybrać linię EA z listy po prawej stronie.

Z lotniska do centrum Sewilli możesz dojechać także taksówką. Koszt taksówki to ok. 30 EUR. Na lotnisko w Sewilli nie dojeżdżają pociągi ani metro.

Mapa atrakcji Sewilli

Na poniższej mapce zaznaczyłem najciekawsze miejsca w Sewilli.

Sewilla - mapa
Mapa atrakcji Sewilli. Źródło: OpenStreetMap

Co zjeść w Sewilli?

Sewilla oraz cała Andaluzja słyną z wyśmienitej lokalnej kuchni. Naprawdę warto się w niej zasmakować! Bardzo popularne jest tu zamawianie tapas. Możesz zamówić kilka rodzajów tapas i w ten sposób próbować różnych dań w niedużych ilościach.

Najpopularniejsze tapas w Hiszpanii to:

 • tortilla de patatas (tortilla ziemniaczana),
 • patatas bravas (smażone ziemniaczki),
 • croquetas de jamón (krokiety z szynką),
 • calamares fritos (smażone kalmary),
 • pimientos de Padrón (smażone zielone papryczki).

Typowo andaluzyjskie tapas to także espinacas con garbanzo (szpinak z ciecierzycą). Koniecznie zamów też salmorejo – jest to chłodnik z pomidorów z dodatkiem jajka i hiszpańskiej szynki. Popularne w Sewilli są też bocadillos (kanapki). Możesz zamówić kanapkę z szynką iberyjską, chorizo, serem, a nawet smażonymi kalmarami. W Sewilli możesz zamówić także paellę, choć trzeba przyznać, że nie jest ona tu tak popularna jak w innych regionach Hiszpanii. Najbardziej znanym deserem są tu natomiast churros con chocolate. Do picia zamów zaś piwo, sangrię, tinto de verano lub wermut. W hiszpańskiej kuchni króluje też kawa oraz świeżo wyciskany sok pomarańczowy.

Sewilla – gdzie zjeść?

Gdzie zjeść w Sewilli? Oto kilka polecanych lokali:

 • La Sacristía – świetny tapas bar tuż obok katedry. Spróbujesz tu wiele specjałów hiszpańskiej kuchni. Możesz tu zamówić m.in. salmorejo, croquetas de jamón czy espinacas con garbanzo,
 • La Taberna la Encarnación – restauracja, która znajduje się tuż obok sewilskich grzybów. Miejsce jest trochę turystyczne, ale możesz tu smacznie zjeść. Możesz tu zamówić paellę lub churros,
 • Love Horno Artesano – kawiarnia, w której możesz zamówić kawę lub coś słodkiego. Możesz tu też przyjść na śniadanie. W ofercie lokalu są różne kanapki na ciepło,
 • Kukuchurro – jedne z najlepszych churros w Sewilli. Churros są puszyste i nie ociekają tłuszczem, a jedna porcja kosztuje 5 EUR. Najlepiej zamówić je na wynos,
 • 100 Montaditos – hiszpańska sieć oferująca mini kanapki oraz inne małe przekąski. Do wyboru jest sto różnych, a każda z nich kosztuje 1-1.5 EUR,
 • Empanadas Malvón – sieć kilku lokali oferujących argentyńskie empanady. Empanady są oferowane w różnych wariantach i są stosunkowo niedrogie. To naprawdę smaczna przekąska, którą możesz zjeść na szybko przed dalszym zwiedzaniem miasta.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem pojawią się na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *