MALAGA. Przewodnik po stolicy Costa del Sol. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Malaga

Malaga to największe miasto na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Czekają tu na Ciebie imponujące zabytki oraz piękna słoneczna pogoda niemal przez cały rok. Malaga jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania całej Andaluzji.

Co zobaczyć i zwiedzić w Maladze? Jakie są zabytki i atrakcje w Maladze? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Gdzie leży Malaga?

Malaga jest jednym z głównych miast Andaluzji, czyli hiszpańskiego regionu autonomicznego na południu kraju. Andaluzja to naprawdę piękny, a zarazem bardzo zróżnicowany region, w którym dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu imponujące krajobrazy, piękna natura, małe klimatyczne miasteczka oraz duże miasta z licznymi zabytkami. Andaluzja jest też jednym z najcieplejszych regionów w Europie. Dużą popularnością cieszy się tu oczywiście tzw. Wybrzeże Słońca (Costa del Sol). Wybrzeże ma ponad 150 km długości i znajduje się tu wiele pięknych plaż. Obszar ten ma naprawdę wiele do zaoferowania i to pomimo tego, że z każdym rokiem przybywa tu coraz więcej turystów.

Warto wiedzieć, że dzisiejsza Andaluzja wyrosła na dziedzictwie kulturowym niemal wszystkich cywilizacji europejskich. Ich ślady są tu obecne, w mniejszym lub większym stopniu, aż do dziś. W czasach starożytnych teren ten zajmowali między innymi Grecy i Fenicjanie. Był on również częścią Imperium Rzymskiego. W VIII wieku rozpoczęło się tu panowanie muzułmańskie. Zakończyło się ono dopiero pod koniec XV wieku, kiedy to region ten został przejęty przez chrześcijan. Oznacza to, że kultura chrześcijańska dominuje tu raptem od trochę ponad 500 lat, natomiast okres arabski trwał blisko osiem wieków. Przez tak długi czas dziedzictwo arabskie zdołało na stałe przeniknąć do tutejszej kultury, co sprawia, że Andaluzja jest pod tym względem prawdziwą perełką na mapie Europy.

Dzisiejsza Andaluzja to także region, w którym do dziś jest bardzo silnie obecna hiszpańska tradycja. Mówi się zresztą, że jeśli chciałbyś zobaczyć „prawdziwą Hiszpanię”, to powinieneś przyjechać właśnie do Andaluzji. To właśnie tutaj ta „hiszpańskość” zachowała się w największym stopniu i to właśnie ten region najbardziej kojarzy się z gonitwami byków, pokazami flamenco, spożywaniem tapas czy słynnymi sjestami w środku upalnego dnia.

Malaga – jak dojechać?

Do Malagi można dość łatwo dojechać. Bezpośrednie loty na trasach z Polski wykonują tanie linie lotnicze: Wizzair oraz Ryanair. Możesz też wybrać się w podróż z przesiadką w Barcelonie lub Madrycie. Regularne kursy na trasie Barcelona-Malaga oraz Madryt-Malaga wykonuje hiszpański tani przewoźnik Vueling. Najtańsze bilety na tych trasach zaczynają się już od 20 EUR w jedną stronę.

Lotnisko w Maladze (Aeropuerto de Málaga) jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Najbardziej optymalnym środkiem transportu jest w tym przypadku kolej podmiejska (tren de cercanías). Linia C-1 dowiezie Cię w dość krótkim czasie do dworca głównego Málaga – María Zambrano. Jadąc w przeciwnym kierunku dojedziesz natomiast do innych kurortów na Costa del Sol, takich jak Torremolinos czy Fuengirola. Z lotniska do centrum Malagi kursuje także linia autobusowa A. W przeciwieństwie do pociągu działa ona także w nocy.

Jeśli Twój nocleg znajduje się w centrum miasta, to w Maladze prawdopodobnie w ogóle nie będziesz musiał korzystać z transportu publicznego. Wszystkie najważniejsze atrakcje są bowiem położone blisko siebie.

Malaga – co warto zobaczyć?

Malaga w całej swojej historii była wielokrotnie niszczona i bombardowana, a potem odbudowywana. W związku z tym dawny układ urbanistyczny zachował się tu tylko do pewnego stopnia. Większość zabytków jest zlokalizowana w obrębie tzw. centrum historycznego (centro histórico). Pozostała część miasta, wraz z rozwojem turystyki w XX wieku, przekształciła się natomiast w nowoczesny i kosmopolityczny kurort turystyczny.

Malaga

1. Katedra w Maladze

Jednym z najważniejszych zabytków Malagi jest Katedra Wcielenia (Catedral de la Encarnación). Jej charakterystyczna wieża góruje ponad zabudową centrum historycznego. Katedra powstawała przez ponad 250 lat. Prace budowlane już dawno się zakończyły, ale tak naprawdę obiekt ten do dziś pozostaje nieukończony. Brakuje bowiem jednej z pierwotnie zaplanowanych dwóch wież. Z tego powodu katedra często jest określana przez mieszkańców mianem jednorękiej (La Manquita).

Malaga
katedra w Maladze
katedra w Maladze

Wewnątrz świątyni znajdują się potężne XVII-wieczne organy. Są tu też liczne dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów. Zwiedzanie katedry jest atrakcją płatną. W cenie biletu jest zawarty audioguide – dostępny również w polskiej wersji językowej! Oprócz standardowych biletów jest także droższa opcja, która umożliwia dodatkowo wejście na dach świątyni w ramach 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem.

Tuż obok katedry znajduje się też tzw. Pałac Biskupa (Palacio Episcopal). Ta barokowa budowla powstała w XVIII wieku, a obecnie mieści się tu Muzeum Diecezjalne (ARS Málaga). Można w nim oglądać liczne eksponaty religijne. Muzeum nie jest może najciekawszą atrakcją Malagi, ale można tu wejść na tym samym bilecie, który uprawnia do zwiedzania katedry.

2. Plac Konstytucji i Calle del Marqués de Larios

Ważnym miejscem w Maladze jest Plac Konstytucji (Plaza de la Constitución). Pełnił on wiodącą rolę w życiu miasta już w czasach arabskich. Aktualnie jest to bardzo popularne miejsce spotkań mieszkańców oraz turystów. Na środku placu znajduje się XVI-wieczna renesansowa fontanna genueńska (Fuente de Génova).

Od placu odchodzi Calle del Marqués de Larios. Jest to bardzo reprezentacyjna ulica, która łączy historyczne centrum Malagi z portem morskim. Pełni ona rolę głównej alei handlowej miasta i jest przeznaczona tylko dla pieszych. W sezonie bożonarodzeniowym to właśnie tutaj rozświetla się przepiękna iluminacja świąteczna, którą z pewnością warto zobaczyć.

Malaga

Poza tym, tuż obok Placu Konstytucji znajduje się także Muzeum Carmen Thyssen (Museo Carmen Thyssen). Można tu również zobaczyć bardzo ładny neogotycki Kościół Najświętszego Serca (Iglesia del Sagrado Corazón) z początku XX wieku.

3. Dom Narodzin i Muzeum Picasso

Na pewno warto wiedzieć, że w 1881 roku w Maladze przyszedł na świat znakomity hiszpański malarz Pablo Picasso. Urodził się w jednym z domów przy Plaza de la Merced. Obecnie w domu narodzin Picassa (Casa Natal de Picasso) mieści się niewielkie muzeum poświęcone życiu i twórczości artysty.

Nieopodal, raptem kilkaset metrów dalej, znajduje się natomiast jeszcze jedna placówka dedykowana artyście, tym razem jednak znacznie większa i o wiele bardziej okazała. Muzeum Picassa (Museo Picasso) mieści się w XVI-wiecznym pałacu hrabiów Buenavista (Palacio de los Condes de Buenavista). Można tu oglądać ponad 200 różnych prac artysty. Miejsce to powinien odwiedzić każdy, kto interesuje się sztuką i malarstwem. Ponadto, w piwnicach budynku udostępnione dla zwiedzających są też ruiny i pozostałości z czasów fenickich i rzymskich. Odkryto je podczas jednej z przebudów obiektu.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4. Teatr Rzymski

Jednym z najstarszych zabytków Malagi jest starożytny teatr rzymski (Teatro Romano). Znajduje się on przy Calle Alcazabilla. Teatr powstał w czasach cesarza Augusta, a odkryto go zupełnie przypadkiem w połowie XX wieku. Obiekt ten można zwiedzać za darmo.

Teatro Romano

5. Alcazaba

Tuż obok teatru znajduje się wejście na teren Alcazaby. To bardzo ważne miejsce przypominające o dawnej potędze cywilizacji muzułmańskiej zamieszkującej niegdyś tereny miasta. W czasach arabskich Alcazabą nazywano ufortyfikowaną twierdzę położoną na wzgórzu. Na jej terenie znajdowały się zabudowania obronne oraz pałac muzułmańskich władców. Tego typu obiektów w całej Andaluzji jest oczywiście znacznie więcej.

Alcazaba w Maladze powstała już w VIII wieku. Wchodząc na teren obiektu, trzeba podejść trochę pod górę, ale trasa nie jest bardzo uciążliwa, choć warto patrzeć pod nogi, bo grunt ma sporo nierówności. Trasa zwiedzania prowadzi wzdłuż murów dawnej twierdzy. Można tu również zobaczyć dawne pałacowe wnętrza, które nie zachowały się jednak do dziś w tak dobrym stanie jak chociażby te w Granadzie. Z Alcazaby rozciąga się panorama Malagi.

Alcazaba
Alcazaba
Alcazaba

6. Zamek Gibralfaro

Na wzniesieniu sąsiadującym z Alcazabą znajduje się zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro). Powstał on w XIV wieku i miał stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed najazdem wroga. Historia tego wzgórza ma swoje początki jednak znacznie wcześniej. Jego walory zostały docenione już w czasach starożytnych i znajdowała się tu wówczas zabudowa służąca jako punkt orientacyjny dla statków przypływających do miasta.

Obecnie można tu oglądać pozostałości obiektów arabskich. Rozciąga się stąd również jeszcze pełniejsza i jeszcze piękniejsza panorama miasta. Na wzgórze Gibralfaro wiedzie dość stroma ścieżka, która momentami bywa też trochę śliska. Dojeżdża tu również autobus komunikacji miejskiej. Chcąc zwiedzić zarówno Alcazabę jak również zamek Gibralfaro, warto kupić bilet łączony na obie atrakcje. Jest on trochę tańszy, niż gdyby kupować dwa bilety osobno.

Tak prezentuje się Malaga widziana ze wzgórza Gibralfaro:

Gibralfaro
Malaga
Malaga

7. Paseo del Parque

Idąc na południe od Katedry lub Alcazaby, można dojść do Paseo del Parque. Jest to kolejna już bardzo reprezentacyjna ulica Malagi, która oddziela centrum historyczne miasta od portu morskiego. Ulica ta jest dość ważnym szlakiem komunikacyjnym. Tuż obok znajduje się natomiast bardzo przyjemny Park Malagi (Parque de Málaga, Parque de la Alameda). Jest on porośnięty przepiękną roślinnością pochodzącą z całego świata.

Malaga
Paseo del Parque

Wzdłuż parku stoi kilka reprezentacyjnych budowli. Najważniejszą z nich jest Muzeum Malagi (Museo de Málaga). Można w nim oglądać ekspozycję składającą się z dwóch części. Pierwsza część obejmuje liczne dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów, a druga prezentuje znaleziska archeologiczne opowiadające o historii miasta i jego okolic. Całkiem niedaleko znajduje się też arena walk byków (Plaza de Toros de la Malagueta).

8. Port w Maladze i plaża Malagueta

Dużym atutem Malagi jest też oczywiście wybrzeże. Port morski w Maladze jest całkiem spory i może zrobić naprawdę duże wrażenie. Dla turystów jest tutaj przeznaczony deptak Palmeral de las Sorpresas oraz Paseo del Muelle Uno. Do najważniejszych obiektów należy tu zaliczyć Centre Pompidou Málaga oraz latarnię morską.

port w Maladze
port w Maladze

Bardzo blisko portu znajduje się również najpopularniejsza miejska plaża Malagueta (Playa de la Malagueta). Zwłaszcza w lato jest ona oblegana przez prawdziwe tłumy. Faktem jest jednak, że ładna pogoda utrzymuje się tutaj praktycznie przez cały rok, dlatego spacer po plaży w Maladze może być dobrym pomysłem na spędzenie czasu nawet w grudniu. Nawet wtedy można tu złapać trochę słońca.

Malaga
plaża Malagueta
plaża Malagueta

Co zjeść w Maladze?

Wizyta w Maladze to świetna okazja na zasmakowanie się w hiszpańskiej kuchni. Jest ona bardzo smaczna i naprawdę różnorodna. Królują tu owoce morza, ale spożywa się też mięsa, sery czy nawet różnego rodzaju zupy z warzyw.

Popularną formą konsumpcji jest w Hiszpanii zamawianie tapas, czyli małych porcji jedzenia. Możesz zamówić kilka rodzajów tapas i w ten sposób spróbować różnych dań w niedużych ilościach. Najpopularniejsze hiszpańskie tapas to: omlet ziemniaczany (tortilla de patatas), pieczone ziemniaczki (patatas bravas), smażone kalmary (calamares fritos), krokiety z szynką (croquetas de jamón) czy ser owczy z regionu La Mancha (queso manchego). Typowo andaluzyjskimi tapas są z kolei grillowane sardynki na patykach (espeto de sardinas) oraz melon z szynką (melón con jamón).

Oprócz tapas, występują tu też dania typowo obiadowe. Do tych najpopularniejszych należą oczywiście paelle. Można je zamówić np. w wersji z owocami morza, z kurczakiem lub mieszanej.

Najpopularniejszą zupą w Andaluzji jest chłodnik z pomidorów, np. gazpacho czy salmorejo. Inną odmianą takiego chłodnika jest też porra antequerana.

Do picia możesz natomiast zamówić sangrię lub tinto de verano. W Andaluzji pije się również słodkie wino Malaga. Popularne jest także pochodzące z Sewilli piwo Cruzcampo.

paella de marisco
porra antequerana

Czy warto przyjechać do Malagi?

Czy warto przyjechać do Malagi? Oczywiście, że tak! Piękna pogoda oraz imponujące zabytki sprawiają, że Malagę zdecydowanie warto zobaczyć.

Jeśli zależy Ci na pobieżnym poznaniu miasta i zobaczeniu najważniejszych atrakcji, to wówczas na zwiedzanie Malagi warto zaplanować dwa pełne dni. Oczywiście możesz tu też przyjechać na dłużej, by odpocząć oraz skorzystać ze słońca i morskich kąpieli.

Spędzając urlop w Maladze, warto też odwiedzić inne okoliczne miejscowości. Malaga jest świetną bazą wypadową do zwiedzania całej Andaluzji. Andaluzja jest natomiast regionem tak zróżnicowanym, że każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Podróżując po Andaluzji najlepiej jest wynająć samochód. Ceny wynajmu są tu stosunkowo niskie. Możesz też korzystać z autobusów, które kursują pomiędzy najważniejszymi miastami w regionie. Transport między miastami Andaluzji zapewniają różni przewoźnicy, w tym przede wszystkim Alsa czy Avanza. Ceny biletów są naprawdę przystępne. Pociągiem z Malagi możesz natomiast dojechać do największych miast, takich jak Granada, Kordoba czy Sewilla.

Andaluzja to z pewnością jeden z tych regionów Europy, który zaskoczy Cię swoją wielką różnorodnością i w którym bardzo łatwo się zakochać. Obszar ten ma naprawdę dużo do zaoferowania i z oferty tej zdecydowanie warto skorzystać.

Odkryj również inne ciekawe miejsca w Andaluzji:


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. 29 sierpnia, 2024

    […] MALAGA. Przewodnik po stolicy Costa del Sol. Najważniejsze zabytki i atrakcje […]

  2. 10 września, 2024

    […] MALAGA. Przewodnik po stolicy Costa del Sol. Najważniejsze zabytki i atrakcje […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *