MALAGA. Przewodnik po stolicy Costa del Sol. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Spis treści
—
Andaluzja to naprawdę piękny, a zarazem bardzo zróżnicowany region położony w południowej Hiszpanii, w którym coś dla siebie znajdzie dosłownie każdy, co oznacza, że nie wyjadą stąd zawiedzeni ani miłośnicy natury i przepięknych krajobrazów, ani też ci, którzy przede wszystkim stawiają na poznawanie historii oraz kultury dużych i małych miast. Podczas podróży po Andaluzji dla wielu turystów główną bazą pobytową jest Malaga, z której udają się oni także do innych pobliskich miejscowości.
ANDALUZJA W PIGUŁCE, CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ O TYM REGIONIE?
Z czysto administracyjnego punktu widzenia należałoby powiedzieć, że Andaluzja (hiszp. Andalucía) jest jedną z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii zamieszkałą przez ponad 8 mln osób i że obejmuje ona większość południowego obszaru kraju. Stolicą regionu jest oczywiście Sewilla, ale jest tu także kilka innych znaczących miast, takich jak Malaga, Granada, Kordoba czy Almeria. Obecnie, dla sporej części turystów Andaluzja kojarzy się wciąż przede wszystkim z pięknymi plażami i wspaniałą słoneczną pogodą utrzymującą się przez niemal cały rok, co spowodowało, że jest to niezmiennie jeden z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków w Europie. Warto jednak pamiętać, że region ten charakteryzuje się również bardzo bogatą historią, doskonale zachowanym dziedzictwem kulturowym oraz zróżnicowanym i zapierającym dech w piersiach krajobrazem naturalnym, i właśnie dlatego, nawet jeśli przyjeżdżacie tu głównie po to, żeby wypocząć w jednym z nadmorskich kurortów, to z pewnością warto tak zaplanować sobie czas, aby znalazło się w nim również miejsce na choćby mały objazd po regionie.
Warto wiedzieć, że dzisiejsza Andaluzja wyrosła na dziedzictwie kulturowym niemal wszystkich cywilizacji europejskich, a ich ślady i pozostałości są tu obecne, w mniejszym lub większym stopniu, po dziś dzień. W czasach starożytnych teren ten zajmowali między innymi Grecy i Fenicjanie, był on również częścią Imperium Rzymskiego. Ważnym okresem w dziejach regionu było panowanie muzułmańskie, które rozpoczęło się w VIII wieku, a zakończyło się pod koniec XV wieku, kiedy to region ten został przejęty przez chrześcijan. Oznacza to, że kultura chrześcijańska dominuje tu raptem dopiero od trochę ponad 500 lat, natomiast okres arabski trwał blisko osiem wieków, i przez tak długi czas zdążył on na trwałe zapisać się na kartach andaluzyjskiej historii. Dziedzictwo arabskie zdołało więc przeniknąć na stałe do tutejszego życia codziennego, a to z kolei sprawia, że Andaluzja jest obecnie pod tym względem prawdziwą perełką na mapie Europy. Warto wspomnieć, że w dalszym ciągu meczety czy dawne muzułmańskie twierdze obronne należą do jednych z najciekawszych zabytków południowej Hiszpanii i z pewnością warto je zobaczyć!
Dzisiejsza Andaluzja to także region, w którym po dziś dzień bardzo silnie obecna jest hiszpańska kultura oraz tradycja. Mówi się zresztą, że jeśli chcielibyście zobaczyć „prawdziwą Hiszpanię”, taką jak ją sobie wszyscy wyobrażacie i znacie z różnych opowieści, to powinniście przyjechać właśnie do Andaluzji, bo to właśnie tutaj ta „hiszpańskość” zachowała się w największym stopniu i to właśnie ten region najbardziej kojarzy się z gonitwami byków, pokazami flamenco, spożywaniem tapas czy słynnymi sjestami w środku upalnego dnia.
O samej Andaluzji warto też wiedzieć, że działalność ludzka koncentruje się tu nie tylko w większych miastach, lecz również w małych miasteczkach, w których życie płynie zupełnie innym rytmem niż ten obecny w dużych aglomeracjach. Tzw. białe miasteczka (hiszp. pueblos blancos) ze swoją charakterystyczną białą zabudową są zresztą jedną z najważniejszych wizytówek regionu, a wiele spośród nich jest też bardzo ciekawie położonych, np. na zboczu góry czy na skraju głębokiego wąwozu, co nadaje im dodatkowego piękna. W zasadzie warto podkreślić, że niezwykle zróżnicowane ukształtowanie terenu jest kolejną już cechą charakterystyczną tego obszaru, a bliskość gór i wybrzeża Morza Śródziemnego sprawia, że wytworzył się tu bardzo łagodny klimat, który w połączeniu z silnie świecącym słońcem powoduje, że w Andaluzji taka pora roku jak zima praktycznie nie istnieje i można tu przyjechać dosłownie w każdym miesiącu roku.
MALAGA, CZYLI STOLICA COSTA DEL SOL – WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZYJAZDU
Andaluzja jest jednym z najcieplejszych regionów w całej Europie, a celem turystów z całego świata bijącym rokrocznie rekordy popularności jest oczywiście tzw. Wybrzeże Słońca (hiszp. Costa del Sol). Już sama nazwa zdradza, że będzie to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą po prostu powygrzewać się w słońcu na przepięknych plażach rozciągających się na długości ponad 150 km, ale obszar ten ma oczywiście do zaoferowania znacznie więcej. Największym miastem Costa del Sol jest Malaga (hiszp. Málaga), ale znajdziecie tu też wiele innych, mniejszych i większych, nadmorskich miejscowości, które również skradną niejedno serce, nawet mimo tego, że z każdym rokiem ich wybrzeża są coraz bardziej zabudowywane wciąż powstającymi tu nowymi hotelami.
Do samej Malagi stosunkowo łatwo dojechać. Bezpośrednie loty na trasach z Polski wykonują między innymi tanie linie lotnicze, takie jak Wizzair czy Ryanair, ale opcji na dotarcie tu jest oczywiście więcej. Jedną z nich może być na przykład podróż z przesiadką w Barcelonie czy Madrycie. Regularne kursy na trasie Barcelona-Malaga oraz Madryt-Malaga wykonuje hiszpański tani przewoźnik Vueling, a najtańsze bilety na tych trasach zaczynają się już od 20 EUR w jedną stronę.
Samo lotnisko w Maladze (hiszp. Aeropuerto de Málaga) jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, a najbardziej optymalnym środkiem transportu jest w tym przypadku kolej podmiejska (hiszp. tren de cercanías). Linia C-1 dowiezie Was w dość krótkim czasie do dworca głównego Málaga – María Zambrano, ale dotrzeć nią możecie również (jadąc w przeciwnym kierunku) do innych kurortów na Costa del Sol, takich jak Torremolinos czy Fuengirola. Na trasie łączącej lotnisko z centrum Malagi kursuje także w ramach systemu komunikacji miejskiej linia autobusowa A, która w przeciwieństwie do pociągu wykonuje połączenia całą dobę, więc warto o niej pamiętać, kiedy potrzebujecie pokonać ten dystans na przykład w środku nocy. W samej Maladze, jeśli tylko macie dobrą lokalizację noclegu, być może w ogóle nie będziecie musieli korzystać z transportu publicznego, ponieważ wszystkie najważniejsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć, są położone stosunkowo niedaleko siebie.
CO W MALADZE WARTO ZOBACZYĆ?
Malaga w całej swojej historii była wielokrotnie niszczona i bombardowana, a potem odbudowywana, w związku z czym dawny układ urbanistyczny zachował się tu tylko do pewnego stopnia. Większość zabytków zlokalizowana jest w obrębie tzw. centrum historycznego (hiszp. centro histórico), natomiast pozostała część miasta, wraz z rozwojem turystyki na masową skalę w XX wieku, przekształciła się z biegiem czasu w nowoczesny i kosmopolityczny kurort turystyczny.
KATEDRA
Jednym z najważniejszych zabytków Malagi jest bez wątpienia Katedra Wcielenia (hiszp. Catedral de la Encarnación), której charakterystyczna wieża góruje ponad otaczającą ją zabudową centrum historycznego. Katedra powstawała przez ponad 250 lat, a prace budowlane co prawda już dawno się zakończyły, ale tak naprawdę obiekt ten do dnia dzisiejszego pozostaje nieukończony. Brakuje bowiem jednej z pierwotnie zaplanowanych dwóch wież i z tego też powodu katedra często jest określana przez mieszkańców mianem jednorękiej (hiszp. La Manquita).

katedra w Maladze

katedra w Maladze
Wewnątrz świątyni znajdują się między innymi potężne XVII-wieczne organy, a w kilkunastu bocznych kaplicach uwagę przykuwają liczne dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów. Za bilet umożliwiający zwiedzanie katedry trzeba oczywiście zapłacić, ale w cenie zawarty jest audioguide, dostępny również w polskiej wersji językowej! Możecie się także zdecydować na kupno droższego biletu, który umożliwia ponadto wejście na dach świątyni w ramach około 40-minutowej wycieczki z przewodnikiem.
Tuż obok katedry, po jej zachodniej stronie, znajduje się jeden z bardziej charakterystycznych budynków starego miasta, którym jest tzw. Pałac Biskupa (hiszp. Palacio Episcopal). Ta barokowa budowla powstała w XVIII wieku, a obecnie mieści się tu Muzeum Diecezjalne (hiszp. ARS Málaga), w którym oglądać można przede wszystkim różnego rodzaju eksponaty religijne. Muzeum nie jest może najciekawszym obiektem na terenie miasta, ale warto wspomnieć, że można tu wejść na tym samym bilecie, który uprawnia do zwiedzania katedry.
PLAC KONSTYTUCJI I CALLE DEL MARQUÉS DE LARIOS
Jednym z najważniejszych miejsc w Maladze, które swoją wiodącą rolę w życiu miasta pełniło już w czasach arabskich, jest Plac Konstytucji (hiszp. Plaza de la Constitución). Aktualnie jest on bardzo popularnym miejscem spotkań zarówno wśród mieszkańców jak i turystów, a znajduje się tu między innymi XVI-wieczna renesansowa fontanna genueńska (hiszp. Fuente de Génova).

Plaza de la Constitución
Od placu odchodzi Calle del Marqués de Larios, czyli przeznaczona tylko dla pieszych bardzo reprezentacyjna ulica łącząca historyczne centrum Malagi z portem morskim oraz pełniąca rolę głównej alei handlowej miasta. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w sezonie bożonarodzeniowym to właśnie tutaj rozświetla się przepiękna iluminacja świąteczna przykuwająca uwagę wszystkich przechodniów.
Poza tym, tuż obok Placu Konstytucji znajduje się także Muzeum Carmen Thyssen (hiszp. Museo Carmen Thyssen) oraz bardzo ładny neogotycki Kościół Najświętszego Serca (hiszp. Iglesia del Sagrado Corazón) z początku XX wieku.

Kościół Najświętszego Serca
DOM NARODZIN I MUZEUM PICASSA
Na pewno należy wiedzieć, że w 1881 roku w Maladze, w jednym z domów przy Plaza de la Merced, na świat przyszedł znakomity hiszpański malarz Pablo Picasso. Obecnie w domu narodzin Picassa (hiszp. Casa Natal de Picasso) mieści się niewielkie muzeum poświęcone życiu i twórczości artysty.
Nieopodal, raptem kilkaset metrów dalej, znajduje się natomiast jeszcze jedna placówka dedykowana temu twórcy, tym razem jednak znacznie większa i o wiele bardziej okazała. Muzeum Picassa (hiszp. Museo Picasso) mieści się w XVI-wiecznym pałacu hrabiów Buenavista (hiszp. Palacio de los Condes de Buenavista) i oglądać tu można ponad 200 różnych prac artysty. Jeśli więc interesujecie się sztuką i malarstwem, to koniecznie powinniście się tu wybrać podczas Waszego pobytu w Maladze. Warto wspomnieć, że w piwnicach budynku udostępnione dla zwiedzających są ponadto ruiny i pozostałości z czasów fenickich i rzymskich, które odkryto podczas jednej z przebudów obiektu.
TEATR RZYMSKI
Jednym z najstarszych zabytków Malagi jest starożytny teatr rzymski (hiszp. Teatro Romano), który powstał w czasach cesarza Augusta. Został on odkryty zupełnie przypadkowo w połowie XX wieku, a znajduje się przy Calle Alcazabilla. Co ważne, obiekt ten jest udostępniony dla zwiedzających zupełnie za darmo.

Teatro Romano
ALCAZABA
Tuż obok teatru znajdziecie ponadto wejście na teren Alcazaby, która jest bardzo ważnym elementem przypominającym o dawnej potędze cywilizacji muzułmańskiej zamieszkującej niegdyś tereny miasta. W czasach arabskich Alcazabą nazywano położoną na wzgórzu ufortyfikowaną twierdzę, w której obok zabudowy obronnej znajdował się między innymi pałac muzułmańskich władców. Tego typu obiektów w całej Andaluzji jest oczywiście znacznie więcej, a Alcazaba w Maladze powstała już w VIII wieku. Wchodząc na teren obiektu, będziecie musieli iść trochę pod górę, ale sama trasa nie jest raczej zbyt uciążliwa, choć na pewno warto patrzeć pod nogi, bo grunt ma sporo nierówności. Idąc od wejścia, najpierw będziecie przechodzić wzdłuż murów dawnej twierdzy, a następnie dojdziecie do wnętrz dawnego pałacu, które nie zachowały się jednak do dnia dzisiejszego w tak dobrym stanie jak chociażby te, które można oglądać w Granadzie. Zwiedzając Alcazabę, macie też możliwość podziwiania przepięknej panoramy całego miasta.

Alcazaba

Alcazaba

Alcazaba
ZAMEK GIBRALFARO
Na wzniesieniu sąsiadującym z Alcazabą znajduje się zamek Gibralfaro (hiszp. Castillo de Gibralfaro), który został zbudowany w XIV wieku i który miał niegdyś stanowić dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed najazdem wroga. Historia tego wzgórza ma swoje początki jednak znacznie wcześniej, ponieważ jak się okazuje, jego walory zostały docenione już w czasach starożytnych, kiedy to znajdowała się tu zabudowa służąca jako punkt orientacyjny dla przypływających do miasta statków. Obecnie oglądać tu można pozostałości obiektów arabskich, a także podziwiać jeszcze pełniejszą i jeszcze piękniejszą panoramę miasta. Na wzgórze Gibralfaro wiedzie dość stroma ścieżka, która momentami bywa też trochę śliska, ale dostać się tu można także autobusem komunikacji miejskiej.
Chcąc zwiedzić zarówno Alcazabę jak również zamek Gibralfaro, warto kupić bilet łączony na obie atrakcje, który jest trochę tańszy, niż gdyby kupować oba te bilety osobno.

Gibralfaro
PASEO DEL PARQUE
Idąc nieco na południe od Katedry lub Alcazaby, dojdziecie do Paseo del Parque, czyli kolejnej już bardzo reprezentacyjnej ulicy Malagi, która oddziela centrum historyczne miasta od portu morskiego. Ulica ta jest dość ważnym szlakiem komunikacyjnym i odbywa się tu normalny ruch samochodowy, ale samo miejsce jest o tyle ciekawe, że tuż obok urządzono bardzo przyjemny park (hiszp. Parque de Málaga, Parque de la Alameda) porośnięty mnóstwem przeróżnej roślinności z całego świata.

Paseo del Parque
Wzdłuż parku stoi kilka reprezentacyjnych budowli, które z pewnością mogą przykuć Waszą uwagę. Do najważniejszych z nich należy Muzeum Malagi (hiszp. Museo de Málaga), w którym oglądać można ekspozycję składającą się z dwóch części: pierwsza część obejmuje liczne dzieła sztuki pochodzące z różnych okresów, druga natomiast prezentuje znaleziska archeologiczne opowiadające o historii miasta i jego okolic.
Całkiem niedaleko, po drugiej stronie dość ruchliwego skrzyżowania, znajduje się natomiast arena walk byków (hiszp. Plaza de Toros de la Malagueta).

plaza de toros
PORT MORSKI I PLAŻA
Tym, co zwłaszcza w sezonie przyciąga najwięcej osób, jest oczywiście wybrzeże, a port morski w Maladze jest całkiem sporych rozmiarów i może zrobić naprawdę duże wrażenie. Dla turystów jest tutaj przeznaczony deptak Palmeral de las Sorpresas (prowadzący równolegle do Paseo del Parque) oraz prostopadły do niego Paseo del Muelle Uno. Do obiektów wartych uwagi należy zaliczyć tu między innymi Centre Pompidou Málaga oraz latarnię morską (hiszp. La Farola de Málaga).

port w Maladze

port w Maladze
Bardzo blisko samego portu znajduje się również najpopularniejsza miejska plaża Malagueta (hiszp. Playa de la Malagueta), która szczególnie w lato bywa oblegana przez prawdziwe tłumy. Faktem jest jednak, że ładna pogoda utrzymuje się tutaj praktycznie przez cały rok, dlatego sama plaża może być dobrym pomysłem na spędzenie czasu nawet w grudniu, kiedy to można jeszcze złapać trochę słońca, mimo że nie ma już wówczas co liczyć na kąpiel w bądź co bądź chłodnym morzu.

plaża Malagueta

plaża Malagueta
CO I GDZIE WARTO ZJEŚĆ PODCZAS POBYTU W MALADZE?
Każda wizyta w Hiszpanii powinna być również prawdziwą ucztą dla Waszych kubków smakowych. Swoje specjalne miejsce w hiszpańskiej kuchni zajmują oczywiście owoce morza, ale spożywa się tu także mięso, sery czy nawet różnego rodzaju zupy z warzyw.
Bardzo popularną formą konsumpcji jest w Hiszpanii oczywiście zamawianie tapas, czyli małych porcji jedzenia, które mogą zarówno robić za przystawkę jak również stanowić odrębny posiłek sam w sobie, kiedy to zamawia się kilka rodzajów tapas i w ten sposób próbuje różnych dań w niedużych ilościach. Warto też zresztą wspomnieć, że sami Hiszpanie często robią tak, że chcąc spotkać się z przyjaciółmi umawiają się właśnie specjalnie na tapas. Spośród bardzo popularnych rodzajów tych przekąsek można wskazać między innymi omlet ziemniaczany (hiszp. tortilla de patatas), pieczone ziemniaczki (hiszp. patatas bravas), smażone kalmary (hiszp. calamares fritos), krokiety z szynką lub serem (hiszp. croquetas de jamón, croquetas de queso) czy ser z owczego mleka (hiszp. queso manchego). Do tych typowo andaluzyjskich tapas należy też zaliczyć między innymi grillowane sardynki na patykach (hiszp. espeto de sardinas) czy melona z szynką (hiszp. melón con jamón).
Oczywiście oprócz tapas, występują tu też przeróżne dania typowo obiadowe, spośród których do tych najbardziej popularnych należą oczywiście paelle, które można zamówić między innymi w wersji z owocami morza, z kurczakiem lub mieszanej (hiszp. paella de marisco, paella de pollo, paella mixta).

paella de marisco
Jeśli chodzi o zupy, to warto wspomnieć, że w południowej Hiszpanii spożywa się często chłodniki z pomidorów, takie jak gazpacho czy salmonrejo. Inną odmianą takiego chłodnika jest również porra antequerana, która jest bardzo podobna do salmonrejo, ale wywodzi się z okolic Antequery, czyli niewielkiej miejscowości położonej około 50 km od Malagi.

porra antequerana
Do picia natomiast, oprócz popularnej w całej Hiszpanii sangrii, na pewno warto zamówić tinto de verano, które do sangrii jest co prawda bardzo podobne, ale do jego sporządzenia oryginalnie używa się określonego rodzaju wody sodowej. W regionie tym pije się również słodkie wino Malaga, a także piwo, jak np. oryginalnie pochodzące z Sewilli Cruzcampo.
Jeśli chcecie wybrać się na obiad, to warto spojrzeć na różnego rodzaju promocje (hiszp. oferta), które występują w wielu barach i restauracjach chcących w ten sposób przykuć uwagę nie tylko turystów, lecz również przede wszystkim zwykłych mieszkańców miasta. I tak, w wielu miejscach obowiązuje tzw. menu dnia (hiszp. menu del día), w ramach którego można zamówić np. obiad składający się z pierwszego i drugiego dania, a czasami nawet deseru, i zapłacić za to około 10-12 EUR. Dla osób chcących się najeść będzie to najlepsza opcja!
Miejscówek na zjedzenie obiadu w całej Maladze oczywiście nie brakuje i bez problemu znajdziecie coś dla siebie zarówno w centrum historycznym, jak i w części nadmorskiej. Warto jednak pamiętać, że przede wszystkim w sezonie wakacyjnym Malaga funkcjonuje jako prężny kurort turystyczny, co oznacza, że zwłaszcza w tych najbardziej popularnych miejscach bardzo łatwo natrafić na punkty, które są nastawione głównie na turystów i w których nie dość, że jakość jedzenia nie będzie zbyt wysoka, to jeszcze jedzenie to będzie miało niewiele wspólnego z tradycyjną hiszpańską kuchnią.
Miejscem godnym zarekomendowania jest w Maladze restauracja – tapas bar Picasso, który znajduje się przy Plaza de la Merced i którego cechą charakterystyczną jest naprawdę przepyszna, a przy tym też dość zróżnicowana, kuchnia. Warto wspomnieć, że to właśnie między innymi w tym miejscu w wybranych godzinach w dni powszednie funkcjonuje menu del día, które pozwala porządnie się najeść za 10 EUR, a wieczorami w ramach happy hours można tu wypić małe piwo za 1 EUR.
W celu zjedzenia śniadania warto natomiast wybrać się do jednej z naprawdę wielu kawiarni (hiszp. cafetería), które znajdują się w centrum miasta i które oferują zestawy śniadaniowe obejmujące np. kanapkę na ciepło (z szynką, serem czy nawet omletem ziemniaczanym), kawę (lub inny napój na ciepło) oraz świeżo wyciskany sok pomarańczowy. Oczywiście zestawy te w zależności od kawiarni mogą być inaczej skonstruowane, np. bardziej na słodko, ale ich cechą wspólną jest to, że ich ceny zaczynają się już od 3 EUR. Jeśli chodzi o fajne miejscówki tego typu, to wybrać się możecie chociażby do kawiarni Molina, która jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie centrum historycznego.
CZY I NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ DO MALAGI?
Czy warto przyjechać do Malagi? Oczywiście, że tak! Piękna pogoda oraz naprawdę imponujące zabytki sprawiają, że Malaga jest jednym z tych miast, do którego przyjazd na pewno można polecić. Jeśli zależy Wam jedynie na „obejściu” tzw. punktów must-see na mapie miasta, to wówczas należy poświęcić na to dwa pełne dni. Jeśli natomiast przyjeżdżacie tu w sezonie, to wówczas w Maladze możecie spędzić nawet dwa tygodnie i w tym czasie korzystać przede wszystkim ze słońca i morskich kąpieli.
Planując urlop warto też znaleźć trochę czasu na zwiedzenie okolicznych miejscowości. Malaga jest co prawda miastem naprawdę pięknym, ale sama Andaluzja jest regionem tak zróżnicowanym, że z pewnością warto poszerzyć wyjazd także o inne andaluzyjskie prowincje. Na blogu znajdziecie kilka tekstów opisujących następujące miejscowości w okolicy:
- Granada (ZOBACZ),
- Ronda (ZOBACZ),
- Antequera (ZOBACZ) wraz z rezerwatem El Torcal (ZOBACZ),
- Benalmádena (ZOBACZ).
Jeśli zależy Wam na zobaczeniu czegoś więcej niż tylko jedno miasto, to wówczas w celu przemieszczania się najlepiej będzie wynająć samochód. Ceny wynajmu są tu naprawdę bardzo niskie i rozwiązanie to wychodzi o wiele korzystniej niż gdybyście chcieli podróżować autobusem lub pociągiem. Co do autobusów, to oczywiście stwarzają one pewne ograniczenie w postaci konieczności kurczowego trzymania się rozkładów jazdy, ale mimo to też nie jest to bardzo zła opcja dla osób niezmotoryzowanych. Transport między mniejszymi i większymi miastami Andaluzji zapewniają różni przewoźnicy, tacy jak Alsa czy Damas, a ceny biletów też nie są aż tak wysokie, jak można by się spodziewać. Pociągiem z Malagi dotrzeć możecie natomiast do innych większych miast, takich jak Granada, Kordoba czy Sewilla, ale ten środek transportu nie dowiezie Was jednak do mniejszych miejscowości, które być może też będą jednym z celów Waszej podróży.
Andaluzja to z pewnością jeden z tych regionów Europy, który zaskoczy Was swoją wielką różnorodnością i w którym bardzo łatwo można się po prostu zakochać. Obszar ten ma naprawdę dużo do zaoferowania i z oferty tej po prostu warto skorzystać.
—
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!