ANTEQUERA. Propozycja krótkiej wycieczki. Czy warto tu przyjechać?

Antequera

Centralna Andaluzja to obszar niejako wetknięty pomiędzy większe miasta regionu, takie jak Malaga, Granada, Kordoba czy Sewilla. Cechuje się on bardzo zróżnicowanym zachwycającym krajobrazem naturalnym, a także występującymi gdzieniegdzie jakże charakterystycznymi dla całej południowej Hiszpanii malowniczo położonymi białymi miasteczkami. Tereny te zamieszkane są już co najmniej od kilkudziesięciu tysięcy lat, a dzięki temu, że do dnia dzisiejszego zachowały się tu zabytki z praktycznie każdej epoki historycznej, to przyjazd w te rejony będzie dla Was swoistego rodzaju podróżą w czasie. Jedną z miejscowości, którą w centralnej Andaluzji z pewnością warto odwiedzić, jest Antequera. W poniższym tekście przeczytacie o najważniejszych miejscach, które tu warto zobaczyć, oraz dowiecie się, jak zaplanować sobie zwiedzanie.

Wskazówki dotyczące dojazdu

Antequera jest położona około 50 km na północ od Malagi oraz około 100 km na zachód od Granady. Dojechać tu można oczywiście samochodem (wynajęcie samochodu jest zresztą nie tylko bardzo wygodną, ale też stosunkowo tanią opcją na podróżowanie w tym regionie) lub ewentualnie autobusem firmy ALSA. Pociągiem natomiast uda Wam się dojechać jedynie do dworca Antequera – Santa Ana. Jest on położony kilkanaście kilometrów na wschód od miasta. Dworzec autobusowy (hiszp. Estación de Autobuses) mieści się zaś w samym centrum Antequery, dzięki czemu wszystkie jej najważniejsze zabytki będą stąd dla Was dość łatwo osiągalne.

El Torcal de Antequera

O samej Antequerze być może już kiedyś mieliście okazję słyszeć. Wszystko to za sprawą położonego nieopodal miasta rezerwatu El Torcal, w którym można podziwiać przepiękny krajobraz krasowy. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, a niesamowite formy skalne, które kształtowały się tutaj na przestrzeni milionów lat, potrafią zrobić na odwiedzających naprawdę duże wrażenie.

Bardzo polecaną opcją dla turystów jest takie zorganizowanie sobie jednego dnia podczas pobytu w Andaluzji, by znaleźć w nim czas właśnie na przyjazd do parku krajobrazowego El Torcal oraz na krótki spacer ulicami Antequery. Do rezerwatu dojechać można wyłącznie „na własną rękę”, gdyż nie dociera tu żadna komunikacja publiczna, chociaż dość dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z taksówki.

Zobacz również:

REZERWAT EL TORCAL DE ANTEQUERA. Dojazd, zwiedzanie, informacje praktyczne

Najważniejsze zabytki Antequery

Sama Antequera nie jest miastem bardzo turystycznym. Spacerując jej ulicami będziecie w stanie poczuć prawdziwą i autentyczną małomiasteczkową atmosferę południowej Hiszpanii, a w zwiedzaniu nie będą Wam przeszkadzały tłumy przyjezdnych. Całe to urokliwe miasto będziecie w stanie zobaczyć podczas niedługiego, maksymalnie kilkugodzinnego, spaceru.

1. Alcazaba i Kolegiata Najświętszej Marii Panny

Zdecydowanie najważniejszym zabytkiem miasta jest wznosząca się na wzgórzu arabska twierdza Alcazaba. Budowla ta pochodzi z XI wieku, a do dziś zachowały się znaczne fragmenty jej murów obronnych oraz kilka wież. U podnóża Alcazaby, na Plaza de Santa María, mieści się Królewska Kolegiata Najświętszej Marii Panny (hiszp. Real Colegiata de Santa María de la Mayor). Została ona zbudowana w XVI wieku i jest jednym z pierwszych na południu Hiszpanii kościołów wykonanych w stylu renesansowym.

Zarówno z murów Alcazaby, jak i z Plaza de Santa María, rozpościera się piękny widok na góry i równiny otaczające miasto. W krajobrazie, który tu ujrzycie, na pewno dość szybko dostrzeżecie w oddali charakterystyczną górę, która przez miejscowych nazywana jest Skałą Zakochanych (hiszp. Peña de los Enamorados).

Tuż obok kolegiaty znajduje się tzw. Łuk Olbrzymów (hiszp. Arco de los Gigantes), który pełnił niegdyś funkcję bramy miejskiej. Zaraz za nim mieści się taras widokowy, z którego podziwiać można specyficzną białą zabudowę centrum miasta.

Antequera
Antequera
Antequera
Antequera
Antequera

2. Centrum historyczne miasta

Plaza de Santa María i Łuk Olbrzymów położone są w pewnym sensie trochę ponad resztą miasta, dlatego żeby udać się na dalszy spacer, najlepiej będzie z tego miejsca zejść schodami w dół i idąc dalej prosto dojść do Plaza de San Sebastián, czyli jednego z najważniejszych placów w mieście. To właśnie tutaj znajduje się Kościół kolegialny św. Sebastiana (hiszp. Iglesia Colegial de San Sebastián). Został on wzniesiony w XVI wieku, a obecnie posiada najwyższą wieżę w całym mieście. Przy placu znajdziecie również renesansową fontannę oraz mnóstwo innej równie ciekawej staromiejskiej zabudowy.

Antequera
Antequera
Antequera
Antequera
Antequera

Wśród najciekawszych obiektów w centrum historycznym Antequery (zarówno tych o charakterze sakralnym jak i tych niesakralnych) warto zwrócić uwagę na:

  • Klasztor Matki Bożej (hiszp. Convento de la Madre de Dios),
  • Kościół św. Piotra (hiszp. Iglesia de San Pedro),
  • Kościół Jakuba Apostoła (hiszp. Iglesia de Santiago),
  • Bramę Granady (hiszp. Puerta de Granada),
  • Bramę Estepy (hiszp. Puerta de Estepa),
  • Arenę walk byków (hiszp. Plaza de Toros).

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

3. Megalityczne dolmeny

Z centrum historycznego prosta droga dzieli Was ponadto do położonego nieco na uboczu jednego z najsłynniejszych zabytków całej Andaluzji! Ogromne megalityczne dolmeny (hiszp. Dólmenes de Antequera), bo to właśnie o nich mowa, są o tyle niezwykłe, że to właśnie one stanowią jedno ze świadectw działalności człowieka zamieszkującego te tereny kilka tysięcy lat temu.

Dolmeny są to wielkie grobowce, które zbudowane zostały z ogromnych bloków skalnych ważących nawet ponad 150 ton. Do dziś zresztą nie wiadomo, jak ówczesny człowiek był w ogóle w stanie wznieść budowlę takich rozmiarów bez stosowania znanej nam dzisiaj technologii. Najstarszym grobowcem jest dolmen Viera, tuż obok znajduje się dolmen Menga, a nieco dalej dolmen El Romeral. Dolmeny są udostępnione do zwiedzania za darmo, a zobaczyć je możecie w każdy dzień tygodnia poza poniedziałkiem.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *