REZERWAT EL TORCAL DE ANTEQUERA. Zachwycający krajobraz krasowy w samym sercu Andaluzji

Rezerwat El Torcal de Antequera
Rezerwat El Torcal de Antequera

Wizyta w Andaluzji nie tylko stwarza możliwość odwiedzenia dużych miast i małych miasteczek, w których z łatwością możecie obcować z hiszpańską kulturą i tradycją, lecz również umożliwia Wam podziwianie przepięknych naturalnych krajobrazów, których dokoła z pewnością nie brakuje. Jeden z najbardziej zachwycających znajduje się w parku krajobrazowym El Torcal de Antequera, który położony jest nieopodal niewielkiej miejscowości Antequera w centralnej części Andaluzji.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT MIASTA

Antequera jest miejscowością położoną około 50 km od Malagi i około 100 km od Granady. Nie jest to duże miasto, ale z pewnością warte odwiedzenia, gdyż swoją przeszłością sięga ono okresu 3 tysięcy lat p.n.e., kiedy to osiedlili się tu pierwsi ludzie. Do dziś są tutaj jednak również obecne chociażby liczne pozostałości po okresie arabskim oraz wiele kościołów katolickich pochodzących z różnych okresów. Do Antequery najlepiej jest dojechać autobusem lub wynajętym samochodem. Pociągiem natomiast dojedziecie jedynie do stacji Antequera – Santa Ana, która położona jest 17 km na wschód od miasta.

Więcej informacji na temat Antequery oraz jej najważniejszych zabytków i atrakcji znajdziecie oczywiście we wpisie na blogu poświęconym temu miastu. Z pewnością warto tam zajrzeć, jeśli tylko planujecie odwiedzenie tej niedużej miejscowości (ZOBACZ).

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT REZERWATU

Park krajobrazowy El Torcal de Antequera jest położony kilka kilometrów za miastem, a znajdziecie w nim przepiękny krajobraz krasowy, który należy do jednych z najciekawszych tego typu miejsc w całej Europie. Autorem tych niesamowitych i zachwycających form skalnych są oczywiście siły natury, a sam proces ich powstawania rozpoczął się ponad 150 milionów lat temu, w okresie jurajskim, kiedy to cały ten obszar znajdował się pod wodą, a zalegające na dnie skały wapienne zostały pod wpływem ruchów tektonicznych wypchnięte na powierzchnię. Od tego momentu, aż do dnia dzisiejszego, na skały te oddziaływały i dalej oddziałują różne czynniki zewnętrzne, takie jak opady deszczu, wiatr czy zmiany temperatur, co sprawia, że ulegają one ciągłym przeobrażeniom i tworzą naprawdę ciekawe kształty.

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA

Wizytę w rezerwacie warto rozpocząć w Centrum Odwiedzających (hiszp. Centro de Visitantes), w którym możecie między innymi otrzymać mapkę obiektu bądź kupić pamiątki. Tutaj znajduje się też bezpłatny parking, i także tutaj swój początek oraz koniec mają dwie trasy spacerowe:

  • zielona (hiszp. verde, 1,5 km długości, można ją przejść w 45 minut) oraz
  • żółta (hiszp. amarillo, 2,5 km długości, można ją przejść w mniej niż 2 godziny).

Do rezerwatu najlepiej jest się dostać „na własną rękę”, ponieważ nie dociera tu żadna komunikacja publiczna. Dość dobrym pomysłem jest ponadto zamówienie taksówki, co opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy podróżujecie kilkuosobową grupą. Z centrum Antequery kurs tam i z powrotem, obejmujący również zaczekanie na Was przez kierowcę przez godzinę (akurat na spacer trasą zieloną), kosztuje 30 EUR (uwaga! – w weekendy obowiązuje druga taryfa, więc cena będzie odpowiednio wyższa). Sam rezerwat jest otwarty codziennie przez cały rok, z wyłączeniem kilku dni wolnych od pracy, a wstęp na teren obiektu jest darmowy.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Justyna pisze:

    Cześć wielkie dzięki za post !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *