GENUA. Krótka wizyta w najważniejszym włoskim porcie. Dokąd pójść i co zobaczyć?

Genua
Genua

Jeśli odwiedzacie północne Włochy, to jednym z miejsc, do którego powinniście się wybrać, jest Genua – miasto niesłynące może co prawda z turystyki na masową skalę, ale zdecydowanie warte zobaczenia i polecenia. Na odwiedzenie wszystkich jego najważniejszych zabytków i atrakcji w zupełności wystarczy Wam jeden dzień i w tak krótkim czasie zdąży się ono Wam spodobać.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Genua z całą pewnością nie jest jedną z tych miejscowości, w których przede wszystkim chodzi się po muzeach i ogląda różne zabytki. Oczywiście jest tu co najmniej kilka miejsc, które po prostu warto zobaczyć, ale jeśli chcecie dobrze poznać to miasto, to po prostu przespacerujcie się jego ulicami, wstąpcie na starówkę, a także odwiedźcie okolice starego portu. W ten sposób na pewno odkryjecie prawdziwego ducha Genui, która mimo że sprawia wrażenie dość mrocznej i niekiedy brudnej, to jednak jest naprawdę przyjazna i nie będziecie się tu nudzić.

Genua jest miastem, w którym zdecydowanie zauważalne są elementy świadczące o jej dawnym bogactwie oraz dużym znaczeniu politycznym, i po dziś dzień robią one naprawdę spore wrażenie. Obecnie miasto to dalej jest dość ważnym punktem na gospodarczej mapie Włoch, ale nie jest ono tak oblegane przez turystów, co może trochę dziwić, ale z drugiej strony powinno ucieszyć każdego, kto chciałby się tu wybrać.

 

POMNIK KRZYSZTOFA KOLUMBA

Jeśli zwiedzanie Genui rozpoczynacie od stacji kolejowej, to pierwszym obiektem, który tu ujrzycie, będzie pomnik Krzysztofa Kolumba. Monument znajduje się na przydworcowym placu i upamiętnia on postać żeglarza, który urodził się właśnie w tym mieście.

pomnik Krzysztofa Kolumba

pomnik Krzysztofa Kolumba

 

VIA BALBI

Po opuszczeniu dworca warto udać się na spacer ulicą Via Balbi, która łączy stację kolejową z genueńską starówką. Podczas przechadzki na pewno dość szybko zauważycie cechę charakterystyczną ukształtowania terenu miasta, którą jest spora różnica wysokości. Dzięki temu spoglądając w bok i nieco w górę, można odnieść wrażenie, że kamienice były tu budowane jedna na drugiej. Jeśli przemierzając Via Balbi odbijecie w prawo, to dojdziecie w ten sposób do starego portu.

Via Balbi

Via Balbi

Via Balbi

Via Balbi

 

PORT W GENUI

Genueński port jest bez wątpienia najważniejszym punktem w mieście. Przez wieki świadczył on o potędze i bogactwie regionu, a i teraz jest to największy port morski w całych Włoszech. Miejsce samo w sobie jest dość przyjemne i na pewno warto spędzić w nim trochę czasu. Bardzo charakterystycznym obiektem jest tu sporych rozmiarów galeon Neptun będący rekonstrukcją okrętu zbudowaną specjalnie na potrzeby filmu „Piraci” w reżyserii Romana Polańskiego. Na terenie portu uwagę przykuwa również Bigo, czyli nietypowa ośmioramienna konstrukcja, w obrębie której na jednym ramieniu podwieszono windę widokową umożliwiającą podziwianie panoramy najbliższej okolicy. Ponadto, nieopodal mieści się także muzeum morskie Galata, w którym oglądać można między innymi repliki statków, a także specjalną wystawę poświęconą Krzysztofowi Kolumbowi.

 

OCEANARIUM

W centrum portu znajduje się też Oceanarium, które jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Europie. Zakup biletu wstępu oznacza co prawda wydatek przekraczający nawet 30 EUR, ale można wybierać wśród różnych opcji wejściówek, a jeśli jest się uczniem lub studentem to wówczas warto podpytać w kasie o zniżki, gdyż często nie są one rozpisane w oficjalnym cenniku. W ocenie większości turystów genueńskie oceanarium jest jednym z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Oceanarium w Genui

Oceanarium w Genui

Oceanarium w Genui

Oceanarium w Genui

Oceanarium w Genui

Oceanarium w Genui

Oceanarium w Genui

Oceanarium w Genui

 

STARE MIASTO

Po wizycie w genueńskim porcie, warto skierować się w stronę Starego Miasta. Jest ono o tyle interesujące, że w dużej mierze zachowało swój średniowieczny charakter, co oznacza występującą tu dość ciasną i zwartą zabudowę, wąskie klimatyczne uliczki i zakamarki oraz często niewiele światła dziennego. Na pewno najważniejszym i najbardziej charakterystycznym punktem Starego Miasta w Genui jest Cattedrale di San Lorenzo (Katedra św. Wawrzyńca). Sam budynek świątyni nie jest może tak wyeksponowany, jakby się można było spodziewać, ale z pewnością wyróżnia się chociażby rzucającymi się w oczy poziomymi pasami, które zdobią jego elewację. Katedra łączy w sobie styl gotycki z elementami renesansowymi i z pewnością warto ją obejrzeć od zewnątrz, a także wejść do środka.

 

PIAZZA DE FERRARI

Kolejnym ważnym punktem na mapie miasta jest również Piazza de Ferrari, będący głównym i najbardziej reprezentacyjnym placem Genui. Na środku placu zlokalizowana jest sporych rozmiarów fontanna, a dokoła znajduje się wiele pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku bardzo okazałych i bogato zdobionych kamienic – część z nich jest siedzibą banków i innych instytucji finansowych.

Piazza de Ferrari

Piazza de Ferrari

 

MERCATO ORIENTALE

Od Piazza de Ferrari odchodzi ulica Via XX Settembre, gdzie znajduje się między innymi targ Mercato Orientale. Niegdyś (jak sama nazwa zresztą wskazuje) można tu było zakupić głównie przywożone statkami artykuły spożywcze ze Wschodu, ale obecnie królują tu produkty lokalne, w tym przede wszystkim owoce, warzywa, sery, różnego rodzaju mięsa czy nawet słodycze. Z pewnością warto tu wpaść i posmakować tego, co stanowi o wartości tradycyjnej włoskiej kuchni!

 

PIAZZA DELLA VITTORIA

Via XX Settembre doprowadzi Was również do kolejnego ciekawego punktu na mapie miasta, którym jest Piazza della Vittoria (Plac Zwycięstwa). Miejsce to jest o tyle istotne, że to właśnie tutaj znajduje się Arco della Vittoria (Łuk Zwycięstwa). Łuk został odsłonięty w 1931 roku i upamiętnia on Włochów, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Piazza della Vittoria

Piazza della Vittoria

 

VIA GARIBALDI

Bardzo ważną ulicą w Genui jest też odchodząca od Piazza de Ferrari aleja Via Garibaldi. Jest to bardzo reprezentacyjny trakt, który wyłamuje się z ciasnych średniowiecznych schematów postrzegania Starego Miasta i wokół którego znajduje się wiele mających już kilkaset lat i stojących praktycznie jeden obok drugiego renesansowych pałaców dawnych bogatych rodów kupieckich. Jest to jedno z tych miejsc, w którym na pewno poczujecie prawdziwy autentyczny klimat miasta i koniecznie musicie się tu wybrać. Pałaców dawnej arystokracji jest obecnie w Genui kilkadziesiąt. Wiele spośród nich jest wpisanych na listę UNESCO, a niektóre są udostępnione dla zwiedzających.

 

DOM KOLUMBA I PORTA SOPRANA

W pobliżu Piazza de Ferrari, przy innym miejskim placu, znajduje się ponadto XVIII-wieczna rekonstrukcja domu, w którym niegdyś mieszkał Krzysztof Kolumb. Tuż obok zlokalizowana jest natomiast Porta Soprana, czyli średniowieczna miejska brama prowadząca do Starego Miasta.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *