BARCELONA. Przewodnik po stolicy Katalonii. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Barcelona
Barcelona

W poniższym wpisie przeczytacie co nieco na temat Barcelony, czyli drugiego największego hiszpańskiego miasta będącego też jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w całej Europie w ogóle. Jest to jedno z tych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić, a zachwycą Was tu nie tylko imponujące zabytki i liczne atrakcje, ale też świetna atmosfera sprawiająca, że stolicy Katalonii po prostu nie da się nie polubić. Co warto zobaczyć i co warto zwiedzić w Barcelonie? Jak zaplanować zwiedzanie Barcelony i jakie są tutaj atrakcje? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

KIEDY I NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ DO BARCELONY?

Katalonia (czyli jeden z regionów autonomicznych Hiszpanii, którego głównym miastem jest właśnie Barcelona) charakteryzuje się łagodnym klimatem śródziemnomorskim, który sprawia, że można tu przyjechać praktycznie o każdej porze roku i nawet w zimę za bardzo się nie zmarznie, gdyż średnia temperatura wynosi wtedy około 12 stopni. W lato natomiast słupki rtęci osiągają zdecydowanie wyższe poziomy, a temperatura przekraczająca 30 stopni i silnie świecące słońce są tu wówczas czymś zupełnie normalnym. Dosyć ciepło jest w Barcelonie także w miesiącach wiosennych i jesiennych, i według wielu opinii to właśnie wiosna lub jesień są najbardziej optymalnym terminem na odwiedzenie tego miasta, tym bardziej że nie ma tu już wówczas tak wielu turystów jak chociażby w szczycie sezonu.

Na jak długo przyjechać do Barcelony? Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Barcelony? Planując podróż, na pewno warto pamiętać, że Barcelona nie jest dobrym kierunkiem na jednodniowy wypad – w tak krótkim czasie nie zdążycie bowiem ani poczuć wspaniałego ducha tego miasta ani też odwiedzić jego głównych atrakcji, gdyż jest ich naprawdę całkiem sporo. Według wielu opinii trzy dni to absolutne minimum, choć w zależności od Waszych preferencji i zainteresowań nawet po tygodniu tu spędzonym niektórzy z Was na pewno dalej będą czuli niedosyt. Nie mniej jednak, na pewno lepiej nawet na krótko niż w ogóle.

DOJAZD Z LOTNISKA I KOMUNIKACJA MIEJSKA

Do Barcelony bez problemu dostaniecie się samolotem. Położone pod miastem lotnisko Barcelona El Prat jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum stolicy Katalonii, a z Polski dolecieć tu można między innymi tanimi liniami lotniczymi, dzięki czemu koszt samego transportu nie powinien być bardzo wysoki. Z samego lotniska do centrum miasta kursują autobusy (zarówno dzienne jak i nocne), a do Waszej dyspozycji pozostaje również pociąg oraz linia metra L9.

W codziennym poruszaniu się po Barcelonie na pewno pomoże Wam bardzo dobrze rozwinięta sieć metra, która dowiezie Was do wszystkich najważniejszych punktów w mieście, a także autobusy czy nawet tramwaje. Pojedynczy bilet kosztuje 2,40 EUR, ale w przypadku, gdy z komunikacji będziecie potrzebowali korzystać częściej, warto zaopatrzyć się w bilet uprawniający do 10 przejazdów (czyli tak zwany bilet T-10), gdyż jego cena wynosi jedynie 11,35 EUR. Bilet uprawniający do przejazdu z/na lotnisko linią metra L9 kosztuje 5,15 EUR (aktualizacja 04.2022).

ATRAKCJE BARCELONY. CO ZOBACZYĆ I CO ZWIEDZIĆ?

1. La Rambla i La Boqueria

Zwiedzanie Barcelony możecie rozpocząć na Placu Katalońskim (kat. Plaça de Catalunya), który jest jednym z najważniejszych punktów na mapie miasta i który obecnie stanowi popularne miejsce spotkań zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.

Od placu odchodzi La Rambla, czyli mierząca około kilometra długości główna arteria Barcelony prowadząca od dzielnicy Eixample aż nad samo morze. Wzdłuż niej zlokalizowanych jest wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Rozdziela ona też dwie ważne dzielnice – El Raval i Barri Gòtic. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że to właśnie La Rambla jest centrum życia Barcelony, przez które o każdej porze roku przedzierają się codziennie tysiące turystów. Czeka tu na Was wiele sklepów, restauracji, kawiarni, straganów z pamiątkami, a także grajków ulicznych, komików i artystów malujących portrety. Bez względu na to, na ile dni przyjeżdżacie do Barcelony, La Rambla na pewno będzie obowiązkowym punktem programu Waszej wycieczki i traficie tu z pewnością nie jeden raz. Uważajcie jednak na kieszonkowców, dla których miejsca tak bardzo zapełnione ludźmi mogą być dobrą okazją, aby spróbować sięgnąć po Wasze portfele lub telefony.

La Rambla

La Rambla

Jedną z najważniejszych atrakcji zlokalizowanych przy La Rambli jest targ spożywczy, czyli La Boqueria. To właśnie tutaj można na własne oczy przekonać się, jakie naprawdę są upodobania i przyzwyczajenia kulinarne mieszkańców miasta, choć trzeba przyznać, że miejsce to stało się w ostatnim czasie dość mocno turystyczne. Znajdziecie tu mnóstwo kolorowych i miłych dla oka straganów, gdzie kupicie m.in. owoce, warzywa, mięso, wędliny, sery, świeże ryby, owoce morza, jaja, pieczywo, orzechy, przyprawy, słodycze… – jednym słowem wszystko to, bez czego hiszpańska kuchnia nie istnieje, a także wiele więcej. Przy niektórych stoiskach możecie też spróbować lokalnych specjałów, są tu również niewielkie bary serwujące tapas, kanapki, piwo czy wino. La Boqueria to miejsce zdecydowanie godne polecenia, z tym, że o wiele lepiej będzie je odwiedzić w godzinach porannych niedługo po otwarciu – później tłum turystów może okazać się nie do zniesienia (tyczy się to zresztą również wielu innych popularnych miejsc w Barcelonie).

La Boqueria

La Boqueria

Oczywiście La Boqueria nie jest jedynym wartym zobaczenia miejscem zlokalizowanym przy La Rambli. Wśród innych warto wskazać między innymi mające swoją siedzibę niemalże naprzeciwko targu Muzeum Erotyki (kat. Museu de l’Erótica), a także położony nieopodal XIX-wieczny teatr Gran Teatre del Liceu, będący drugim co do wielkości teatrem w Europie.

La Rambla prowadzi nad samo morze, a konkretniej rzecz ujmując – do zlokalizowanego obok starego portu jachtowego pomnika Krzysztofa Kolumba (kat. Monument a Colom), który jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Wysoka na 60 metrów kolumna zwieńczona 7‑metrowym posągiem Kolumba upamiętnia jego słynną wyprawę do Indii.

Monument a Colom

Monument a Colom

2. Dzielnica gotycka

La Rambla wyznacza granicę dzielnicy gotyckiej (kat. Barri Gòtic), czyli tej części miasta, która wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Idąc od Placu Katalońskiego w stronę portu, zdecydowanie warto odbić w lewo, by przespacerować się wśród wąskich i urokliwych uliczek, w których panuje klimat zupełnie odmienny od tego, którego doświadczycie w innych bardziej zatłoczonych i hałaśliwych dzielnicach. Lekko mrocznego, ale też bardzo intymnego nastroju nadaje temu miejscu nie tylko gęsta i zwarta zabudowa, w której zakamarkach i zaułkach warto trochę pobłądzić, lecz również różne detale, takie jak małe kapliczki, sklepiki, kolorowe kafelki czy niedużych rozmiarów place porośnięte palmami. Zdecydowana większość ulic jest tu wyłączona z ruchu kołowego i przeznaczona tylko dla pieszych.

Barri Gòtic

Barri Gòtic

W dzielnicy gotyckiej miejscami wartymi zobaczenia, gdy ma się trochę czasu w zapasie, są m.in. fragmenty starożytnych murów rzymskich otaczających niegdyś miasto, pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej El Call, ratusz oraz Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Sosnowej. Obojętnie nie powinno się też przejść obok Katedry św. Krzyża i św. Eulalii (kat. Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia), która jest siedzibą archidiecezji barcelońskiej.

Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia

Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia

W pobliżu Barri Gòtic (w sąsiadującej z nią dzielnicy La Ribera) znajduje się ponadto Muzeum Picasso (kat. Museu Picasso), w którym wystawione są dzieła z różnych etapów twórczości artysty. Innym wartym uwagi obiektem zlokalizowanym nieopodal jest również modernistyczny Pałac Muzyki Katalońskiej (kat. Palau de la Música Catalana).

3. Plaża i okolice portu

Dalsza wędrówka powinna doprowadzić Was nad wybrzeże oraz w okolice starego portu w Barcelonie. Po minięciu pomnika Krzysztofa Kolumba dojdziecie do portu jachtowego, gdzie możecie kontynuować spacer nadmorskim deptakiem Rambla de Mar. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się między innymi budynek barcelońskiego Oceanarium, które według wielu opinii jest jednym z najlepszych tego typu miejsc w całej Europie.

Skierujcie się również w stronę dzielnicy La Barceloneta. To bowiem właśnie tam rozciąga się nosząca tę samą nazwę jedna z najpopularniejszych i najstarszych miejskich plaż (kat. Platja de la Barceloneta), która mimo wyraźnej bliskości centrum miasta jest idealnym miejscem do wypoczynku i cieszenia się słońcem bez względu na miesiąc i porę roku.

port w Barcelonie

port w Barcelonie

4. Park Cytadeli

Kolejną oazą spokoju w Barcelonie, do której z pewnością warto trafić, jest Park Cytadeli (kat. Parc de la Ciutadella). To zdecydowanie najpiękniejszy park w mieście, który położony jest w bezpośredniej bliskości starego miasta i dzielnicy La Barceloneta oraz który swoją nazwę zawdzięcza zburzonej cytadeli mieszczącej się niegdyś w tym miejscu i będącej wówczas dla Katalończyków znienawidzonym symbolem ucisku (związanym z dyktaturą generała Franco w XX wieku). Park jest obecnie nie tylko popularnym punktem spotkań i wypoczynku mieszkańców miasta, lecz również dużą atrakcją dla turystów, którzy mogą tu się zrelaksować, przespacerować, podziwiać przyrodę, obserwować ptaki, ryby i żółwie, a nawet wynająć łódkę i popływać nią w zlokalizowanym w samym centrum parku jeziorze.

Parc de la Ciutadella

Parc de la Ciutadella

Waszą uwagę przykuje tu na pewno pięknie zdobiona XIX-wieczna kaskada (kat. Cascada Monumental) znajdująca się naprzeciwko jeziora. W samym jej centrum umieszczona jest fontanna oraz marmurowa rzeźba Wenus, a ze środka obiektu będziecie mieli bardzo dobry widok na cały park.

Cascada Monumental

Cascada Monumental

Poza tym, w Parku de la Ciutadella zlokalizowana jest również siedziba Parlamentu Katalonii, który mieści się w XVII-wiecznym budynku arsenału. To właśnie tutaj zapadają najważniejsze decyzje katalońskiej wspólnoty autonomicznej.

Parlament de Catalunya

Parlament de Catalunya

Przy wyjściu z parku znajduje się natomiast łuk triumfalny (kat. Arc de Triomf). Ta 30-metrowa ceglana budowla została wzniesiona z okazji odbywającej się w Barcelonie w 1888 roku Wystawy Światowej i obecnie jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Według pierwotnego założenia łuk triumfalny miał być dla Barcelony tym, czym dla Paryża miała być wieża Eiffla.

Arc de Triomf

Arc de Triomf

5. Sagrada Familia

Zwiedzając stolicę Katalonii, nie można też zapominać o jej wielkim genialnym architekcie, którym był Antoni Gaudi – żyjący na przełomie XIX i XX wieku, pochodzący spod Tarragony artysta, którego sztuka łączyła między innymi nurty neogotyckie, modernistyczne i secesyjne.

Wpływów niesamowitej sztuki Gaudiego można doszukiwać się w mieście niemal na każdym kroku, ale jego najbardziej znanym dziełem, będącym jednocześnie najbardziej znanym budynkiem w całej Barcelonie i nawet w całej Hiszpanii, jest świątynia „Świętej Rodziny”, czyli Sagrada Familia. Jej budowa rozpoczęła się w 1882 roku i nie przerwała jej nawet tragiczna śmierć jej architekta w 1926 roku. Bazylika jest ciągle w budowie, a jej ukończenie jest planowane na 2026 rok, czyli w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

Sagradę można zwiedzać od środka i powinno się to zrobić, nawet jeśli na co dzień nie lubicie kościołów. W zasadzie można powiedzieć, że nie należy opuszczać Barcelony bez wizyty w tej świątyni. Sagrada Familia jest wyjątkowa oraz niepowtarzalna, i ma ona w sobie coś, co sprawia, że jest jedyna w swoim rodzaju. Organiczna forma budowli oraz niepowtarzalne detale architektoniczne robią naprawdę wielkie wrażenie, a sam kościół składa się z trzech fasad, które odpowiadają tajemnicom Narodzenia, Męki i Chwały, oraz będących ciągle w budowie 18 wież poświęconych kolejno 12 apostołom, 4 ewangelistom, Marii i Jezusowi. Imponujące są także rozmiary świątyni – zajmuje ona bowiem powierzchnię 4,5 tysięcy metrów kwadratowych, a po ukończeniu budowy będzie mogła pomieścić nawet 10 tysięcy wiernych.

Za bilet umożliwiający zwiedzanie Sagrady trzeba oczywiście zapłacić, ale warto przy tym pamiętać, że część środków pozyskiwanych ze sprzedaży wejściówek służy do finansowania dalszej budowy tego niezwykłego kościoła. Wśród różnych opcji biletów wstępu, jakie możecie nabyć, jest również ta droższa umożliwiająca wjechanie na górę świątyni, skąd rozpościera się widok na miasto.

Warto wspomnieć, że w niedalekim sąsiedztwie bazyliki znajduje się też inna budowla reprezentująca styl katalońskiego modernizmu. Jest nią Szpital św. Krzyża i św. Pawła (kat. Hospital de la Santa Creu i Sant Pau), który swój obecny wygląd zawdzięcza mającej miejsce w pierwszej połowie XX wieku przebudowie wykonanej pod okiem dwóch innych katalońskich architektów – Lluisa Domenecha i Montanera. Cechami charakterystycznymi budowli są bogato zdobione fasady, fantazyjnie wykonane okiennice oraz barwna ceramika. Do budynku szpitala dojdziecie prowadzącą od Sagrady Familii ulicą av. de Gaudi.

6. Dzielnica Eixample i inne dzieła Gaudiego

Bez twórczości Gaudiego Barcelona z pewnością nie byłaby taka sama, a Sagrada Familia nie jest jedynym dziełem, które wyszło spod ręki mistrza. W tym miejscu zdecydowanie warto wspomnieć o XIX-wiecznej dzielnicy Eixample, której budowa oznaczała dla Barcelony wyjście spoza ciasnych średniowiecznych schematów organizacji przestrzeni miejskiej oraz rozwój architektury w duchu modernizmu. To właśnie tutaj bogate rodziny angażowały najlepszych architektów i to właśnie tutaj po dziś dzień wśród szerokich kolorowych ulic możecie podziwiać prawdziwe perełki architektoniczne.

Wśród znanych dzieł Gaudiego, które tu znajdziecie, są przede wszystkim dwa apartamentowce – Casa Batlló i Casa Mila (ta druga znana również jako La Pedrera). Oba obiekty na pewno zrobią na Was spore wrażenie, jak tylko je zobaczycie. Mają one w sobie bowiem to coś, co charakteryzuje styl Gaudiego – niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne i dopracowanie w każdym detalu.

Casa Battló

Casa Battló

Casa Mila

Casa Mila

Także wystrój wnętrz obu tych budynków jest naprawdę wyjątkowy i warty zobaczenia. Budowle są oczywiście udostępnione do zwiedzania, a zakupiony bilet wstępu nie tylko uprawnia do wejścia do środka, ale też na dach, gdzie oglądać można przepiękne mozaikowe kompozycje i bardzo charakterystyczne kominy. Warto przy tym jednak podkreślić, że zwiedzanie Casa Batlló i Casa Mila to jedne z najdroższych atrakcji w całej Barcelonie (cena wejściówki do każdego z tych dwóch budynków jest zdecydowanie wyższa niż chociażby cena biletu do Sagrady Familii), co w połączeniu z napierającym do środka tłumem turystów sprawia, że czas potencjalnie przeznaczony na taką wizytę można spożytkować na inne sposoby, a w stolicy Katalonii jest przecież z czego wybierać. Nie zmienia to jednak oczywiście faktu, że zarówno Casa Batlló jak i Casa Mila na pewno należy zobaczyć chociażby od zewnątrz, a podążając w poszukiwaniu śladów twórczości Gaudiego warto też natrafić na inne jego dzieła, jak choćby Casa Calvet czy Casa Vicens.

Budynkiem zaprojektowanym przez Gaudiego (dla jego mecenasa Eusebiego Güella) jest również Pałac Güella (kat. Palau Güell), który znajduje się jednak nie w dzielnicy Eixample, a w bezpośrednim sąsiedztwie La Rambli. Budynek jest może mniej charakterystyczny i mniej okazały, gdyż pochodzi z początkowego etapu twórczości artysty (właściwie to podczas spaceru bardzo łatwo go przeoczyć), ale dzięki temu jest też mniej oblegany przez turystów, a i ceny wstępu są zdecydowanie niższe.

Jeszcze innym projektem Gaudiego jest też bardzo charakterystyczny i tłumnie odwiedzany przez turystów Park Güella (kat. Parc Güell), w którym Waszą uwagę przykują przede wszystkim ozdobne połączenia ceramiki i szkła pokrywające wiele parkowych powierzchni. To właśnie tutaj możecie zrobić sobie zdjęcie między innymi przy dwóch domkach, które wyglądają jakby były zbudowane z piernika lub przy mozaikowym smoku, będącym obecnie jednym z symboli Barcelony. Park jest jednym z punktów must-see na mapie miasta i zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić.

7. Wzgórze Montjuïc

Barcelona jest miastem bardzo kompaktowym, co oznacza, że jeśli tylko znajdujecie się w jej centrum, to większość najważniejszych atrakcji jest zlokalizowana w Waszym bliskim otoczeniu i dotrzeć do nich będziecie mogli pieszo. Tak jest również w przypadku następnego ważnego punktu na turystycznej mapie miasta, którym jest wzgórze Montjuïc. Góra wznosząca się na wysokość 183 m n.p.m., nazywana przez niektórych katalońskim Olimpem, jest kolejnym miejscem sprzyjającym wypoczynkowi z dala od zgiełku miasta. To właśnie tutaj znajdują się liczne parki i ogrody, a także zamek oraz obiekty olimpijskie. Wzgórze Montjuïc położone jest blisko centrum Barcelony i starego portu, a z jego szczytu podziwiać można przepiękną panoramę całego miasta.

Castell de Montjuïc

Castell de Montjuïc

Samo wejście na szczyt góry nie wymaga wielkich umiejętności i jest on dostępny zarówno pieszo jak i za pomocą autobusu komunikacji miejskiej. Zdecydowanie więcej wrażeń i emocji dostarczy Wam jednak podróż w kabinie jednej z dwóch kolejek linowych zawieszonych na wysokości kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Podróż kolejką oznacza oczywiście wydatek, ale w tym przypadku zdecydowanie warto sobie na niego pozwolić, gdyż wspaniałe widoki, jakie ujrzycie zza panoramicznych okien kabiny są wprost nie do opisania.

Jedna linia kolejki, czyli Teleféric del Port, łączy port w dzielnicy La Barceloneta z ogrodami na wzgórzu Montjuïc i punktem widokowym. Druga linia kolejki, czyli Teleféric de Montjuïc, łączy natomiast zamek znajdujący się na szczycie góry ze stacją kolejki szynowej Funicular de Montjuïc, która z kolei kursuje pomiędzy właśnie kolejką linową a stacją metra Paral-lel. Najlepszym sposobem na dotarcie na szczyt góry będzie skorzystanie właśnie z funikularu (na który wystarczy zwykły bilet komunikacji miejskiej), a potem z kolejki linowej. Zejść z góry warto natomiast przy użyciu siły własnych nóg, gdyż pozwoli to Wam na eksplorowanie krok po kroku tego pięknego miejsca.

Funicular de Montjuïc

Funicular de Montjuïc

Teleféric de Montjuïc

Teleféric de Montjuïc

8. Inne miejsca warte uwagi

Spośród innych miejsc, które w Barcelonie również warto zobaczyć, można wskazać między innymi następujące:

  • Plac Hiszpański (kat. Plaça d’Espanya), który podobnie jak Plac Kataloński jest jednym z głównych placów miasta oraz ważnym punktem komunikacyjnym. Symbolem placu są dwie wznoszące się na wysokość kilkudziesięciu metrów wieże, stanowiące bramę zlokalizowanego tu centrum wystawienniczego, w którym między innymi miała miejsce odbywająca się w Barcelonie druga już Wystawa Światowa w 1929 roku. Przy placu znajduje się również dawna arena walk byków, w której obecnie mieści się centrum handlowe Arenas de Barcelona (kat. Centro Comercial Arenas de Barcelona);
Plaça d’Espanya

Plaça d’Espanya

  • Magiczna Fontanna (kat. Font Màgica), która zlokalizowana jest w bezpośrednim pobliżu Placu Hiszpańskiego i która słynie z tego, że to właśnie tutaj odbywają się gromadzące tłumy widzów pokazy światła, muzyki i wody. Obok fontanny znajduje się też dość mocno wyeksponowany i reprezentacyjny Pałac Narodowy, będący siedzibą Muzeum Narodowego Sztuki Katalonii (kat. Museu Nacional d’Art de Catalunya);
  • Muzeum Morskie (kat. Maritim Museu), które mieści się w XIII-wiecznej dawnej siedzibie stoczni królewskich. Prezentuje ono eksponaty dotyczące historii żeglugi, a jego największą atrakcją jest mająca 60 metrów długości kopia XIV-wiecznej galery;
  • Pałac Królewski (kat. Palau Reial), który mieści się w pobliżu ważnej ulicy Diagonal i który otoczony jest pięknym parkiem. Spacer po terenie rezydencji na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla osób szukających miejsc, w których można odpocząć w miłych dla oka okolicznościach przyrody, ale które są mniej oblegane przez mieszkańców oraz turystów;
  • Camp Nou, czyli znany na całym wiecie stadion legendarnej FC Barcelony. Nawet jeśli piłka nożna nie należy do Waszych największych zainteresowań, to na pewno powinniście wiedzieć, że Katalończycy żyją tym sportem, a sam stadion jest nieustannym celem pielgrzymek wiernych kibiców z kraju i zagranicy. Za zwiedzanie stadionu trzeba sporo zapłacić, ale z pewnością nie jeden z Was pozwoli sobie na taki wydatek.
Camp Nou

Camp Nou

Osobom szukającym jeszcze więcej atrakcji poleca się ponadto położone na obrzeżach miasta wzgórze Tibidabo, gdzie znajduje się słynne wesołe miasteczko, bazylika i przepiękna panorama miasta. Z Barcelony można się również stosunkowo łatwo dostać do sanktuarium Montserrat, do Tarragony bądź nad wybrzeże Costa Brava lub Costa Daurada.

CO W BARCELONIE WARTO ZJEŚĆ?

Lokalna kuchnia jest bardzo smaczna, ale przy tym też dość prosta i dość różnorodna. Na stole królują z pewnością owoce morza, ale opcji do wyboru jest znacznie więcej. Przeszukując menu, na pewno nie zapominajcie o paellach, które pochodzą co prawda z Walencji, ale są one niezwykle popularnym daniem zarówno w Katalonii, jak i w całej Hiszpanii. Ich odmian jest obecnie naprawdę wiele, dzięki czemu zamówić możecie zarówno taką z kurczakiem, jak i taką z owocami morza.

paella

paella

Oczywiście dla Katalończyków najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad, ale inną niezwykle popularną formą konsumpcji jest zamawianie tapas, czyli bardzo małych porcji jedzenia. Idealne do szklanki piwa lub kieliszka wina, a także do tego, żeby spróbować różnych dań w niewielkich ilościach. Hiszpanie często się umawiają w barach specjalnie na tapas, ale Wy równie dobrze możecie je zamówić chociażby jako przystawkę przed obiadem. W całej Hiszpanii funkcjonują również specjalne tapas bary, które często są nawet pozbawione stolików, a konsumpcję prowadzi się na stojąco przy ladzie. Przykładowe tapas, które warto spróbować to:

  • pan con tomate, czyli bagietka podawana z oliwą i rozsmarowanymi pomidorami,
  • tortilla de patatas, czyli omlet przygotowywany z jajek i ziemniaków, często również z innymi dodatkami,
  • patatas bravas, czyli obsmażane ziemniaczki podawane z sosem (są tu zdecydowanie bardziej popularne niż frytki),
  • calamares fritos, czyli smażone kalmary (mające formę smażonych krążków),
  • bocadillo con calamares, czyli kanapka z kalmarami,
  • croquetas, czyli niewielkie krokieciki, często z serem, szynką lub dorszem,
  • i wiele więcej…

Typowo katalońską formą tapas są również pintxos, czyli małe porcje jedzenia ponadziewane na wykałaczki. Ich idea polega na tym, że jecie, ile chcecie, a potem cena, którą płacicie, jest uzależniona od liczby pustych wykałaczek, które zostaną na Waszym talerzyku.

Jeśli zaś chodzi o deser, to w Katalonii bardzo popularne są churros, będące tradycyjnym wypiekiem wysmażanym na głębokim oleju i mające formę długiego pręta o przekroju w kształcie gwiazdy. Z reguły są one spożywane razem z czekoladą podawaną w filiżance (wówczas mówimy o churros con chocolate). W celu zjedzenia churros najlepiej będzie udać się do lokalu wyspecjalizowanego właśnie w tego typu wypiekach – jest to tak zwana churrería.

churros con chocolate

churros con chocolate

O CZYM PAMIĘTAĆ I NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Przede wszystkim, wybierając się do Barcelony, pamiętajcie o tym, że Katalonia jest regionem autonomicznym Hiszpanii i Katalończycy mają bardzo duże poczucie swojej odrębności oraz niezależności od władz w Madrycie. Zapewne część z Was pamięta, że pod koniec 2017 roku odbywały się tu protesty, które inicjowane były przez zwolenników ogłoszenia przez Katalonię niepodległości, a samo referendum w tej sprawie się odbyło, ale przez władze centralne i społeczność międzynarodową zostało uznane za nieważne. Odrębność regionu ma swoje podłoże historyczne, a obecnie przejawia się ona między innymi tym, że obowiązują tu dwa języki urzędowe – hiszpański i kataloński. Mieszkańcy Barcelony między sobą rozmawiają przeważnie właśnie po katalońsku, ale oczywiście hiszpański znają i używają go do kontaktu z turystami. Menu w restauracjach czy strony internetowe różnych urzędów lub muzeów funkcjonują natomiast zazwyczaj równolegle w obu wersjach językowych. W przeważającej części interesujących Was miejsc dogadacie się też po angielsku.

Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zostały zaprezentowane poniżej:

  • w Barcelonie jest naprawdę dużo turystów i bywa tu dość tłoczno, dlatego do najważniejszych atrakcji zlokalizowanych w mieście najlepiej udać się dość wcześnie rano, lub wieczorem, kiedy może być mniejsze obłożenie,
  • zwłaszcza na La Rambli, ale też w innych popularnych miejscach, warto pilnować swoich rzeczy, przede wszystkim telefonów, portfeli i dokumentów – okazja czyni złodzieja, a tutaj okazji jest naprawdę wiele,
  • zwłaszcza w okolicach portu oraz idąc w stronę dzielnicy La Barceloneta, spotkacie wielu głównie czarnoskórych mężczyzn z rozłożonym na ziemi podrabianym towarem – sprzedają oni wszystko, od koszulek FC Barcelony do pseudo markowych butów – nie warto jednak nawet zatrzymywać się przy tych „mobilnych” stoiskach, gdyż sami sprzedawcy są dość natarczywi, a taka forma handlu jest zabroniona i grozi za to wysoka kara, zarówno dla sprzedających jak i dla kupujących,
mobilny handel na nadmorskiej promenadzie

mobilny handel na nadmorskiej promenadzie

  • mobilny handel kwitnie także na plażach, gdzie wypoczywającym próbuje się wcisnąć dosłownie wszystko – zimne napoje, przekąski, kokosy, ręczniki, dywany, tajskie masaże…
  • jeśli odwiedzacie Katalonię pod koniec kwietnia, to prawdopodobnie załapiecie się na odbywające się 23.04 Sant Jordi, czyli święto patrona całego regionu – dzień ten przypomina trochę walentynki, i to właśnie wtedy zakochani obdarowują się prezentami – panie panom kupują książkę, a panowie paniom róże – w związku z tym ulice Barcelony zapełniają się tego dnia stoiskami z książkami i kwiatami,
  • jeśli natomiast przyjedziecie tu w grudniu, to wówczas wszystkie najważniejsze ulice miasta będą ozdobione dekoracjami świątecznymi, które zwłaszcza wieczorem wyglądają przepięknie,
świąteczna iluminacja

świąteczna iluminacja

  • w Hiszpanii legalna jest marihuana, ale tylko do celów leczniczych lub na własny użytek – nie można więc, tak jak w Czechach czy Holandii, kupić jej po prostu w sklepie – w rzeczywistości jednak zarówno na La Rambli, jak również w innych popularnych miejscach, zaczepiać Was będą różni podejrzani ludzie zajmujący się sprzedażą marihuany, ale jeśli chcecie pozostać w zgodzie z prawem to powinniście ich z całą stanowczością ignorować,
  • jeśli wieczorem chcecie zaś pójść na imprezę, to najlepszym kierunkiem będzie prawdopodobnie dzielnica Eixample, w której znajdziecie naprawdę wiele pubów i klubów czynnych do późnych godzin nocnych (lub wczesnych godzin porannych…),
  • w dzielnicy Eixample jest też sporo pubów czy klubów stricte przeznaczonych dla osób homoseksualnych – sama Barcelona jest miastem bardzo tolerancyjnym, a Eixample jest przez niektórych określane jako Gayxample.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *