BARCELONA. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Barcelona

Barcelona to stolica Katalonii, czyli jednego z regionów autonomicznych Hiszpanii. Jest to też drugie największe miasto w Hiszpanii. Barcelona to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdziesz tu wiele imponujących zabytków i innych atrakcji, które sprawią, że na pewno Ci się tu spodoba. Nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie.

Co zobaczyć i zwiedzić w Barcelonie? Jak zaplanować zwiedzanie Barcelony? Jakie są tutaj atrakcje? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Barcelona – co zobaczyć?

01. La Rambla

Zwiedzanie Barcelony rozpocznij na Placu Katalońskim (kat. Plaça de Catalunya). To jeden z najważniejszych punktów na mapie miasta. Stanowi on popularne miejsce spotkań zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.

Od placu odchodzi La Rambla. To najbardziej reprezentacyjna arteria Barcelony. La Rambla ma około kilometra długości i prowadzi od dzielnicy Eixample aż nad samo morze. Rozdziela ona też dwie ważne dzielnice – El Raval i Barri Gòtic. La Rambla stanowi centrum życia Barcelony i codziennie spacerują tędy tysiące turystów. Znajduje się tu wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Są też sklepy, restauracje, kawiarnie i stragany z pamiątkami. Spotkasz tu także grajków ulicznych, komików i artystów malujących portrety. La Rambla jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Barcelony i z pewnością trafisz tu nie jeden raz. Uważaj jednak na kieszonkowców, którzy chętnie pojawiają się w tak bardzo zatłoczonych miejscach.

Barcelona - La Rambla
Barcelona - La Rambla

Spacerując po La Rambli zwróć uwagę na mające tu swoją siedzibę Muzeum Erotyki (kat. Museu de l’Erótica). Nieopodal znajduje się również XIX-wieczny teatr Liceu (kat. Gran Teatre del Liceu). Jest on drugim co do wielkości teatrem w Europie.

Barcelona - Museu de l’Erótica

Zwieńczeniem La Rambli jest pomnik Krzysztofa Kolumba (kat. Monument a Colom). Znajduje się on tuż obok starego portu jachtowego. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. 7-metrowy posąg Kolumba stoi na wysokiej 60-metrowej kolumnie. Monument upamiętnia słynną wyprawę do Indii.

Barcelona

02. La Boqueria

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Barcelonie jest targ spożywczy La Boqueria. Znajduje się on przy La Rambli. W ostatnim czasie miejsce to zrobiło się bardzo turystyczne, ale i tak warto je odwiedzić. To właśnie tutaj na własne oczy przekonasz się, na czym tak naprawdę polega kuchnia w Hiszpanii. Znajdziesz tu wiele straganów, gdzie można zakupić owoce, warzywa, mięso, wędliny, sery, świeże ryby, owoce morza, jaja, pieczywo, orzechy, przyprawy, słodycze… Jest tu więc wszystko to, co stanowi podstawę lokalnej kuchni.

Przy niektórych stoiskach możesz też spróbować lokalnych specjałów. Są tu bowiem niewielkie bary z tapas, kanapkami, piwem czy winem. La Boqueria to miejsce godne polecenia, choć według wielu opinii jest trochę przereklamowane. Najlepiej przyjść tu wcześnie rano, żeby zdążyć przed tłumami turystów. Tyczy się to zresztą również wielu innych atrakcji w Barcelonie.

Barcelona - La Boqueria
Barcelona - La Boqueria
Barcelona - La Boqueria
Barcelona - La Boqueria

03. Barri Gòtic

La Rambla wyznacza granicę dzielnicy gotyckiej (kat. Barri Gòtic). Ta część miasta wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Idąc od Placu Katalońskiego w stronę portu, odbij w lewo i przespaceruj się wśród wąskich i urokliwych uliczek. Panuje tu klimat zupełnie odmienny od tego, którego doświadczysz w innych bardziej zatłoczonych i hałaśliwych dzielnicach. Nastrój jest tu lekko mroczny, ale też bardzo intymny. Znajdziesz tu gęstą i zwartą zabudowę oraz liczne zakamarki i zaułki, w których warto trochę pobłądzić. Zwróć też uwagę na różne detale, takie jak małe kapliczki, sklepiki, kolorowe kafelki czy nieduże place porośnięte palmami. Zdecydowana większość ulic jest tu wyłączona z ruchu kołowego i przeznaczona tylko dla pieszych.

Barcelona - Barri Gòtic

Najważniejszym zabytkiem w Barri Gòtic jest Katedra św. Krzyża i św. Eulalii (kat. Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia). Fasada tej świątyni jest naprawdę imponująca. W dzielnicy gotyckiej znajdują się też fragmenty starożytnych murów rzymskich otaczających niegdyś miasto. Zobaczysz tu również pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej El Call, ratusz oraz Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Sosnowej.

Barcelona - Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia
Barcelona - ratusz

04. Muzeum Picasso w Barcelonie

Będąc w Barri Gòtic zajrzyj też do położonej tuż obok dzielnicy La Ribera. Znajduje się tu bowiem Muzeum Picasso (kat. Museu Picasso). Są w nim wystawione dzieła z różnych etapów twórczości artysty. Co ciekawe, było to pierwsze na świecie muzeum tego malarza i jedyne założone za jego życia. To miejsce z pewnością warto odwiedzić. Pamiętaj, że w środku obowiązuje zakaz fotografowania.

Nieopodal muzeum znajduje się również inny bardzo ciekawy budynek. Chodzi o modernistyczny Pałac Muzyki Katalońskiej (kat. Palau de la Música Catalana). To bardzo znana sala koncertowa, w której koncertuje wielu sławnych muzyków.

05. Port i plaża La Barceloneta

Dalsza wędrówka powinna doprowadzić Cię nad wybrzeże oraz w okolice starego portu w Barcelonie. Po minięciu pomnika Krzysztofa Kolumba dojdziesz do portu jachtowego, gdzie możesz kontynuować spacer nadmorskim deptakiem Rambla de Mar. Tuż obok znajduje się Oceanarium w Barcelonie. Według wielu opinii jest to jedno z najlepszych tego typu miejsc w Europie.

Barcelona
Barcelona
Barcelona
Barcelona

Skieruj się również w stronę dzielnicy La Barceloneta. Znajduje się tu bowiem najpopularniejsza i najstarsza miejska plaża La Barceloneta (kat. Platja de la Barceloneta). Mimo wyraźnej bliskości centrum miasta jest ona idealnym miejscem do wypoczynku i cieszenia się słońcem. Jest tu bardzo przyjemnie bez względu na miesiąc i porę roku. Miejsce to bywa jednak bardzo zatłoczone i codziennie przybywa tu mnóstwo turystów. Jeśli wolisz odpocząć w bardziej kameralnych warunkach, to skieruj się w stronę innych mniej popularnych miejskich plaż.

Barcelona - La Barceloneta

06. Parc de la Ciutadella

Prawdziwą oazą spokoju w Barcelonie jest Park Cytadeli (kat. Parc de la Ciutadella). To zdecydowanie najpiękniejszy park w mieście. Jest on położony w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy gotyckiej i dzielnicy La Barceloneta. Swoją nazwę zawdzięcza zburzonej cytadeli, która niegdyś znajdowała się w tym miejscu. Była ona wówczas dla Katalończyków znienawidzonym symbolem ucisku związanym z dyktaturą generała Franco. Park jest obecnie popularnym miejscem spotkań i wypoczynku, a także dużą atrakcją turystyczną. Można się tu zrelaksować, przespacerować, podziwiać przyrodę, a nawet obserwować ptaki, ryby i żółwie. Możesz też wynająć łódkę i popływać nią w zlokalizowanym w samym centrum parku jeziorze.

Barcelona - Parc de la Ciutadella
Barcelona - Parc de la Ciutadella

Spacerując po parku, zwróć uwagę na pięknie zdobioną XIX-wieczną kaskadę (kat. Cascada Monumental). Znajduje się ona naprzeciwko jeziora. W samym jej centrum została umieszczona fontanna oraz marmurowa rzeźba Wenus. Ze środka obiektu będziesz miał bardzo fajny widok na cały park.

Barcelona - Cascada Monumental

Poza tym, w Parku de la Ciutadella znajduje się również siedziba Parlamentu Katalonii. Mieści się on w XVII-wiecznym budynku arsenału. To właśnie tutaj zapadają najważniejsze decyzje katalońskiej wspólnoty autonomicznej.

Barcelona - Parlament de Catalunya

Przy wyjściu z parku zobaczysz też łuk triumfalny (kat. Arc de Triomf). Ta 30-metrowa ceglana budowla jest obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Barcelonie. Została ona wzniesiona z okazji odbywającej się w Barcelonie w 1888 roku Wystawy Światowej. Według pierwotnego założenia łuk triumfalny miał być dla Barcelony tym, czym dla Paryża miała być wieża Eiffla.

Barcelona - Arc de Triomf

07. Sagrada Familia

Zwiedzając Barcelonę, nie zapominaj o jej wielkim genialnym architekcie, którym był Antoni Gaudi. Ten pochodzący spod Tarragony artysta żył na przełomie XIX i XX wieku, a jego sztuka łączyła nurty neogotyckie, modernistyczne i secesyjne.

Wpływy niesamowitej twórczości Gaudiego są widoczne w Barcelonie niemal na każdym kroku. Jego najwybitniejszym dziełem jest oczywiście kościół „Świętej Rodziny”, czyli Sagrada Familia. To najbardziej znany budynek w Barcelonie, a nawet w całej Hiszpanii. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1882 roku i nie przerwała jej nawet tragiczna śmierć jej architekta w 1926 roku. Bazylika jest ciągle w budowie, a jej ukończenie jest planowane na 2026 rok, czyli w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

Sagrada Familia jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Można ją zwiedzać od środka i warto to zrobić, nawet jeśli na co dzień nie lubisz kościołów. Organiczna forma budowli oraz przepiękne detale architektoniczne robią naprawdę wielkie wrażenie. Kościół składa się z trzech fasad, które odpowiadają tajemnicom Narodzenia, Męki i Chwały. Jest tu też 18 wież poświęconych kolejno 12 apostołom, 4 ewangelistom, Marii i Jezusowi. Imponujące są także rozmiary świątyni. Po ukończeniu budowy będzie mogła pomieścić nawet 10 tysięcy wiernych.

Barcelona - Sagrada Familia
Barcelona - Sagrada Familia
Barcelona - Sagrada Familia

Zwiedzanie Sagrady Familii jest atrakcją płatną. Warto jednak wspomnieć, że część środków pozyskanych ze sprzedaży wejściówek służy do finansowania dalszej budowy kościoła. Jest wiele różnych opcji biletów wstępu, a wśród nich także ta droższa umożliwiająca wjechanie na górę świątyni. Rozpościera się stąd piękny widok na Barcelonę.

Warto wspomnieć, że nieopodal kościoła znajduje się też inna budowla reprezentująca styl katalońskiego modernizmu. Jest nią Szpital św. Krzyża i św. Pawła (kat. Hospital de la Santa Creu i Sant Pau). Obecny wygląd tego obiektu pochodzi z pierwszej połowy XX wieku i jest to dzieło dwóch innych katalońskich architektów – Lluisa Domenecha i Montanera. Cechami charakterystycznymi budowli są bogato zdobione fasady, fantazyjnie wykonane okiennice oraz barwna ceramika.

08. Casa Batlló i Casa Mila

Bez twórczości Gaudiego Barcelona nie byłaby taka sama, a Sagrada Familia nie jest jego jedynym dziełem. Zdecydowanie warto tu wspomnieć o dzielnicy Eixample. Powstała ona w XIX wieku, a jej budowa oznaczała dla Barcelony wyjście spoza ciasnego średniowiecznego schematu miasta oraz rozwój architektury w duchu modernizmu. To właśnie tutaj bogate rodziny angażowały najlepszych architektów i do dziś zachowało się tu wiele perełek architektonicznych.

W dzielnicy Eixample zobaczysz dwa inne znane dzieła Gaudiego. Są to dwa apartamentowce – Casa Batlló i Casa Mila (ta druga znana również jako La Pedrera). Oba obiekty na pewno zrobią na Tobie duże wrażenie. Pokazują one bowiem to coś, co charakteryzuje styl Gaudiego – niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne i dopracowanie w każdym detalu.

Także wnętrza obu tych budynków są naprawdę wyjątkowe. Są one udostępnione do zwiedzania. Możesz też wejść na dach, gdzie zobaczysz piękne mozaikowe kompozycje i bardzo charakterystyczne kominy.

Barcelona - Casa Battló
Barcelona - Casa Battló
Barcelona - Casa Battló
Barcelona - Casa Mila

Warto jednak podkreślić, że zwiedzanie Casa Batlló i Casa Mila to jedne z najdroższych atrakcji w Barcelonie. Mimo to przybywają tu prawdziwe tłumy turystów. Szukając innych śladów twórczości Gaudiego, zwróć też uwagę na inne jego dzieła, jak choćby Casa Calvet czy Casa Vicens.

09. Palau Güell

Jeszcze innym budynkiem zaprojektowanym przez Gaudiego jest Pałac Güella (kat. Palau Güell). Powstał on na zlecenie Eusebiego Güella – mecenasa Gaudiego. Obiekt ten znajduje się jednak nie w dzielnicy Eixample, a tuż obok La Rambli. Budynek jest mniej charakterystyczny i mniej okazały, gdyż pochodzi z początkowego etapu twórczości artysty. Właściwie to podczas spaceru bardzo łatwo go przeoczyć. Dzięki temu jest jednak mniej oblegany przez turystów, a ceny biletów wstępu są zdecydowanie niższe.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

10. Parc Güell

Znanym projektem Gaudiego jest także Park Güella (kat. Parc Güell). Miejsce to jest naprawdę niezwykłe i bardzo chętnie przychodzą tu zarówno mieszkańcy jak i turyści. Wejścia do parku strzegą dwa domki, które wyglądają jakby były zbudowane z piernika. Z kolei przy schodach prowadzących do głównego pawilonu znajduje się mozaikowy smok. Jest on obecnie jednym z symboli Barcelony. Ozdobne mozaiki stworzone ze szkła i ceramiki pokrywają zresztą znacznie więcej parkowych powierzchni. Wielobarwna mozaika przypominająca gwiaździste niebo pokrywa także sufit sali kolumnowej. Na jej dachu znajduje się zaś taras widokowy. Rozpościera się stąd przepiękny widok na Barcelonę. Zwiedzanie parku jest atrakcją płatną.

Barcelona - Parc Güell
Barcelona - Parc Güell
Barcelona - Parc Güell

11. Wzgórze Montjuïc

Kolejnym ważnym symbolem Barcelony jest wzgórze Montjuïc. Góra wznosi się na wysokość 183 m n.p.m. i jest przez niektórych nazywana katalońskim Olimpem. Miejsce to jest położone bardzo blisko centrum Barcelony, a mimo to możesz wypocząć tu z dala od zgiełku miasta. Znajdują się tu liczne parki i ogrody, a także zamek oraz obiekty olimpijskie. Ze szczytu Montjuïc ujrzysz też przepiękną panoramę całego miasta.

Barcelona - wzgórze Montjuïc
Barcelona - Castell de Montjuïc

Wejście na szczyt góry nie wymaga wielkich umiejętności. Jest on dostępny pieszo oraz za pomocą autobusu komunikacji miejskiej. Więcej wrażeń dostarczy Ci jednak podróż w kabinie kolejki linowej. Kolejki są dwie i obie są zawieszone na wysokości kilkudziesięciu metrów nad ziemią. Podróż kolejką jest co prawda atrakcją płatną, ale warto pozwolić sobie na taki wydatek. Zza panoramicznych okien kabiny rozciągają się piękne widoki na miasto.

Jedna linia kolejki, czyli Teleféric del Port, łączy port w dzielnicy La Barceloneta z ogrodami na wzgórzu Montjuïc i punktem widokowym. Druga linia kolejki, czyli Teleféric de Montjuïc, łączy natomiast zamek Montjuïc na szczycie wzgórza ze znajdującą się na dole stacją kolejki szynowej Funicular de Montjuïc. Funikular ten kursuje na trasie pomiędzy stacją kolejki linowej a stacją metra Paral-lel.

Na szczyt Montjuïc najlepiej jest więc dotrzeć za pomocą kolejki linowej (lub funikularu i kolejki linowej). Zejść z góry możesz natomiast pieszo. Pozwoli Ci to na odkrywanie krok po kroku uroków tego pięknego miejsca.

Barcelona - Teleféric de Montjuïc
Barcelona
Barcelona
Barcelona

12. Inne atrakcje w Barcelonie

W Barcelonie jest też oczywiście wiele innych ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich:

  • Plac Hiszpański (kat. Plaça d’Espanya) – obok Placu Katalońskiego to jeden z głównych placów w mieście i ważny punkt komunikacyjny. Symbolem placu są dwie wieże wznoszące się na wysokość kilkudziesięciu metrów. Stanowią one bramę zlokalizowanego tu centrum wystawienniczego. To właśnie tutaj odbywała się w Barcelonie druga już Wystawa Światowa w 1929 roku. Przy placu znajduje się również dawna arena walk byków, w której obecnie mieści się centrum handlowe Arenas de Barcelona (kat. Centro Comercial Arenas de Barcelona);
  • Magiczna Fontanna (kat. Font Màgica) – miejsce to znajduje się tuż obok Placu Hiszpańskiego i odbywają się tu bardzo popularne pokazy światła, muzyki i wody. Obok fontanny znajduje się też gmach Pałacu Narodowego. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Narodowego Sztuki Katalonii (kat. Museu Nacional d’Art de Catalunya);
  • Muzeum Morskie (kat. Maritim Museu) – mieści się ono w XIII-wiecznej dawnej siedzibie stoczni królewskich. Muzeum opowiada o historii żeglugi, a jego największą atrakcją jest 60-metrowa kopia XIV-wiecznej galery;
  • Pałac Królewski (kat. Palau Reial) – obiekt ten znajduje się w pobliżu ważnej ulicy Diagonal i jest otoczony pięknym parkiem. To świetny kierunek dla osób, które szukają miejsc mniej obleganych przez turystów;
  • Camp Nou – znany na całym świecie stadion legendarnej FC Barcelony. Katalończycy kochają piłkę nożną, a stadion jest celem pielgrzymek kibiców z kraju i zagranicy. Zwiedzanie stadionu Camp Nou jest atrakcją płatną.

13. Atrakcje w okolicach Barcelony

Jeśli przyjeżdżasz do Barcelony na dłużej, to możesz też odwiedzić inne ciekawe miejsca, które znajdują się w niedużej odległości od stolicy Katalonii. Świetnym pomysłem na kilkugodzinną wycieczkę z Barcelony jest wzgórze Tibidabo. Wznosi się ono na obrzeżach miasta i znajduje się tu słynne wesołe miasteczko oraz bazylika. Jest też przepiękna panorama całej Barcelony.

Z Barcelony można też stosunkowo łatwo dojechać do sanktuarium Montserrat, do Tarragony, do Girony bądź nad wybrzeże Costa Brava lub Costa Daurada.

Zobacz również:

TIBIDABO (BARCELONA). Najciekawsze atrakcje. Jak dojechać i czy warto?

Jak zaplanować zwiedzanie Barcelony?

Kiedy przyjechać do Barcelony? Katalonia charakteryzuje się łagodnym klimatem śródziemnomorskim i możesz tu przyjechać praktycznie o każdej porze roku. Nawet w zimę temperatura w Barcelonie jest bardzo przyjemna. W lato natomiast są tu upały przekraczające 30 stopni i silnie świeci słońce. Nie każdemu będzie odpowiadała taka pogoda. Dosyć ciepło jest także w miesiącach wiosennych i jesiennych. Według wielu opinii to właśnie wiosna lub jesień są najlepszym okresem na zwiedzanie Barcelony.

Na jak długo przyjechać do Barcelony? Barcelona nie jest dobrym kierunkiem na jednodniowy wypad. W tak krótkim czasie nie zdążysz bowiem ani poczuć wspaniałego ducha tego miasta ani też odwiedzić jego głównych atrakcji, gdyż jest ich naprawdę całkiem sporo. Do Barcelony najlepiej przyjechać na co najmniej trzy dni. Na pewno znajdą się też tacy, którzy nawet po tygodniu w Barcelonie dalej będą czuli niedosyt.

Jak poruszać się po Barcelonie? Barcelona jest miastem bardzo kompaktowym. Oznacza to, że do większości najważniejszych miejsc bez problemu dojdziesz pieszo. Możesz też korzystać z metra, którego jest tutaj bardzo dobrze rozwinięte. Dojedziesz nim do tych atrakcji, które znajdują się nieco dalej od centrum. Transport publiczny w Barcelonie tworzą również linie autobusowe i tramwajowe.

Jaki język obowiązuje w Barcelonie? Katalończycy mają bardzo duże poczucie swojej odrębności od władz w Madrycie. Odbyło się tu nawet referendum niepodległościowe. Jego wyniki nie zostały jednak uznane przez hiszpański rząd i społeczność międzynarodową. Obecnie obowiązują tu dwa języki urzędowe – hiszpański i kataloński. Mieszkańcy Barcelony między sobą rozmawiają głównie po katalońsku, ale hiszpański również znają i używają go do kontaktu z turystami. W większości miejsc dogadasz się też po angielsku.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *