KANION TARY I MOST ĐURĐEVIĆA. Dojazd, zwiedzanie, atrakcje

Kanion rzeki Tara i Most Durdevića

Kanion Tary to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć podczas podróży po Czarnogórze. Jest to najgłębszy kanion w całej Europie i stanowi on prawdziwy cud natury, który na pewno zrobi na Was wielkie wrażenie. Czeka tu na Was naprawdę sporo przepięknych krajobrazów, które potrafią zachwycić. Choć kanion jest oddalony od czarnogórskiego wybrzeża i nadmorskich kurortów, to z pewnością nie będziecie żałować przyjazdu w to miejsce.

Kanion Tary – informacje ogólne

Rzeka Tara przecina niemal całą Czarnogórę przepływając przez jej północne terytorium. Powstaje ona w górach Komovi we wschodniej części kraju i po ponad 140 km biegu łączy się z Pivą tworząc rzekę Drinę na granicy z Bośnią i Hercegowiną.

Wzdłuż rzeki na znacznym jej odcinku wznoszą się wysokie pasma górskie, które tworzą naprawdę efektowny i imponujący kanion – uchodzący obecnie za najgłębszy w Europie i drugi najgłębszy na świecie (zaraz po Wielkim Kanionie w USA). Momentami ma on wysokość nawet 1300 metrów i w takiej formie potrafi on zrobić na turystach naprawdę ogromne wrażenie. Co ciekawe, sama rzeka przepływająca przez ten kanion jest jednak bardzo wąska i stosunkowo płytka, i w niektórych miejscach można ją przejść w bród.

Większość terenu kanionu Tary została w 1980 roku wcielona do Parku Narodowego Durmitor. Jest to więc obszar podlegający szczególnej ochronie.

Kanion Tary i Most Durdevića
Kanion Tary i Most Durdevića

Zwiedzanie kanionu – podróż samochodem

Najpiękniejszy i najbardziej imponujący fragment kanionu znajdziecie pomiędzy miejscowością Mojkovac a mostem Đurđevića. Co ważne, na tym odcinku wzdłuż rzeki została poprowadzona droga krajowa R10 i znajduje się na niej kilka punktów widokowych, skąd będziecie mogli podziwiać okoliczny krajobraz.

Najlepszym sposobem na zobaczenie kanionu jest pokonanie tej trasy samochodem. Niestety nie można tutaj liczyć na komunikację publiczną, a poruszanie się własnym autem pozwoli Wam na zatrzymywanie się w dowolnie wybranych miejscach. Podczas podróży warto jednak zachować szczególną ostrożność – droga jest wąska i niekiedy bardzo kręta.

W miejsce to bez problemu dojedziecie z różnych miejscowości położonych na czarnogórskim wybrzeżu. Nie będzie to jednak krótka wyprawa. Kanion Tary jest zlokalizowany w północnej części kraju, i w zależności od tego, skąd dokładnie ruszacie, podróż może Wam zająć nawet trzy godziny w jedną stronę.

Kanion Tary i Most Durdevića
Kanion Tary i Most Durdevića
Kanion Tary i Most Durdevića

Most Đurđevića

Most Đurđevića jest symbolem i najważniejszym miejscem, które podczas zwiedzania kanionu trzeba zobaczyć. Ta niezwykle imponująca przeprawa przecina rzekę Tarę i została ona zbudowana w latach 1938-1940. Most ma 365 metrów długości, a jego łukowa konstrukcja opiera się na pięciu przęsłach i ma 170 metrów wysokości. Niegdyś był to jeden z najwyższych tego typu obiektów w całej Europie. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić, jak bardzo skomplikowane musiało być zbudowanie tak dużego mostu na tak trudnym i niedostępnym terenie…

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do mostu Đurđevića bez problemu dojedziecie samochodem. Tuż obok przeprawy znajduje się parking, a także stragany z pamiątkami oraz kilka fantastycznych punktów widokowych.

Kanion Tary i Most Durdevića
Kanion Tary i Most Durdevića
Kanion Tary i Most Durdevića

Inne atrakcje kanionu Tary

Jeśli jesteście spragnieni wrażeń i lubicie adrenalinę, to możecie zjechać na mającej prawie kilometr długości tyrolce poprowadzonej nad kanionem tuż obok mostu Đurđevića. Tyrolka jest czynna w sezonie wiosenno-letnim, a zjazd kosztuje ok. 20-30 EUR.

Inną ciekawą atrakcją kanionu Tary jest rafting, czyli spływ wraz z nurtem rzeki na specjalnie przygotowanym do tego pontonie. Górski charakter Tary sprawia, że rafting może być naprawdę emocjonującą przygodą, a w trakcie takiego spływu będziecie mogli z perspektywy rzeki zobaczyć wiele ciekawych miejsc kanionu, które nie byłyby dla Was dostępne w żaden inny sposób. Tego typu atrakcję w kanionie Tary oferuje wiele różnych firm turystycznych, a cena takiej usługi zależy od wybranej trasy, czasu trwania spływu oraz punktu startowego.

Kanion Tary i Most Durdevića
Kanion Tary i Most Durdevića

Czy warto zobaczyć kanion Tary?

Zdecydowanie tak! Kanion Tary i most Đurđevića to miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć. O ile bowiem Czarnogóra kojarzy się turystom przede wszystkim z pięknym wybrzeżem Adriatyku i nadmorskimi kurortami, o tyle warto pamiętać, że kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko kąpiele w morzu i opalanie się.

Zwiedzanie kanionu Tary warto połączyć z innymi atrakcjami, które czekają na Was w północnej części Czarnogóry. Z tego miejsca stosunkowo łatwo możecie dojechać do miejscowości Žabljak, do miejscowości Pljevlja czy też nad jezioro Pivsko.

Odkryj również inne ciekawe miejsca w Czarnogórze:


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *