MADRYT. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Madryt

Madryt to stolica Hiszpanii. To dynamiczne miasto pełne życia, historii i kultury. Malownicze uliczki Madrytu, imponujące zabytki oraz bogata oferta kulturalna przyciągają tu miliony turystów z całego świata. Madryt to miejsce, które warto zobaczyć i zwiedzić. Na pewno Wam się tu spodoba.

Co zobaczyć i zwiedzić w Madrycie? Jakie są zabytki i atrakcje w Madrycie? Jak zaplanować zwiedzanie Madrytu? Przeczytacie o tym w poniższym tekście.

Plan zwiedzania Madrytu

Madryt jest świetnym kierunkiem na krótki city-break. W stolicy Hiszpanii znajduje się wiele zabytków i atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Z pewnością każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Do Madrytu najlepiej przyjechać na 3-4 dni. W takim czasie uda Wam się zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca. Do Madrytu możecie też przyjechać na dłużej i na pewno nie będziecie się tu nudzić.

Jeśli do Madrytu przyjeżdżacie tylko na dzień lub dwa, to wtedy swoją uwagę skupcie na głównych punktach miasta. Są to przede wszystkim Puerta del Sol, Plaza Mayor, Pałac Królewski, Gran Vía i Park Retiro. W przypadku dłuższego pobytu zobaczcie też inne często mniej popularne atrakcje, które również zostały opisane w poniższym tekście.

Madryt to miasto, w którym doświadczycie bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej oraz zasmakujecie się w lokalnej kuchni. Spotkacie tu niezwykle przyjaznych i otwartych ludzi, którzy każdego wieczora wychodzą na miasto i cieszą się życiem jak nikt inny. Madryt nie zapomina też o swoich korzeniach. Mimo swojego kosmopolitycznego charakteru jest on też bardzo tradycyjny i bardzo „hiszpański”. W Madrycie na pewno będziecie czuli się dobrze i zapomnicie tu o swoich troskach.

Zobacz również:

GDZIE ZJEŚĆ W MADRYCIE? Przewodnik kulinarny. Najlepsze bary i restauracje

Madryt – co zobaczyć?

01. Puerta del Sol

Puerta del Sol (czyli Brama Słońca) to prawdziwe serce Madrytu. Jest to miejsce, od którego prawdopodobnie rozpoczniecie zwiedzanie miasta. Przed wiekami znajdowała się tu jedna z bram wjazdowych do miasta. Współcześnie plac jest otoczony wieloma okazałymi budynkami. Codziennie o każdej porze dnia przewija się tu naprawdę mnóstwo ludzi. Krzyżują się tutaj także trzy linie metra, a miejsce to jest ważnym węzłem przesiadkowym.

Przy Puerta del Sol znajduje się bardzo osobliwy pomnik la Osa y el Madroño (niedźwiedzicę i drzewko poziomkowe). Zwierzę opierające się łapami o pień drzewa jest herbem i symbolem Madrytu. Według legendy nawiązuje ono do dawnych czasów, kiedy grasowały tu niedźwiedzie.

Na placu stoi też pomnik Karola III, czyli króla Hiszpanii panującego w XVIII wieku. Znajduje się tu także Real Casa de Correos, czyli dawna główna siedziba hiszpańskiej poczty. Dziś w tym budynku urzęduje Prezydent Wspólnoty Madrytu. Na jednym z budynków przy Puerta del Sol umieszczony jest również charakterystyczny neon Tio Pepe. To jedna z najstarszych reklam w mieście.

Puerta del Sol
Puerta del Sol
Puerta del Sol
Puerta del Sol

02. Plaza Mayor

Drugim znanym placem stolicy Hiszpanii jest Plaza Mayor. Jest on sercem tzw. starego Madrytu. Ten elegancki brukowany plac kiedyś pełnił funkcje głównie targowe. Odbywały się tu też przedstawienia teatralne i korridy.

Plac ten jest bardzo popularny wśród turystów. Chcąc uniknąć tłumów, warto wybrać się tu w godzinach porannych. Wokół placu znajdują się liczne restauracje i kawiarnie. Niestety ceny oraz jakość serwowanych posiłków mogą Was tu niemiło zaskoczyć. W dalszej części tego tekstu dowiecie się, co i gdzie warto zjeść w Madrycie.

Najważniejszym obiektem na Plaza Mayor jest pomnik Filipa III. W jednym z budynków mieści się zaś centrum informacji turystycznej.

Plaza Mayor
Plaza Mayor

03. Mercado de San Miguel

W odległości 100 metrów od Plaza Mayor znajduje się Mercado de San Miguel (Hala Targowa św. Michała). Obok barcelońskiej La Boquerii to najbardziej znany tego typu obiekt w całej Hiszpanii.

Hala jest prostokątnym zadaszonym budynkiem, który powstał w 1916 roku. Znajdziecie tu liczne stragany z lokalnymi produktami oraz niewielkie stoiska gastronomiczne. Miejsce to warto zobaczyć i zwiedzić, mimo że w ostatnich latach stało się bardzo turystyczne i trochę drogie.

Mercado de San Miguel

04. Pałac Królewski w Madrycie

Ważnym symbolem Madrytu jest XVIII-wieczny Pałac Królewski (Palacio Real). Nie każdy wie, ale współczesna Hiszpania dalej jest królewską monarchią parlamentarną. Pałac jest oficjalną rezydencją króla Filipa VI.

Na co dzień rodzina królewska urzęduje jednak w innej rezydencji położonej pod Madrytem. Palacio Real jest zaś wykorzystywany podczas ważnych uroczystości państwowych. Można go także zwiedzać.

Rezydencja jest przykładem późnego baroku neoklasycznego. Zwiedzanie pałacu obejmuje m.in. reprezentacyjne schody główne, salę tronową, salę porcelanową, dziedziniec wewnętrzny oraz zbrojownię królewską.

Pałac można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 10-19 (lub w godz. 10-18 poza sezonem). W niedziele jest on czynny w godz. 10-16. Wstęp kosztuje 12 EUR. Od poniedziałku do czwartku w dwóch ostatnich godzinach otwarcia do pałacu można wejść za darmo. Wtedy zazwyczaj są spore kolejki. W większości pałacowych wnętrz obowiązuje zakaz fotografowania. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Pałac Królewski (Palacio Real)

05. Katedra La Almudena

Naprzeciwko pałacu znajduje się Katedra La Almudena, czyli główna świątynia Madrytu. Budynek tego kościoła jest stosunkowo młody. Jego budowa rozpoczęła się w XIX wieku, a zakończyła się dopiero w 1993 roku. Cechą charakterystyczną kościoła są dwie wieże dzwonnicze zwieńczone iglicami.

Poza tym, pałac i katedrę otaczają eleganckie parki i ogrody. Zwłaszcza latem mogą być one dla Was świetną odskocznią od upalnego i zatłoczonego miasta.

Katedra La Almudena

06. Gran Vía

Gran Vía jest główną arterią komunikacyjną Madrytu. Łączy ona Plac Hiszpański z Calle de Alcalá. Jest to bardzo reprezentacyjny trakt, przy którym stoi wiele monumentalnych i reprezentacyjnych budowli. Codziennie przewijają się tędy tłumy mieszkańców.

Co warto zobaczyć przy Gran Vía?

  • Plaza de España (Plac Hiszpański) – to ważny punkt komunikacyjny Madrytu. Jest stąd bardzo blisko na starówkę i do Pałacu Królewskiego. Plac jest popularnym punktem spotkań mieszkańców miasta. Na placu stoi pomnik Miguela de Cervantesa;
  • Plaza del Callao – to miejsce, które zawsze tętni życiem. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jest tu Edificio Capital. Obiekt ten powstał w 1933 roku i reprezentuje on styl art deco. Jego elementem charakterystycznym jest czteropiętrowa wieża oraz zamieszczona na niej reklama napoju Schwepps. Z biegiem lat reklama ta stała się jedną z wizytówek Madrytu;
  • Telefónica – potężny gmach, który był pierwszym drapaczem chmur w Madrycie. Niegdyś był to także najwyższy wieżowiec w Europie. Budynek jest bardzo charakterystyczny i do dziś prezentuje się naprawdę imponująco;
  • Metrópolis – bardzo charakterystyczny budynek i jeden z symboli Madrytu. Powstał on w 1910 roku. Najpiękniej prezentuje się narożna wieża tego gmachu. Jest ona zwieńczona czarną kopułą ze złotymi zdobieniami. Na jej szczycie znajduje się posąg Wiktorii – rzymskiej bogini zwycięstwa.

Podczas spaceru przyjdźcie też na taras widokowy Azotea del Círculo i spójrzcie na całe miasto z góry. Stolica Hiszpanii na pewno spodoba Wam się w takiej odsłonie! Taras znajduje się na dachu Círculo de Bellas Artes (CBA), tuż obok budynku Metrópolis. Z tarasu można korzystać codziennie w godz. 12-1. Bilet wstępu kosztuje 5 EUR. Na tarasie znajduje się niewielka restauracja z zachwycającym widokiem na Madryt.

Edificio Capital
Plaza del Callao
Azotea del Círculo

07. Dzielnica Chueca

Madryt to także wielkie centrum imprezowe, w którym zabawa trwa do samego rana. Najbardziej rozrywkową częścią Madrytu jest dzielnica Chueca. Jest to jedna z najbardziej znanych dzielnic gejowskich w Europie. To bardzo tolerancyjne miejsce, w którym panuje ogromna różnorodność i w którym każdy może być sobą.

W dzielnicy Chueca znajdziecie najwięcej tęczowych flag, dużo „branżowych” klubów i barów, a nawet sex shopów. Jeśli jesteście imprezowi i nie przeszkadza Wam nocny gwar miasta, to rozważcie nocleg w tym miejscu.

Chueca

08. Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles jest kolejnym miejscem, które warto zobaczyć i zwiedzić. To sporych rozmiarów plac i ważny punkt komunikacyjny Madrytu. W centrum placu znajduje się XVIII-wieczna fontanna przedstawiająca boginię płodności Kybele. Siedzi ona w powozie zaprzężonym w dwa lwy i trzyma w rękach berło oraz klucz do bram miasta. Przy placu stoi także modernistyczny Pałac Komunikacji (Palacio de Comunicaciones). Zobaczcie to miejsce podczas spaceru z Gran Vía w kierunku Parku Retiro.

Plaza de Cibeles

09. Park Buen Retiro

Park Buen Retiro to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Madrytu. Są to dawne ogrody pałacowe o powierzchni 120 ha. Park jest bardzo popularnym miejscem spotkań i wypoczynku mieszkańców miasta. Znajdziecie tu wiele piaszczystych alejek otoczonych piękną roślinnością oraz kilka przykładów znakomitej architektury.

Symbolem Parku Retiro jest pochodzący z XVII wieku Wielki Staw. Tuż obok wznosi się pomnik Alfonsa XII. Przy brzegu znajduje się też kilka ogródków kawiarnianych, w których możecie zrobić sobie przerwę przed dalszym zwiedzaniem. W parku Retiro znajduje się także ogród różany La Rosaleda, Pałac Kryształowy oraz Statua Upadłego Anioła.

Buen Retiro
Buen Retiro

10. Museo del Prado i inne muzea w Madrycie

W Madrycie możecie także odwiedzić wiele ciekawych muzeów. Przy reprezentacyjnej alei Paseo del Prado znajduje się bardzo znane Museo del Prado. Prezentuje ono tysiące dzieł malarstwa hiszpańskiego i europejskiego. Placówka uchodzi za jedno z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych muzeów malarstwa na świecie. Można tu oglądać m.in. obrazy El Greca, Diego Velázqueza, Francisco Goya czy Pablo Picassa.

Muzeum Prado czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 10-20 oraz w niedziele i święta w godz. 10-19. Bilet wstępu kosztuje 15 EUR, a w dwóch ostatnich godzinach otwarcia można zwiedzać za darmo. Museo del Prado cieszy się bardzo dużą popularnością. Dlatego bilety do muzeum (także te darmowe) należy nabyć wcześniej przez internet, z minimum 24-godzinnym wyprzedzeniem. Bilety zawsze kupuje się na określony dzień i określoną godzinę.

Planując wizytę w muzeum, warto też wcześniej wiedzieć, co właściwie chce się tu zobaczyć. Tak dużego obiektu nie da się bowiem obejrzeć w całości za jednym razem. Wewnątrz muzeum nie można też robić zdjęć. Więcej informacji na temat muzeum znajdziecie na stronie internetowej.

Innymi ważnymi muzeami malarstwa w Madrycie, zlokalizowanymi nieopodal Prado, są:

  • Muzeum Thyssen-Bornemisza,
  • Centrum Sztuki im. Królowej Zofii.

11. Dworzec Atocha

Tuż obok Museo del Prado rozciąga się ponadto Królewski Ogród Botaniczny. Nieco dalej znajduje się również słynny dworzec Atocha. To najważniejsza stacja kolejowa w Madrycie i miejsce, które trzeba zobaczyć. W głównym holu dworca kryje się bowiem coś naprawdę niespotykanego! To tropikalny ogród z czterystoma różnymi gatunkami roślin, palmami, a nawet żółwiami pływającymi w sadzawce.

Z dworcem Atocha wiąże się również pewna smutna historia. 11 marca 2004 roku doszło tu do ataku przeprowadzonego przez islamskich terrorystów. W zdarzeniu zginęło prawie 200 osób (w tym kilkoro Polaków), a ponad 2 tysiące zostało rannych. Aktualnie w Hiszpanii na wszystkich dworcach kolejowych obowiązują restrykcyjne zasady dotyczące bezpieczeństwa obejmujące m.in. prześwietlanie bagażu.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

12. Lavapiés i Embajadores

Przyjeżdżacie do Madrytu na dłużej i chcecie odkryć miejsca mniej znane? Wybierzcie się na spacer do dzielnic EmbajadoresLavapiés. To najbardziej autentyczna część Madrytu.

Monumentalne gmachy centrum Madrytu ustępują tu zwyczajnej miejskiej zabudowie, a mieszkańcy żyją swoim zwyczajnym codziennym życiem. Obszar ten ma swój przyjemny klimat. Jego najbardziej reprezentacyjną częścią są Calle de las Huertas oraz Plaza de Santa Ana. W niedzielę odbywa się tu kultowy pchli targ określany zwyczajowo jako El Rastro.

Embajadores
Embajadores

13. Puente de Toledo i Pasarela del Arganzuela

Przez Madryt przepływa rzeka Manzanares, ale nie odgrywa ona w życiu miasta dużej roli. Nad rzeką wznosi się XVIII-wieczny barokowy most Puente de Toledo. Jego granitowa konstrukcja składa się z dziewięciu półkolistych łuków oddzielonych od siebie masywnymi przyporami przypominającymi półokrągłe baszty. Aktualnie most jest wyłączony z ruchu kołowego i jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. Tuż obok nad rzeką rozciąga się park Madrid Río.

500 metrów dalej znajduje się kolejna przeprawa przez rzekę, która znacznie różni się od Puente de Toledo. Pasarela del Arganzuela powstała w 2011 roku i jest to nowoczesna kładka pieszo-rowerowa. Ma ona formę dwóch lekko przesuniętych względem siebie stożków, które pokrywa spiralnie ułożona metalowa siatka. Cała ta geometryczna konstrukcja wygląda naprawdę ciekawie. Aktualnie uchodzi ona za jedną ze współczesnych wizytówek Madrytu.

Puente de Toledo
Pasarela del Arganzuela
Pasarela del Arganzuela

14. Świątynia Debod

Niewiele osób wie, że Madryt może poszczycić się zabytkiem pochodzącym z czasów przed naszą erą. Świątynia Debod to najstarszy zabytek Madrytu. W stolicy Hiszpanii stanęła ona jednak dopiero w II połowie XX wieku.

Świątynia była prezentem od rządu egipskiego za pomoc udzieloną przez Hiszpanów przy ratowaniu starożytnych zabytków. Groziło im wówczas zalanie wodami nowo powstałego sztucznego jeziora zaporowego. W akcji tej wzięło zresztą udział znacznie więcej państw i została ona zorganizowana pod egidą UNESCO.

Aktualnie świątynia Debod znajduje się w położonym na niewielkim wzniesieniu Parque de la Montaña w zachodniej części Madrytu. Świątynię możecie zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10-19.

Świątynia Debod

15. Teleférico i Casa de Campo

Bardzo ciekawą atrakcją Madrytu jest Teleférico, czyli kolejka linowa. Łączy ona zachodnią część centrum miasta z położonym na obrzeżach parkiem Casa de Campo. Kolejka działa od 1969 roku i składa się z 80 wagoników (każdy mieści cztery osoby). Wagony kolejki w 10 minut pokonują trasę o długości 2,5 km. Podczas podróży z okien wagoników ukazuje się kapitalny widok na centrum Madrytu oraz na Pałac Królewski. Z góry zobaczycie także wspomnianą już wcześniej rzekę Manzanares oraz park Casa de Campo.

Dolna stacja kolejki (ta od strony centrum miasta) znajduje się przy Paseo del Pintor Rosales. Podróż w jedną stronę kosztuje 4.5 EUR, zaś za podróż tam i z powrotem zapłacicie 6 EUR. Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Położony na wzniesieniu Casa de Campo to największy park w całym Madrycie. Jest to bardzo lubiany przez mieszkańców miejscem wypoczynku, np. w weekendy i dni wolne od pracy. W parku znajduje się wiele alejek spacerowych i tras do biegania, a także miejsca, gdzie można zorganizować piknik. Jest tu również ogród zoologiczny oraz wesołe miasteczko.

Bardzo charakterystycznym obiektem w parku jest ponadto staw określany zwyczajowo jako el Lago. Tuż obok znajduje się także kilka kawiarni, restauracji oraz mobilnych sklepów z piwem i przekąskami. W okolice jeziora dojeżdża linia 10 madryckiego metra, która jest alternatywnym dla Teleférico sposobem dotarcia do Casa de Campo.

Teleférico
Casa de Campo

16. Santiago Bernabéu

Wizyta w Madrycie może być też gratką dla fanów piłki nożnej! Wielką chlubą mieszkańców Madrytu jest ich ukochana drużyna Real Madryt oraz stadion Santiago Bernabéu. Obiekt ten znajduje się na północnych obrzeżach miasta w dzielnicy Chamartín.

Inauguracja stadionu miała miejsce 14 grudnia 1947 roku. Wówczas w meczu otwarcia królewscy pokonali portugalski CF Os Belenenses 3:1. Stadion był wielokrotnie przebudowywany i dziś mimo upływu lat jest to bardzo nowoczesny obiekt. Może on pomieścić się ponad 80 tysięcy kibiców. Do Santiago Bernabéu można dojechać metrem (linia 10).

Stadion można oczywiście zwiedzać. Jest to jednak dość droga atrakcja. Zwiedzanie stadionu obejmuje trybuny, klubowe muzeum, salę konferencyjną, szatnię, tunel prowadzący na boisko oraz ławkę rezerwowych. Znajduje się tu także sklepik z klubowymi pamiątkami. Bilet wstępu kosztuje 28 EUR przy zakupie na miejscu w kasie lub 25 EUR przy wcześniejszym zakupie online. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej.

Santiago Bernabéu

Zobacz również:

BARCELONA. Przewodnik po stolicy Katalonii. Co warto zobaczyć?

MALAGA. Przewodnik po stolicy Costa del Sol. Zabytki i atrakcje.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *