MADRYT. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Madryt

To miejsce to absolutny hit i na pewno Wam się tu spodoba! Madryt jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów europejskich stolic, a liczba zabytków, różnego rodzaju atrakcji i innych ciekawych obiektów jest tutaj naprawdę oszałamiająca. Monumentalna architektura okolic Gran Vía, historyczna zabudowa madryckiej starówki, imponujący Pałac Królewski, wiele przyjemnych parków i ogrodów, a także takie perełki jak Museo del Prado czy stadion Santiago Bernabéu – to wszystko i jeszcze więcej czeka na Was w stolicy Hiszpanii. Madryt to także niezwykle przyjaźni i otwarci ludzie, którzy każdego wieczora wychodzą na miasto i jak nikt inny na świecie potrafią cieszyć się życiem. Poza tym, możecie tu również doświadczyć niezwykle bogatej oferty rozrywkowej oraz zasmakować się w pysznej regionalnej kuchni. Madryt nie zapomina także o swoich korzeniach i mimo swojego kosmopolitycznego charakteru jest on też bardzo tradycyjny i bardzo „hiszpański”. W mieście tym na pewno będziecie czuli się dobrze oraz zapomnicie tu o wszystkich swoich troskach i zmartwieniach. Choć bardzo trudno jest opisać w jednym tekście wszystkie oblicza Madrytu, to w poniższym wpisie znajdziecie wszystko to, co o stolicy Hiszpanii warto wiedzieć, a także opisy wielu różnych miejsc, które tu warto zobaczyć.

Dojazd do Madrytu, komunikacja miejska

Do Madrytu bez problemu dotrzecie samolotem. Z różnych miast Polski do stolicy Hiszpanii latają m.in. tanie linie lotnicze, dzięki czemu koszt takiej podróży nie powinien być bardzo wysoki. Aeropuerto de Madrid-Barajas zlokalizowany jest w odległości ok. 13 km na północny wschód od centrum Madrytu, a jego cztery terminale tworzą łącznie jedno z największych lotnisk w Europie, które ma możliwość odprawiania 70 mln pasażerów rocznie. Z lotniska do miasta można dostać się za pomocą metra. Linia nr 8 zatrzymuje się na stacjach Aeropuerto T4 oraz Aeropuerto T1-T2-T3 i dojeżdża ona aż do stacji Nuevos Ministerios, gdzie można się przesiąść w inne linie jadące bezpośrednio do centrum. Co ważne, linia nr 8 zatrzymuje się również na stacji Barajas, która wbrew swojej nazwie wcale nie ma połączenia z lotniskiem, dlatego z pewnością warto uważać, abyście omyłkowo na niej nie wysiedli kierując się w drogę powrotną do domu. Pamiętajcie również o tym, żeby w dniu powrotu do Polski stawić się na lotnisku odpowiednio wcześniej, gdyż ze względu na jego powierzchnię przejście od stacji metra i pomiędzy poszczególnymi terminalami może Wam zająć nawet 20-30 minut.

Jeśli chodzi o codzienne poruszanie się po Madrycie, to do większości zabytków i atrakcji będziecie w stanie dojść pieszo. Możecie też jednak korzystać z metra, którego sieć liczy obecnie 12 linii i które dowiezie Was do wszystkich najważniejszych punktów w mieście. Pojedynczy bilet (przesiadkowy) kosztuje 1.50 EUR, zaś za bilet na 10 przejazdów należy zapłacić 12.20 EUR (co się opłaca, jeśli planujecie częściej korzystać z tego środka transportu). W przypadku podróży na lotnisko lub z lotniska należy z kolei zakupić specjalny bilet, którego koszt to 4.90 EUR. Bilety na transport publiczny w Madrycie ładuje się na specjalnej karcie miejskiej – nie stosuje się tu już biletów kartonikowych. Zarówno tę kartę, jak i potem sam bilet, można nabyć w automatach zlokalizowanych na każdej stacji metra.

Madryt – co zobaczyć?

Madryt to klasyk, jeśli chodzi o krótkie okołoweekendowe city-breaki. Do stolicy Hiszpanii warto też jednak przyjechać na dłużej. Ciekawych miejsc oraz różnego rodzaju zabytków i atrakcji jest tu całe mnóstwo, i z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Jeśli do Madrytu przylatujecie tylko na dzień lub dwa, to wówczas swoją uwagę skupcie na głównych punktach miasta, takich jak chociażby Puerta del Sol, Plaza Mayor, Pałac Królewski, Gran Vía czy Park Retiro. Z kolei w przypadku dłuższego pobytu obierzcie też kierunek na inne, często mniej popularne, atrakcje, które również zostały opisane w poniższym tekście.

1. Puerta del Sol

Puerta del Sol (czyli Brama Słońca) to prawdziwe serce Madrytu oraz miejsce, od którego być może i Wy rozpoczniecie zwiedzanie stolicy Hiszpanii. Na tym centralnym placu przed wiekami znajdowała się jedna z bram wjazdowych do miasta, a współcześnie jest on otoczony wieloma okazałymi budynkami i codziennie, o każdej porze dnia, a zwłaszcza wieczorami, przewija się tędy naprawdę mnóstwo ludzi. Od placu odchodzi też kilka ulic (przeznaczonych wyłącznie do ruchu pieszego), którymi dojdziecie do innych równie ciekawych punktów Madrytu. Krzyżują się tutaj także trzy linie metra, a miejsce to jest ważnym węzłem przesiadkowym.

Puerta del Sol

Ciekawym obiektem położonym w samym sercu Puerta del Sol jest bardzo osobliwy pomnik la Osa y el Madroño, co oznacza dosłownie niedźwiedzicę i drzewko poziomkowe. Zwierzę opierające się łapami o pień drzewa jest zresztą herbem i symbolem Madrytu, a według legendy nawiązuje ono do dawnych czasów, kiedy to w tym regionie licznie grasowały właśnie niedźwiedzie.

Puerta del Sol

Poza tym, w centralnej części placu stoi pomnik Karola III, czyli panującego w XVIII wieku władcy, któremu Madryt zawdzięcza swój dynamiczny rozwój i wiele wspaniałych zabytków. Rozpoznawalnym obiektem o biało-czerwonym zabarwieniu jest tutaj także Real Casa de Correos, będąca niegdyś główną siedzibą hiszpańskiej poczty, a dziś stanowiąca miejsce urzędowania Prezydenta Wspólnoty Madrytu. Ponadto, na jednym z budynków przy Puerta del Sol umieszczona jest również charakterystyczna reklama-neon Tio Pepe, jedna z najstarszych w mieście i wpisana do rejestru zabytków.

Puerta del Sol
Puerta del Sol

2. Plaza Mayor

Drugim najbardziej znanym placem stolicy Hiszpanii i centralnym punktem tzw. starego Madrytu (zwanego też Madrytem Habsburskim) jest Plaza Mayor. Ten elegancki brukowany plac kiedyś pełnił funkcje głównie targowe, ale odbywały się tu też chociażby przedstawienia teatralne na wolnym powietrzu czy korridy. Obecnie miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów, a chcąc uniknąć tłumów warto wybrać się tu w godzinach porannych (ta uwaga tyczy się zresztą też wielu innych atrakcji Madrytu). W arkadach otaczających plac kamienic działalność prowadzą liczne restauracje i kawiarnie, w których jednak zarówno ceny jak i jakość serwowanych posiłków mogą Was niemiło zaskoczyć – w dalszej części tego tekstu dowiecie się, co i gdzie warto zjeść odwiedzając stolicę Hiszpanii. Poza tym, w centralnej części Plaza Mayor stoi pomnik Filipa III, a w jednym z budynków mieści się centrum informacji turystycznej (Centro de Turismo).

Plaza Mayor
Plaza Mayor

3. Mercado de San Miguel

W odległości raptem 100 metrów od Plaza Mayor znajduje się Mercado de San Miguel, czyli Hala Targowa św. Michała, która obok barcelońskiej La Boquerii jest najbardziej znanym tego typu obiektem w całej Hiszpanii. Ten prostokątny zadaszony budynek powstał w 1916 roku i choć od tego czasu sporo się zmienił, to do dziś funkcjonują tu liczne stragany z lokalnymi produktami spożywczymi oraz niewielkie stoiska gastronomiczne, przy których można się posilić. Choć miejsce to w ostatnich latach stało się bardzo turystyczne i trochę drogie, to i tak warto tu choć na chwilę zajrzeć.

Mercado de San Miguel

4. Inne zabytki madryckiej starówki

Oprócz tych najbardziej turystycznych punktów, takich jak Plaza Mayor czy Plaza de San Miguel, także inne fragmenty madryckiej starówki są po prostu bardzo przyjemnym miejscem na spacer i warto się tu wybrać, by w ten sposób móc lepiej poznać historyczne serce stolicy Hiszpanii.

Choć podczas takiego spaceru raczej nie trzeba się trzymać żadnego ściśle określonego planu, to z pewnością warto zwrócić uwagę na następujące miejsca:

  • Calle Mayor – reprezentacyjna ulica prowadząca od Puerta del Sol, obok Plaza Mayor aż do Pałacu Królewskiego;
  • Plaza de la Villa – niewielki plac, przy którym znajduje się m.in. XVII-wieczna Casa de la Villa będąca pierwszym madryckim ratuszem;
  • Plaza de Santa Cruz – bardzo przyjemne miejsce będące cichszą i bardziej spokojną alternatywą dla innych znacznie bardziej gwarnych miejskich placów, w tej okolicy znajduje się też sporo różnego rodzaju barów i kawiarni;
  • Palacio de Santa Cruz – reprezentacyjny XVII-wieczny gmach pałacowy, który początkowo został wybudowany jako więzienie dworskie, a dziś mieści się tu siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
  • Basílica de San Miguel – XVIII-wieczna świątynia, której cechą charakterystyczną jest zakrzywiona łukowata fasada;
  • Iglesia de las Fuerzas Armadas – XVII-wieczny barokowy kościół będący katedrą hiszpańskich sił zbrojnych.
Plaza de la Villa
Iglesia de las Fuerzas Armadas

5. Pałac Królewski w Madrycie

Ważnym symbolem Madrytu oraz miejscem świadczącym o (niegdysiejszej) potędze Hiszpanii jest XVIII-wieczny Pałac Królewski (Palacio Real). Tak, tak – współczesna Hiszpania dalej jest królewską monarchią parlamentarną, a obiekt ten do dziś jest oficjalną rezydencją króla, którym od 2014 roku jest Filip VI. Co prawda aktualnie rodzina królewska na co dzień urzęduje w innej rezydencji położonej pod Madrytem, ale Palacio Real dalej jest wykorzystywany podczas różnych ważnych uroczystości państwowych, a dla turystów został on udostępniony do zwiedzania. Rezydencja jest przykładem późnego baroku neoklasycznego, a jej zwiedzanie obejmuje m.in. reprezentacyjne schody główne, salę tronową, salę porcelanową, dziedziniec wewnętrzny czy też zbrojownię królewską.

Pałac otwiera swoje podwoje od poniedziałku do soboty w godz. 10-19 (lub godz. 10-18 poza sezonem) oraz w niedziele w godz. 10-16. Wstęp kosztuje 12 EUR (ulgowy 6 EUR), a od poniedziałku do czwartku w dwóch ostatnich godzinach otwarcia można wejść za darmo (są wtedy zazwyczaj spore kolejki). Podczas zwiedzania warto pamiętać o tym, że w większości pałacowych wnętrz obowiązuje zakaz fotografowania. Strona z aktualnymi informacjami dla turystów: https://www.patrimonionacional.es/visita

Pałac Królewski (Palacio Real)

Naprzeciwko pałacu znajduje się ponadto Katedra La Almudena, czyli główna świątynia Madrytu. Budynek tego pięcionawowego kościoła jest stosunkowo młody, gdyż jego budowa rozpoczęta jeszcze w XIX wieku zakończyła się dopiero w 1993 roku, a jego cechą charakterystyczną są dwie wieże dzwonnicze zwieńczone iglicami.

Katedra La Almudena

Poza tym, pałac i katedrę otaczają eleganckie parki i ogrody, które zwłaszcza latem mogą być dla Was świetną odskocznią od upalnego i zatłoczonego miasta. Są to: rozciągające się na zachód od pałacu ogrody Campo del Moro, położone u stóp północnej fasady znacznie mniejsze Ogrody Sabatiniego, a także przylegający do wschodniej fasady park przy Plaza de Oriente.

6. Gran Vía

To główna arteria komunikacyjna centrum Madrytu. Gran Vía (co dosłownie oznacza „Wielką Drogę”) łączy Plac Hiszpański z Calle de Alcalá i jest to bardzo reprezentacyjny trakt, gdzie oprócz tłumów mieszkańców i turystów oraz stojących w korkach samochodów i autobusów znajdziecie też wiele monumentalnych i bardzo reprezentacyjnych budowli nadających temu miejscu prawdziwie ekskluzywnego i eleganckiego charakteru.

Na co konkretnie warto zwrócić uwagę spacerując Gran Vía? Oto lista najciekawszych miejsc:

  • Plaza de España (Plac Hiszpański) – tutaj znajduje się jeden z krańców Gran Vía i jest to ważny punkt komunikacyjny Madrytu, skąd bardzo blisko jest chociażby na starówkę oraz do Pałacu Królewskiego. Plac jest popularnym punktem spotkań mieszkańców miasta, a w jego centrum znajduje się pomnik Miguela de Cervantesa, hiszpańskiego pisarza i autora słynnego Don Kichota;
  • Kościół Buena Dicha – świątynia umiejscowiona w odległości ok. 100 metrów od Gran Vía, przy niewielkiej Calle de Silva. Ten nieduży budynek wtłoczony pomiędzy sąsiadującą z nim zabudowę został wybudowany w latach 1914-1917 i wyróżnia się on swoją ceglaną fasadą łączącą styl neogotycki z elementami arabskimi;
  • Plaza del Callao – to kolejne już miejsce w centrum Madrytu, które zawsze tętni życiem, zwłaszcza że tylko ok. 400 metrów dzieli ten plac od Puerta del Sol. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem, który się tu znajduje, jest bez wątpienia Edificio Capital, który powstał w 1933 roku. Charakterystycznym elementem tego gmachu reprezentującego styl art deco jest czteropiętrowa wieża w narożniku budynku oraz zamieszczona nie niej reklama napoju Schwepps, która z biegiem lat stała się jedną z wizytówek stolicy Hiszpanii;
Edificio Capital
Plaza del Callao
  • Telefónica – potężny gmach będący pierwszym drapaczem chmur w całym Madrycie, a przez jakiś czas także najwyższym wieżowcem w całej Europie. Bardzo charakterystyczna bryła budynku do dziś prezentuje się naprawdę imponująco i jest ona zwieńczona wieżą z zegarem;
  • Metrópolis – to kolejny bardzo charakterystyczny budynek i jedna z ikon Madrytu. Powstał on w 1910 roku i znajduje się w miejscu, w którym Gran Vía łączy się z Calle de Alcalá. Najpiękniej prezentuje się narożna wieża tego gmachu, a zwieńczona jest ona czarną kopułą ze złotymi zdobieniami, na której szczycie stanął posąg Wiktorii – skrzydlatej rzymskiej bogini zwycięstwa.

Ponadto, podczas spaceru obierzcie też kierunek na taras widokowy Azotea del Círculo i spójrzcie na całe miasto z góry. Stolica Hiszpanii na pewno spodoba Wam się w takiej odsłonie! Taras znajduje się na dachu Círculo de Bellas Artes (CBA), tuż obok budynku Metrópolis. Z tarasu można korzystać codziennie w godz. 12-1, a bilet wstępu kosztuje 5 EUR (ulgowy 4 EUR). Znajduje się tu również niewielka restauracja, w której można coś zjeść lub napić się mając przed sobą zachwycający krajobraz Madrytu.

Azotea del Círculo

7. Dzielnica Chueca

Madryt to jednak nie tylko miasto głęboko zakorzenione w historii, tradycji i kulturze hiszpańskiej, ale też wielkie centrum imprezowe, w którym zabawa zawsze trwa do późnych godzin nocnych lub nawet wczesnych godzin porannych. Choć ludzi, i to bynajmniej nie tylko tych młodych, gromadzących się wieczorami w barach i restauracjach znajdziecie praktycznie w każdym zakamarku miasta, to za najbardziej rozrywkową część Madrytu uchodzi oczywiście dzielnica Chueca. Ten niewielki obszar przylegający od północy do Gran Vía słynie też jako jedna z najbardziej znanych dzielnic gejowskich w Europie i jest to bardzo tolerancyjne miejsce, w którym panuje ogromna różnorodność i w którym każdy może być sobą. I choć w zasadzie w całym Madrycie i całej Hiszpanii osoby homoseksualne czy też przedstawiciele różnych subkultur mogą czuć się dość swobodnie, to właśnie w dzielnicy Chueca znajdziecie najwięcej tęczowych flag, dużo „branżowych” klubów i barów, a nawet sex shopów. Jeśli jesteście imprezowi i nie przeszkadza Wam nocny gwar miasta, to rozważcie nocleg właśnie w tym miejscu.

Chueca

8. Plaza de Cibeles

To kolejna wizytówka Madrytu. Plaza de Cibeles to sporych rozmiarów plac, w którego centrum znajduje się XVIII-wieczna fontanna przedstawiająca boginię płodności Kybele siedzącą w powozie zaprzężonym w dwa lwy. Trzyma ona w rękach berło oraz klucz do bram miasta. Najbardziej reprezentacyjnym i rzucającym się w oczy budynkiem przy placu jest z kolei modernistyczny Pałac Komunikacji (Palacio de Comunicaciones). Zdecydowanie zwróćcie uwagę na to miejsce spacerując z Gran Vía w kierunku Parku Retiro.

Plaza de Cibeles

9. Park Buen Retiro

A skoro mowa o Parku Buen Retiro, to musicie wiedzieć, że jest to jeszcze jeden obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Madrytu, nawet tej tylko weekendowej. Park ten, będący w istocie dawnymi ogrodami pałacowymi, ma powierzchnię aż 120 ha i znajduje się w nim kilkanaście tysięcy drzew i krzewów. To bardzo popularne miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców miasta oraz turystów, a znaleźć tu można wiele piaszczystych alejek otoczonych piękną roślinnością oraz co najmniej kilka przykładów znakomitej architektury.

Najbardziej znanym i najpopularniejszym fragmentem Parku Retiro jest pochodzący jeszcze z XVII wieku Wielki Staw oraz znajdujący się tuż przy nim charakterystyczny pomnik Alfonsa XII. Na pewno kojarzycie to miejsce i także Wy zrobicie tu sobie niejedno piękne zdjęcie z wakacji! Na jeziorze można także popływać wynajętą łódką, a przy brzegu znajduje się kilka ogródków kawiarnianych, w których wiele osób zasiada na krótką przerwę przed dalszym zwiedzaniem. Innymi zasługującymi na uwagę obiektami w parku są ponadto m.in.: ogród różany La Rosaleda, Pałac Kryształowy oraz Statua Upadłego Anioła.

Buen Retiro
Buen Retiro

10. Museo del Prado i inne muzea w Madrycie

Jeśli interesujecie się sztuką i lubicie odwiedzać muzea, to także na tym polu Madryt powinien spełnić Wasze oczekiwania. Przy reprezentacyjnej alei Paseo del Prado, która stanowi wschodnią granicę centrum miasta, znajduje się bardzo znane Museo del Prado prezentujące tysiące dzieł malarstwa hiszpańskiego i europejskiego. Placówka ta uchodzi za jedno z najważniejszych, najlepszych i najchętniej odwiedzanych muzeów malarstwa na świecie, a oglądać tu można m.in. obrazy El Greca, Diego Velázqueza, Francisco Goya czy Pablo Picassa.

Muzeum Prado czynne jest od poniedziałku do soboty w godz. 10-20 oraz w niedziele i święta w godz. 10-19. Bilet wstępu kosztuje 15 EUR (ulgowy 7.5 EUR), a w dwóch ostatnich godzinach otwarcia jest możliwość zwiedzania za darmo. Ze względu na dużą popularność muzeum, wejściówki uprawniające do zwiedzania danego dnia o określonej godzinie (także te darmowe) należy nabyć wcześniej przez internet, z minimum 24-godzinnym wyprzedzeniem. Planując wizytę w muzeum, warto też wcześniej wiedzieć, co właściwie chce się tu zobaczyć. Tak dużego obiektu nie da się bowiem obejrzeć w całości za jednym razem. Wewnątrz muzeum nie można też robić zdjęć. Więcej aktualnych informacji na temat zwiedzania muzeum znajdziecie na stronie: https://www.museodelprado.es/visita-el-museo

Innymi ważnymi muzeami malarstwa w Madrycie, zlokalizowanymi nieopodal Prado, są:

  • Muzeum Thyssen-Bornemisza,
  • Centrum Sztuki im. Królowej Zofii.

Tuż obok Museo del Prado rozciąga się ponadto Królewski Ogród Botaniczny, a nieco dalej warto też zwrócić uwagę na słynny dworzec Atocha. To najważniejsza stacja kolejowa w Madrycie, a główny hol jej zabytkowego gmachu kryje w sobie coś naprawdę niespotykanego! To tropikalny ogród z czterystoma różnymi gatunkami roślin, palmami, a nawet żółwiami pływającymi w sadzawce. Z dworcem Atocha wiąże się również pewna smutna historia. 11 marca 2004 roku doszło tu bowiem do przeprowadzonego przez islamskich terrorystów ataku terrorystycznego, w którym zginęło niemal 200 osób (w tym kilkoro Polaków), a ponad 2 tysiące zostało rannych. Także z tego powodu obecnie na wszystkich dworcach kolejowych w Hiszpanii obowiązują restrykcyjne zasady dotyczące bezpieczeństwa obejmujące m.in. prześwietlanie bagażu.

11. Lavapiés i Embajadores

Jeśli przybywacie do Madrytu na dłużej i przy tym lubicie odkrywać miejsca mniej znane i niezbyt turystyczne, to wybierzcie się na spacer do dzielnic EmbajadoresLavapiés. To właśnie ten fragment miasta uchodzi według wielu opinii za najbardziej autentyczną część Madrytu, w której monumentalne gmachy okolic Gran Vía i Puerta del Sol ustępują „zwyczajnej” miejskiej zabudowie oraz w której mieszkańcy żyją swoim „zwyczajnym” codziennym życiem. Obszar ten ma swój przyjemny klimat, a jego najbardziej reprezentacyjną częścią są Calle de las Huertas oraz Plaza de Santa Ana. Jeśli zapuścicie się w te rejony w niedzielę, to możecie ponadto odwiedzić zlokalizowany nieopodal kultowy pchli targ określany zwyczajowo jako El Rastro.

Embajadores
Embajadores

12. Puente de Toledo i Pasarela del Arganzuela

Innym mniej znanym (ale nie mniej ciekawym) miejscem w Madrycie jest Puente de Toledo. Choć współcześnie przepływająca przez Madryt rzeka Manzanares nie odgrywa w życiu miasta dużej roli, to wznoszący się nad nią XVIII-wieczny barokowy most wygląda naprawdę imponująco. Ta granitowa konstrukcja składa się z dziewięciu półkolistych łuków oddzielonych od siebie masywnymi przyporami przypominającymi półokrągłe baszty. Aktualnie most jest wyłączony z ruchu kołowego i jest to całkiem przyjemne miejsce na spacer, zwłaszcza że tuż obok, już nad samą rzeką, rozciąga się równie przyjemny park Madrid Río.

Puente de Toledo

500 metrów dalej znajduje się kolejna przeprawa przez rzekę, która jednak znacznie różni się od Puente de Toledo. Pasarela del Arganzuela to powstała w 2011 roku i mająca formę dwóch lekko przesuniętych względem siebie stożków nowoczesna kładka pieszo-rowerowa, którą pokrywa spiralnie ułożona metalowa siatka. Cała ta geometryczna konstrukcja wygląda naprawdę ciekawie (wręcz kosmicznie!) i dosyć szybko stała się ona jedną ze współczesnych wizytówek Madrytu. Pasarela de Arganzuela udowadnia też, że z pozoru tak prosta i zwyczajna rzecz jak most również może być pełnoprawnym dziełem architektonicznym oraz że to co współczesne wcale nie musi być tandetne i bez gustu. Koniecznie obczajcie to miejsce, jak tylko będziecie mieli taką możliwość.

Pasarela del Arganzuela
Pasarela del Arganzuela

13. Świątynia Debod

Niewiele osób wie, a wiedzieć z pewnością warto, że Madryt może poszczycić się również zabytkiem, którego historia sięga czasów przed naszą erą. Świątynia Debod, bo właśnie o niej mowa, jest tym samym najstarszym zabytkiem Madrytu, ale w stolicy Hiszpanii stanęła ona dopiero w II połowie XX wieku. Świątynia ta była prezentem od rządu egipskiego za pomoc udzieloną przez Hiszpanów przy ratowaniu starożytnych zabytków, którym groziło zalanie wodami nowo powstałego sztucznego jeziora zaporowego. W akcji tej wzięło zresztą udział znacznie więcej państw i została ona zorganizowana pod egidą UNESCO. Aktualnie świątynia Debod znajduje się w położonym na niewielkim wzniesieniu Parque de la Montaña w zachodniej części Madrytu. Świątynia jest udostępniona dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10-19.

Świątynia Debod

14. Teleférico i Casa de Campo

Bardzo ciekawą atrakcją Madrytu, choć również niezbyt powszechnie znaną, jest bez wątpienia Teleférico, czyli kolejka linowa łącząca zachodnią część centrum miasta z położonym na obrzeżach parkiem Casa de Campo. Kolejka swoją działalność zainaugurowała w 1969 roku i składa się ona z 80 wagoników (każdy mieści cztery osoby), które w 10 minut pokonują trasę o długości 2,5 km. Podczas podróży z okien wagoników ukazuje się kapitalny widok na rozpościerające się kilka kilometrów dalej centrum Madrytu, w tym na bardzo okazale prezentujący się z tej perspektywy Pałac Królewski. Ponadto, obserwować z góry będziecie mogli również przepływającą tutaj wspomnianą już wcześniej rzekę Manzanares oraz będący celem Waszej wycieczki Casa de Campo. Dolna stacja kolejki (ta od strony centrum miasta) znajduje się przy Paseo del Pintor Rosales, na terenie Parque del Oeste. Podróż w jedną stronę kosztuje 4.5 EUR, zaś za podróż tam i z powrotem należy zapłacić 6 EUR. Aktualne informacje, w tym również te dotyczące godzin kursowania, można znaleźć na stronie: https://teleferico.emtmadrid.es/

Teleférico

Położony na wzniesieniu Casa de Campo to największy park w całym Madrycie, który jest bardzo lubianym przez mieszkańców miejscem wypoczynku, np. w weekendy lub dni wolne od pracy. Na tej naprawdę dużej powierzchni znajduje się bowiem nie tylko sporo alejek spacerowych czy tras do biegania, ale też np. miejsca, gdzie można zorganizować sobie piknik. Funkcjonuje tu również ogród zoologiczny oraz wesołe miasteczko. Bardzo charakterystycznym obiektem w parku jest ponadto staw określany zwyczajowo po prostu jako el Lago, przy którym też swoją działalność prowadzi kilka kawiarni, restauracji i nawet mobilnych sklepów z piwem i przekąskami. W okolice jeziora dojeżdża również linia 10 madryckiego metra, która jest alternatywnym dla Teleférico sposobem dotarcia do Casa de Campo.

Casa de Campo

15. Stadion Santiago Bernabéu

Na koniec prawdziwa gratka dla fanów piłki nożnej! To, czym żyją mieszkańcy Madrytu, to oczywiście również sport, a wielką chlubą stolicy Hiszpanii jest ich ukochana drużyna Real Madryt oraz jej stadion Santiago Bernabéu. Obiekt ten znajduje się na północnych obrzeżach miasta w dzielnicy Chamartín, a jego inauguracja miała miejsce 14 grudnia 1947 roku, kiedy to w meczu otwarcia królewscy pokonali piłkarzy portugalskiego CF Os Belenenses 3:1. Sam stadion był wielokrotnie przebudowywany i także dziś mimo upływu lat jest to bardzo nowoczesny obiekt, w którym może pomieścić się ponad 80 tysięcy kibiców. Aktualnie do Santiago Bernabéu można dojechać metrem (linia 10).

Stadion można oczywiście zwiedzać i mimo że jest to droga atrakcja, to z pewnością nie jeden i nie jedna z Was sobie na nią pozwoli. Co do zasady, samo zwiedzanie obejmuje m.in. trybuny, klubowe muzeum, salę konferencyjną, szatnię, tunel prowadzący na boisko, ławkę rezerwowych i na koniec także sklepik z klubowymi pamiątkami. Aktualnie jednak z powodu przebudowy obiektu wycieczki są dostępne tylko w ograniczonym zakresie, ze wstępem do tylko niektórych części stadionu. Na czas przebudowy obniżone zostały też ceny biletów, które zamiast 25 EUR, kosztują jedynie 15 EUR przy zakupie na miejscu w kasie lub 12 EUR przy wcześniejszym zakupie online. Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.realmadrid.com/entradas/tour-bernabeu

Santiago Bernabéu

Co i gdzie zjeść w Madrycie?

Kuchnia hiszpańska

Lokalna kuchnia to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić stolicę Hiszpanii. Na stołach w całym kraju królują z pewnością owoce morza, ale opcji do wyboru jest oczywiście znacznie więcej. Jada się tu też bowiem różnego rodzaju mięsa, kiełbasy, wędliny, sery, jaja oraz owoce i warzywa. Ważne miejsce na hiszpańskim stole zajmują bez wątpienia paelle, które pochodzą co prawda z Walencji, ale są one popularnym daniem w praktycznie całym kraju i występują w różnych odmianach, np. z owocami morza, kurczakiem czy mieszanej. Typowe dla Madrytu są ponadto różnego rodzaju tzw. dania jednogarnkowe, spośród których można wskazać chociażby callos a la madrileña, czyli flaki w sosie pomidorowym.

paella

Bardzo popularną formą konsumpcji w Hiszpanii jest też oczywiście zamawianie tapas, czyli małych porcji jedzenia, które mogą zarówno robić za przystawkę jak również stanowić odrębny posiłek sam w sobie, kiedy to zamawia się kilka rodzajów tapas i w ten sposób próbuje różnych dań w niedużych ilościach. Przykładowe tapas, których warto w Madrycie spróbować to chociażby: słynna tortilla de patatas (rodzaj omleta przygotowywanego z jajek i ziemniaków), patatas bravas (pieczone ziemniaki podawane z różnymi sosami), croquetas (niewielkie krokieciki nadziewane szynką, serem lub dorszem) oraz calamares fritos (smażone kalmary). Jeszcze innym popularnym daniem w Hiszpanii, zwłaszcza na śniadanie, są też oczywiście bocadillos, czyli kanapki, zazwyczaj z szynką, serem, smażonymi kalmarami lub… tortillą ziemniaczaną.

W temacie deserów w całym kraju królują oczywiście churros, czyli grube paluszki z ciasta wysmażane na głębokim oleju, które spożywa się najczęściej z czekoladą podawaną w filiżance. Inną chętnie wybieraną przez mieszkańców Madrytu, zwłaszcza na święta, słodkością jest turrón, będący rodzajem nugatu składającego się z migdałów, orzechów laskowych, cukru, białek jaj i miodu. Występuje on w wersji twardej lub miękkiej, a zakupiony w sklepie może być świetnym souvenirem dla rodziny lub znajomych. Do picia natomiast, oprócz popularnej w całej Hiszpanii sangrii, na pewno warto zamówić tinto de verano. W hiszpańskiej kuchni króluje też oczywiście kawa oraz świeżo wyciskany zumo de naranja, a jeśli chodzi o piwo, to mieszkańcy Madrytu wybiorą z pewnością Mahou (inne popularne hiszpańskie piwa to Cruzcampo, San Miguel, Estrella Galicia oraz Estrella Damm).

Buen Retiro

Specyfika hiszpańskiego baru

W obiegowej opinii uważa się, że to właśnie Madryt jest tym miejscem, w którym występuje największe zagęszczenie barów na świecie. W przeciwieństwie do tego, co obserwujemy chociażby w Polsce, bary nie służą tu jednak tylko do picia alkoholu, a stanowią one coś w rodzaju centrów życia towarzyskiego, w których można zjeść śniadanie lub obiad, wypić kawę i przede wszystkim spędzić czas z rodziną bądź przyjaciółmi. Zresztą sami na pewno zauważycie, że w Madrycie niewielkie bary są praktycznie na każdej ulicy i na każdym rogu oraz że wieczorami wszystkie one zapełniają się ludźmi. W większości barów można całkiem dobrze i całkiem niedrogo zjeść, a jeśli nawet zamówicie tu tylko piwo, to i tak zawsze dostaniecie do niego jakąś małą przekąskę. Typowym elementem baru są również automaty do gier oraz automaty z papierosami.

Wcale nie mniej jest w Madrycie różnego rodzaju kawiarni oraz restauracji. Warto pamiętać, że wiele z nich ma przerwę w godzinach popołudniowych, np. w godz. 16-20. Szukając opcji na obiad, na pewno warto skorzystać z tzw. menu del día, czyli menu dnia, w ramach którego można zamówić obiad składający się z pierwszego i drugiego dania, chleba, napoju oraz deseru, i zapłacić za to tylko ok. 10-15 EUR. Informacje na temat takiej oferty znajdują się zazwyczaj przed lokalem lub na wkładce w karcie dań – w niektórych lokalach obowiązuje ona tylko od poniedziałku do piątku.

Madryt – gdzie zjeść?

Zatem gdzie warto się wybrać, aby zjeść coś w Madrycie? Oto lista przykładowych polecanych lokali:

Sr. Vázquez – przyjemne miejsce przy niezbyt ruchliwej uliczce, w połowie drogi między Placem Hiszpańskim i Pałacem Królewskim. Jest to dobra opcja na małe piwko w przerwie przed dalszym zwiedzaniem lub na obiad;

El Pescador – nieduży bar w dzielnicy Chueca z dobrym i niedrogim jedzeniem oraz dużymi porcjami. Ważnym atutem tego miejsca jest jego autentyczność, tzn. nie ma tu mowy o żadnej turystycznej ściemie;

Bocadillos Oink – nieduży lokal znajdujący się m.in. przy Gran Vía oraz przy Plaza Pedro Zerolo, serwujący kanapki na ciepło na wynos. W ofercie też m.in. kawa czy świeżo wyciskany sok z pomarańczy. Świetna opcja na śniadanie i bardzo korzystne ceny;

Cafetería Óskar – lokal, który znajduje się przy Plaza de Santo Domingo, nieopodal Gran Vía i Plaza del Callao. Stosunkowo tania opcja dla wszystkich tych, którzy zgłodnieją podczas spaceru ścisłym centrum miasta;

Domingo’s Bar – kolejny lokal przy Plaza de Santo Domingo. Choć według Google Maps, miejsce to ma ocenę tylko 3.5, to zwłaszcza wieczorem przychodzi tu sporo mieszkańców i można tu w miarę dobrze i całkiem niedrogo zjeść;

Taberna La Española – sieciówka mająca swoje lokale m.in. przy Calle de Hortaleza (dzielnica Chueca) oraz przy stacji metra Gran Vía. Przyjemne miejsca na śniadanie, obiad lub piwo i tapas. Mimo lokalizacji w ścisłym centrum miasta czekają tu na Was naprawdę korzystne ceny;

100 Montaditos – sieciówka mająca wiele lokali nie tylko w Madrycie, ale też w całej Hiszpanii, specjalizująca się w małych przekąskach. Do wyboru jest sto różnych, a każda z nich kosztuje przeważnie 1-1.5 EUR. W ofercie również piwo i inne napoje;

Restaurante Sofía – restauracja znajdująca się przy Calle de Atocha, nieopodal Paseo del Prado i dworca Atocha. Serwuje się tu typową kuchnię hiszpańską w stosunkowo korzystnych cenach;

Corner Cafe – nieduży bar mieszczący się przy bardzo przyjemnym Plaza de Santa Cruz, nieopodal Plaza Mayor. Znacznie tańsza alternatywa dla turystycznych i drogich lokali zlokalizowanych w centralnych punktach Madrytu.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *