KĄTY RYBACKIE. Plaża, port, muzeum i inne atrakcje

Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to niewielka nadmorska miejscowość na Mierzei Wiślanej. Znajduje się ona pomiędzy Zatoką Gdańską i północno-zachodnim brzegiem Zalewu Wiślanego. Ta stara osada rybacka jest dzisiaj chętnie odwiedzanym ośrodkiem letniskowym. Spędzisz tu wakacje blisko natury oraz z dala od tłumów. Na początku Kąty Rybackie mogą wydawać się nieco senne i niemrawe. Nie brakuje tu jednak różnych atrakcji. Może to być świetny kierunek na udany urlop.

(tekst został zaktualizowany w marcu 2023 roku)

Czy warto odwiedzić Kąty Rybackie?

Ta nieduża wioska jest położona w gminie Sztutowo. Znajduje się ona pomiędzy Sztutowem i zlokalizowaną ok. 17 km dalej Krynicą Morską. Kąty Rybackie tworzy tak naprawdę raptem kilka ulic. Miejscowość ta jest zamieszkana na stałe przez mniej niż tysiąc osób. Mimo to na turystów czeka tu podstawowa infrastruktura, a w sezonie działa kilka większych ośrodków wypoczynkowych. Także wiele gospodarstw domowych oferuje tu prywatne kwatery na wynajem. W Kątach Rybackich znajduje się też kilka restauracji i niewielkich sklepów spożywczych. Znajdziesz tu również punkt apteczny.

Kąty Rybackie, podobnie zresztą jak cała okolica, zachowały większość swoich walorów przyrodniczych. Znajdziesz tu piękną piaszczystą plażę, nadmorskie wydmy oraz gęsty sosnowy las. Właśnie dlatego jest to bardzo przyjemne miejsce dla tych osób, które szukają spokoju z dala od tłumów i blisko natury. Inny kierunek powinieneś wybrać, jeśli preferujesz bardziej imprezowe i typowo turystyczne miejscówki.

mapa Mierzeja Wiślana
mapa przedstawiająca położenie Kątów Rybackich, źródło: Google Maps

Kąty Rybackie – co zobaczyć?

1. Przystań rybacka na Zalewie Wiślanym

Ważną atrakcją w Kątach Rybackich jest przystań rybacka na Zalewie Wiślanym. Znajduje się ona w centrum tej niedużej miejscowości. Jest to bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer. Co ważne, jest tu bardzo autentycznie! Tu nie ma mowy o żadnej turystycznej ściemie! W porcie zacumowane są kutry rybackie, łodzie, jachty i motorówki. Poczujesz tu klimat dawnej mieściny rybackiej oraz zrobisz wiele pięknych zdjęć. Z portu rozciąga się bardzo ładny widok na cały Zalew Wiślany. Daleko w tle dostrzeżesz także jego przeciwległy południowy brzeg.

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

Koło przystani znajduje się tzw. ławeczka rybaka. Została ona odsłonięta w sierpniu 2006 roku. Obiekt ten jest upamiętnieniem i uhonorowaniem ciężkiej pracy okolicznych rybaków. Tuż obok stoi zaś niewielkich rozmiarów pomnik w postaci łopaty wbitej w ziemię. Symbolizuje on konieczność przekopu Mierzei Wiślanej i wybudowania kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Łopata została ufundowana przez ówczesną senator Platformy Obywatelskiej z okręgu elbląskiego Elżbietę Gelert. Jak wiadomo, temat przekopu mierzei wracał jeszcze potem niejednokrotnie. Doczekał się on realizacji kilkanaście lat później. Była to jedna z czołowych inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Kanał Żeglugowy Nowy Świat powstał w odległości ok. 5 km od Kątów Rybackich.

Kąty Rybackie

Więcej informacji o przekopie Mierzei Wiślanej znajdziesz tutaj:

PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ. Kanał żeglugowy już otwarty! Jak wygląda?

2. Muzeum Zalewu Wiślanego

Obok przystani w Kątach Rybackich znajduje się Muzeum Zalewu Wiślanego. Jest to jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka znajduje się przy ul. Rybackiej. Prezentuje ona historię szkutnictwa i rybołówstwa w regionie oraz przyrodę i geografię Zalewu Wiślanego. W muzeum zobaczysz m.in. tradycyjne łodzie rybackie oraz oryginalny w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów. Ekspozycja została rozmieszczona na czterech salach wystawowych. Uzupełniają ją liczne tablice i plansze poświęcone tematyce żeglarstwa i połowu ryb.

Muzeum nie jest bardzo duże. Zwiedzisz je nawet w 20 minut. Wizyta w muzeum jest świetnym pomysłem, kiedy znudzi Ci się leżenie na plaży lub trafisz na gorszą pogodę. W miesiącach letnich muzeum jest czynne codziennie, a poza sezonem od poniedziałku do piątku. Bilet wstępu kosztuje 15 zł. W środę można zwiedzać za darmo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej muzeum

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

3. Kościół pw. św. Marka

Charakterystycznym obiektem w Kątach Rybackich jest również kościół pw. św. Marka. Powstał on w latach 1990-1995. Gmach świątyni cechuje się dosyć prostą formą. Do jednej z jego ścian została przymocowana śruba statku. Na dachu wieży znajduje się zaś metalowa konstrukcja zwieńczona krzyżem. Także wnętrze kościoła nawiązuje do rybackich i marynistycznych tradycji okolicy. Znajduje się tu m.in. bardzo charakterystyczny ołtarz oraz mównica z kołem sterowym. Z pewnością warto tu choć na chwilkę zajrzeć.

Kąty Rybackie

4. Plaża w Kątach Rybackich

Największą atrakcją Kątów Rybackich jest szeroka piaszczysta plaża. Plaża ma kilka kilometrów długości i rozciąga się u wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Jest to świetne miejsce do leniwego nadmorskiego wypoczynku. Główną zaletą plaży w Kątach Rybackich jest to, że przybywa tu stosunkowo niewiele osób. Jest tu mniej tłoczno niż w innych kurortach nad Bałtykiem. Odpoczniesz tu w naprawdę komfortowych warunkach.

Główne wejście na plażę nr 51 jest oddalone od centrum o ok. 2 km. Prowadzi tu asfaltowa ulica Morska, która przebiega częściowo przez las. Przy wejściu znajduje się m.in. płatny parking, toaleta, a także kilka restauracji oraz budki z lodami, rybami czy piwem. Te nieliczne obiekty nie zaburzają jednak spokojnej natury tego miejsca. Na plaży stoją również kutry rybackie. Nadają one temu miejscu dodatkowego uroku.

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

W Kątach Rybackich znajdują się również inne zejścia na plażę. Znajdziesz je na prawo i na lewo od zejścia głównego. W takich miejscach nie ma nawet tej podstawowej infrastruktury turystycznej jak przy ulicy Morskiej. Dlatego masz tu szansę jeszcze bardziej oddalić się od innych plażowiczów. Wypoczniesz tu nie mając żadnych innych osób w odległości kilkudziesięciu lub kilkuset metrów od siebie. To dość kusząca propozycja, prawda? Bezpośrednio przy plaży, równolegle do wybrzeża, wytyczona została leśna ścieżka. Umożliwia ona sprawne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi wejściami.

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

5. Rezerwat kormoranów

Kąty Rybackie w całości leżą na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Rozciąga się on od Sztutowa aż do granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Jego częścią jest natomiast utworzony w 1957 roku Rezerwat Przyrody „Kąty Rybackie”. Chroni on kolonie lęgowe kormorana czarnego (jest to największa kolonia kormorana w Polsce i jedna z największych w Europie) oraz czapli siwej (druga co do wielkości kolonia czapli w Polsce).

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rezerwat tworzy gęsty las sosnowy stanowiący idealne warunki do życia dla kormoranów. Budują one swoje gniazda w koronach drzew i nawet kilka razy w ciągu dnia wypuszczają się nad wodę w celu upolowania ryb. Zjadają średnio pół kilograma ryb dziennie. Miejsce to jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody. Spora część tego terenu jest jednak całkowicie wyniszczona. Okazuje się bowiem, że kormorany mają bardzo niekorzystny wpływ na środowisko, w którym żyją. Są one przez niektórych nazywane największymi szkodnikami na mierzei. Ich odchody przyczyniają się do szybkiego wysychania i obumierania drzew.

To z kolei może powodować urywanie się gałęzi lub wywracanie się całych pni. Właśnie dlatego poruszanie się po rezerwacie jest dozwolone jedynie po wyznaczonych szlakach. Są one dość słabo oznakowane, ale jak najbardziej pozwalają dotrzeć do siedlisk tych ptaków. Kormorany stale przemieszczają się zasiedlając kolejne części rezerwatu. Zniszczone przez nie drzewa są systematycznie wycinane, a na ich miejscu są sadzone nowe egzemplarze. Rezerwat rozciąga się na zachód od centrum Kątów Rybackich, w kierunku Sztutowa. Wizytę w rezerwacie najlepiej jest rozpocząć na wysokości zejścia nr 55 na plażę.

Kąty Rybackie

6. Atrakcje w okolicy Kątów Rybackich

W Kątach Rybackich nie ma wiele atrakcji turystycznych. Kąty Rybackie są jednak świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. W pobliżu Kątów Rybackich znajdziesz wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Najciekawsze miejsca na Mierzei Wiślanej to:

Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami na Mierzei Wiślanej możesz poruszać się samochodem lub transportem zbiorowym. Przez całą Mierzeję Wiślaną kursuje również linia autobusowa nr 870. Działa ona w strukturach PKS Gdańsk i łączy Gdańsk z Krynicą Morską. Linia 870 jeździ z częstotliwością co ok. godzinę. Jest to bardzo wygodny i całkiem niedrogi środek transportu. Zdecydowanie warto z niego korzystać. W Kątach Rybackich znajdują się cztery przystanki autobusowe. Jeden z nich znajduje się w centrum, tuż obok przystani rybackiej i Muzeum Zalewu Wiślanego.


Podobał Ci się ten tekst lub masz jakieś pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. FUKO pisze:

    Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *