KĄTY RYBACKIE. Plaża, port, muzeum i inne atrakcje

Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to niewielka nadmorska miejscowość usytuowana na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zatoką Gdańską i północno-zachodnim brzegiem Zalewu Wiślanego. Ta stara osada rybacka jest dzisiaj chętnie odwiedzanym ośrodkiem letniskowym. Wizyta w tym miejscu pozwoli Wam spędzić wakacje w miłym dla oka otoczeniu przyrody oraz wypocząć z dala od tłumów turystów. Choć miejsce to na samym początku może wydawać się Wam nieco senne i niemrawe, to jednak różnego rodzaju atrakcji, zarówno w samych Kątach Rybackich jak i w najbliższej okolicy, nie brakuje i może to być świetny kierunek (choć wciąż nieodkryty) na udany urlop.

(tekst został zaktualizowany w marcu 2023 roku)

Czy warto odwiedzić Kąty Rybackie?

Ta nieduża wioska jest położona w gminie Sztutowo, pomiędzy Sztutowem i zlokalizowaną ok. 17 km dalej Krynicą Morską. Kąty Rybackie tworzy tak naprawdę raptem kilka ulic, a miejscowość ta jest zamieszkiwana na stałe przez mniej niż tysiąc osób. Mimo to na turystów czeka tu podstawowa infrastruktura, a w sezonie działalność prowadzi kilka większych ośrodków wypoczynkowych. Także wiele gospodarstw domowych oferuje tu prywatne kwatery na wynajem. Do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych pozostaje też kilka restauracji i niewielkich sklepów spożywczych, a także punkt apteczny.

Kąty Rybackie, podobnie zresztą jak cała okolica, zachowały większość swoich walorów przyrodniczych. Należą do nich przede wszystkim piękna piaszczysta plaża, nadmorskie wydmy oraz gęsty sosnowy las. Właśnie dlatego jest to bardzo przyjemne miejsce dla tych osób, którym zależy na spokojnym nadmorskim wypoczynku z dala od tłumów i blisko natury. Inny kierunek powinni natomiast rozważyć wszyscy ci, którzy preferują bardziej imprezowe i typowo turystyczne miejscówki.

mapa Mierzeja Wiślana
mapa przedstawiająca położenie Kątów Rybackich, źródło: Google Maps

Kąty Rybackie – co zobaczyć?

1. Przystań rybacka na Zalewie Wiślanym

Bardzo charakterystycznym miejscem w Kątach Rybackich jest zlokalizowana w centrum tej miejscowości niewielka przystań rybacka na Zalewie Wiślanym. Jest to bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer, i co ważne – również bardzo autentyczne. Tu nie ma mowy o żadnej turystycznej ściemie! W porcie zacumowane są kutry rybackie, jachty, motorówki oraz inne różnego rodzaju łodzie. Nie tylko poczujecie tu klimat dawnej mieściny rybackiej, ale też zrobicie niejedno piękne zdjęcie. Zwłaszcza że z portu rozciąga się również bardzo ładny widok na cały Zalew Wiślany. Daleko w tle można stąd także dostrzec jego przeciwległy południowy brzeg.

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

Koło przystani znajduje się ponadto odsłonięta w czerwcu 2006 roku tzw. ławeczka rybaka. Jest to bardzo charakterystyczny obiekt będący upamiętnieniem i uhonorowaniem ciężkiej pracy okolicznych rybaków. Tuż obok stoi zaś niewielkich rozmiarów pomnik w postaci łopaty wbitej w ziemię symbolizujący konieczność przekopu Mierzei Wiślanej i wybudowania kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Obiekt ten, ufundowany przez ówczesną senator Platformy Obywatelskiej z okręgu elbląskiego Elżbietę Gelert, został odsłonięty w sierpniu 2006 roku. Jak wiadomo, temat przekopu mierzei wracał jeszcze potem niejednokrotnie, aż docelowo kilkanaście lat później doczekał się realizacji jako jedna z czołowych inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Kanał Żeglugowy Nowy Świat powstał w odległości ok. 5 km od Kątów Rybackich.

Kąty Rybackie

Więcej informacji o przekopie Mierzei Wiślanej znajdziecie tutaj:

KANAŁ ŻEGLUGOWY NOWY ŚWIAT. Jak wygląda słynny przekop Mierzei Wiślanej?

2. Muzeum Zalewu Wiślanego

Obok przystani w Kątach Rybackich znajduje się budynek Muzeum Zalewu Wiślanego. Jest to jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ta placówka mieszcząca się przy ul. Rybackiej prezentuje głównie historię szkutnictwa i rybołówstwa w regionie oraz w mniejszym stopniu przyrodę i geografię Zalewu Wiślanego. W muzeum można zobaczyć m.in. tradycyjne łodzie rybackie, a także oryginalny w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów. Całość ekspozycji została rozmieszczona na czterech salach wystawowych. Uzupełniają ją liczne tablice i plansze poświęcone tematyce żeglarstwa i połowu ryb.

Muzeum nie należy do największych i uda Wam się je zwiedzić nawet w 20 minut. Wizyta w tym miejscu jest świetnym pomysłem, kiedy znudzi Wam się leżenie na plaży bądź traficie na gorszą pogodę. W miesiącach letnich muzeum jest czynne codziennie (a poza sezonem od poniedziałku do piątku). Cena biletu wstępu to 15 zł, w środę można zwiedzać za darmo.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej muzeum

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

3. Kościół pw. św. Marka

Charakterystycznym obiektem w Kątach Rybackich jest również kościół pw. św. Marka, który został wybudowany w latach 1990-1995. Gmach świątyni cechuje się dosyć prostą formą. Jego wyróżnikiem jest śruba statku przymocowana do jednej ze ścian oraz metalowa konstrukcja zwieńczona krzyżem na dachu wieży. Także wnętrze kościoła nawiązuje do rybackich i marynistycznych tradycji okolicy. Znajduje się tu m.in. bardzo charakterystyczny ołtarz oraz mównica z kołem sterowym. Z pewnością warto tu choć na chwilkę zajrzeć.

Kąty Rybackie

4. Plaża w Kątach Rybackich

Zdecydowanie najważniejszą atrakcją Kątów Rybackich jest jednak bardzo przyjemna plaża, która rozciąga się u wybrzeża Zatoki Gdańskiej na długości kilku kilometrów. Szeroka piaszczysta plaża jest świetnym miejscem sprzyjającym leniwemu nadmorskiemu wypoczynkowi. Jej główną zaletą jest to, że w porównaniu z innymi miejscowościami nad Bałtykiem, nawet tymi okolicznymi na Mierzei Wiślanej, przybywa tutaj bardzo niewiele osób. Można tu spędzić czas w naprawdę komfortowych warunkach.

Do głównego wejścia nr 51 (oddalonego od centrum o ok. 2 km) prowadzi przebiegająca przez las asfaltowa ulica Morska. Przy wejściu znajduje się m.in. płatny parking, toaleta, a także kilka restauracji oraz budki z lodami, rybami czy piwem. Te nieliczne obiekty nie zaburzają jednak mimo wszystko bardzo spokojnej natury tego miejsca. Dodatkowego uroku nadają mu również stojące nieopodal na plaży kutry rybackie.

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

Do Waszej dyspozycji w Kątach Rybackich pozostają również inne zejścia na plażę zlokalizowane na prawo i na lewo od zejścia głównego. W takich miejscach nie ma co prawda nawet tej podstawowej infrastruktury turystycznej jak przy ulicy Morskiej, ale pozwalają one na jeszcze większe oddalenie się od innych plażowiczów i na wypoczynek w takich warunkach, że nie ma się żadnych innych osób w odległości kilkudziesięciu lub kilkuset metrów od siebie. To dość kusząca propozycja, prawda? Bezpośrednio przy plaży, równolegle do wybrzeża, wytyczona została leśna ścieżka, która umożliwia sprawne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi wejściami.

Kąty Rybackie
Kąty Rybackie
Kąty Rybackie

5. Rezerwat kormoranów

Kąty Rybackie w całości leżą na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” rozciągającym się od Sztutowa aż do granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim. Jego częścią jest natomiast utworzony w 1957 roku Rezerwat Przyrody „Kąty Rybackie”. Chroni on kolonie lęgowe kormorana czarnego (jest to największa kolonia kormorana w Polsce i jedna z największych w Europie) oraz czapli siwej (druga co do wielkości kolonia czapli w Polsce).

Rezerwat tworzy gęsty las sosnowy stanowiący idealne warunki do życia dla kormoranów. Budują one swoje gniazda w koronach drzew i nawet kilka razy w ciągu dnia wypuszczają się nad wodę w celu upolowania ryb, których zjadają średnio pół kilograma dziennie. Miejsce to jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody, i to pomimo tego, że spora część tego terenu jest całkowicie wyniszczona. Okazuje się bowiem, że kormorany, nazywane też przez niektórych największymi szkodnikami na mierzei, mają bardzo niekorzystny wpływ na środowisko, w którym żyją, a ich odchody przyczyniają się do szybkiego wysychania i obumierania drzew.

To z kolei może powodować urywanie się gałęzi lub wywracanie się całych pni. Właśnie dlatego poruszanie się po rezerwacie jest obecnie dozwolone jedynie po wyznaczonych szlakach, które choć słabo oznakowane to jak najbardziej pozwalają dotrzeć do siedlisk tych ptaków. Kormorany stale przemieszczają się zasiedlając kolejne części rezerwatu, a zniszczone drzewa wcześniej przez nie zamieszkiwane są systematycznie wycinane i na ich miejscu są sadzone nowe egzemplarze. Sam rezerwat rozciąga się na zachód od centrum Kątów Rybackich, w kierunku Sztutowa, a jego eksplorowanie najlepiej jest rozpocząć na wysokości zejścia nr 55 na plażę.

Kąty Rybackie

6. Atrakcje w okolicy Kątów Rybackich

Choć w samych Kątach Rybackich nie ma może tak wiele zorganizowanych typowo turystycznych atrakcji, to jednak ośrodek ten jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy, która na brak różnego rodzaju interesujących miejsc wartych zobaczenia nie może narzekać.

Najciekawsze miejsca na Mierzei Wiślanej to:

Co ważne, przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi tymi miejscowościami można nie tylko samochodem, lecz również transportem zbiorowym. Przez całą Mierzeję Wiślaną kursuje (z częstotliwością co ok. godzinę) linia autobusowa nr 870, która działa w strukturach PKS Gdańsk i która łączy Gdańsk z Krynicą Morską. Jest to bardzo wygodny i przy tym też stosunkowo niedrogi środek transportu. Zdecydowanie warto z niego korzystać. W Kątach Rybackich znajdują się cztery przystanki autobusowe, w tym jeden zlokalizowany bezpośrednio w centrum, tuż obok przystani rybackiej i Muzeum Zalewu Wiślanego.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. FUKO pisze:

    Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *