PŁOCK. Przewodnik. Plan zwiedzania. Co warto zobaczyć?

Płock

Płock to znakomity kierunek na krótką wycieczkę. Jest to miasto o bardzo bogatej historii i czekają tu na Ciebie różnego typu atrakcje, zabytki i inne ciekawe miejsca. Płock jest też jednym z najlepiej i najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w całej Polsce.

Co warto zobaczyć w Płocku? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie Płocka? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Historia Płocka

Początki Płocka sięgają X wieku, kiedy to na Wzgórzu Tumskim istniał ośrodek kultu pogańskiego. Po chrzcie Polski powstał tu gród będący jednym z najważniejszych punktów na mapie państwa piastowskiego. W 1075 roku miejsce to stało się siedzibą nowo powstałego biskupstwa mazowieckiego. Niewiele osób pamięta, że w latach 1079-1138 to właśnie Płock pełnił funkcję stolicy Polski. Miało to miejsce w okresie od ucieczki Bolesława Śmiałego na Węgry aż do początków rozbicia dzielnicowego. W kolejnych latach Płock stanowił główną rezydencję książąt mazowieckich, a w 1237 roku nadano mu prawa miejskie. W 1495 roku miasto ponownie zostało przyłączone do Królestwa Polskiego. Podczas zaborów Płock dostał się pod panowanie pruskie, a w okresie powojennym aż do 1998 roku stanowił on stolicę nieistniejącego już województwa płockiego.

Dzisiejszy Płock pod względem politycznym znacznie stracił na znaczeniu. Obecnie jest to jedynie siedziba powiatu. Miejscowość ta kryje w sobie jednak ogromny potencjał społeczno-gospodarczy, który z każdym rokiem jest rozwijany w coraz większym stopniu. Największą wizytówką i jednym z symboli Płocka jest działająca tu rafineria ropy naftowej. Funkcjonuje ona od lat 60. XX wieku, a obecnie należy do PKN Orlen. Płock jest też miastem uniwersyteckim – działa tu m.in. filia Politechniki Warszawskiej.

Obecnie w debacie publicznej często pojawia się postulat podziału województwa mazowieckiego oraz wydzielenia z niego Warszawy. W przypadku realizacji takiego scenariusza to właśnie Płock może stać się stolicą nowego okrojonego województwa. W ocenie zwolenników tego rozwiązania podział województwa miałby umożliwić szybszy i bardziej zrównoważony rozwój całego Mazowsza.

Płock – co warto zobaczyć?

1. Stary Rynek

Zwiedzanie Płocka rozpocznij od wizyty na Starym Mieście. To najbardziej reprezentacyjna część Płocka. Głównym punktem tutejszej starówki jest oczywiście Stary Rynek. Niegdyś pełnił on funkcję centralnego miejskiego targowiska. Dziś jest to najważniejsze miejsce w mieście i zawsze przewija się tu mnóstwo mieszkańców oraz turystów. Tutaj też odbywają się różnego rodzaju festiwale i imprezy. Jest to m.in. Jarmark Tumski organizowany od 2009 roku na przełomie maja i czerwca, a także coroczny Zlot Zabytkowych Mercedesów.

Stare Miasto w Płocku kryje w sobie bogatą historię i bogate tradycje. Na rynku najważniejszym zabytkiem jest pochodzący z I połowy XIX wieku klasycystyczny gmach ratusza. Obecnie jest on siedzibą miejskich władz. Codziennie o godz. 12 i 18 z wieży ratusza grany jest płocki hejnał. Po hejnale w południe na wieży ukazują się figury przedstawiające scenę pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego przez Władysława Hermana.

Na Starym Mieście w Płocku znajdziesz też sporo innych kamienic pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. Wybierz się także na ulicę Tumską, która jest głównym turystycznym staromiejskim deptakiem.

Płock
Płock
Płock
Płock

Innymi ważnymi obiektami na Starym Mieście w Płocku są również:

  • Muzeum Mazowieckie – opowiada ono o historii Płocka oraz posiada bogatą ekspozycję poświęconą sztuce secesji (placówka ta bardzo często jest zresztą określana jako Muzeum Secesji),
  • Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – jest to miejsce pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie,
  • Katedra Mariawicka – pochodzi ona z początku XX wieku i jest to neogotycka świątynia stanowiąca siedzibę Kościoła Mariawitów w Polsce,
  • Liceum Ogólnokształcące im. marsz. Stanisława Małachowskiego („Małachowianka”) – jest to najstarsza w Polsce szkoła średnia działająca nieprzerwanie od 1180 roku.

2. Wzgórze Tumskie i Katedra

Ulicą Tumską w Płocku dojdziesz do Wzgórza Tumskiego. Jest to niewielkie wzniesienie, które wznosi się nad brzegiem Wisły. To najstarsza część Płocka. To właśnie tutaj przed wiekami kształtowało się miasto.

Najważniejszym zabytkiem Płocka jest Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się ona na Wzgórzu Tumskim i jest obecnie jedną z najstarszych budowli sakralnych w całej Polsce. Pierwszy drewniany kościół powstał w tym miejscu już pod koniec XI wieku. W kolejnych stuleciach świątynia była wielokrotnie przebudowywana, a swój aktualny wygląd uzyskała na początku XX wieku. Wówczas przywrócono obiektowi dawną renesansową formę. Do katedry warto oczywiście wejść. Zobaczysz tu m.in. sarkofag ze szczątkami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a także kopię słynnych drzwi płockich.

Tuż obok katedry znajdują się pozostałości dawnego Zamku Książąt Mazowieckich, z którego do dziś zachowały się dwie wieże: Szlachecka i Zegarowa. Mieści się tu także siedziba Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Dokoła rozciąga się też park. W parku znajduje się zaś taras widokowy, z którego rozciąga się panorama Wisły i nadwiślańskich bulwarów.

Płock
Płock

3. Bulwar nad Wisłą i molo

Bulwar Stanisława Górnickiego w Płocku został wytyczony na prawym brzegu Wisły, czyli po tej samej stronie co Stare Miasto i Wzgórze Tumskie. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Ważną atrakcją tego miejsca jest też molo, które zostało wybudowane w 2010 roku. Ma ono bardzo charakterystyczny kształt łuku i 357,8 m długości. Tuż obok mola znajduje się też port jachtowy Morka, a nieco dalej – amfiteatr. Ponadto, w Płocku możesz także korzystać z kąpieliska i plaży miejskiej, które znajdują się nad Zalewem Sobótka.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Warto wspomnieć, że płocki bulwar nadwiślański został niedawno zmodernizowany. Modernizacja ta jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce w ostatnich latach. Miejsce to jest jedną z wizytówek Płocka i zdecydowanie warto je zobaczyć.

Płock
Płock
Płock

4. ZOO w Płocku

Ważną atrakcją Płocka jest również miejski ogród zoologiczny, który jest jednym z 15 tego typu obiektów w Polsce. ZOO w Płocku rozpoczęło działalność w 1951 roku. Wyróżnia się ono bardzo korzystnym położeniem na skarpie wiślanej, skąd rozpościera się widok na rzekę.

ZOO w Płocku posiada jedną z największych w Polsce kolekcji gadów, a także akwaria słono- i słodkowodne. Możesz tu też zobaczyć m.in. słonie, kangury, lwy, pingwiny, ptactwo lasów tropikalnych czy tamaryny i marmozety, czyli najmniejsze małpy świata. Funkcjonuje tu również tzw. mini-ZOO, w którym możesz z bliska przyjrzeć się różnym zwierzętom gospodarskim.

Płock
Płock

5. Atrakcje w okolicy Płocka

Płock jest świetnym kierunkiem na krótką wycieczkę, np. z Warszawy. Wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje Płocka będziesz w stanie zobaczyć nawet w jeden dzień. Możesz tu też przyjechać na trochę dłużej i wówczas odwiedzić także inne ciekawe atrakcje w okolicy.

Do takich miejsc z pewnością należy Sierpc, gdzie możesz zobaczyć Muzeum Wsi Mazowieckiej. Ciekawym miejscem jest również wieś Soczewka, gdzie znajduje się XIX-wieczny dworek oraz neogotycki kościół z początku XX wieku. Jeśli zaś szukasz kontaktu z naturą, możesz wybrać się do Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego lub Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.


Podobał Ci się ten tekst lub masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Damian pisze:

    Dzięki za piękny wpis o moim rodzinnym mieście!
    Zapraszam na Audioriver i Dni Historii Płocka w przyszłym roku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *