PŁOCK. Krótka wizyta w dawnej stolicy Mazowsza. Dokąd pójść i co zobaczyć?

Spis treści
—
Mówi się często, że Warszawa i pozostała część Mazowsza to tak naprawdę dwa różne światy, które z administracyjnego i statystycznego punktu widzenia łączy jedynie przynależność do jednego województwa, bo o ile stolica naszego kraju jest niemal 2-milionową metropolią, o tyle resztę tego obszaru stanowią głównie niewielkie miasta powiatowe i wsie, w których życie płynie zupełnie innym spokojniejszym rytmem. Na tym tle znacząco wyróżnia się jednak położony w północnej części Mazowsza Płock, który uchodzi obecnie za jedno z najlepiej i najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w całej Polsce. Ta zamieszkała przez ponad sto tysięcy osób miejscowość może pochwalić się ponadto bardzo bogatą i ciekawą historią, i jest to znakomity kierunek na jednodniową lub weekendową wycieczkę.
KRÓTKI RYS HISTORYCZNY MIASTA
Początki Płocka sięgają X wieku, kiedy to na Wzgórzu Tumskim istniał ośrodek kultu pogańskiego. Po chrzcie Polski powstał tu gród będący jednym z najważniejszych punktów na mapie państwa piastowskiego, a w 1075 roku miejsce to stało się siedzibą nowo powstałego biskupstwa mazowieckiego. Niewiele osób pamięta, a z pewnością pamiętać warto, że w latach 1079-1138, czyli w okresie od ucieczki Bolesława Śmiałego na Węgry aż do początków rozbicia dzielnicowego, to właśnie Płock pełnił funkcję stolicy kraju. W kolejnych latach ośrodek ten stanowił zaś główną rezydencję książąt mazowieckich, w 1237 roku nadano mu prawa miejskie, a w 1495 roku miasto to ponownie zostało przyłączone do Królestwa Polskiego. W czasie zaborów Płock dostał się pod panowanie pruskie, a w okresie powojennym aż do 1998 roku stanowił on stolicę nieistniejącego już województwa płockiego.
Dzisiejszy Płock pod względem politycznym znacznie stracił na znaczeniu i obecnie jest to jedynie siedziba powiatu. Miejscowość ta kryje w sobie jednak ogromny potencjał społeczno-gospodarczy, który z każdym rokiem jest rozwijany w coraz większym stopniu. Największą wizytówką i jednym z symboli Płocka jest działająca tu od lat sześćdziesiątych XX wieku rafineria ropy naftowej (aktualnie należąca do PKN Orlen), a samo miasto jest ponadto także miejscowością uniwersytecką, gdyż działa tu między innymi filia Politechniki Warszawskiej.
Obecnie w debacie publicznej często pojawia się postulat podziału województwa mazowieckiego oraz wydzielenia z jego struktur metropolii warszawskiej. W przypadku realizacji takiego scenariusza to właśnie Płock jest najczęściej przedstawiany jako potencjalna stolica nowego okrojonego województwa, a sam podział w ocenie pomysłodawców tego rozwiązania miałby umożliwić szybszy i bardziej zrównoważony rozwój całego Mazowsza.
CO ZOBACZYĆ W PŁOCKU?
1. STARY RYNEK
Spacer rozpocznijcie od wizyty na Starym Mieście, które jest najstarszą częścią Płocka. Głównym punktem tutejszej starówki jest oczywiście Stary Rynek, który tak jak kiedyś pełnił funkcję centralnego miejskiego targowiska, tak i teraz jest najważniejszym miejscem w mieście, gdzie zawsze przewija się mnóstwo ludzi i gdzie odbywają się różnego rodzaju festiwale i imprezy. Do takich eventów należą chociażby organizowany od 2009 roku na przełomie maja i czerwca Jarmark Tumski, a także coroczny Zlot Zabytkowych Mercedesów.
Przechadzając się ulicami płockiego Starego Miasta, dość szybko zorientujecie się, że miejsce to kryje w sobie bogatą historię i bogate tradycje. Na samym rynku najważniejszym i najokazalszym zabytkiem jest oczywiście pochodzący z I połowy XIX wieku klasycystyczny gmach ratusza będący obecnie siedzibą miejskich władz. Codziennie o godz. 12 i 18 z wieży ratusza grany jest płocki hejnał, a dodatkowo po hejnale w południe na wieży ukazują się figury przedstawiające scenę pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego przez Władysława Hermana. W obrębie płockiej starówki znajdziecie również sporo innych kamienic pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku, a podczas spaceru powinniście się też wybrać na ulicę Tumską, która jest głównym turystycznym staromiejskim deptakiem.
Ponadto obiektami wartymi uwagi są tutaj również:
- Muzeum Mazowieckie, które nie tylko opowiada o historii Płocka, ale posiada też między innymi bogatą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, przez co placówka ta określana jest często właśnie jako Muzeum Secesji,
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które jest miejscem pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie,
- Katedra Mariawicka, która jest pochodzącą z początku XX wieku neogotycką świątynią stanowiącą siedzibę Kościoła Mariawitów w Polsce,
- Liceum Ogólnokształcące im. marsz. Stanisława Małachowskiego („Małachowianka”), które jest najstarszą w Polsce szkołą średnią działającą nieprzerwanie od 1180 roku.
2. WZGÓRZE TUMSKIE
Ulicą Tumską w Płocku dojdziecie do Wzgórza Tumskiego, które jest niewielkim rozciągającym się nad Wisłą wzniesieniem. To właśnie tutaj przed wiekami kształtowało się miasto i to właśnie to miejsce jest obecnie najstarszą częścią Płocka.
Najważniejszym obiektem na wzgórzu jest Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stanowiąca obecnie jedną z najstarszych budowli sakralnych w całej Polsce. Pierwszy drewniany kościół powstał w tym miejscu już pod koniec XI wieku, a w kolejnych stuleciach świątynia wielokrotnie była przebudowywana, by ostatecznie swój aktualny wygląd uzyskać na początku XX wieku, kiedy to obiektowi przywrócono dawną renesansową formę. Do katedry oczywiście warto wejść, a można tu zobaczyć między innymi sarkofag ze szczątkami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a także kopię słynnych drzwi płockich.
Tuż obok świątyni znajdują się pozostałości dawnego Zamku Książąt Mazowieckich, z którego do dziś zachowały się między innymi dwie wieże: Szlachecka i Zegarowa, a także siedziba Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Całość otacza z kolei park, którym dojdziecie między innymi do tarasu widokowego, gdzie rozciąga się panorama Wisły i nadwiślańskich bulwarów.
3. NABRZEŻE WISŁY
Bulwar Stanisława Górnickiego rozciągający się na prawym brzegu Wisły w Płocku jest przede wszystkim bardzo przyjemnym miejscem na spacer, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Najbardziej charakterystycznym punktem i główną atrakcją tego miejsca jest z pewnością wybudowane w 2010 roku molo spacerowe, które ma kształt łuku i 357,8 metrów długości. Tuż obok znajduje się z kolei port jachtowy Morka, a nieco dalej także amfiteatr. Ponadto, w Płocku można również korzystać z kąpieliska i plaży miejskiej nad Wisłą oraz nad zlokalizowanym tuż obok Zalewem Sobótka.
Warto wspomnieć, że płocki bulwar nadwiślański został niedawno zmodernizowany, a sama ta modernizacja jest obecnie uznawana za jedną z najlepszych inwestycji komunalnych w naszym kraju w ostatnich latach. Miejsce to jest jedną z wizytówek miasta i zdecydowanie warto się tu wybrać.
4. PŁOCKIE ZOO
Ważną atrakcją Płocka jest również miejski ogród zoologiczny będący jednym z 15 tego typu obiektów w Polsce. ZOO rozpoczęło działalność w 1951 roku, a wyróżnia się ono chociażby bardzo korzystnym położeniem na skarpie wiślanej, skąd rozpościera się widok na rzekę.
Płocki ogród zoologiczny posiada jedną z największych w Polsce kolekcji gadów, a także akwaria słono- i słodkowodne. Oglądać tu można również między innymi słonie, kangury, lwy, pingwiny, ptactwo lasów tropikalnych czy tamaryny i marmozety, czyli najmniejsze małpy świata. W obrębie ogrodu funkcjonuje również tzw. mini-ZOO, które oferuje bezpośredni kontakt ze zwierzętami gospodarskimi i które jest świetną opcją na spędzenie czasu np. dla rodzin z dziećmi.
CO ZOBACZYĆ W OKOLICACH PŁOCKA?
Płock jest bardzo dobrym kierunkiem na krótką wycieczkę, a wszystkie jego najważniejsze zabytki i atrakcje będziecie w stanie zobaczyć w jeden dzień. Jeśli jednak planujecie przyjechać tu na trochę dłużej lub jeśli po prostu pochodzicie z Mazowsza, to wówczas swoją uwagę możecie skoncentrować także na innych ciekawych miejscach w okolicy, które także warto odwiedzić.
Do takich miejsc z pewnością należy Sierpc, gdzie do zwiedzania zostało udostępnione Muzeum Wsi Mazowieckiej, a także niewielka wieś Soczewka, gdzie znajduje się XIX-wieczny dworek oraz neogotycki kościół z początku XX wieku. Szukając dobrych miejsc do kontaktu z naturą możecie skierować się natomiast w stronę Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego lub Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.
—
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!
Dzięki za piękny wpis o moim rodzinnym mieście!
Zapraszam na Audioriver i Dni Historii Płocka w przyszłym roku 🙂
Dzięki za przeczytanie i za komentarz 🙂 A na Dni Historii Płocka koniecznie muszę się wybrać!