ZAMEK W CHĘCINACH. Malownicze ruiny obok Kielc. Zwiedzanie, czy warto?

Zamek w Chęcinach

Szukacie pomysłu na krótką wycieczkę, np. w wolną sobotę lub niedzielę? Odwiedźcie zamek w Chęcinach! Obiekt ten, znajdujący się na terenie województwa świętokrzyskiego, nieopodal Kielc, jest jedną z wizytówek regionu i bez problemu dostrzeżecie go chociażby podróżując drogą krajową S7 z Warszawy w kierunku Krakowa. Budowla ta powstała 700 lat temu i choć dzisiaj są to tylko ruiny dawnej niezdobytej przez ponad 250 lat królewskiej fortecy, to miejsce to, nawet w takiej okrojonej formie, i tak zdecydowanie warto zobaczyć.

Historia zamku w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach został wzniesiony na przełomie XIII/XIV wieku (pierwsza wzmianka pochodzi z 1306 roku), na polecenie króla Polski i Czech Wacława II. Ta usytuowana na skalistym wzgórzu i posiadająca wysokie walory obronne warownia już od samego początku była ważnym ośrodkiem życia politycznego ówczesnego państwa i odbywały się tu zjazdy rycerskie. Tutaj także gromadziły się wojska polskie przed bitwą z Krzyżakami pod Płowcami w 1331 roku, a niedługo potem król Władysław Łokietek nakazał przeniesienie w to miejsce skarbca koronnego. Rozwijające się Chęciny były również siedzibą powiatu i odbywały się tu sądy ziemskie, a od końca XIV wieku funkcjonowało tu ponadto więzienie, w którym przetrzymywani byli między innymi jeńcy krzyżaccy, a także przyrodni brat króla Władysława Jagiełły oraz Jan Hińcza z Rogowa. Zamek pełnił też funkcje reprezentacyjne i często gościli tu polscy królowie Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Najbardziej znaną polską królową, która rezydowała w Chęcinach po śmierci swojego męża i przed powrotem do Włoch, była Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego.

W tym okresie zamek w Chęcinach dynamicznie się rozwijał i przeżywał czasy swojej największej świetności. Potem jednak twierdza zaczęła stopniowo niszczeć, a po raz pierwszy została ona zdobyta, złupiona i częściowo spalona w 1607 roku podczas tzw. rokoszu Zebrzydowskiego, czyli buntu szlachty przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. Choć częściowej odbudowy obiektu udało się dokonać późniejszemu staroście chęcińskiemu Stanisławowi Branickiemu, to kolejne poważne zniszczenia przyniósł potop szwedzki, który zapoczątkował dalszy upadek tego miejsca. Mury zamkowe z czasem zaczęły służyć lokalnej ludności jako materiał budulcowy, a ruiny dawnej twierdzy ucierpiały dodatkowo na skutek ostrzałów podczas I wojny światowej.

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Choć pierwsze prace konserwacyjne na terenie zamku podjęto już pod koniec XIX wieku, to dopiero po II wojnie światowej obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków i wówczas rozpoczęły się prace archeologiczne i remont zamkowych wież. Kolejne prace rewitalizacyjne na szeroką skalę przeprowadzono przy wsparciu środków z Unii Europejskiej w latach 2013-2015 i to właśnie dzięki nim zamek funkcjonuje w obecnej formie.

Zwiedzanie zamku: czy warto tu przyjechać?

Co warto zobaczyć podczas zwiedzania zamku w Chęcinach i jakie są tu atrakcje? Do dnia dzisiejszego zachował się cały zewnętrzny obwód murów obronnych, a teren zamku, tak samo jak kiedyś, także i obecnie dzieli się na dwie części:

  • starsza (górna) wraz z dwiema charakterystycznymi okrągłymi basztami,
  • młodsza (dolna) z ostrołukową furtą (wejściem) i czworoboczną basztą.

Choć obecnie cały kompleks zamkowy nie należy może do największych, to na przybywających turystów czeka tu co najmniej kilka atrakcji. Zdecydowanie największą atrakcją jest tutaj możliwość wejścia na sam szczyt głównej baszty zamkowej (czyli tej, na której powiewa biało-czerwona flaga), z której rozpościera się piękny widok na cały zamek oraz na okolicę. Podobno przy dobrej pogodzie widać z tego miejsca oddalone o wiele kilometrów wierzchołki szczytów Tatr! Wejść można również na niższą czworoboczną wieżę, która zlokalizowana jest tuż obok wejścia i od której właściwie rozpoczyna się zwiedzanie zamku w Chęcinach.

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Na terenie zamku, przy murze północnym, znajdują się ponadto pozostałości po dawnych budynkach mieszkalnych z zachowanymi otworami okiennymi. Do głównej wieży przylega pomieszczenie, w którym dawniej miała się mieścić kaplica i skarbiec koronny, a na dziedzińcu znajduje się studnia. W piwnicy dolnej baszty odsłonięto też symboliczny fragment lochu.

Na krótką wizytę na zamku w Chęcinach w zupełności wystarczy Wam tak naprawdę pół godziny. Jeśli jednak chcecie spędzić tu więcej czasu i przy okazji bliżej poznać historię tego miejsca, to pamiętajcie o tym, że przy każdym z punktów na trasie zwiedzania umieszczona została tablica z kodem QR, który po zeskanowaniu przekieruje Was do odpowiednich informacji na stronie internetowej (również w wersji audio).

Czasami na zamku odbywają się też różnego rodzaju imprezy i wydarzenia, np. jarmarki, i wówczas na odwiedzających, zwłaszcza tych najmłodszych, czeka więcej atrakcji, takich jak walki rycerskie, pokazy tańca czy strzelanie z łuku. Wtedy też jednak przybywa tu naprawdę sporo osób i może być dosyć tłoczno.

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach jest czynny codziennie, poza niektórymi dniami świątecznymi, a jego godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca. Obiekt ten może zostać tymczasowo zamknięty w przypadku złej pogody (np. padającego śniegu i oblodzeń). Aktualne informacje na temat cen biletów znajdziecie na stronie internetowej obiektu: https://zamek.checiny.pl/pl/

Dojazd do zamku w Chęcinach

Jak dojechać do zamku w Chęcinach? Miejscowość Chęciny oraz ruiny zamku znajdują się w odległości mniejszej niż 20 km od centrum Kielc. Obiekt ten od drogi krajowej S7 dzieli jedynie 5 km, a żeby do niego dojechać należy zjechać w kierunku Chęcin na węźle Kielce-Południe. Samochód możecie zostawić na bezpłatnym parkingu znajdującym się u podnóża góry zamkowej lub nieco dalej i po przeciwnej stronie, czyli na rynku w Chęcinach. Z obu tych miejsc w kilka minut i bez najmniejszego problemu dotrzecie pieszo do zamku.

Wizytę na zamku w Chęcinach warto połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji województwa świętokrzyskiego zlokalizowanych w najbliższej okolicy. Jeśli planujecie jednodniową wycieczkę, to wówczas odwiedźcie również Kielce – stolicę województwa – bądź wstąpcie do położonego nieopodal (również w gminie Chęciny) skansenu w Tokarni, będącego częścią Muzeum Wsi Kieleckiej.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *