ZAMEK W CHĘCINACH. Dojazd, zwiedzanie, atrakcje. Czy warto tu przyjechać?

Zamek w Chęcinach

Szukacie pomysłu na krótką wycieczkę? Odwiedźcie zamek w Chęcinach! Obiekt ten znajduje się na terenie województwa świętokrzyskiego, nieopodal Kielc. Jest to jedna z wizytówek regionu. Zamek bez problemu dostrzeżecie podróżując drogą krajową S7 z Warszawy w kierunku Krakowa. Budowla powstała 700 lat temu, a dzisiaj są to ruiny dawnej niezdobytej przez ponad 250 lat królewskiej fortecy. Miejsce to, nawet w takiej okrojonej formie, i tak zdecydowanie warto zobaczyć!

Jak zaplanować zwiedzanie zamku w Chęcinach? Co warto zobaczyć na zamku w Chęcinach? Jakie są tu atrakcje? Jak dojechać do zamku w Chęcinach? Przeczytacie o tym w poniższym tekście.

Historia zamku w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach został wzniesiony na przełomie XIII/XIV wieku na polecenie króla Polski i Czech Wacława II. Był on usytuowany na skalistym wzgórzu i posiadał wysokie walory obronne. Warownia była ważnym ośrodkiem życia politycznego ówczesnego państwa i odbywały się tu zjazdy rycerskie. Tutaj także gromadziły się wojska polskie przed bitwą z Krzyżakami pod Płowcami w 1331 roku. Niedługo potem król Władysław Łokietek nakazał przeniesienie w to miejsce skarbca koronnego.

Rozwijające się Chęciny były również siedzibą powiatu. Odbywały się tu sądy ziemskie. Od końca XIV wieku w zamku funkcjonowało więzienie, w którym przetrzymywano jeńców krzyżackich. Zamek pełnił też funkcje reprezentacyjne i często gościli tu polscy królowie Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Najbardziej znaną polską królową, która rezydowała w Chęcinach po śmierci swojego męża i przed powrotem do Włoch, była Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego.

W tym okresie zamek w Chęcinach dynamicznie się rozwijał i przeżywał czasy swojej największej świetności. Potem jednak twierdza zaczęła stopniowo niszczeć. Po raz pierwszy została ona zdobyta, złupiona i częściowo spalona w 1607 roku. Miało to miejsce podczas tzw. rokoszu Zebrzydowskiego, czyli buntu szlachty przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. Częściowej odbudowy obiektu udało się dokonać późniejszemu staroście chęcińskiemu Stanisławowi Branickiemu. Kolejne poważne zniszczenia przyniósł jednak potop szwedzki, który zapoczątkował dalszy upadek tego miejsca. Mury zamkowe z czasem zaczęły służyć lokalnej ludności jako materiał budulcowy. Ruiny dawnej twierdzy ucierpiały dodatkowo na skutek ostrzałów podczas I wojny światowej.

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Pierwsze prace konserwacyjne na terenie zamku podjęto już pod koniec XIX wieku. Po II wojnie światowej obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków. Wówczas rozpoczęły się prace archeologiczne i remont zamkowych wież. Kolejne prace rewitalizacyjne na szeroką skalę przeprowadzono przy wsparciu środków z Unii Europejskiej w latach 2013-2015. To właśnie dzięki nim zamek funkcjonuje w obecnej formie.

Zamek w Chęcinach: co zobaczyć?

Co warto zobaczyć na zamku w Chęcinach? Jakie są atrakcje w Chęcinach? Do dnia dzisiejszego zachował się tu cały zewnętrzny obwód murów obronnych. Teren zamku, tak samo jak kiedyś, także i obecnie dzieli się na dwie części:

  • starsza (górna) wraz z dwiema charakterystycznymi okrągłymi basztami,
  • młodsza (dolna) z ostrołukową furtą (wejściem) i czworoboczną basztą.

Zamek nie jest co prawda bardzo duży, ale na turystów czeka tu kilka atrakcji. Największą atrakcją jest możliwość wejścia na sam szczyt głównej baszty zamkowej (czyli tej, na której powiewa biało-czerwona flaga). Rozpościera się stąd piękny widok na cały zamek oraz na okolicę. Podobno przy dobrej pogodzie widać stąd oddalone o wiele kilometrów wierzchołki Tatr! Wejść można również na niższą czworoboczną wieżę, która zlokalizowana jest tuż obok wejścia na zamek.

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Na terenie zamku, przy murze północnym, znajdują się ponadto pozostałości po dawnych budynkach mieszkalnych z zachowanymi otworami okiennymi. Do głównej wieży przylega pomieszczenie, w którym dawniej miała się mieścić kaplica i skarbiec koronny. Na dziedzińcu znajduje się zaś studnia. W piwnicy dolnej baszty odsłonięto też symboliczny fragment lochu.

Zwiedzanie zamku: informacje praktyczne

Na krótką wizytę na zamku w Chęcinach wystarczy Wam tak naprawdę pół godziny. Możecie też spędzić tu więcej czasu i przy okazji bliżej poznać historię tego miejsca. Przy każdym z punktów na trasie zwiedzania umieszczona została tablica z kodem QR. Po zeskanowaniu przekieruje on Was do odpowiednich informacji na stronie internetowej (również w wersji audio).

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czasami na zamku odbywają się też różnego rodzaju imprezy i wydarzenia, np. jarmarki. Wówczas na odwiedzających, zwłaszcza tych najmłodszych, czeka więcej atrakcji, takich jak walki rycerskie, pokazy tańca czy strzelanie z łuku. Wtedy przybywa tu naprawdę sporo osób i może być dosyć tłoczno.

Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach jest czynny codziennie, poza niektórymi dniami świątecznymi. Jego godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca. Obiekt ten może zostać tymczasowo zamknięty w przypadku złej pogody (np. padającego śniegu i oblodzeń). Aktualne informacje na temat cen biletów znajdziecie na stronie internetowej.

Dojazd do zamku w Chęcinach

Jak dojechać do zamku w Chęcinach? Chęciny znajdują się w odległości mniejszej niż 20 km od centrum Kielc. Obiekt ten od drogi krajowej S7 dzieli jedynie 5 km. Żeby do niego dojechać należy zjechać w kierunku Chęcin na węźle Kielce-Południe. Samochód możecie zostawić na bezpłatnym parkingu znajdującym się u podnóża góry zamkowej. Drugi parking jest zlokalizowany na rynku w Chęcinach. Z obu tych miejsc w kilka minut i bez najmniejszego problemu dotrzecie pieszo do zamku.

Wizytę na zamku w Chęcinach warto połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Możecie odwiedzić Kielce – stolicę województwa – bądź wstąpić do położonego nieopodal skansenu w Tokarni, będącego częścią Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zobacz również:

KIELCE. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *