KIELCE. Plan zwiedzania, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Kielce

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego. Jest to miejsce bardzo niepozorne i często niedoceniane, jeśli chodzi o potencjał turystyczny. Nie mniej jednak, czeka tu na Ciebie sporo różnych atrakcji i ciekawych miejsc. Zwiedzanie Kielc to świetny pomysł na jednodniową lub weekendową wycieczkę.

Jednym z największych atutów Kielc jest przepiękna przyroda. Na terenie miasta znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody. Najpopularniejszy z nich, czyli Kadzielnia, znajduje się w ścisłym centrum miasta. Kielce to także świetna baza wypadowa do zwiedzania regionu. Bardzo blisko jest stąd także w Góry Świętokrzyskie.

Co zobaczyć w Kielcach? Czy warto przyjechać do Kielc na weekend? Jak ułożyć plan zwiedzania Kielc? Jakie zabytki i atrakcje zwiedzić w jeden dzień? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Kielce – co zobaczyć?

01. Ulica Henryka Sienkiewicza

Jeśli do Kielc przyjeżdżasz samochodem, to auto zostaw gdzieś w centrum, najlepiej w pobliżu ulicy Henryka Sienkiewicza. To główny miejski deptak i jedna z wizytówek Kielc. Właśnie w tym miejscu warto rozpocząć zwiedzanie. Ulica Sienkiewicza ma 1.3 km długości i została wytyczona w latach dwudziestych XIX wieku. Łączy ona dworzec kolejowy z placem Stanisława Moniuszki.

Obecnie znajduje się tu przede wszystkim wiele placówek bankowych, kantorów czy sklepów. Natrafisz tu także na kilka restauracji, kawiarni czy lodziarni. Jest tu też sporo historycznej zabudowy wpisanej do rejestru zabytków. Cała ta trasa jest dość przyjemnym miejscem na spacer, i to nawet jeśli poza sezonem niewiele się tu dzieje. Z ulicy Sienkiewicza jest też bardzo blisko do innych atrakcji i ciekawych miejsc w Kielcach.

Kielce ul. Sienkiewicza
Kielce ul. Sienkiewicza

02. Pomnik Dzika w Kielcach

U zbiegu ulic Sienkiewicza i Kapitulnej, przy tzw. Placu Artystów, znajduje się Pomnik Dzika. Co mają wspólnego dzik i Kielce? To wyjaśniają tablice umieszczone dokoła rzeźby:

Król Polski Bolesław Śmiały, poróżniony z krakowskim biskupem w obawie o bezpieczeństwo syna swego Mieszka wysłał go pod ochroną drużyny rycerzy w leśne ostępy.

Pewnego dnia młody książę zauważył ogromnego odyńca. I nie czekając na swoich rycerzy, puścił się za nim kłusem, ale nagle uderzony konarem dębu padł bez ducha.

Śniło mu się, że ktoś podaje mu truciznę, ale uratował go Święty Wojciech, bo spod jego laski wytrysła struga wody, która przywróciła mu siły.

Rycerze odnaleźli księcia, rozbili obozowisko i opatrzyli mu rany, a gdy rankiem przygotowywali się do drogi, Mieszko ujrzał pod dębem dwa wielkie kły dzika.

Mieszko podniósł kieł i powiedział: To cud, że w miejscu mojego ocalenia znalazły się kielce dzika, który was tu sprowadził. Poproszę ojca aby założył tu miasto.

Książę spostrzegł rzekę wijącą się wśród drzew, która we śnie przywróciła mu siły i postanowił nazwać ją Silnicą, a miasto Kielcami.

Na zobaczenie tego pomnika oraz na zapoznanie się z tą legendą na pewno warto poświęcić chwilkę. Jest to szczególnie fajna atrakcja, jeśli podróżujesz z dziećmi. Warto wspomnieć, że wspomniana w tej opowieści niewielka rzeka Silnica faktycznie przepływa przez Kielce. Przecina ona ulicę Sienkiewicza oraz przepływa przez park Staszica i skwer Szarych Szeregów.

Kielce Pomnik Dzika

03. Wzgórze Zamkowe

Wzgórze Zamkowe to niewielkie wzniesienie w centrum Kielc. Głównym obiektem jest tutaj Pałac Biskupów Krakowskich. Powstał on w latach 1637-1641 i przez wielu jest nazywany zamkiem. Ta barokowa rezydencja dzisiaj jest główną siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach. Zobaczysz tu oryginalne wnętrza z XVII-XVIII wieku, galerię malarstwa polskiego i europejskiego, a także wystawę numizmatyczną oraz sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jeśli lubisz muzea, to miejsce to oczywiście możesz odwiedzić.

Ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Na tyłach pałacu rozciąga się ponadto niewielki renesansowy ogród włoski, do którego również warto zajrzeć. Ogród jest czynny codziennie w godz. 10-20. Wstęp jest bezpłatny.

Kielce Wzgórze Zamkowe
Kielce Wzgórze Zamkowe

04. Katedra w Kielcach

Naprzeciwko pałacu wznosi się z kolei Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To jeden z najcenniejszych zabytków Kielc. Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w 1171 roku. Obecna barokowa świątynia pochodzi jednak z XVII wieku. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj pozłacany ołtarz główny z obrazem Szymona Czechowicza. Przedstawia on wniebowzięcie matki Jezusa i jej koronację przez Trójcę Świętą. Wstęp do kościoła jest ogólnodostępny i darmowy. Wcześniejszej rezerwacji telefonicznej wymaga zwiedzanie skarbca katedralnego oraz krypty z grobami kieleckich biskupów.

Kielce Wzgórze Zamkowe

Tuż obok kościoła znajduje się również tzw. więzienie kieleckie. Obiekt ten niegdyś faktycznie pełnił funkcję więzienia. Dziś działają tu:

  • Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – multimedialne muzeum z ekspozycją poświęconą dążeniu Polaków do wolności, od czasów zaborów aż do okresu PRL, przede wszystkim tutaj na ziemi kieleckiej,
  • Instytut Dizajnu w Kielcach – ośrodek dydaktyczny i galeria sztuki z wystawami z dziedziny szeroko rozumianego dizajnu i wzornictwa.

05. Park Staszica i Aleja Sław

U podnóża wzgórza zamkowego rozciąga się Park Miejski im. Stanisława Staszica. Co ciekawe, jest on jednym z najstarszych parków w całej Polsce. To całkiem przyjemne miejsce na krótki spacer. W centralnej części parku znajduje się Staw Podzamecki. Tuż obok zobaczysz też charakterystyczną rzeźbę kwiatową przedstawiającą łabędzia. W parku stoją również popiersia Stanisława Staszica oraz Stefana Żeromskiego, a także figura św. Jana Nepomucena.

Kielce Park Staszica
Kielce Park Staszica

Do parku przylega Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów. Na środku skweru znajduje się pomnik poświęcony harcerzom poległym za ojczyznę. Nie mniej jednak, główną atrakcją tego miejsca jest tzw. Aleja Sław. Tworzą ją umieszczone na granitowych postumentach popiersia znanych osób, np. piosenkarzy, kompozytorów, pisarzy czy malarzy. Znajdziesz tu zarówno polskich artystów, jak np. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Krzysztof Penderecki, Czesław Niemen czy Witold Gombrowicz, jak również tych zagranicznych, jak np. Michaił Bułhakow, Charlie Chaplin, Salvador Dali czy Marilyn Monroe. Kielecką Aleję Sław zdecydowanie warto zobaczyć!

Kielce Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów
Kielce Aleja Sław

06. Rezerwat Kadzielnia

Kadzielnia to prawdziwa perełka na mapie Kielc i miejsce, które musisz zobaczyć. Jest to wznoszące się na wysokości 295 m n.p.m. wzgórze. Stanowi ono centralną część Pasma Kadzielniańskiego i jest zbudowane z wapieni górnodewońskich. Wzgórze to zostało rozcięte kamieniołomem, który działał tu aż do początków lat sześćdziesiątych XX wieku.

Jego fragment, czyli tzw. Skałka Geologów, został w 1962 roku objęty ochroną jako rezerwat przyrody „Kadzielnia”. Od lat wzbudza on wielkie zainteresowanie geologów oraz turystów. Miejsce to stanowi cenny materiał do badań nad dawnymi formami życia na Ziemi oraz nad budową geologiczną Gór Świętokrzyskich. W wyrobisku jest bowiem odsłonięty profil skał, które mają już ponad 300 milinów lat! Wstęp na teren Kadzielni jest oczywiście bezpłatny.

Dla nas, turystów, Kadzielnia to świetne miejsce na krótki spacer. Wokół Skałki Geologów wytyczono trasę edukacyjno-spacerową, która obfituje w naprawdę piękne widoki. Jakie są tu jeszcze atrakcje? Niektórzy próbują swoich sił we wspinaczce. Na wysokości 40 metrów nad ziemią zamontowano zaś tyrolkę. Znajduje się tu również niewielki skatepark. Ważnym miejscem na terenie Kadzielni jest słynny amfiteatr. Nieopodal znajduje się również Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne w Kielcach. Po przeciwnej stronie stoją zaś dwie bardzo charakterystyczne monumentalne Tablice Mojżeszowe z dziesięcioma przykazaniami.

Kielce Kadzielnia
Kielce Kadzielnia
Kielce Kadzielnia
Kielce Kadzielnia
Kielce Kadzielnia
Kielce Kadzielnia
Kielce Kadzielnia

07. Podziemna Trasa Turystyczna w Kielcach

Warto wiedzieć, że na terenie Kadzielni zidentyfikowano aż 25 jaskiń. Trzy z nich połączone ze sobą – Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina – tworzą podziemną trasę turystyczną. Choć łącznie te trzy jaskinie mają 392 m długości, to do zwiedzania został udostępniony odcinek mający ok. 140 m. Stanowi on naprawdę niesamowitą atrakcję dla osób w każdym wieku.

W jaskiniach zobaczysz między innymi skamieliny morza dewońskiego, minerały, zjawiska krasowe czy też namuliska. Obiekt ten jest obecnie zarządzany przez Speleoklub Świętokrzyski, a jego zwiedzanie trwa ok. 30 minut. Wejście do wnętrza jaskini jest atrakcją płatną. Zwiedzanie odbywa się tylko o określonych godzinach w grupach z przewodnikiem. Miejsce w danej grupie powinieneś zarezerwować telefonicznie lub mailowo z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Obiekt jest czynny sezonowo od kwietnia do października.

Ceny biletów, godziny otwarcia i rezerwacje: strona internetowa.

Kielce Podziemna Trasa Turystyczna

08. Rezerwat Karczówka i Rezerwat Wietrznia

Warto wiedzieć, że Kadzielnia nie jest jedynym rezerwatem w Kielcach. Jeśli przyjeżdżasz tu na dłużej, to możesz również zobaczyć:

  • Rezerwat Karczówka – jest to najwyższe wzniesienie Pasma Kadzielniańskiego. Ma ono wysokość 339 m n.p.m. Na szczycie góry znajduje się Kościół św. Karola Boromeusza i klasztor pobernardyński. W kościele można zobaczyć unikatową rzeźbę św. Barbary, która została wykonana z czystej rudy ołowianej. Ze wzgórza rozciąga się również piękna panorama całych Kielc,
  • Rezerwat Wietrznia – miejsce to obejmuje teren dawnego kamieniołomu Wietrznia. Na pewno spodoba się tu wszystkim miłośnikom geologii. Na terenie rezerwatu funkcjonuje obecnie Centrum Geoedukacji – Geonatura Kielce.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

09. Pomnik Sienkiewicza i Muzeum Zabawek

Jeśli wrócisz na ul. Sienkiewicza, to przejdź nią aż do samego końca. Dojdziesz w ten sposób do placu Stanisława Moniuszki, gdzie znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza. Monument został odsłonięty w 2010 roku. Zostały na nim wyryte dwa napisy: „Quo vadis” oraz „Wszyscyśmy bracia”.

Kielce Pomnik Sienkiewicza

Tuż obok, przy placu Wolności, w charakterystycznym budynku z wieżyczką mieści się Muzeum Zabawek i Zabawy. Prezentuje ono bogatą kolekcję zabawek sprzed kilku, kilkunastu czy też kilkudziesięciu lat. Jeśli chciałbyś cofnąć się w czasie do czasów, kiedy byłeś dzieckiem bądź kiedy dziećmi byli Twoi rodzice, to tutaj jest to możliwe.

Ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

10. Rynek w Kielcach

Nieopodal ul. Sienkiewicza wstąp też na Rynek, czyli kielecką starówkę. Miejsce to powstało prawdopodobnie w II połowie XII wieku. Formalnie rynkiem stało się dwieście lat później, kiedy to Kielce otrzymały prawa miejskie w 1364 roku.

Kielecki rynek nie jest spektakularny, ale jest tu całkiem przyjemnie. Warto to miejsce zobaczyć i zwiedzić. W przeszłości plac ten stanowił centrum miasta i pełnił funkcje handlowe. Dziś nie odgrywa on co prawda tak ważnej roli w życiu Kielc, ale zachował się tu dawny układ urbanistyczny. Na płycie Rynku zaznaczono ponadto zarys dawnego ratusza, który niegdyś tu stał, ale został zniszczony w czasie pożaru w 1800 roku. Działalność prowadzi tu również kilka lokali gastronomicznych.

Kielce Rynek

11. Dworzec PKS

Ciekawym miejscem w Kielcach jest także dworzec autobusowy. Kielecki dworzec PKS już na pierwszy rzut oka wyróżnia się swoim wyglądem. Ma on bowiem kształt rotundy i przypomina spodek albo UFO. Obiekt ten został oddany do użytku w 1984 roku. Była to jedna z najcenniejszych realizacji architektonicznych okresu PRL. Dworzec został wpisany na listę zabytków, a w 2020 roku miała miejsce jego modernizacja. Z pewnością warto go zobaczyć.

12. Atrakcje w okolicach Kielc

Kielce to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Województwo Świętokrzyskie jest bowiem bardzo ciekawym, choć często niedocenianym i pomijanym regionem Polski. Czeka tu na Ciebie sporo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

W odległości kilku kilometrów od Kielc znajduje się zamek w Chęcinach. Budowla ta powstała ponad 700 lat temu. Dzisiaj zaś są to ruiny dawnej niezdobytej przez ponad 250 lat królewskiej fortecy. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć. Więcej informacji o zamku w Chęcinach znajdziesz TUTAJ.

Ciekawym miejscem tuż obok jest też Park Etnograficzny w Tokarni. Działa on w strukturach Muzeum Wsi Kieleckiej. Jeśli tylko lubisz odwiedzać skanseny, to jest to miejsce dla Ciebie.

Jeśli zaś lubisz naturę lub interesujesz się geologią, to wybierz się do Jaskini Raj. Zobaczysz tam wiele fascynujących zjawisk krasowych.

W okolicy Kielc znajduje się też wiele szlaków do wędrówek. Wytyczono je na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prowadzą one na różne szczyty Gór Świętokrzyskich. Możesz wybrać się na Łysicę, Łysą Górę, czy też mniej znaną Chełmową Górę. Na pewno Ci się tu spodoba i docenisz walory przyrodnicze tego miejsca.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *