CIESZYN. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Cieszyn

Cieszyn to jedno z najładniejszych miasteczek na Śląsku. Jest to też jedno z najstarszych miast w całej Polsce. Ta niewielka przygraniczna miejscowość jest bardzo malowniczo położona nad rzeką Olzą, u podnóża Beskidu Śląskiego. Niemal od zawsze był to bardzo ważny ośrodek kulturalny regionu Śląska. Czeka tu na Was wiele ciekawych oraz zabytkowych miejsc wartych zobaczenia. Właśnie dlatego jest to świetny kierunek na jednodniową lub weekendową wycieczkę. Zwłaszcza że dzięki swojej lokalizacji Cieszyn jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Zarówno tej po polskiej jak i po czeskiej stronie granicy.

Co warto zobaczyć w Cieszynie? Jakie są tu atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie Cieszyna? Przeczytacie o tym w poniższym tekście.

CIESZYN – CO ZOBACZYĆ?

01. Rotunda św. Mikołaja i Wacława

Początki Cieszyna sięgają IX wieku. Powstał tu wówczas gród słowiański założony przez plemię Golęszyców. Zalążkiem dzisiejszego miasta było niewielkie wzniesienie określane obecnie jako Góra Zamkowa (Wzgórze Zamkowe). Od tego miejsca warto rozpocząć zwiedzanie.

W XI/XII wieku na Górze Zamkowej wybudowano Rotundę św. Mikołaja i Wacława. Była to prawdopodobnie pierwsza murowana budowla wzniesiona w tym miejscu. Ten niewielki obiekt jest obecnie jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce! Jest to też jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w naszym kraju oraz jedna z najważniejszych wizytówek regionu!

Na pewno warto wiedzieć, że wizerunek cieszyńskiej rotundy jest umieszczony na rewersie banknotu 20-złotowego. Być może to właśnie stąd już wcześniej kojarzyliście tę budowlę… 🙂 Jeśli chcielibyście zapozować do zdjęcia z banknotem w ręku i rotundą w tle, to oczywiście jest to tutaj możliwe.

Rotunda
Rotunda

02. Wieża Piastowska

Drugim bardzo charakterystycznym obiektem na Wzgórzu Zamkowym jest Wieża Piastowska pochodząca z I połowy XIV wieku. Jest to dawna wieża obronna – jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś. Wieża została zbudowana na planie kwadratu, posiada pięć kondygnacji i ma 24 metry wysokości. Na wieżę można oczywiście wejść, a jej szczyt jest świetnym punktem widokowym. Rozpościera się stąd piękna panorama Cieszyna. Na poszczególnych piętrach wieży znajdują się tablice informujące o historii miasta i zamku.

Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska
Panorama Cieszyna

03. Wzgórze Zamkowe: pozostałe atrakcje

Rotunda oraz Wieża Piastowska to jedyne obiekty na Górze Zamkowej, które do dziś zachowały się w całości. Wcześniej znajdował się tu zamek będący przez setki lat siedzibą Piastów Cieszyńskich. Został on jednak w dużej mierze zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej (XVII wiek) i ostatecznie rozebrany w połowie XIX wieku. Wtedy też na terenie wzgórza powstał park romantyczny, w którym do dziś można podziwiać wiele wiekowych drzew (pomników przyrody) oraz nieliczne ruiny dawnych zabudowań, w tym przede wszystkim XII-wieczną wieżę ostatecznej obrony. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer i chwilę odpoczynku.

Ponadto, w dolnej części wzgórza znajduje się jeszcze XIX-wieczny klasycystyczny Pałac Myśliwski Habsburgów. Obecnie swoją siedzibę ma w nim Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ignacego Paderewskiego, a także Zamek Cieszyn – samorządowa placówka kulturalna.

Zamek Cieszyn

Całe Wzgórze Zamkowe jest ogólnodostępne dla odwiedzających, a wstęp na teren parku jest bezpłatny. Zapłacić trzeba jednak za wejście na Wieżę Piastowską, a bilet ten uprawnia również do zwiedzania wnętrza Rotundy (jeśli akurat jest ona zamknięta, to w kasie wieży należy poprosić o klucz). Godziny otwarcia i aktualne informacje: strona internetowa.

04. Stare Miasto i Rynek w Cieszynie

U podnóża Góry Zamkowej rozciąga się cieszyńskie Stare Miasto. Nie jest ono co prawda bardzo duże, ale jest naprawdę bardzo urokliwe i zdecydowanie warte zobaczenia. Starówkę tworzą wąskie brukowane uliczki oraz zabytkowe kamienice. Aktualnie mieszczą się w nich liczne sklepy, restauracje czy kawiarnie. Miejsce to na pewno Wam się spodoba, zwłaszcza że pomimo sporego niekiedy ruchu turystycznego wciąż pozostaje ono bardzo autentyczne i nie ma tu mowy o żadnej turystycznej ściemie.

Stare Miasto Cieszyn
Stare Miasto Cieszyn

Historycznym sercem Starego Miasta jest prostokątny Rynek, który w obecnej formie został wytyczony pod koniec XV wieku. W jego centralnej części warto zwrócić uwagę na studnię z figurą św. Floriana z 1777 roku. Jest ona pozostałością po starym wodociągu miejskim. Dokoła rynku znajduje się kilka reprezentacyjnych budowli, spośród których najważniejszą jest oczywiście Ratusz. Codziennie w południe z jego wieży rozlega się hejnał. Warto wspomnieć, że w budynku ratusza swoją siedzibę ma również Cieszyńskie Centrum Informacji.

Rynek Cieszyn
Rynek Cieszyn

05. Studnia Trzech Braci

Jednym z najważniejszych symboli Cieszyna jest bez wątpienia Studnia Trzech Braci. Na pierwszy rzut oka nie wygląda ona może zbyt spektakularnie, ale i tak warto jej poświęcić chociaż chwilkę. Studnia w tym miejscu stoi prawdopodobnie już od średniowiecza, a w 1868 roku została ona osłonięta bardzo charakterystyczną żeliwną altaną. Obiekt ten upamiętnia rzekome miejsce spotkania legendarnych trzech braci – założycieli Cieszyna, o czym informuje specjalna tablica zainstalowana w tym miejscu:

Roku 810 wiaropodobne założenie miasta Cieszyna przez synów Leszka III, króla polskiego. Trzej bracia książęta, Bolko, Leszko i Cieszko, zeszli się po długiej wędrówce przy tem źródle i ciesząc się zbudowali na pamiątkę miasto, które miano Cieszyn otrzymało.

Studnia znajduje się w obrębie Starego Miasta przy stromej brukowanej uliczce Trzech Braci, pomiędzy ulicami Śrutarską i Sejmową. Zgodnie z tradycją do studni należy wrzucić monetę, aby jeszcze kiedyś móc powrócić do Cieszyna.

Studnia Trzech Braci

06. Cieszyńska Wenecja

Jeśli minąwszy Studnię Trzech Braci przejdziecie jeszcze dalej w kierunku rzeki i zejdziecie schodami w dół, to znajdziecie się nad niewielkim sztucznym kanałkiem Młynówką przekopanym w XVI wieku w celu zwiększenia możliwości napędzania tutejszych młynów. To właśnie tutaj, nad korytem tej malutkiej rzeczki, znajdują się budynki dawniej należące do lokalnych rzemieślników, którzy mieli tu swoje mieszkania i warsztaty.

Dzisiaj miejsce to określane jest zwyczajowo jako Cieszyńska Wenecja. I choć nazwa ta może jest dana trochę na wyrost, a samo miejsce nie do końca wykorzystuje swój potencjał, to trzeba przyznać, że jest tu naprawdę bardzo urokliwie i klimatycznie. Na pewno warto tu zajrzeć i zrobić sobie piękne pamiątkowe zdjęcie!

Wenecja Cieszyńska
Wenecja Cieszyńska

07. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Jeśli lubicie odwiedzać muzea, to także na tym polu Cieszyn powinien spełnić Wasze oczekiwania. Na Starym Mieście w Pałacu Hrabiów Larischów mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego założone przez księdza Leopolda Szersznika w 1802 roku i będące tym samym najstarszym muzeum publicznym w Polsce i jednym z najstarszych w całej Europie. Obecnie muzeum składa się z kilku działów tematycznych (takich jak np. archeologia, etnografia, historia, kartografia, sztuka czy technika), a wszystkie je łączy region Śląska Cieszyńskiego.

Zwiedzanie, godziny otwarcia i ceny biletów: strona internetowa.

08. Muzeum Drukarstwa

Innym ciekawym muzeum na terenie Cieszyna jest Muzeum Drukarstwa. Czemu akurat taka tematyka? Otóż okazuje się, że to właśnie Śląsk Cieszyński był jednym z najważniejszych ośrodków drukarstwa w regionie oraz w całych niegdysiejszych Austro-Węgrzech. W muzeum prezentowane są liczne stare maszyny i urządzenia drukarskie, i co ciekawe, wszystkie one do dzisiaj pozostają w pełni sprawne.

Zwiedzanie, godziny otwarcia i ceny biletów: strona internetowa.

09. Browar Zamkowy Cieszyn

Jeszcze innym obiektem, który warto odwiedzić, jest z pewnością Browar Zamkowy Cieszyn. To najdłużej nieprzerwanie działający browar w Polsce – w zabytkowym budynku nieopodal Wzgórza Zamkowego piwo warzy się od 1846 roku! Podczas wizyty w tym miejscu można na własne oczy przekonać się, jak wygląda krok po kroku proces produkcji cieszyńskiego piwa. Nie jest to bynajmniej zwykłe muzeum, w którym ogląda się statyczne eksponaty!

Zwiedzanie, godziny otwarcia i ceny biletów: strona internetowa.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

10. Most Przyjaźni i Czeski Cieszyn

Ważnym miejscem-symbolem na terenie Cieszyna jest Most Przyjaźni. To właśnie korzystając z tej przeprawy nad Olzą najłatwiej jest przejść z polskiej na czeską stronę Cieszyna (czyli do miasta, które formalnie nazywa się Czeski Cieszyn). Na moście znajduje się szereg oznaczeń związanych z granicą państwową i możecie zrobić sobie przy nich pamiątkowe zdjęcie.

Poza tym, nie trzeba się nimi jakoś szczególnie przejmować. Korzystając z dobrodziejstw Schengen i UE, granicę możemy przekraczać swobodnie i bez żadnych kontroli, i z pewnością warto to zrobić! Czeska strona miasta nie jest może szczególnie atrakcyjna turystycznie, ale zawsze możecie po prostu pójść na zakupy do czeskiego supermarketu bądź też na tradycyjny obiad w czeskiej restauracji… 🙂

Most Przyjaźni
Rzeka Olza

Warto wiedzieć, że do 1920 roku było to faktycznie jedno miasto. Zostało ono jednak podzielone pomiędzy Polskę i Czechy (razem z całym Śląskiem Cieszyńskim) po I wojnie światowej, kiedy to oba kraje toczyły spór o te tereny. Granica została wydzielona wzdłuż przepływającej przez miasto rzeki Olzy i w ten sposób Polsce przypadła historyczna część miasta wraz ze starówką, a Czechy dostały część przemysłową z fabrykami.

Wraz ze zniesieniem granic umożliwiono bezproblemowe przechodzenie między polską i czeską stroną, choć jako ciekawostkę warto wspomnieć, że nawet w czasach PRL-u mieszkańcy Śląska mogli bez kontroli i paszportu przechodzić na drugą stronę. Współcześnie natomiast mieszkańcy po polskiej i po czeskiej stronie dają znakomity przykład na to, jak mogą kooperować dwie z pozoru różne społeczności i razem tworzyć tak naprawdę jedno miasto.

Odkryj również inne ciekawe miejsca na Śląsku:

BIELSKO-BIAŁA. Zabytki i atrakcje. Zwiedzanie w jeden dzień.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Mateusz pisze:

    Pozdro z Cieszyna (jo je stela)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *