WROCŁAW. Przewodnik po stolicy Dolnego Śląska. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Wrocław
Wrocław

Wrocław to jedno z najpopularniejszych pod względem turystycznym polskich miast. Stolica Dolnego Śląska oferuje naprawdę wiele różnych możliwości spędzenia czasu, a z jej oferty kulturalno-rozrywkowej po prostu warto skorzystać! Dokąd pójść i co koniecznie zobaczyć, aby móc zaliczyć wizytę w tym mieście do udanych? W poniższym tekście przeczytacie o najciekawszych atrakcjach, jakie tu na Was czekają.

 

CO WE WROCŁAWIU WARTO ZOBACZYĆ?

WROCŁAWSKI RYNEK

Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych starówek w całej Polsce, a w dodatku też jedna z największych – ma bowiem 213 metrów długości i 178 metrów szerokości. Wrocławski rynek jest też bardzo popularnym punktem spotkań oraz miejscem, do którego każdego dnia przybywają tysiące turystów, co z kolei sprawia, że niekiedy bywa tu naprawdę tłoczno. Znajdziecie tu naprawdę sporo bardzo ładnej architektury, dużo różnego rodzaju restauracji i innych lokali gastronomicznych, a także kilka charakterystycznych obiektów, które na trwałe wpisały się w krajobraz miasta, stając się jego nierozłącznymi symbolami.

wrocławski rynek

wrocławski rynek

Najważniejszym zabytkiem wrocławskiego rynku jest oczywiście Stary Ratusz, który jest późnogotycką budowlą powstałą w okresie od XIII do XVI wieku. Jest to też obecnie jeden z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w całej Polsce, a jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w jego piwnicach do 2017 roku działała mająca już wówczas ponad 700 lat legendarna Piwnica Świdnicka, która była jednym z najstarszych lokali gastronomicznych w naszym kraju.

Tuż obok Starego Ratusza znajdziecie również pręgierz oraz przewieziony niegdyś ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry. Rozpoznawalnym symbolem miasta jest też ponadto usytuowana w zachodniej części rynku fontanna „Zdrój”, która powstała w 1996 roku za aprobatą ówczesnego prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego. Spośród otaczających wrocławski rynek kamienic warto natomiast zwrócić uwagę chociażby na będące pozostałością po dawnej bramie miejskiej dwie średniowieczne kamienice określane obecnie jako „Jaś i Małgosia”.

pomnik Aleksandra Fredry

pomnik Aleksandra Fredry

 

KRASNALE

Absolutnie największa atrakcja i najważniejszy symbol miasta! Wrocław jest zresztą nazywany miastem krasnali i nie ma się temu co dziwić – tych niewielkich skrzatów jest tu już blisko 400 (!) i wciąż przybywają nowe. Swoją genezę mają one jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to malowane na murach i ścianach budynków stały się jednym z symboli działającego we Wrocławiu i innych polskich miastach ruchu Pomarańczowa Alternatywa, który w satyryczno-prześmiewczy sposób walczył z władzą komunistyczną. Obecnie funkcjonujące w przestrzeni miejskiej Wrocławia krasnale (w postaci niewielkich figurek) zaczęły powstawać w 2005 roku i są one rozlokowane w różnych częściach miasta, choć najwięcej ich znaleźć można oczywiście w okolicach rynku. Każdy skrzat ma swoją „specjalizację”, a odkrywanie coraz to kolejnych figurek może sprawiać naprawdę dużo radości, i to nie tylko dzieciom! Prawdziwi odkrywcy mogą wejść na stronę krasnale.pl i tam wydrukować sobie mapę wrocławskich krasnali, natomiast na telefony udostępniona została specjalnie dedykowana krasnalom darmowa aplikację!

krasnal

krasnal

A jeśli mowa o krasnalach, to trzeba jeszcze wspomnieć o największym i najznamienitszym ze wszystkich wrocławskich skrzatów… Papa Krasnal, bo właśnie o niego chodzi, to tak naprawdę Pomnik Pomarańczowej Alternatywy i przedstawia on 40-centymetrowego krasnala ustawionego na 80-centymetrowym półkolistym cokole. Figura znajduje się na deptaku przy ulicy Świdnickiej – w miejscu, w którym niegdyś odbywały się demonstracje ruchów antykomunistycznych, w tym właśnie ruchu Pomarańczowej Alternatywy.

Papa Krasnal

Papa Krasnal

 

WIEŻA WIDOKOWA BAZYLIKI ŚW. ELŻBIETY I INNE PUNKTY OBSERWACYJNE

Jeśli chcielibyście spojrzeć na wrocławską starówkę z góry, to koniecznie wejdźcie na taras widokowy Bazyliki pw. św. Elżbiety, która jest gotycką budowlą umiejscowioną w północno-zachodnim narożniku rynku. Wieża kościelna ma ponad 90 metrów wysokości, ale sam taras ulokowany został na 75. metrze, a prowadzi na niego ponad 300 wąskich i krętych schodów.

kamienice „Jaś i Małgosia”, Bazylika pw. św. Elżbiety

kamienice „Jaś i Małgosia”, Bazylika pw. św. Elżbiety

panorama Wrocławia

panorama Wrocławia

panorama Wrocławia

panorama Wrocławia

Innym ciekawym punktem widokowym także zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie rynku (w jego wschodniej części) jest tzw. Mostek Czarownic, będący w istocie zbudowaną na wysokości 45 metrów kładką łączącą dwie wieże Katedry św. Marii Magdaleny.

Poza ścisłym centrum miasta wnosi się natomiast Sky Tower, czyli najwyższy w naszym kraju budynek, na którego 49. piętrze (na wysokości ponad 200 metrów) został zorganizowany punkt obserwacyjny, będący obecnie najwyżej położonym tego typu miejscem w całej Polsce. Warto pamiętać o tym, że bilety wstępu można nabyć tylko w kasach stacjonarnych w budynku Sky Tower i warto mieć przy tym odrobinkę szczęścia, gdyż atrakcja ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a wejściówki na dany dzień rozchodzą się w naprawdę szybkim tempie.

 

MUZEUM „PANA TADEUSZA”

W poszukiwaniu mniej znanych, ale nie mniej ciekawych atrakcji Wrocławia warto pozostać na samym rynku i wybrać się do umiejscowionego w jego zachodniej części Muzeum „Pana Tadeusza”, które jest jednostką organizacyjną Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Ossolineum). Muzeum jest nowym obiektem, gdyż działa raptem od maja 2016 roku, a urządzone zostało ono w Kamienicy pod Złotym Słońcem. Muzealna ekspozycja składa się zasadniczo z dwóch części. Pierwsza z nich poświęcona jest oczywiście życiu i twórczości Adama Mickiewicza, a druga prezentuje wystawę pt. „Misja: Polska” i opowiada o historii Polski w XX wieku oraz o losach Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Bez wątpienia najważniejszą atrakcją muzeum jest oczywiście oryginalny rękopis „Pana Tadeusza” – naszej polskiej epopei narodowej.

rękopis "Pana Tadeusza"

rękopis „Pana Tadeusza”

 

SPACER NAD BRZEGIEM ODRY

Jeśli opuścicie rynek i będziecie szli w kierunku północnym, to po kilku minutach taki spacer doprowadzi Was do przepływającej przez miasto rzeki Odry. Wcześniej jednak dojdziecie do Placu Uniwersyteckiego, gdzie można zobaczyć charakterystyczną Fontannę Szermierza oraz gdzie wznoszą się budynki Uniwersytetu Wrocławskiego. W samym gmachu uczelni funkcjonuje między innymi Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym do zwiedzania zostały udostępnione reprezentacyjne i przepięknie zdobione Aula Leopoldina oraz Oratorium Marianum. Wejść można również na Wieżę Matematyczną, która jest kolejnym już punktem obserwacyjnym wrocławskiego Starego Miasta.

budynki Uniwersytetu Wrocławskiego

budynki Uniwersytetu Wrocławskiego

Kontynuując spacer, tym razem wzdłuż rzeki, powinniście dojść do charakterystycznego budynku Ossolineum, a jeszcze dalej ukaże Wam się pochodzący z początków XX wieku gmach Hali Targowej, która jest obecnie jednym z największych miejsc handlowych w całym mieście. W bliskim sąsiedztwie znajduje się tu także porośnięta bluszczem główna siedziba Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jak tylko przyjedziecie do Wrocławia, to od razu zobaczycie, że jest to jedno z tych miast, które w pełni wykorzystuje potencjał przepływającej przez jego centrum rzeki, a sprzyjają temu z pewnością geografia i ukształtowanie terenu, które sprawiły, że na Odrze uformowało się całe mnóstwo mniejszych i większych wysepek. Aktualnie są one ze sobą połączone różnego rodzaju kładkami i mostami, z czego zresztą sam Wrocław słynie i nazywany jest on nie tylko miastem krasnali, ale też właśnie miastem mostów. Całość tego przyjemnego krajobrazu dopełniają jeszcze pływające po rzece bądź cumujące w przystaniach statki wycieczkowe, a także ciągnące się wzdłuż Odry bulwary, które są idealnym miejscem na spacer.

 

OSTRÓW TUMSKI

Rozciągający się nad Odrą Ostrów Tumski jest najstarszą częścią miasta, pochodzącą jeszcze z X wieku. I choć obecnie nie jest on już wyspą tak jak dawniej, to najlepiej będzie tu dostać się właśnie od strony rzeki, a ściślej rzecz ujmując – od strony wyspy Piasek poprzez Most Tumski, który jest kolejnym już bardzo ważnym symbolem miasta i który nazywany jest też mostem zakochanych, a to za sprawą wieszanych na nim tysięcy kłódek, które przez długi czas przyczepiały tu przyjeżdżające do Wrocławia zakochane pary. W 2019 roku sam most przeszedł generalny remont obejmujący między innymi czyszczenie i uzupełnienie ubytków, i wówczas wszystkie kłódki zostały z niego zdjęte, a obecnie choć przeprawa została już ponownie otwarta, to nie jest możliwe wieszanie na niej nowych kłódek.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Most Tumski

Most Tumski

Zdecydowanie najważniejszym obiektem wrocławskiego Ostrowa Tumskiego jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela, która jest prawdziwą gotycką perełką architektoniczną i która pochodzi z okresu XIII-XIV wieku. Do katedry można oczywiście wejść, choć należy oczywiście pamiętać, że zabronione jest zwiedzanie świątyni w czasie nabożeństw. Sam wstęp do katedry jest co prawda darmowy, ale zapłacić będziecie musieli za możliwość zwiedzania kaplic barokowych oraz za możliwość wjazdu windą na punkt widokowy zlokalizowany na wieży kościoła.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Na Ostrowie Tumskim, tuż obok archikatedry, znajdziecie również najstarszą obecnie funkcjonującą wrocławską świątynię, którą jest późnoromański Kościół św. Idziego. Poza tym, warto też zwrócić uwagę na gotycką Kolegiatę św. Krzyża i św. Bartłomieja, przed którą z kolei stoi bardzo charakterystyczny pomnik św. Jana Nepomucena. Jeśli zaś po intensywnym zwiedzaniu będziecie chcieli zmienić nieco otoczenie, to świetnym pomysłem może okazać się wizyta w ogrodzie botanicznym, który także mieści się na wrocławskim Ostrowie Tumskim.

pomnik św. Jana Nepomucena

pomnik św. Jana Nepomucena

 

PANORAMA RACŁAWICKA

Słynna Panorama Racławicka to największy obecnie istniejący w Polsce obraz, o którym mówi się, że jest to jedno z tych dzieł, które powinien zobaczyć każdy Polak. Obraz ten, umieszczony w bardzo charakterystycznym okrągłym budynku, ma 114 metrów długości i 15 metrów wysokości, pochodzi z końca XIX wieku i przedstawia przebieg bitwy pod Racławicami z 1794 roku, w której wojska Tadeusza Kościuszko pokonały Rosjan. Samo oglądanie obrazu przyjmuje niejako formę seansu, podczas którego audioprzewodnik objaśnia oglądającym poszczególne elementy tego dzieła sztuki. Bilety kupuje się na konkretny dzień i konkretną godzinę (rozchodzą się one w dość szybkim tempie), a na jedną „inscenizację” wejść może maksymalnie 85 osób.

Warto pamiętać, że zakupiony bilet uprawnia również do bezpłatnego zwiedzenia w ciągu maksymalnie trzech miesięcy wystaw stałych Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.

 

HYDROPOLIS

Dobra opcja dla osób podróżujących z dziećmi, ale nie tylko! Hydropolis to nowoczesne interaktywne centrum edukacyjne poświęcone wodzie i jest to stosunkowo nowa atrakcja na mapie Wrocławia, która została otwarta pod koniec 2015 roku. Sama wystawa znajduje się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej, który swoje funkcje pełnił jeszcze do 2011 roku. Miejsce to zostało podzielone na 9 stref tematycznych i w bardzo przyjazny sposób wyjaśnia ono wszystko to, co chcielibyście wiedzieć o wodzie – skąd się wzięła na Ziemi? Dlaczego jest tak ważna? Jak wygląda życie w niej? Jak działają wodne wynalazki? I oczywiście wiele więcej.

 

HALA STULECIA I WROCŁAWSKA FONTANNA MULTIMEDIALNA

We wschodniej części miasta rozciąga się jeden z największych i najpopularniejszych parków Wrocławia, którym jest oczywiście Park Szczytnicki.

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki

Na jego obszarze znajduje się natomiast kolejny już bardzo ważny symbol miasta, czyli Hala Stulecia, która jest najsłynniejszym dziełem wrocławskiego modernizmu. Obiekt ten powstał w latach 1911-1913 i miał on uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Od samego początku miejsce to było pomyślane jako część większego centrum rekreacyjno-wystawienniczego i faktycznie, już w 1913 roku odbyła się tu Wystawa Stulecia, która prezentowała przeszłość i dorobek kulturalny ziem śląskich. Także w kolejnych latach hala była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii miasta, np. w 1997 roku przy obecności tysięcy wiernych modlitwę poprowadził tutaj papież Jan Paweł II.

Hala Stulecia

Hala Stulecia

Tuż obok Hali Stulecia zlokalizowany jest jeszcze równie charakterystyczny Pawilon Czterech Kopuł, w którym obecnie swoją siedzibę ma wspomniane już wcześniej Muzeum Sztuki Współczesnej.

Dopełnieniem tego, co czeka na Was w okolicach Parku Szczytnickiego, jest także Wrocławska Fontanna Multimedialna, która jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z większych w Europie. W sezonie letnim odbywają się tu oczywiście pokazy multimedialne, zarówno dzienne jak i wieczorne, a uroku temu miejscu dodaje bez wątpienia bezpośrednie sąsiedztwo Hali Stulecia, a także wszechobecna dokoła zieleń i trasa spacerowa.

Wrocławska Fontanna Multimedialna

Wrocławska Fontanna Multimedialna

 

OGRÓD JAPOŃSKI

Częścią Parku Szczytnickiego jest Ogród Japoński, który stanowi jedno z piękniejszych miejsc w całym Wrocławiu. Obiekt ten również powstał przy okazji organizowanej w 1913 roku Wystawy Stulecia i od samego początku miało to być miejsce, w którym można było odpocząć i zrelaksować się w miłych dla oka okolicznościach przyrody. Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po przekroczeniu bramy ogrodu, to fakt, że jest on starannie zaprojektowany w naprawdę najdrobniejszym szczególe, a wyjątkowego charakteru nadają mu między innymi piękne kwiaty, przystrzyżone żywopłoty, kamienne ścieżki oraz duży staw, w którym żyją karpie Goi i nad którym przechodzi się mostkiem zwieńczonym dachem w typowo japońskim stylu. Panuje tu więc prawdziwie dalekowschodni klimat, a to wszystko w zasięgu ręki w niedalekiej odległości od centrum Wrocławia! Ogród Japoński to jedno z tych miejsc, które absolutnie warto odwiedzić, a jako ciekawostkę można wspomnieć, że obiekt ten jest też dość chętnie odwiedzany przez młode pary, które w tej przepięknej scenerii organizują sobie sesje ślubne.

Ogród Japoński

Ogród Japoński

 

OGRÓD ZOOLOGICZNY

A na zakończenie wizyty we Wrocławiu warto też wybrać się do wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Także w tej dziedzinie Wrocław ma się czym pochwalić, gdyż tutejsze ZOO należy do najstarszych i największych w Polsce, a oglądać tu można naprawdę wiele przeróżnych gatunków zwierząt, w tym również zagrożonych wyginięciem. I nawet jeśli nie lubicie tego typu miejsc, to powinniście rozważyć przyjechanie tu chociażby ze względu na funkcjonujący w ramach ogrodu nowoczesny gmach Afrykarium, które jest jedynym na świecie oceanarium poświęconym tylko i wyłącznie faunie afrykańskiej. Obiekt robi naprawdę ogromne wrażenie i zdecydowanie warto go odwiedzić, aby na własne oczy móc przekonać się, w jak bardzo nowoczesny sposób może być urządzone z pozoru tak proste miejsce. Musicie jednak liczyć się z tym, że kolejki do wrocławskiego zoo, a także do samego Afrykarium bywają naprawdę długie, zwłaszcza w weekendy i inne dni wolne od pracy.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *