NICEA. Stolica Lazurowego Wybrzeża na weekend. Co warto zobaczyć?

Nicea
Nicea

Trzeba przyznać, że Nicea należy do grona takich miast, które potrafią zachwycić i zrobić na wszystkich przyjezdnych naprawdę bardzo dobre wrażenie. Jest to miejsce, do którego zdecydowanie warto przyjechać, a największymi jego atutami są nie tylko zabytki i świetna atmosfera, ale też bardzo atrakcyjne położenie, fantastyczna pogoda i cieszące się wielką popularnością plaże rozciągające się na długości kilku kilometrów. Jest to też miasto, gdzie cudowny włoski styl (warto wiedzieć, że region ten przez bardzo długi czas pozostawał pod silnymi wpływami kultury włoskiej) łączy się z francuską ekskluzywnością i elegancją, tworząc w ten sposób mieszankę, która wprost nie może się nie podobać!

 

LAZUROWE WYBRZEŻE – PODSTAWOWE INFORMACJE

Z geograficznego punktu widzenia należałoby powiedzieć, że Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur), nazywane też Riwierą Francuską, to oczywiście nic innego jak fragment wybrzeża Morza Śródziemnego, który rozciąga się we francuskiej Prowansji, w regionie administracyjnym Prowansja – Alpy – Lazurowe Wybrzeże (fr. Provence – Alpes – Côte d’Azur). Obszar ten jest obecnie największym i najważniejszym regionem turystycznym we Francji, a przyjeżdża tu rocznie ponad 10 milionów turystów z całego świata. Nicea (fr. Nice) jest zaś (zaraz po Marsylii) drugim największym miastem Lazurowego Wybrzeża, a także piątym co do liczby mieszkańców ośrodkiem miejskim w całym kraju. I to właśnie Nicea jest tym miejscem, do którego turyści przyjeżdżają bardzo często i bardzo chętnie – zaraz po Paryżu jest to drugie pod względem ruchu turystycznego miasto we Francji.

 

NICEA – JAK PRZYJECHAĆ I JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Ze względu na dość łagodny klimat śródziemnomorski do Nicei można przyjechać praktycznie o każdej porze roku. Najwygodniejszym środkiem transportu będzie oczywiście samolot, a tutejszy port lotniczy jest nie tylko położony bardzo blisko centrum miasta, ale też jest z nim całkiem nieźle skomunikowany. Samo lotnisko jest też o tyle fascynujące, że zostało ono wybudowane bezpośrednio na brzegu morza i tuż obok nadmorskiej promenady, co sprawia, że lądowanie i startowanie na tym lotnisku może Wam zagwarantować naprawdę fajne widoki, a latające samoloty możecie też podpatrywać np. siedząc na plaży, co również jest dodatkową atrakcją. Z Polski do Nicei bez problemu dotrzecie na pokładzie tanich linii lotniczych Wizzair, które kursują na trasie Nicea-Warszawa oraz Nicea-Kraków.

Port lotniczy w Nicei składa się z dwóch terminali, a jeśli macie potrzebę przedostać się pomiędzy nimi, to wówczas możecie to zrobić albo pieszo (to zdecydowanie mniej polecana opcja) albo za pomocą tramwaju linii T2, który jest o tyle wygodny, że niemalże wjeżdża on na teren lotniska i ma przystanki tuż przy wejściach do budynków obu terminali. Podróż pomiędzy terminalami trwa około 2-3 minuty, a skorzystanie z tramwaju na tym odcinku jest bezpłatne. Sam tramwaj T2 jedzie też oczywiście dalej w kierunku miasta, ale tutaj jest już wymagane skasowanie standardowego biletu komunikacji miejskiej, który kosztuje 1.50 EUR. Do centrum Nicei kursują też autobusy:

  • autobusy pospieszne 98 i 99 – zatrzymują się przy obu terminalach, pozwalają dojechać do dworca kolejowego oraz starego miasta i obowiązuje na nie specjalny bilet, który możecie nabyć za 6 EUR;
  • autobusy zwykłe 23, 52 i 59 – nie podjeżdżają co prawda pod sam terminal lotniska, ale również są łatwo osiągalne, ponieważ ich przystanek znajdziecie przy głównej drodze, około 100 metrów od budynku Terminala 1 – te linie również pozwalają dotrzeć bezpośrednio w okolice centrum Nicei, a ich zaletą jest to, że obowiązują na nie zwykłe bilety (czyli ich koszt to 1.50 EUR).

Jeśli Nicea jest dla Was tylko przystankiem podczas dłuższej podróży i przyjeżdżacie do niej z innych regionów Francji czy nawet Włoch, to wówczas najsensowniej będzie tu dotrzeć pociągiem. Główny dworzec kolejowy Gare de Nice-Ville znajduje się w ścisłym centrum, w pobliżu najważniejszych zabytków i atrakcji, a dojeżdżają tu pociągi z różnych miast Francji, a także z Włoch i Szwajcarii.

Problemu nie powinno również stanowić poruszanie się transportem publicznym w samym obrębie miasta. Sieć komunikacyjną tworzą tu linie autobusowe oraz dwie linie tramwajowe: linia T1 przecinająca centrum Nicei i łącząca jej najważniejsze punkty oraz wspomniana już dojeżdżająca do lotniska linia T2. Warto też wspomnieć, że sama Nicea jest miejscowością dość kompaktową, co oznacza, że do wszystkich wartych uwagi zabytków i atrakcji możecie tu dotrzeć pieszo.

 

CO W NICEI TRZEBA ZOBACZYĆ?

Nicea jest naprawdę fajnym miejscem na spędzenie krótkiego urlopu. Oprócz miasta z bardzo bogatą historią, jest to też bardzo atrakcyjny kurort, w którym panuje atmosfera wielkiej otwartości i które oferuje naprawdę sporo możliwości spędzania czasu.

 

PLAC MASSENA I PROMENADA PAILLON

Jako punkt początkowy wycieczki po Nicei przyjmijmy wspomniany już główny dworzec kolejowy. Stąd odchodzi główna aleja handlowa miasta Avenue Jean Médecin. Spacerując tą ulicą, na pewno miniecie mnóstwo różnego rodzaju sklepów i innych obiektów usługowych, a sama trasa doprowadzi Was do najważniejszego placu w całej Nicei, jakim jest bez wątpienia Plac Massena (fr. Place Masséna).

Plac Massena

Plac Massena

Plac ten jest nie tylko ważnym punktem komunikacyjnym miasta, ale też popularnym miejscem spotkań mieszkańców oraz turystów. Cechą charakterystyczną tego miejsca są ułożone na nim naprzemiennie czarne i biały płytki, a tym, co zwróci Waszą uwagę, jest również siedem ustawionych na wysokich słupach figur-postaci, które z założenia miały symbolizować siedem kontynentów na naszej planecie. Warto wspomnieć, że figury te prezentują się szczególnie efektownie porą wieczorową, kiedy to są podświetlone, a poza tym, na Placu Massena znajduje się również bardzo charakterystyczna i chętnie fotografowana przez turystów Fontanna Słońca (fr. Fontaine du Soleil).

Fontanna Słońca

Fontanna Słońca

Plac Massena przecina bardzo reprezentacyjna i zadbana Promenada Paillon (fr. Promenade du Paillon), która została wybudowana na przepływającej obecnie pod nią rzece Paillon. Jest to miejsce, w którym mieszkańcy miasta chętnie spędzają swój czas wolny i w którym znajdziecie między innymi alejki spacerowe, dużo zieleni czy place zabaw dla dzieci. Jeśli idąc od Avenue Jean Médecin, skręcicie w promenadę w prawo, to bardzo szybko dostrzeżecie tzw. Łuk Veneta (fr. Arc de Venet), który odwzorowuje linię brzegową w Nicei – idąc zaś jeszcze kawałek dalej, dojdziecie zresztą właśnie do wybrzeża Morza Śródziemnego. Jeśli natomiast przy Placu Massena skręcicie w lewo, to wówczas najpierw miniecie szczególnie atrakcyjną dla najmłodszych fontannę zwaną Lustrem Wody (fr. Miroir d’eau), a następnie możecie kontynuować spacer promenadą, która wyznacza w tym miejscu północną granicę starego miasta i którą ostatecznie dojdziecie do kolejnego już ważnego placu w Nicei, jakim jest Plac Garibaldiego (o nim jednak kilka słów nieco później).

Promenada Paillon

Promenada Paillon

Łuk Veneta

Łuk Veneta

fontanna Lustro Wody

fontanna Lustro Wody

Jeśli po przejściu przez Plac Massena zdecydujecie się jednak iść dalej prosto, to bardzo szybko dojdziecie do ciągnącej się bezpośrednio wzdłuż wybrzeża Promenady Anglików, gdzie możecie przespacerować się nadmorskim bulwarem lub spędzić czas w błogim lenistwie na nicejskiej plaży. Jeszcze inną bardzo dobrą opcją będzie odbicie w tym miejscu w bok i odkrycie uroków nicejskiego Starego Miasta.

 

STARE MIASTO W NICEI

Idąc od Placu Massena w kierunku Promenady Anglików i chcąc zwiedzić Stare Miasto (określane też jako Vieux Nice lub Vieille Ville), najlepiej jest odbić w lewo w Rue Saint-François de Paule, gdzie raptem kilkadziesiąt metrów dalej czekają na Was takie obiekty jak kościół św. Franciszka z Paoli (fr. Église Saint-François de Paule) czy stojący naprzeciwko reprezentacyjny gmach Opery Nicejskiej (fr. Opéra de Nice).

Rue Saint-François de Paule

Rue Saint-François de Paule

wnętrze kościoła św. Franciszka z Paoli

wnętrze kościoła św. Franciszka z Paoli

Opera Nicejska

Opera Nicejska

Dalszy spacer doprowadzić Was powinien do Cours Saleya, czyli szerokiej ulicy, która ma w zasadzie formę podłużnego placu i która jest bardzo popularnym punktem spotkań, co oznacza, że przewija się przez nią naprawdę dużo ludzi, zarówno mieszkańców jak i turystów. W samym sercu placu znajduje się targowisko, na którym na poszczególnych straganach możecie zakupić kwiaty, produkty spożywcze, lokalne smakołyki oraz wiele innych mniej lub bardziej przydatnych rzeczy. Ponadto, jest tu też naprawdę wiele przeróżnych restauracji, więc wydaje się, że jest to dobry kierunek także dla wszystkich tych, którzy po prostu rozglądają się za czymś na obiad.

Cours Saleya

Cours Saleya

Przy samym placu znajduje się również kilka bardzo reprezentacyjnych budynków, spośród których do najważniejszych należy z pewnością Pałac Książąt Sabaudii (fr. Palais des Ducs de Savoie) oraz stojąca tuż obok Kaplica Miłosierdzia (fr. Chapelle de la Miséricorde). W bezpośrednim pobliżu znajdziecie też jeszcze równie okazały Pałac Sprawiedliwości (fr. Palais de Justice), który jest gmachem sądu.

Pałac Sprawiedliwości

Pałac Sprawiedliwości

Cours Saleya stanowi południową granicę Starej Nicei – wejście w jej głąb pozwoli Wam przenieść się kilkaset lat wstecz i poczuć namiastkę atmosfery miasta sprzed wieków. Obszar ten zachował bowiem swój oryginalny historyczny charakter, a pośród wąskich i ciemnych uliczek oraz ciasno stojących jedna obok drugiej kamienic z pewnością dostrzeżecie wiele ciekawych zabytków, które po dziś dzień przypominają o bogatym dorobku tego regionu.

Wśród obiektów, na które warto tu zwrócić uwagę, należałoby wskazać między innymi tzw. Dom Adama i Ewy (fr. Maison d’Adam et Eve), na którego fasadzie widnieją płaskorzeźby właśnie tych dwóch biblijnych postaci, a także Kaplicę św. Rity (fr. Chapelle Ste. Rita).

wnętrze kaplicy św. Rity

wnętrze kaplicy św. Rity

Najważniejszym zabytkiem Starej Nicei pozostaje jednak bezapelacyjnie niezwykle okazała oraz bogato zdobiona Katedra św. Reparaty (fr. Cathédrale Sainte-Réparate), która jest XVII-wieczną świątynią poświęconą patronce miasta.

 

PLAC GARIBALDIEGO

Uliczki nicejskiego Starego Miasta są tak klimatycznym miejscem, że warto po prostu przespacerować się nimi bez jakiegoś większego planu, a nawet trochę pośród nich pobłądzić. Kolejnym etapem Waszej wycieczki powinien być natomiast bezsprzecznie Plac Garibaldiego (fr. Place Garibaldi), który jest kolejnym już bardzo charakterystycznym punktem Nicei. W samym jego sercu znajduje się pomnik Giuseppe Garibaldiego, a ponadto znajdziecie tu również Kaplicę Grobu Świętego (fr. Chapelle du Saint-Sépulcre), która jest miejscem o tyle ciekawym, że odbywają się tu między innymi msze w języku polskim. Jak już będziecie na Placu Garibaldiego, to koniecznie też przyjrzyjcie się otaczającym go kamienicom. Wszystkie ozdoby na tych budynkach, które do złudzenia wyglądają jakby były starannie rzeźbione długimi godzinami, są tak naprawdę jedynie namalowane na ścianach, co jest przykładem tzw. malarstwa iluzjonistycznego i daje naprawdę niesamowity efekt!

Plac Garibaldiego

Plac Garibaldiego

pomnik Garibaldiego

pomnik Garibaldiego

 

WZGÓRZE ZAMKOWE

Z Placu Garibaldiego już tylko niedługi spacer dzieli Was od Wzgórza Zamkowego (fr. Colline du Château), czyli jednego z tych miejsc, które będąc w Nicei absolutnie trzeba zobaczyć. Ta wznosząca się na wysokość 92 m n.p.m. góra znajduje się w nadmorskiej części miasta i stanowi przy tym wschodnią granicę starej Nicei. Miejsce to jest o tyle atrakcyjne, że to właśnie stąd z tarasu widokowego usytuowanego praktycznie bezpośrednio nad Promenadą Anglików rozpościera się najpiękniejsza panorama miasta i wybrzeża, na której tle z pewnością warto zrobić sobie pamiątkową fotografię!

panorama miasta widziana ze Wzgórza Zamkowego

panorama miasta widziana ze Wzgórza Zamkowego

panorama miasta widziana ze Wzgórza Zamkowego

panorama miasta widziana ze Wzgórza Zamkowego

Na wzgórzu znajdują się ponadto ruiny dawnej twierdzy oraz katedry, park, sztuczny wodospad na skarpie od strony Starego Miasta oraz dwa historyczne cmentarze. Na zamkową górę prowadzi co najmniej kilka dróg biegnących z różnych stron miasta. Można też wejść tu schodami, które łączą taras widokowy z nadmorskim bulwarem, lub za pomocą zlokalizowanej tuż obok bezpłatnej windy.

 

PROMENADA ANGLIKÓW I STARY PORT

Wzdłuż wybrzeża w Nicei ciągnie się reprezentacyjny nadmorski bulwar, który nazwany został Promenadą Anglików (fr. Promenade des Anglais). Ta mierząca 7 km długości aleja jest nie tylko popularną trasą spacerową oraz miejscem do uprawiania sportów i jazdy na rowerze, ale też ważnym szlakiem komunikacyjnym, którym dojść lub dojechać można chociażby na nicejskie lotnisko. Tutaj też znajdują się liczne hotele, a także organizowane są różne imprezy, które sprawiają, że miejsce to stale tętni życiem.

Bardzo popularną atrakcją Nicei jest też oczywiście plaża miejska, która również rozciąga się na długości kilku kilometrów. Warto jednak pamiętać, że bynajmniej nie jest ona piaszczysta, tylko kamienista, i absolutnie nie pokrywają jej małe kamyczki, a naprawdę sporych rozmiarów kamienie. Co prawda większość plażowiczów z reguły daje sobie radę z chodzeniem po nich gołą stopą, ale mimo wszystko może to być dla Was troszkę problematyczne, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne buty do przemieszczania się po kamieniach, które są do kupienia np. w Decathlonie za około 30 zł. Wybierając się na plażę pamiętajcie też koniecznie o zabraniu ze sobą wody, bo w sklepikach przy promenadzie znajdziecie ją po mocno zawyżonej cenie nawet 2.50 EUR za butelkę.

Schodząc ze Wzgórza Zamkowego od strony wschodniej warto ponadto odwiedzić Stary Port w Nicei (fr. Port de Nice Lympia), który nie jest może co prawda bardzo dużych rozmiarów, ale z pewnością jest to kolejne już w Nicei bardzo przyjemne miejsce na spacer.

Stary Port w Nicei, w tle Wzgórze Zamkowe

Stary Port w Nicei, w tle Wzgórze Zamkowe

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w bezpośrednim sąsiedztwie portu znajduje się między innymi Bulwar Lecha Wałęsy (fr. Boulevard Lech Walesa). Były prezydent Polski został w ten sposób uhonorowany jako zdobywca pokojowej nagrody Nobla.

 

CO WARTO ZJEŚĆ PODCZAS POBYTU W NICEI?

Nicea jest miejscem, które posiada co najmniej kilka charakterystycznych dla siebie potraw i na pewno będąc tu warto ich spróbować. Do tych najbardziej typowych i najpopularniejszych należą z pewnością:

  • socca – gigantyczny cienki naleśnik smażony na wielkiej patelni, przyrządzany z mąki na bazie ciecierzycy, mocno obsypany pieprzem. Można go kupić np. na straganach ulicznych za mniej więcej 3 EUR i wówczas dostaniecie kilka odkrojonych kawałków podanych na białym papierze,
  • pissaladiere – ciasto z duszoną cebulą, z dodatkiem oliwek i anchois, również do zjedzenia zarówno w restauracjach jako przystawka jak i na ulicznym targu,
  • salade nicoise – sałatka nicejska, która może co prawda występować w różnych wariantach, ale co do zasady na pewno w niej znajdziecie tuńczyka, anchois, jaja na twardo, pomidory i warzywa,
  • pan bagnat – kanapka, zazwyczaj sporych rozmiarów, w której znajdziecie sałatkę nicejską.

Nicea jako miasto nadmorskie na pewno będzie również dobrym kierunkiem dla osób, które miałyby ochotę na rybę lub owoce morza. Co ciekawe, znajdziecie tu też naprawdę sporo restauracji specjalizujących się w kuchni włoskiej. Co do zasady, raczej nie będziecie mieli problemów ze znalezieniem odpowiadającego Wam miejsca na obiad, ponieważ różnego rodzaju lokali gastronomicznych jest tu naprawdę sporo, a ich prawdziwym zagłębiem jest chociażby Cours Saleya. W celu zjedzenia śniadania warto natomiast wybrać się do jednej z wielu działających tu piekarni – wszak być we Francji i nie zjeść bagietki lub croissanta, to chyba nie przystoi! Całkiem fajną piekarnię, co prawda nieco zatłoczoną, ale mającą stoliki na zewnątrz, znajdziecie chociażby przy Rue Saint-François de Paule, naprzeciwko kościoła św. Franciszka z Paoli.

 

CZY WARTO DO NICEI PRZYJECHAĆ I JAK ZAPLANOWAĆ SOBIE ZWIEDZANIE?

Zdecydowanie warto i co więcej, należałoby też wspomnieć, że będzie to dobry kierunek zarówno na krótki wypad jak i na dłuższą wycieczkę. Jeśli interesuje Was tylko szybkie zobaczenie miasta i poleżenie chwilę na plaży, to wówczas wystarczy Wam na to jeden, może dwa dni. Jeśli jednak zdecydujecie się na dłuższy pobyt, to wtedy warto też zobaczyć inne nie mniej ciekawe miejscowości Lazurowego Wybrzeża, takie jak Antibes, Cannes, czy może nawet położone nieco dalej Saint-Tropez, Tulon lub Marsylię. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest z pewnością dość sprawnie działająca w tym regionie komunikacja publiczna, na którą składają się zarówno podmiejskie linie autobusowe, jak również linie kolejowe.

Miejscem zdecydowanie wartym zobaczenia jest też oczywiście Księstwo Monako, do którego z Nicei dojedziecie pociągiem w 20 minut i o którym przeczytacie w poświęconym mu specjalnym tekście na blogu (ZOBACZ).

Nicea, jak i zresztą cały region Lazurowego Wybrzeża, to miejsce, w którym włoski styl miesza się z francuską elegancją i dostojnością. Między innymi właśnie dlatego zdecydowanie warto tu przyjechać, a co ważne, wbrew pozorom da się to też zrobić stosunkowo niedużym kosztem.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

9 komentarzy

  1. Kami pisze:

    Świetnie opisuje, dużo konkretów. Jak będziesz następnym razem polecam obejrzeć Cathedrale Russe – przepiękna!

  2. Marzy mi się pisze:

    Też niedawno byliśmy w Nicei! To piękne miasto i na pewno planujemy tam wrócić.
    Zapraszamy do obejrzenia filmów z podróży na nasz kanał:
    https://www.youtube.com/channel/UCdHzVg3Ir0XJ8RuE0wPs4dw
    Pozdrawiamy 😉

  3. Gosia pisze:

    super opis. Napewno skorzystam !

  4. Fajny opis, sporo wymienionych miejsc w ścisłym centrum na które warto zwrócić uwagę. Przydatne przy robieniu mapki. Dzięki.

  1. 21 lutego, 2024

    […] do Darka https://wszystkiestronyswiata.pl/nicea/ Opisał skrupulatnie to co trzeba zobaczyć. Czytając jego wpis przeżywam niedawną podróż […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *