WYSPA SVETI NIKOLA. Czarnogórskie Hawaje, czyli niecodzienne miejsce do wypoczynku

Wyspa Sveti Nikola

Być w Budvie i nie pojechać na Hawaje? Choć brzmi to dość absurdalnie, to właśnie tak postawione pytanie można znaleźć w wielu przewodnikach po Czarnogórze. Hawajami w tym przypadku jest niewielka wyspa Sveti Nikola (wyspa św. Mikołaja). Jest ona położona na Adriatyku nieopodal czarnogórskiego wybrzeża, tuż obok Budvy. Wyspa słynie nie tylko ze swojego bogactwa przyrodniczego, ale też z bardzo dobrych warunków do nadmorskiego wypoczynku. W poniższym tekście przeczytacie o tym, dlaczego warto odwiedzić wyspę Sveti Nikola i jak zaplanować taką wycieczkę.

Wyspa Sveti Nikola: podstawowe informacje

Sveti Nikola to niedużych rozmiarów wyspa naturalna (tzn. nie powstała na skutek inicjatywy człowieka), która ma długość ok. 2 km. Znajduje się ona w odległości ok. 1 km od centrum Budvy. Jej nazwa pochodzi od niewielkiej XVI-wiecznej zabytkowej cerkwi św. Mikołaja znajdującej się na tym terenie. Kościół ten jest jedynym dowodem historycznej działalności człowieka na wyspie. Wyspa, mimo swojego obecnie częściowo komercyjnego charakteru, do dziś pozostaje bowiem niezamieszkana. Jej największym atutem niezmiennie pozostaje piękna przyroda, która wciąż potrafi zachwycić przybywających tutaj turystów.

Wyspa Sveti Nikola

Poniższa mapa prezentuje wyspę św. Mikołaja oraz jej położenie względem Budvy i czarnogórskiego wybrzeża:

Sveti Nikola
Lokalizacja wyspy Sveti Nikola, źródło: Google Maps

Wyspa ma dwojakie oblicze. Jej północna część (czyli ta zwrócona w kierunku Budvy) charakteryzuje się łagodnym zejściem do wody oraz trzema skalistymi plażami o łącznej długości niemal 1 km. Znajduje się tu również m.in. restauracja Hawaii, bar, miejsca do gry w tenisa stołowego oraz toalety (płatne 0.50 EUR). Pozostała część wyspy oraz jej południowe wybrzeże (to od strony otwartego morza) mają z kolei charakter bardziej dziki i niedostępny dla turystów. Znaczną część tego terenu porasta gęsty las iglasty, który jest domem dla licznych gatunków zwierząt. Rosną tu też rzadko występujące odmiany roślin, takie jak chociażby rzadki gatunek lilii (lilium buthuense).

Obszar ten cechuje się ponadto stromym urwistym wybrzeżem (najwyższy klif ma wysokość 121 m). Występuje tu też kilka dzikich niedużych plaż, które nie są jednak dostępne dla odwiedzających od strony lądu. To właśnie ze względu na to zróżnicowanie przyrodnicze mieszkańcy Czarnogóry nazywają to miejsce Hawajami. Nie zmienia to jednak faktu (oczywiście nie umniejszając samej wyspie), że określenie to ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Sveti Nikola
Sveti Nikola
Sveti Nikola

Rejs na wyspę Sveti Nikola

Wyspa św. Mikołaja jest dla Was bardzo łatwo osiągalna, o ile tylko spędzacie wakacje w Budvie bądź przyjechaliście do tego miasta na 1-2 dni. Budva uchodzi obecnie za jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Czarnogórze.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pomiędzy Budvą a Sveti Nikola kursują z częstotliwością co ok. pół godziny niewielkie statki (taksówki wodne). Łączą one pomost zlokalizowany w centrum Budvy tuż obok słoweńskiej plaży z niewielką przystanią jachtową na wyspie. Cena biletu na taki rejs w dwie strony to jedynie 3 EUR. Ogólna zasada jest taka, że z powrotem do Budvy można powrócić rejsem o dowolnej godzinie, tzn. na samej wyspie można spędzić tyle czasu, ile się tylko chce. Bilety na statek kupuje się na miejscu w Budvie. Przy pomoście z łatwością można zauważyć reklamy rejsów oraz osoby sprzedające bilety.

Sveti Nikola
Sveti Nikola
Sveti Nikola

Dlaczego warto przyjechać na wyspę Sveti Nikola?

Dlaczego warto odwiedzić Sveti Nikola? Bo przybycie tu na kilka godzin będzie świetnym urozmaiceniem pobytu na czarnogórskim wybrzeżu. Zwłaszcza że mimo swojej popularności miejsce to wciąż nie jest tak bardzo oblegane przez turystów. Można tu odpocząć od tłumów turystów wypoczywających w Budvie.

Wyspa jest przystosowana do przyjmowania gości, a wszystkie trzy przeznaczone dla turystów plaże na Sveti Nikola są położone blisko siebie. Mimo że spora część ich terenu jest zajęta przez płatne leżaki i parasole, to w niektórych miejscach istnieje również możliwość rozłożenia się na plaży dla tych osób, które nie potrzebują korzystać z tego typu udogodnień. Przy plażach znajdują się ogólnodostępne przebieralnie oraz prysznice.

Zobacz również:

BUDVA. Przewodnik. Najciekawsze atrakcje. Co warto zobaczyć?


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Ivanna pisze:

    Witam!
    Czy na wyspie jest możliwy wynajem kajaków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *