WYSPA SVETI NIKOLA. Czarnogórskie Hawaje, czyli niecodzienne miejsce do wypoczynku obok Budvy

Wyspa Sveti Nikola

Być w Budvie i nie pojechać na Hawaje? Choć brzmi to dość absurdalnie, to właśnie tak postawione pytanie można znaleźć w wielu przewodnikach po Czarnogórze. Hawajami w tym przypadku jest nazywana niewielka wyspa św. Mikołaja (Sveti Nikola), która jest położona na Adriatyku nieopodal czarnogórskiego wybrzeża, tuż obok Budvy, i która słynie nie tylko ze swojego bogactwa przyrodniczego, ale też z bardzo dobrych warunków do nadmorskiego wypoczynku. W poniższym tekście przeczytacie o tym, dlaczego warto odwiedzić tę wyspę i jak zaplanować sobie taką wycieczkę.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT WYSPY

Sveti Nikola to niedużych rozmiarów wyspa naturalna (tzn. nie powstała na skutek inicjatywy człowieka), która ma długość ok. 2 km i która znajduje się w odległości ok. 1 km od centrum Budvy. Jej nazwa pochodzi od niewielkiej XVI-wiecznej zabytkowej cerkwi św. Mikołaja znajdującej się na tym terenie. Kościół ten jest jednak jedynym dowodem historycznej działalności człowieka na wyspie, a sama wyspa, mimo swojego obecnie częściowo komercyjnego charakteru, do dziś pozostaje niezamieszkana, zaś jej największym atutem niezmiennie pozostaje piękna przyroda, która wciąż potrafi zachwycić przybywających tutaj turystów.

Poniższa mapa prezentuje wyspę św. Mikołaja oraz jej położenie względem Budvy i czarnogórskiego wybrzeża:

Sveti Nikola

Wyspa ma dwojakie oblicze. Jej północna część (czyli ta zwrócona w kierunku Budvy) charakteryzuje się łagodnym zejściem do wody oraz trzema skalistymi plażami o łącznej długości niemal 1 km. Znajduje się tu również m.in. restauracja Hawaii, bar, miejsca do gry w tenisa stołowego oraz toalety (płatne 0.50 EUR). Pozostała część wyspy oraz jej południowe wybrzeże (to od strony otwartego morza) mają z kolei charakter bardziej dziki i niedostępny dla turystów. Znaczną część tego terenu porasta gęsty las iglasty, który jest domem nie tylko dla licznych gatunków zwierząt, ale też np. dla kilku odmian rzadko występujących roślin, takich jak chociażby rzadki gatunek lilii (lilium buthuense). Obszar ten cechuje się ponadto stromym urwistym wybrzeżem (najwyższy klif ma wysokość 121 m), a także występowaniem kilku dzikich niedużych plaż, które nie są jednak dostępne dla odwiedzających od strony lądu. To właśnie ze względu na to zróżnicowanie przyrodnicze mieszkańcy Czarnogóry nazywają to miejsce Hawajami, co nie zmienia jednak faktu (oczywiście nie umniejszając samej wyspie), że określenie to ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Sveti Nikola

Sveti Nikola

Sveti Nikola

Sveti Nikola

 

REJS NA SVETI NIKOLA

Wyspa św. Mikołaja jest dla Was bardzo łatwo osiągalna, o ile tylko spędzacie wakacje w Budvie bądź przyjechaliście do tego miasta na 1-2 dni.

Sama Budva uchodzi obecnie za jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w całej Czarnogórze, a miejsce to charakteryzuje się nie tylko klimatyczną starówką czy przyjemnymi plażami, ale też bardzo korzystnym położeniem, które sprawia, że jest stąd dość blisko chociażby nad Zatokę Kotorską, do Parku Narodowego Lovćen, a nawet do Podgoricy bądź nad Jezioro Szkoderskie. Więcej informacji o Budvie znajdziecie TUTAJ.

Pomiędzy Budvą a Sveti Nikola kursują z częstotliwością co ok. pół godziny niewielkie statki (taksówki wodne), które łączą pomost zlokalizowany w centrum Budvy tuż obok słoweńskiej plaży (mniej więcej po środku tej plaży) z niewielką przystanią jachtową już na wyspie. Cena biletu na taki rejs w dwie strony to jedynie 3 EUR, a ogólna zasada jest taka, że z powrotem do Budvy można powrócić rejsem o dowolnej godzinie, tzn. na samej wyspie można spędzić tyle czasu, ile się tylko chce. Bilety na statek kupuje się na miejscu w Budvie (przy samym pomoście nie da się nie zauważyć reklam rejsów oraz osób sprzedających bilety).

Sveti Nikola

Sveti Nikola

Sveti Nikola

Wśród opcji rejsów są także te droższe (koszt to 4 EUR), obejmujące jednak nie tylko dotarcie do Sveti Nikola, ale też podpłynięcie pod położoną nieco dalej od Budvy wyspę św. Stefana (Sveti Stefan). Wyspa ta uchodzi za jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych całej Czarnogóry, a jej główną cechą rozpoznawczą jest piaszczysta grobla łącząca wyspę ze stałym lądem. Więcej o wyspie św. Stefana przeczytacie TUTAJ.

Dlaczego warto odwiedzić Sveti Nikola? Bo przybycie tu na kilka godzin będzie świetnym urozmaiceniem pobytu na czarnogórskim wybrzeżu, zwłaszcza że mimo swojej popularności miejsce to wciąż nie jest aż tak bardzo oblegane przez turystów i można tu odpocząć od tłumów urlopowiczów wypoczywających w Budvie. Wyspa jest jak najbardziej przystosowana do przyjmowania gości, a wszystkie trzy przeznaczone dla turystów plaże na Sveti Nikola są położone blisko siebie. Mimo że spora część ich terenu jest zajęta przez płatne leżaki i parasole, to w niektórych miejscach istnieje również możliwość rozłożenia się na plaży dla tych osób, które nie potrzebują korzystać z tych dodatkowych udogodnień. Przy plażach znajdują się także ogólnodostępne przebieralnie oraz prysznice.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Ivanna pisze:

    Witam!
    Czy na wyspie jest możliwy wynajem kajaków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *