LUKKA. Czy warto odwiedzić to niewielkie włoskie miasto? Propozycja krótkiej wycieczki

Lukka
Lukka

Przyjeżdżając do Pizy warto tak zaplanować sobie czas, aby móc też zobaczyć inne miasta i miasteczka w okolicy, które w równym stopniu, a może nawet jeszcze bardziej potrafią skraść serca odwiedzających je turystów. Sama Piza wywołuje co prawda skrajnie odmiennie odczucia, ale warto wiedzieć, że Toskania w ogóle to jeden z najpiękniejszych regionów w całych Włoszech i że takie miejsca jak Siena, San Gimignano czy nawet Lukka są po prostu interesujące i potrafią zrobić duże wrażenie. Z poniższego tekstu dowiecie się nieco więcej o Lukce oraz o miejscach, które warto tu zobaczyć.

 

LUKKA – PODSTAWOWE INFORMACJE

Lukka (wł. Lucca) to niewielka, ale naprawdę ciekawa włoska miejscowość, która położona jest niecałe pół godziny drogi na północny wschód od Pizy i do której ze stacji Pisa Centrale możecie dojechać pociągiem za niecałe 4 EUR.

Lukka nie jest co prawda tak znana i tak popularna jak inne miasteczka Toskanii i nie ma tu nawet zbyt wiele imponujących i zapierających dech w piersiach zabytków, ale mimo to zdecydowanie warto tu przyjechać, by przespacerować się wąskimi brukowanymi uliczkami i trochę odpocząć od wielkomiejskiej wrzawy i natłoku turystów. Początki tego miasta sięgają jeszcze czasów starożytnych Rzymian, a okres jego największej świetności przypada na XII i XIII wiek. Podczas wojny Lukka uniknęła bombardowań, dzięki czemu do dnia dzisiejszego można podziwiać jej średniowieczną zabudowę otoczoną renesansowymi murami.

centrum historyczne Lukki

centrum historyczne Lukki

centrum historyczne Lukki

centrum historyczne Lukki

Jeśli chodzi o wycieczkę do Lukki, to na poznanie tego miasta w zupełności wystarczy Wam kilka godzin lub jeden dzień. Nawet w tak krótkim czasie miejscowość ta zrobi na Was dobre wrażenie i na pewno Wam się tu spodoba.

Ponadto, jeśli przyjeżdżacie do Toskanii, a Waszą bazą pobytową będzie Piza, to koniecznie zajrzyjcie do tekstu, w którym znajdziecie opisy najważniejszych zabytków i atrakcji tego miasta oraz wiele praktycznych wskazówek, jak zaplanować sobie zwiedzanie (ZOBACZ).

 

LUKKA – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Zobaczyć trzeba przede wszystkim niezwykle urokliwą historyczną starówkę, gdzie czekają na Was liczne zabytkowe kamienice z różnych okresów architektonicznych, a także sklepiki, kościoły, przepiękne place oraz restauracje i kawiarnie. Na pewno warto przespacerować się ulicą handlową Via Fillungo, by potem móc odbić w prawo i dojść w ten sposób do Piazza Anfiteatro, gdzie w czasach starożytnych znajdował się właśnie amfiteatr.

W Lukce z pewnością warto zobaczyć Cattedrale di San Martino, która pochodzi z XI wieku i która jest najważniejszym kościołem w mieście. Innym bardzo ważnym obiektem sakralnym jest tu również romański Chiesa di San Michele in Foro, który powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się rzymskie forum.

Cattedrale di San Martino

Cattedrale di San Martino

Chiesa di San Michele in Foro

Chiesa di San Michele in Foro

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania miasta powinno być też wejście na szczyt wysokiej na 45 metrów średniowiecznej wieży Torre Guinigi, z której rozpościera się ujmujący widok na czerwone dachy miejskiej zabudowy oraz na dalszą okolicę. Na samą górę budowli prowadzi ponad 200 stopni, a na jej dachu kilkaset lat temu zostały posadzone dęby, które po dziś dzień wznoszą się ponad resztę miasta.

Torre Guinigi

Torre Guinigi

Stare Miasto Lukki otoczone jest monumentalnymi murami obronnymi, które zbudowane zostały w XVI i XVII wieku. Mają one 4,2 km długości, a na ich szczycie funkcjonuje bardzo popularna wśród mieszkańców i turystów trasa spacerowa, z której można podziwiać z jednej strony zabudowę miasta, a z drugiej – otaczające je pobliskie góry. Na pewno warto się tędy przejść, a ciekawym pomysłem będzie także wynajęcie roweru i przejechanie tej trasy na dwóch kółkach.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *