LUKKA. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Lukka

Lukka (wł. Lucca) to niewielka, ale naprawdę urokliwa miejscowość we włoskiej Toskanii. Jest ona położona niecałe pół godziny drogi na północny wschód od Pizy. Dojedziesz tu pociągiem ze stacji Pisa Centrale za niecałe 4 EUR. Jakie są atrakcje w Lukce? Co warto tu zobaczyć? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Jakim miastem jest Lukka?

Lukka nie jest tak znana i popularna jak inne miasteczka Toskanii i nie ma tu tak wiele imponujących i zapierających dech w piersiach zabytków. Mimo to zdecydowanie warto tu przyjechać, by przespacerować się wąskimi brukowanymi uliczkami. Odpoczniesz tu od wielkomiejskiej wrzawy i natłoku turystów. Początki miasta sięgają jeszcze czasów starożytnych Rzymian, a okres jego największej świetności przypada na XII i XIII wiek. Podczas wojny Lukka uniknęła bombardowań, dzięki czemu do dziś można tu podziwiać piękną średniowieczną zabudowę otoczoną renesansowymi murami.

Lukka
centrum historyczne Lukki
Lukka
centrum historyczne Lukki

Na zwiedzanie Lukki wystarczy Ci tak naprawdę kilka godzin lub jeden dzień. Nawet w tak krótkim czasie miejscowość ta zrobi na Tobie dobre wrażenie i na pewno Wam się tu spodoba.

Do Lukki warto przyjechać przy okazji wycieczki do Pizy. Podczas dłuższej podróży możesz też odwiedzić inne ciekawe miasta i miasteczka w okolicy. Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów we Włoszech, a takie miejsca jak Siena, San Gimignano czy nawet Lukka są po prostu bardzo interesujące.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Lukka – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Lukki rozpocznij od niezwykle urokliwej historycznej starówki. Czekają tu na Ciebie piękne zabytkowe kamienice pochodzące z różnych okresów architektonicznych, a także liczne sklepiki, kościoły, niewielkie place oraz restauracje i kawiarnie. Na pewno warto przespacerować się ulicą handlową Via Fillungo. Potem możesz odbić w prawo i dojdziesz w ten sposób do Piazza Anfiteatro. W czasach starożytnych znajdował się tu właśnie amfiteatr.

W Lukce z pewnością warto zobaczyć Cattedrale di San Martino, która pochodzi z XI wieku. Jest to najważniejszy kościół w mieście. Innym ważnym kościołem jest tu również romański Chiesa di San Michele in Foro. Powstał on w miejscu, w którym niegdyś znajdowało się rzymskie forum.

Cattedrale di San Martino
Lukka
Chiesa di San Michele in Foro

Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania miasta powinno być też wejście na szczyt wysokiej na 45 metrów średniowiecznej wieży Torre Guinigi. Rozpościera się stąd ujmujący widok na czerwone dachy miejskiej zabudowy oraz na dalszą okolicę. Na samą górę budowli prowadzi ponad 200 stopni. Na jej dachu kilkaset lat temu zostały posadzone dęby, rosną tu aż do dziś.

Lukka
Torre Guinigi

Stare Miasto Lukki jest otoczone monumentalnymi murami obronnymi. Mają one 4,2 km długości i zostały zbudowane w XVI i XVII wieku. Na ich szczycie funkcjonuje bardzo popularna wśród mieszkańców i turystów trasa spacerowa. Można stąd podziwiać z jednej strony zabudowę miasta, a z drugiej – otaczające je pobliskie góry. Na pewno warto się tędy przejść. Ciekawym pomysłem będzie także wynajęcie roweru i przejechanie tej trasy na dwóch kółkach.

Zobacz również:

PIZA. Krzywa Wieża i inne atrakcje. Co warto zobaczyć?


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *