WYSPA LOKRUM. Jeden dzień na przepięknej zielonej wyspie koło Dubrownika

Wyspa Lokrum

Jeśli wybierasz się do Dubrownika, to tak zaplanuj sobie czas, aby odwiedzić również wyspę Lokrum. Wyspa Lokrum jest położona w odległości około pół kilometra od dubrownickiej starówki (i formalnie leży w granicach administracyjnych miasta). Miejsce to niemal w całości jest pokryte bujną roślinnością i będzie ono dla Ciebie idealną odskocznią od tłocznego i często dosyć hałaśliwego miasta.

Wyspa Lokrum – co warto zobaczyć? Jakie są tu atrakcje? Jak dostać się na wyspę Lokrum? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Wyspa Lokrum – co warto zobaczyć?

Dawniej na wyspie Lokrum funkcjonował klasztor benedyktynów, który w XIX wieku został przekształcony w neogotycką letnią rezydencję cesarską. Z tego okresu pochodzi aktualny wygląd tego obiektu. Pozostałości dawnego klasztoru to miejsce, które warto odwiedzić. Taka wizyta będzie też prawdziwą gratką dla fanów serialu „Gra o tron”. To właśnie bowiem wyspa Lokrum była jednym z miejsc, gdzie kręcono tę hitową produkcję. W kompleksie klasztornym możesz zrobić sobie zdjęcie siedząc na legendarnym żelaznym tronie.

pozostałości dawnego klasztoru
pozostałości dawnego klasztoru

Ważnym miejscem na wyspie jest również niewielki port Skalica, do którego zgodnie z legendą miał w XII wieku przybyć angielski król Ryszard Lwie Serce. We wschodniej części wyspy wznosi się natomiast Fort Royal, czyli wybudowana za czasów napoleońskich kamienna okrągła forteca. Innym ciekawym obiektem na wyspie jest też tzw. studnia Charlotty będąca pozostałością po XIX-wiecznym niewielkim owalnym basenie.

port Skalica
studnia Charlotty

Najlepsze miejsca do wypoczynku

Poza tymi nielicznymi obiektami wyspa Lokrum zachowała do dziś swój dziewiczy charakter. Jest ona rezerwatem, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspę porasta roślinność śródziemnomorska i podzwrotnikowa, i jest to świetne miejsce na spacer i wypoczynek. Na wyspie znajdują się również: ogród botaniczny, ogrody Maksymiliana oraz gaj oliwny. Poza tym, wyspa Lokrum jest także królestwem cykad, a ich potężny i bardzo nośny dźwięk jest tu naprawdę dobrze słyszalny.

wyspa Lokrum
wyspa Lokrum

Wyspa Lokrum to również świetne miejsce do zażywania kąpieli morskich. Znajdziesz tu przepiękne plaże kamieniste, a także dzikie kąpieliska. Odpoczynek w takich okolicznościach przyrody na pewno będzie dla Ciebie niezapominanym przeżyciem.

plaża kamienista na wyspie

Jeśli chodzi o krajobraz naturalny, to warto też wspomnieć o tzw. „morzu martwym”, które znajduje się wewnątrz wyspy. W rzeczywistości jest to niewielkie jezioro ze słoną wodą, które posiada dostęp do plaży i ma podziemne połączenie z Adriatykiem. Jest to kolejne już znakomite miejsce do kąpieli i relaksu.

"morze martwe"
"morze martwe"

Informacje praktyczne

Jeśli chcesz odwiedzić wyspę Lokrum, to zaplanuj na taką wyprawę co najmniej kilka godzin, a najlepiej cały dzień. Wyspa idealnie nadaje się do spacerów, a wytyczone tu szlaki są dosyć dobrze oznakowane. W wielu miejscach na wyspie znajdziesz znaki wskazujące drogę do najważniejszych atrakcji oraz tablice z mapą całej wyspy. Oznaczono na niej dwadzieścia miejsc, które warto tu zobaczyć. Mapę możesz również pobrać ze strony internetowej www.lokrum.hr.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wyspa Lokrum powinna spełnić też Twoje wymagania, jeśli chodzi o infrastrukturę. Znajdują się tu bezpłatne toalety oraz krany z wodą do picia. Jest tu również płatna wypożyczalnia leżaków, siłownia plenerowa oraz restauracja. Na wyspie obowiązuje też kilka zakazów, m.in. zakaz rozpalania ognia.

wyspa Lokrum
wyspa Lokrum, w tle Dubrownik

Jak dostać się na wyspę Lokrum?

Promy na wyspę Lokrum odpływają ze Starego Portu w Dubrowniku co 30 minut, a sam rejs w jedną stronę trwa około 10 minut. Za bilet w dwie strony (który można nabyć na miejscu w porcie) zapłacisz ok. 15 EUR. Warto wiedzieć, że po okazaniu Dubrovnik Card dostaniesz 20% zniżki. I choć ta cena, nawet po obniżce, może wydawać się dość wysoka, to pamiętaj, że wyspa Lokrum jest jedną z najważniejszych atrakcji w Dubrowniku!

Zobacz również:

DUBROWNIK. Co warto zobaczyć? Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Przewodnik.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *