WYSPA LOKRUM. Jeden dzień na przepięknej zielonej wyspie koło Dubrownika

Wyspa Lokrum
Wyspa Lokrum

Jeśli wybieracie się do Dubrownika, to koniecznie zaplanujcie sobie czas w ten sposób, aby odwiedzić również wyspę Lokrum, która położona jest w odległości około pół kilometra od dubrownickiej starówki (i formalnie leży w granicach administracyjnych miasta). Miejsce to niemal w całości pokryte jest bujną roślinnością i będzie ono dla Was idealną odskocznią od tłocznego i często dosyć hałaśliwego miasta.

 

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Przed wiekami na wyspie Lokrum funkcjonował klasztor benedyktynów, który jednak w XIX wieku został przekształcony w neogotycką letnią rezydencję cesarską i to właśnie z tego okresu pochodzi aktualny wygląd tego obiektu. Pozostałości dawnego klasztoru warto oczywiście odwiedzić, a taka wizyta będzie też prawdziwą gratką dla fanów serialu „Gra o tron”. To właśnie bowiem wyspa Lokrum była jednym z miejsc, gdzie kręcono tę hitową produkcję, a w samym kompleksie klasztornym można zrobić sobie zdjęcie siedząc na legendarnym żelaznym tronie.

pozostałości dawnego klasztoru

pozostałości dawnego klasztoru

Ważnym punktem na mapie wyspy jest również niewielki port Skalica, do którego zgodnie z legendą miał w XII wieku przybyć angielski król Ryszard Lwie Serce. We wschodniej części wyspy wznosi się natomiast Fort Royal, czyli wybudowana za czasów napoleońskich kamienna okrągła forteca, a jeszcze innym obiektem, jaki tu znajdziecie, jest też tzw. studnia Charlotty będąca pozostałością po XIX-wiecznym niewielkim owalnym basenie.

port Skalica

studnia Charlotty

 

NAJLEPSZE MIEJSCA DO WYPOCZYNKU

Poza tymi nielicznymi obiektami cała wyspa zachowała po dziś dzień swój dziewiczy charakter i jest ona rezerwatem, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspę porasta roślinność śródziemnomorska i podzwrotnikowa i to właśnie ona sprawia, że miejsce to świetnie nadaje się na spacer i wypoczynek. W obrębie wyspy znajdują się również: ogród botaniczny (w bezpośrednim sąsiedztwie rezydencji cesarskiej), ogrody Maksymiliana oraz gaj oliwny. Poza tym, Lokrum jest także swego rodzaju królestwem cykad, a potężny i bardzo nośny dźwięk wydawany przez tysiące osobników tych owadów jest naprawdę dobrze słyszalny w każdym punkcie wyspy.

wyspa Lokrum

wyspa Lokrum

Przebywając na wyspie zażywajcie też kąpieli morskich. Przepiękne plaże kamieniste, a także dzikie kąpieliska, z pewnością sprawią, że odpoczynek w takich okolicznościach przyrody będzie niezapominanym przeżyciem (w obrębie wyspy znaleźć podobno można również plażę dla nudystów, a także plażę dla gejów).

plaża kamienista na wyspie

Jeśli chodzi o krajobraz naturalny, to warto też wspomnieć o znajdującym się wewnątrz wyspy tak zwanym „morzu martwym”, które jest w rzeczywistości jeziorkiem ze słoną wodą, otoczonym plażą i mającym podziemne połączenie z Adriatykiem – jest to kolejne już znakomite miejsce do kąpieli i relaksu.

"morze martwe"

"morze martwe"

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jeśli macie zamiar odwiedzić wyspę Lokrum, to pamiętajcie, że na taką wyprawę warto zaplanować sobie co najmniej kilka godzin, a najlepiej cały dzień. Miejsce to idealnie nadaje się do różnego rodzaju spacerów, a wytyczone tu szlaki są dosyć dobrze oznakowane. W wielu miejscach, oprócz znaków wskazujących drogę do najważniejszych atrakcji, znajdziecie również tablice z mapą całej wyspy, gdzie oznaczono dwadzieścia punktów potencjalnie wartych Waszej uwagi. Mapę tę możecie również pobrać ze strony internetowej www.lokrum.hr.

Planując swoją wizytę, zajrzyjcie również do tekstu, w którym opisane zostały najważniejsze i najciekawsze zabytki oraz atrakcje samego Dubrownika. Wpis ten powinien być dla Was źródłem wielu praktycznych wskazówek przydatnych podczas samodzielnego organizowania podróży (ZOBACZ).

Wyspa Lokrum powinna spełnić Wasze wymagania również pod względem infrastrukturalnym. W kilku miejscach znajdują się tu bezpłatne toalety czy krany z wodą pitną, a do Waszej dyspozycji pozostaje także między innymi płatna wypożyczalnia leżaków, siłownia plenerowa oraz restauracja. Na wyspie obowiązuje też kilka zakazów, między innymi zakaz rozpalania ognia.

wyspa Lokrum

wyspa Lokrum, w tle Dubrownik

Promy na wyspę Lokrum odpływają ze Starego Portu w Dubrowniku co 30 minut, a sam rejs w jedną stronę trwa około 10 minut. Za bilet w dwie strony (który można nabyć na miejscu w porcie) zapłacicie 150 HRK, ale warto przy tym wiedzieć, że po okazaniu Dubrovnik Card dostaniecie 20% zniżki. I choć cena ta nawet po obniżce może dla niektórych wydawać się w dalszym ciągu dość wysoka, to warto pamiętać, że wizyta na wyspie Lokrum jest jedną z tych atrakcji, z których będąc w Dubrowniku zdecydowanie warto skorzystać!

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *