DUBROWNIK. Co warto zobaczyć? Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Przewodnik

Dubrownik

Jeśli planujesz wakacje w Chorwacji, to koniecznie musisz odwiedzić Dubrownik – urokliwe miasto położone nad Adriatykiem. Jest to miejsce, w którym poczujesz historię, kulturę i piękno tego regionu. Choć miasto to jest niestety trochę drogie, a w opinii wielu osób także trochę przereklamowane, to na większości przyjezdnych robi naprawdę ogromne wrażenie. Dubrownik jest nazywany perłą Adriatyku i można go pokochać za imponującą starówkę, świetną pogodę, przepiękne krajobrazy oraz cudowne plaże.

Co warto zobaczyć w Dubrowniku? Jakie są tu najważniejsze zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Tekst został zaktualizowany w marcu 2023 roku, a zawarte w nim ceny zostały przedstawione w walucie EUR.

Gdzie leży Dubrownik?

Na początek jednak warto zacząć od odrobiny geografii. Jeśli bowiem spojrzycie na mapę Europy, to bez problemu dostrzeżecie, że Chorwacja jest państwem o na tyle specyficznym położeniu, że mimo swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni ma ona dostęp do naprawdę długiej linii brzegowej. I to właśnie to fantastyczne wybrzeże Adriatyku, a także liczne wysepki będące oazą zieleni i spokoju, tereny górzyste już na samym lądzie oraz bogactwo przyrodnicze, sprawiają, że Chorwacja jest jednym z coraz popularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie, a każdego roku przyjeżdża tu także wielu Polaków.

Najbardziej wysuniętym na południe regionem Chorwacji jest Dalmacja Południowa, która nie jest obszarem spójnym, gdyż przedziela ją niewielki 10-kilometrowy pas nadmorskiego terenu z miastem Neum należący do Bośni i Hercegowiny. Wąski oddzielony od reszty kraju fragment chorwackiego wybrzeża jest więc otoczony przez Bośnię i Hercegowinę oraz w niewielkim stopniu przez Czarnogórę, i to właśnie tutaj położony jest Dubrownik (chorw. Dubrovnik) – historyczna stolica dawnej Republiki Dubrownickiej (Republiki Raguzy) i obecnie jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych całej Chorwacji.

Dubrownik mapa
plan Dubrownika

Dubrownik: jak dojechać i jak się poruszać?

Jeśli planujecie urlop w Dubrowniku, to najszybszym sposobem na dotarcie tutaj będzie oczywiście skorzystanie z połączenia lotniczego, zwłaszcza że położony w miejscowości Čilipi około 20 km na południowy wschód od centrum miasta Port Lotniczy Dubrownik (chorw. Zračna luka Dubrovnik) ma szczególnie w sezonie wakacyjnym połączenia z wieloma europejskimi miastami. Połączenie Warszawa-Dubrownik mają chociażby PLL LOT, a od jakiegoś czasu także tanie linie lotnicze Wizzair.

Jeśli już wylądujecie na lotnisku w Dubrowniku, to do centrum miasta bez problemu dotrzecie prywatnym transportem autobusowym. Przy wyjściu z lotniska znajduje się kasa biletowa, w której możecie zakupić bilet na Shuttle Busa, który dowiezie Was na Stare Miasto oraz na główny dworzec autobusowy. Cena biletu to 9 EUR w jedną stronę lub 12 EUR w dwie strony. Odjazdy autobusów są skorelowane z godzinami przylotów i w praktyce wygląda to tak, że zaraz po wylądowaniu najpierw w hali przylotów ustawia się kolejka do kasy biletowej, a potem już na zewnątrz kolejka do autobusów, które podjeżdżają jeden po drugim do momentu rozładowania wszystkich pasażerów. W drogę powrotną na lotnisko autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego (już bez przystanku przy Starym Mieście), a godziny odjazdów możecie sprawdzić w przydworcowej informacji (w sezonie jest to niemal trzydzieści kursów dziennie).

Alternatywnym środkiem transportu z lotniska jest również publiczna komunikacja autobusowa. Podmiejskie autobusy linii 11, 27 i 38, łączące dworzec autobusowy w Dubrowniku z miejscowościami Molunat, Vitaljina oraz Gruda, zajeżdżają co prawda pod lotnisko, ale ich głównym problemem jest to, że kursują one bardzo rzadko, zatrzymują się na każdym napotkanym przystanku (co znacznie wydłuża czas podróży) oraz nie mają specjalnie wydzielonych miejsc na bagaże. Plusem jest natomiast to, że cena biletu jest nieco niższa (ok. 5 EUR w jedną stronę) oraz że dzięki większej liczbie przystanków autobusy te pozwalają dotrzeć do większej liczby miejsc już w samym mieście. Należy jednak mieć na uwadze, że autobusy te kursują relatywnie rzadko – jest to raptem niecałe dziesięć kursów dziennie.

Jak powszechnie wiadomo, zdecydowana większość Polaków wybiera się do Chorwacji własnym samochodem i przypuszczalnie ma to sens także w przypadku wycieczek do Dalmacji Południowej. Do połowy 2022 roku taka podróż wymagała od Was przejechania przez wąski odcinek należący do Bośni i Hercegowiny. Do samego wjazdu na teren BiH nie jest co prawda konieczne posiadanie paszportu (dla obywateli Polski wystarczający jest bowiem dowód osobisty), ale istnieje obowiązek posiadania przez samochód tzw. Zielonej Karty, którą można też zakupić na przejściu granicznym, a bez której przekroczenie granicy nie będzie możliwe. Od lipca 2022 roku można korzystać z mostu Pelješac, który łączy obie części Chorwacji, dzięki czemu nie ma już konieczności przejeżdżania przez Bośnię i Hercegowinę.

Chcąc poruszać się po samym Dubrowniku, być może wcale nie będziecie potrzebowali jakichkolwiek środków transportu, gdyż w zależności od lokalizacji Waszego noclegu do przemieszczania się może Wam w zupełności wystarczyć siła własnych nóg. W razie potrzeby do Waszej dyspozycji pozostaje tu jednak komunikacja miejska, a obsługuje ją niemiecka firma Libertas Dubrovnik. Sieć autobusową tworzy dziewięć linii miejskich i kilka linii podmiejskich. Pozwalają one dotrzeć z różnych części miasta w okolice starówki, a także chociażby na dworzec autobusowy (chorw. autobusni kolodvor), który jest bardzo ważnym punktem komunikacyjnym zlokalizowanym około 3 km na północny zachód od Starego Miasta. Co ważne, wszystkie autobusy są klimatyzowane, a cena jednorazowego biletu na linię miejską to niecałe 2 EUR. Koszty przejazdu liniami podmiejskimi są natomiast odpowiednio wyższe. Warto pamiętać, że do pojazdu wchodzi się zawsze przednimi drzwiami, a od razu po wejściu należy skasować bilet w kasowniku. Na przystankach autobusowych nie ma co prawda dokładnej informacji o rozkładzie jazdy, ale są podane godziny odjazdów z przystanku początkowego, co pozwala orientacyjnie oszacować, kiedy możemy się spodziewać przyjazdu danego autobusu.

Zwiedzanie Dubrownika: informacje praktyczne

Jeśli śledzicie artykuły w Internecie, to pewnie wiecie, że w ostatnich latach Chorwacja stała się miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, a co za tym idzie, zwłaszcza w okresie wakacji w turystycznych miejscowościach ceny mogą być dość mocno zawyżone. Do takich najbardziej turystycznych miejsc należy oczywiście Dubrownik i faktycznie niestety niezbyt pozytywnie mogą Was tu zaskoczyć między innymi ceny posiłków w restauracjach czy też wejściówek do muzeów. Z drugiej jednak strony nie warto też przesadzać i trzeba przyznać, że ceny w Chorwacji w dalszym ciągu są niższe niż chociażby w wielu regionach Europy Zachodniej, co nie zmienia jednak faktu, że znacząco odstają one od tych standardów, do których być może przyzwyczaiły Was inne państwa obszaru Bałkanów. Tak czy tak, Dubrownik da się zwiedzić także nieco niższym kosztem, a o sposobie na tańsze poznawanie miasta dowiecie się właśnie teraz.

Takim właśnie sposobem jest na pewno zakupienie turystycznej karty Dubrovnik Card. Karty tego typu funkcjonują oczywiście w różnych europejskich miastach i o ile ich zakup czasami się opłaca a czasami nie (bo przecież rzadko kiedy ma się ochotę odwiedzać wszystkie muzea w danym mieście tylko po to, żeby zwrócił się koszt nabycia karty), o tyle w przypadku Dubrownika rozwiązanie to jest naprawdę bardzo korzystne. Karta ta występuje w trzech wariantach: 1-dniowym, 3-dniowym oraz 7-dniowym, i uprawnia ona do wstępu do wybranych muzeów i na miejskie mury, a także do przejazdów komunikacją miejską. Koszt karty w zależności od wariantu to odpowiednio 35 EUR, 45 EUR lub 55 EUR.

Kartę można zakupić (lub odebrać w przypadku zakupu online) w jednym z punktów informacji turystycznej, które znajdują się między innymi przy Starym Mieście lub koło portu morskiego w dzielnicy Gruž. W kartę zdecydowanie warto się zaopatrzyć, gdyż bez niej samo wejście na miejskie mury oznaczałoby wydatek w wysokości 35 EUR, a za bilet łączony umożliwiający wstęp do kilku mniejszych muzeów na Starym Mieście (Muzeum Morskie, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne, Dom Marcina Držicia, Pałac Rektorów) normalnie płaci się 20 EUR.

Wariant 3- i 7-dniowy dubrownickiej karty daje Wam również możliwość bezpłatnego przejazdu podmiejskim autobusem linii 10 do położonej nieopodal Dubrownika miejscowości Cavtat.

Dubrownik
Dubrownik

Dubrownik: co zobaczyć?

1. Stare Miasto w Dubrowniku

Absolutnie najważniejszym punktem każdej wycieczki do Dubrownika jest oczywiście Stare Miasto (chorw. Stari Grad). Dubrownicka starówka jest przepiękna (jest też wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO) i zrobi na Was naprawdę ogromne wrażenie. Miejsce to tętni życiem (z reguły spodziewajcie się tu prawdziwych tłumów) i ponadto, oferuje Wam ono również wiele ciekawych zabytków i naprawdę niesamowitą architekturę. Jeśli zaś spojrzycie na Stare Miasto z góry, to zobaczycie, jak doskonale wpisuje się ono w malowniczy krajobraz skalistego chorwackiego wybrzeża, wyrastających niemal z samego morza gór oraz położonej tuż obok pełnej zieleni wyspy Lokrum.

Dubrownik Stare Miasto
Dubrownik Stare Miasto
Dubrownik Stare Miasto
Dubrownik Stare Miasto

2. Mury miejskie w Dubrowniku

Starówkę w Dubrowniku otaczają długie na 2 km, wysokie na nawet 25 m i przede wszystkim naprawdę imponujące mury miejskie (chorw. gradske zidine). To właśnie one nadają temu miejscu jego niepowtarzalnego charakteru. Obwarowania okalające całe Stare Miasto istniały już tu co prawda w XIV wieku, ale swój dzisiejszy wygląd cała ta konstrukcja uzyskała dopiero po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Dubrownik w 1667 roku i które spowodowało wówczas naprawdę duże straty. W czterech najbardziej wysuniętych punktach miejskich murów wznoszą się twierdze:

 • twierdza Minčeta (chorw. Kula Minčeta),
 • twierdza Bokar (chorw. Tvrđava Bokar),
 • twierdza św. Jana (chorw. Tvrđava sv. Ivana),
 • twierdza Revelin (chorw. Tvrđava Revelin).

Ponadto, dodatkowym zabezpieczeniem Starego Miasta przez wieki była i dalej jest położona już poza starówką wolnostojąca twierdza Lovrijenac (chorw. Tvrđava Lovrijenac).

Dubrownik Stare Miasto
Dubrownik Stare Miasto
Dubrownik Stare Miasto

Na mury miejskie można oczywiście wejść i przejść nimi dokoła dubrownickiej starówki, i mimo że taka atrakcja nie należy niestety do najtańszych to zdecydowanie warto się na nią zdecydować. Spacer po obwarowaniach jest bez wątpienia wielkim przeżyciem, a widok starych kamienic, wąskich uliczek, pięknych zabytków oraz morskiej głębi i skalistego wybrzeża Adriatyku, absolutnie zapada w pamięć.

Warto wiedzieć, że mury miejskie w Dubrowniku są atrakcją naprawdę bardzo popularną i w związku z tym, jeśli chcecie uniknąć tłumów, to powinniście przybyć tu wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Wtedy też zresztą przyjemniejsza powinna być także temperatura, a i silnie świecące słońce nie będzie tak dawało się Wam we znaki. Punktów, od których możecie rozpocząć zwiedzanie, jest na całej trasie kilka, a najbardziej popularnym jest ten przy bramie od Pile. Zakupiony bilet wstępu należy oczywiście zachować, gdyż podczas spaceru kilkukrotnie trzeba go jeszcze okazać do kontroli. Nie każdy też wie, że ten sam bilet uprawnia również do wejścia na położoną nieopodal twierdzę Lovrijenac.

Dubrownik Stare Miasto

3. Stradun

Dubrownicką starówkę poznawać jednak można rzecz jasna nie tylko z góry, ale też z dołu. Spacer jej ulicami warto rozpocząć przy wspomnianej już bramie od Pile (chorw. Vrata od Pila), która jest bardzo charakterystycznym punktem na mapie Dubrownika i która niemal od zawsze była najważniejszym wejściem na Stare Miasto.

Vrata od Pila

Po przejściu przez bramę znajdziecie się na najważniejszym staromiejskim deptaku, który określany jest jako Placa lub Stradun (pierwsza nazwa stosowana jest głównie przez mieszkańców, a drugiej używają najczęściej odwiedzający miasto turyści). To właśnie przy tej niemal 300-metrowej ulicy pokrytej błyszczącymi płytkami chodnikowymi znajdziecie liczne sklepiki z pamiątkami czy wiele lokali gastronomicznych, a Waszą uwagę powinno przykuć również kilka perełek architektonicznych, przy których warto choć na chwilę się zatrzymać.

Stradun
Stradun

Już na samym początku przyjrzyjcie się Wielkiej Fontannie Onufrego (chorw. Velika Onofrijeva česma), która oprócz swoich walorów architektonicznych jest także ważnym dla turystów miejscem odpoczynku i orzeźwienia, zwłaszcza że woda wypluwana z szesnastu kraników jest jak najbardziej zdatna do picia. Obok znajduje się również niepełniący już funkcji sakralnych Kościół Zbawiciela (chorw. Crkva sv. Spasa), a tuż przy nim – Klasztor Franciszkanów (chorw. Franjevački samostan), który wyróżnia się przepięknymi krużgankami (wejście możliwe z kartą Dubrovnik Card) oraz w którym mieści się obecnie jedna z najstarszych na świecie aptek.

Wielkia Fontanna Onufrego
Klasztor Franciszkanów

4. Trg Luža i Stary Port

Zwieńczeniem ulicy Stradun jest plac określany jako Trg Luža. To jedno z najważniejszych miejsc w całym Dubrowniku, a znajdują się tu kolejne już warte uwagi perełki architektoniczne. W centralnej części placu stoi XV-wieczna Kolumna Rolanda (chorw. Orlandov stup), a tuż obok wznosi się poświęcony patronowi miasta Kościół św. Błażeja (chorw. Crkva sv. Vlaha). Przy samym placu znajdziecie również Pałac Wielkiej Rady (chorw. Palača Velikog vijeća) będący siedzibą ratusza, Miejską Dzwonnicę (chorw. Gradski zvonik) oraz gotycko-renesansowy Pałac Sponza (chorw. Palača Sponza), w którym mieści się aktualnie miejskie archiwum.

Kościół św. Błażeja
Pałac Wielkiej Rady

Z placu Luža dość łatwo dotrzecie ponadto do niewielkiego, ale bardzo klimatycznego, Starego Portu (chorw. Stara luka), który jest w istocie malutką przystanią przeznaczoną dla niedużych rozmiarów jachtów, żaglówek i promów pasażerskich.

Stary Port
Stary Port

5. Inne zabytki dubrownickiej starówki

Dalsze zwiedzanie dubrownickiej starówki powinno Was doprowadzić do reprezentacyjnego Pałacu Rektorów (chorw. Knežev dvor), w którym mieści się oddział historyczny miejskiego muzeum, oraz do równie ciekawej mieszczącej się tuż obok Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (chorw. Katedrala Uznesenja Blazene Djevice Marije u nebo).

Jeszcze jedną ważną świątynią w Dubrowniku jest także Kościół św. Ignacego (chorw. Crkva sv. Ignacija), do którego również warto zajrzeć, zwłaszcza że do tego miejsca prowadzą słynne barokowe schody, które wielu z Was oglądało z pewnością w popularnym serialu „Gra o Tron”. Właśnie tymi schodami (grającymi w serialu Schody do Wielkiego Septu Baleora) przechadzają się i robią sobie pamiątkowe fotografie prawdziwe tłumy turystów.

Wśród innych ciekawych miejsc, jakie znajdziecie w obrębie Starego Miasta w Dubrowniku, można wskazać jeszcze chociażby kilka muzeów, takich jak Muzeum Etnograficzne (chorw. Etnografski muzej), Muzeum Morskie (chorw. Pomorski muzej) czy Dom Marina Držicia, choć trzeba przyznać, że są to raczej niewielkie placówki, które przypadną do gustu przede wszystkim osobom szczególnie interesującym się daną tematyką. Do większości tych obiektów obowiązuje wspólny bilet łączony, a wejście do środka jest możliwe również po okazaniu karty Dubrovnik Card.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6. Najlepsze plaże w Dubrowniku

Będąc w Dubrowniku, wybrać się na Stare Miasto po prostu trzeba, by tam móc poznawać historię i bogate dziedzictwo kulturowe regionu, ale nie zmienia to oczywiście faktu, że dla większości osób urlop w Chorwacji to jednak przede wszystkim nadarzająca się okazja do wypoczynku, któremu z pewnością sprzyjają świetna pogoda oraz przepiękne plaże.

Najpopularniejsza plaża w Dubrowniku to żwirowa plaża Banje, która zlokalizowana jest nieco na wschód od Starego Miasta, ale miejskich plaż z wydzielonymi kąpieliskami jest tu oczywiście znacznie więcej. A do wyboru macie plaże nie tylko żwirowe, ale też kamieniste, piaszczyste czy betonowe. Warto jednak pamiętać, że morskie dno pokryte jest tutaj kamieniami, dlatego podczas urlopu w Chorwacji szczególnie przydatne mogą się dla Was okazać specjalne buty do pływania, które są przystosowane do chodzenia po skalistym podłożu. Można je kupić za około 30 zł w Decathlonie i dla własnego komfortu zdecydowanie warto to zrobić.

W Dubrowniku szczególnie ciekawa jest również piaszczysto-kamienista plaża Bellevue, którą znajdziecie w okolicach drogi prowadzącej na półwysep Lapad, w przepięknej cichej zatoczce. Miejsce to okalają wysokie skały, które w drugiej części dnia zasłaniają słońce i robią cień, dlatego najlepiej będzie tu przyjść rano lub wczesnym popołudniem.

plaża Bellevue
plaża Bellevue

Inną ciekawą plażą w Dubrowniku jest też naprawdę malutka kamienista plaża Sulić. Miejsce to również jest naprawdę przepięknie położone, a jego dodatkowym atutem jest lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie dubrownickiej starówki, tuż obok twierdzy Lovrijenac.

plaża Sulić
plaża Sulić

Jeśli zaś zdecydujecie się na kąpiel w miejscu, które nie jest formalnie wydzielonym kąpieliskiem, np. na niewielkich dzikich plażach wyspy Lokrum, to pamiętajcie o tym, że odrobina nieuwagi lub braku szczęścia może się tu zakończyć naprawdę przykrymi konsekwencjami. Bowiem to właśnie w takich miejscach na skalistym morskim dnie bardzo często można spotkać jeżowce – niewielkie pokryte kolcami zwierzęta, które potrafią być prawdziwą zmorą przybywających do Chorwacji turystów. Bo choć są one koloru czarnego i teoretycznie bez problemu można je dojrzeć w transparentnej wodzie Adriatyku, to jednak bardzo często zlewają się one ze skałami, na których żyją, a każdy powinien wiedzieć, że ich ukłucie wiąże się nie tylko z silnym bólem i często odrętwieniem, lecz również z bardzo wysokim ryzykiem infekcji. Co więcej, igły jeżowca są bardzo kruche i cienkie, przez co często trudne do usunięcia. Zachowajcie więc ostrożność!

7. Wzgórze Srđ: Dubrownik widziany z góry

Dubrownik jest miastem bardzo charakterystycznie położonym – z jednej strony jego naturalną granicą jest wybrzeże Adriatyku, z drugiej zaś – wznoszące się ponad miastem Wzgórze Srđ, które stanowi między innymi naturalną barierę dla wiatrów oraz towarzyszącym im opadów i mgieł. Samo wzgórze jest również jednym z najlepszych punktów widokowych w całej Chorwacji, a zobaczyć stąd można panoramę miasta, jego przepiękną starówkę, wyspę Lokrum i Wyspy Elafickie oraz błękit Adriatyku i inne okoliczne miejscowości. Na szczycie znajduje się ponadto Twierdza Cesarska (chorw. Tvrđava Imperijal), w której zorganizowano Muzeum Wojny Ojczyźnianej (chorw. Muzej domovinskog rata).

Najszybszym środkiem transportu na Wzgórze Srđ jest kolejka linowa, która łączy szczyt góry z jej podnóżem w okolicach Starego Miasta. Sama podróż trwa raptem około 4 minut, a za bilet w dwie strony trzeba zapłacić aż 27 EUR (bilet w jedną stronę to koszt 15 EUR). Ponieważ cena ta jest naprawdę bardzo wysoka, to warto wspomnieć, że na samo wzgórze można dostać się także pieszo idąc po wyznaczonym szlaku, choć biorąc pod uwagę różnicę wysokości i wysoką temperaturę dla wielu z Was nie będzie to z pewnością najłatwiejsza wyprawa. Nie mniej jednak, na pewno można taką opcję rozważyć. Warto pamiętać, że kolejka linowa na Wzgórze Srđ nie jest czynna w sezonie zimowym.

8. Port w Dubrowniku: rejs na pobliskie wyspy

W Dubrowniku, jak przystało na prawdziwą nadmorską miejscowość, ważną rolę pełni port morski, który zlokalizowany jest w dzielnicy Gruž. Jest to całkiem przyjemne miejsce na wieczorny spacer, a warto też wiedzieć, że odpływają stąd liczne statki i promy pasażerskie, w tym np. te oferujące wycieczki na Wyspy Elafickie, które są jedną z wizytówek Południowej Dalmacji. Cały Archipelag Elaficki (chorw. Elafitski otoci) to grupa kilku niewielkich wysp położonych na północny zachód od Dubrownika, które jawią się jako doskonałe miejsce dla wielbicieli pieszych wędrówek, bliskości natury, pięknych plaż oraz niewielkich nadmorskich miasteczek.

Promy wycieczkowe z Dubrownika odpływają również ze wspomnianego już wcześniej Starego Portu.

Popłynąć stąd można między innymi na pełną zieleni wyspę Lokrum, będącą w całości rezerwatem leśnym objętym ochroną UNESCO. Promy na wyspę Lokrum odpływają co 30 minut, a sam rejs trwa około 10 minut. Za bilet w dwie strony (można go nabyć w Starym Porcie) zapłacicie 7 EUR. Jest to jedna z tych atrakcji, z których będąc w Dubrowniku zdecydowanie warto skorzystać.

Co i gdzie warto zjeść w Dubrowniku?

Kuchnia chorwacka doskonale odzwierciedla wpływ różnych kultur na losy tego regionu na przestrzeni wieków. Dzięki temu w tutejszych restauracjach znajdziecie nie tylko specjały kuchni bałkańskiej, lecz również owoce morza, a także typowe dania kontynentalne, w tym przede wszystkim reprezentujące kuchnię włoską oraz austriacką. Jeśli chodzi o sam Dubrownik, to jak przystało na jedno z najbardziej turystycznych miast w całym kraju, potencjalnych miejscówek na zjedzenie obiadu znajdziecie tu naprawdę sporo – jest więc z czego wybierać. Problemem może być jednak to, że w wielu z tych miejsc, zwłaszcza w tych centralnie usytuowanych, ceny są dość mocno zawyżone, a i jakość jedzenia może być bardzo wątpliwa. W końcu po co się starać, skoro większość naszych klientów przyjeżdża do Dubrownika na jeden dzień i już nigdy tu nie wraca?

Są jednak rzecz jasna i takie miejsca, które jak najbardziej można polecić, a jednym z nich jest bez wątpienia restauracja El Toro, która położona jest tuż obok plaży Bellevue, przy drodze prowadzącej na półwysep Lapad. Jest to miejsce, w którym serwuje się naprawdę smaczne posiłki w przystępnych cenach (znacznie niższych niż chociażby na starówce), a wybór dań jest tu naprawdę spory. Możecie tu więc zamówić chociażby takie dania jak ćevapčići (typowe bałkańskie danie przyrządzane z mięsa mielonego), spaghetti z owocami morza, kurczaka w różnych wersjach czy pizzę.

ćevapčići

Jeśli zaś chodzi o trunki, to w Chorwacji dużą popularnością cieszą się oczywiście wina, ale pamiętać też warto o piwach, spośród których do najpopularniejszych zalicza się regionalne browary Karlovačko oraz Ožujsko.

Co jeszcze warto wiedzieć, zwłaszcza jeśli planujecie swoje wyjazdy raczej budżetowo? Otóż w Dubrowniku niestety (lub stety) nie znajdziecie restauracji McDonald’s ani innych sieci fast food’ów. Chcąc zrobić zakupy spożywcze najlepiej jest się natomiast udać do jednego z supermarketów, spośród których do najtańszych należy Tommy (nieco droższy jest natomiast Konzum). Jeśli zaś pozwalacie sobie czasami na coś słodkiego, to koniecznie skuście się na tradycyjne chorwackie czekoladki Bajadera produkowane przez firmę Kraš (będzie to też bardzo dobry pomysł na prezent/pamiątkę z podróży).

A skoro już o słodyczach mowa, to jeśli w upalny dzień najdzie Was ochota na deser, to koniecznie wybierzcie się na lody. I to nie byle jakie, tylko najlepsze w całym mieście! A takie właśnie znajdziecie w lodziarni Sladoledarna w samym sercu Starego Miasta przy deptaku Stradun. Lody przepyszne oraz duży wybór smaków, a do tego bardzo miła obsługa, z którą dogadacie się również między innymi po polsku. Jedna porcja kosztuje 2 EUR, a porcje są naprawdę bardzo duże i absolutnie warte swojej ceny. Swoje w kolejce niestety też będziecie musieli odstać.

Czy do Dubrownika warto przyjechać?

Absolutnie tak! Chorwacja to co prawda klasyk, jeśli chodzi o wakacyjne podróże Polaków, a sam Dubrownik stał się w ostatnich latach miejscem bardzo mocno nastawionym na turystykę, ale według opinii większości przybywających tu turystów jest to miasto naprawdę warte odwiedzenia!

Dubrownik

Często słyszy się opinię, że Dubrownik jest w gruncie rzeczy dość przereklamowany, i faktycznie, jeśli ktoś przyjeżdża tu na 1-dniową wycieczkę, to miasto na pierwszy rzut oka może wydawać mu się nieco rozczarowujące, a wrażenie to może być spotęgowane przez niemiłosierny tłum ludzi oraz mocno zawyżone ceny. Jeśli jednak przyjeżdżacie tu na dłużej, to Wasze być może z początku negatywne nastawienie zacznie się zmieniać, kiedy to krok po kroku będziecie odkrywać piękno i niepowtarzalny klimat tego miejsca. Co ważne, miasto to, mimo że bardzo turystyczne, to zdaje się być też bardzo eleganckie i zachowuje klasę, a to niewątpliwie jego duży atut!

Planując urlop w Dubrowniku, warto też pamiętać, że miejsce to jest bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu. Jak już wiecie, odpływają stąd promy, np. na wyspę Lokrum oraz na Wyspy Elafickie, a transportem lądowym dotrzecie z kolei do innych miejscowości Dalmacji Południowej, takich jak chociażby Cavtat. Z Dubrownika bardzo nieduża odległość dzieli Was także do Bośni i Hercegowiny (Trebinje, Mostar) oraz do Czarnogóry. W miejsca te dojedziecie bez problemu na własną rękę (samochodem lub autobusem), ale możecie również skorzystać z całodniowych zorganizowanych wycieczek (o których więcej informacji bez problemu znajdziecie w specjalnych punktach zlokalizowanych w okolicach dubrownickiej starówki).

Wiele osób przyjeżdża do Dubrownika tylko na jeden dzień przy okazji urlopu w innym miejscu, np. właśnie w Czarnogórze, i faktycznie podczas pobytu w tym mieście można zauważyć sporą liczbę samochodów oraz autokarów przywożących rano turystów w okolice Starego Miasta i odwożących ich z powrotem w godzinach popołudniowych. Rozwiązanie zakładające szybki spacer ulicami starówki oraz wejście na miejskie mury pozwala co prawda na pobieżne poznanie Dubrownika, ale najbardziej optymalnie jest poświęcić temu miastu co najmniej kilka dni.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Zwiedzający pisze:

  Fajnie opisane 🙂 pewnie jeszcze raz się kiedyś wybiorę.

  Pozdrawiam

 2. Ewa pisze:

  Cudownie opisane bez nadęcia, czyta się w bardzo przyjemnie. Cieszę się ze trafiłam na Twój tekst. Walizki już spakowane a jutro wieczorem w drogę ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *