TIBIDABO (BARCELONA). Najciekawsze atrakcje. Jak dojechać i czy warto?

Tibidabo

Tibidabo to najwyższy szczyt Barcelony, który wznosi się na obrzeżach miasta i który jest częścią pasma górskiego Sierra de Collserola. Ma on wysokość 512 metrów n.p.m. i obecnie jest to bardzo popularne miejsce wypoczynku i rekreacji, zarówno wśród mieszkańców Katalonii jak również wśród turystów. Ze wzgórza rozciąga się fantastyczny widok na całą Barcelonę, a najważniejszym symbolem tego miejsca jest legendarny park rozrywki zlokalizowany na samym szczycie. Tibidabo to miejsce, które podczas wycieczki do Barcelony zdecydowanie warto odwiedzić.

Atrakcje Tibidabo – co zobaczyć?

1. Park rozrywki Tibidabo

Park rozrywki Tibidabo (hiszp. Parque de Atracciones Tibidabo) to najstarszy tego typu obiekt w Hiszpanii oraz drugi najstarszy w całej Europie. Miejsce to działa nieprzerwanie od 1901 roku. Obecnie znajduje się w nim 31 różnych atrakcji dla osób w każdym wieku. Chociaż sam park wcale nie należy do największych i w obecnej formie tylko w niewielkim stopniu może równać się z innymi znacznie nowocześniejszymi obiektami w różnych miastach i państwach europejskich, to miejsce to i tak jest bardzo chętnie odwiedzane, zwłaszcza przez rodziny z dziećmi, a głównym jego atutem jest fantastyczna lokalizacja.

Wesołe miasteczko Tibidabo jest położone kaskadowo na kilku poziomach wzgórza, a na najwyższym szóstym poziomie określanym jako Área Panorámica (tam jest wejście do parku), znajdują się najstarsze zabytkowe atrakcje, które co prawda nie zagwarantują Wam bardzo ekstremalnych przeżyć, ale są one niepodważalnym symbolem tego miejsca i to właśnie one przyciągają największe zainteresowanie. Najważniejszym obiektem jest tutaj diabelski młyn, z którego rozpościera się panorama całej Barcelony. Inną ciekawą atrakcją Tibidabo jest słynny czerwony samolot – replika historycznego aeroplanu, który niegdyś po raz pierwszy pokonał trasę z Barcelony do Madrytu.

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia. Wesołe miasteczko Tibidabo w pełnym zakresie przyjmuje gości od marca do grudnia. W okresie wakacyjnym jest ono otwarte od środy do niedzieli, a w pozostałych miesiącach tylko w weekendy i święta. Área Panorámica funkcjonuje z kolei od marca do grudnia codziennie, a dodatkowo także w lutym w weekendy. Park jest otwierany o godz. 11 (niektóre atrakcje o godz. 12) i zamykany w zależności od dnia i miesiąca o godz. 19 lub nawet o godz. 23.

Ceny i typy biletów. Standardowy 1-dniowy bilet wstępu do parku rozrywki kosztuje 35 EUR (ulgowy 14 EUR) i daje on możliwość korzystania ze wszystkich atrakcji. Bilet uprawniający do wejścia jedynie na teren Área Panorámica i do skorzystania z kilku znajdujących się tam atrakcji kosztuje 19 EUR (ulgowy 10.5 EUR).

Aktualne informacje znajdziecie na stronie internetowej.

Tibidabo
Tibidabo

2. Kościół Serca Jezusowego

Kościół Serca Jezusowego (hiszp. Templo Expiatorio del Sagrado Corazón de Jesús) wznoszący się tuż obok, a tak naprawdę górujący ponad wesołym miasteczkiem, to główny zabytek góry Tibidabo oraz miejsce, na które również warto zwrócić uwagę. Świątynia ta, zbudowana z białego kamienia pozyskanego z Girony, została wzniesiona w latach 1902-1961, a pomysł jej powstania zaczął być realizowany, aby nie dopuścić do zapowiadanej wówczas budowy w tym miejscu wielkiego hotelu z kasynem. Bazylika jest świetnym punktem orientacyjnym widocznym z różnych części miasta, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest znajdująca się na dachu kościoła 7-metrowa brązowa pozłacana figura Jezusa, bardzo podobna do tej, która znajduje się w Rio de Janeiro.

Świątynię można zwiedzać, a sam wstęp do środka jest bezpłatny. Płatną atrakcją jest natomiast wejście na dwa tarasy widokowe, które znajdują się na samym szczycie kościoła. To właśnie stąd rozciąga się najlepsza i najpełniejsza panorama całej Barcelony aż do linii brzegowej Morza Śródziemnego – jest to widok, który zapada w pamięć! Z tego samego miejsca, jeśli tylko spojrzymy w przeciwną stronę, dostrzeżemy również w oddali zlokalizowaną ok. 40 km od Barcelony górę Montserrat wraz z Klasztorem Matki Bożej. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 5 EUR, a kupuje się go w biletomacie zlokalizowanym wewnątrz świątyni. Na pierwszy taras dojeżdża się windą, na drugi zaś prowadzą schody.

Warto podkreślić, że choć na taras widokowy Kościoła Serca Jezusowego wcale nie dociera tak wielu turystów, to jest to atrakcja, z której naprawdę warto skorzystać. W przeciwieństwie do samego wesołego miasteczka, które jest drogie i wielu osobom wcale nie musi się spodobać.

Tibidabo
Tibidabo
Tibidabo
Tibidabo
Tibidabo
Tibidabo
Tibidabo

3. Wieża Collserola

Wieża telekomunikacyjna Collserola (hiszp. Torre de Collserola) to jeszcze jedno bardzo charakterystyczne miejsce na wzgórzu Tibidabo, położone nieco dalej niż kościół i park rozrywki. Obiekt ten działa od 1992 roku, a jego głównym celem jest utrzymywanie katalońskich nadajników radiowych i telefonicznych. Aktualnie także tutaj, na 10. piętrze na wysokości 560 metrów n.p.m. funkcjonuje punkt widokowy, z którego również rozpościera się fantastyczny widok na miasto i okolicę. Bilet wstępu na wieżę kosztuje 5.60 EUR. Obiekt jest nieczynny w sezonie zimowym.

Tibidabo

Tibidabo – jak dojechać?

Na wzgórze Tibidabo można dojechać miejskim transportem publicznym. Jest to najtańsza opcja, chociaż wymagająca przesiadki. Podróż zaczynamy na Placu Katalońskim w centrum Barcelony. Wsiadamy tutaj w kolejkę podmiejską linii S1 lub S2 i dojeżdżamy nią do stacji Peu del Funicular, gdzie przesiadamy się w kolejkę szynową, czyli właśnie Funicular. Kolejką jedziemy ze stacji Vallvidrera Inferior do stacji Vallvidrera Superior. Po wyjściu z tej stacji przesiadamy się jeszcze w autobus miejski linii 111, który kursuje co ok. 30 minut i który dowiezie Was bezpośrednio na Plaça Tibidabo, czyli do miejsca, gdzie znajduje się legendarny park rozrywki oraz Kościół Serca Jezusowego.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Choć taka podróż wydaje się strasznie skomplikowana, to przebiega ona bardzo sprawnie, a pociąg, kolejka i autobus są ze sobą świetnie skomunikowane. Na całą podróż w jedną stronę wystarczy Wam jeden zwykły bilet komunikacji miejskiej, który kosztuje 1.5 EUR. Warto wiedzieć, że autobusem nr 111 można też dojechać jeszcze dalej – do wieży Collserola.

Zobacz również:

Przewodnik po BARCELONIE. Zwiedzanie, zabytki, atrakcje.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *