RZYM. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Rzym

Rzym to jedno z tych miejsc, które każdy powinien kiedyś zobaczyć i zwiedzić. Spacer po Wiecznym Mieście to prawdziwa podróż w czasie! Czeka tu na Was mnóstwo atrakcji oraz wiele zabytków reprezentujących praktycznie każdy okres rozwoju naszej cywilizacji. Choć współcześnie Rzym to wielomilionowa nowoczesna metropolia, to duch czasu jest tu wciąż obecny. Przeszłość i teraźniejszość tworzą tu unikatową mieszankę, która na pewno Wam się spodoba! Mimo panującego tu gwaru i hałasu, jest to naprawdę przyjemne miejsce. Zasmakujecie tu włoskiego życia oraz spróbujecie lokalnej kuchni.

Co warto zobaczyć w Rzymie? Jakie są zabytki i atrakcje w Rzymie? Czy da się zwiedzić Rzym w jeden weekend? Jak zaplanować zwiedzanie? – o tym przeczytacie w poniższym tekście.

Rzym – co zobaczyć?

01. Koloseum w Rzymie

Najważniejszym zabytkiem Rzymu i całych Włoch jest oczywiście Koloseum (wł. Colosseo). To największa i najwspanialsza budowla starożytnego Rzymu. Właśnie tutaj warto rozpocząć zwiedzanie Wiecznego Miasta. Ten czteropiętrowy amfiteatr został zainaugurowany w 80 r. n.e. przez cesarza Tytusa Flawiusza. Odbywały się tu pojedynki gladiatorów, a także walki ludzi z dzikimi zwierzętami. Amfiteatr Flawiuszów ma 524 m długości w obwodzie i niemal 50 m wysokości. Dawniej obiekt ten mógł pomieścić blisko 50 tysięcy widzów, a sama arena teatru ma wymiary 86×54 m.

Koloseum

Choć obecnie Koloseum stanowi jedynie namiastkę samego siebie sprzed wieków, to budowla ta dalej jest naprawdę imponująca. Największe wrażenie obiekt ten robi, kiedy przyglądamy mu się od środka. Miejsce to faktycznie jest tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Dlatego też bilety wstępu, które kupuje się na określony dzień i na określoną godzinę, warto nabyć wcześniej przez internet. Inaczej istnieje ryzyko, że w kasie stacjonarnej nie będzie już dostępnych wejściówek.

Standardowy bilet wstępu do Koloseum kosztuje 16 EUR. Uprawnia on do spaceru dwoma poziomami trybun amfiteatru. Na tym bilecie możemy też zwiedzać tego samego dnia wzgórze Palatyn oraz Forum Romanum.

Rozszerzoną wersję biletu wstępu można nabyć za 22 EUR. Jest on ważny przez dwa następujące po sobie dni, a więc Palatyn i Forum Romanum można przełożyć na kolejny dzień. Ten bilet również uprawnia do wejścia na teren Koloseum, ale dodatkowo możliwe jest zwiedzanie areny oraz w zależności od dostępności podziemi amfiteatru. Taki bilet nazywa się Full Experience i jest to najbardziej rekomendowana opcja zwiedzania Koloseum! Bilet ten pozwoli Wam spojrzeć na wnętrze amfiteatru zarówno z trybun (czyli z góry) jak i z poziomu areny (czyli z dołu).

Przy zakupie online do ceny każdej wejściówki dolicza się opłatę rezerwacyjną 2 EUR.

Godziny otwarcia oraz bilety online: strona internetowa

Koloseum
Koloseum

02. Forum Romanum i Palatyn

Koloseum nie jest jedynym miejscem, które przypomina nam o starożytnych dziejach Rzymu. Jeśli macie wystarczająco dużo czasu, to warto też zobaczyć i zwiedzić wznoszące się nieopodal wzgórze Palatyn (wł. Palatino). To jedno z siedmiu wzgórz, na których powstał Rzym. Według legendy to właśnie tutaj Romulus w 753 r. p.n.e. założył pierwszą rzymską osadę. Obecnie można tu oglądać pozostałości zabudowań z czasów początków Rzymu oraz z okresu cesarstwa. Jest to też całkiem przyjemne miejsce na spacer. Ze zlokalizowanego tu tarasu widokowego rozciąga się fantastyczny widok na Forum Romanum i sporą część miasta.

Palatyn
Palatyn
Palatyn

Z Palatynu schodzi się bezpośrednio do Forum Romanum. To najstarszy plac starożytnego Rzymu, a dzisiaj centrum rozległego kompleksu archeologicznego. To miejsce jest jedną z wizytówek stolicy Włoch. Można tu oglądać m.in. ruiny świątyń czy łuków triumfalnych. Znajduje się tu także Lapis Niger, czyli słynny czarny kamień upamiętniający miejsce, w którym według legendy miał zostać zabity Romulus.

Forum Romanum
Forum Romanum
Forum Romanum

Palatyn i Forum Romanum zwiedza się zawsze za jednym razem. Oba te miejsca są ze sobą połączone i wchodzi się do nich na jednym bilecie. To ten sam bilet, który uprawniał nas do wizyty w Koloseum (trzeba go ponownie okazać do kontroli).

Jeśli zakupiliście bilet Full Experience za 22 EUR, to zwiedzając Palatyn macie możliwość wstępu do dodatkowych obiektów oznaczonych kategorią „SUPER”. Nie wejdziecie do nich na standardowym bilecie za 16 EUR. Na teren Palatynu i Forum Romanum wchodzi się od strony ulicy Via Sacra – to tylko 150 metrów od Koloseum.

03. Pomnik Wiktora Emanuela II

Ważną atrakcją Rzymu jest pomnik Wiktora Emanuela II zwany też Ołtarzem Ojczyzny (wł. Monumento a Vittorio Emanuele II, Il Vittoriano). Obiekt ten znajduje się przy Piazza Venezia, nieopodal Forum Romanum. Został on wybudowany w latach 1885-1911 i upamiętnia zjednoczenie Włoch. Ta monumentalna konstrukcja z kamienia jest dziś jednym z symboli Rzymu. Niezmiennie budzi ona jednak wśród Włochów liczne kontrowersje. Mówi się, że budowla takich rozmiarów nie pasuje do otaczającej ją historycznej zabudowy miasta. Krytycy zaś nazywają ją prześmiewczo tortem weselnym, mydelniczką lub maszyną do pisania. Obiekt ten ma wymiary 81×135 metrów. Jego częścią, oprócz rzeźby króla Wiktora Emanuela II na koniu, jest również Grób Nieznanego Żołnierza.

W centralnej części pomnika, u podnóża kolumnady i rzeźby króla, znajduje się taras widokowy. Prowadzi na niego 196 schodów i rozciąga się stąd ładny widok na historyczną zabudowę Rzymu. Co ważne, można tu wejść całkowicie za darmo. Właśnie dlatego miejsce to jest tak popularne wśród turystów. Jeśli macie sporo czasu i sporo pieniędzy do wydania, to możecie ponadto skierować się na drugi płatny punkt widokowy. Mieści się on na dachu konstrukcji. Bilet wstępu kosztuje 10 EUR. Możecie też zwiedzić znajdujące się tutaj Centralne Muzeum Włoskiego Zjednoczenia (wł. Museo Centrale del Risorgimento). Bilet wstępu kosztuje 5 EUR.

Pomnik Wiktora Emanuela II

04. Panteon w Rzymie

Zwiedzanie historycznego centrum Rzymu warto rozpocząć od Panteonu (wł. Pantheon). To jedna z najświetniejszych i najlepiej zachowanych budowli starożytnych w stolicy Włoch. Świątynia została wybudowana w 27 r. p.n.e. Pierwotnie była ona poświęcona siedmiu bóstwom planetarnym (Słońcu, Księżycowi, Wenus, Saturnowi, Jowiszowi, Merkuremu i Marsowi). Zniszczona w pożarze w 80 r. została odbudowana na polecenie cesarza Hadriana. W 609 r. stała się kościołem katolickim.

Panteon jest rotundą o średnicy 43,6 m oraz tej samej wysokości. Jest on poprzedzony portykiem posadowionym na 16 kolumnach. Miejsce to warto zobaczyć i zwiedzić, mimo że obecny wystrój świątyni jest jedynie namiastką samego siebie sprzed wieków. We wnętrzu znajduje się między innymi grób Rafaela oraz grobowce króla Wiktora Emanuela II i jego syna króla Humberta I. Panteon można zwiedzać codziennie, a wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie: strona internetowa

Panteon

05. Campo de’ Fiori

Podczas spaceru po centrum historycznym stolicy Włoch warto zajść na Campo de’ Fiori (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: pole kwiatów). To jeden z najbardziej znanych rzymskich placów. Tak jak w średniowieczu, tak i dzisiaj pełni on przede wszystkim funkcje targowe. To właśnie tutaj codziennie od samego rana rozstawiają się stragany z owocami, warzywami i kwiatami. Kupicie tu także różne specjały kuchni lokalnej, np. likiery, przyprawy czy makarony. Mogą być one świetnym pomysłem na drobny upominek z podróży dla kogoś bliskiego. Poza tym, na placu znajduje się również pomnik Giordana Bruna – zakonnika i filozofa. W 1600 r. został on spalony na stosie pod zarzutem szerzenia herezji i poparcia heliocentrycznego modelu budowy wszechświata.

06. Piazza Navona w Rzymie

Innym znanym placem w Rzymie jest Piazza Navona. Plac ten powstał na ruinach starożytnego stadionu Domicjana, gdzie dawniej rozgrywano konkurencje lekkoatletyczne. Aktualny wygląd placu pochodzi z XVII wieku. Najważniejszym obiektem jest tutaj kościół Sant’Agnese in Agone. Znajdują się tu również trzy fontanny: fontanna Maura, fontanna Neptuna oraz zlokalizowana na samym środku fontanna Czterech Rzek. Według wielu opinii to właśnie Piazza Navona jest najpiękniejszym placem całego Rzymu. Szczególnie wytwornie plac prezentuje się wieczorami. To miejsce w Rzymie trzeba zobaczyć!

Piazza Navona
Piazza Navona
Piazza Navona

07. Fontanna Trevi

Jednym z najbardziej imponujących zabytków Rzymu jest Fontanna di Trevi. Jest to miejsce, które trzeba zobaczyć. Tutaj zawsze przychodzą tłumy turystów!

Fontanna di Trevi ma 26 m wysokości i 20 m szerokości. Jej cechą charakterystyczną są przepiękne detale, które robią wrażenie, zwłaszcza pod wieczór, kiedy są pięknie podświetlone. W centrum fontanny znajduje się posąg Neptuna, który został przedstawiony na rydwanie zaprzężonym w dwa konie prowadzone przez dwa trytony. Jeden koń jest spokojny, a drugi wręcz przeciwnie, co ma symbolizować zmienność stanów na morzu. Po obu stronach Neptuna znajdują się jeszcze dwie postaci kobiece, które są alegorią Zdrowia i Obfitości.

Z fontanną di Trevi wiąże się przesąd. Zgodnie z nim jedna wrzucona do niej moneta ma zapewnić w niedalekiej przyszłości powrót do Rzymu. Dwie wrzucone monety oznaczają z kolei romans, a trzy – gwarantują rychły ślub. Współcześnie bardzo wielu turystów wrzuca monety do fontanny i jest to jak najbardziej dozwolone. Pieniądze są regularnie odławiane przez władze miasta i potem przeznaczane na cele społeczne. Warto pamiętać, że surowo zabronione jest wchodzenie do fontanny di Trevi!

Fontanna di Trevi

08. Schody Hiszpańskie

Równie znany w Rzymie jest Plac Hiszpański (wł. Piazza di Spagna). Swoją nazwę wziął on od znajdującego się tu niegdyś pałacu Ambasady Królestwa Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej. Plac swoją sławę zawdzięcza Schodom Hiszpańskim, które prowadzą z placu na górę do Kościoła św. Trójcy (wł. Chiesa della Trinità dei Monti). Schody zostały wzniesione w latach 1723-1725 i mają 137 stopni. Kiedyś były one jednymi z najdłuższych i najszerszych w Europie.

Wielu z Was pewnie powie, że Schody Hiszpańskie są przereklamowane i nie ma w nich nic szczególnego! I trzeba przyznać, że w takim stwierdzeniu jest trochę racji. Mimo to każdego dnia przybywa tu naprawdę wielu turystów. Miejsce to jest obecnie jedną z ważniejszych atrakcji Rzymu. U podnóża schodów, w samym centrum Placu Hiszpańskiego znajduje się bardzo charakterystyczna Fontana Barcaccia. Ma ona kształt wpół zatopionej łodzi i upamiętnia rok 1598, kiedy to miasto zostało nawiedzone przez powódź.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Schody Hiszpańskie są miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu pokazy mody w lato oraz festiwal kwiatów na wiosnę. Z miejscem tym wiąże się również przesąd, zgodnie z którym na schodach nie należy jeść, gdyż przynosi to nieszczęście. Zresztą aktualnie spożywanie posiłków oraz siadanie na schodach jest zabronione pod karą wysokiej grzywny.

Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie

09. Zamek św. Anioła w Rzymie

Bardzo charakterystycznym obiektem w Rzymie jest Zamek św. Anioła (wł. Castel Sant’Angelo). Dotrzecie do niego idąc z centrum historycznego stolicy Włoch w kierunku Watykanu. Ta monumentalna okrągła budowla pierwotnie powstała już w II wieku n.e. Początkowo pełniła ona funkcję mauzoleum cesarza Hadriana, w którym chowani byli również jego następcy.

W kolejnych stuleciach obiekt ten został przerobiony na twierdzę i więzienie. Zgodnie z legendą właśnie tutaj w 590 r. papieżowi Grzegorzowi I ukazał się anioł, który ogłosił koniec panującej w mieście zarazy. Od tego momentu zamek otrzymał swoją aktualną nazwę. Obecnie na jego szczycie znajduje się XVIII-wieczny posąg anioła trzymającego w ręku miecz. W średniowieczu oraz w okresach późniejszych zamek pełnił funkcję papieskiej rezydencji, w której zwierzchnicy Kościoła znajdowali schronienie w czasie zagrożeń.

Miejsce to można zwiedzać, a współcześnie funkcjonuje ono jako Muzeum Narodowe Zamku św. Anioła (wł. Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo). Można tu zwiedzać reprezentacyjne sale i pokoje papieskie, zbrojownię oraz mury obronne. Na szczycie zamku znajduje się zaś taras widokowy, z którego rozpościera się widok na Rzym i Watykan. Choć w porównaniu z innymi atrakcjami Rzymu zamek nie jest aż tak oblegany, to jednak także tutaj możecie natrafić na sporą liczbę turystów. Jeśli nawet nie zdecydujecie się na wizytę w środku, to z pewnością warto zobaczyć ten obiekt od zewnątrz. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 12 EUR.

Do zamku prowadzi Most św. Anioła (wł. Ponte San Angelo), który został zbudowany nad Tybrem w II wieku. Cechą charakterystyczną tej zabytkowej przeprawy są rzeźby aniołów dłuta Berniniego.

Więcej informacji o muzeum: strona internetowa

Zamek św. Anioła

10. Watykan

Obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Rzymu jest wizyta w Watykanie (wł. Vaticano). To siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego oraz najmniejsze niezależne państwo na całym świecie. Głównym punktem i prawdziwym sercem Watykanu jest oczywiście Plac św. Piotra. W ramach zwiedzania warto też wejść do Bazyliki św. Piotra, wdrapać się na jej kopułę, a także udać się do znakomitych Muzeów Watykańskich.

Zobacz również: WATYKAN. Plan zwiedzania. Co warto zobaczyć?

11. Zatybrze

Zwiedzanie Watykanu bardzo często łączy się z wizytą na Zatybrzu (wł. Trastevere). To bardzo przyjemna i klimatyczna (a przy tym też bardzo modna) dzielnica Rzymu. Jest ona położona na zachodnim brzegu Tybru – po tej samej stronie co Watykan, ale po przeciwnej stronie niż centrum historyczne Rzymu. Dawniej na tym obszarze żyli ubodzy rybacy i rolnicy, potem rzemieślnicy, a jeszcze później różnego rodzaju artyści.

Współcześnie zaś każdego dnia przybywa tu sporo turystów. Ich obecność nie spowodowała jednak zatracenia przez Zatybrze swojego pierwotnego charakteru. Znajdziecie tu urokliwe wąskie uliczki, kolorowe kamienice, całkiem sporo różnego rodzaju swojskich kawiarni i restauracji oraz – przede wszystkim – mnóstwo autentyczności. Według wielu opinii to właśnie tutaj, zwłaszcza wieczorami, można poczuć prawdziwą niepozorowaną atmosferę Wiecznego Miasta.

Na Zatybrzu nie ma co prawda żadnych topowych zabytków, ale mimo to znajduje się tu kilka miejsc, które warto zobaczyć. Wśród nich są m.in. dwa kościoły: Bazylika Matki Boskiej na Zatybrzu (wł. Basilica di Santa Maria in Trastevere) oraz Bazylika św. Cecylii na Zatybrzu (wł. Basilica di Santa Cecilia in Trastevere). Ponadto, jeśli macie więcej czasu, to możecie skierować się również na wzgórze Janikulum (wł. Gianicolo). Na jego szczycie znajduje się pomnik Giuseppe Garibaldiego oraz rozpościera się stąd jedna z najlepszych panoram Rzymu.

Zatybrze

12. „Usta Prawdy”

Kolejne miejsce, które podczas zwiedzania Rzymu warto zobaczyć, to Bazylika Santa Maria in Cosmedin. Jest ona zlokalizowana na wschodnim brzegu Tybru, nieopodal Palatynu. Pierwsza niewielka katolicka świątynia powstała w tym miejscu już w VI wieku. W kolejnych stuleciach była ona kilkukrotnie przebudowywana i rozbudowywana, m.in. dobudowano do niej charakterystyczną siedmiopiętrową dzwonnicę.

Wnętrze kościoła można oczywiście zwiedzać. Największą atrakcją są tu jednak zlokalizowane w przedsionku świątyni słynne Usta Prawdy (wł. Bocca della Verità). To okrągły marmurowy medalion (a może pokrywa studni lub fragment fontanny?) o średnicy ok. 175 cm przedstawiający srogie oblicze brodatego bóstwa. Obecnie niewiele wiadomo na temat pochodzenia tego obiektu i pełnionych przez niego funkcji. Wiąże się z nim jednak legenda, zgodnie z którą włożenie dłoni do ust pozwoli ocenić, czy dana osoba mówi prawdę czy kłamie. Tym, którzy łgają, usta odgryzają kończynę.

Współcześnie przed Ustami Prawdy gromadzi się każdego dnia kolejka chętnych do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia i sprawdzenia faktycznych umiejętności tej nietypowej wyroczni, i to pomimo tego, że jak dotąd nikt jeszcze nie opuścił terenu świątyni bez ręki. Warto wiedzieć, że choć wstęp do kościoła jest bezpłatny, to przy samych Ustach Prawdy znajduje się puszka na dobrowolną ofiarę i w dobrym tonie jest wrzucenie do niej symbolicznego datku, który jest potem przeznaczany na renowację bazyliki.

Usta Prawdy

13. Awentyn

Mało znaną atrakcją Rzymu jest Awentyn (wł. Aventino) będący, podobnie jak Palatyn, jednym z siedmiu wzgórz, na których leży Rzym. Choć w przeszłości miejsce to uchodziło za przeklęte, to obecnie warto wybrać się tu na krótki spacer. Odetchniecie tu od zgiełku miasta. Z Awentynu rozciąga się ładna panorama zachodniej części Rzymu. Znajduje się tu również ogród różany, ogród pomarańczowy oraz wczesnośredniowieczna Bazylika św. Sabiny (wł. Basilica Santa Sabina).

Zdecydowanie najważniejszym miejscem jest tu jednak Plac Rycerzy Maltańskich (wł. Piazza dei Cavalieri di Malta). Znajdziecie tu jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji Rzymu, którą jest… dziurka od klucza! Najbardziej znana na świecie dziurka od klucza czeka na Was w bramie Zakonu Rycerzy Maltańskich. Czemu to miejsce jest tak wyjątkowe? Ano dlatego, że patrząc w nią ujrzycie wspaniały widok na kopułę Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Ten widok absolutnie zapada w pamięć i jest naprawdę niezwykły. Przekonajcie się sami!

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rzym – plan zwiedzania

Rzym w jeden dzień? To niestety nie jest dobry pomysł. Zabytków i atrakcji jest bowiem w Rzymie tak dużo, że w jeden dzień nie zdążycie zobaczyć nawet tych najważniejszych.

Najlepiej przyjechać do Rzymu na co najmniej 3-4 dni, ale nawet w jeden weekend uda Wam się choć trochę poznać miasto. Jeśli nie będziecie mieli dużo czasu, to wówczas obierzcie kierunek na najbardziej topowe atrakcje. Najważniejsze atrakcje w Rzymie to: Koloseum (przynajmniej z zewnątrz), Watykan oraz centrum historyczne z Panteonem, Piazza Navona i Fontanną di Trevi. Jeśli zaś przyjeżdżacie tu na dłużej, to wtedy odwiedźcie też inne ciekawe miejsca, które zostały opisane w powyższym tekście.

Do większości zabytków i atrakcji w Rzymie można dojść pieszo. Jeśli jednak chcecie pokonać większą odległość (np. żeby odwiedzić Watykan, Zatybrze bądź wzgórze Awentyn), to wówczas możecie korzystać z komunikacji miejskiej. Komunikację miejską w Rzymie tworzą autobusy, tramwaje oraz trzy linie metra.

Jednorazowy bilet kosztuje 1.50 EUR. Jest on ważny przez 100 minut od momentu skasowania. Na bilecie można się swobodnie przesiadać, ale nie wolno więcej niż raz przechodzić przez bramkę metra. Jeśli więc chcecie przesiąść się z jednej linii metra do drugiej bez konieczności kasowania nowego biletu, to zrobicie to wyłącznie na takiej stacji, gdzie obie te linie krzyżują się ze sobą. Bilety na komunikację miejską można zakupić w automatach zlokalizowanych na stacjach metra i na niektórych przystankach, a także w kioskach i sklepach z papierosami.

Organizując wycieczkę do Rzymu warto też pamiętać o tym, że zwłaszcza w wakacje i w okolicach najważniejszych zabytków spotkacie tu naprawdę mnóstwo turystów, którzy mogą utrudnić Wam zwiedzanie w komfortowych warunkach. Bardzo irytujący są też ciemnoskórzy nagabywacze, którzy próbują wyłudzać od ludzi pieniądze za wcześniej rozdawane im rzekomo za darmo róże czy bransoletki ze sznurków. Nie zwracajcie na nich uwagi – ci oszuści potrafią być natarczywi i niebezpieczni.

Dojazd z lotniska do centrum Rzymu

Aktualnie Rzym jest obsługiwany przez dwa lotniska:

  • port lotniczy Rzym-Fiumicino – zlokalizowany w odległości ok. 30 km od miasta,
  • port lotniczy Rzym-Ciampino – zlokalizowany w odległości ok. 17 km od miasta.

Samoloty z Polski latają na obydwa lotniska.

Lotnisko Fiumicino jest obecnie największym i najważniejszym portem lotniczym w całych Włoszech. Obsługuje ono rejsy międzynarodowe oraz międzykontynentalne. Jest to bardzo duże lotnisko, które posiada aż cztery terminale. W dniu powrotu do Polski warto przybyć tu odpowiednio wcześniej, gdyż poruszanie się między terminalami może Wam zająć sporo czasu. Z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu można dotrzeć pociągiem lub autobusem.

Lotnisko Ciampino to lotnisko regionalne, na którym lądują wyłącznie samoloty tanich linii lotniczych. Nie każdy wie, że jeszcze w połowie XX wieku Ciampino był to główny port lotniczy we Włoszech. Ciampino dysponuje jednym terminalem i także stąd stosunkowo łatwo jest dojechać do centrum Rzymu – autobusem prywatnych przewoźników bądź komunikacją publiczną.

Dojazd do Rzymu z lotniska Fiumicino

Na lotnisku autobusy odjeżdżają z przystanków zlokalizowanych przy wyjściu z terminala 3. Zawiozą Was one aż pod główny dworzec kolejowy Roma-Termini. Podróż w jedną stronę powinna potrwać ok. godzinę. Cena biletu waha się od 5 do 7 EUR w zależności od przewoźnika. Kursy na tej trasie wykonują następujący przewoźnicy: Terravision (strona przewoźnika), SIT Bus Shuttle (strona przewoźnika) oraz T.A.M Bus (strona przewoźnika).

Najlepszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu (bądź z centrum na lotnisko) jest szybki pociąg Leonardo Express. Pociąg ten kursuje co 15-30 minut. Jedzie on bezpośrednio na dworzec kolejowy Termini i nie ma żadnych przystanków na swojej trasie. Czas przejazdu to jedynie 32 minuty. Cena biletu w jedną stronę to 14 EUR, więc jest to opcja znacznie droższa niż autobus. Bilety kupuje się w biletomatach zlokalizowanych na lotnisku i na dworcu Termini.

Z Fiumicino do Rzymu kursują też zwykłe pociągi regionalne. Są one co prawda tańsze niż Leonardo Express, ale dojeżdżają one nie na dworzec Termini, tylko na inne stacje oddalone od centrum, np. Roma-Tiburtina, Roma-Ostiense czy Roma-Trastevere (Zatybrze). Jeśli więc chcecie takim pociągiem dojechać do centrum Rzymu, to konieczna będzie przesiadka. Wyszukiwarka połączeń: strona włoskiej kolei

Dojazd do Rzymu z lotniska Ciampino

Najprostszym środkiem transportu są autobusy prywatnych przewoźników. Odjeżdżają one spod terminala lotniska i dowiozą Was pod dworzec kolejowy Termini (na ten sam przystanek co autobusy z/do Fiumicino). Kursy na trasie Ciampino – dworzec Termini wykonują następujący przewoźnicy: Terravision (strona przewoźnika) oraz SIT Bus Shuttle (strona przewoźnika). Cena biletu w jedną stronę to 6 EUR.

Tańszym, ale mniej wygodnym (bo wymagającym przesiadki) rozwiązaniem jest skorzystanie z transportu publicznego. Na lotnisku można wsiąść do miejskiego autobusu linii 520 lub 720 i dojechać nim na obrzeża miasta, skąd odjeżdża metro w kierunku dworca Termini. Autobus 520 dowiezie Was do stacji metra Cinecittà, gdzie można się przesiąść w linię A (kierunek Battistini). Autobusem 720 dojedziecie zaś do stacji metra Laurentina, skąd odjeżdża linia B (kierunek Rebibbia/Jonio). Obie te linie metra krzyżują się właśnie na stacji Termini. Warto pamiętać, że w tym przypadku na całą podróż (a więc autobus i metro) wystarczy Wam tylko jeden zwykły bilet na komunikację miejską. Jest on ważny 100 minut od momentu skasowania, a jego cena to 1.50 EUR.

Jeszcze jedną możliwością jest skorzystanie z autobusu prywatnego przewoźnika ATRAL. Dojedziecie nim do dworca kolejowego Ciampino, gdzie można przesiąść się w pociąg kursujący do stacji Roma-Termini. Takie połączenie nazywa się Ciampino Airlink. Autobus spod lotniska odjeżdża co ok. 20-40 minut. Do stacji Ciampino dojedziecie w 10 minut, a za łączony bilet autobus+pociąg zapłacicie 2.70 EUR. Inny autobus tej samej firmy ATRAL kursuje na trasie z lotniska Ciampino do stacji metra Anagnina, gdzie jest możliwa przesiadka do linii A (kierunek Battistini). W tym przypadku koszt podróży również wynosi 2.70 EUR (1.20 EUR za bilet na autobus oraz potem 1.50 EUR za przejazd metrem na standardowym bilecie komunikacji miejskiej). Więcej informacji na stronie przewoźnika.

Gdzie zjeść w Rzymie?

Oto lista polecanych restauracji w Rzymie:

  • Ristorante Galilei – typowa włoska rodzinna restauracja i pizzeria. Zjecie tu przepyszną pizzę z pieca opalanego drewnem i wypijecie znakomite wino domowe. Choć lokal ten położony jest nieco na uboczu (15 minut spacerem od Koloseum bądź 20 minut od dworca Termini), to i tak zdecydowanie warto tu wstąpić. Dużym atutem tego miejsca jest jego autentyczność, a także przemiła obsługa i korzystne ceny. To jedna z najlepszych opcji jedzeniowych w całym Rzymie;
  • Taverna Lino – lokal serwujący całkiem smaczne i wcale niedrogie dania kuchni rzymskiej, w tym pinse czy makarony. Miejsce to znajduje się tuż obok Watykanu, dlatego możecie tu przyjść na obiad po wizycie w Bazylice św. Piotra lub Muzeach Watykańskich;
  • L’antica Pizzeria Trivio – miejsce z dobrym lokalnym jedzeniem, znajdujące się w samym sercu centrum historycznego Rzymu, raptem 150 metrów od Fontanny di Trevi. Mimo tak dobrej lokalizacji zarówno ceny jak i jakość serwowanych posiłków są jak najbardziej w porządku;
  • L’Archetto – pizzeria i spaghetteria, również zlokalizowana w centrum historycznym, w wąskiej uliczce ok. 250 metrów od Fontanny di Trevi. Choć karta dań jest niezbyt rozbudowana, to czeka tu na Was całkiem smaczne jedzenie i korzystne ceny;
  • Pompi – sieć cukierni i lodziarni oraz miejsce, którego nie możecie pominąć podczas pobytu w stolicy Włoch. Czekają tu na Was znakomite desery, lody, kawa i przede wszystkim fantastyczne tiramisu! Nie bez powodu to właśnie Pompi nazywane jest przez mieszkańców Rzymu królestwem tiramisu, a deser ten jest tu dostępny nie tylko w wersji klasycznej, ale też np. truskawkowej czy pistacjowej.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *