ATENY. Co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki i zwiedzanie. Przewodnik

Ateny

Ateny to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić! Stolica Grecji jest jednym z najstarszych miast na świecie i to właśnie tutaj narodziła się demokracja. Współczesne Ateny są wielką metropolią zamieszkaną przez niemal 4 miliony osób. Historia przenika się tu z nowoczesnością, tworząc mieszankę, która jest niezwykle intrygująca. Miejsce to na pewno Wam się spodoba!

Co zobaczyć i zwiedzić w Atenach? Jakie są zabytki i atrakcje w Atenach? Jak zaplanować zwiedzanie Aten? O tym przeczytacie w poniższym tekście!

Ateny – co zobaczyć?

01. Akropol w Atenach

Akropol to najważniejsza atrakcja Aten, a nawet całej Grecji. To miejsce, które trzeba zobaczyć i zwiedzić! W czasach starożytnych mieścił się tu główny ośrodek kultu religijnego Greków. Wzgórze ma wysokość prawie 157 metrów n.p.m. Do dziś znajdują się tu ruiny wspaniałych antycznych budowli oraz rozciąga się stąd fantastyczna panorama miasta. Najważniejszym zabytkiem Akropolu jest Partenon, czyli świątynia Ateny Partenos. Znajdują się tu również inne obiekty, np. Erechtejon i Propyleje. Zwiedzanie Akropolu na pewno dostarczy Wam wielu wrażeń. Każdego dnia przybywają tu tysiące turystów.

Informacje praktyczne

Wizyta na Akropolu nie jest skomplikowana, ale warto się do niej wcześniej przygotować. Informacje na temat zwiedzania Akropolu znajdziecie tutaj:

AKROPOL W ATENACH. Największa atrakcja Grecji. Zabytki, bilety, zwiedzanie.

02. Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu to świetna opcja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej. Wizyta w tym miejscu może być dla Was dobrym uzupełnieniem wizyty na Akropolu. W muzeum są prezentowane makiety przedstawiające poszczególne etapy zabudowy wzgórza. Są tu także liczne znaleziska wykopane podczas prac archeologicznych. Co ważne, znajdują się tu też oryginalne rzeźby, posągi i fragmenty dekoracji poszczególnych budowli z Akropolu. Wśród eksponatów są m.in. fragmenty fryzu panatenajskiego zdobiącego Partenon czy kariatydy podtrzymujące dach Erechtejonu.

Informacje praktyczne

Uwaga! Muzeum nie znajduje się na terenie Akropolu, tylko ok. 300 metrów na południowy wschód od szczytu wzgórza. Placówka mieści się w nowoczesnym i częściowo przeszklonym gmachu. Obowiązują tu osobne bilety, które możecie zakupić na miejscu w kasie.

Ceny biletów do Muzeum Akropolu zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet normalny kosztuje 15 EUR (ulgowy 10 EUR),
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny kosztuje 10 EUR (ulgowy 5 EUR),
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 25.03, 18.05, 28.10,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Dni i godziny otwarcia muzeum również zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Muzeum Akropolu

03. Wzgórze Areopag

Wzgórze Areopag w Atenach to miejsce, które trzeba zobaczyć! W czasach starożytnych na wzgórzu obradowała tzw. Rada Areopagu, czyli organ sądowniczy. Wydawał on wyroki w sprawach najcięższych zbrodni. Tutaj miał być też sądzony grecki bóg wojny Ares za zabicie syna Posejdona. Stąd zresztą nazwa Areopag, która oznacza wzgórze Aresa. Z kolei według Biblii z tego wzgórza swoje kazanie miał wygłosić św. Paweł. Aktualnie nie ma tu już żadnych historycznych zabudowań. Ze wzniesienia rozciąga się świetny widok na Akropol od strony Propylejów. Widać stąd także charakterystyczną białą zabudowę miasta i starożytną Agorę. Właśnie dla tego pięknego widoku musicie to miejsce odwiedzić!

Informacje praktyczne

Wzgórze Areopag wznosi się tuż obok Akropolu od strony zachodniej, tuż obok głównego wejścia na Akropol. Wejście na szczyt Areopagu jest naprawdę proste. Wystarczy pokonać kilkanaście schodów. Warto jednak uważać, gdyż przy deszczowej pogodzie może tu być bardzo ślisko. Wzgórze Areopag jest darmową atrakcją czynną całą dobę!

Wzgórze Areopag - widok na Ateny
Wzgórze Areopag - widok na Akropol

04. Agora Ateńska

W czasach starożytnych agora była centralnym placem każdego miasta. Znajdowały się tu urzędy i świątynie oraz odbywały się różne ważne wydarzenia. Agora w Atenach jest najbardziej znaną grecką agorą. Jest to miejsce, które trzeba zwiedzić i zobaczyć! Dziś cały jej teren jest rozległym parkiem. Pośród bujnej roślinności znajdują się tu starożytne ruiny oraz trzy ważne i ciekawe budowle:

 • Stoa Attalosa – usytuowana we wschodniej części Agory starożytna budowla, która została zrekonstruowana w XX wieku. Dawniej obiekt ten pełnił przede wszystkim funkcje handlowe. Jego cechą charakterystyczną jest podwójna kolumnada licząca 44 kolumny. Obecnie w budynku mieści się niewielkie Muzeum Agory. W 2003 roku odbyła się tu uroczystość podpisania traktatu ateńskiego. Zezwolił on 10 krajom, w tym Polsce, na przystąpienie do UE;
 • Kościół Świętych Apostołów w Atenach – niewielka cerkiew wybudowana w X wieku na planie krzyża greckiego. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Atenach. W jego wnętrzu można oglądać fragmenty oryginalnych XVII-wiecznych fresków;
 • Hefajstejon – świątynia ku czci Hefajstosa i Ateny. Znajduje się ona na niewielkim wzgórzu górującym ponad Agorą. Obiekt został wybudowany w V wieku p.n.e. i jest jedną z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń w Grecji. Zachowała się tu nawet część dachu. Ze wzgórza rozpościera się świetny widok na całą Agorę oraz na Akropol.

Informacje praktyczne

Agora jest dosyć rozległym terenem, ale można ją zwiedzić w mniej niż godzinę. Stoa Attalosa i Kościół Świętych Apostołów znajdują się na lewo, a Hefajstejon na prawo od wejścia.

Ceny biletów do Agory zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet normalny kosztuje 10 EUR (ulgowy 5 EUR),
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny kosztuje 5 EUR (nie ma biletów ulgowych),
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10 oraz pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać za darmo.

Agorę w Atenach można zwiedzać w ramach biletu łączonego na Akropol (łączna cena to 30 EUR).

Dni i godziny otwarcia zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej obiektu.

Agora Ateńska, Hefajstejon
Agora Ateńska

05. Inne stanowiska archeologiczne w Atenach

Oprócz Akropolu i Agory Ateńskiej, w stolicy Grecji znajdziecie również inne stanowiska archeologiczne:

 • Rzymska Agora powstała pod koniec I wieku p.n.e., czyli w czasach rzymskich. Miejsce to w przeciwieństwie do greckiej agory od samego początku miało charakter tylko i wyłącznie handlowy. Dziś jest to plac, na którym znajdują się ruiny i fragmenty dawnych starożytnych zabudowań;
 • Biblioteka Hadriana została wzniesiona w 132 roku n.e. Niegdyś był to naprawdę okazały budynek, w którym przechowywano nawet kilkanaście tysięcy zwojów papirusu. Obecnie zachował się tu jedynie fragment fasady z wejściem;
 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego była niegdyś największą budowlą sakralną w Atenach. Dziś zachowało się z niej tylko 16 kolumn, które raczej nie zrobią na Was dużego wrażenia;
 • Kerameikos jest dzielnicą Aten, w której w czasach starożytnych znajdował się cmentarz. Byli tu chowani zarówno wybitni Ateńczycy, m.in. Perykles, twórca demokracji ateńskiej, jak i zwykli mieszkańcy miasta. Pojedyncze groby można oglądać tu do dziś. Znajduje się tu również niewielkie Muzeum Archeologiczne Kerameikos.

Obiekty te możecie zobaczyć, ale wcale nie musicie, zwłaszcza jeśli nie macie dużo czasu. Miejsca te nie są tak imponujące i nie zrobią na Was dużego wrażenia. Warto je zwiedzić, jeśli przyjeżdżacie do Aten na dłużej lub macie wykupiony bilet łączony na Akropol. Wtedy do każdego z tych miejsc wejdziecie za darmo.

Informacje praktyczne

Na każde z tych miejsc należy przeznaczyć nie więcej niż 20-30 minut. Co do zasady, na każdy z tych obiektów obowiązują odrębne bilety.

Ceny biletów zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet do Rzymskiej Agory kosztuje 8 EUR (ulgowy 4 EUR), bilet do Biblioteki Hadriana kosztuje 6 EUR (ulgowy 3 EUR), bilet do Świątyni Zeusa Olimpijskiego kosztuje 8 EUR (ulgowy 4 EUR), zaś bilet do nekropolii i muzeum Kerameikos kosztuje 8 EUR (ulgowy 4 EUR),
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny do każdego z tych miejsc jest tańszy o połowę (nie ma biletów ulgowych),
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10 oraz pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać za darmo.

Warto pamiętać, że wszystkie te cztery obiekty można zwiedzać w ramach biletu łączonego na Akropol (łączna cena to 30 EUR).

Dni i godziny otwarcia każdego obiektu zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na stronach internetowych: Rzymskiej Agory, Biblioteki Hadriana, Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz cmentarza Kerameikos.

Biblioteka Hadriana
Rzymska Agora

06. Łuk Hadriana w Atenach

Łuk Hadriana to obiekt z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Niegdyś oddzielał on od siebie dwie części Aten: starszą z Akropolem oraz nowszą wybudowaną z polecenia rzymskiego cesarza Hadriana. Łuk został wzniesiony w 131 roku n.e. przez mieszkańców Aten. Była to forma podziękowania dla cesarza za jego liczne zasługi na rzecz rozwoju miasta. Co ciekawe, obiekt ten zachował się do dzisiejszych czasów w niemalże nienaruszonym stanie. Spod łuku rozpościera się całkiem ciekawy widok na Akropol, który warto zobaczyć!

Informacje praktyczne

Na zobaczenie Łuku Hadriana i zrobienie zdjęcia wystarczy Wam w zupełności 5 minut. Możecie tu podejść np. podczas spaceru z Akropolu do placu Syntagma. Łuk Hadriana jest darmową atrakcją czynną całą dobę!

Łuk Hadriana

07. Dzielnica Plaka

Plaka jest najładniejszą i najbardziej urokliwą, a przy tym też najstarszą dzielnicą Aten. Zajmuje ona obszar na północny-wschód od Akropolu. Plaka składa się z mnóstwa wąskich krętych uliczek, schodów i placów. Znajdziecie tu dużo starych domów, sklepików z pamiątkami oraz tawern i restauracji. Choć obecnie obszar ten uchodzi za bardzo turystyczny, to wystarczy że zboczycie z głównego deptaka, by znaleźć się w miejscach, które są naprawdę autentyczne i na pewno Wam się spodobają! Dzielnicę Plaka w Atenach trzeba zobaczyć!

Informacje praktyczne

Dzielnica Plaka pięknie prezentuje się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Na krótki spacer wystarczy Wam w zupełności 30 minut. Podczas pobytu w Atenach z pewnością traficie tu nie jeden raz.

Dzielnica Plaka w Atenach

08. Plac Syntagma i Parlament Grecji

Plac Syntagma jest centralnym placem Aten, a swój początek biorą tu najważniejsze ulice miasta. Nazwa placu upamiętnia wydarzenia z 1843 roku. Wówczas król Otton I zmuszony naciskami społecznymi nadał Grekom nową konstytucję (po grecku konstytucja to właśnie syntagma).

Przy placu znajduje się XIX-wieczny pałac królewski, który po zlikwidowaniu monarchii w 1924 roku stał się siedzibą greckiego parlamentu. Przed budynkiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym całodobową wartę honorową pełnią gwardziści zwani ewzonami. Co godzinę odbywa się tu uroczysta zmiana warty będąca naprawdę niezwykłym widowiskiem.

Informacje praktyczne

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się co godzinę o pełnej godzinie. W sezonie warto być na miejscu chwilę wcześniej, aby stanąć w pierwszym rzędzie. Całe to widowisko trwa kilka minut.

Parlament Grecji, Grób Nieznanego Żołnierza

09. Ogrody Narodowe

Na tyłach greckiego parlamentu rozciągają się Ogrody Narodowe. Są one największym terenem zielonym w centrum Aten. Ogrody założono w połowie XIX wieku na polecenie królowej Amalii, żony Ottona I. Tak jak kiedyś, także i dzisiaj znajdziecie tu wiele różnych gatunków roślin oraz zwierząt. Obiekt ten został udostępniony dla mieszkańców oraz turystów, a wizyta w nim zapewni Wam trochę wytchnienia od wakacyjnych upałów.

Informacje praktyczne

Ogrody są czynne codziennie od zmierzchu do świtu. Wstęp do ogrodów jest darmowy.

Ogrody Narodowe w Atenach

10. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach to miejsce, które warto zobaczyć i zwiedzić, zwłaszcza jeśli interesujecie się historią i kulturą starożytnej Grecji. Wizyta w tym obiekcie będzie świetnym zwieńczeniem pobytu w Atenach. Jest to największe muzeum w całej Grecji. Zgromadzono w nim ponad 20 tysięcy eksponatów, które zostały uporządkowane od czasów prehistorycznych aż do końca starożytności. Jednym z najważniejszych eksponatów jest tutaj słynna złota maska pośmiertna Agamemnona.

Informacje praktyczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne znajduje się w odległości ok. 2 km od centrum historycznego Aten. Możecie tu dojść pieszo lub skorzystać z metra. Dojeżdża tu linia M1 (stacja Omonoia lub Victoria) oraz linia M2 (stacja Omonoia). Na zwiedzanie muzeum zaplanujcie od 1 do nawet 3 godzin, w zależności od tego, jak bardzo chcecie wgłębić się w tematykę starożytnej Grecji. Bilety do muzeum można kupić na miejscu w kasie.

Ceny biletów do Narodowego Muzeum Archeologicznego zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet normalny kosztuje 12 EUR,
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny kosztuje 6 EUR,
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10 oraz pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Dni i godziny otwarcia muzeum również zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

11. Wzgórze Likawitos (Lycabettus)

Ze wzgórza Likawitos rozciąga się najlepsza panorama Aten! Wzgórze znajduje się nieopodal centrum miasta, w dzielnicy Kolonaki. To najwyższe wzniesienie stolicy Grecji. Na szczycie wzgórza stoi niewielki biały kościół św. Jerzego z XIX wieku. Najważniejszą atrakcją jest tu jednak taras widokowy. Ujrzycie stąd pełny krajobraz Aten i okolicznych miejscowości, a także sąsiadującego z nimi morza i pobliskich pasm górskich!

Informacje praktyczne

Na szczyt wzgórza można wejść pieszo i jest to opcja darmowa. Droga nie należy jednak do najłatwiejszych, zwłaszcza w upalne dni. Alternatywą jest podróż kolejką, która kursuje wydrążonym w skale tunelem średnio co 10-30 minut do późnych godzin wieczornych. Bilet w jedną stronę kosztuje 7 EUR, a za bilet w dwie strony trzeba zapłacić 10 EUR. Szczególnie piękny widok ze wzgórza jest o zachodzie słońca. Wtedy przychodzi tu najwięcej osób.

Wzgórze Likawitos - widok na Ateny

12. Pireus

Jeśli do Aten przyjeżdżacie na trochę dłużej niż tylko 1-2 dni, to odwiedźcie też nadmorską miejscowość Pireus. Będziecie tu mogli wybrać się na plażę oraz przespacerować się w okolicach portu i przystani jachtowej. Pireus to niewielkie miasto położone 8 km od Aten. Jest to największy port współczesnej Grecji i jedno z jej najważniejszych centrów przemysłowych. Znajduje się tu również kilka muzeów, np. Muzeum Morskie i Muzeum Archeologiczne.

Informacje praktyczne

Do Pireusu można dostać się metrem z centrum Aten. Należy skorzystać z linii M1 lub M3 i dojechać do końcowej stacji. Na taką podróż wystarczy zwykły bilet komunikacji miejskiej, który kosztuje 1.20 EUR. Na pobyt w tym miejscu warto przeznaczyć od kilku godzin do jednego dnia.

Więcej na temat zwiedzania Pireusu przeczytacie tutaj:

PIREUS. Zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Pireus
Pireus

Zwiedzanie Aten – informacje praktyczne

Kiedy najlepiej przyjechać do Aten?

Ateny są świetnym kierunkiem na krótką wycieczkę o każdej porze roku. Nawet w zimę możecie tu liczyć na przyjemną temperaturą sięgającą nawet kilkunastu stopni. Pogoda może być jednak deszczowa. Szczyt sezonu w Atenach przypada na miesiące wakacyjne. Wtedy spodziewajcie się tu największych upałów oraz największej liczby turystów. W sezonie zimowym wstęp do wielu muzeów i atrakcji jest nawet o połowę tańszy niż w sezonie letnim.

Ile czasu spędzić w Atenach?

Na zwiedzanie Aten najlepiej jest przeznaczyć ok. 3 dni. W takim czasie uda Wam się odwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje. Jeśli przyjedziecie do Aten na dłużej, to możecie też zobaczyć i zwiedzić mniej popularne miejsca, do których nie docierają tłumy turystów. Przy dłuższym pobycie rozważcie też wypad za miasto. Możecie wybrać się do klasztoru Dafni, na przylądek Sunion, do antycznych Delf bądź nad Kanał Koryncki.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ateny – jak dojechać z lotniska?

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa znajduje się 25 km na wschód od centrum Aten. Dolecicie tu z Polski tanimi liniami lotniczymi.

Z lotniska do centrum Aten dojedziecie autobusem komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy znajduje się na prawo od wyjścia z hali przylotów. Bilet należy zakupić w punkcie sprzedaży zlokalizowanym tuż obok. Z lotniska kursują cztery ekspresowe linie autobusowe oznaczone symbolem „X”:

 • X93 – dojeżdża do dworca autobusowego Kifisos,
 • X95 – dojeżdża na plac Syntagma,
 • X96 – dojeżdża do Pireusu,
 • X97 – dojeżdża do stacji metra Elleniko.

Cena biletu w jedną stronę to 5.50 EUR. Jeśli chcecie dojechać autobusem do centrum Aten, to skorzystajcie z linii X95. Podróż autobusem z lotniska na plac Syntagma powinna potrwać ok. godziny. W przypadku korków może potrwać znacznie dłużej. Weźcie to pod uwagę przy planowaniu powrotu na lotnisko.

Nieco droższym, choć znacznie wygodniejszym środkiem transportu jest metro. Z lotniska do centrum Aten możecie dojechać niebieską linią metra M3. Stacja metra znajduje się w hali odlotów. Linią metra M3 dojedziecie bezpośrednio do placu Syntagma oraz dalej aż do miejscowości Pireus.

Bilet w jedną stronę kosztuje 9 EUR. Bilet jest ważny przez 90 minut od momentu skasowania. Jest on przesiadkowy, tzn. na tym samym bilecie możecie przesiąść się na inne linie metra, autobus bądź tramwaj i dalej kontynuować podróż do miejsca docelowego. Na placu Syntagma możecie się przesiąść w linię M2, a na stacji Monastiraki w linię M1. Uwaga! Na lotnisko dojeżdżają tylko niektóre kursy linii metra M3, a średnia częstotliwość kursowania to co 30 minut. Jeśli planujecie dłuższą podróż, to warto wziąć to pod uwagę i wstrzymać się z wejściem na peron i skasowaniem biletu do planowanej godziny odjazdu. Podróż metrem z lotniska na plac Syntagma powinna potrwać ok. 40 minut.

Transport publiczny w Atenach

Zwiedzanie Aten jest stosunkowo proste. Do wszystkich najważniejszych zabytków bez problemu dojdziecie pieszo. W razie potrzeby możecie korzystać z metra, które składa się z trzech linii:

 • zielona linia M1 – łączy stacje Kifissia i Piraeus,
 • czerwona linia M2 – łączy stacje Anthoupoli i Elliniko,
 • niebieska linia M3 – łączy lotnisko ze stacją Piraeus.

Do Waszej dyspozycji pozostają również autobusy i tramwaje. Bilet 90-minutowy przesiadkowy kosztuje 1.20 EUR. Bilet 24-godzinny kosztuje 4.10 EUR, a za bilet 5-dniowy zapłacicie 8.20 EUR.

Więcej informacji na temat biletów komunikacji miejskiej w Atenach znajdziecie na stronie internetowej.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *