PIREUS. Zwiedzanie nadmorskiej miejscowości koło Aten. Co warto zobaczyć?

Pireus

Jeśli planujesz wycieczkę do Aten, to miejscem, które powinieneś odwiedzić, jest nadmorska miejscowość Pireus. To historyczne miasto jest położone ok. 8 km od centrum Aten i czeka tu na Ciebie kilka atrakcji, które warto zobaczyć. Pireus to obecnie największy port morski współczesnej Grecji i jedno z jej najważniejszych centrów przemysłowych. Miasto to jest zamieszkane przez 160 tysięcy ludzi. Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się ono szczególnie atrakcyjne, to z pewnością warto tu przyjechać. Jest to świetny pomysł na krótką wycieczkę z Aten.

Pireus – co warto tu zobaczyć? Jakie są tu atrakcje i jak zaplanować zwiedzanie? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Pireus – co zobaczyć?

1. Marina Zéa i przystań Mikrolímano

Marina Zéa to największa przystań jachtowa w całej Grecji. Zacumowane tutaj jednostki, niekiedy bardzo luksusowe i pływające pod flagami różnych krajów, prezentują się naprawdę wytwornie i stanowią niemałą atrakcję turystyczną. Możesz tu jednak nie tylko podziwiać statki i łodzie, ale też przespacerować się wzdłuż nabrzeża i podziwiać stąd zachwycający okoliczny krajobraz. Znajdziesz tu również sporo knajpek i restauracji, które sprawiają, że zwłaszcza wieczorami miejsce to tętni życiem. Drugą przystanią jachtową w miejscowości Pireus jest nieco mniejsza i zlokalizowana trochę dalej przystań Mikrolímano. Także to miejsce warto zobaczyć i także tutaj czeka na Ciebie piękny nadmorski krajobraz, liczne knajpki i restauracje oraz przestrzeń sprzyjająca wypoczynkowi.

Pireus

2. Plaża Votsalakia

Pomiędzy dwiema przystaniami jachtowymi w mieście Pireus znajduje się popularna plaża Votsalakia. To świetne miejsce do wypoczynku i złapania odrobiny wytchnienia od tłocznych i niekiedy hałaśliwych Aten. Na plaży panuje bardzo przyjemna atmosfera, a dodatkowego uroku dodaje jej bliskość portu oraz przepiękny krajobraz greckiego wybrzeża. Plaża jest piaszczysto-kamienista. Inną popularną plażą w Pireusie jest kamienista plaża Freatida.

Pireus
Pireus

3. Muzeum Archeologiczne Pireusu

Historia Pireusu sięga czasów antycznych, a wiele zabytków przypominających o bogatej historii miasta znajdziesz w działającym tu Muzeum Archeologicznym. W muzeum znajdują się m.in. rzeźby, ceramika, monety oraz przedmioty codziennego użytku, które pochodzą z okresu od neolitu aż do czasów Cesarstwa Rzymskiego. Miejsce to warto odwiedzić, zwłaszcza że bilet wstępu kosztuje tylko 4 EUR. Muzeum jest czynne codziennie poza wtorkiem. W ramach wizyty w muzeum można zwiedzać również znajdujące się tuż obok ruiny antycznego teatru Zéa.

4. Muzeum Morskie

Innym ciekawym muzeum w Pireusie jest Muzeum Morskie – miejsce przypominające o nadmorskim i portowym charakterze miasta. Wystawa muzealna prezentuje historię greckiej żeglugi od okresu antycznego aż do czasów współczesnych. Znajdziesz tu modele statków, ich wyposażenie, przyrządy nawigacyjne, a także mapy, mundury i flagi. Muzeum jest czynne od wtorku do soboty, a za bilet wstępu należy zapłacić 4 EUR.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5. Centrum historyczne Pireusu

Mimo że Pireus jest kojarzony głównie z portem oraz morskim wybrzeżem, to podczas spaceru warto się także skierować w stronę centrum historycznego miasta. Miejsce to nie jest co prawda zbyt turystyczne i nie znajdziesz tu jakichś imponujących zabytków, ale jest ono bardzo autentyczne i jest tu całkiem przyjemnie. Spacerując miejskimi ulicami będziesz mógł podejrzeć, jak wygląda zwykłe codziennie życie mieszkańców miasta. Podczas wędrówki zwróć uwagę na neoklasyczny budynek teatru miejskiego z czterema kolumnami korynckimi w przedniej fasadzie. Możesz również wstąpić na miejskie targowisko, gdzie znajdziesz liczne stragany oferujące świeże ryby, owoce morza, owoce, warzywa czy pieczywo.

Pireus
Pireus

Zwiedzanie Pireusu

Pireus jest miejscowością dość niepozorną, ale warto tu przyjechać. Wizyta w tym mieście stanowi świetne uzupełnienie wizyty w Atenach.

Zobacz również:

ATENY. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje.

Na zwiedzanie Pireusu w zupełności wystarczy Ci jeden dzień, a w wersji minimum nawet kilka godzin. Wycieczkę rozpocznij od centrum miasta, gdzie możesz wstąpić do Muzeum Morskiego i Muzeum Archeologicznego. Następnie obierz kierunek na urokliwe wybrzeże z portem, dwiema przystaniami jachtowymi i plażą. Warto wiedzieć, że Pireus jest miastem bardzo kompaktowym i do wszystkich najważniejszych miejsc będziesz w stanie tu dojść pieszo.

Pireus - mapa
Pireus – mapa, źródło: OpenStreetMap

Jak dojechać do Pireusu?

Do Pireusu bardzo łatwo możesz dojechać z Aten. Wystarczy że wsiądziesz w metro. Zielona linia metra M1 łączy stację Kifissia ze stacją Pireus i przejeżdża m.in. przez stację Monastiraki zlokalizowaną w centrum historycznym Aten. Niebieska linia metra M3 kursuje natomiast z lotniska w Atenach do stacji Pireus i również przejeżdża przez położone w centrum Aten stacje Monastiraki i Syntagma.

Na podróż do Pireusu wystarczy Ci zwykły bilet komunikacji miejskiej, który kosztuje 1.20 EUR i który można nabyć w automatach biletowych zlokalizowanych na każdej stacji metra. Stacja metra Pireus znajduje się w ścisłym centrum Pireusu w niedużej odległości od portu i przystani jachtowej.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *