INNSBRUCK. Miasto nazywane sercem austriackiego Tyrolu. Plan zwiedzania

Innsbruck
Innsbruck

Austria to piękny kraj. Z taką opinią zgodzi się większość osób, która kiedykolwiek miała okazję tu zawitać. Oczywiście głównym symbolem i najważniejszym ośrodkiem miejskim niezmiennie pozostaje tu Wiedeń, ale są w Austrii także inne miejsca, w których można się zakochać i które na pewno warto zobaczyć. Takim miejscem z pewnością jest Innsbruck, który nie jest może wśród turystów z Polski tak bardzo popularny, ale ma on swój wyjątkowy i niepowtarzalny urok, który nadają mu otaczające go niemal z każdej strony pasma górskie. Jest to też jedna z europejskich stolic sportów zimowych, w której już dwukrotnie odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie oraz w której organizowanych jest wiele innych zawodów sportowych, między innymi konkursów w skokach narciarskich. W Innsbrucku znajdziecie również co najmniej kilka wartych uwagi zabytków i innych atrakcji turystycznych, o których przeczytacie w poniższym tekście.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE O INNSBRUCKU

Innsbruck to piąte co do wielkości miasto Austrii, które położone jest w zachodniej części kraju, w obrębie regionu geograficznego zwanego Tyrolem. Sam Tyrol jest górskim obszarem położonym we wschodnich Alpach na terenie dwóch państw – Włoch i Austrii – oraz sąsiadującym z Niemcami i Szwajcarią. Austriacka część Tyrolu wchodzi w obręb kraju związkowego o tej samej nazwie i jest to dość turystyczny region, w którym alpejski klimat i alpejskie krajobrazy sprzyjają rozwojowi uzdrowisk, ośrodków wypoczynków i centrów sportów zimowych.

Innsbruck to naprawdę urocze miasto, w którym Wasze serca z pewnością skradną górskie krajobrazy przedzierające się zza miejskich zabudowań niemal na każdym kroku. Nie jest to jednak jedyna rzecz, która czyni to miasto wyjątkowym. Po części zachował się tu również średniowieczny układ urbanistyczny, a w obrębie miasta znajduje się kilka zabytkowych obiektów, którym warto poświęcić trochę uwagi. Ponadto, przez miasto przepływa nadająca mu dodatkowego piękna rzeka Inn.

Innsbruck

Innsbruck

Innsbruck

Innsbruck

Do Innsbrucka można przyjechać praktycznie o każdej porze roku, ale trzeba przy tym pamiętać, że jest to region górski, w którym zarówno w zimę jak i w lato mogą występować spore wahania temperatury. Warto więc na taki aspekt zwrócić uwagę i na wszelki wypadek zabrać ze sobą odpowiednie ciepłe ubrania.

Do Innsbrucka dotrzeć można na różne sposoby. W odległości około 4 km od centrum miasta znajduje się port lotniczy, który bezpośrednie połączenia ma jednak tylko z takimi krajami jak Wielka Brytania czy Niemcy. Dlatego jeśli podróżujecie z Polski, to całkiem optymalnym rozwiązaniem wydaje się przyjechać do Innsbrucka pociągiem z Wiednia, do którego natomiast można dostać się z Warszawy lub innych polskich miast pociągiem PKP lub autobusem. Podróż austriacką koleją na trasie Innsbruck-Wiedeń trwa około 5 godzin, a ceny biletów zaczynają się od około 25 EUR. Ciekawą opcją może być również przedostanie się samolotem z Polski do niemieckiego Memmingen i stamtąd autobusem do Innsbrucka (przejazd trwa około 4 godzin).

Jeśli planujecie wycieczkę do Austrii to zajrzyjcie również do tekstu, w którym opisany został Wiedeń oraz wszystkie jego najważniejsze zabytki i atrakcje. Wpis ten z pewnością będzie dla Was dawką inspiracji oraz źródłem wielu praktycznych wskazówek (ZOBACZ).

 

WYCIECZKA PO INNSBRUCKU – CO WARTO ZOBACZYĆ?

ŁUK TRIUMFALNY I MARIA THERESIEN STRAßE

Jako punkt początkowy wycieczki po Innsbrucku przyjmijcie dworzec kolejowy Innsbruck Hauptbahnhof, skąd możecie udać się w kierunku starego miasta. Najlepiej już od razu odbić w Salurner Straße i iść nią prosto aż dojdziecie do łuku triumfalnego (Triumphpforte), który jest bardzo okazałą budowlą wzniesioną pod koniec XVIII wieku z okazji ślubu jednego z synów cesarzowej Marii Teresy. Co ciekawe, sam łuk stoi obecnie na środku ulicy i normalnie przejeżdżają pod nim samochody.

łuk triumfalny

łuk triumfalny

Przy łuku warto skręcić w prawo w Maria Theresien Straße. Jest to bardzo ładna i bardzo zadbana reprezentacyjna ulica Innsbrucka, która około 300 metrów dalej zmienia się w turystyczny deptak, a idąc nią możecie zobaczyć naprawdę sporo ciekawej architektury w postaci bardzo eleganckich i często bogato zdobionych kamienic. Tutaj też znajduje się dosyć charakterystyczna kolumna św. Anny (Annasäule), która została wzniesiona na początku XVIII wieku ku czci wyzwolenia Tyrolu spod nacisku wojsk bawarskich. Przy Maria Theresien Straße działalność prowadzą ponadto liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, a także dwie galerie handlowe – Kaufhaus Tyrol oraz Rathaus Galerien.

Maria Theresien Straße

Maria Theresien Straße

Maria Theresien Straße

Maria Theresien Straße

 

HERZOG FRIEDRICH STRAßE I ZŁOTY DACH

Nieco dalej Maria Theresien Straße przekształca się w Herzog Friedrich Straße, która z kolei jest ulicą prowadzącą przez najbardziej reprezentacyjne fragmenty innsbruckiej starówki. To właśnie tutaj spotkacie wielu turystów gnających pod Złoty Dach – najważniejszy symbol miasta.

Złoty Dach (Goldenes Dachl) to prawdę powiedziawszy nic innego, jak dach balkonu, który w XVI wieku został dobudowany do stojącej tu rezydencji Fryderyka IV Habsburga. Sam balkon jest bogato zdobiony, a jego dach nazywa się złotym, ponieważ faktycznie jest on pokryty przez ponad 2,5 tysiąca pozłacanych płytek. I tyle, nie kryje się za tym żadna większa historia, a niektórzy sądzą nawet, że Złoty Dach jest mocno przereklamowany, z czym nie sposób się choć trochę nie zgodzić, ponieważ w całym mieście jest wiele innych miejsc potrafiących zrobić znacznie większe wrażenie. Nie mniej jednak to właśnie Złoty Dach stał się głównym wyróżnikiem Innsbrucka i bez jego zobaczenia nie powinno się opuszczać austriackiej stolicy Tyrolu.

Złoty Dach

Złoty Dach

Herzog Friedrich Straße

Herzog Friedrich Straße

Tuż obok Złotego Dachu znajdują się również inne obiekty, na które warto zwrócić uwagę, a wśród nich są między innymi:

  • wieża miejska (Stadtturm) – wysoka na ponad 50 metrów, można z niej podziwiać panoramę miasta i otaczającego go górskiego krajobrazu,
  • Helblingshaus – kamienica wyróżniająca się bogatymi zdobieniami, przykład architektury baroku,
  • Ottoburg – bardzo charakterystyczny budynek z okiennicami, będący obecnie jedną z najstarszych budowli w całym Innsbrucku.

 

PAŁAC I OGRÓD CESARSKI

Spod Złotego Dachu warto odbić w prawo, w wąską i klimatyczną uliczkę Hofgasse, którą dojdziecie do pałacu cesarskiego określanego jako Hofburg. W obiekcie tym niegdyś mieszkali książęta habsburscy, a obecnie jest on udostępniony do zwiedzania.

Nieopodal pałacu znajdują się natomiast Ogrody Cesarskie (Hofgarten), które są całkiem sporych rozmiarów terenem zielonym położonym w samym centrum Innsbrucka. Jest to idealne miejsce, żeby odpocząć w bardzo przyjemnym dla oka otoczeniu przyrody i podładować akumulatory przed dalszym zwiedzaniem!

Hofburg

Hofburg

Hofgarten

Hofgarten

 

RZEKA INN I KOLOROWE KAMIENICE NA TLE GÓR

Jeśli natomiast spod Złotego Dachu odbijecie w lewo, to dojdziecie w ten sposób do rzeki Inn i ujrzycie najbardziej kojarzący się z miastem krajobraz, który widnieje na wszystkich promujących tę miejscowość pocztówkach, stronach internetowych czy folderach turystycznych. Mowa oczywiście o kolorowych kamienicach, które stoją w szeregu wzdłuż rzeki, jedna obok drugiej, i zza których rozciągają się piękne górskie wzniesienia, często pokryte śniegiem, a czasami całkowicie zasłonięte mgłą. Na pewno warto tu sobie zrobić zdjęcie, gdyż miejsce to, obok Złotego Dachu, jest najbardziej popularnym i najbardziej turystycznym miejscem w całym Innsbrucku.

kamienice przy rzece Inn

kamienice przy rzece Inn

 

PANORAMA INNSBRUCKA WIDZIANA ZE SZCZYTU NORDKETTE

Będąc w Innsbrucku na pewno warto zafundować sobie jeszcze więcej wrażeń i spojrzeć na całe miasto oraz otaczające je pasma górskie z perspektywy jednego z górskich wzniesień. Na Nordkette, czyli jedną z takich gór, dojedziecie w dwojaki sposób – pierwszą opcją jest skorzystanie ze specjalnej kolejki linowo-terenowej, a drugą (tańszą) – ze zwykłego autobusu komunikacji miejskiej (linia J), który łączy centrum miasta z dwoma górskimi szczytami – Nordkette właśnie oraz Patscherkofel. By skorzystać z tego autobusu, wystarczy zakupić zwykły bilet komunikacji miejskiej, co oznacza wydatek 2.40 EUR, a sam autobus przedzierając się w coraz wyższe partie gór pokonuje bardzo wąską, krętą, często dość stromą i momentami naprawdę niebezpieczną drogę, co już samo w sobie może być dla niektórych ciekawym przeżyciem. Panorama miasta widziana z góry jest wprost nie do opisania – po prostu trzeba ją zobaczyć!

panorama miasta widziana z Nordkette

panorama miasta widziana z Nordkette

panorama miasta widziana z Nordkette

panorama miasta widziana z Nordkette

 

INNE CIEKAWE MIEJSCA

Jeśli szukacie w Innsbrucku jeszcze więcej interesujących miejsc wartych zobaczenia, to wówczas dobrym pomysłem będzie obranie kierunku na odwiedzenie skoczni narciarskiej Bergisel. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w 2001 roku z wynikiem 120,5 m rekordzistą tej skoczni został nasz wybitny skoczek Adam Małysz. Rekord ten w kolejnych latach oczywiście został pobity, ale przez rok to właśnie Polak utrzymywał ten zaszczytny tytuł. Na samym wzgórzu, oprócz skoczni narciarskiej, znajdziecie też sporych rozmiarów park, z którego podziwiać można kolejną już panoramę miasta.

Jeszcze innym ciekawym miejscem w Innsbrucku, ale bardziej oddalonym od ścisłego centrum, jest XVI-wieczny zamek Ambras (Schloss Ambras).

Poza tym, warto też pamiętać, że Tyrol to znacznie więcej niż tylko Innsbruck, a każda nawet najmniejsza mieścinka w okolicy ma swój niepowtarzalny urok, który potrafi zachwycić i który warto odkryć. Jeden dzień podczas swojej podróży możecie poświęcić właśnie na to, aby oddalić się nieco od miasta i w ten sposób dotrzeć np. do dwóch położonych obok siebie wiosek:

Miejsca te w połączeniu z otaczającym je górskim krajobrazem na pewno skradną Wasze serce!

 

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA LOKALNEJ KUCHNI

W Tyrolu, ale też w całej Austrii, bardzo popularne są dania mięsne, a na talerzach króluje cielęcina, wieprzowina, wołowina i kurczak. Sam Tyrol słynie też z produkcji przetworów mlecznych, a także z wyrobu serów i wędlin. Oczywiście najpopularniejszym daniem wciąż pozostaje tu tzw. sznycel wiedeński (Wienerschnitzel), czyli sporych rozmiarów kawał cielęciny panierowany w bułce tartej, podawany z sałatką ziemniaczaną (lub ewentualnie frytkami) oraz cytryną. W praktyce podawane sznycle często są ogromne, niemal wielkości całego talerza, a obecnie często przyrządza się je także z innych rodzajów mięs, np. z kurczaka.

Kuchnia austriacka słynie również z deserów, spośród których do tych najbardziej popularnych należy oczywiście słynny Apfelstrudel, czyli strudel z jabłkami podawany zazwyczaj z lodami waniliowymi lub bitą śmietaną.

Jeśli chodzi o napoje, to cała Austria słynie między innymi z produkcji wina, głównie białego, a popularne są tu także piwa, między innymi Zipfer, Goesser i Edelweiss. Wbrew pozorom, dość popularnym napojem na tym obszarze jest także pochodzący z Włoch Aperol Spritz, czyli nieco gorzkawy drink, w którego skład wchodzi Aperol, Prosseco i woda gazowana. Wśród napojów bezalkoholowych, należy natomiast wskazać kultową lemoniadę Almdudler.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. innsbruck pisze:

    bardzo ładnie przedstawiłeś to miasto 🙂 zawsze chciałam się tam wybrać i chyba moja następna wyprawa to będzie właśnie to 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *