DORTMUND. Czy warto odwiedzić to niemieckie miasto? Propozycja krótkiej wycieczki

Dortmund
Dortmund

Dortmund jest miejscowością położoną w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia. Jest on największym miastem Zagłębia Ruhry, a wraz z innymi okolicznymi miastami tworzy największą w Niemczech aglomerację, którą zamieszkuje ponad 10 mln osób. Dortmundu z całą pewnością nie można nazwać zbyt turystycznym miejscem, a co więcej, nie jest on też nawet jakoś szczególnie piękny lub interesujący. Na mapie Niemiec jest to dość ważny ośrodek przemysłowy, a dla nas całkiem duże znaczenie może mieć to, że dzięki tanim liniom lotniczym da się tu dotrzeć z Polski naprawdę niedużym kosztem. Ponadto, okazuje się również, że także w tym mieście są miejsca, do których warto się wybrać i które tak po prostu warto zobaczyć.

 

PORUSZANIE SIĘ PO MIEŚCIE – JAK ZAPLANOWAĆ ZWIEDZANIE?

Jako punkt początkowy w naszej wycieczce po Dortmundzie przyjmijmy lotnisko, które jest położone 11 km od centrum miasta. Spod lotniska możecie złapać autobus komunikacji miejskiej linii 490, który dowiezie Was do dzielnicy Aplerbeck (bilety kupuje się u kierowcy lub w automatach biletowych). Cena biletu 20-minutowego to 1,60 EUR, a biletu 90-minutowego na strefę A1/A2 (uprawniającą do poruszania się po całym Dortmundzie) to 2,70 EUR. W przypadku, gdy w Dortmundzie chcecie spędzić cały dzień, warto zaopatrzyć się natomiast w bilet dobowy, który w strefie A kosztuje 7 EUR. Co ważne, na bilecie dobowym może podróżować więcej niż jedna osoba, a za drugiego i każdego kolejnego pasażera dopłaca się po 3,30 EUR, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, jeśli tylko podróżujecie w liczniejszej grupie.

Gdy już wysiądziecie z autobusu, opcje na dalszą podróż macie dwie. Pierwszą z nich (bardziej ekspresową) jest przesiadka do kolejki U-Bahn i dojechanie nią bezpośrednio do centrum Dortmundu, a drugą, szczególnie polecaną dla fanów piłki nożnej – przesiadka do pociągu regionalnego (linia RB59, stacja Dortmund Aplerbeck), dojechanie nim na stadion Borussii Dortmund (stacja Dortmund Signal Iduna Park) i dopiero stamtąd kierowanie się w stronę starego rynku. Warto przy tym jednak wiedzieć, że sam pociąg dowiezie Was do celu raptem w kilka minut, ale kursuje on z częstotliwością mniej więcej co godzinę, więc koniecznie tak zaplanujcie sobie czas, żeby nie musieć na niego zbyt długo czekać.

Dortmund

Dortmund

 

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

DZIELNICA APLERBECK

Wspomniana już dzielnica Aplerbeck to całkiem ładne miejsce, które zdecydowanie wyróżnia się in plus w porównaniu z innymi częściami miasta. Bez względu na to, ile czasu zamierzacie spędzić w Dortmundzie, to z pewnością warto poświęcić chwilkę na to, aby obejrzeć zlokalizowany tu Haus Rodenberg, czyli zamek na wodzie, który co prawda gruntowną renowację przeszedł dopiero pod koniec XX wieku i to właśnie wtedy nadano mu obecny wygląd, ale pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Nie jest to może jakiś bardzo spektakularny zabytek, ale z pewnością warty zobaczenia.

dzielnica Aplerbeck

Haus Rodenberg

 

STADION BORUSSII DORTMUND

Bez wątpienia największą wizytówką Dortmundu jest stadion znanej i podziwianej na całym świecie drużyny piłkarskiej Borussii Dortmund. Signal Iduna Park, bo właśnie tak nazywa się ten obiekt, można oczywiście zwiedzać, a znajduje się tu między innymi muzeum z ekspozycją poświęconą klubowi oraz sklep z klubowymi pamiątkami.

Signal Iduna Park

 

CENTRUM DORTMUNDU

Gdy już dojedziecie do centrum Dortmundu, to jego zwiedzanie możecie rozpocząć od udania się na dworzec główny Dortmund Hauptbahnhof, skąd już tylko kilka kroków dzieli Was od Friedensplatz, czyli placu, przy którym stoi między innymi budynek starego ratusza. Jest on dość charakterystyczny i wyróżnia się spośród otaczającej go zabudowy, ale obecnie nie urzędują tu już miejskie władze.

Bardzo ciekawym obiektem zlokalizowanym nieopodal jest ponadto wyróżniający się charakterystyczną wieżą wznoszącą się ponad resztę miasta kościół św. Rajnolda (St. Reinoldi Kirche), który został odbudowany po tym, jak zbombardowano go w 1944 roku. Warto zresztą wspomnieć, że w wyniku działań wojennych zniszczona została zdecydowana większość zabudowy Dortmundu, przez co obecnie dominują tu nie zawsze spójne ze sobą i nie zawsze najpiękniejsze budynki wybudowane już po wojnie. W celu upamiętnienia zbombardowania kościoła, przed jego wejściem postawiono dzwon, na którym widnieje napis: Das Reich muss uns doch bleiben.

Tuż obok St. Reinoldi Kirche znajduje się jeszcze jeden kościół – jest to Kościół św. Marii (St. Marien Kirche). Inną zasługującą na uwagę świątynią jest tu z kolei Kościół św. Piotra (St. Petri Kirche).

Ponadto, z pewnością warto wiedzieć, że w centrum Dortmundu znajduje się również Muzeum Piłki Nożnej (Deutsches Fussball Museum).

 

BUDYNEK U-TOWER

Oprócz stadionu piłkarskiego i trzech kościołów, bardzo rozpoznawalnym obiektem w Dortmundzie jest także Dortmunder U, określane też jako U-Tower. Prawdę powiedziawszy, jest to nic innego jak jedna z wielu budowli w mieście, z tym że wyróżnia się ona sporych rozmiarów literą „U” na szczycie i stała się tym samym jednym z symboli miasta. Historia budynku sięga pierwszej połowy XX wieku i ma ona związek z browarem Union-Braueri. Sam browar co prawda został zamknięty w 1994 roku, ale budynek U-Tower stoi po dziś dzień, a obecnie mieści się tu między innymi muzeum sztuki współczesnej Ostwall.

Dortmunder U (U-Tower)

 

WESTFALENPARK I PHOENIX-SEE

Wśród innych miejsc, które w samym Dortmundzie można by jeszcze wskazać jako warte zobaczenia, należałoby wymienić sztuczne jezioro Phoenix-See, które powstało w 2011 roku w dzielnicy Hörde (nieco na południe od ścisłego centrum miasta). Nieopodal, pomiędzy jeziorem a stadionem Borussii, położony jest natomiast Westfalenpark, w którym można wjechać na wieżę widokową Florianturm, skąd rozpościera się panorama całego miasta.

 

SKRZYDLATE NOSOROŻCE – SYMBOL MIASTA

Ważnym symbolem Dortmundu są ponadto skrzydlate nosorożce, które można spotkać gdzieniegdzie spacerując ulicami miasta. Pierwsza rzeźba skrzydlatego nosorożca pojawiła się niegdyś przed wejściem do filharmonii Konzerthaus Dortmund (sam nosorożec znajduje się zresztą w logo obiektu), a kolejne figurki w innych częściach miasta zaczęły pojawiać się przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbywały się w Niemczech w 2006 roku, i stoją tu po dziś dzień. Na pewno warto sobie z takim nosorożcem zrobić zdjęcie.

skrzydlaty nosorożec w centrum Dortmundu

 

CZY WARTO PRZYJECHAĆ DO DORTMUNDU?

Jeśli myślicie o celach typowo turystycznych, to chyba nie warto… Jest tu co prawda kilka miejsc, które warto zobaczyć, no ale miasto samo w sobie nie jest jakieś bardzo szałowe. Przyjazd tu można jednak polecić w zależności od okoliczności mu towarzyszących. Jeśli bowiem miejscowość ta będzie Waszym punktem przesiadkowym w dalszej podróży, to wtedy z pewnością warto zaplanować sobie czas tak, aby kilka godzin bądź nawet cały dzień spędzić w Dortmundzie. Warto też pamiętać, że w okolicy są inne, o wiele ciekawsze, niemieckie miasta, jak choćby Kolonia, i może taki poszerzony wyjazd obejmujący nie tylko Dortmund, ale też pobliskie miejscowości, dałby pewne uzasadnienie, że jednak warto tu przyjechać. Wiele osób przybywa tutaj też ot tak po prostu, żeby się wyrwać na jeden dzień bądź na weekend z domu i w takim przypadku Dortmund ze względu na niskie ceny lotów też jest bardzo dobrą opcją. Inną przesłanką, aby tu przyjechać, może być także chęć zrobienia zakupów lub udania się na stadion piłkarski Borussii Dortmund, czyli drużyny, o której za sprawą grających tam polskich zawodników mówiło się przecież (i dalej mówi?) dużo również w naszym kraju. Powody są więc różne i okazuje się, że obecnie Dortmund jest bardzo chętnie odwiedzaną przez Polaków miejscowością. Nie jest to co prawda bardzo turystyczny ośrodek i nie dysponuje on wieloma atrakcjami, ale przyjazd tu na pewno nikomu nie zaszkodzi. Ostatecznie – czemu nie?

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Stefan pisze:

    Dla mnie Dortmund to bardzo piękne miasto,CZYSTE i wiele jest ciekawych miejsc do zwiedzania. Mylisz się, niestety!
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *