DORTMUND. Czy warto tu przyjechać? Co zobaczyć i zwiedzić?

Dortmund

Dortmund jest miejscowością położoną w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna – Westfalia. Jest on największym miastem Zagłębia Ruhry, a wraz z innymi okolicznymi miastami tworzy największą w Niemczech aglomerację, którą zamieszkuje ponad 10 mln osób. Dortmund jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i można tu całkiem tanio dolecieć dzięki tanim liniom lotniczym. Nie jest to bardzo turystyczne miasto, ale są tu miejsca, do których warto się wybrać i które tak po prostu warto zobaczyć.

Jak zaplanować zwiedzanie Dortmundu?

Jako punkt początkowy naszej wycieczki po Dortmundzie przyjmijmy lotnisko. Jest ono położone 11 km od centrum miasta. Spod lotniska możesz złapać autobus komunikacji miejskiej linii 490, który dowiezie Cię do dzielnicy Aplerbeck. Bilety kupuje się u kierowcy lub w automatach biletowych. Cena biletu 20-minutowego to 1.60 EUR, a biletu 90-minutowego na strefę A1/A2 (uprawniającą do poruszania się po całym Dortmundzie) to 2.70 EUR. Jeśli w Dortmundzie chcesz spędzić cały dzień, to kup bilet dobowy, który w strefie A kosztuje 7 EUR. Co ważne, na bilecie dobowym może podróżować więcej niż jedna osoba, a za drugiego i każdego kolejnego pasażera dopłaca się po 3.30 EUR. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie, jeśli podróżujesz w większej grupie.

Gdy już wysiądziesz z autobusu, opcje na dalszą podróż są dwie. Pierwszą z nich, szybszą, jest przesiadka do kolejki U-Bahn i dojechanie nią bezpośrednio do centrum Dortmundu. Druga opcja jest natomiast polecana dla fanów piłki nożnej. Możesz bowiem wsiąść do pociągu regionalnego (linia RB59, stacja Dortmund Aplerbeck) i dojechać nim do stadionu Borussi Dortmund (stacja Dortmund Signal Iduna Park). Po zobaczeniu stadionu kieruj się natomiast w stronę centrum Dortmundu. Pociąg regionalny dowiezie Cię do celu raptem w kilka minut, ale kursuje on z częstotliwością mniej więcej co godzinę. Zaplanuj więc sobie czas tak, żeby nie musieć na niego zbyt długo czekać.

Miejsca, które warto zobaczyć

1. Dzielnica Aplerbeck

Dzielnica Aplerbeck to całkiem ładne miejsce, które wyróżnia się in plus w porównaniu z innymi częściami miasta. Najważniejszą atrakcją jest tutaj Haus Rodenberg, czyli zamek na wodzie. Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Obecny wygląd nadano mu jednak dopiero pod koniec XX wieku, kiedy to zamek przeszedł gruntowną renowację. Nie jest to może bardzo spektakularny zabytek, ale warto go zobaczyć.

2. Stadion Borussi Dortmund

Największą wizytówką Dortmundu jest bez wątpienia stadion znanej i podziwianej na całym świecie drużyny piłkarskiej Borussia Dortmund. Signal Iduna Park, bo właśnie tak nazywa się ten obiekt, można oczywiście zwiedzać. Znajduje się tu między innymi muzeum z ekspozycją poświęconą klubowi oraz sklep z klubowymi pamiątkami.

3. Centrum Dortmundu

Zwiedzanie centrum Dortmundu rozpocznij od dworca głównego Dortmund Hauptbahnhof. Stąd już tylko kilka kroków dzieli Cię od Friedensplatz. Znajduje się tu między innymi budynek starego ratusza. Jest on dość charakterystyczny i wyróżnia się spośród otaczającej go zabudowy. Nie urzędują tu już jednak miejskie władze.

Bardzo ciekawym obiektem w centrum Dortmundu jest także kościół św. Rajnolda (St. Reinoldi Kirche) z charakterystyczną wieżą wznoszącą się ponad resztę miasta. Kościół ten został odbudowany po tym, jak zbombardowano go w 1944 roku. Warto zresztą wspomnieć, że w czasie wojny została zniszczona zdecydowana większość zabudowy Dortmundu. Dlatego obecnie dominują tu nie zawsze spójne ze sobą i nie zawsze najpiękniejsze budynki wybudowane już po wojnie. W celu upamiętnienia zbombardowania kościoła, przed jego wejściem postawiono dzwon, na którym widnieje napis: Das Reich muss uns doch bleiben.

Tuż obok kościoła św. Rajnolda znajduje się jeszcze jeden kościół – jest to Kościół św. Marii (St. Marien Kirche). Inną ciekawą świątynią w Dortmundzie jest Kościół św. Piotra (St. Petri Kirche).

Ponadto, w centrum Dortmundu znajduje się również Muzeum Piłki Nożnej (Deutsches Fussball Museum).

4. Budynek U-Tower

Oprócz stadionu piłkarskiego i trzech kościołów, bardzo rozpoznawalnym obiektem w Dortmundzie jest Dortmunder U, określane też jako U-Tower. Budynek ten nie jest może bardzo spektakularny, ale wyróżnia się sporych rozmiarów literą „U” na szczycie. Z biegiem czasu stał on się jednym z najważniejszych symboli miasta. Historia budynku sięga pierwszej połowy XX wieku i ma ona związek z browarem Union-Braueri. Browar został co prawda zamknięty w 1994 roku, ale budynek U-Tower stoi do dziś. Obecnie mieści się w nim muzeum sztuki współczesnej Ostwall.

5. Westfalenpark i Phoenix-See

Ciekawym miejscem w Dortmundzie jest również sztuczne jezioro Phoenix-See. Powstało ono w 2011 roku w dzielnicy Hörde (nieco na południe od ścisłego centrum miasta). Nieopodal, pomiędzy jeziorem a stadionem Borussi, rozciąga się z kolei Westfalenpark. Możesz tu wjechać na wieżę widokową Florianturm, skąd rozpościera się panorama całego Dortmundu.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6. Skrzydlate nosorożce – symbol Dortmundu

Ważnym symbolem Dortmundu są ponadto skrzydlate nosorożce. Możesz je spotkać gdzieniegdzie spacerując ulicami miasta. Pierwsza rzeźba skrzydlatego nosorożca pojawiła się niegdyś przed wejściem do filharmonii Konzerthaus Dortmund (sam nosorożec znajduje się zresztą w logo obiektu). Kolejne figurki w innych częściach miasta zaczęły pojawiać się przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbywały się w Niemczech w 2006 roku, i stoją tu po dziś dzień. Na pewno warto sobie z takim nosorożcem zrobić zdjęcie.

Czy warto przyjechać do Dortmundu?

Jeśli myślisz o celach typowo turystycznych, to chyba nie warto… Jest tu co prawda kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, ale miasto nie jest bardzo wciągające. Możesz tu jednak przyjechać przy okazji wizyty w innych pobliskich miastach, np. w Kolonii. Jeśli Dortmund będzie Twoim punktem przesiadkowym w dalszej podróży, to wtedy również warto zaplanować sobie kilka godzin lub nawet cały dzień na zwiedzanie miasta.

Wiele osób przybywa do Dortmundu też ot tak po prostu, żeby wyrwać się na jeden dzień lub na weekend z domu. Do Dortmundu da się tanio dolecieć i właśnie dlatego może to być całkiem niezły kierunek na krótką wycieczkę. Niektóre osoby przyjeżdżają tu też na zakupy lub żeby zobaczyć stadion Borussi Dortmund. Powody są więc różne i okazuje się, że obecnie Dortmund jest bardzo chętnie odwiedzany przez Polaków.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Stefan pisze:

    Dla mnie Dortmund to bardzo piękne miasto,CZYSTE i wiele jest ciekawych miejsc do zwiedzania. Mylisz się, niestety!
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *