COMO. Jeden dzień nad przepięknym włoskim jeziorem. Plan zwiedzania

Spis treści
—
Będąc w Mediolanie warto zaplanować sobie czas w ten sposób, aby zwiedzić również okolicę. Patrząc na mapę Lombardii i szukając odpowiedniego kierunku podróży, Waszą uwagę przykuje z pewnością wiele podłużnych ciągnących się z północy na południe jezior alpejskich, których geneza jest jeszcze polodowcowa i które obecnie są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego krajobrazu. Największym spośród nich jest jezioro Como, które zdaniem wielu osób jest też jednocześnie jednym z najpiękniejszych jezior w całej Europie. Wzdłuż brzegu jeziora położone są różne miejscowości, spośród których godne polecenia jest noszące tę samą nazwę miasteczko Como. Jeśli szukacie bowiem miejsca, w którym typowo włoski małomiasteczkowy koloryt łączy się z przepięknym krajobrazem naturalnym oraz które poprzez swoje położenie będzie idealne na 1-dniową wycieczkę z Mediolanu, to trafiliście w samą dziesiątkę!
KIEDY, CZYM I NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ?
Zacznijmy od pytania, dlaczego akurat miasteczko Como? Oczywiście u brzegu jeziora znajdują się też inne miejscowości, takie jak Lecco, Bellagio czy Varenna, a zwiedzanie ich wszystkich zajęłoby Wam nawet tydzień, ale Como ma tę przewagę, że najłatwiej tu dojechać z Mediolanu, a dodatkowo krajobraz, który ujrzycie w tym niedużym miasteczku, sprawi, że na pewno nie będziecie żałować przyjazdu właśnie tutaj. Na Como wystarczy przeznaczyć jeden cały dzień i wówczas na pewno nie będziecie się tu nudzić, ani też nie będziecie odczuwać niedosytu, że czegoś nie zdążyliście zobaczyć.
Jeśli chodzi o sam dojazd, to pociągi regionalne na trasie Milano Cadorna – Como Lago kursują średnio co godzinę, a za przejazd w jedną stronę zapłacicie niecałe 5 EUR. W Mediolanie do stacji Cadorna bez problemu dojedziecie metrem, a bilety na pociąg możecie kupić na miejscu lub wcześniej przez internet (pamiętajcie, że na stacji Cadorna bilety kasuje się już przy bramkach, przez które przechodzicie chcąc dostać się na peron). Stacja Como Lago położona jest w bezpośredniej bliskości do Starego Miasta oraz jeziora, co sprawia, że na miejscu do poruszania się wystarczą Wam własne nogi.
Como jest miejscem, które będzie wyglądało pięknie o każdej porze roku, ale ciepłolubni muszą pamiętać, że północne Włochy to region alpejski, co oznacza, że w miesiącach zimowych może tu być naprawdę chłodno. Warto to wziąć pod uwagę, planując podróż.
Ponadto, planując wypoczynek w Lombardii zajrzyjcie też do innych tekstów na blogu, w których zostały opisane inne równie ciekawe i warte zobaczenia miejscowości w tym regionie:
CO TRZEBA ZOBACZYĆ?
Wizytę w Como można podzielić na trzy główne części:
- zwiedzanie Starego Miasta i jego najważniejszych zabytków,
- spacer brzegiem jeziora,
- wjazd kolejką Funicolare na szczyt Brunate.
ZWIEDZANIE STAREGO MIASTA I JEGO NAJWAŻNIEJSZYCH ZABYTKÓW
Idąc od stacji kolejowej prosto w stronę jeziora, Starego Miasta po prostu nie da się nie zauważyć. Sama starówka w Como jest naprawdę bardzo urokliwa, a podczas spaceru zdecydowanie warto odbijać w przypadkowo wybrane jej uliczki, gdzie obok typowo włoskiej zabudowy ujrzycie również wyłaniający się zza niej przepiękny górski krajobraz.
Zdecydowanie najważniejszym obiektem, jaki znajdziecie na Starym Mieście w Como, jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wł. Cattedrale di Santa Maria Assunta). Budowę tej gotyckiej świątyni rozpoczęto pod koniec XIV wieku, a prace zakończono dopiero w XVIII wieku. Obiekt robi wielkie wrażenie zarówno z powodu swoich rozmiarów, jak również z powodu zastosowanych rozwiązań architektonicznych. We wnętrzu katedry znaleźć można liczne dzieła sztuki sakralnej, przede wszystkim z okresu późnego średniowiecza.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Como
Spośród innych obiektów sakralnych w Como można natomiast wskazać między innymi wybudowaną w XII wieku bazylikę San Fedele, XVII-wieczny kościół San Donnino oraz pochodzący z połowy XVIII wieku kościół Santa Maria di Loreto. Wśród najważniejszych obiektów niesakralnych warto zaś zwrócić uwagę na XIX-wieczny Teatro Sociale oraz XII-wieczną wieżę obronną Porta Torre. Nieco dalej, już nie na starówce, a w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora, znajduje się zaś poświęcone odkrywcy Aleksandrowi Volcie muzeum Tempio Voltiano.

Teatro Sociale
SPACER BRZEGIEM JEZIORA
Po obejrzeniu Starego Miasta, warto kontynuować spacer wzdłuż brzegu jeziora Como. Tutaj nie trzeba mieć jakiegoś wielkiego planu, po prostu idźcie przed siebie i cieszcie się otaczającymi Was widokami. Są naprawdę zachwycające i skradną Wasze serce!

jezioro Como

jezioro Como
WJAZD KOLEJKĄ FUNICOLARE NA SZCZYT BRUNATE
Ważną atrakcją, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i która również stanowi obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Como, jest linowo-terenowa kolejka Funicolare Como-Brunate. W Como znajduje się dolna stacja tej kolejki, zaś górna stacja zlokalizowana jest w położonej na szczycie pobliskiego wzniesienia miejscowości Brunate. Podróż w jedną stronę trwa około 7 minut, a za przejazd tam i z powrotem trzeba zapłacić 5,50 EUR.
W samym Brunate z pewnością warto wstąpić między innymi do niewielkiego Kościoła św. Andrzeja (wł. Chiesa di Sant’Andrea), ale bynajmniej nie on jest głównym powodem, dla którego powinniście odwiedzić to niewielkie zamieszkałe przez raptem nieco ponad tysiąc osób miasteczko. Głównym atutem tego miejsca jest bowiem fakt, że to właśnie stąd rozpościera się najpiękniejsza i najpełniejsza panorama Como. Taras widokowy znajduje się tuż przy wyjściu ze stacji kolejki, ale warto przespacerować się kawałek dalej, gdzie znaleźć można też inne punkty, z których widok będzie jeszcze lepszy, a i turystów nie powinno być już tam tak wielu.

Kościół w Brunate

Brunate i okolice

widok na miasto i jezioro
GDZIE WARTO ZJEŚĆ?
Zarówno spacerując w pobliżu jeziora, jak również zwiedzając Stare Miasto, natkniecie się na bardzo wiele różnych knajpek i restauracji, których właściciele będą Was ochoczo zapraszali do środka. Wystrzegajcie się jednak tych miejsc, co do których na pierwszy rzut oka widać, że są nastawione tylko i wyłącznie na czerpanie zysków z turystów. Jakość serwowanych posiłków może być tam bowiem niezbyt wysoka.
Zdecydowanie najlepszym wyborem w Como jest restauracja L’orologio, która jest położona nieco na uboczu, przy ulicy Via Ugo Foscolo, niedaleko stacji kolejowej. Miejsce absolutnie godne polecenia – ceny bardzo przyzwoite, jedzenie naprawdę smakowite, a przy stolikach w znacznej mierze nie turyści, a lokalni mieszkańcy, którzy przychodzą tu na obiad.
—
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!
Piękne Como, ciekawe czy jeden dzień by mi starczył, bo ja chodzę jak ślimak 🙂
Dobra stronka, będę odwiedzała 🙂
Zdecydowanie jeden dzień wystarczy, nawet jak ktoś będzie zwiedzał bardzo powoli, zatrzymywał się co kilka metrów i zwracał uwagę na każdy zakamarek 🙂
Czy bilety zakupione na pociąg przez internet również kasujemy jakoś?
Normalnie jak bilet kupujesz w kasie to musisz go skasować przechodząc przez bramkę na peron. Jeśli mnie pamięć nie myli, to mając wydrukowany bilet kupiony wcześniej przez internet pokazałem go pracownikowi, który byl w pobliżu i wtedy nam otworzyli bramkę 🙂