WATYKAN. Co zobaczyć? Plan zwiedzania najmniejszego państwa na świecie

Watykan

Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego, a także najmniejsze pod względem powierzchni oraz liczby ludności niezależne państwo na świecie. Miejsce to każdego roku jest celem pielgrzymek i wycieczek milionów ludzi, także z Polski. Przybywają tu oni w celach religijnych bądź czysto turystycznych. To właśnie w Watykanie można bowiem nie tylko zobaczyć papieża Franciszka przemawiającego ze słynnego okna papieskiego, ale też pomodlić się przy grobie Jana Pawła II bądź obejrzeć ogromną kolekcję dzieł sztuki zgromadzonych w znakomitych Muzeach Watykańskich.

Jak zaplanować wycieczkę do Watykanu? Co warto zobaczyć w Watykanie? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Dojazd do Watykanu

Choć Watykan jest naprawdę niewielkich rozmiarów, to jest on osobnym państwem, z własnym ustrojem politycznym, systemem prawnym i urzędami. Kraj ten stanowi malutką enklawę na terenie Rzymu. Planując wycieczkę do stolicy Włoch, powinno się odwiedzić również Watykan.

Watykan jest położony niedaleko centrum historycznego Rzymu i można tu dojść pieszo. Wówczas idąc ze Starego Miasta kierujcie się najpierw na Zamek św. Anioła (Castel Sant’Angelo), a stamtąd już bezpośrednio poprzez Via della Conciliazione aż do Placu św. Piotra.

W okolice Watykanu możecie także dojechać metrem. Stacja metra Ottaviano znajduje się w odległości kilkuset metrów od Placu św. Piotra. Dojeżdża tu czerwona linia metra A, która zatrzymuje się też m.in. przy takich ważnych punktach Rzymu jak Plac Hiszpański czy główny dworzec kolejowy Termini. Jeżeli do Watykanu podróżujecie z dworca Termini, to wsiądźcie do metra w kierunku Battistini i wysiądźcie na szóstej stacji.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Watykanu?

To zależy od tego, na jak długo przyjeżdżacie do Rzymu. Wersja minimum to samo przyjście na Plac św. Piotra i zobaczenie Bazyliki św. Piotra z zewnątrz. Na to wystarczy Wam pół godziny. Wersja bardziej optymalna powinna obejmować też wejście do środka bazyliki oraz na jej kopułę. Na to będziecie potrzebowali ok. 2-3 godzin, chyba że zastanie Was bardzo duża kolejka, to wtedy odpowiednio dłużej. Pół dnia lub nawet cały dzień zajmie Wam zwiedzanie, jeśli zdecydujecie się ponadto na wstąpienie do Muzeów Watykańskich. Jeśli zaś chcecie zobaczyć jeszcze więcej, to skierujcie się także do Ogrodów Watykańskich – w to miejsce nie dociera większość turystów.

Zobacz również:

RZYM. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Watykan – co warto zobaczyć?

1. Plac św. Piotra

To miejsce zna chyba każdy, przynajmniej z transmisji telewizyjnych. Plac św. Piotra (Piazza San Pietro) to główny punkt Watykanu i to właśnie tutaj najlepiej jest rozpocząć zwiedzanie. Plac został zaprojektowany w połowie XVII wieku przez znanego włoskiego architekta Giovanniego Berniniego. Rozciąga się on od Bazyliki św. Piotra do wspomnianej już Via della Conciliazione.

Najbardziej charakterystycznym elementem placu jest otaczająca go ogromna czterorzędowa kolumnada składająca się z 284 kolumn i zwieńczona 140 posągami świętych. Co ciekawe, jeden z tych posągów przedstawia polskiego świętego Jacka Odrowąża. W centrum placu stoi egipski obelisk pochodzący z XIII w. p.n.e., a na jego szczycie umieszczone zostały relikwie Krzyża Świętego. Poza tym, znajdują się tu również dwie charakterystyczne XVII-wieczne bliźniacze fontanny ustawione symetrycznie względem siebie.

Najwięcej wiernych oraz turystów odwiedza Plac św. Piotra w niedzielę. To właśnie wtedy punktualnie o godz. 12 papież ukazuje się w tzw. oknie papieskim (szukajcie go po prawej stronie od fasady bazyliki). Głowa Kościoła odmawia razem ze zgromadzonymi modlitwę Anioł Pański, a wydarzenie to jest pokazywane w mediach na całym świecie. Poza niedzielnym nabożeństwem, na Placu św. Piotra ma również miejsce wiele innych wydarzeń. Odbywają się tu chociażby cotygodniowe papieskie audiencje generalne (w każdą środę), droga krzyżowa czy pasterka. Tysiące wiernych gromadzą się tu również podczas uroczystości kanonizacyjnych czy beatyfikacyjnych, a także przy okazji wyboru nowego papieża.

Informacje praktyczne

W niedzielnej modlitwie Anioł Pański możecie wziąć udział także Wy i jest to oczywiście całkowicie darmowe. Dla osób wierzących możliwość zobaczenia papieża jest z pewnością ogromnym przeżyciem, a sam papież jest zawsze witany przez zgromadzonych z wielkim entuzjazmem i z wielkimi brawami. Ze względu na dużą liczbę osób w niedzielę na Plac św. Piotra najlepiej jest jednak przybyć z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza że właśnie wtedy cały plac jest ogrodzony, a przy wejściu należy poddać się kontroli bezpieczeństwa. Z tego też powodu, jeśli interesuje Was samo zwiedzanie Watykanu, a nie udział w modlitwie, to najlepiej zaplanujcie je sobie na inny dzień tygodnia.

Watykan
Watykan
Watykan
Watykan

2. Bazylika św. Piotra i grób Jana Pawła II

Bazylika św. Piotra (Basilica di San Pietro) jest drugim największym kościołem na świecie. Ma ona powierzchnię 23 tys. m2, a w jednym momencie może pomieścić ponad 50 tys. wiernych! Świątynia łącząca w sobie cechy renesansu i baroku została poświęcona w 1626 roku. Powstała ona w miejscu stojącego tu niegdyś znacznie mniejszego kościoła pochodzącego z IV wieku. Według tradycji to właśnie tutaj miało znajdować się niegdyś miejsce pochówku św. Piotra, który jest uznawany za pierwszego papieża. Jego grób, podobnie jak groby innych papieży, jest umieszczony obecnie pod ołtarzem głównym bazyliki.

Do Bazyliki św. Piotra prowadzą szerokie marmurowe schody. Po wejściu do środka z pewnością przytłoczy Was nie tylko rozmiar tej świątyni, ale też rozmach, z jakim została wykonana. Wszechobecne złoto i brąz oraz liczne rzeźby i zdobienia naprawdę robią wrażenie. W centrum bazyliki znajduje się ołtarz papieski. Nad nim na wysokości 29 metrów wznosi się baldachim wykonany przez Giovanniego Berniniego. Do jego zrobienia artysta wykorzystał brąz skradziony z elewacji Panteonu! Poza tym, w całej świątyni zostały umieszczone liczne ołtarze, kaplice, grobowce i sarkofagi. W bazylice można też podziwiać słynną Pietę watykańską autorstwa Michała Anioła wyeksponowaną w prawej nawie za szybą pancerną. Wykonane z marmuru i znane na całym świecie dzieło przedstawia Maryję trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża martwego Jezusa.

Celem wycieczek pielgrzymów i turystów jest też oczywiście grób Jana Pawła II. Papież-Polak, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku, początkowo spoczął w Grotach Watykańskich, czyli w podziemiach bazyliki obok swoich poprzedników. 2 maja 2011 roku, czyli dzień po beatyfikacji, jego trumna została wyjęta z grot i przeniesiona do nowego grobu. Znajduje się on w prawej nawie Bazyliki św. Piotra – w kaplicy św. Sebastiana (pomiędzy Pietą i Kaplicą Najświętszego Sakramentu). Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że stara płyta nagrobna została przetransportowana do Polski i przekazana do Sanktuarium Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach.

Informacje praktyczne

Wejście na teren Bazyliki św. Piotra jest darmowe. Można ją zwiedzać codziennie, ale zwłaszcza w weekendy oraz w wakacje należy spodziewać się tłumów turystów napierających do środka. Z tego powodu najlepiej jest tu przybyć poza sezonem lub w godzinach porannych, wkrótce po otwarciu. Przed wejściem do bazyliki trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Odbywa się ona w wyznaczonym do tego miejscu przy kolumnadzie na Placu św. Piotra. Zazwyczaj przed punktem kontroli ustawia się spora kolejka oczekujących.

Watykan
Watykan
Watykan
Watykan
Watykan
Watykan

3. Wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra

Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra warto uzupełnić o wejście na jej kopułę. Znajduje się tam taras widokowy, z którego rozpościera się imponująca panorama całego Watykanu i Rzymu. Monumentalna kopuła wznosi się nad ołtarzem głównym świątyni na wysokości ponad 130 metrów i ma 42 metry szerokości. Od wewnątrz jest ona pokryta pięknymi freskami i jest to dzieło między innymi Michała Anioła.

Choć z perspektywy osoby stojącej na Placu św. Piotra kopuła wcale nie wygląda na bardzo dużą (jest w dużym stopniu przysłonięta przez równie okazałą fasadę świątyni), to jej wielkość i dostojeństwo z pewnością ujrzycie z oddali, zwłaszcza że całą bazylikę razem z kopułą dobrze widać z wielu różnych punktów w Rzymie i jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Wiecznego Miasta.

Informacje praktyczne

W przeciwieństwie do zwykłego zwiedzania bazyliki, wejście na kopułę jest atrakcją płatną. Aby z niej skorzystać również należy przejść przez wspomnianą już kontrolę bezpieczeństwa przy kolumnadzie na Placu św. Piotra. Kasa biletowa jest dosyć dobrze oznaczona. Idąc już po kontroli w kierunku wejścia do bazyliki należy przed schodami do świątyni odbić w prawo. Biletów nie kupuje się wcześniej przez internet.

Wejście na kopułę jest dostępne w dwóch wariantach:

  • pieszo schodami – do pokonania jest łącznie 551 schodów – cena biletu to 8 EUR,
  • najpierw windą i potem jeszcze schodami – do pokonania jest 320 schodów – cena biletu to 10 EUR.

Jak widać, nawet jeśli wybierzecie wariant z windą, to i tak część trasy będziecie musieli pokonać wchodząc po schodach. Warto pamiętać, że wcale nie są one proste i przyjemne. Schody oraz korytarze prowadzące przez kopułę są bowiem momentami bardzo wąskie i strome, co nie zmienia jednak faktu, że także osoby niezbyt aktywne fizycznie powinny dać sobie z nimi radę, choć może to być dla nich niemały wysiłek. Widok z tarasu na szczycie kopuły jest naprawdę fantastyczny i zdecydowanie warty włożonego trudu.

Zejście z kopuły odbywa się w analogiczny sposób jak wejście, z tym że korzysta się ze schodów lub schodów i windy zlokalizowanych po przeciwnej stronie kopuły i prowadzących bezpośrednio do środka bazyliki. Jeśli więc faktycznie planujecie wchodzenie na kopułę, to zróbcie to przed wizytą w samej bazylice, a po zejściu na dół rozpocznijcie zwiedzanie wnętrza kościoła.

Widok z kopuły bazyliki prezentuje się tak:

Watykan
Watykan
Watykan

4. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska

Muzea Watykańskie (Musei Vaticani) to przeogromna placówka będąca tak naprawdę kompleksem skupionych w jednym miejscu ponad 50 muzeów i galerii. Prezentują one liczne dzieła sztuki gromadzone przez setki lat przez poszczególnych papieży. Jest to obiekt, który zdecydowanie warto odwiedzić, o ile na zwiedzanie Watykanu macie zaplanowane nieco więcej czasu. W Muzeach Watykańskich można bowiem spędzić nawet kilka godzin lub cały dzień, a i tak nie ma choćby najmniejszych szans na to, że uda Wam się za jednym razem zobaczyć całą ekspozycję. Właśnie dlatego najlepiej jest wcześniej pomyśleć o tym, co właściwie chce się tu zobaczyć.

Oto najważniejsze i najciekawsze miejsca w Muzeach Watykańskich:

  • Pinakoteka – od niej najczęściej rozpoczyna się zwiedzanie. Znajdują się tu liczne dzieła sztuki znane na całym świecie. Zobaczycie tu dzieła takich artystów jak Rafael, Leonardo da Vinci, Tycjan, Caravaggio czy Domenichino;
  • Sala Sobieskiego – tutaj został wyeksponowany obraz Jana Matejki Jan Sobieski pod Wiedniem. Dzieło to przedstawia scenę, podczas której polski król siedząc na koniu wręcza wysłannikowi papieża list z wiadomością o pokonaniu wojsk tureckich. Obraz ten został podarowany przez Jana Matejkę papieżowi Leonowi XIII w 200. rocznicę bitwy;
  • Muzeum Pio-Clementino – prezentuje ono sporych rozmiarów kolekcję rzeźb antycznych, zarówno greckich jak i rzymskich. Najważniejszymi dziełami są tutaj Grupa Laokoona, Apollo Belwederski czy też Tors Belwederski;
  • Muzeum Chiaramonti – również znajdziecie tu wiele rzeźb antycznych, spośród których najbardziej znaną jest August z Prima Porta;
  • Stanze Watykańskie (Komnaty Rafaela) – są to dawne reprezentacyjne apartamenty papieskie. Można w nich zobaczyć freski namalowane przez Rafaela i jego uczniów. Najważniejszymi dziełami są tutaj Szkoła Ateńska, Dysputa o Najświętszym Sakramencie oraz Parnas;
  • Galeria Map – to jedna z najciekawszych części Muzeów Watykańskich. W tej bogato zdobionej sali znajdują się malowane mapy prezentujące topografię Włoch i regionu Morza Śródziemnego. Obrazy te pochodzą z XVI wieku. Zebrane w jednym miejscu jeden obok drugiego pokazują, że nawet kartografia może stać się dziełem sztuki;
  • Muzeum Egipskie – gromadzi ono liczne zabytki i dzieła sztuki pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenie Egiptu;
  • Muzeum Misyjno-Etnologiczne – jest ono poświęcone historii różnych religii w poszczególnych krajach pozaeuropejskich.

Częścią Muzeów Watykańskich jest też Kaplica Sykstyńska (Cappella Sistina). To właśnie ona jest jednym z głównych celów większości wycieczek do Watykanu. Ta przepięknie ozdobiona licznymi freskami sala została wybudowana w XV wieku na polecenie papieża Sykstusa IV. Odbywają się w niej ważne uroczystości kościelne, a podczas konklawe wybierani są papieże. Najważniejszymi malowidłami zdobiącymi kaplicę są te autorstwa Michała Anioła, w tym Sąd Ostateczny pokrywający ścianę za głównym ołtarzem oraz Stworzenie Adama w centralnej części sklepienia.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Informacje praktyczne

Zwiedzanie Muzeów Watykańskich (wraz z Kaplicą Sykstyńską) jest odpłatne. Bilet umożliwiający oglądanie całej ekspozycji kosztuje 17 EUR. Teoretycznie bilety można zakupić na miejscu w kasie. W praktyce oznacza to jednak stanie w długich kolejkach i zazwyczaj i tak nie ma już żadnych wolnych wejściówek. Dlatego najlepiej jest nabyć je wcześniej przez internet. Strona muzeum jest bardzo intuicyjna i przyjazna, a bilety kupuje się na określony dzień i określoną godzinę. W muzeum warto stawić się chwilę przed czasem, ponieważ także tutaj należy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa.

Planując wizytę w Muzeach Watykańskich trzeba pamiętać, że główne wejście, którym wchodzimy do środka, wcale nie znajduje się przy Placu św. Piotra, tylko przy ulicy Viale Vaticano, a więc od zupełnie innej strony. Na terenie muzeów jest dozwolone robienie zdjęć (bez użycia lampy błyskowej), ale w Kaplicy Sykstyńskiej jest to surowo zabronione, a zakaz ten jest ściśle przestrzegany przez ochronę. W Kaplicy Sykstyńskiej należy ponadto zachować ciszę i powagę, gdyż jest to miejsce modlitwy.

Watykan
Watykan
Watykan
Watykan
Watykan

5. Ogrody Watykańskie

Jeszcze innym ważnym miejscem w Watykanie są Ogrody Watykańskie (Giardini Vaticani). Choć zajmują one niemal 2/3 powierzchni Watykanu, to w porównaniu z bazyliką czy muzeami dociera tu jednak stosunkowo niewiele turystów. Na tych, którym uda się tu przybyć, czeka piękna, często egzotyczna i rzadka, roślinność, a także liczne rzeźby, fontanny i tarasy widokowe.

Informacje praktyczne

Zwiedzanie ogrodów jest możliwe wyłącznie w grupie z przewodnikiem i nie jest to niestety tania atrakcja. Wycieczka po ogrodach trwa 2 godziny, a bilet, który kupuje się wcześniej przez internet na określoną godzinę, kosztuje 32 EUR. Na bilecie tym można też potem wejść bez żadnych dodatkowych opłat do Muzeów Watykańskich. Jeśli dysponujecie dużą ilością czasu i chcecie zwiedzić Watykan w sposób możliwie dokładny, to ogrody możecie oczywiście zobaczyć. W przeciwnym wypadku, jest to atrakcja, którą prawdopodobnie możecie sobie odpuścić.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *