BENALMÁDENA. Wypoczynek w nadmorskim kurorcie na Costa del Sol

Benalmádena
Benalmádena

Benalmádena budzi mieszane odczucia. W pewnym sensie bowiem jest to po prostu jeden z wielu kurortów na Costa del Sol, w którym z każdym rokiem powstają coraz to nowsze hotele i który będzie dobrym kierunkiem dla osób chcących przede wszystkim odpocząć, poleżeć na plaży czy pójść na imprezę. Ot tyle, nic specjalnego. Z drugiej jednak strony bardzo bliskie sąsiedztwo Malagi, zróżnicowane ukształtowanie terenu, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz liczne atrakcje sprawiają, że także ta niewielka miejscowość może być całkiem ciekawym kierunkiem podróży oraz że na brak zajęć nie będziecie tu narzekać, i to bez względu na to, czy przyjedziecie tu ze znajomymi czy z rodziną i małymi dziećmi. Co więc warto zobaczyć w mieście, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było raptem małą spokojną wioską rybacką? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

 

PODSTAWOWE INFORMACJE

Zacznijmy jednak od początku. Sama Benalmádena to obecnie miasto liczące kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, które położone jest około 20 km na zachód od Malagi, pomiędzy Torremolinos i Fuengirolą. Oczywiście w sezonie wakacyjnym ludzi jest tu nawet kilkakrotnie więcej, a miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów z całej Europy, którzy nastawieni są przede wszystkim na wypoczynek i dobrą zabawę. Przez lata miasto zyskało opinię miejsca, które nigdy nie śpi, a oferta hoteli, restauracji, klubów nocnych czy obiektów rozrywkowych jest tutaj naprawdę różnorodna (co oczywiście dla wielu podróżników wcale nie będzie zaletą, bo w tych najbardziej turystycznych miejscach nie pozostało już zbyt wiele z niegdysiejszej atmosfery typowego hiszpańskiego miasteczka).

Jeśli planujecie przyjazd do Andaluzji, to zajrzyjcie również do pozostałych tekstów na blogu, w których zostały opisane inne równie ciekawe miejsca do zobaczenia w tym regionie, takie jak chociażby:

 

CO WARTO ZOBACZYĆ? – PRZEGLĄD NAJCIEKAWSZYCH ATRAKCJI

Benalmádena składa się zasadniczo z trzech dzielnic, z których każda zupełnie różni się od pozostałych. Są to:

  • Benalmádena Pueblo,
  • Benalmádena Costa,
  • Benalmádena Arroyo de la Miel.

 

BENALMÁDENA PUEBLO

Najstarszą i zarazem położoną najdalej od wybrzeża częścią miasta jest dzielnica Benalmádena Pueblo. To miejsce jest zdecydowanie najmniej turystyczne i znajdziecie tu jakże charakterystyczną dla całej Andaluzji niewysoką białą zabudowę poprzecinaną wąskimi krętymi uliczkami. Jest to obowiązkowy kierunek dla wszystkich tych, którzy odwiedzając tę miejscowość chcieliby mimo wszystko móc poczuć prawdziwy hiszpański małomiasteczkowy klimat z dala od tłumów turystów.

Nie zmienia to jednak oczywiście faktu, że także tutaj różnego rodzaju atrakcji nie brakuje, a do najciekawszych z nich należy zaliczyć motylarium (hiszp. Mariposario Benalmádena) oraz zamek Colomares (hiszp. Castillo de Colomares). Zwłaszcza ten drugi obiekt jest szczególnie ciekawy, gdyż wygląda co najmniej tak, jakby pochodził z jakiejś bajki, a tak naprawdę z zamkiem nie ma nic wspólnego, bo żaden władca nigdy w nim nie mieszkał. Wbrew pozorom budowlę tę wzniesiono dopiero pod koniec XX wieku i miało to być swoistego rodzaju upamiętnienie wyprawy Kolumba oraz odkrycia przez niego Ameryki.

 

BENALMÁDENA COSTA

Znacznie nowszą i znacznie bardziej nowoczesną częścią miasta jest Benalmádena Costa, czyli jak sama nazwa wskazuje, ta dzielnica, która rozciąga się wzdłuż wybrzeża. To właśnie tutaj życie toczy się 24 godziny na dobę i również tutaj znajdziecie mnóstwo hoteli, barów czy klubów nocnych. Do najważniejszych miejsc zalicza się tu przede wszystkim port morski (hiszp. Puerto Marina), który składa się z kilku sztucznych wysepek połączonych ze sobą niewielkimi czerwonymi mostkami. Cumują tu setki łódek i jachtów, a na urlopowiczów czekają wszelakiego rodzaju atrakcje i różne formy rozrywki.

W Benalmádena Costa znajdują się również oceanarium Sea Life, delfinarium Selwo Marina oraz park miejski La Paloma. Oczywiście są tu też kilometry pięknych plaż, a przy jednej z nich Waszą uwagę na pewno zwróci charakterystyczna czerwona bryła zamku El Bil Bil (hiszp. Castillo El Bil Bil), który został zbudowany w latach 30. XX wieku i który obecnie jest siedzibą miejskiego centrum kultury. Na pewno będzie to piękna sceneria do zrobienia sobie niejednego fajnego zdjęcia z wakacji!

plaża Benalmádena Costa

plaża Benalmádena Costa

plaża Benalmádena Costa

plaża Benalmádena Costa

 

BENALMÁDENA ARROYO DE LA MIEL

Trzecią dzielnicą, stanowiącą niejako łącznik pomiędzy dwiema pozostałymi, jest centralnie położona Benalmádena Arroyo de la Miel. Ta część miasta jest o tyle ważna, że po pierwsze przyjeżdżając pociągiem do Benalmádeny wysiadacie właśnie na stacji Benalmádena – Arroyo de la Miel, a po drugie znajduje się tu jedna z najważniejszych atrakcji całego Costa del Sol, czyli kolejka linowa Teleférico de Benalmádena, która łączy miasto z położonym na wysokości 771 m n.p.m. szczytem Calamorro. Trasa kolejki mierzy ponad 5 km długości, a sama podróż w jedną stronę trwa około 15 minut. Ze szczytu można natomiast podziwiać przepiękny widok na wybrzeże Costa del Sol. Panorama wybrzeża robi naprawdę ogromne wrażenie, a co więcej, w bezchmurny dzień będziecie w stanie dostrzec stąd nawet linię brzegową Afryki. Transport kolejką w dwie strony kosztuje około 15 EUR.

Benalmádena Arroyo de la Miel, w tle szczyt Calamorro

Benalmádena Arroyo de la Miel, w tle szczyt Calamorro

Na samym szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, a tym, co może Was zainteresować, jest także orli ogród (hiszp. Jardín de las Aguilas), czyli niewielki rezerwat ptaków drapieżnych, w którym codziennie o godz. 13 odbywają się pokazy z udziałem tych zwierząt. Sam wstęp do ogrodu oraz udział w pokazie są całkowicie bezpłatne (trzeba tylko ponownie okazać bilet, który uprawniał Was do przejazdu kolejką).

panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro

panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro

panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro

panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro

panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro

panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZYJAZDU

Do Benalmádeny stosunkowo łatwo dojedziecie, o ile spędzacie urlop w Maladze lub jakiejkolwiek innej pobliskiej miejscowości. Najwygodniejszą opcją transportu jest linia C-1 kolejki podmiejskiej, która łączy centrum Malagi (stacja Málaga-María Zambrano) z lotniskiem oraz innymi miasteczkami położonymi wzdłuż wybrzeża Costa del Sol. Sama podróż na trasie Malaga – Benalmádena trwa około 30 minut, a jej koszt to nieco ponad 2 EUR w jedną stronę.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *