BENALMÁDENA. Popularny kurort w Hiszpanii. Co zobaczyć w jeden dzień?

Benalmádena

Benalmádena budzi mieszane odczucia. Jest to bowiem po prostu jeden z wielu kurortów na Costa del Sol. Z każdym rokiem powstają tu coraz nowsze hotele i będzie to dobry kierunek dla osób, które chcą przede wszystkim odpocząć, poleżeć na plaży czy pójść na imprezę. Ot tyle, nic specjalnego. Z drugiej jednak strony miejscowość ta posiada wiele atutów. Są to: bardzo bliskie sąsiedztwo Malagi, zróżnicowane ukształtowanie terenu, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz liczne atrakcje. Sprawiają one, że może to być całkiem ciekawy kierunek podróży. Na pewno nie będziesz tu narzekał na brak zajęć.

Co więc warto zobaczyć w mieście, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu było małą spokojną wioską rybacką? Jakie są atrakcje w Benalmádenie! Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Gdzie leży Benalmádena?

Benalmádena to obecnie miasto liczące kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Jest ono położone około 20 km na zachód od Malagi, pomiędzy Torremolinos i Fuengirolą. Oczywiście w sezonie wakacyjnym ludzi jest tu nawet kilkakrotnie więcej. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów z całej Europy. Przez lata Benalmádena zyskała opinię miasta, które nigdy nie śpi, a oferta hoteli, restauracji, klubów nocnych i obiektów rozrywkowych jest tu naprawdę różnorodna.

Oczywiście dla wielu z nas to wcale nie musi być zaleta. W tych najbardziej turystycznych miejscach nie pozostało już bowiem zbyt wiele z niegdysiejszej atmosfery typowego hiszpańskiego miasteczka.

Odkryj również inne ciekawe miasta w Andaluzji:

Benalmádena atrakcje – co warto zobaczyć?

Benalmádena składa się zasadniczo z trzech dzielnic. Każda z nich jest zupełnie inna i różni się od pozostałych. Są to: Benalmádena Pueblo, Benalmádena Costa oraz Benalmádena Arroyo de la Miel.

1. Benalmádena Pueblo

Najstarszą i zarazem położoną najdalej od wybrzeża częścią miasta jest dzielnica Benalmádena Pueblo. To miejsce jest zdecydowanie najmniej turystyczne i znajdziesz tu jakże charakterystyczną dla całej Andaluzji niewysoką białą zabudowę poprzecinaną wąskimi krętymi uliczkami. Musisz to miejsce zobaczyć, jeśli zależy Ci na tym, aby choć przez chwilę poczuć hiszpański małomiasteczkowy klimat z dala od tłumów turystów.

Nie zmienia to jednak faktu, że także tutaj znajdują się różne atrakcje. Najciekawsze z nich to motylarium (hiszp. Mariposario Benalmádena) oraz zamek Colomares (hiszp. Castillo de Colomares). Zwłaszcza ten drugi obiekt jest szczególnie interesujący. Wygląda on co najmniej tak, jakby pochodził z jakiejś bajki, a tak naprawdę z zamkiem nie ma nic wspólnego, bo żaden władca nigdy w nim nie mieszkał. Budowlę tę wzniesiono pod koniec XX wieku. Miała ona upamiętniać wyprawę Kolumba oraz odkrycie przez niego Ameryki.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2. Benalmádena Costa

Znacznie nowszą i znacznie bardziej nowoczesną częścią miasta jest Benalmádena Costa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dzielnica, która rozciąga się wzdłuż wybrzeża. To właśnie tutaj życie toczy się 24 godziny na dobę i również tutaj znajduje się dużo hoteli, barów czy klubów nocnych. Do najważniejszych miejsc zalicza się tu przede wszystkim port morski (hiszp. Puerto Marina). Składa się on z kilku sztucznych wysepek połączonych ze sobą niewielkimi czerwonymi mostkami. Cumują tu setki łódek i jachtów, a na turystów czekają różnego rodzaju atrakcje.

W Benalmádena Costa możesz odwiedzić oceanarium Sea Life, delfinarium Selwo Marina oraz park miejski La Paloma. Oczywiście są tu też kilometry pięknych plaż. Przy jednej z nich zwróć uwagę na charakterystyczną czerwoną bryłę zamku El Bil Bil (hiszp. Castillo El Bil Bil). Został on zbudowany w latach 30. XX wieku, a obecnie jest siedzibą miejskiego centrum kultury. Na pewno będzie to piękna sceneria do pamiątkowych zdjęć z wakacji!

plaża Benalmádena Costa
plaża Benalmádena Costa

3. Benalmádena Arroyo de la Miel

Trzecią dzielnicą jest centralnie położona Benalmádena Arroyo de la Miel. Stanowi ona niejako łącznik pomiędzy dwiema pozostałymi dzielnicami. To właśnie tutaj zazwyczaj rozpoczyna się zwiedzanie miasta. Na stacji Benalmádena – Arroyo de la Miel zatrzymuje się bowiem pociąg z Malagi.

Tutaj też znajduje się dolna stacja kolejki linowej Teleférico de Benalmádena. To jedna z najważniejszych atrakcji całego Costa del Sol. Kolejka łączy miasto z położonym na wysokości 771 m n.p.m. szczytem Calamorro. Trasa kolejki mierzy ponad 5 km długości, a podróż w jedną stronę trwa około 15 minut. Ze szczytu można podziwiać przepiękny widok na wybrzeże Costa del Sol. Panorama wybrzeża robi naprawdę ogromne wrażenie. W bezchmurny dzień będziesz w stanie dostrzec stąd nawet linię brzegową Afryki. Transport kolejką w dwie strony kosztuje około 15 EUR.

Benalmádena Arroyo de la Miel, w tle szczyt Calamorro

Na szczycie Calamorro znajduje się kilka punktów widokowych. Ciekawym miejscem jest tu także orli ogród (hiszp. Jardín de las Aguilas), czyli niewielki rezerwat ptaków drapieżnych. Codziennie o godz. 13 odbywają się w nim pokazy z udziałem tych zwierząt. Do udziału w pokazie uprawnia bilet na kolejkę linową, który trzeba ponownie okazać do wglądu.

panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro
panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro
panorama Costa del Sol widziana ze szczytu Calamorro

Jak dojechać?

Do Benalmádeny bardzo łatwo dojedziesz z Malagi lub innych pobliskich miejscowości. Kursuje tu linia C-1 kolejki podmiejskiej, która łączy centrum Malagi (stacja Málaga-María Zambrano) z lotniskiem oraz innymi miasteczkami na Costa del Sol. Podróż na trasie Malaga – Benalmádena trwa około 30 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje nieco ponad 2 EUR.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *