MONOPOLI. Nieodkryte miasto we włoskiej Apulii. Zwiedzanie. Co zobaczyć?

Monopoli

Monopoli to jedna z mniej znanych i mniej popularnych miejscowości we włoskiej Apulii. Mieszka tu ok. 50 tysięcy osób. Miasto jest często pomijane przez turystów, którzy najczęściej wybierają takie miejsca jak Bari, Polignano a Mare, Alberobello czy Ostuni. Nie oznacza to jednak, że w Monopoli nie ma nic ciekawego. Największym atutem tego miasta jest jego autentyczność i prawdziwość. Mimo że nie znajdziecie tu znanych zabytków i atrakcji, to na pewno zdołacie poczuć klimat typowego włoskiego miasta. Wystarczy, że przejdziecie się niespiesznie uliczkami tutejszej starówki bądź nadmorskim deptakiem.

Co zobaczyć i zwiedzić w Monopoli? Jakie są tu atrakcje? Czy warto przyjechać do Monopoli? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytacie o tym w poniższym tekście.

Monopoli – co zobaczyć?

1. Centro Storico – klimatyczne Stare Miasto

Zwiedzanie Monopoli zacznijcie od przechadzki ulicami Starego Miasta. Centro Storico to miejsce naprawdę bardzo urokliwe. Znajdziecie tu wiekowe białe kamienice zbudowane z wapienia, mnóstwo wąskich i krętych uliczek oraz klimatyczne placyki, dziedzińce i podwórka. To właśnie tutaj życie mieszkańców toczy się w swoim naturalnym niespiesznym tempie. Zwiedzając Stare Miasto w Monopoli warto tak po prostu przespacerować się bez większego planu. W ten sposób będziecie chłonąć niezwykłą, a zarazem zupełnie zwyczajną, atmosferę tego miejsca.

Najważniejszym zabytkiem w Monopoli jest katedra Maria Santissima della Madia (wł. Cattedrale Maria Santissima della Madia). Ta zabytkowa rzymskokatolicka bazylika powstała w XII-XV wieku, a potem została ponownie wzniesiona w I połowie XVIII wieku. Ze świątynią wiąże się legenda, zgodnie z którą pierwotnie zabrakło drewnianych belek potrzebnych do ukończenia kościoła. Cud wydarzył się jednak w 1117 roku, kiedy to do tutejszego portu samotnie przypłynęła tratwa z ikoną Madonny. Belki z tratwy wykorzystano do budowy dachu katedry, a Madonna della Madia została jej patronką.

Inne kościoły w Monopoli, które warto zobaczyć, to:

  • Kościół św. Teresy (wł. Chiesa Santa Teresa d’Avila),
  • Kościół św. Franciszka z Asyżu (wł. Chiesa San Francesco d’Assisi),
  • Kościół św. Dominika (wł. Chiesa San Domenico).

Koniecznie wstąpcie też na Plac Garibaldiego (wł. Piazza Giuseppe Garibaldi). To jeden z głównych placów centrum historycznego Monopoli. To właśnie tutaj chętnie spotykają się ze sobą mieszkańcy miasta. Zwłaszcza wieczorami poczujecie tu prawdziwy autentyczny klimat południowych Włoch. Z tego miejsca dosłownie kilka kroków dzieli Was od starego portu, nadmorskiej promenady czy miejskiej plaży.

2. Porto Antico – wizytówka Monopoli

Jednym z najbardziej typowych dla Monopoli krajobrazów jest ten przedstawiający urokliwy stary port (wł. Porto Antico). Jego charakterystycznym symbolem są kolorowe łódki zacumowane przy brzegu. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. Zrobicie tu sobie niejedno piękne zdjęcie z wakacji.

Będąc tutaj warto też wstąpić na sąsiadujący z przystanią falochron. Na jego końcu znajduje się niewielka czerwona latarnia morska (wł. Faro Rosso). To właśnie stąd rozciąga się pełny krajobraz starego portu wraz ze wznoszącymi się tuż za nim zabudowaniami centrum historycznego.

Tuż obok portu wznosi się ponadto potężny Zamek Karola V (wł. Castello di Carlo V). Został on wybudowany w połowie XVI wieku, a jego obecny wygląd jest skutkiem przebudowy mającej miejsce sto lat później. Pierwotnie zamek pełnił przede wszystkim funkcje obronne, potem także mieszkalne. W I połowie XIX wieku mieściło się tu więzienie. Dziś jest to miejsce, w którym odbywają się różne wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście i całkiem niezłym punktem orientacyjnym.

Monopoli
Monopoli
Monopoli
Monopoli
Monopoli

3. Lungomare Santa Maria – nadmorska promenada

Od portu odchodzi nadmorski bulwar określany zwyczajowo jako Lungomare Santa Maria. Promenada ta jest bardzo popularnym wśród mieszkańców i turystów deptakiem. Wzdłuż niej nad samym brzegiem wznoszą się pozostałości po dawnych fortyfikacjach obronnych. Charakterystycznym elementem tych nadmorskich murów jest między innymi niewielki Bastion św. Marii (wł. Bastione di Santa Maria). Znajdują się tu dwie symboliczne armaty zwrócone w kierunku morza.

Monopoli
Monopoli
Monopoli

4. Cala Porta Vecchia – popularna miejska plaża

Przemierzając Lungomare Santa Maria (i oddalając się w ten sposób od portu) dojdziecie do punktu, w którym ten nadmorski deptak łączy się z niewielką uliczką Via S. Vito. Dojdziecie nią do najpopularniejszej miejskiej plaży. Jest nią malutka piaszczysto-kamienista plaża Cala Porta Vecchia (wł. Spiaggia Cala Porta Vecchia). Miejsce to pozwoli Wam miło spędzić czas i zażyć trochę słońca oraz morskich kąpieli. Mimo że w lato bywa tu naprawdę tłoczno, to jednak jest tu dość przyjemnie. Wielkim atutem tego miejsca jest jego położenie tuż obok Starego Miasta wraz z widokiem na mury obronne.

W całym Monopoli znajdują się też oczywiście inne plaże, takie jak chociażby Cala CozzePorto BiancoPorto RossoPorto NeroPorto Verde. Również one stanowią świetne miejsce do wypoczynku, mimo że położone są nieco dalej od ścisłego centrum.

Monopoli

Jak dojechać do Monopoli?

Monopoli jest położone w odległości ok. 45 km od Bari. Obie te miejscowości są połączone ze sobą linią kolejową. Pociąg kursuje z częstotliwością mniej więcej co godzinę, ale mogą występować różnice w zależności od pory dnia. Przejazd na trasie Bari Centrale – Monopoli trwa ok. 50 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje niespełna 4 EUR. Bilety można zakupić w automatach zlokalizowanych na każdym dworcu oraz poprzez stronę internetową. Na stronie znajdziecie również aktualny rozkład jazdy oraz wyszukiwarkę połączeń.

Do Monopoli dojedziecie również z wielu innych pobliskich miejscowości. Cały ten region jest dosyć dobrze skomunikowany. Oprócz pociągu do Waszej dyspozycji pozostają też autobusy. Trzecią opcją jest wynajęcie samochodu, co jest możliwe na lotnisku w Bari. Chcąc pokonać trasę Bari – Monopoli samochodem, należy kierować się na drogę SS16.

Centrum historyczne Monopoli uda Wam się obejść wzdłuż i wszerz pieszo. Także główna stacja kolejowa jest zlokalizowana w centrum miasta, w odległości ok. 1 km od Centro Storico.

Inne ciekawe miejsca w Apulii

Monopoli jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić. Na taką wizytę wystarczy Wam w zupełności jeden dzień, a nawet kilka godzin. Zwiedzanie Monopoli warto połączyć z wizytą w położonym nieopodal Polignano a Mare.

Oto inne ciekawe miejsca w Apulii, które warto zobaczyć:


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *