MONOPOLI. Nieodkryte miasto we włoskiej Apulii. Dokąd pójść i co zobaczyć?

Monopoli

Monopoli to jedna z mniej znanych i mniej popularnych miejscowości we włoskiej Apulii. Choć nie jest to wcale małe miasto (liczy sobie niemal 50 tysięcy mieszkańców), to jest ono często pomijane przez zagranicznych turystów, którzy najczęściej zatrzymują się w Bari (stolicy regionu) i stamtąd udają się do takich miejsc jak chociażby Polignano a Mare, Alberobello czy Ostuni. Nie oznacza to jednak, że w Monopoli nie czeka na Was nic ciekawego i że nie warto tu przyjechać! Największym atutem tego miejsca jest bez wątpienia jego autentyczność oraz prawdziwość, i mimo że nie znajdziecie tu może jakichś topowych zapierających dech w piersiach zabytków czy atrakcji, to wystarczy, że przejdziecie się niespiesznie uliczkami tutejszej starówki bądź nadmorskim deptakiem, a na pewno poczujecie klimat typowego włoskiego miasta oraz uszczkniecie trochę z rzeczywistego niepozorowanego życia jego mieszkańców.

 

CO ZOBACZYĆ W MONOPOLI?

1. Centro Storico – klimatyczne Stare Miasto

Zwiedzanie Monopoli zacznijcie od przechadzki ulicami Starego Miasta. Tutejsze Centro Storico jest miejscem naprawdę bardzo urokliwym, a tworzą je nie tylko wiekowe białe kamienice zbudowane z wapienia, ale też wąskie i często kręte uliczki czy bardzo klimatyczne placyki, dziedzińce i podwórka, w których życie mieszkańców toczy się w swoim naturalnym niespiesznym tempie. Zwiedzając Stare Miasto w Monopoli warto tak po prostu, bez większego planu, przespacerować się i w ten sposób chłonąć niezwykłą (a zarazem zupełnie zwyczajną, normalną) atmosferę tego miejsca.

Jeśli chodzi o ciekawe zabytki i miejsca warte zobaczenia, na pewno należy wspomnieć o katedrze Maria Santissima della Madia (wł. Cattedrale Maria Santissima della Madia) – jest to zabytkowa rzymskokatolicka bazylika, która pierwotnie powstała w XII-XV wieku i potem została ponownie wzniesiona w I połowie XVIII wieku. Ze świątynią wiąże się legenda, zgodnie z którą pierwotnie zabrakło drewnianych belek potrzebnych do ukończenia kościoła. Cud wydarzył się jednak w 1117 roku, kiedy to do tutejszego portu samotnie przypłynęła tratwa z ikoną Madonny. Belki z tratwy wykorzystano do budowy dachu katedry, a Madonna della Madia została jej patronką.

Inne ciekawe kościoły w Monopoli, na które podczas spaceru warto zwrócić uwagę, to między innymi:

  • Kościół św. Teresy (wł. Chiesa Santa Teresa d’Avila),
  • Kościół św. Franciszka z Asyżu (wł. Chiesa San Francesco d’Assisi),
  • Kościół św. Dominika (wł. Chiesa San Domenico).

Koniecznie wstąpcie też na Plac Garibaldiego (wł. Piazza Giuseppe Garibaldi), który jest jednym z głównych placów centrum historycznego Monopoli. Jest to jeden z głównych punktów spotkań mieszkańców miasta i to między innymi właśnie tutaj, zwłaszcza wieczorami, poczujecie prawdziwy autentyczny klimat południowych Włoch. Z tego miejsca dosłownie kilka kroków dzieli Was od klimatycznego starego portu, nadmorskiej promenady czy popularnej miejskiej plaży.

Monopoli

Monopoli

Monopoli

Monopoli

Monopoli

Monopoli

 

2. Porto Antico – wizytówka Monopoli

Jednym z najbardziej typowych dla Monopoli krajobrazów jest ten przedstawiający urokliwy stary port (wł. Porto Antico) z charakterystycznymi kolorowymi łódkami zacumowanymi przy brzegu. Miejsce to jest obecnie przede wszystkim bardzo przyjemnym terenem spacerowym, gdzie będziecie mogli zrobić sobie niejedno przepiękne zdjęcie z wakacji.

Będąc tutaj warto też wstąpić na sąsiadujący z przystanią falochron, na którego samym końcu znajduje się niewielka czerwona latarnia morska (wł. Faro Rosso). To właśnie stąd rozciąga się pełny krajobraz starego portu wraz ze wznoszącymi się tuż za nim zabudowaniami centrum historycznego.

Tuż obok portu, na samym początku falochronu, wznosi się ponadto potężny Zamek Karola V (wł. Castello di Carlo V), który został wybudowany w połowie XVI wieku i którego obecny wygląd jest skutkiem przebudowy mającej miejsce sto lat później. Pierwotnie zamek pełnił przede wszystkim funkcje obronne, potem także mieszkalne. W I połowie XIX wieku mieściło się tu więzienie, a dziś jest to miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju wystawy i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Zamek jest też obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie miasta i całkiem niezłym punktem orientacyjnym.

Monopoli

Monopoli

Monopoli

Monopoli

Monopoli

Monopoli

Monopoli

 

3. Lungomare Santa Maria – nadmorska promenada

Przy Zamku Karola V swój początek bierze nadmorski bulwar określany zwyczajowo jako Lungomare Santa Maria. Promenada ta jest obecnie bardzo popularnym wśród mieszkańców i turystów deptakiem, a wzdłuż niej wznoszą się nad samym brzegiem pozostałości po dawnych fortyfikacjach obronnych. Charakterystycznym elementem tych nadmorskich murów jest między innymi niewielki Bastion św. Marii (wł. Bastione di Santa Maria), gdzie znajdują się dwie symboliczne armaty zwrócone w kierunku morza.

Monopoli

Monopoli

Monopoli

 

4. Cala Porta Vecchia – popularna miejska plaża

Przemierzając Lungomare Santa Maria (i oddalając się w ten sposób od portu) dojdziecie do punktu, w którym ten nadmorski deptak łączy się z niewielką uliczką Via S. Vito. Ta z kolei powinna Was doprowadzić do najbardziej znanej i najbardziej popularnej miejskiej plaży, którą jest malutka piaszczysto-kamienista plaża Cala Porta Vecchia (wł. Spiaggia Cala Porta Vecchia). Miejsce to, zwłaszcza poza sezonem, pozwoli Wam miło spędzić czas i zażyć trochę słońca oraz morskich kąpieli. Mimo że w lato bywa tu naprawdę tłoczno, to jednak jest tu dość przyjemnie, a wielkim atutem tego miejsca jest jego położenie, tuż obok Starego Miasta oraz z widokiem na mury obronne.

W całym Monopoli znajdują się też oczywiście inne plaże, takie jak chociażby umiejscowione w klimatycznych zatoczkach: Cala CozzePorto BiancoPorto RossoPorto NeroPorto Verde. Również one stanowią świetne miejsce do wypoczynku, mimo że położone są nieco dalej od ścisłego centrum historycznego miasta.

Monopoli

 

JAK DOJECHAĆ DO MONOPOLI?

Monopoli jest położone w odległości ok. 45 km od Bari. Obie te miejscowości są połączone ze sobą linią kolejową, a sam pociąg kursuje z częstotliwością mniej więcej co godzinę (mogą występować różnice w zależności od pory dnia). Przejazd na trasie Bari Centrale – Monopoli trwa ok. 50 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje niespełna 4 EUR. Bilety można zakupić w automatach zlokalizowanych na każdym dworcu, a także m.in. poprzez stronę internetową. Na stronie znajdziecie również aktualne rozkłady jazdy oraz wyszukiwarkę połączeń, która może być bardzo przydatna w planowaniu podróży: www.trenitalia.com.

Oczywiście, do Monopoli dojedziecie również z wielu innych pobliskich miejscowości. Cały ten region jest dosyć dobrze skomunikowany, a oprócz pociągu do Waszej dyspozycji pozostają tu też różnego rodzaju autobusy. Trzecią opcją jest również wynajęcie samochodu, co jest możliwe chociażby na lotnisku w Bari. Chcąc pokonać trasę Bari – Monopoli właśnie samochodem, należy kierować się na drogę SS16 i podążać nią cały czas prosto.

Monopoli

Jeśli chodzi o poruszanie się w obrębie miasta, to centrum historyczne Monopoli uda Wam się bez problemu obejść wzdłuż i wszerz pieszo. Także główna stacja kolejowa jest zlokalizowana w ścisłym centrum miasta – w odległości ok. 1 km od Centro Storico.

 

INNE CIEKAWE MIEJSCA W APULII

Monopoli jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, choć na taką wizytę starczy Wam w zupełności jeden dzień, a nawet kilka godzin. Dlatego też, jeśli robicie objazdówkę po Apulii, to świetnym pomysłem może okazać się połączenie w jedną całodniową wycieczkę dwóch miejscowości: Monopoli oraz położonego nieopodal znacznie mniejszego Polignano a Mare.

Oto lista najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w Apulii:

 


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *