MONOPOLI. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Monopoli

Monopoli to jedna z mniej znanych i mniej popularnych miejscowości we włoskiej Apulii. Mieszka tu ok. 50 tysięcy osób. Miasto jest często pomijane przez turystów, którzy najczęściej wybierają takie miejsca jak Bari, Polignano a Mare, Alberobello czy Ostuni. Nie oznacza to jednak, że w Monopoli nie ma nic ciekawego. Największym atutem tego miasta jest jego autentyczność i prawdziwość. Mimo że nie znajdziesz tu znanych zabytków i atrakcji, to na pewno zdołasz poczuć klimat typowego włoskiego miasta. Wystarczy, że przejdziesz się niespiesznie uliczkami tutejszej starówki bądź nadmorskim deptakiem.

Co zobaczyć i zwiedzić w Monopoli? Jakie są tu atrakcje? Czy warto przyjechać do Monopoli? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Monopoli – co zobaczyć?

1. Centro Storico

Zwiedzanie Monopoli zacznij od przechadzki ulicami Starego Miasta. Centro Storico to miejsce naprawdę bardzo urokliwe. Tworzą je wiekowe białe kamienice zbudowane z wapienia. Znajdują się tu także wąskie i kręte uliczki oraz klimatyczne place, dziedzińce i podwórka. To właśnie tutaj życie mieszkańców toczy się w swoim naturalnym niespiesznym tempie. Zwiedzając Stare Miasto w Monopoli przespaceruj się tak po prostu bez większego planu. W ten sposób będziesz chłonąć niezwykłą, a zarazem zupełnie zwyczajną, atmosferę tego miejsca.

Najważniejszym zabytkiem w Monopoli jest katedra Maria Santissima della Madia (wł. Cattedrale Maria Santissima della Madia). Pierwotnie powstała ona w XII-XV wieku, a potem została ponownie wzniesiona w I połowie XVIII wieku. Ze świątynią wiąże się legenda, zgodnie z którą pierwotnie zabrakło drewnianych belek potrzebnych do jej ukończenia. Cud wydarzył się jednak w 1117 roku, kiedy to do tutejszego portu samotnie przypłynęła tratwa z ikoną Madonny. Belki z tratwy wykorzystano do budowy dachu katedry, a Madonna della Madia została jej patronką.

Inne kościoły w Monopoli, które warto zobaczyć, to:

  • Kościół św. Teresy (wł. Chiesa Santa Teresa d’Avila),
  • Kościół św. Franciszka z Asyżu (wł. Chiesa San Francesco d’Assisi),
  • Kościół św. Dominika (wł. Chiesa San Domenico).

Udaj się także na Plac Garibaldiego (wł. Piazza Giuseppe Garibaldi). To jeden z głównych placów centrum historycznego Monopoli. To właśnie tutaj chętnie spotykają się ze sobą mieszkańcy miasta. Zwłaszcza wieczorami poczujesz tu prawdziwy autentyczny klimat południowych Włoch. Z tego miejsca dosłownie kilka kroków dzieli Cię od starego portu, nadmorskiej promenady czy miejskiej plaży.

2. Porto Antico

Najważniejszą atrakcją Monopoli jest urokliwy stary port (wł. Porto Antico). Jego charakterystycznym symbolem są kolorowe łódki zacumowane przy brzegu. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. Zrobisz tu niejedno piękne zdjęcie z wakacji.

Wstąp też na sąsiadujący z przystanią falochron. Na jego końcu znajduje się niewielka czerwona latarnia morska (wł. Faro Rosso). To właśnie stąd rozciąga się pełny krajobraz starego portu wraz ze wznoszącymi się tuż za nim zabudowaniami centrum historycznego.

Tuż obok portu wznosi się także potężny Zamek Karola V (wł. Castello di Carlo V). Powstał on w połowie XVI wieku, a jego obecny wygląd jest skutkiem przebudowy mającej miejsce sto lat później. Pierwotnie zamek pełnił przede wszystkim funkcje obronne, potem także mieszkalne. W I połowie XIX wieku mieściło się tu więzienie. Dziś jest to miejsce, w którym odbywają się różne wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Monopoli. Jest on całkiem niezłym punktem orientacyjnym.

Monopoli
Monopoli
Monopoli
Monopoli
Monopoli

3. Lungomare Santa Maria

Od portu odchodzi nadmorski bulwar określany zwyczajowo jako Lungomare Santa Maria. Promenada ta jest bardzo popularnym wśród mieszkańców i turystów deptakiem. Wzdłuż niej wznoszą się pozostałości po dawnych fortyfikacjach obronnych. Charakterystycznym elementem tych nadmorskich murów jest niewielki Bastion św. Marii (wł. Bastione di Santa Maria). Znajdują się tu dwie symboliczne armaty zwrócone w kierunku morza.

Monopoli
Monopoli
Monopoli
Monopoli

4. Cala Porta Vecchia

Przemierzając Lungomare Santa Maria (i oddalając się w ten sposób od portu) dojdziesz do punktu, w którym ten nadmorski deptak łączy się z niewielką uliczką Via S. Vito. Doprowadzi Cię ona do malutkiej piaszczysto-kamienistej plaży Cala Porta Vecchia (wł. Spiaggia Cala Porta Vecchia). Jest to najpopularniejsza plaża w Monopoli. Miejsce to pozwoli Ci odpocząć i miło spędzić czas. Mimo że w lato bywa tu naprawdę tłoczno, to jest tu dość przyjemnie. Wielkim atutem tego miejsca jest położenie tuż obok Starego Miasta wraz z widokiem na mury obronne.

W całym Monopoli znajdują się też oczywiście inne plaże. Są to chociażby Cala CozzePorto BiancoPorto RossoPorto NeroPorto Verde. Również one stanowią świetne miejsce do wypoczynku. Znajdują się jednak nieco dalej od ścisłego centrum.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak dojechać do Monopoli?

Monopoli znajduje się w odległości ok. 45 km od Bari. Obie te miejscowości są połączone ze sobą linią kolejową. Pociąg kursuje z częstotliwością mniej więcej co godzinę, ale mogą występować różnice w zależności od pory dnia. Przejazd na trasie Bari Centrale – Monopoli trwa ok. 50 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 4 EUR. Bilety możesz zakupić w automatach na dworcu lub poprzez stronę internetową. Na stronie znajdziesz również aktualny rozkład jazdy oraz wyszukiwarkę połączeń.

Do Monopoli dojedziesz również z wielu innych pobliskich miast. Cały ten region jest dosyć dobrze skomunikowany. Oprócz pociągów kursują tu również autobusy. Trzecią opcją jest wynajęcie samochodu. Jest to możliwe np. na lotnisku w Bari.

Centrum historyczne Monopoli uda Ci się obejść wzdłuż i wszerz pieszo. Także główna stacja kolejowa jest zlokalizowana w centrum miasta. Znajduje się ona w odległości ok. 1 km od Centro Storico.

Inne ciekawe miejsca w Apulii

Monopoli jest miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć. Na taką wizytę wystarczy Ci w zupełności jeden dzień, a nawet kilka godzin. Zwiedzanie Monopoli warto połączyć z wizytą w położonym nieopodal Polignano a Mare.

Oto inne ciekawe miejsca w Apulii, które warto zobaczyć:


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *