PARK ROMANTYCZNY W ARKADII. Zwiedzanie, dojazd, atrakcje, informacje praktyczne

Park Romantyczny w Arkadii

Arkadia to mityczna kraina wiecznego szczęścia, raj na ziemi, symbol ładu i spokoju oraz miejsce pozbawione wszelkich trosk. Takim też miejscem miał być przepiękny ogród romantyczny, który znajduje się na terenie niewielkiej wsi Arkadia w powiecie łowickim, w województwie łódzkim. Park Romantyczny w Arkadii do dziś robi ogromne wrażenie na przyjeżdżających tu turystach. Wraz z położonym nieopodal pałacem w Nieborowie jest to świetny pomysł na krótką jednodniową wycieczkę. W poniższym tekście przeczytacie więcej na temat parku romantycznego w Arkadii. Dowiecie się również, jakie są tu atrakcje oraz jak zaplanować zwiedzanie.

Historia ogrodu romantycznego

Historia parku romantycznego w Arkadii wiąże się z postacią Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej. Była ona żoną Michała Hieronima Radziwiłła – kasztelana wileńskiego, który był m.in. właścicielem pobliskiego Nieborowa. To właśnie ona, podążając za nowymi trendami w kulturze i sztuce, podjęła decyzję o zakupie tych ziem. Chciała stworzyć tu piękny ogród zaprojektowany w stylu angielskim. Do prac przystąpiono w 1778 roku, a głównym architektem nowo powstającego obiektu został Szymon Bogumił Zug.

Styl angielski był wówczas czymś zupełnie nowym, i to nie tylko na ziemiach polskich, ale też w całej Europie. Zrywał on ze sztucznością i regularnością barokowych ogrodów francuskich oraz stawiał większy nacisk na naturalność i swobodę kompozycji. Pierwsze takie obiekty zaczęły powstawać w Polsce właśnie w latach 70. XVIII wieku. Zdaje się jednak, że mało który mógł równać się z ogrodem Heleny Radziwiłłowej. Dość szybko stał się on jednym z najpiękniejszych i najbardziej ekskluzywnych w tej części Europy.

Księżna Helena Radziwiłłowa osobiście nadzorowała prace wykonywane w ogrodzie. Sprowadziła również do Arkadii wiele dzieł sztuki oraz kopii rzeźb, czyniąc to miejsce czymś w rodzaju wielkiego muzeum pod otwartym niebem. Ok. 1800 roku koncepcja tego obiektu zaczęła przeobrażać się w kierunku ogrodu romantycznego. Oprócz wcześniejszych inspiracji antycznych pojawiły się tu również odniesienia do średniowiecza oraz motywy ludowe i patriotyczne.

Park Romantyczny w Arkadii - Świątynia Diany
Park Romantyczny w Arkadii
Park Romantyczny w Arkadii
Park Romantyczny w Arkadii
Park Romantyczny w Arkadii

Ogród cały czas się rozwijał i prace w nim trwały aż do śmierci Heleny Radziwiłłowej w 1821 roku. Później kompleks ten niestety mocno podupadł, mimo że kilkukrotnie próbowano go odnowić i uporządkować. Lata zaniedbań sprawiły, że wiele znajdujących się tu niegdyś obiektów nie przetrwało do naszych czasów. Nie mniej jednak, także we współczesnej okrojonej formie park w Arkadii prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Miejsce to potrafi dostarczyć wielu pozytywnych wrażeń.

Zwiedzanie ogrodu w Arkadii

Obecnie ogród romantyczny jest jedynie uszczuploną wersją siebie sprzed lat. Mimo to w dalszym ciągu jest to naprawdę niezwykły kompleks oraz bardzo przyjemne i intrygujące miejsce na spacer. Zgodnie z założeniami stylu angielskiego park w Arkadii wyłamuje się ze sztywnych schematów gospodarowania przestrzenią. Daje to odwiedzającym poczucie swobody oraz większego kontaktu z naturą. Nie oznacza to jednak, że panuje tu chaos. Całość jest bowiem bardzo starannie przemyślana, a każdy pojedynczy element ma swoje właściwe sobie miejsce. W ogrodzie można dostrzec liczne nawiązania do antyku i mitologii. Prąd romantyczny wzbogacił go z kolei o symbolikę gotycką, ludową czy nawet baśniową. Zgodnie z założeniami romantyzmu jest to obiekt, który skłania do refleksji i filozoficznych przemyśleń.

Park Romantyczny w Arkadii – co zobaczyć?

1. Świątynia Diany

Jest to niewielki budynek wzniesiony przez Szymona Bogumiła Zuga w 1783 roku. Obiekt ten jest stylizowany na świątynię antyczną. W jego wnętrzu znajduje się kilka sal, spośród których najbardziej reprezentacyjną jest Panteon. Został on ozdobiony pięknym plafonem (czyli malowidłem na suficie) przedstawiającym Jutrzenkę, autorstwa Jana Piotra Norblina. Od frontu świątynia została wzbogacona portykiem podpartym na czterech kolumnach jońskich. Pod tympanonem zostały wyryte słowa: DOVE PACE TRAVAI D’OGNI MIA GUERRA (TUTAJ ODNALAZŁAM SPOKÓJ PO KAŻDEJ MOJEJ WALCE).

Park Romantyczny w Arkadii - Świątynia Diany
Park Romantyczny w Arkadii - Świątynia Diany

2. Akwedukt

Akwedukt jest rekonstrukcją dawnej ceglanej budowli wzorowanej na architekturze rzymskich wodociągów. Łączy on dwa brzegi niewielkiej rzeczki tuż przy ujściu do wielkiego stawu. Pierwotnie akwedukt został wzniesiony w 1784 roku, po czym niemal sto lat później podjęto decyzję o jego rozbiórce. W 1951 roku konstrukcja została postawiona na nowo według oryginalnego projektu.

Park Romantyczny w Arkadii - Akwedukt

3. Przybytek Arcykapłana

Jest to bardzo ciekawy obiekt, którego aktualny wygląd wcale nie jest skutkiem zniszczeń czy upływu czasu. Budowla ta bowiem już od samego początku została wzniesiona jako sztuczna ruina. Wkomponowano w nią fragmenty oryginalnych rzeźb i innych elementów architektonicznych z różnych epok.

Park Romantyczny w Arkadii - Przybytek Arcykapłana
Park Romantyczny w Arkadii - Przybytek Arcykapłana

4. Dom Murgrabiego

Budowla ta jest architektonicznie bardzo podobna do Przybytku Arcykapłana. Nie mniej jednak, w większym stopniu nawiązuje ona do motywów średniowiecznych i zawiera w sobie elementy neogotyckie. Wieża w tym obiekcie pierwotnie była niższa, ale została wyniesiona ku górze podczas prac modernizacyjnych w połowie XIX wieku.

Park Romantyczny w Arkadii - Dom Murgrabiego

5. Grobowiec na Wyspie Topolowej

Ten zrekonstruowany obiekt miał być miejscem ostatniego spoczynku Heleny Radziwiłłowej. Miejsce to zostało wzniesione na sztucznie usypanej wysepce w rozlewisku rzeki Skierniewki. Charakterystycznym elementem grobowca jest rzeźba przedstawiająca leżącą kobietę oraz biała marmurowa urna na szczycie obiektu. Na grobowcu widnieje napis: ET IN ARCADIA EGO (I JA ŻYŁAM W ARKADII).

Park Romantyczny w Arkadii - Grobowiec na Wyspie Topolowej

6. Pozostałości Cyrku Rzymskiego

Są to fragmenty budowli, która niegdyś miała przypominać starożytny obiekt (stadion) służący do organizowania wyścigów kwadryg. Obecnie w tym miejscu ostał się jedynie główny obelisk centralny oraz dwa mniejsze stojące po bokach.

Park Romantyczny w Arkadii - Cyrk Rzymski

Dojazd i informacje praktyczne

Miejscowość Arkadia jest położona nieopodal Łowicza, przy drodze krajowej nr 70. Można tu dojechać od strony autostrady A2 lub drogi krajowej nr 92. Do parku w Arkadii można bardzo łatwo dotrzeć, jeśli podróżujecie np. z Warszawy czy Łodzi. Wówczas wystarczy niecała godzina jazdy samochodem. Przed wejściem do parku znajduje się bezpłatny parking.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Do Arkadii dojedziecie również pociągiem. W odległości niecałego kilometra od parku znajduje się stacja kolejowa Mysłaków. Docierają tu pociągi Kolei Mazowieckich z takich miejscowości jak Warszawa, Sochaczew czy Łowicz. W zależności od kursu może być konieczna przesiadka.

Poniższa mapa prezentuje lokalizację parku w Arkadii:

Mapa - park romantyczny w Arkadii
Park Romantyczny w Arkadii

Obecnie park romantyczny w Arkadii działa w strukturach Muzeum Narodowego w Warszawie. Obiekt ten można zwiedzać codziennie, przez cały rok. W okresie od października do marca obowiązują nieco krótsze godziny otwarcia.

Zwiedzanie parku warto połączyć z wizytą w pałacu i ogrodzie w Nieborowie. Także ten obiekt jest placówką należącą do Muzeum Narodowego w Warszawie. Dla turystów zostały tu udostępnione reprezentacyjne wnętrza rezydencji Radziwiłłów z XVII-XIX wieku. Wokół niej rozciąga się barokowy (francuski) zespół parkowo-ogrodowy. W przeciwieństwie do ogrodu w Arkadii cechuje się on większą regularnością kompozycji.

Arkadia ceny biletów

Park romantyczny w Arkadii. Cennik:

 • 16 zł – bilet normalny,
 • 10 zł – bilet ulgowy,
 • 1 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

Ogród w Nieborowie. Cennik:

 • 16 zł – bilet normalny,
 • 10 zł – bilet ulgowy,
 • 1 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

Park romantyczny w Arkadii + ogród w Nieborowie (bilet łączony). Cennik:

 • 28 zł – bilet normalny,
 • 16 zł – bilet ulgowy,
 • 2 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

Wnętrza pałacu w Nieborowie. Cennik:

 • 20 zł – bilet normalny,
 • 15 zł – bilet ulgowy,
 • 1 zł – dzieci i młodzież uczące się (7-26 lat).

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *