BERGAMO. Krótka wizyta w urokliwym włoskim miasteczku. Dokąd pójść i co zobaczyć?

Bergamo
Bergamo

Bergamo to kolejne przeurocze włoskie miasto położone w Lombardii. Większość osób kojarzy je co prawda wyłącznie z lotniskiem Orio al Serio, z którego zazwyczaj udajemy się do położonego nieopodal Mediolanu, ale jest to duży błąd. Wspaniały włoski klimat i przepiękne widoki sprawiają bowiem, że miejsce to zdecydowanie warto odwiedzić, a na taką wizytę spokojnie wystarczy Wam jeden dzień. Bergamo położone jest na wzgórzu i składa się z dwóch części: nieco bardziej współczesnego i zarazem często dość ruchliwego dolnego miasta (Citta Bassa), od którego rozpoczniemy zwiedzanie, oraz historycznego górnego miasta (Citta Alta), które będzie celem naszej wycieczki. W poniższym tekście zebrane zostały wszystkie najważniejsze informacje.

 

CZYM PRZYJECHAĆ I JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Bergamo jest przede wszystkim bardzo dobrym miejscem na jednodniowy wypad z Mediolanu. Wtedy naturalnym środkiem transportu będzie dla Was pociąg. Pociągi regionalne kursują z dość dużą częstotliwością na trasie Milano Porta GaribaldiBergamo, a sama podróż trwa mniej więcej godzinę. Za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić około 5 EUR, a zakupić go można zarówno na dworcu jak i wcześniej przez internet.

Jeśli natomiast do Bergamo chcecie wybrać się bezpośrednio z lotniska Orio al Serio, to wówczas warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Terminal portu lotniczego z centrum miasta łączy linia autobusowa nr 1, a za bilet, który ważny jest przez 90 minut od momentu skasowania, zapłacicie 2.30 EUR. Jeśli dysponujecie czasem, to z autobusu możecie wysiąść przy dworcu kolejowym i dalej przemierzać miasto na własnych nogach. Jeśli zaś przyjechaliście tu tylko na kilka godzin, to wówczas tym samym autobusem spokojnie dojedziecie bezpośrednio do samego Citta Alta.

Organizując swoją wycieczkę do północnych Włoch koniecznie zajrzyjcie też do innych wpisów na blogu, w których opisane zostały inne równie ciekawe i warte zobaczenia miejsca w tym regionie:

 

CO WARTO ZOBACZYĆ W BERGAMO?

CITTA BASSA

Naszą wycieczkę po Bergamo zacznijmy od dworca kolejowego, skąd możecie udać się na spacer główną ulicą Viale Papa Giovanni XXIII, którą dojdziecie do Porta Nuova, czyli XIX-wiecznej klasycystycznej bramy będącej obecnie jednym z symboli i najważniejszych punktów dolnego miasta. Obiektem, który znajdziecie tuż obok, jest też Torre dei Caduti, czyli zbudowana po zakończeniu I wojny światowej wieża poległych. Naprzeciw bramy wznosi się natomiast barokowy kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie, z charakterystyczną złotą figurą usytuowaną na kopule.

kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie

kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie

Będąc w tym miejscu, dobrym rozwiązaniem jest odbicie w bok i przespacerowanie się, nawet bez większego planu, ulicami, deptakami, skwerami i placami dolnego miasta, gdzie można oglądać między innymi zabudowę pochodzącą z XIX wieku. Natomiast potem należy już kierować się na Citta Alta, a dróg tam prowadzących nie sposób nie zauważyć, gdyż są całkiem dobrze oznakowane. Osobom mającym mniej czasu poleca się zaś ominąć etap Citta Bassa i już przy Porta Nuova kierować się dalej prosto, bezpośrednio w kierunku górnego miasta.

Bergamo Citta Bassa

Bergamo Citta Bassa

 

CITTA ALTA

Sposoby, aby dostać się do górnego miasta, są dwa. Pierwszym z nich jest kolejka Funicolare Citta Alta, która dowiezie Was na samą starówkę. Drugim natomiast jest nadłożenie nieco drogi i przejście tego dystansu pieszo (nachylenie terenu nie jest tu na szczęście takie strome, ale w ostateczności osoby o słabej kondycji mogą również wjechać na górę autobusem wspomnianej już linii nr 1).

Jeśli zdecydujecie się na spacer i skorzystanie z siły własnych nóg, to w zależności od wybranej trasy, idąc w kierunku Citta Alta, dojdziecie do jednej z miejskich bram, a potem Waszą uwagę przykują z pewnością Cinta Muraria di Bergamo, czyli Mury Weneckie. Zostały one zbudowane w XVI wieku i niegdyś pełniły funkcje obronne, a obecnie otaczają całe górne miasto. Do dziś mury wyglądają naprawdę imponująco, i to właśnie stąd będziecie mogli z góry podziwiać całe Citta Bassa.

brama miejska

brama miejska

Mury Weneckie

Mury Weneckie

panorama Citta Bassa

panorama Citta Bassa

Gdy już dotrzecie na starówkę, poczujecie się jakbyście byli w zupełnie innym mieście. Piękna średniowieczna zabudowa, wąskie uliczki, place, stare kamienice, dużo kościołów, sklepików i restauracji… Wszystko to sprawia, że miejsce to naprawdę można pokochać.

Wśród najważniejszych obiektów do odwiedzenia w Citta Alta, należy wskazać przede wszystkim główny plac Piazza Vecchia, przy którym znajduje się:

  • fontanna Contarini udekorowana rzeźbami lwów i sfinksów,
  • pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku Palazzo Nuovo,
  • XII-wieczny Palazzo della Ragione,
  • XI-wieczna wieża miejska Torre Civica.

Drugim ważnym miejskim placem w Citta Alta jest natomiast Piazza del Duomo, przy którym wznoszą się:

  • Katedra św. Aleksandra,
  • Bazylika Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej),
  • Cappella Colleoni (kaplica Colleoni).
Cappella Colleoni

Cappella Colleoni

 

SAN VIGILIO

Po zwiedzeniu Citta Alta, możecie kierować się w drogę powrotną na dół. Jeśli jednak macie ochotę, to możecie wjechać jeszcze wyżej na wzgórze San Vigilio, co umożliwia druga kolejka Funicolare. Dolna stacja tej kolejki znajduje się ok. 5 minut drogi z Piazza Vecchia, a sam funikular jest zdecydowanie mniej popularny od tego łączącego dolne i górne miasto (wiele osób nie ma pojęcia o jego istnieniu). Na wzgórzu San Vigilio znajdują się ruiny zamku, ale to wcale nie one są tu najważniejszą atrakcją. Z tego wzgórza można bowiem podziwiać przepiękną pełną panoramę całego Bergamo – zarówno górnego jak i dolnego miasta. Widać stąd także inne okoliczne miasteczka oraz w oddali ośnieżone szczyty Alp.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *