BERGAMO. Przewodnik. Zwiedzanie w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Bergamo

Bergamo to przeurocze włoskie miasto położone w Lombardii, niedaleko Mediolanu. Jest to miejsce, które skradło serca wielu podróżników, i nie można się temu dziwić. Znajdziesz tu sporo historycznej zabudowy, mnóstwo przepięknych widoków oraz cudowny włoski małomiasteczkowy klimat. Bergamo jest położone na wzgórzu i składa się z dwóch części. Rozpocznij zwiedzanie od nieco bardziej współczesnego i niekiedy bardzo ruchliwego dolnego miasta (Citta Bassa). Zwieńczeniem Twojej wycieczki będzie zaś wizyta w zabytkowym górnym mieście (Citta Alta).

Jak zaplanować wycieczkę do Bergamo? Co warto zobaczyć w Bergamo? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Jak dojechać do Bergamo?

Wizyta w Bergamo jest świetnym pomysłem na 1-dniową wycieczkę z Mediolanu. Bez problemu dojedziesz tu pociągiem. Z Mediolanu do Bergamo kursują pociągi z dość dużą częstotliwością, a podróż trwa mniej więcej godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 6 EUR. Możesz go kupić w kasie na dworcu lub wcześniej przez internet.

Do Bergamo możesz też dojechać bezpośrednio z lotniska Orio al Serio. To właśnie na tym lotnisku ląduje większość samolotów lecących z Polski do Mediolanu. Terminal portu lotniczego z centrum miasta łączy linia autobusowa nr 1. Bilet kosztuje 3 EUR i jest ważny przez 90 minut od momentu skasowania. Jeśli masz więcej czasu, to możesz wysiąść z autobusu przy dworcu kolejowym i dalej poruszać się pieszo. Jeśli zaś przyjechałeś do Bergamo tylko na kilka godzin, to wtedy dojedź autobusem bezpośrednio do Citta Alta.

Zobacz również:

MEDIOLAN. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

COMO. Krótka wycieczka z Mediolanu. Co warto zobaczyć?

Bergamo – co zobaczyć?

1. Porta Nuova i Torre dei Caduti

Naszą wycieczkę po Bergamo zacznijmy od dworca kolejowego. Wybierz się na spacer główną ulicą Viale Papa Giovanni XXIII i dojdź do Porta Nuova. Ta XIX-wieczna klasycystyczna brama jest obecnie jednym z najważniejszych symboli dolnego miasta. Tuż obok znajduje się Torre dei Caduti, czyli wieża poległych. Została ona zbudowana po zakończeniu I wojny światowej. Naprzeciw bramy wznosi się też kościół Santa Maria Immacolata delle Grazie. Na szczycie jego kopuły dostrzeżesz charakterystyczną złotą figurę.

2. Citta Bassa

Będąc w tym miejscu, możesz odbić w bok i przespacerować się ulicami dolnego miasta. Jest to bardzo przyjemne miejsce. Zobaczysz tu m.in. zabudowę pochodzącą z XIX wieku. Najbardziej reprezentacyjną ulicą jest tutaj Via XX Settembre. To popularny miejski deptak. Następnie kieruj się w stronę Citta Alta. Na pewno znajdziesz właściwą drogę, gdyż są one całkiem dobrze oznakowane. Jeśli masz mniej czasu, to omiń ten etap wycieczki i już przy Porta Nuova kieruj się dalej prosto, bezpośrednio w kierunku górnego miasta.

3. Cinta Muraria di Bergamo

Do górnego miasta możesz dostać się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kolejka Funicolare Citta Alta, która dowiezie Cię bezpośrednio na starówkę. Drugim sposobem jest przejście tego dystansu pieszo. Idzie się co prawda pod górę, ale nachylenie terenu nie jest bardzo duże. Do górnego miasta możesz dojechać także autobusem. Dojeżdża tu wspomniana już linia nr 1.

Jeśli zdecydujesz się na spacer, to najpierw dojdziesz do jednej z bram miejskich. Potem Twoją uwagę przykują z pewnością Cinta Muraria di Bergamo, czyli Mury Weneckie. Zostały one zbudowane w XVI wieku i otaczają całe górne miasto. Niegdyś pełniły one funkcje obronne. Do dziś mury wyglądają naprawdę imponująco i ujrzysz stąd piękną panoramę całego Citta Bassa.

4. Citta Alta

W Citta Alta poczujesz się co najmniej tak, jakbyś był w zupełnie innym mieście. Znajdziesz tu piękną średniowieczną zabudowę, wiele wąskich uliczek i placów, liczne stare kamienice oraz dużo kościołów, sklepików i restauracji. To miejsce prezentuje się naprawdę imponująco i na pewno Ci się tu spodoba.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najważniejszym miejscem w Citta Alta jest zabytkowy plac Piazza Vecchia. Przy tym placu możesz zobaczyć:

  • fontannę Contarini udekorowaną rzeźbami lwów i sfinksów,
  • pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku Palazzo Nuovo,
  • XII-wieczny Palazzo della Ragione,
  • XI-wieczną wieżę Torre Civica.

Drugim ważnym placem w Citta Alta jest Piazza del Duomo. Znajdują się tu:

  • Katedra św. Aleksandra,
  • Bazylika Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej),
  • Cappella Colleoni (kaplica Colleoni).
Bergamo
Bergamo
Bergamo
Bergamo
Bergamo

5. Wzgórze San Vigilio

Po zobaczeniu Citta Alta możesz kierować się w drogę powrotną. Jeśli jednak masz ochotę, to możesz wjechać jeszcze wyżej na wzgórze San Vigilio. Umożliwia to druga kolejka Funicolare. Dolna stacja tej kolejki znajduje się ok. 5 minut drogi z Piazza Vecchia. Kolejka na San Vigilio jest zdecydowanie mniej popularna od tej łączącej dolne i górne miasto. Wiele osób nie ma pojęcia o jej istnieniu.

Na wzgórzu San Vigilio znajdują się ruiny zamku, ale to wcale nie one są tu najważniejszą atrakcją. Ze wzgórza możesz bowiem podziwiać przepiękną pełną panoramę całego Bergamo. Ujrzysz stąd zarówno górne jak i dolne miasto. Widać stąd także inne okoliczne miasteczka, a nawet ośnieżone szczyty Alp.

Bergamo
Bergamo
Bergamo

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *