MEDIOLAN. Stolica północnych Włoch na weekend. Co warto zobaczyć?

Mediolan
Mediolan

Z poniższego tekstu dowiecie się co nieco na temat Mediolanu, czyli drugiego największego miasta Włoch, do którego każdego roku nadciągają miliony turystów z całego świata. Trzeba co prawda przyznać, że wiele osób jest tym miejscem mocno rozczarowanych i w pewnym sensie nie można się temu dziwić, gdyż Mediolan faktycznie różni się od innych typowych włoskich miejscowości (zwłaszcza tych położonych na południu kraju), ale nie zmienia to jednak faktu, że jest co najmniej kilka powodów, aby to miasto odwiedzić, a na taką wizytę wystarczy Wam w zupełności umowny weekend.

 

KIEDY PRZYJECHAĆ I JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Mediolan (wł. Milano) jest stolicą Lombardii, czyli regionu Włoch położonego na północy kraju. Położenie miasta determinuje panujący tu klimat, a ten z kolei sprawia, że w odróżnieniu od regionów południowych miesiące zimowe potrafią tu być naprawdę chłodne, co oznacza, że po całym dniu chodzenia można wtedy nieźle zmarznąć. Najbardziej optymalnym okresem na wizytę w Mediolanie wydają się miesiące wiosenne i wczesnojesienne, kiedy to temperatura jest już całkiem przyjemna, a i nie ma tu wówczas takiego zatrzęsienia turystów jak w sezonie wakacyjnym.

Jeśli chodzi o podróż do Mediolanu, to najlepszym środkiem transportu jest oczywiście samolot – nie tylko ze względu na szybkość i wygodę, lecz również ze względu na bardzo korzystne połączenia oferowane przez tanie linie lotnicze. Tacy przewoźnicy jak Ryanair czy Wizzair sprzedają co prawda loty do naprawdę wielu europejskich miast w bardzo atrakcyjnych cenach, ale nawet w porównaniu do innych europejskich destynacji loty do Mediolanu wypadają wyjątkowo korzystnie.

Sam lot z Polski do Mediolanu trwa około 3 godzin. Obsługujące większość tanich linii lotniczych lotnisko Bergamo – Orio al Serio jest położone około 50 km od centrum Mediolanu, a transport na tej trasie zapewniają różni przewoźnicy autobusowi, np. Terravision czy Orio Shuttle. Autobusy kursują dosyć często i jadą bezpośrednio spod lotniska (wystarczy wyjść z terminala i skierować się na prawo w kierunku parkingu) na dworzec główny Milano Centrale, a za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić około 5 EUR. Bilet na konkretny przejazd warto kupić wcześniej przez internet.

W przemieszczaniu się po samym Mediolanie na pewno przydatne jest metro, którego sieć liczy obecnie cztery linie (M1, M2, M3, M5) plus jedna linia jest ciągle w budowie (M4). Pociągi metra dowiozą Was co prawda do najważniejszych punktów w mieście i powinno to Wam raczej wystarczyć, ale w zależności od potrzeb możecie również korzystać z linii autobusowych oraz tramwajowych. Pojedynczy bilet ważny jest przez 90 minut od momentu skasowania i kosztuje 1,50 EUR (uwaga! – bilet jest przesiadkowy, ale w metrze nie możecie kilkukrotnie przekraczać bramek biletowych, więc jeśli chcecie się przesiadać to tylko na tej samej stacji, na której wysiadaliście, żeby nie musieć ponownie przechodzić przez bramkę). Karnet dziesięciu pojedynczych biletów to wydatek 13,80 EUR, za bilet dobowy zapłacicie 4,50 EUR, a za dwudniowy – 8,25 EUR.

 

CO ZOBACZYĆ W MEDIOLANIE?

KATEDRA NARODZIN ŚW. MARII

Po pierwsze, plac katedralny (wł. Piazza del Duomo), czyli najważniejszy punkt w mieście przyciągający każdego dnia tysiące turystów. Jest to popularne miejsce spotkań oraz prawdziwa gratka dla miłośników pięknej architektury, której dokoła nie brakuje.

A skoro o pięknej architekturze mowa, to zacząć powinniście od tego, co najbardziej kojarzy się z miastem i jest jego największym symbolem, czyli od Katedry Narodzin św. Marii w Mediolanie (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano). Ta perełka architektury gotyckiej jest bowiem nie tylko jedną z najbardziej znanych budowli we Włoszech, a nawet w całej Europie, ale też jednym z największych i najznakomitszych kościołów na świecie. Katedra powstawała przez ponad sześć wieków i robi ona naprawdę wielkie wrażenie. Na uwagę zasługuje nie tylko jej rozmiar, lecz również bardzo charakterystyczna perłowobiała fasada oraz zdobiące ją liczne strzeliste iglice oraz misterne płaskorzeźby i posągi. Zdecydowanie warto poświęcić dłuższą chwilę, żeby przyjrzeć się katedrze z bliska i obejść ją dokoła, a także żeby wejść do środka, zwłaszcza że wewnątrz obiektu podziwiać można między innymi ogromne witraże oraz grobowiec św. Karola Boromeusza. Istnieje również możliwość dostania się (schodami lub windą) na taras widokowy na dachu świątyni i podziwiania z tej perspektywy panoramy miasta. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 8 EUR (wejście po schodach) lub 13 EUR (wjazd windą).

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie

 

GALERIA WIKTORA EMMANUELA II

Zlokalizowanym tuż obok katedry obiektem, który również przykuje Waszą uwagę i który na pewno stanowi obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki do Mediolanu, jest Galeria Wiktora Emmanuela II (wł. Galleria Vittorio Emanuele II). Wnętrze tej XIX-wiecznej galerii handlowej na pewno zachwyci Was swoim przepychem, a elementy architektoniczne i dekoracyjne, którym warto się tu przyjrzeć, to m.in. ogromna przeszklona kopuła, liczne płaskorzeźby i malowidła ścienne oraz posadzkowe mozaiki. W galerii czeka na Was wiele ekskluzywnych butików i restauracji, w których ceny mogą jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego na robienie zakupów raczej się tu nie nastawiajcie.

 

TEATR LA SCALA

W bezpośrednim sąsiedztwie galerii (ale po przeciwnej stronie niż katedra) znajduje się jeszcze jedno bardzo ważne miejsce na mapie Mediolanu, którym jest teatr La Scala (wł. Teatro alla Scala), czyli jedna z najsłynniejszych na całym świecie scen operowych. Budynek teatru pochodzi z XVIII wieku, ale nie jest on ani tak bardzo reprezentacyjny, ani też tak bardzo wyeksponowany, jakby się można było spodziewać. Ktoś, kto nie wie, że tej osławionej opery należy szukać właśnie tam, mógłby ją zresztą z łatwością przeoczyć. W gmachu niemal przez cały rok są wystawiane przeróżne spektakle teatralne, baletowe i koncerty, ale warto wiedzieć, że funkcjonuje tu również niewielkie muzeum, w którym oglądać można między innymi kostiumy, scenografie czy instrumenty muzyczne. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 9 EUR.

Teatr La Scala

Teatr La Scala

 

ZAMEK SFORZÓW

Kolejnym miejscem, któremu podczas pobytu w Mediolanie warto poświęcić chociaż chwilkę, jest zamek Sforzów (wł. Castello Sforzesco). Zbudowany w XV wieku ceglany zamek warowny, który funkcje militarne pełnił aż do XIX wieku, obecnie jest siedzibą kilku muzeów, spośród których do najbardziej popularnych należy pinakoteka, posiadająca kolekcję włoskiego malarstwa XIV-XVIII wieku. Zamek zbudowany jest na planie kwadratu z dziedzińcem w środku i otoczony jest murem z narożnymi basztami. Wejście na dziedziniec zamku jest darmowe, ale zapłacić trzeba za zwiedzanie poszczególnych muzeów.

Pełna lista muzeów mających swoją siedzibę w zamku Sforzów:

 • Muzeum Sztuki Antycznej (wł. Museo d`Arte Antica),
 • Pinakoteka zamku Sforzów (wł. Pinacoteca del Castello Sforzesco),
 • Muzeum Sztuki Użytkowej (wł. Museo delle Arte Decorative),
 • Muzeum Instrumentów Muzycznych (wł. Museo degli Strumenti Musicali),
 • Muzeum Egipskie (wł. Museo Egizio),
 • Muzeum Prehistoryczne (wł. Museo della Preistoria e Protostoria).
Zamek Sforzów

Zamek Sforzów

 

PARK SEMPIONE

Przed wejściem do zamku Sforzów znajduje się fontanna uznawana za popularne miejsce spotkań, a po jego drugiej stronie położony jest równie znany i tłumnie odwiedzany przez mieszkańców oraz turystów park Sempione (wł. Parco Sempione). Park ten z pewnością będzie dla Was dobrą odskocznią od miejskiego zgiełku, szczególnie że terenów zielonych w całym Mediolanie niestety nie ma aż tak wiele, ale przygotujcie się na to, że zwłaszcza w sezonie wakacyjnym może być w nim bardzo dużo ludzi, co skutecznie utrudni Wam wypoczynek w komfortowych warunkach. Bardzo irytujący w samym parku, a także w okolicach zamku czy nawet na placu katedralnym, są też wszelkiego rodzaju nagabywacze (zazwyczaj ciemnego koloru skóry), którzy sprzedają selfie-sticki i inne duperele, lub którzy próbują wyłudzać od turystów pieniądze za wcześniej zawiązywane na ich rękach rzekomo bezpłatne bransoletki ze sznurków. Omijajcie takie osoby szerokim łukiem i przypadkiem nie wdawajcie się z nimi w żadne dyskusje – ci oszuści potrafią być naprawdę bardzo natarczywi i ciężko jest się od nich opędzić.

Spacerując parkiem Sempione, na pewno warto dojść do jego końca, bo znajduje się tam Łuk Pokoju (wł. Arco della Pace). Jest to łuk triumfalny, który został zbudowany w I połowie XIX wieku, czyli w czasach, gdy region ten znajdował się pod rządami Napoleona.

Łuk Pokoju

Łuk Pokoju

 

BRERA

Nieco na północ od katedry i na wschód od zamku Sforzów rozciąga się dzielnica Brera, której historia sięga jeszcze XIII wieku i która jest o tyle ciekawym miejscem na mapie Mediolanu, że to właśnie tutaj możecie poczuć odrobinę niedoświadczanego często w innych częściach miasta typowego włoskiego klimatu. Obszar ten tworzą przede wszystkim jakże charakterystyczne dla całego południa Europy wąskie brukowane uliczki, ciasno rozstawione jedna obok drugiej kamienice z drewnianymi okiennicami, liczne sklepiki oraz bary i restauracje.

Tutaj także w bardzo reprezentacyjnym budynku dawnego pałacu mieści się Pinakoteka Brera (wł. Pinacoteca di Brera), czyli muzeum posiadające w swoich zbiorach sporą kolekcję włoskiego malarstwa, na którą składają się między innymi dzieła Canaletta, Caravaggia czy Rafaela. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 10 EUR.

 

CORSO DI PORTA TICINESE

Ważnym miejscem w stolicy Lombardii jest również Corso di Porta Ticinese, która jest jedną z najstarszych ulic Mediolanu i która łączy dzielnicę Navigli z aleją Via Torino, którą z kolei można dojść bezpośrednio do placu katedralnego. Corso di Porta Ticinese to reprezentacyjny trakt mierzący ok. 1 km długości, przy którym znajdziecie sporo historycznej zabudowy oraz przede wszystkim dwie zabytkowe miejskie bramy Porta Ticinese pochodzące kolejno z XII oraz XIX wieku.

 

NAVIGLI

Wspomniane już Navigli to żeglowne kanały otaczające niegdyś miasto, a współcześnie raczej to, co z nich zostało, ponieważ większość z nich została wysuszona lub zasypana w I połowie XX wieku. Dawniej ten dość dobrze rozwinięty system kanałów był wykorzystywany głównie w celach transportowych, ale pełnił on też funkcje obronne czy irygacyjne, a obecnie woda płynie jedynie w dwóch kanałach: Naviglio Grande oraz Naviglio Pavese. Razem ze zlokalizowaną tuż obok Darseną (zbiornikiem wodnym pełniącym niegdyś funkcję portu miejskiego), mediolańskie kanały są dziś bardzo popularnym punktem spotkań mieszkańców miasta i jest to miejsce, które zawsze, a zwłaszcza wieczorami, po prostu tętni życiem.

 

OSTATNIA WIECZERZA

W Mediolanie możecie również obejrzeć „Ostatnią Wieczerzę” (wł. Cenacolo Vinciano / L’Ultima Cena), czyli namalowany przez Leonarda da Vinci w XV wieku fresk przedstawiający ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa, podczas której ogłosił on, że jeden z apostołów go zdradzi. Obraz został namalowany na ścianie refektarza klasztoru przy Piazza Santa Maria delle Grazie, i właśnie tam można go oglądać po dziś dzień. Problem z tym freskiem polega na tym, że już na samym początku został on wykonany bardzo nietrwałą techniką, przez co jest on trochę niewyraźny, mimo że przeszedł już wiele prac konserwacyjnych. Złośliwcy mówią wręcz, że na skutek przeprowadzonych renowacji z pierwotnego malowidła już niewiele tu zostało, ale mimo to jest to niezmiennie jedno z tych dzieł sztuki, które powinien zobaczyć każdy, kto tylko ma taką możliwość. Tutaj ważna uwaga – bilety można nabyć tylko przez internet, i tylko na konkretny dzień i na konkretną godzinę. Wejściówki są dostępne z około 3-miesięcznym wyprzedzeniem i wtedy też najlepiej je zakupić, gdyż rozchodzą się w dość szybkim tempie. Komu się to jednak nie uda, to też nie należy się martwić, gdyż kolejne pule biletów na dany termin dokładane są również w późniejszym czasie i jeszcze wtedy można próbować je zdobyć. Bilet wstępu kosztuje 12 EUR (cena z uwzględnioną opłatą za dokonanie rezerwacji online).

klasztor przy Piazza Santa Maria delle Grazie

klasztor przy Piazza Santa Maria delle Grazie

Ostatnia Wieczerza

Ostatnia Wieczerza

 

SAN SIRO

Jeszcze jedną atrakcją, której nie możecie sobie odpuścić, jeśli jesteście fanami piłki nożnej, jest San Siro, czyli stadion miejski (wybudowany właśnie w dzielnicy San Siro), na którym mecze rozgrywają dwie drużyny: A.C. Milan oraz Inter Mediolan. Obiekt ten można oczywiście zwiedzać, a zakupiony bilet wstępu uprawnia Was do wstępu zarówno na murawę boiska, jak również do szatni, w których przebierają się zawodnicy przed meczem. W obrębie tego sportowego kompleksu funkcjonuje ponadto niewielkie stadionowe muzeum, w którym oglądać można między innymi liczne piłkarskie trofea oraz koszulki zawodników. Bilet uprawniający do zwiedzania stadionu San Siro kosztuje 18 EUR.

 

NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ I CZY WARTO?

Mediolan ma swój specyficzny urok i zdecydowanie warto to miasto odwiedzić. Idealnym pomysłem na taką wycieczkę jest krótki, np. weekendowy, city-break, podczas którego z pewnością uda Wam się zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje stolicy Lombardii. Inną dobrą opcją jest również trochę dłuższy wypad, obejmujący jednak nie tylko sam Mediolan, lecz również położone nieopodal miejscowości, którymi mogą być chociażby:

Są to naprawdę niezwykle interesujące miejsca, które idealnie nadają się na jednodniowe wyprawy z Mediolanu. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia na pewno fakt bardzo korzystnego położenia stolicy Lombardii w centrum północnych Włoch, które różnorodnością swojego krajobrazu potrafią zdobyć serce nawet najbardziej wymagającego podróżnika, a także dość sprawnie działająca tu sieć kolejowa, która umożliwi Wam całkiem szybkie i całkiem niedrogie przemieszczanie się. Możecie też skusić się na nieco dalszą wycieczkę, np. do Genui, Bolonii czy Wenecji.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Sandra pisze:

  Byłam (tak jak napisałeś „przy okazji”) w Mediolanie i zapewne tam wrócę, bo wszystkiego nie zobaczyłam 😂
  Wiem na pewno, że „przeszkadzają” mi te łańcuszki na rękę, które na siłę próbują założyć i zmusić do kupna ciemnoskórzy.

  Powodzonka 😊

 2. Xxx pisze:

  Właśnie będę się wybierała na chwilę odpoczynku do Mediolanu.

  A czy byłeś na targach mody? Lub możesz powiedzieć gdzie tam można pójść zobaczyć te mediolańskie butiki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *