MEDIOLAN. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Mediolan

Mediolan jest światową stolicą mody oraz jednym z najbogatszych miast w Europie. Tutaj swoją siedzibę mają liczne firmy, banki, włoska giełda oraz telewizja państwowa. Znajduje się tu też wiele zabytków i ciekawych miejsc, takich jak chociażby katedra czy teatr La Scala. Trzeba jednak przyznać, że nie każdemu się tu spodoba. Mediolan jest bowiem dość specyficznym miastem, które znacząco różni się od innych włoskich miejscowości. Mimo to z pewnością warto to miejsce odwiedzić.

Co warto zobaczyć w Mediolanie w jeden lub dwa dni? Jakie są zabytki i atrakcje w Mediolanie? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Mediolan – co zobaczyć?

01. Katedra w Mediolanie

Najważniejszym punktem w Mediolanie jest Plac Katedralny (wł. Piazza del Duomo). Jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta oraz prawdziwa gratka dla miłośników pięknej architektury. Każdego dnia przybywają tu tysiące turystów.

Przy placu stoi Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano). Ta perełka architektury gotyckiej jest jednym z największych i najznakomitszych kościołów na świecie. Jest to też jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech, a nawet w całej Europie. To bez wątpienia najważniejszy symbol Mediolanu! Katedra powstawała przez ponad sześć wieków i robi naprawdę ogromne wrażenie. Fasada katedry jest ozdobiona pięknymi rzeźbami i licznymi detalami, które zachwycają swoim pięknem i precyzją wykonania. Dach świątyni zwieńczają natomiast liczne strzeliste iglice i posągi.

Przyjrzyj się katedrze z bliska i obejdź ją dokoła, a także wejdź do środka. We wnętrzu katedry zobaczysz ogromne witraże oraz grobowiec św. Karola Boromeusza. Na dachu znajduje się zaś taras widokowy, z którego widać piękną panoramę Mediolanu. Wstęp do katedry oraz wejście na dach to atrakcje płatne. Bilet najlepiej kupić wcześniej przez internet. Przed wejściem do świątyni są zazwyczaj duże kolejki.

Mediolan
Mediolan

02. Galeria Wiktora Emmanuela II

Tuż obok katedry w Mediolanie znajduje się Galeria Wiktora Emmanuela II (wł. Galleria Vittorio Emanuele II). Nie jest to jednak zwykła galeria handlowa, a prawdziwe dzieło sztuki! Galeria powstała w XIX wieku, a jej wnętrze zachwyci Cię swoim przepychem oraz licznymi zdobieniami i dekoracjami. Galeria składa się z dwóch długich korytarzy, które są pokryte imponującą szklaną kopułą. Tworzy to atmosferę przestrzeni otwartej, a jednocześnie bardzo kameralnej. Zwróć też uwagę na posadzkowe mozaiki. Jedna z nich przedstawia złotego byka, czyli symbol Turynu. Zgodnie z legendą należy stanąć na jego przyrodzeniu i obrócić się na pięcie prawej stopy. Zagwarantuje Ci to szczęście i pomyślność.

W galerii znajduje się wiele ekskluzywnych butików drogich marek. Ceny mogą Cię jednak przyprawić o zawrót głowy. Dlatego na robienie zakupów raczej się tu nie nastawiaj!

Mediolan
Mediolan
Mediolan
Mediolan

03. Teatr La Scala

Symbolem Mediolanu jest także słynny teatr La Scala (wł. Teatro alla Scala), czyli jedna z najważniejszych scen operowych na świecie. Znajduje się on tuż obok Galerii Wiktora Emmanuela II, ale po przeciwnej stronie niż Plac Katedralny. Budynek teatru pochodzi z II połowy XVIII wieku. Nie jest on jednak tak bardzo reprezentacyjny i wyeksponowany, jakby się można było spodziewać. Ktoś, kto nie wie, że tej słynnej opery należy szukać właśnie tam, mógłby ją z łatwością przeoczyć. W teatrze niemal przez cały rok są wystawiane przeróżne spektakle teatralne, baletowe i koncerty. Funkcjonuje tu również niewielkie muzeum, w którym zobaczysz kostiumy, scenografie i instrumenty muzyczne.

Mediolan

04. Zamek Sforzów

Ważnym miejscem na mapie Mediolanu jest zamek Sforzów (wł. Castello Sforzesco). Jest to ceglany zamek warowny, który został zbudowany w XV wieku. Funkcje militarne pełnił on aż do XIX wieku. Obecnie jest to siedziba kilku muzeów. Najpopularniejszym z nich jest pinakoteka posiadająca kolekcję włoskiego malarstwa XIV-XVIII wieku. Zamek Sforzów został zbudowany na planie kwadratu z dziedzińcem w środku. Jest on otoczony murem z narożnymi basztami. Wejście na dziedziniec zamku jest darmowe, ale zapłacić trzeba za zwiedzanie poszczególnych muzeów.

W zamku Sforzów znajdują się następujące muzea:

 • Muzeum Sztuki Antycznej (wł. Museo d’Arte Antica),
 • Pinakoteka zamku Sforzów (wł. Pinacoteca del Castello Sforzesco),
 • Muzeum Sztuki Użytkowej (wł. Museo delle Arte Decorative),
 • Muzeum Instrumentów Muzycznych (wł. Museo degli Strumenti Musicali),
 • Muzeum Egipskie (wł. Museo Egizio),
 • Muzeum Prehistoryczne (wł. Museo della Preistoria e Protostoria).
Mediolan
Mediolan
Mediolan

05. Park Sempione i Łuk Pokoju

Na tyłach zamku rozciąga się park Sempione (wł. Parco Sempione). To bardzo znane miejsce na mapie Mediolanu i popularny punkt spotkań mieszkańców oraz turystów. Park będzie dla Ciebie dobrą odskocznią od miejskiego zgiełku. W sezonie wakacyjnym spotkasz tu jednak bardzo dużo osób, co skutecznie utrudni Ci wypoczynek w komfortowych warunkach.

W okolicy parku uważaj także na różnych nagabywaczy (zazwyczaj ciemnego koloru skóry). Zawiązują oni na rękach turystów bransoletki ze sznurków, a później oczekują za to pieniędzy. Omijaj takie osoby szerokim łukiem i nie wdawaj się z nimi w żadne dyskusje. Ci oszuści potrafią być naprawdę bardzo natarczywi i ciężko jest się od nich opędzić.

Spacerując po parku, dojdź do jego końca. Znajduje się tam bowiem Łuk Pokoju (wł. Arco della Pace). Powstał on w I połowie XIX wieku, czyli w okresie rządów Napoleona. Jest to sztandarowy przykład lombardzkiego neoklasycyzmu.

Mediolan
Mediolan

06. Dzielnica Brera w Mediolanie

Na północ od katedry rozciąga się dzielnica Brera. Jest to bardzo ciekawe miejsce na mapie Mediolanu, a jego historia sięga jeszcze XIII wieku. To właśnie tutaj doświadczysz typowego włoskiego klimatu, którego brakuje w innych częściach Mediolanu. Znajdziesz tu wąskie brukowane uliczki, stare kamienice z drewnianymi okiennicami oraz liczne sklepiki, bary i restauracje. Panuje tu bardzo przyjemna atmosfera, którą być może znasz z innych włoskich miast.

Także tutaj w reprezentacyjnym budynku dawnego pałacu mieści się Pinakoteka Brera (wł. Pinacoteca di Brera). Jest to muzeum, które posiada w swoich zbiorach sporą kolekcję włoskiego malarstwa. Znajdziesz tu dzieła takich artystów jak Canaletto, Caravaggio czy Rafael.

Mediolan
Mediolan

07. Corso di Porta Ticinese

Ważnym miejscem w Mediolanie jest także Corso di Porta Ticinese. Jest to jedna z najstarszych ulic w mieście. Łączy ona dzielnicę Navigli z aleją Via Torino, którą z kolei dojdziesz bezpośrednio do placu katedralnego. Corso di Porta Ticinese to reprezentacyjny trakt, który ma ok. 1 km długości. Znajdziesz tu sporo ładnej historycznej zabudowy. Zwróć także uwagę na dwie zabytkowe miejskie bramy Porta Ticinese pochodzące z XII i XIX wieku.

Mediolan
Mediolan

08. Navigli

Navigli to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Mediolanu. Obszar ten jest często nazywany małą Wenecją. Niegdyś Mediolan oplatała sieć kanałów, które odgrywały ważną rolę w transporcie i handlu. Pełniły one też funkcje obronne oraz irygacyjne. Większość z nich została jednak wysuszona lub zasypana w I połowie XX wieku. Obecnie woda płynie jedynie w dwóch kanałach: Naviglio Grande oraz Naviglio Pavese. Znajduje się tu również Darsena, czyli zbiornik wodny pełniący niegdyś funkcję miejskiego portu.

Aktualnie jest to bardzo popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta i turystów. To miejsce zawsze tętni życiem! Możesz wybrać się tu na spacer lub wieczornego drinka. Znajduje się tu wiele barów i restauracji, a także sklepików i niedużych galerii. Nabrzeża kanałów spinają niewielkie mosty, które nadają temu miejscu dodatkowego uroku.

Mediolan
Mediolan

09. Ostatnia Wieczerza

W Mediolanie możesz również zobaczyć „Ostatnią Wieczerzę” (wł. Cenacolo Vinciano / L’Ultima Cena). Jest to słynny fresk namalowany w XV wieku przez Leonarda da Vinci. Przedstawia on ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa, podczas której ogłosił on, że jeden z apostołów go zdradzi. Obraz został namalowany na ścianie refektarza klasztoru przy Piazza Santa Maria delle Grazie i właśnie tam można go oglądać do dziś.

Problem z tym freskiem polega na tym, że już na samym początku został on wykonany bardzo nietrwałą techniką. Przez to jest on trochę niewyraźny, mimo że przeszedł już wiele prac konserwatorskich. Złośliwcy mówią wręcz, że na skutek przeprowadzonych renowacji z pierwotnego malowidła już niewiele tu zostało. Mimo to jest to jedno z tych dzieł sztuki, które każdy powinien kiedyś zobaczyć.

Oglądanie „Ostatniej Wieczerzy” jest atrakcją płatną. Bilet trzeba kupić wcześniej przez internet. Obowiązuje on na konkretny dzień i na konkretną godzinę. Wejściówki pojawiają się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i rozchodzą się w dość szybkim tempie. Kolejne pule biletów na dany termin są jednak dokładane w późniejszym czasie, więc także wtedy możesz próbować je zdobyć.

Mediolan

10. San Siro

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, to w Mediolanie możesz także zobaczyć słynny stadion San Siro. Na tym stadionie rozgrywają mecze dwie drużyny: A.C. Milan oraz Inter Mediolan. Obiekt ten możesz oczywiście zwiedzić. Bilet wstępu umożliwia wejście na murawę boiska, a także do szatni, w której przebierają się zawodnicy przed meczem. Znajduje się tu również niewielkie muzeum, w którym zobaczysz liczne piłkarskie trofea oraz koszulki piłkarzy.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

11. Ciekawe miejsca w okolicach Mediolanu

Mediolan ma swój specyficzny urok i zdecydowanie warto to miasto odwiedzić. Jeśli zobaczysz już wszystkie atrakcje Mediolanu i będziesz miał ochotę na więcej, to możesz także odwiedzić inne ciekawe miejsca, które znajdują się w okolicy. Niedaleko Mediolanu znajduje się wiele ciekawych miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Być może miejsca te zachwycą Cię bardziej niż sam Mediolan.

Szukasz pomysłu na 1-dniową wycieczkę z Mediolanu? Wybierz się nad jezioro Como. Jest to trzecie co do wielkości jezioro we Włoszech. Znajduje się ono w odległości 50 km od Mediolanu i dojedziesz tu w godzinę pociągiem. Nad jeziorem znajduje się wiele klimatycznych miasteczek, np. miasteczko Como.

Wizytę w Mediolanie możesz także połączyć ze zwiedzaniem miasteczka Bergamo. Jest to bardzo urokliwe i klimatyczne miejsce, w którym znajdziesz wiele imponujących zabytków i sporo średniowiecznej architektury. Także tutaj dojedziesz w godzinę pociągiem z Mediolanu.

Jeśli zaś będziesz miał więcej czasu, to możesz wybrać się w nieco dalszą wycieczkę. Możesz w ten sposób odwiedzić Turyn, Genuę, Cinque Terre, Bolonię, Weronę a nawet Wenecję!


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Sandra pisze:

  Byłam (tak jak napisałeś „przy okazji”) w Mediolanie i zapewne tam wrócę, bo wszystkiego nie zobaczyłam 😂
  Wiem na pewno, że „przeszkadzają” mi te łańcuszki na rękę, które na siłę próbują założyć i zmusić do kupna ciemnoskórzy.

  Powodzonka 😊

 2. Xxx pisze:

  Właśnie będę się wybierała na chwilę odpoczynku do Mediolanu.

  A czy byłeś na targach mody? Lub możesz powiedzieć gdzie tam można pójść zobaczyć te mediolańskie butiki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *