LUWR. Co zobaczyć? Plan zwiedzania, bilety, godziny otwarcia

Luwr

Luwr to jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie. Jest to miejsce, które musisz zobaczyć i zwiedzić podczas podróży do Paryża. W Luwrze znajdziesz ogromną kolekcję wspaniałych dzieł sztuki, które mogą Cię przyprawić o zawrót głowy.

Co zobaczyć w Luwrze? Jak zaplanować zwiedzanie Luwru? Ile kosztują bilety? Jakie są dni i godziny otwarcia Luwru? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Krótka historia Luwru

Budynek Luwru powstał w 1190 roku. Wówczas pełnił on funkcję twierdzy obronnej i miał chronić przed najazdami Normanów. W późniejszych latach zaczęli tu urzędować francuscy królowie. To właśnie oni zaczęli gromadzić w tym miejscu liczne dzieła sztuki. W XVII wieku rezydencja królewska przeniosła się do Pałacu w Wersalu. Gmach Luwru został wówczas otwarty dla uczonych i artystów. Podczas rewolucji francuskiej zbiory Luwru zostały zabezpieczone i stały się własnością narodu. W 1793 roku powstało tu muzeum. Wystawiano w nim dawne zbiory królewskie oraz dzieła zagrabione przez Francję podczas licznych wojen. Luwr od samego początku miał symbolizować potęgę kulturalną Francji.

Luwr – ekspozycja

Kolekcja Luwru liczy ponad 350 tysięcy dzieł sztuki, z czego prezentowane jest tylko 10%. To naprawdę imponująca liczba! Bardzo znany w Luwrze jest dział starożytny, w którym znajdziesz takie dzieła jak Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Równie niesamowity jest też dział malarstwa. Znajdują się tu liczne obrazy od średniowiecza aż do 1848 roku. Zostały one ułożone według krajów pochodzenia ich twórców. Znajdziesz tu dzieła takich artystów jak Tycjan, Rembrandt, Leonardo da Vinci, El Greco czy Hieronim Bosch. To właśnie tutaj można oglądać Mona Lisę – najsłynniejszy obraz świata.

Obecnie zbiory muzealne są wystawione w trzech skrzydłach Luwru:

 • Sully – najstarsza część Luwru skupiona wokół dziedzińca wewnętrznego,
 • Denon – południowe skrzydło położone przy brzegu Sekwany,
 • Richelieu – północne skrzydło położone przy ulicy Rivoli.

Ekspozycja Luwru jest podzielona na osiem działów:

 • Bliski Wschód,
 • Starożytny Egipt,
 • Starożytna Grecja, Etruria i Rzym,
 • Islam,
 • Rzeźba (z wyłączeniem rzeźb antycznych),
 • Rzemiosło Artystyczne,
 • Malarstwo,
 • Rysunek i Grafika.

Plan zwiedzania Luwru

Zwiedzanie Luwru rozpoczynasz od słynnej szklanej piramidy. Została ona wybudowana w latach 80. i znajduje się na dziedzińcu przed pałacem. To właśnie tutaj znajduje się wejście do muzeum. Często tworzą się tu kolejki. Przed wejściem do środka należy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa.

Po wejściu do środka zjeżdżasz schodami w dół na piętro -2 i docierasz do miejsca, w którym możesz rozpocząć zwiedzanie. Tutaj znajdują się również szatnie, toalety, sklep z pamiątkami oraz stoisko z papierowymi mapami muzeum. Przed wejściem na teren ekspozycji trzeba pokazać bilet do kontroli.

W Luwrze są cztery piętra z wystawami:

 • piętro -1 zajmują rzeźby europejskie, francuskie, greckie, bliskowschodnie oraz islamskie. Nie ma tu jednak tych wszystkich znanych dzieł, które będziesz chciał zobaczyć w pierwszej kolejności. Jeśli nie masz dużo czasu, to udaj się od razu na kolejne piętro,
 • parter zajmuje wystawa z rzeźbami ze starożytnej Grecji i Rzymu. Najważniejszą z nich jest Wenus z Milo. Zobaczysz tu także liczne dzieła sztuki pochodzące z Egiptu i Bliskiego Wschodu. Warto chociaż na chwilkę się tu zatrzymać,
 • piętro 1 jest jednym z najciekawszych. Znajdziesz tu najsłynniejsze dzieła, takie jak Mona Lisa czy Nike z Samotraki. Zobaczysz tu także dzieła malarstwa europejskiego, francuskie klejnoty królewskie oraz apartamenty Napoleona III. Są tu też wystawy poświęcone sztuce starożytnej,
 • piętro 2 ma najmniejszą powierzchnię i jest najmniej ciekawe. Zobaczysz tu przede wszystkim obrazy pochodzące z Francji i z północnej Europy.

Zwiedzanie Luwru może na początku wydawać się dość trudne. Muzeum jest ogromne i ma powierzchnię ponad 50 tysięcy mkw! Na pewno nie uda Ci się zwiedzić wszystkiego za jednym razem. Najlepiej wcześniej zastanowić się, co właściwie chce się tu zobaczyć. Jeśli odwiedzasz Luwr po raz pierwszy, to skup się najsłynniejszych dziełach, które są tu do zobaczenia. Wypisałem je dla Ciebie poniżej.

Co zobaczyć w Luwrze?

Oto najsłynniejsze dzieła w Luwrze:

 • Mona Lisa – to bez wątpienia najważniejsze dzieło w Luwrze. Jest to obraz autorstwa Leonarda da Vinci. Do dziś jednak nie wiadomo, kogo przedstawia to dzieło i kim była słynna Mona Lisa. Niewiele osób też wie, że ten obraz jest tak naprawdę bardzo mały – ma wymiary 77×53 cm (piętro 1, sala 711),
 • Wenus z Milo – starożytna rzeźba pochodząca z greckiej wyspy Paros. Przedstawia ona grecką boginię Afrodytę, która dziś jest niestety pozbawiona rąk (parter, sala 345),
 • Nike z Samotraki – starożytna rzeźba pochodząca z wyspy Rodos. Przedstawia ona grecką boginię zwycięstwa Nike. Rzeźba nie ma głowy i rąk (piętro 1, sala 703),
 • Atena z Velletri – kopia antycznego posągu odnaleziona podczas wykopalisk we Włoszech pod koniec XVIII wieku (parter, sala 344),
 • Koronacja Napoleona – obraz autorstwa Jacques’a-Louis Davida. Przedstawia on koronację Napoleona na cesarza. Uroczystość ta odbyła się w katedrze Notre-Dame w 1804 roku (piętro 1, sala 702),
 • Wolność wiodąca lud na barykady – obraz autorstwa Eugène Delacroix. Upamiętnia on Rewolucję Lipcową i do dziś jest symbolem idei „wolności, równości i braterstwa” (piętro 1, sala 700),
 • Gody w Kanie Galilejskiej – to największy obraz w Luwrze. Przedstawia on wesele w Kanie Galilejskiej, podczas którego Jezus przemienia wodę w wino (piętro 1, sala 711),
 • Galeria Apollina – to pięknie zdobiona sala, w której można podziwiać francuskie klejnoty koronne (piętro 1, sala 705),
 • Apartamenty Napoleona III – bogato zdobione apartamenty, w których w połowie XIX wieku mieszkał cesarz Napoleon III (piętro 1, sala 544).

Na zobaczenie tych obiektów możesz przeznaczyć 2-3 godziny. Możesz również zwrócić uwagę na inne dzieła, które są tu prezentowane – w zależności od tego, co Cię interesuje. Gdybyś chciał zobaczyć w Luwrze wszystko, co jest do zobaczenia, to potrzebowałbyś na to kilku miesięcy!

Pamiętaj, że czasami niektóre dzieła sztuki mogą być niedostępne dla zwiedzających.

Luwr – dni i godziny otwarcia

Luwr jest otwarty codziennie oprócz wtorku. Muzeum jest czynne w godz. 9-18, a w piątki w godz. 9-21:45. Ostatnie wejście do Luwru jest możliwe na godzinę przed zamknięciem. Na 30 minut przed zamknięciem zaczynają pojawiać się komunikaty głosowe z prośbą o kierowanie się do wyjścia.

Muzeum jest nieczynne w następujące dni: 1 stycznia, 1 maja oraz 25 grudnia. Z kolei 24 grudnia oraz 31 grudnia obowiązują skrócone godziny otwarcia.

Bilety do Luwru

Bilety do Luwru najlepiej kupić wcześniej na stronie internetowej muzeum. Jest też możliwość kupna biletu na miejscu w kasie biletowej. Liczba wejściówek jest jednak ograniczona i istnieje duże ryzyko, że nie będzie już wolnych biletów. Bilet online kupuje się na określony przedział czasowy, w którym należy rozpocząć zwiedzanie.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ile kosztuje zwiedzanie Luwru? Bilet do Luwru kosztuje 17 EUR, jeśli kupujesz go wcześniej przez internet. W kasie biletowej zapłacisz nieco mniej, czyli 15 EUR.

Darmowy wstęp do Luwru przysługuje osobom poniżej 18. roku życia oraz osobom poniżej 25. roku życia z obszaru Unii Europejskiej. Pozostałe osoby mogą zwiedzać za darmo w każdy piątek od godz. 18 (z wyjątkiem lipca i sierpnia).

Informacje praktyczne

Na samym początku zwiedzania warto zaopatrzyć się w papierową mapkę muzeum. Są na niej zaznaczone poszczególne skrzydła Luwru oraz najważniejsze dzieła sztuki. Pamiętaj o tym, że wszystkie pomieszczenia w Luwrze są ponumerowane. Numery sal znajdziesz na ścianach oraz na mapie – ułatwi Ci to nawigację.

Zwiedzanie Luwru jest całkiem wygodne, a budynek jest dostosowany do osób z niepełnosprawnościami. W niektórych miejscach znajdują się ławki, na których możesz przysiąść i odpocząć przed dalszym zwiedzaniem. Jeśli planujesz dłuższą wizytę, warto skorzystać z szatni.

Warto pamiętać, że Luwr jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Każdego dnia przybywa tu kilkanaście tysięcy osób. Często są tu spore kolejki. Jeśli nie lubisz tłumów, to zaplanuj zwiedzanie w mniej obleganych dniach i godzinach. Największy tłum jest zawsze przed Mona Lisą, z którą każdy chce zrobić sobie zdjęcie. Szacuje się zresztą, że duża część turystów odwiedza Luwr tylko po to, żeby zobaczyć Mona Lisę.

Muzeum znajduje się w samym centrum Paryża. Dojdziesz tu pieszo z wielu innych ważnych miejsc w mieście. Tuż obok znajduje się stacja metra Louvre-Rivoli. Dojedziesz tu żółtą linią metra nr 1.

Czy warto zwiedzić Luwr?

Luwr to miejsce, które musisz zobaczyć i zwiedzić, jeśli planujesz podróż do Paryża. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe i na pewno nie będziesz się tu nudzić. To także jedno z największych i najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie. Jestem przekonany, że również Tobie się tu spodoba.

Zobacz również:

7 MIEJSC Z WIDOKIEM NA WIEŻĘ EIFFLA. Gdzie zrobić zdjęcie z Wieżą Eiffla w tle?


Podobał Ci się ten tekst? A może masz do niego jakieś pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem! Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *