RPA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

RPA na własną rękę

Republika Południowej Afryki to jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych krajów w Afryce. Znajdziesz tu niesamowitą przyrodę, zachwycające krajobrazy, liczne plaże, górskie szlaki oraz dynamicznie rozwijające się miasta – bardzo różnorodne i wielokulturowe, choć nie zawsze najpiękniejsze. Jest to miejsce, które na pewno zrobi na Tobie wrażenie. RPA to świetny kierunek na udane wakacje!

Do RPA możesz przylecieć na własną rękę. Do takiego wyjazdu warto jednak dobrze się przygotować. Z poniższego tekstu dowiesz się, co warto wiedzieć przed przyjazdem do RPA oraz jak zaplanować podróż do RPA. Znajdziesz tu wiele informacji praktycznych. Zapraszam do przeczytania!

Kiedy jechać do RPA?

Republika Południowej Afryki leży na półkuli południowej. Lato trwa tutaj od grudnia do marca, czyli zupełnie inaczej niż w Europie. W lato temperatury w RPA dochodzą nawet do 35 stopni, a w zimę jest tu około 20 stopni w ciągu dnia. Niemal przez cały rok występuje tu silne nasłonecznienie, a natężenie UV osiąga bardzo wysokie poziomy.

RPA to bardzo duży kraj, którego powierzchnia jest cztery razy większa od Polski. Dlatego w zależności od regionu występują tu spore różnice w warunkach pogodowych. W Kapsztadzie panuje klimat typu śródziemnomorskiego – charakteryzuje się on gorącym i suchym latem oraz łagodną zimą. Z kolei w północno-wschodniej części kraju, np. w okolicach Johannesburga i Parku Narodowego Krugera, panuje klimat podzwrotnikowy. Lato również jest tu bardzo gorące, ale mogą występować obfite opady deszczu.

Dobrym terminem na przyjazd do RPA są miesiące przejściowe, tzn. październik, listopad i marzec. Możesz tu również przyjechać w szczycie sezonu wakacyjnego, tzn. w grudniu lub styczniu. To świetna opcja na oderwanie się od zimowej śnieżnej pogody, która panuje wówczas w Polsce! Wtedy jednak do RPA przybywa naprawdę sporo turystów, a ceny noclegów są wyższe niż w pozostałych miesiącach.

Na jak długo przyjechać do RPA?

RPA to duży i bardzo różnorodny kraj. Warto pamiętać o tym, że nie da się zobaczyć wszystkich jego atrakcji podczas jednego wyjazdu. Jeśli chcesz skupić się na tylko jednym regionie RPA, to wtedy możesz tu przyjechać na 7-10 dni.

Jeśli zaś chcesz odwiedzić różne części kraju, to przyjedź tu na 14-20 dni. W takim czasie uda Ci się zobaczyć okolice Kapsztadu, Johannesburga czy Durbanu, a także Park Narodowy Krugera. Możesz również odwiedzić zlokalizowane tuż obok Królestwo Lesotho oraz Królestwo Eswatini. Na pewno jest to opcja warta rozważenia!

Jak dotrzeć do RPA?

Z Europy do RPA można dolecieć samolotem. W RPA znajduje się wiele portów lotniczych. Najważniejszymi lotniskami w RPA są:

  • lotnisko Johannesburg O.R. Tambo (JNB),
  • lotnisko Kapsztad (Cape Town) (CTP),
  • lotnisko Durban King Shaka (DUR).

Do RPA lata wiele europejskich linii lotniczych, takich jak Lufthansa, Air France, KLM czy Turkish Airlines. Jeśli więc planujesz podróż z Polski, to będzie konieczna przesiadka, np. w Monachium, Frankfurcie, Amsterdamie, Stambule czy Dubaju. Ceny lotów w dwie strony z bagażem zaczynają się od 2.5 tys. zł. W zależności od czasu na przesiadkę podróż do RPA potrwa kilkanaście godzin.

Szukając połączenia lotniczego możesz korzystać z wyszukiwarek internetowych takich jak Skyscanner czy Flipo. Bezpośrednio z Polski do RPA można dolecieć także lotami czarterowymi.

Samoloty z Europy zazwyczaj lądują na lotnisku w Johannesburgu bądź Kapsztadzie. Jeśli planujesz dłuższe wakacje, to możesz przylecieć do Johannesburga, a wylecieć z Kapsztadu bądź odwrotnie. W ten sposób będziesz mógł zwiedzić cały kraj bez konieczności wracania do punktu początkowego.

RPA – przepisy wjazdowe

Obywatele polscy mogą przebywać na terytorium RPA do 30 dni bez konieczności wyrobienia wizy. Podczas kontroli granicznej należy okazać paszport. Jego ważność powinna być dłuższa o przynajmniej 30 dni od planowanej daty wyjazdu.

Pamiętaj też o tym, że wyjazd z RPA do kraju sąsiedniego (np. Namibii, Mozambiku, Lesotho czy Eswatini), a następnie powrót do RPA, jest wliczany do tych 30 dni, które możesz spędzić w RPA bez wizy. Ponowne przekroczenie granicy nie powoduje tym samym naliczenia kolejnych 30 dni bezwizowego pobytu w RPA.

Język i waluta w RPA

W RPA jest aż 11 języków urzędowych. Są to:

  • język angielski,
  • język afrykanerski będący językiem potomków holenderskich osadników sprzed wieków,
  • dziewięć języków lokalnych używanych w poszczególnych prowincjach.

Spośród języków lokalnych najczęściej używa się języka isiZulu (prowincja KwaZulu-Natal i okolice Johannesburga) oraz języka isiXhosa (okolice Kapsztadu i Prowincji Przylądkowej Wschodniej).

Oprócz tych jedenastu urzędowych w RPA używa się także różnych innych języków. Szacuje się, że może ich być łącznie ponad 25. W RPA żyje bowiem wiele różnych grup narodowościowych, a oprócz ludności rdzennej mieszkają tu także osoby z Europy, Azji oraz innych państw afrykańskich.

W praktyce we wszystkich turystycznych miejscach w RPA, a także w hotelach i restauracjach, dogadasz się po angielsku. Nie jest to jednak czysty angielski, gdyż posiada wiele naleciałości z innych języków afrykańskich. Podstawowa komunikacja nie powinna jednak stanowić żadnego problemu.

Jaka waluta obowiązuje w RPA? Oficjalną walutą w RPA jest rand południowoafrykański (ZAR). 1 rand dzieli się na 100 centów. W obiegu są banknoty 10, 20, 50, 100 i 200 randów, a także monety 1, 2 i 5 randów oraz 5, 10, 20 i 50 centów. Walutę najlepiej jest wymienić przed wyjazdem – jest ona dostępna w wielu kantorach w Polsce. W większości miejsc w RPA można płacić kartą. Co więcej, w kasach biletowych niektórych atrakcji turystycznych płatność kartą jest jedyną dostępną opcją.

Aktualny kurs randa: 1 ZAR = 0,25 PLN (styczeń 2024).

Jakie są ceny w RPA?

Dla turystów z Polski RPA nie jest bardzo drogim krajem. Ceny podstawowych produktów w supermarketach są średnio o 20% niższe niż w Polsce. Także ceny zakwaterowania w hotelach oraz posiłków w restauracjach bywają naprawdę niewysokie. Zależy to jednak od standardu danego hotelu bądź restauracji.

W restauracjach do rachunku prawie nigdy nie jest doliczona obsługa. Zwyczajowo zostawia się napiwek w wysokości 10% rachunku. Zwykle wygląda to tak, że dostajesz rachunek oraz długopis, którym wpisujesz wysokość napiwku. Następnie łączną kwotę opłacasz gotówką lub kartą.

W RPA dosyć wysokie mogą być ceny wejściówek do niektórych muzeów i innych atrakcji turystycznych, zwłaszcza tych najbardziej popularnych, jak choćby safari w Parku Narodowym Krugera. W przypadku większości atrakcji obowiązują tu dwa cenniki – niższy dla mieszkańców oraz wyższy dla turystów z zagranicy.

Bezpieczeństwo w RPA

Statystycznie RPA nie jest krajem bezpiecznym. Mimo to da się tu spędzić wakacje dość bezpiecznie. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać.

Na terenie całego kraju występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą oraz zorganizowaną. Zjawisko to występuje głównie w centrach dużych miast, takich jak Johannesburg oraz Durban. Zarówno w Johannesburgu jak i w Durbanie znajdują się dzielnice, do których nie powinieneś wybierać się samodzielnie, gdyż może to być niebezpieczne. Są to z reguły miejsca zamieszkane przez czarnoskórą niezamożną ludność. Zdarzają się tutaj kradzieże, napady i pobicia. Takie miejsca możesz jednak zwiedzać w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem i zdecydowanie warto to zrobić. Tylko w ten sposób poznasz różne oblicza RPA, także te mniej turystyczne.

Na własną rękę nie powinieneś również zwiedzać południowoafrykańskich dzielnic biedy określanych zwyczajowo jako townships.

Pamiętaj też o jednej bardzo ważnej zasadzie. Jeśli lokalni mieszkańcy, pracownicy hotelu, a może nawet policjanci czy kierowcy ubera, mówią Ci, że dane miejsce jest niebezpieczne, to znaczy, że warto ich posłuchać i nie wybierać się tam samemu. Oni najlepiej wiedzą, jak wygląda zwykłe codzienne życie w RPA.

Stosunkowo bezpiecznym miastem jest natomiast Kapsztad. To bardzo turystyczne miejsce, którego pilnują liczne patrole policji i służb porządkowych. Nie czekają tu na Ciebie żadne większe zagrożenia, ale również warto zachować ostrożność. Całkowicie bezpieczne jest także zwiedzanie wszelakich atrakcji przyrodniczych, takich jak rezerwaty i parki narodowe.

Szczepienia i ubezpieczenie podróżne

Przed przyjazdem do RPA nie wymaga się żadnych szczepień. Niektóre szczepienia są jednak zalecane i warto je wykonać przed podróżą. Zwłaszcza że posiadają one wieloletni termin ważności i posłużą Ci także przed kolejnymi egzotycznymi wyjazdami.

Oto szczepienia zalecane przed podróżą do RPA:

  • choroby wieku dziecięcego (błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • cholera,
  • wścieklizna,
  • dur brzuszny.

W celu wykonania szczepień należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróżnej. Szczepienia są płatne i nie podlegają refundacji przez NFZ.

Podczas podróży należy stosować się do ogólnych zaleceń sanitarnych, a także unikać nieprzegotowanej wody oraz surowej nieprzetworzonej żywności. Obowiązuje zasada peel it, boil it or forget it, czyli obierz, ugotuj lub zapomnij. Unikaj również kontaktu z lokalnymi zwierzętami, nawet jeśli jesteś zaczepiony na wściekliznę. Z kolei podczas przygodnych stosunków seksualnych zawsze stosuj prezerwatywy. Szacuje się, że nawet 13% populacji RPA jest zarażonych wirusem HIV. To naprawdę katastrofalny wynik!

Pamiętaj również o tym, że prowincja Mpumalanga oraz Park Narodowy Krugera to obszary charakteryzujące się występowaniem malarii. Jeśli planujesz wizytę w tych miejscach, zaopatrz się w specjalne tabletki profilaktyczne. Są one dostępne w Polsce na receptę, którą może wystawić lekarz medycyny podróżnej.

W RPA funkcjonuje opieka medyczna, ale wizyty lekarskie oraz hospitalizacja są płatne. Dlatego przed przylotem do RPA należy zakupić ubezpieczenie podróżne.

Co zabrać w podróż do RPA?

Planując podróż do RPA, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przed warunkami pogodowymi. Zabierz ze sobą krem z filtrem i stosuj go nawet jeśli słońce jest przysłonięte chmurami. Słońce w RPA świeci bardzo mocno i bardzo łatwo tu o poparzenie słoneczne. W lato warto też mieć ze sobą strój kąpielowy, ręcznik plażowy, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, klapki lub sandały oraz żel na poparzenia.

W wakacje w RPA bywa naprawdę gorąco, dlatego sprawdzi się tu przede wszystkim lekka letnia odzież. Z kolei długie spodnie, cieplejsza bluza czy nawet kurtka mogą Ci się przydać w miesiącach zimowych i przejściowych. Wówczas temperatura może tu spaść nawet do kilku stopni powyżej zera.

Odwiedzając rezerwaty i parki narodowe, pamiętaj też o tym, aby zabrać ze sobą silny repelent przeciwko ukąszeniom insektów mający dużą zawartość DEET (np. Mugga). Przyda Ci się również power bank oraz kurtka przeciwdeszczowa. Pamiętaj też o przejściówkach do gniazdka elektrycznego. W RPA używa się gniazdek dla wtyczek z trzema bolcami. W niektórych pokojach hotelowych przejściówki do gniazdek są na wyposażeniu.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dobrym pomysłem może być też ściągnięcie na telefon mapy offline. Po dotarciu do RPA najlepiej jest zakupić lokalną kartę SIM. Karta zapewniająca przez miesiąc dostęp do internetu (10 GB) powinna kosztować ok. 120 zł. Najlepiej jest zakupić kartę popularnego operatora MTN. Możesz to zrobić od razu na lotnisku w Johannesburgu i w Kapsztadzie.

Jak poruszać się po RPA?

RPA oferuje wiele różnych możliwości spędzania czasu. Możesz tu zobaczyć wielkie miasta takie jak Johannesburg czy Kapsztad, piękną przyrodę i wspaniałe krajobrazy, a także rezerwaty i parki narodowe.

Najważniejsze atrakcje w RPA znajdują się w różnych częściach kraju, dlatego niezbędne jest przemieszczanie się pomiędzy nimi. Odległości do pokonania są tu jednak naprawdę spore. Dla przykładu – dystans pomiędzy Johannesburgiem a Kapsztadem to aż 1400 km! Jeśli planujesz odwiedzać miejsca zlokalizowane w różnych częściach kraju, możesz rozważyć połączenia lotnicze. Loty krajowe są tu naprawdę niedrogie. Możesz skorzystać z połączeń oferowanych przez linię lotniczą FlySafair. Oferuje ona tanie loty na terenie RPA i całej Afryki.

Możesz też skorzystać z połączeń autobusowych między miastami, a nawet z pociągu. Nie mniej jednak, jest to bardzo czasochłonny i niezbyt wygodny środek transportu.

W poszczególnych miastach w RPA komunikacja publiczna jest słabo rozwinięta. Stosunkowo dobrze działa ona tylko w Kapsztadzie. W miastach najlepiej jest korzystać z ubera lub bolta. Jest to opcja najbardziej pewna, najbezpieczniejsza i naprawdę niedroga.

Jeśli chcesz zaś zwiedzić okolice danego miasta lub jakiś konkretny region w RPA, to najwygodniejszym sposobem jest wynajęcie auta. To rozwiązanie daje Ci największą elastyczność i pozwala dojechać w dowolne miejsce o dowolnym czasie. Drogi w RPA są utrzymane w całkiem niezłym stanie. Pamiętaj o tym, że obowiązuje tu ruch lewostronny!

Wiele atrakcji w RPA możesz też odwiedzić w ramach zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Takie rozwiązanie jest droższe, ale gwarantuje Ci, że w pełni wykorzystasz czas spędzony w danym miejscu. Więcej na temat zwiedzania konkretnych atrakcji w RPA przeczytasz już niebawem na blogu.


Podobał Ci się ten tekst lub masz jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a chętnie Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *