MAHDIA. Jakie są tu atrakcje? Co warto zobaczyć?

Mahdia

Mahdia to niewielkie tunezyjskie miasto położone w środkowo-wschodniej części kraju. Jest ono zamieszkane przez ok. 50 tysięcy osób. To dosyć popularny nadmorski kurort, mimo że nie posiada on aż tak rozwiniętej infrastruktury turystycznej jak niektóre inne pobliskie miejscowości. Każdego roku przyjeżdża tu sporo turystów, w tym również z Polski. Mahdia to bowiem świetne miejsce do wypoczynku z fajnymi hotelami i różnymi atrakcjami. Jest to też miasto z bogatą historią i urokliwą starówką, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Na pewno Wam się tu spodoba! Co warto zobaczyć w Mahdii i jak zaplanować sobie zwiedzanie? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części tego tekstu.

Historia Mahdii

Początki Mahdii sięgają 916 roku, kiedy to przybył tu kalif fatymidzki, Ubayd Allah al-Mahdi. Nakazał on budowę miasta nazwanego potem na jego cześć. Po pięciu latach Mahdia stała się stolicą fatymidów, czyli ludu islamskiego panującego wówczas w północnej Afryce. Status ten utraciła w 973 roku.

Od samego początku położone strategicznie na niewielkim półwyspie miasto miało bardzo duże znaczenie gospodarcze i militarne. Jego potencjał został szybko dostrzeżony także przez państwa europejskie. W 1087 roku Mahdia została zaatakowana przez flotę złożoną z okrętów włoskich miast kupieckich (przede wszystkim z Genui i Pizy). Przejęcie kontroli nad tym terenem miało pomóc Europie w zaopatrywaniu rycerstwa biorącego udział w I wyprawie krzyżowej. Choć Włosi wygrali to starcie, a ich liczne łupy wojenne sfinansowały m.in. budowę katedry w Pizie, to samej Mahdii jednak nie udało im się zająć.

W kolejnych stuleciach obszar ten znajdował się pod panowaniem różnych rodów północnoafrykańskich: Zirydów, Almohadów i Hafsydów. W latach 1550-1554 Mahdia była okupowana przez Hiszpanów, którzy wycofując się dokonali dużych zniszczeń w miejskiej infrastrukturze. Wtedy też miasto utraciło swoją dotychczasową handlową i wojskową pozycję. Gospodarka Mahdii zaczęła się wówczas opierać głównie na rybołówstwie i tłoczeniu oliwy. Niedługo potem na obszar ten wkroczyli Turcy z Imperium Osmańskiego, którzy rządzili tutaj aż do XIX wieku.

Centrum historyczne Mahdii

Współczesna Mahdia to nieduża miejscowość zlokalizowana w odległości ok. 200 km od stolicy kraju. Najstarsza część miasta, czyli medyna, rozciąga się na niewielkim półwyspie wcinającym się w poprzek w wody Morza Śródziemnego. Miejsce to, choć niepozorne, jest naprawdę bardzo urokliwe i klimatyczne. Znajdziecie tu wąskie uliczki, niewielkie placyki oraz zabytkowe stare budynki. Zachwycają one pięknymi detalami takimi jak kolorowe drzwi i futryny okienne, klamki, doniczki oraz inne elementy dekoracyjne. Tutaj również znajdują się liczne kawiarenki, w których mieszkańcy, głównie mężczyźni, spędzają swój czas wolny.

Ważną częścią medyny jest też oczywiście bazar, gdzie możecie zakupić różnego rodzaju produkty lokalne i pamiątki. Co warto przywieźć z Tunezji? Przyprawy, olejek arganowy, produkty z drzewa oliwnego, wyroby skórzane, tradycyjny strój arabski oraz wiele więcej… Także papierosy są w Tunezji średnio o połowę tańsze niż w Polsce. Odwiedzając tutejszy bazar warto jednak pamiętać o targowaniu się, które jest bardzo ważną częścią składową kultury arabskiej. Pierwsza cena podana przez sprzedawcę jest zazwyczaj specjalnie zawyżona, a podczas targowania można ją zbić czasami nawet dwukrotnie.

Mahdia. Co zobaczyć?

Najważniejsze zabytki i atrakcje Mahdii to:

  • Skifa Kahla (nazywana też Bab Zouila) – ufortyfikowana brama prowadząca do centrum historycznego Mahdii. Jest ona pozostałością dawnych murów miejskich. Obiekt ten został wzniesiony w latach 916-921, a potem gruntownie przebudowany przez Turków w XVI wieku. Dziś jest to jedna z największych wizytówek miasta.
  • Wielki Meczet – zabytkowy meczet zbudowany w 916 roku. Obecnie jest to najważniejsza świątynia w całym mieście. Za sprawą swojej prostej konstrukcji oraz masywnych ścian obiekt ten wcale nie wygląda jak meczet, tylko jak twierdza wojskowa. Cechą charakterystyczną Wielkiego Meczetu jest brak minaretu.
  • Meczet Hadj Mustapha Hamza – meczet zbudowany w 1772 roku i następnie przebudowany w XX wieku. Ten nieduży charakterystyczny budynek wznosi się w centrum historycznym Mahdii. Jest to typowy przykład architektury sakralnej epoki osmańskiej.
  • Borj El Kebir – potężna XVI-wieczna osmańska forteca wojskowa. Stoi ona w miejscu dawnego pałacu. Twierdza została zbudowana na planie czworoboku ze sporych rozmiarów dziedzińcem w środku i jest otoczona grubymi murami. Obiekt ten jest wzniesiony na półwyspie i z trzech stron otacza go morze. Dawniej miał strategiczne znaczenie w obronie miasta i regionu, a obecnie został on udostępniony dla turystów.
  • Latarnia morska – charakterystyczny czerwono-biały obiekt. Jest on usytuowany na skraju półwyspu i wskazuje statkom drogę do portu w Mahdii.
  • Cmentarz morski – stary cmentarz muzułmański położony tuż przy brzegu. Znajduje się on w sąsiedztwie latarni morskiej, twierdzy Borj El Kebir i starego portu rybackiego. Miejsce to tworzą setki białych nagrobków usytuowanych na skalistym zboczu opadającym w kierunku morza. Tak skomponowany krajobraz tworzy naprawdę malowniczą scenerię, którą warto zobaczyć.

Mahdia. Plaże i hotele

Wzdłuż wybrzeża obok centrum historycznego Mahdii poprowadzona została nadmorska promenada. Z kolei dalej w głąb lądu z czasem powstały nowsze dzielnice miasta, które nie są już jednak zbyt atrakcyjne turystycznie. Co ważne, w całym mieście jest stosunkowo bezpiecznie i nie powinny tu na Was czekać żadne większe zagrożenia. Mahdia nie jest też tak bardzo brudna i zaniedbana jak wiele innych tunezyjskich miejscowości. Zobaczycie tu sporo pustostanów szpecących krajobraz oraz śmieci na ulicach, ale problem ten nie jest w Mahdii aż tak odczuwalny.

Wielkim atutem Mahdii jest natomiast lazurowe morze oraz piaszczyste plaże. Nie są one może bardzo szerokie, ale i tak uchodzą za jedne z najlepszych w całej Tunezji. Bezpośrednio nad wybrzeżem znajdują się także różne hotele. Najlepiej oceniane są Nour Palace, Mahdia Palace oraz Iberostar Royal El Mansour.

Poruszanie się po mieście

Centrum historyczne Mahdii jest nieduże i możecie je obejść na własnych nogach. Także dystans pomiędzy każdym z hoteli a medyną możecie pokonać pieszo idąc najpierw plażą, a potem nadmorską promenadą. W zależności od lokalizacji konkretnego hotelu odległość ta wynosi maksymalnie 6 km. Da się ją przejść w nieco ponad godzinę.

Do Waszej dyspozycji pozostają również taksówki. Są one bardzo wygodnym i bardzo tanim środkiem transportu. Przejazd w jedną stronę z hotelu do miasta lub z miasta do hotelu to wydatek 5-7 dinarów, czyli ok. 7-11 zł. Warto pamiętać o tym, że taksówkami mogą tu być jedynie żółte odpowiednio oznakowane samochody. Przed rozpoczęciem kursu należy ustalić z kierowcą cenę za przejazd, gdyż nie używa się tutaj taksometrów.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Okolice Mahdii

Ze względu na swoją lokalizację Mahdia jest też bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania Tunezji. Jeśli chodzi o wycieczki na własną rękę, to z Mahdii bardzo łatwo można dojechać do Monastyru i Susy. Na trasie Mahdia-Monastyr-Susa kursuje kolejka podmiejska nazywana przez miejscowych metrem. I choć z metrem (takim jakie znamy my w różnych miastach europejskich) pociąg ten nie ma nic wspólnego, to jest to bardzo praktyczny, łatwo dostępny i całkiem niedrogi środek transportu między miastami.

Spędzając wakacje w Mahdii (czy też w jakimkolwiek innym pobliskim kurorcie) warto także skorzystać z oferty wycieczek zorganizowanych. Realizują je zarówno polskie jak i lokalne miejscowe biura podróży. W Tunezji takie wycieczki są bardzo korzystne, gdyż do wielu ciekawych miejsc w tym kraju nie dojedziecie żadnym transportem publicznym. Jedyną alternatywą byłoby wówczas wypożyczenie samochodu, czego większość z Was w Tunezji nie będzie chciała zrobić.

Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę zorganizowaną, to wówczas będziecie mogli odwiedzić chociażby stolicę kraju Tunis bądź też starożytne koloseum w miejscowości El Jem. Bardzo ciekawą i najbardziej polecaną opcją jest również dwudniowa wyprawa na Saharę. Wycieczka taka, nazywana też przez wielu Tunezją w pigułce, znajduje się w ofercie praktycznie każdego biura podróży i obejmuje ona między innymi przejażdżkę jeepami po pustyni, zobaczenie górskiej oazy i największego w Afryce Północnej słonego jeziora Chott el Jerid, a także wizytę w miastach Matmata i Kairuan.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *