WEZUWIUSZ. Dojazd, bilety, zwiedzanie, informacje praktyczne

Wezuwiusz

Wezuwiusz (wł. Vesuvio) to jedyny czynny wulkan leżący bezpośrednio na kontynencie europejskim. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Neapolu oraz które jest jednym z największych symboli włoskiego regionu Kampania. Wulkan ma już ok. 200 tysięcy lat, a jego najbardziej znany wybuch miał miejsce w 79 roku – wówczas zniszczone zostały Pompeje i Herkulanum, czyli dwa starożytne rzymskie miasta. Ostatni duży wybuch Wezuwiusza został odnotowany w 1944 roku i od tego czasu wulkan nie wykazuje żadnej większej aktywności. Dziś jest to niesamowita atrakcja turystyczna – w końcu kto z nas nie chciałby na własne oczy przekonać się, jak wygląda krater wulkanu? Tutaj jest on niemalże na wyciągnięcie ręki!

Historia Wezuwiusza

Wulkan jest zlokalizowany nad Zatoką Neapolitańską, a u jego podnóża rozciąga się Neapol – stolica włoskiej Kampanii i trzecie co do wielkości miasto we Włoszech. Choć wiek najstarszych skał Wezuwiusza jest szacowany na ok. 200 tysięcy lat, to początki jego aktywności miały miejsce znacznie później – ok. 16 tysięcy lat temu. Obecnie wulkan wznosi się na wysokości 1281 metrów n.p.m., a jego krater ma 230 metrów głębokości i 550-650 metrów średnicy.

Najsłynniejszy w całej historii jest wybuch Wezuwiusza, który miał miejsce w 79 roku i który zniszczył Pompeje i Herkulanum. Przez setki lat powszechnie uważano, że erupcja ta nastąpiła 24 sierpnia 79 roku, a świadczyć o tym miały zeznania naocznego świadka, włoskiego pisarza i polityka Pliniusza Młodszego. W 2018 roku na jednym z budynków w Pompejach odkryto napis wskazujący na datę 17 października 79 roku, co ma stanowić dowód na to, że wtedy jeszcze miasto funkcjonowało normalnie i że do wybuchu doszło dopiero na jesieni. Aktualnie uznaje się, że erupcja miała miejsce 24 października 79 roku.

Od 79 roku Wezuwiusz wybuchł aż 77 razy, mimo że erupcje te nie były w skutkach tak katastrofalne. Ostatni wybuch miał miejsce 13 marca 1944 roku. Aktualnie Wezuwiusz cały czas pozostaje czynnym wulkanem, a z jego krateru wydobywają się obłoki dymu. Zdaniem naukowców kolejna silna erupcja jest tylko kwestią czasu i może być ona wielkim zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców oraz dla całego Neapolu.

Zwiedzanie Wezuwiusza

Od 1995 roku na terenie wulkanu oraz w jego najbliższym otoczeniu funkcjonuje park narodowy: Parco Nazionale del Vesuvio. Wejście na jego teren wymaga zakupienia biletu wstępu.

By móc zwiedzić szczyt wulkanu, najpierw należy dojechać (lub dojść) do zlokalizowanej na wysokości ok. 1000 metrów n.p.m. bramki biletowej. Właśnie tutaj, przy Piazzale di Quota 1000, znajduje się parking dla autobusów przywożących w to miejsce turystów. Stąd do wierzchołka krateru prowadzi nieutwardzona ścieżka pokryta żwirem i pyłem oraz po części schody skonstruowane z drewnianych pali. Trasa ta nie jest szczególnie wymagająca i każdy powinien być w stanie ją przejść, bez względu na posiadaną kondycję. Różnica wysokości pomiędzy początkiem i końcem trasy to ok. 250 metrów, a dystans ten pokonuje się przeważnie w 15-20 minut.

Szlak prowadzący na szczyt wulkanu:

Wezuwiusz
Wezuwiusz
Wezuwiusz
Wezuwiusz

Co czeka nas na szczycie Wezuwiusza? Przede wszystkim możemy się tu przespacerować ścieżką poprowadzoną wokół krateru. Właśnie z tego miejsca rozciągają się piękne widoki zarówno na sam krater jak i na całą Zatokę Neapolitańską. Choć wnętrze krateru z tej perspektywy może nie jest aż takie imponujące, jak mogłoby się wydawać, to i tak zdecydowanie warto je zobaczyć! Zwłaszcza kiedy w obrębie krateru unoszą się białe obłoki dymu.

Ścieżka poprowadzona na górze wokół krateru:

Wezuwiusz
Wezuwiusz

Bilety na Wezuwiusz

Standardowy bilet wstępu do parku narodowego, umożliwiający wejście na szczyt krateru Wezuwiusza, kosztuje niecałe 12 EUR (ulgowy niecałe 10 EUR). Bilety kupuje się poprzez stronę internetową: www.vesuviopark.vivaticket.it. Nie ma możliwości zakupienia biletów na miejscu w kasie. Bilety kupuje się na określony dzień i określoną godzinę, wejścia odbywają się co 10 minut, a w każdym takim przedziale czasowym dostępnych jest maksymalnie 50 wejściówek. W praktyce mając zakupiony bilet na dany termin możemy wejść na teren parku od 30 minut przed do 30 minut po wskazanej na bilecie godzinie, dzięki czemu wejścia odbywają się płynnie.

Przechodząc przez bramę wejściową do parku należy okazać pracownikowi bilet do kontroli – kontrola polega na zeskanowaniu przez pracownika kodu QR znajdującego się na bilecie. Wbrew informacjom umieszczonym na bilecie, wcale nie trzeba go drukować, a kod QR można pokazać na ekranie smartfona.

Krater Wezuwiusza:

Wezuwiusz
Wezuwiusz
Wezuwiusz
Wezuwiusz

Wezuwiusz: dojazd z Neapolu

Wezuwiusz jest obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Neapolu i to właśnie ze stolicy Kampanii jest tu stosunkowo łatwo dojechać korzystając z komunikacji publicznej. Pierwszym etapem podróży powinien być przejazd kolejką podmiejską Circumvesuviana z Neapolu. Do kolejki wsiadamy albo na stacji początkowej Napoli Porta Nolana albo na drugiej stacji, czyli głównym dworcu kolejowym Napoli Garibaldi (zdecydowanie lepiej jest udać się na stację początkową, gdyż przewija się przez nią znacznie mniej ludzi, łatwiej jest się na niej odnaleźć i można zająć miejsce siedzące w pociągu, co na stacji Garibaldi nie zawsze jest już możliwe).

Należy wsiąść do pociągu w kierunku Sorrento i wysiąść albo na stacji Ercolano Scavi albo na stacji Pompei Scavi-Villa dei Misteri. Bilety na pociąg kupuje się w kasie biletowej bądź w biletomacie, warto nabyć od razu bilet powrotny. Bilet należy skasować jeszcze przed wejściem do pociągu, przechodząc przez bramkę prowadzącą na peron.

Godziny odjazdu pociągów z i do Neapolu można sprawdzić na tej stronie internetowej. Cena za przejazd na trasie Neapol-Ercolano kosztuje 2.20 EUR w jedną stronę, a za bilet na trasie Neapol-Pompeje trzeba zapłacić 2.80 EUR w jedną stronę.

Drugim etapem podróży jest skorzystanie z autobusu.

 • Na trasie Ercolano-Wezuwiusz kursują autobusy prywatnej firmy Vesuvio Express, a skorzystanie z nich jest najszybszym sposobem dotarcia na szczyt wulkanu. Po wyjściu z dworca w Ercolano należy skierować się w lewo do zlokalizowanego tuż obok punktu sprzedaży Vesuvio Express, gdzie można zakupić bilet na podróż tam i z powrotem. Autobusy kursują co ok. 40 minut, a przejazd w jedną stronę trwa jedynie 20 minut. Warto pamiętać, że po dojechaniu na miejsce, czyli na wspomniany już parking przy Piazzale di Quota 1000, możemy na Wezuwiuszu spędzić jedynie 90 minut, gdyż na dół musimy wrócić dokładnie tym samym autobusem, który czeka na nas właśnie tyle czasu. Cena biletu w dwie strony to 25 EUR, ale w cenie tej zawarty jest również wstęp do parku narodowego – korzystając z tej opcji nie należy więc kupować biletu wstępu wcześniej przez internet!
 • Na trasie Pompeje-Wezuwiusz kursują niebieskie autobusy miejskiego operatora EAV. W Pompejach odjeżdżają one z dwóch przystanków: Villa dei Misteri (naprzeciwko wyjścia ze stacji kolejowej i nieopodal wejścia do parku archeologicznego Pompejów) oraz Piazza Anfiteatro (tuż obok drugiego wejścia do parku archeologicznego). W zależności od miesiąca autobusy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a podróż w jedną stronę trwa w tym przypadku ok. 50 minut. Ten autobus również dowiezie nas do parkingu przy Piazzale di Quota 1000, a zaletą tej opcji transportu jest to, że na miejscu nie jesteśmy ograniczeni czasowo, a na dół możemy wrócić którymkolwiek kolejnym autobusem tego przewoźnika. Bilet kupuje się bezpośrednio u kierowcy (osobno tam i z powrotem), a za przejazd w jedną stronę należy zapłacić 3.10 EUR. W tym przypadku bilet wstępu do parku narodowego należy kupić we własnym zakresie poprzez opisaną wcześniej stronę internetową. Rozkład jazdy autobusów EAV na trasie Pompeje-Wezuwiusz znajdziecie na tej stronie internetowej.

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na transport z Ercolano czy z Pompejów, to być może już sama podróż będzie dla Was niemałym przeżyciem. Trasa, którą pokonuje autobus zboczem góry, jest w przeważającej większości wąska, kręta i niekiedy stroma, przez co wymaga od kierowcy dużej sprawności w manewrowaniu dużym pojazdem. Przed najbardziej ostrymi zakrętami kierowca kilkukrotnie trąbi, aby ostrzec samochody potencjalnie nadjeżdżające z naprzeciwka – minięcie się autobusu i innego pojazdu na takim zakręcie jest bowiem z reguły niewykonalne. Poza tym, pokonywana trasa obfituje też w piękne widoki na Neapol, dlatego warto spoglądać przez okno.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na Wezuwiusz można też oczywiście dotrzeć samochodem (własnym bądź wypożyczonym), z tym że jest to opcja o tyle nieciekawa, że autem nie można podjechać pod samo wejście do parku narodowego przy Piazzale di Quota 1000, tylko do położonego znacznie niżej parkingu dla samochodów, który kosztuje 6 EUR i od którego w dalszą drogę trzeba pójść pieszo.

Widok na Neapol ze szczytu Wezuwiusza:

Wezuwiusz

Wskazówki i informacje praktyczne

O czym pamiętać podczas wycieczki na Wezuwiusz? Przede wszystkim o odpowiednim ubiorze obejmującym wygodne buty. Szlak prowadzący na szczyt krateru nie jest wymagający, ale jest on pokryty drobnym żwirem i kamykami. Czasami bywa też śliski i wilgotny, a zimą pokryty śniegiem i lodem. W przypadku złych warunków szlak może być zamknięty dla turystów, choć nie zdarza się to często. Podczas miesięcy zimowych jest tu chłodniej i bardziej wietrznie niż w Neapolu, dlatego warto mieć cieplejsze ubranie. W lato należy pamiętać o ochronie przed słońcem (kapelusz, czapka z daszkiem, krem z filtrem). Na szczycie wulkanu nie ma zacienionych miejsc.

Bez względu na porę roku pogoda na Wezuwiuszu bywa zmienna. Czasami może się zdarzyć, że niespodziewanie pojawi się tu mgła przysłaniająca widok na zatokę i wnętrze krateru oraz że potem równie szybko zostanie ona rozgoniona przez wiatr.

Na szlaku znajduje się kilka punktów gastronomicznych i straganów z pamiątkami, ale ceny są tam zawyżone. Dlatego warto mieć ze sobą butelkę wody oraz ewentualnie coś do jedzenia. Pamiątkę z wyjazdu w lepszej cenie można nabyć na stoiskach w Pompejach lub Ercolano. Na szlaku nie ma ogólnodostępnych toalet.

Wizyta na Wezuwiuszu jest świetnym pomysłem na kilkugodzinną wycieczkę z Neapolu. Zwiedzanie wulkanu warto połączyć z wizytą w Pompejach lub Ercolano, gdzie można podziwiać ruiny dwóch starożytnych rzymskich miast. Więcej informacji o tych miejscach znajdziecie tutaj:

Taką wycieczkę łatwo zorganizować. Stanowiska archeologiczne znajdują się niedaleko stacji kolejowych, z których odjeżdżają autobusy na Wezuwiusz. Jeśli chcielibyście odwiedzić Pompeje, to wówczas na Wezuwiusz pojedźcie autobusem EAV. Jeśli chcecie odwiedzić Herkulanum, to wtedy wybierzcie autobus Vesuvio Express.


Podobał Ci się ten tekst. Masz do niego jakieś pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Clara pisze:

  Bardzo przydatny wpis! Mam natomiast pytanie dotyczące zakupu biletu na Vesuvio. Jeśli konieczne jest zakupienie biletu wcześniej przez internet na stronie Parku Narodowego, to czy zakup w firmie Vesuvio Express – transport + bilet, nie stanowi problemu? Chodzi mi o to, czy jak tam dotrę, kupię na pewno łączony bilet? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki 🙂 Klara

 2. Darek Wojdyga pisze:

  Tak, nie powinno być z tym problemu 🙂

 3. nina pisze:

  Dzięki za wpis. O ile jest dłuższa trasa gdy przyjedziesz własnym samochodem?

 4. Darek Wojdyga pisze:

  Trasa jest zasadniczo ta sama, tylko że samochodem nie można dojechać pod samo wejście do parku narodowego, tylko do położonego znacznie niżej parkingu właśnie dla samochodów. Z tego parkingu do wejścia do parku jest jeszcze konieczny ok. 30-minutowy spacer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *