AKROPOL W ATENACH. Największa atrakcja Grecji. Zabytki, bilety, zwiedzanie

Akropol w Atenach

Akropol to zdecydowanie najważniejsza atrakcja Aten oraz całej Grecji! To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić, jeśli tylko planujecie wycieczkę do Aten. To właśnie na Akropolu, w czasach starożytnych, mieścił się główny ośrodek władzy i kultu religijnego Greków. Wzgórze ma wysokość prawie 157 metrów n.p.m. i do dziś znajdują się tu ruiny wspaniałych antycznych budowli oraz rozciąga się stąd fantastyczna panorama całego miasta. Każdego dnia na Akropol przybywają tysiące spragnionych wrażeń turystów.

Jak wygląda zwiedzanie Akropolu w Atenach? Jakie zabytki tu na Was czekają? Kiedy najlepiej jest odwiedzić Akropol i ile kosztują bilety? – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Historia Akropolu

Pierwsze ślady osadnictwa na Akropolu pochodzą z epoki kamienia (4-3 tysiące lat p.n.e.) i potem z epoki brązu. W XIII wieku p.n.e. powstała tu pierwsza fortyfikacja obronna, a w VIII wieku p.n.e. wzgórze stało się miejscem kultu bogini Ateny. O tym, że na Akropolu będzie można wznosić jedynie obiekty sakralne, miała zadecydować wyrocznia delficka. Z czasem zaczęły powstawać tu pierwsze świątynie, ale nie przetrwały one do naszych czasów, gdyż zostały zniszczone podczas najazdu Persów w 480 roku p.n.e.

Odbudowę rozpoczęto w 449 roku p.n.e., a pracami kierował wybitny grecki rzeźbiarz Fidiasz, któremu pomagali znani architekci: Iktinos, Kallikrates oraz Mnesikles. Nowe budowle wznoszono od podstaw – najpierw powstał Partenon, następnie Propyleje, świątynia Ateny Nike oraz Erechtejon.

Te wzbudzające podziw obiekty w kolejnych stuleciach często zmieniały swoje przeznaczenie i coraz bardziej popadały w ruinę. Prace archeologiczne i rekonstrukcyjne w tym miejscu rozpoczęły się dopiero w XIX wieku, po uzyskaniu przez Grecję niepodległości. Wówczas postanowiono o przywróceniu poszczególnym budowlom ich oryginalnego wyglądu z V wieku p.n.e.

W 1987 roku Akropol został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prace konserwacyjne i renowacyjne trwają tu do dziś.

Mapa Akropolu

Tak prezentuje się mapa Akropolu (źródło Google Maps):

Akropol mapa

Na teren obiektu prowadzą dwa wejścia:

  • wejście główne od strony wzgórza Areopag,
  • drugie wejście zlokalizowane przy Teatrze Dionizosa i stacji metra Akropolis.

Jeśli zwiedzanie rozpoczynacie od wejścia głównego, to na sam początek udajcie się na szczyt wzgórza (Propyleje, Partenon, Erechtejon oraz punkt widokowy), a następnie zejdźcie do położonych niżej na południowym zboczu Odeonu Heroda Attyka i Teatru Dionizosa. Po skończonej wizycie możecie skorzystać z drugiego wyjścia – nie ma potrzeby wracać do punktu początkowego.

Jeśli wizytę rozpoczynacie od drugiego wejścia, to przyjmijcie odwrotną kolejność zwiedzania.

Zwiedzanie Akropolu jest stosunkowo proste. Wszystkie obiekty, które trzeba tu zobaczyć, są zlokalizowane stosunkowo blisko siebie i trudno jest coś przeoczyć. Na taką wizytę warto przeznaczyć ok. 2-3 godzin. Jeśli się spieszycie, to całość uda Wam się zobaczyć nawet w godzinę.

Zwiedzanie Akropolu: co zobaczyć?

1. Propyleje

Jeśli zwiedzanie Akropolu rozpoczynacie od głównego wejścia, to jednym z pierwszych zabytków, który tu zobaczycie, będą Propyleje, czyli monumentalna marmurowa brama prowadząca na sam szczyt wzgórza. Samo słowo „propyleje” w języku greckim oznacza po prostu „przedsionek” i właśnie taką funkcję od samego początku pełniła ta budowla. Obiekt powstał w latach 437-432 p.n.e. i stanowił on mieszankę dwóch greckich stylów architektonicznych: doryckiego i jońskiego. Propyleje są miejscem z reguły bardzo zatłoczonym, ponieważ na stosunkowo małej powierzchni zatrzymuje się tu naprawdę sporo turystów robiących sobie pamiątkowe zdjęcia. Przejście dalej wymaga zaś pokonania nieco stromych i często śliskich schodów, które prowadzą już na sam szczyt wzgórza.

Propyleje
Propyleje

2. Świątynia Ateny Nike

Przechodząc przez Propyleje po prawej stronie będziecie mijać zbudowaną tuż obok na podwyższeniu Świątynię Ateny Nike. Obiekt ten jest niedużych rozmiarów i na samym początku można go nie zauważyć. Powstał w latach 425-424 p.n.e. Budowla jest ozdobiona kolumnami jońskimi, a także płaskorzeźbami przedstawiającymi Atenę w otoczeniu innych bogów oraz zwycięstwo Ateńczyków nad Persami.

3. Partenon

Na samym szczycie Akropolu najokazalszą budowlą jest oczywiście Partenon, czyli świątynia Ateny Partenos (Dziewicy) – patronki miasta. Budowla powstała w latach 447-438 p.n.e. i jest ona najważniejszym osiągnięciem architektonicznym starożytnych Greków! Jest to też zresztą jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i na całym świecie, a także najdoskonalszy przykład stylu doryckiego. Choć dziś są to tylko ruiny, to obiekt ten i tak robi wrażenie.

Imponujące są też rozmiary świątyni: 70 x 31 m. Otaczająca budowlę kolumnada liczyła po 8 kolumn z przodu i z tyłu oraz po 17 kolumn w ścianach bocznych. Niegdyś w centralnej części świątyni stał wysoki posąg Ateny Partenos autorstwa Fidiasza – choć monument nie zachował się do dzisiejszych czasów, to jego odtworzoną pomniejszoną wersję z okresu rzymskiego można obecnie oglądać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Fidiasz był również twórcą licznych płaskorzeźb, które stanowiły zewnętrzną dekorację Partenonu – w kolejnych stuleciach zostały one jednak zdemontowane i rozkradzione, i obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Choć władze Grecji zabiegają o ich zwrot, to działania te jak dotąd nie przyniosły rezultatu.

Partenon
Partenon

4. Erechtejon

Tuż obok Partenonu wznosi się druga świątynia, czyli Erechtejon. I wbrew pozorom to właśnie ona, a nie Partenon, była głównym miejscem kultu na Akropolu – czczono w niej bowiem nie tylko Atenę, ale też innych bogów: Posejdona, Zeusa i Hefajstosa. Nazwa tego obiektu wywodzi się od Erechteusza, legendarnego króla Aten, który właśnie w tym miejscu miał zginąć rażony piorunem przez Zeusa. Erechtejon jest młodszy od Partenonu – powstał w latach 421-406 p.n.e. i został on zbudowany w stylu jońskim. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest portyk z kariatydami, czyli z sześcioma rzeźbami przedstawiającymi postacie kobiecie podtrzymujące sklepienie świątyni. Warto wiedzieć, że posągi te są jednak tylko kopiami, a oryginały można obejrzeć w Muzeum Akropolu (pięć rzeźb) oraz w Muzeum Brytyjskim (jedna rzeźba).

Erechtejon
Erechtejon

5. Punkt widokowy na Akropolu

Ważną atrakcją Akropolu jest bez wątpienia punkt widokowy, który znajduje się na wschodnim krańcu szczytu wzgórza. Jest to niewielkie betonowe podwyższenie w kształcie koła, na środku którego powiewa grecka flaga. Z tego miejsca możecie podziwiać piękną panoramę całych Aten oraz okolicy. Widok na charakterystyczną białą zabudowę miasta oraz wyłaniające się spośród niej zielone wzgórza na pewno zrobi na Was ogromne wrażenie!

Ateny widziane z Akropolu
Ateny widziane z Akropolu

6. Teatr Dionizosa

Na południowym zboczu Akropolu znajduje się jeszcze jeden starożytny zabytek, który warto zobaczyć – to Teatr Dionizosa. Warto wiedzieć, że jest to pierwszy teatr, który powstał w Grecji i tym samym najstarszy teatr na całym świecie! Początkowo budowla ta powstała już w VI wieku p.n.e., ale swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w latach 342-326 p.n.e. Teatr zbudowano na cześć Dionizosa – boga wina i płodności, którego kult panował w Atenach. Obiekt mógł pomieścić nawet 17 tysięcy widzów i cechował się znakomitą akustyką. Stał on się niejako miejscem narodzin współczesnego teatru, a swoje sztuki wystawiali tu najwięksi greccy dramaturgowie.

Teatr Dionizosa
Teatr Dionizosa

7. Odeon Heroda Attyka

Choć Teatr Dionizosa może robić wrażenie, to znacznie bardziej efektowną budowlą na zboczu Akropolu pozostaje jednak Odeon Heroda Attyka. Został on zbudowany znacznie później, bo dopiero w 161 roku n.e., a jego powstanie zlecił wysokiej rangi rzymski urzędnik i mecenas starożytnej Grecji Herod Attyk ku czci swojej zmarłej żony. Odeon wzniesiono na wzór teatru rzymskiego, który od greckiego różnił się tym że był zadaszony. Dziś w tym częściowo zrekonstruowanym obiekcie dalej odbywają się spektakle i koncerty. Obiekt ten może pomieścić nawet 5 tysięcy widzów.

Odeon Heroda Attyka
Odeon Heroda Attyka

Zwiedzanie Akropolu: informacje praktyczne

Choć wizyta na Akropolu nie powinna być bardzo skomplikowana, to warto się do niej wcześniej przygotować. Poniżej znajdziecie sporo informacji praktycznych dotyczących zwiedzania tego miejsca.

Zobacz również: ATENY. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki, atrakcje

Kiedy najlepiej zwiedzać Akropol?

Na pewno warto pamiętać o tym, że Akropol jest bardzo popularną atrakcją turystyczną i że zwłaszcza w lato miejsce to odwiedzają prawdziwe tłumy turystów. W lato jest tu również najwyższa temperatura, która może nieźle uprzykrzyć zwiedzanie. Zwłaszcza że cały Akropol jest otwartą przestrzenią bez cienia. Wówczas warto mieć ze sobą butelkę wody, czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.

Najlepszym okresem na zwiedzanie Akropolu są miesiące jesienne i wiosenne – wtedy pogoda jest najprzyjemniejsza i jest mniej turystów. Wtedy jednak może być tu dosyć ślisko, dlatego warto pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego obuwia.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bez względu na dzień, najlepiej jest zwiedzać Akropol chwilę po otwarciu lub niedługo przed zamknięciem. Wtedy będzie tu zdecydowanie mniej ludzi, a zwiedzanie będzie znacznie przyjemniejsze! I na pewno zrobicie lepsze zdjęcia bez niepotrzebnych osób w kadrze 🙂

Dni i godziny otwarcia

Obowiązują następujące godziny otwarcia:

  • od listopada do marca: godz. 8-17,
  • od kwietnia do sierpnia: godz. 8-20,
  • pierwsza połowa września: godz. 8-19:30,
  • druga połowa września: godz. 8-19,
  • pierwsza połowa października: godz. 8-18:30,
  • druga połowa października: godz. 8-18.

Akropol jest nieczynny dla odwiedzających w następujących dniach:

  • 1 stycznia,
  • 25 marca,
  • Niedziela Wielkanocna,
  • 1 maja,
  • 25 grudnia,
  • 26 grudnia.

Dni i godziny otwarcia mogą ulec zmienić. Aktualne informacje znajdziecie na stronie internetowej.

Ceny biletów na Akropol

Ceny biletów na Akropol zależą od pory roku oraz od tego, czy chcemy zwiedzić tylko Akropol czy też inne stanowiska archeologiczne w Atenach.

Aktualnie obowiązują następujące ceny biletów:

  • w sezonie zimowym (od listopada do marca): bilet normalny 10 EUR (ulgowy 5 EUR),
  • w sezonie letnim (od kwietnia do października): bilet normalny 20 EUR (ulgowy 10 EUR).

Bilet łączony umożliwiający zwiedzanie Akropolu oraz innych stanowisk archeologicznych kosztuje 30 EUR – jego cena nie zależy od sezonu, nie ma biletu ulgowego. Bilet ten, oprócz wejścia na Akropol, uprawnia również do zwiedzenia greckiej agory, rzymskiej agory, Biblioteki Hadriana, świątyni Zeusa Olimpijskiego, cmentarza Kerameikos oraz szkoły Arystotelesa. Wszystkie te obiekty również znajdują się na terenie Aten i zdecydowanie warto je zobaczyć. Jeśli i Wy nastawiacie się na zwiedzanie, to bilet łączony będzie dla Was najwygodniejszą i najkorzystniejszą opcją. Bilet łączony jest ważny przez 5 dni, do każdego z obiektów można wejść jeden raz.

Bilety na Akropol (zarówno te zwykłe jak i łączone) można kupić na miejscu w kasie. Lepszym rozwiązaniem jest jednak kupienie biletu wcześniej przez internet. Dzięki temu nie będziecie musieli stać w kolejce do kasy i nie będzie ryzyka, że wszystkie bilety się wyprzedadzą. Bilety online kupuje się na konkretny dzień (w przypadku biletu łączonego chodzi o datę wejścia na Akropol). Bilet należy wydrukować, by potem przy bramce móc zeskanować znajdujący się na nim kod QR.

Bilety na Akropol można zakupić na tej stronie internetowej.

Czy można zwiedzać Akropol za darmo?

Akropol można zwiedzać za darmo w następujące dni:

  • 6 marca,
  • 18 kwietnia,
  • 18 maja,
  • ostatni weekend września,
  • 28 października,
  • pierwsze niedziele miesiąca w okresie od listopada do marca.

Warto wiedzieć, że osoby do 25. roku życia oraz studenci z krajów UE mogą zwiedzać Akropol za darmo (bez względu na dzień wizyty).

Dojazd do Akropolu

Wzgórze Akropol wznosi się praktycznie w samym centrum Aten – można tu dojść pieszo z wielu ważnych punktów w mieście (w tym z licznych hoteli oraz innych atrakcji turystycznych).

Jeśli jednak do Akropolu chcecie dojechać z bardziej oddalonych części miasta, to wówczas możecie skorzystać z metra. Linią metra M2 dojedziecie do stacji Akropoli, która znajduje się nieopodal jednego z wejść na wzgórze. Stąd też spacerem można dojść do wejścia głównego zlokalizowanego obok wzgórza Areopag. Możecie również skorzystać z linii metra M1 bądź M3, które dowiozą Was do stacji Monastiraki, z której do Akropolu możecie dojść spacerem przez bardzo urokliwą dzielnicę Plaka.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *