BARI. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Bari

Bari to stolica oraz największe miasto włoskiego regionu Apulia. Mieszka tu nieco ponad 300 tysięcy osób. Wbrew pozorom miejscowość ta wcale nie jest oczywistym kierunkiem podróży. Pozostaje ona na uboczu turystycznej mapy Włoch. Bari ma jednak stale rosnące grono wielbicieli. Potrafią oni odkryć prawdziwego ducha tego włoskiego miasta.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Bari? Jakie są zabytki i atrakcje w Bari? Jak zaplanować zwiedzanie Bari? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Jakim miastem jest Bari?

Często mówi się, że aby dobrze poznać Włochy, należy odwiedzić południową część tego kraju. To właśnie tutaj będziesz miał okazję podejrzeć, jak wygląda prawdziwe życie jego mieszkańców. Obszar ten z pewnością urzeknie Cię swoim autentycznym i niepretensjonalnym charakterem. Włoskim regionem, który w szczególności warto zobaczyć i zwiedzić, jest Apulia. To właśnie tutaj znajdziesz wszystko to, co w Italii najlepsze: przesympatycznych ludzi, wiele ciekawych miejsc, atmosferę śródziemnomorskiego luzu, poszanowanie tradycji oraz znakomitą kuchnię. Region ten z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularny wśród turystów. Wciąż jest on jednak niezadeptany masową turystyką.

Jakim miastem jest Bari? Na pewno dostrzeżesz tu wiele kontrastów. Z jednej strony jest to duża miejscowość, która bywa bardzo ruchliwa, gwarna i brudna. Miejsce to z pewnością nie raz Cię przytłoczy. Pod tym względem Bari nie różni się zresztą od innych włoskich miast, zwłaszcza tych w południowej części kraju. Z drugiej strony, Bari jest też miejscem bardzo przyjemnym i przyjaznym. Jest to świetny kierunek praktycznie dla każdego. Możesz tu przylecieć na weekend bądź na dłuższe wakacje.

Mimo że miejsce to potrafi być tłoczne i hałaśliwe, to na pewno uda Ci się tu odpocząć. Zwłaszcza że stolica Apulii wciąż jest miejscem w dużym stopniu nieodkrytym. Przekłada się to na większą życzliwość i otwartość mieszkańców. Mają oni też lepsze podejście do turystów.

Jak dojechać z lotniska do centrum Bari?

Stolicę Apulii obsługuje port lotniczy Bari-Palese (BRI). Znajduje się on w odległości 12 km od Bari. Dolecisz tu tanimi liniami lotniczymi, takimi jak Ryanair i Wizzair.

Z lotniska do centrum Bari możesz dojechać na dwa sposoby:

  • najszybszą i najwygodniejszą opcją jest pociąg. Dowiezie Cię on do głównego dworca kolejowego w Bari. Zejście do stacji Bari Aeroporto znajduje się tuż obok terminala lotniska (nie sposób go nie zauważyć). Przejazd do miasta trwa ok. 20 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 EUR,
  • drugą opcją jest miejski autobus nr 16. Także on dojeżdża do głównego dworca kolejowego w Bari. Przystanek autobusowy również znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z terminala lotniska. Przejazd autobusem trwa ok. 40 minut. Jest to opcja zdecydowanie tańsza, choć także mniej komfortowa. Bilet na autobus możesz zakupić w księgarni, która znajduje się na pierwszym piętrze hali odlotów – wtedy zapłacisz za niego 1 EUR. Możesz też kupić bilet u kierowcy, ale wówczas jego cena to 1.5 EUR.

Z lotniska do centrum Bari dojedziesz także taksówką. Na lotnisku istnieje też możliwość wynajęcia samochodu. Może to być przydatne, jeśli planujesz dużo jeździć po okolicy.

Bari – co zobaczyć?

1. Stare Miasto w Bari

Zwiedzanie Bari zacznij od spaceru po Starym Mieście (wł. Citta Vecchia, Bari Vecchia). Jest to najbardziej urokliwa i najbardziej atrakcyjna część Bari. Miejsce to tworzą wąskie i kręte uliczki wijące się pomiędzy wiekowymi kamienicami. Dodatkowego wdzięku dodają mu również niewielkie place oraz dziedzińce i podwórka.

Stare Miasto w Bari do dziś zachowało swój prawdziwy charakter i nie ma tu mowy o żadnej turystycznej ściemie. Mieszkańców Bari Vecchia da się dyskretnie podejrzeć w ich codziennych rutynowych czynnościach. Zresztą bardzo często pozostawiają oni drzwi otwarte na oścież lub wieszają w nich tylko firankę. To kolejny dowód na autentyczność i swojskość tego miejsca. Nie zmienia to jednak faktu, że opisywany w różnych przewodnikach i na blogach obraz babć, które w każdym oknie lepią domowy makaron, jest mocno przesadzony… 🙂

Zwiedzając Stare Miasto w Bari warto tak po prostu bez większego planu przespacerować się jego uliczkami. W ten sposób będziesz chłonąć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Podczas spaceru na pewno powinieneś odwiedzić Piazza Mercantile. To jeden z głównych placów Bari Vecchia, który jest często określany jako serce tutejszej starówki. Choć w ciągu dnia zazwyczaj świeci pustkami, to wieczorami zawsze tętni życiem i stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta.

Tuż obok mieści się także Piazza del Ferrarese. To właśnie przy obydwu tych placach znajdziesz wiele restauracji, barów i kawiarni. Dosłownie kilka kroków dalej znajdują się mury miejskie oraz nadmorska promenada. Przy Piazza del Ferrarese jest również zlokalizowany punkt informacji turystycznej.

2. Bazylika św. Mikołaja

Najważniejszym zabytkiem Bari jest Bazylika św. Mikołaja (wł. Basilica di San Nicola). Jest ona jednym z symboli miasta oraz jednym z najznakomitszych zabytków architektury romańskiej we Włoszech. Bazylika powstała prawdopodobnie na przełomie XI/XII wieku. Jej budowę łączy się zazwyczaj z mającym wówczas miejsce sprowadzeniem do Włoch relikwii św. Mikołaja. Miały one zostać złożone właśnie w tej świątyni.

Co ciekawe, historia tego kościoła ma również polski akcent. Tutaj bowiem została pochowana polska królowa Bona Sforza. Po śmierci króla Zygmunta I Starego mieszkała ona właśnie w Bari, gdzie w 1557 roku została otruta przez swojego dworzanina. Bonę pochowano w Bari wbrew jej woli (chciała spocząć w Neapolu) i był to raczej skromny pochówek. Obecny do dziś w apsydzie za ołtarzem grób królowej powstał dopiero ponad 30 lat później. Został on ufundowany przez jej córkę Annę Jagiellonkę. Grób wykonano z białego i czarnego marmuru. Na sarkofagu znajduje się rzeźba klęczącej królowej, a po bokach są postacie św. Mikołaja (patrona miasta) i św. Stanisława (patrona Polski),

Bari - katedra św. Mikołaja

3. Katedra św. Sabina

Nieco młodszym kościołem w Bari jest Katedra św. Sabina (Cattedrale di San Sabino) – powstała prawdopodobnie w XIII wieku. Jest ona jednak bardziej znana, m.in. za sprawą swojej dzwonnicy oraz rozety wpuszczającej do środka światło słoneczne. Kościół również jest przykładem architektury romańskiej. W jego krypcie do dziś zachowały się relikwie św. Sabina, biskupa Canossy. Katedra jest miejscem, które warto zobaczyć i zwiedzić.

Bari - katedra św. Sabina

4. Zamek Svevo

Bardzo ważnym zabytkiem w Bari jest również Zamek Svevo, czyli Zamek Normandzko-Szwabski (wł. Castello Normanno-Svevo di Bari). Znajduje się on w zachodniej części Bari Vecchia, a jego historia sięga XII wieku. Wówczas panujący tu normandzki król Roger II polecił wzniesienie w tym miejscu budowli obronnej otoczonej fosą.

Warto wiedzieć, że to właśnie w tym zamku mieszkała polska królowa Bona Sforza. Tutaj też została otruta. Obecnie na terenie zamku funkcjonuje muzeum. Znajdziesz tu m.in. wystawę ceramiki pozyskanej z prac archeologicznych oraz tzw. Gipsotekę, czyli zbiór gipsowych kopii różnych rzeźb.

Bari - zamek Svevo

5. Mury miejskie w Bari

Stare Miasto od morza oddzielają mury miejskie (wł. Muraglia di Bari Vecchia). W pierwotnej formie stanęły tu już w IV wieku p.n.e. Od samego początku miały za zadanie chronić miejscową ludność przed najazdem wroga i przed morskim żywiołem. W obecnym okrojonym kształcie odrestaurowane mury pochodzą z XIX wieku. Został na nich urządzony deptak spacerowy. To bardzo ciekawa atrakcja w Bari. Z tego miejsca będziesz mógł podejrzeć z góry uliczki i kamienice Bari Vecchia. Rozciąga się stąd także piękna panorama wybrzeża i portu.

Bari
Bari

6. Nadmorska promenada w Bari

Tuż obok murów, bezpośrednio nad samym morzem, wytyczona została nadbrzeżna promenada Lungomare Imperatore Augusto. Również ona jest bardzo przyjemnym miejscem na spacer. W miejscu tym znajduje się także stary port jachtowy. Warto wstąpić też na molo św. Antoniego (wł. Molo Sant’Antonio) oraz na molo św. Mikołaja (wł. Molo San Nicola). Na tym drugim w wybrane dni tygodnia odbywa się tradycyjny targ rybny.

W Bari znajdują się też plaże miejskie. Dwa kąpieliska – Pane e Pomodoro oraz Torre Quetta – znajdują się w odległości odpowiednio 2 km i 3 km od starego portu. Żeby do nich dość, należy podążać wzdłuż wybrzeża w kierunku południowo-wschodnim.

Bari
Bari
Bari
Bari
Bari
Bari
Bari

7. Dzielnica Borgo Murattiano

Południową granicę Starego Miasta wyznacza szeroka aleja Corso Vittorio Emanuele. Oddziela ona Bari Vecchia od znacznie nowszej dzielnicy Borgo Murattiano (określanej też jako Borgo Nuovo).

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dzielnica Borgo Nuovo zaczęła powstawać na przełomie XVIII/XIX wieku. Jej budowa dała miastu nowy impuls rozwojowy i przyczyniła się do jego dalszego rozkwitu. Cechą charakterystyczną Borgo Murattiano jest bardzo przejrzysty i harmonijny układ przestrzenny. Są tu niemal wyłącznie proste ulice przecinające się prostopadle w równych odstępach. Znajdziesz tu wiele reprezentacyjnych budynków, które przykuwają wzrok. Do największych perełek architektonicznych Borgo Murattiano należą:

  • gmachy teatrów: Teatro PetruzzelliTeatro MargheritaTeatro Pizzinni,
  • pałace: Palazzo del Governo, Palazzo Mincuzzi, Palazzo Fizzarotti.

Borgo Murattiano jest miejscem często niedocenianym, ale warto wybrać się tu na krótki spacer. Zobacz reprezentacyjną ulicę Via Sparano da Bari, która łączy dworzec kolejowy oraz Corso Vittorio Emanuele. To właśnie tutaj znajdziesz wiele różnych sklepów i odkryjesz zupełnie inne oblicze Bari. Poza spokojnym i tradycyjnym obszarem Citta Vecchia pozostałe dzielnice Bari tworzą bowiem bardzo żwawe i dynamiczne miasto. Ludzie żyją tu w znacznie szybszym tempie poświęcając się pracy oraz swoim codziennym obowiązkom.

Bari
Bari

8. Atrakcje w okolicy Bari

Na pobieżne zwiedzanie Bari wystarczy Ci tak naprawdę jeden dzień. Znacznie lepiej przyjechać tu jednak na przynajmniej dwa dni. Wówczas zdołasz bez pośpiechu zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje.

Jeśli do Apulii przyjeżdżasz na dłużej, to wtedy możesz też zobaczyć inne ciekawe miejsca w okolicy. Co ważne, wcale nie musisz wypożyczać tu samochodu. Bari jest miastem świetnie skomunikowanym z całym regionem i jest to bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania Apulii. Z Bari dojedziesz pociągiem lub autobusem do wszystkich ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Jeśli na zwiedzanie wybierasz się np. w dniu powrotu do Polski i nie masz co zrobić z bagażem, to skorzystaj z samoobsługowej przechowalni bagażu. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, przy Piazza Aldo Moro 29.

Jakie miasta w okolicy Bari warto zobaczyć? Oto kilka rekomendacji:

Ciekawych miasteczek w Apulii jest jednak znacznie więcej. Choć region ten może wydawać się na początku dość monotonny, to jest on tak naprawdę bardzo zróżnicowany. Na pewno Ci się tu spodoba!


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *