MALMÖ. Co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki i zwiedzanie. Przewodnik

Malmö

Malmö to świetny kierunek na krótką weekendową wycieczkę. W tym szwedzkim mieście znajdziesz sporo różnego rodzaju atrakcji i uda Ci się je zwiedzić nawet w jeden dzień. A wszystko to jest okraszone niezwykle przyjemną skandynawską atmosferą, w której zdecydowanie warto się zasmakować! Malmö z pewnością warto odwiedzić, zwłaszcza że możesz tu bardzo tanio dolecieć z różnych polskich miast. Taką wycieczkę można też połączyć ze zwiedzaniem duńskiej Kopenhagi, która znajduje się tuż obok.

Co warto zobaczyć w Malmö? Jak zaplanować zwiedzanie Malmö? Jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym mieście? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Malmö – co zobaczyć?

1. Port w Malmö

Malmö to miasto przede wszystkim portowe, dlatego zwiedzanie warto rozpocząć właśnie od wizyty w porcie. Zwłaszcza że jest on zlokalizowany w samym centrum Malmö, tuż obok głównego dworca kolejowego. To bardzo przyjemne miejsce na krótki spacer! Oprócz licznych kanałów znajdziesz tu również poprzemysłową ceglaną architekturę oraz nowoczesne budynki, które także prezentują się bardzo okazale. Podczas spaceru zwróć też uwagę na niewielką biało-czerwoną latarnię morską oraz na kolorową modernistyczną rzeźbę na placu Anny Lindh – w tym miejscu możesz sobie zrobić ciekawe pamiątkowe zdjęcie z podróży.

2. Budynek Turning Torso

Jedną z najważniejszych współczesnych wizytówek Malmö jest wieżowiec Turning Torso – to najwyższy budynek w całej Szwecji, ma on wysokość 190 metrów. Obiekt ten został zbudowany w 2005 roku i jest to dzieło hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy. Budynek składa się z dziewięciu pięciobocznych brył, a każda z nich jest przekręcona w stosunku do poprzedniej o 10 stopni. Łączny skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi tym samym 90 stopni, i właśnie dlatego konstrukcja ta jest taka wyjątkowa. Choć obiektu nie można zwiedzać od środka (znajdują się w nim mieszkania prywatne), to zdecydowanie warto tu podejść, aby zobaczyć ten znakomity przykład architektury współczesnej.

3. Wielki Rynek i Ratusz w Malmö

Miejscem, które musisz zobaczyć i zwiedzić w Malmö, jest Wielki Rynek (Stortorget) – historyczne centrum miasta. Po środku tego wielkiego placu stoi konny pomnik króla szwedzkiego Karola X Gustawa, a dokoła wznoszą się zabytkowe reprezentacyjne budowle, spośród których najważniejszą jest Ratusz (Rådhuset). Obiekt ten powstał co prawda w XVI wieku, ale swój aktualny wygląd zawdzięcza on przebudowie, która miała miejsce w 1860 roku w stylu neoklasycznym z elementami charakterystycznymi dla holenderskiego renesansu. Z innych ciekawych budynków tuż obok, warto też wskazać XIX-wieczną aptekę pod Lwem (Apoteket Lejonet). Koło niej zwróć też uwagę na instalację artystyczną przedstawiającą „Optymistyczną Orkiestrę”.

4. Kościół św. Piotra

Nieopodal Stortorget znajduje się również Kościół św. Piotra (Sankt Petri kyrka). Jest to nie tylko największy, ale też najstarszy kościół w mieście – powstał już w XIV wieku. Niegdyś świątynia ta służyła głównie bogatym hanzeatyckim kupcom i dzięki temu mogła się poszczycić bogatym wyposażeniem i pięknymi dekoracjami. Co prawda po wprowadzeniu reformacji większość tych dekoracji została zniszczona, ale obecnie możesz tu podziwiać XVII-wieczny ołtarz główny i bogato zdobioną ambonę. Wstęp do świątyni jest darmowy.

5. Mały Rynek w Malmö

Do Wielkiego Rynku w Malmö przylega Mały Rynek (Lilla Torg). Jest on znacznie przyjemniejszy i o wiele bardziej kameralny niż Stortorget, i jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców miasta. Mały Rynek zawsze tętni życiem i znajdziesz tu m.in. sporo różnego rodzaju barów i restauracji, w których ceny będą jednak dość wysokie, jak na Szwecję przystało. Wokół Lilla Torg wnoszą się liczne kolorowe domy – są to jedne z najstarszych budynków w całym mieście.

6. Hala targowa Saluhall

Co jeszcze zobaczyć w Malmö? Na pewno halę targową Saluhall. Jest to miejsce, w którym możesz zrobić zakupy spożywcze oraz przede wszystkim zjeść coś pysznego! Działają tu liczne knajpki, w których do woli możesz próbować zarówno kuchni szwedzkiej jak i każdej innej. Räkmacka (słynna kanapka z krewetkami), kokostoppar (szwedzkie kokosanki w kształcie rożków), a może jeszcze coś innego? – wszystko to znajdziesz właśnie w Saluhall.

7. Zamek Malmöhus

Najważniejszym zabytkiem w Malmö jest bez wątpienia twierdza Malmöhus. Została ona wybudowana w I połowie XV wieku, ale swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce sto lat później. Co ciekawe, fortyfikacja ta nigdy nie została zdobyta, a obecnie w jej wnętrzach mieści się kilka muzeów, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Miejskie czy też Muzeum Przyrodnicze. Twierdzę Malmöhus warto zobaczyć choćby z zewnątrz, a na jej dziedziniec można wejść za darmo.

8. Slottsparken i Kungsparken

Na tyłach zamku Malmöhus rozciąga się piękny park – koniecznie przyjdź tu na krótki spacer! Właściwie są to dwa połączone ze sobą parki: Slottsparken i Kungsparken. Na tym rozległym zielonym terenie znajdziesz mnóstwo ścieżek spacerowych i rowerowych, a także liczne kanaliki, po których w sezonie letnim można pływać wypożyczoną łódką lub rowerkiem wodnym. Spacerując, zwróć uwagę na bujną roślinność porastającą to miejsce, a także wstąp do niewielkiego ogrodu botanicznego. Innym ciekawym obiektem na terenie parku jest także zabytkowy wiatrak.

9. Most nad cieśniną Sund

Zwieńczeniem Twojej wizyty w Malmö może być zobaczenie słynnego mostu Øresund – to drugi najdłuższy most na świecie łączący dwa państwa. Most przebiega nad cieśniną Sund i łączy on Malmö z duńską Kopenhagą zlokalizowaną po drugiej stronie. Przeprawa ma prawie 8 km długości i została otwarta 1 lipca 2000 roku. Co ciekawe, budowa mostu pochłonęła ponad 20 mld złotych! Zarówno ta kwota jak i sam rozmiar obiektu robi wrażenie!

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz popatrzeć na most, to na obrzeżach Malmö znajdują się dwa świetne punkty widokowe:

  • pierwszy jest zlokalizowany tuż przy moście (przy Utsiktsvägen 10) – z centrum Malmö dotrzesz tu autobusem nr 4. Jedź w kierunku Bunkeflostrand Naffentorpsvägen i wysiądź na przystanku Malmö Hammars Parkvag. Po wyjściu z autobusu musisz jeszcze przejść pieszo ok. 2 km,
  • drugi jest zlokalizowany nieco dalej od mostu, ale bliżej centrum miasta (przy Lotagatan 37) – dojedziesz tu autobusem nr 7. Jedź nim do samego końca do pętli Malmö Ön. Po wyjściu z autobusu masz jeszcze do przejścia kilkaset metrów.

Czy warto przyjechać do Malmö?

Malmö to trzecie co do wielkości miasto w Szwecji i bardzo ważny ośrodek przemysłowy tego kraju. Choć miasta przemysłowe może nie kojarzą nam się zbyt dobrze, to Malmö oferuje naprawdę sporo atrakcji i wbrew obiegowej opinii jest tu naprawdę ładnie.

Wbrew temu, co mówi wiele osób, nie jest tu też niebezpiecznie – jako turyście poruszającemu się po centrum miasta absolutnie nie grożą Ci żadne niebezpieczeństwa. Malmö to świetny kierunek na krótką wycieczkę i zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić. Zwłaszcza że wszystkie najważniejsze atrakcje tego miasta będziesz w stanie zwiedzić w jeden dzień, a nawet w kilka godzin.

Z drugiej strony warto mieć na uwadze to, że przy dłuższym pobycie Malmö szybko zacznie Ci się nudzić. Jeśli planujesz więc dłuższą wycieczkę, to do planu zwiedzania włącz także inne okoliczne miejscowości, np. szwedzkie Lund oraz przede wszystkim duńską Kopenhagę.

Zobacz również:

KOPENHAGA. Przewodnik. Co warto zobaczyć?

Jak dotrzeć do Malmö?

Jak dolecieć z Polski do Malmö?

Do Malmö możesz łatwo dolecieć z Polski. Latają tu z różnych polskich miast tanie linie lotnicze: Ryanair i Wizzair. Co ważne, ceny biletów do Malmö są z reguły bardzo niskie i bez problemu da się znaleźć loty za 100 zł w dwie strony.

Port lotniczy Malmö-Sturup znajduje się w odległości 30 km na wschód od centrum miasta. Z lotniska do centrum Malmö możesz dojechać autobusem. Podróż na tej trasie trwa ok. 40 minut, a autobus kursuje kilkanaście razy w ciągu dnia. Bilet najlepiej jest zakupić wcześniej przez stronę internetową. Bilet w jedną stronę kosztuje 129 SEK, a bilet w dwie strony kosztuje 248 SEK. Więcej informacji oraz rozkład jazdy znajdziesz na stronie: www.flygbussarna.se.

Jak dojechać z Kopenhagi do Malmö?

Wiele osób decyduje się na przyjazd do Malmö przy okazji wizyty w Kopenhadze. Jeśli planujesz przyjazd do stolicy Danii na trochę dłużej, to jeden dzień możesz przeznaczyć właśnie na zwiedzanie Malmö. Zwłaszcza że oba te miasta są położone naprawdę blisko siebie i są ze sobą całkiem nieźle skomunikowane.

Z Kopenhagi do Malmö (lub z Malmö do Kopenhagi) najlepiej jest przyjechać pociągiem. Pociągiem regionalnym dojedziesz z głównego dworca w Kopenhadze do głównego dworca w Malmö, który jest zlokalizowany w samym centrum miasta, tuż obok portu i wszystkich najważniejszych zabytków. Podróż pociągiem trwa ok. 40 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 12 EUR. Bilet możesz kupić na dworcu w kasie lub w biletomacie. Pociągi na trasie Kopenhaga-Malmö kursują z dużą częstotliwością, nawet co kilkanaście minut.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *