KOPENHAGA. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co warto zobaczyć?

Kopenhaga

Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii. Jest ona położona na dwóch wyspach – Zelandia i Amager – które oddziela od siebie przepływająca przez centrum miasta cieśnina Kalveboderne. Kopenhaga leży też nad cieśniną Sund oddzielającą dwa państwa – Danię i Szwecję – a po drugiej stronie na przeciwległym brzegu znajduje się szwedzkie Malmö.

Kopenhaga nie jest najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem podróży. Okazuje się jednak, że to naprawdę przyjemne miasto, w którym czeka na Was całkiem sporo różnego rodzaju zabytków i innych miejsc wartych zobaczenia. Choć jak być może sami się przekonacie, jest tu niestety dość drogo, to jeśli tylko zdecydujecie się na odwiedzenie stolicy Danii, to na pewno nie będziecie żałować i na pewno Wam się tu spodoba. Zwłaszcza że Kopenhaga od lat znajduje się w czołówce rankingu najszczęśliwszych miast na świecie.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Kopenhadze? Które zabytki i atrakcje Kopenhagi warto odwiedzić? Jak zaplanować zwiedzanie? – o tym przeczytacie w dalszej części tego tekstu.

Kopenhaga – co warto zobaczyć?

1. STRØGET

Zwiedzanie Kopenhagi zacznijcie od wizyty na starym mieście i na jego głównej ulicy handlowej. Strøget to reprezentacyjny deptak stolicy Danii i znajdują się tu liczne sklepy, również te bardzo ekskluzywne, a także sporo restauracji i barów, w których ceny mogą być jednak mocno zawyżone, nawet jak na standardy Kopenhagi. Nie każdy wie, że Strøget to tak naprawdę tylko umowna nazwa, a deptak ten tworzy w rzeczywistości pięć różnych ulic: Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet, Amagertorv i Østergade. Wszyscy jednak używają określenia Strøget.

Ten deptak ma długość prawie 2 km i od 1962 roku jest on w całości przeznaczony tylko dla pieszych. Co ciekawe, w chwili otwarcia była to najdłuższa ulica na świecie wyłączona z ruchu samochodowego i stała się ona wówczas wzorem do naśladowania dla innych miast na świecie. Strøget rozciąga się od Placu Ratuszowego (Rådhuspladsen), gdzie znajduje się zabytkowy Ratusz Miejski (Rådhus) i pomnik słynnego duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, aż do Królewskiego Nowego Targu (Kongens Nytorv), czyli największego placu w mieście z pomnikiem króla Christiana V.

2. NYHAVN (NOWY PORT)

Nyhavn jest jedną z wizytówek Kopenhagi – zapiszcie sobie to miejsce, bo zdecydowanie warto tu przyjść, zwłaszcza że to tuż obok deptaka Strøget! To tak naprawdę nic innego jak urokliwy niewielki kanalik, który został wykopany w XVII wieku i który służył dostarczaniu towarów przywożonych statkami bezpośrednio do centrum miasta. Wzdłuż kanału ciągnie się rząd charakterystycznych kolorowych kamienic, a dzisiaj jest to przede wszystkim bardzo przyjemne miejsce na spacer, gdzie zrobicie sobie niejedno pamiątkowe zdjęcie z wakacji. Z tego miejsca odpływa też wiele rejsów wycieczkowych pozwalających na zobaczenie centrum miasta z perspektywy wody. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że niegdyś cały nowy port był określany mianem miejsca nieprzyzwoitego i mieściła się tu dzielnica czerwonych latarni. Przez krótki czas w jednej z kamienic mieszkał też Hans Christian Andersen.

Kopenhaga

Kopenhaga

3. RUNDETÅRN (OKRĄGŁA WIEŻA)

Jeśli będziecie spacerować po starym mieście w Kopenhadze, to koniecznie musicie zobaczyć Rundetårn, co w tłumaczeniu oznacza dosłownie Okrągłą Wieżę. Ta mająca 35 metrów wysokości rotunda powstała w XVII wieku przy ewangelicko-augsburskim akademickim Kościele Świętej Trójcy, a na jej szczycie od samego początku działało (i w ograniczonym zakresie działa do dziś) niewielkie obserwatorium astronomiczne – najstarsze na świecie. Na szczyt Rundetårn można oczywiście wejść i warto to zrobić, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na Kopenhagę. Co ciekawe, na szczyt budowli wcale nie prowadzą schody, tylko pnąca się do góry spiralna rampa oplatająca środek wieży 7,5 raza (dopiero na samej górze jest jeszcze kilkanaście stromych schodów do pokonania). Widok ze szczytu Rundetårn jest naprawdę ładny i warty zobaczenia!

Rundetårn – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Kopenhaga

Kopenhaga

4. CHRISTIANSBORG

Zwiedzanie Kopenhagi to również oglądanie królewskich rezydencji. W ścisłym centrum miasta na tzw. wyspie zamkowej wznosi się pałac Christiansborg, który jest uważany za kolebkę stolicy Danii. Pierwsza twierdza i siedziba króla powstała tu już w XII wieku, ale potem obiekt ten był kilkukrotnie przebudowywany. Dwór królewski urzędował tu do 1794 roku – wówczas znaczna część pałacu została strawiona przez pożar, a stałą siedzibę monarchy przeniesiono do pałacu Amalienborg. Obecnie Christiansborg jest siedzibą wielu ważnych instytucji państwowych i jest to jedyny na świecie budynek, w którym mieszczą się wszystkie trzy gałęzie władzy – władza ustawodawcza (duński parlament Folketing), władza wykonawcza (gabinet premiera) oraz władza sądownicza (siedziba Sądu Najwyższego).

Pałac Christiansborg można zwiedzać i warto taką opcję rozważyć, jeśli tylko przyjeżdżacie do Kopenhagi na nieco dłużej i dysponujecie większym budżetem. Do zwiedzania zostały tu udostępnione: królewskie komnaty, stajnie królewskie, kuchnia królewska, kaplica pałacowa oraz ruiny dawnej budowli w podziemiach. Każda z tych atrakcji posiada odrębny cennik oraz odrębne dni i godziny otwarcia.

Christiansborg – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

5. AMALIENBORG

Drugą rezydencją królewską w Kopenhadze jest pałac Amalienborg, który od 1794 roku aż do dzisiaj jest siedzibą duńskiego monarchy i całej rodziny królewskiej. Nie jest to wcale jeden budynek, a kompleks czterech niemal identycznych gmachów zlokalizowanych przy jednym placu i zwróconych ku sobie fasadami. W jednym z nich obecnie mieszka duńska królowa Małgorzata II. Cały kompleks pałacowy jest strzeżony przez gwardzistów królewskich, a codziennie w samo południe odbywa się tu uroczysta zmiana warty. Najbliższe otoczenie pałacu jest otwarte dla spacerowiczów i zdecydowanie warto się tu choć na chwilę wybrać, bo to jeden z ważniejszych symboli Kopenhagi! W centralnej części pałacowego placu warto zwrócić uwagę na okazały konny pomnik króla Fryderyka V.

Tuż obok Amalienborga znajduje się ponadto Kościół Fryderyka (Frederiks Kirke), czyli tzw. Kościół Marmurowy. Cechą charakterystyczną tej świątyni jest wielka imponująca kopuła – jedna z największych w Europie.

Kopenhaga

6. ROSENBORG I OGRODY KRÓLEWSKIE

Rezydencją królewską w Kopenhadze jest również zamek Rosenborg i to właśnie on może wydać Wam się najładniejszy i najbardziej interesujący. Obiekt ten został zbudowany w I połowie XVII wieku w stylu renesansowym i od tego czasu jego wygląd niewiele się zmienił. Początkowo pełnił on funkcję letniej posiadłości monarchy, potem zaczął być wykorzystywany jako królewski skarbiec. Zamek Rosenborg warto zobaczyć, zwłaszcza że jest on otoczony sporych rozmiarów ogrodami królewskimi. Wstęp na teren ogrodów jest bezpłatny. Dodatkowo płatną atrakcją jest jednak zwiedzanie pałacowych wnętrz, w których dla turystów udostępnione zostały między innymi bogato zdobione komnaty, stare trony królewskie oraz insygnia koronacyjne.

Rosenborg – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa

Kopenhaga

7. OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA

Tuż obok Rosenborga znajduje się kolejna ciekawa, choć nieco mniej znana, atrakcja Kopenhagi. Jest nią ogród botaniczny (Botanisk Have), który pomimo że znajduje się w samym centrum miasta, to zajmuje powierzchnię aż 10 hektarów. Ogród powstał w 1872 roku na terenie starej miejskiej fortyfikacji i znajduje się w nim kilkanaście tysięcy różnych gatunków roślin. Miejsce to jest naprawdę bardzo przyjemne i co ważne, jest ono ogólnodostępne i można tu wejść zupełnie za darmo!

Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się również kompleks szklarni, a w nich funkcjonuje palmiarnia z licznymi egzotycznymi roślinami i palmami pochodzącymi z różnych zakątków naszej planety. Ten obiekt również został udostępniony dla turystów, z tym że jest to atrakcja dodatkowo płatna. Warto wiedzieć, że bilet do palmiarni uprawnia Was także do zwiedzania stojącej tuż obok motylarni!

Palmiarnia w Kopenhadze – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

8. POMNIK SYRENKI

Co jeszcze warto zobaczyć w Kopenhadze? Z pewnością Pomnik Małej Syrenki (Den Lille Havfrue). Ta niepozorna rzeźba stoi przy nabrzeżu Langelinie i ma raptem 1.25 metra wysokości. Posąg ten jest autorstwa Edvarda Eriksena i przedstawia on postać syreny z baśni Hansa Christiana Andersena Mała Syrenka. Pomnik został odsłonięty w 1913 roku. Obecnie jest on zdecydowanie najważniejszym symbolem Kopenhagi oraz całej Danii i codziennie o każdej porze ustawiają się przy nim tłumy turystów chcących sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Z drugiej jednak strony, nie można oprzeć się wrażeniu, że jest to dość przereklamowana atrakcja, choć na pewno warta zobaczenia.

Kopenhaga

9. CYTADELA I FONTANNA GEFION

Zobaczyć w Kopenhadze warto również Kastellet, czyli teren dawnej cytadeli. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w tej części Europy! Pierwsza budowla obronna powstała w tym miejscu już w 1626 roku na planie pięciokąta z bastionem w każdym narożniku, potem była ona kilkukrotnie przebudowywana i modernizowana. Cytadela powstała w celu obrony przed zagrażającymi Danii Szwedami – także współcześnie obiekt ten jest wykorzystywany przez duńską armię. Dziś dla turystów i mieszkańców jest to przede wszystkim bardzo przyjemny i ogólnodostępny teren spacerowy, i z pewnością warto tu przyjść, zwłaszcza że to dosłownie kilka kroków od wspomnianego już wcześniej pomnika syrenki. Teren cytadeli jest otoczony fosą, a obiektami, które warto tu zobaczyć, są wiatrak typu holenderskiego z 1847 roku oraz kościół garnizonowy z 1704 roku.

Tuż obok cytadeli znajduje się jeszcze imponująca fontanna Gefion (Gefionspringvandet), czyli monument przedstawiający nordycką boginię Gefion orzącą morze czterema wołami. To nawiązanie do słynnego w całej Skandynawii mitu, zgodnie z którym Gefion miała otrzymać od króla szwedzkiego tyle ziemi, ile będzie w stanie zaorać przez jedną noc. Dla zwiększenia swoich możliwości bogini zamieniła swoich czterech synów w woły, a zaoraną ziemię rzuciła w otchłań Morza Bałtyckiego, na skutek czego powstała wyspa Zelandia, na której obecnie znajduje się Kopenhaga.

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

Kopenhaga

10. KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO ZBAWICIELA

Jeśli podczas spaceru i zwiedzania Kopenhagi przejdziecie na drugą stronę cieśniny Kalveboderne, to dość łatwo dojdziecie do XVIII-wiecznego luterańskiego Kościoła Najświętszego Zbawiciela (Vor Frelsers Kikre). Jest to najwyższa czynna świątynia w całym mieście, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka na 90 metrów spiralnie skręcona wieża, wokół której na zewnątrz poprowadzono schody i na szczycie której znajduje się złoty globus z widoczną z oddali figurą Chrystusa Zbawiciela trzymającego w ręku chorągiew zwycięstwa. Kościół ten z pewnością warto zobaczyć, a jeśli macie ochotę, czas i pieniądze, to możecie też wejść na jego wieżę, gdzie umiejscowiony został punkt widokowy z całkiem niezłą panoramą Kopenhagi. Aby jednak się do niego dostać, to najpierw trzeba pokonać 400 schodów, z czego 150 znajduje się na zewnątrz budynku.

Kościół Najświętszego Zbawiciela – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Kopenhaga

11. OGRODY TIVOLI

Ważnym punktem na mapie Kopenhagi są również ogrody Tivoli będące aktualnie jednym z największych parków rozrywki na całym świecie. Miejsce to zajmuje powierzchnię aż 82 hektarów i znajduje się ono w ścisłym centrum miasta – pomiędzy Placem Ratuszowym a głównym dworcem kolejowym! Park rozrywki powstał w 1843 roku i do dziś cieszy on zarówno mieszkańców jak i turystów, którzy przybywają tu po to, żeby choć na chwilę móc zapomnieć o swoich codziennych obowiązkach i problemach. Na odwiedzających czekają tu liczne atrakcje, takie jak karuzele, kolejki górskie, drewniana fregata na środku jeziora, podświetlane fontanny, tematyczne altany, sala widowiskowo-koncertowa oraz kawiarnie i restauracje.

Jeśli i Wy będziecie mieli ochotę odwiedzić Tivoli, to musicie pamiętać o tym, że nie jest to tania atrakcja. Za samo wejście do parku należy sporo zapłacić, a bilet wstępu nie uprawnia do korzystania z poszczególnych atrakcji ogrodu – każda z nich jest dodatkowo płatna.

Tivoli – ceny biletów i godziny otwarcia: strona internetowa.

Muzea w Kopenhadze

Poza tym, Kopenhaga słynie także z licznych muzeów, które są świetnie wyposażone i wysoko oceniane przez odwiedzających miasto turystów. Jeśli więc przybywając do Kopenhagi dysponujecie większą ilością czasu oraz większym budżetem, a przy tym lubicie muzea, to możecie wybrać się do którejś z tego typu placówek.

Najważniejsze i najciekawsze muzea w Kopenhadze to:

 • Muzeum Bertela Thorvaldsena (Thorvaldsens Museum) – zaprezentowane są tutaj liczne prace znakomitego duńskiego rzeźbiarza,
 • Gliptoteka Ny Carlsberg (Ny Carlsberg Glyptotek) – największy i najcenniejszy zbiór malarstwa i rzeźby w całej Danii, obejmujący zarówno sztukę antyczną jak i nowożytną. Placówka została założona w 1897 roku przez Carla Jacobsena, właściciela browaru Carlsberg,
 • Państwowe Muzeum Sztuki (Statens Museum for Kunst) – bogata kolekcja obrazów, rzeźb, rycin i zabytków literatury pochodzących ze zbiorów duńskich monarchów,
 • Muzeum Narodowe (Nationalmuseet) – muzeum mieszczące się w XVIII-wiecznym pałacu i posiadające liczne zbiory opowiadające o historii Danii od czasów wikingów aż po czasy współczesne.

Co i gdzie zjeść w Kopenhadze?

Choć duńska kuchnia nie jest szczególnie znana w Polsce i na świecie, to jest ona dosyć charakterystyczna i podczas podróży do Kopenhagi warto się w niej zasmakować. Już niebawem na blogu pojawi się tekst, w którym będziecie mogli więcej przeczytać o tym, co warto zjeść w Danii oraz jakie lokale w Kopenhadze są szczególnie polecane.

Okolice Kopenhagi – najciekawsze atrakcje

Jeśli do Kopenhagi przyjeżdżacie na nieco dłużej niż tylko 1-2 dni, to możecie dodatkowo pokusić się na krótką wycieczkę poza miasto. W okolicy stolicy Danii również znajdziecie kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Zdecydowanie najciekawszą opcją na jednodniową wycieczkę z Kopenhagi jest wizyta w szwedzkim Malmö położonym na przeciwległym brzegu cieśniny Sund. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Szwecji i czeka tam na Was sporo różnego rodzaju zabytków i atrakcji. Kopenhagę z Malmö łączy przebiegający nad cieśniną Sund most Øresund – jest to drugi najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa. Mostem tym na trasie Kopenhaga-Malmö kursuje pociąg, a za bilet w jedną stronę trzeba zapłacić 12 EUR. Inną opcją dojazdu może być też transport autobusowy – z jednego do drugiego miasta można dojechać między innymi Flixbusem.

Także po duńskiej stronie w okolicach Kopenhagi znajduje się kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia i świetnie nadających się na kilkugodzinną bądź jednodniową wycieczkę. Oto najważniejsze z nich:

 • Roskilde – miasto położone 30 km na zachód od Kopenhagi. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO XIII-wieczna katedra będąca pierwszym gotyckim kościołem w całej Skandynawii oraz stanowiąca miejsce pochówku wielu duńskich władców,
 • Helsingør – miasto położone 40 km na północ od Kopenhagi, nad cieśniną Sund. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO XV-wieczny zamek Kronborg, który niegdyś był symbolem duńskiego panowania nad Cieśninami Duńskimi. To właśnie w tym miejscu rozgrywa się akcja Hamleta Szekspira,
 • Hillerød – miasto położone 40 km na północny zachód od Kopenhagi. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj XVI-wieczny renesansowy zamek Frederiksborg, który niegdyś był rezydencją królewską, a dziś mieści się w nim siedziba Narodowego Muzeum Historycznego.

Kopenhaga tanio – czy to możliwe?

Niestety Dania i Kopenhaga to jedne z droższych destynacji wakacyjnych w Europie i przyjeżdżając tu, trzeba liczyć się z tym, że taki wyjazd może być sporym obciążeniem dla Waszego budżetu. Jest jednak kilka sposobów na to, aby nieco zmniejszyć koszt wycieczki do Kopenhagi. Oto niektóre z nich:

 • poluj na tanie bilety lotnicze – choć ta rada wydaje się dosyć oczywista, to warto pamiętać o tym, że zwłaszcza w przypadku kierunków skandynawskich naprawdę łatwo jest znaleźć loty w korzystnej cenie, a do Kopenhagi z różnych miast Polski (Warszawy, Krakowa, Gdańska) latają tanie linie takie jak Wizzair czy Ryanair. Poza tym, jeśli nawet nie uda Ci się znaleźć lotu do Kopenhagi, to możesz próbować dolecieć do położonego nieopodal szwedzkiego Malmö,
 • rezerwuj nocleg z wyprzedzeniem – to również dość uniwersalna rada, ale im szybciej znajdziesz nocleg, tym będzie on tańszy, a w takim mieście jak Kopenhaga może to mieć naprawdę spore znaczenie. Szukając noclegu warto wziąć pod uwagę opcje niskobudżetowe, które może nie mają wielu udogodnień, ale na krótki pobyt (zwłaszcza że większość czasu i tak spędzisz poza hotelem) będą w zupełności wystarczające. Takimi nieco tańszymi opcjami są chociażby zlokalizowane w samym centrum Next House Copenhagen oraz Cabinn City,
 • korzystaj z darmowych atrakcji – większość zabytków i atrakcji opisanych w tym tekście jest darmowa, a jest ich na tyle dużo, że spokojnie starczy na dwa pełne dni zwiedzania. Jeśli planujesz przyjechać do Kopenhagi na weekend, to uda Ci się dość dobrze poznać to miasto, nie płacąc za żadne wejściówki,
 • jeśli chcesz dużo zwiedzać, kup kartę Copenhagen Card – choć cena takiej karty wcale nie należy do najniższych, to uprawnia ona do bezpłatnego wstępu do niemal stu różnych obiektów i placówek kulturalnych, a także do bezpłatnego korzystania z transportu publicznego. Może się okazać, że taki wydatek dość szybko się zwróci,
 • zapomnij o komunikacji miejskiej – komunikacja miejska w Kopenhadze jest droga, a przy tym wcale nie jest niezbędna. Kopenhaga jest miastem dość kompaktowym i do wszystkich najważniejszych zabytków i atrakcji będziesz w stanie dość pieszo,
 • rób zakupy w dyskontach – szczególnie łatwo jest tu natrafić na sklepy duńskiej sieci Netto. Ceny w dyskontach są zdecydowanie niższe niż w niewielkich sklepikach zlokalizowanych przy wybranych atrakcjach turystycznych, gdzie butelka wody może kosztować nawet 15 zł,
 • piwo kup w sklepie – w Danii nie ma zakazu spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej, dlatego jeśli masz ochotę usiąść i napić się piwa, to wcale nie musisz iść do baru czy restauracji, gdzie piwo może kosztować nawet 40-50 zł,
 • spróbuj street food’u – choć w dalszym ciągu jest on droższy niż w Polsce, to jednak tańszy niż jedzenie w duńskich knajpach i restauracjach.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Dzięki za fajny przewodnik wybieramy się tam z chłopakiem na lato więc na 100% się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *