LUBLIN. Co warto zobaczyć? Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Przewodnik

Lublin

Lublin to świetny kierunek na krótką wycieczkę. Stolica Lubelszczyzny z każdym rokiem zyskuje coraz większe uznanie wśród turystów. Miasto może poszczycić się barwną historią i bogatym dziedzictwem kulturowym. Czeka tu na Ciebie wiele zabytków, atrakcji i innych ciekawych miejsc. Na pewno nie będziesz się tu nudzić.

Co warto zobaczyć w Lublinie? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie Lublina? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Lublin – co zobaczyć?

01. Rynek Starego Miasta

Zwiedzanie Lublina rozpocznij od wizyty na Starym Mieście. Czekają tu na Ciebie okazałe i dumnie prezentujące się liczne kamienice sprzed wieków, a także wiele urokliwych uliczek i zaułków. Wybierz się tu na spacer i chłoń w ten sposób atmosferę miasta. Lubelska starówka nie jest bardzo duża, ale według mnie jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Miejsce to jest kulturalnym i historycznym sercem Lublina.

Stare Miasto
Stare Miasto

Centralnym punktem Starego Miasta jest Rynek. Na środku rynku znajduje się zaś dawny Trybunał Koronny, w którym obecnie mieści się Pałac Ślubów. Warto wspomnieć, że budynek trybunału jest pierwszym przystankiem tzw. Lubelskiej Trasy Podziemnej. Jest to dość osobliwa trasa edukacyjno-turystyczna, która przebiega pod historyczną zabudową lubelskiej starówki. Powstała ona w wyniku połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic i ma długość około 280 metrów. Miejsce to pozwala przenieść się w czasie kilka wieków wstecz, by móc odkrywać poszczególne etapy rozwoju miasta. W podziemnym korytarzu znajduje się pięć makiet prezentujących Lublin w różnych okresach, a także ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Spacer Lubelską Trasą Podziemną trwa ok. 40 minut i jest to świetna atrakcja dla osób w każdym wieku.

Więcej informacji: strona internetowa

Trybunał Koronny

02. Archikatedra Lubelska i Wieża Trynitarska

Bardzo ważnym zabytkiem Lublina jest XVII-wieczna barokowa Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Znajduje się ona niedaleko rynku i jest największym kościołem w mieście. Obiekt ten charakteryzuje się bardzo bogato zdobionym wnętrzem. Zobaczysz tu m.in. liczne freski, dwa barokowe obrazy Franciszka Lekszyckiego, figury świętych oraz obraz Matki Boskiej Płaczącej.

Archikatedra Lubelska

Tuż obok archikatedry znajduje się Wieża Trynitarska. Jest to neogotycka wieża-dzwonnica, która niegdyś pełniła funkcję furty (bramy) klasztornej. Aktualnie stanowi ona najwyższy zabytkowy punkt widokowy Lublina. Pozwala on podziwiać panoramą całego miasta z wysokości ok. 40 metrów. Na szczyt wieży prowadzą wąskie i kręte schody. W środku znajduje się też niewielkie muzeum archidiecezjalne. Zobaczysz w nim liczne rzeźby i przedmioty użytku religijnego, a także cztery historyczne dzwony. Bilet wstępu na wieżę kupuje się na miejscu w kasie.

Wieża Trynitarska

Na poniższym zdjęciu możesz zobaczyć m.in. Bramę Krakowską, gmach Nowego Ratusza oraz Krakowskie Przedmieście. Właśnie tak prezentuje się panorama Lublina z tarasu widokowego na Wieży Trynitarskiej.

panorama miasta widziana z Wieży Trynitarskiej

03. Plac po Farze

Bardzo ciekawym miejscem w Lublinie jest także Plac po Farze. Zawdzięcza on swoją nazwę kościołowi farnemu pw. św. Michała Archanioła, który niegdyś tu stał, ale został rozebrany w połowie XIX wieku. Obecnie na placu wyeksponowane są fundamenty dawnej świątyni. Często odbywają się tu różnego rodzaju koncerty oraz inne miejskie imprezy.

Plac po Farze
Plac po Farze

04. Brama Grodzka i Zamek Lubelski

Dawniej lubelskie Stare Miasto było otoczone murem obronnym, z którego do dziś zachowały się jedynie dwie bramy. Jedną z nich jest Brama Grodzka, do której dojdziesz idąc od rynku staromiejskiego w stronę zamku i mijając po drodze Plac po Farze. Brama swój obecny wygląd uzyskała w trakcie przebudowy w II połowie XVIII wieku. Obecnie jest ona siedzibą samorządowej placówki kulturalnej Brama Grodzka – Teatr NN. Instytucja ta zarządza m.in. wspomnianą już wcześniej Lubelską Trasą Podziemną.

Brama Grodzka

Minąwszy Bramę Grodzką znajdziesz się na mostku prowadzącym do Zamku Królewskiego w Lublinie. Zamek pochodzi z XII wieku, ale na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. W przeszłości był on świadkiem wielu ważnych wydarzeń, takich jak chociażby Unia Lubelska w 1569 roku. W jej wyniku doszło do złączenia się Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim i powstania nowego państwa nazywanego Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Obecnie zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego. Możesz tu oglądać liczne obrazy, w tym m.in. „Unię Lubelską” autorstwa Jana Matejki.

Częścią kompleksu zamkowego jest ponadto XIII-wieczna romańska baszta (tzw. donżon), która jest dobrym punktem widokowym na lubelską starówkę. Na terenie zamku znajduje się również Kaplica Trójcy Świętej z oryginalnymi XV-wiecznymi freskami.

Do każdego z tych miejsc obowiązują osobne bilety. Można też zakupić bilet łączony.

Więcej informacji: strona internetowa

Zamek Lubelski

05. Brama Krakowska i Krakowskie Przedmieście

Drugą bramą staromiejską w Lublinie jest gotycko-barokowa Brama Krakowska. Również ona uzyskała swój aktualny wygląd w XVIII wieku. Obecnie jest to jeden z najważniejszych symboli Lublina. W budynku bramy mieści się niewielkie Muzeum Historii Miasta Lublina będące oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie. Miejsce to opowiada o historii miasta od czasów najdawniejszych aż do lat 60. XX wieku.

Brama Krakowska

Po przekroczeniu Bramy Krakowskiej wyjdziesz na Plac Łokietka. Tutaj też rozpoczyna się Krakowskie Przedmieście, czyli droga, która niegdyś łączyła Lublin z Krakowem. Aktualnie jest to ładnie odrestaurowany i bardzo popularny miejski deptak. Znajdują się tu różne punkty usługowe, a także kilka innych obiektów, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest XIX-wieczny klasycystyczny budynek Nowego Ratusza. Obecnie jest on siedzibą Prezydenta Miasta Lublin.

Nowy Ratusz
Krakowskie Przedmieście
Krakowskie Przedmieście

06. Plac Litewski

Idąc Krakowskim Przedmieściem, dojdziesz do odnowionego Placu Litewskiego. Znajduje się tutaj Fontanna Multimedialna, która jest najmłodszym tego typu obiektem w Polsce. W sezonie wakacyjnym (w piątki i w soboty) odbywają się tu pokazy multimedialne, które łączą w sobie takie elementy jak woda, światło, dźwięk, obraz i lasery. Przy Placu Litewskim stoi również bardzo charakterystyczny Kościół pw. św. Piotra i Pawła z I połowy XVIII wieku. Tuż obok znajdziesz też całodobową pocztę.

Plac Litewski
Kościół św. Piotra i Pawła
fontanna multimedialna

07. Muzeum Wsi Lubelskiej

Jedną z najfajniejszych atrakcji Lublina jest zdecydowanie Muzeum Wsi Lubelskiej. Ten sporych rozmiarów skansen przeniesie Cię w czasie nawet sto lat wstecz w różne (nawet najbardziej odległe) zakątki Lubelszczyzny. Zobaczysz tu, jak dawniej wyglądało życie ludzi zamieszkujących polskie wsie, dwory i miasteczka. Skansen jest malowniczo położony w dolinie rzeki Czechówki. Prezentuje on różnorodne zabytki architektury drewnianej oraz murowanej wraz z ich tradycyjnym wyposażeniem. Miejsce to znajduje się poza ścisłym centrum Lublina. Zwiedzanie skansenu jest świetnym pomysłem na kilkugodzinną lub nawet jednodniową wycieczkę.

Więcej informacji: strona internetowa

Zobacz również:

MUZEUM WSI LUBELSKIEJ. Dojazd, zwiedzanie, najciekawsze atrakcje.

08. Państwowe Muzeum na Majdanku

Plan zwiedzania Lublina powinien też obejmować Państwowe Muzeum na Majdanku. Jest to instytucja, która powstała w 1944 roku na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Do dziś znajdują się tu liczne obiekty z lat 1941-1944, a wśród nich także te mający bezpośredni związek z masową eksterminacją ludności. Zobaczysz tu więc m.in. baraki więzienne, wieże, wartownie oraz stare i nowe krematorium. Celem działalności muzeum jest podtrzymywanie pamięci na temat historii Lubelszczyzny pod okupacją niemiecką, upamiętnienie ofiar II wojny światowej oraz zachowanie dziedzictwa tego miejsca dla przyszłych pokoleń.

Więcej informacji: strona internetowa

09. Zalew Zemborzycki

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek oraz bliski kontakt z naturą, to powinieneś też przyjechać nad Zalew Zemborzycki. Mieści się on na obrzeżach Lublina i dojedziesz tu np. rowerem miejskim. Ten sztuczny zbiornik wodny został oddany do użytkowania w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych całego Lublina. Znajdują się tu liczne tereny zielone oraz ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów. Poza tym, czekają tu też na Ciebie miejsca na piknik, place zabaw, stanowiska do wędkowania, drewniany pomost, a nawet wyciąg nart wodnych i dwa ośrodki wypoczynkowe.

Zalew Zemborzycki
Zalew Zemborzycki
Zalew Zemborzycki

10. Podziemia browaru Perła

Jak się okazuje, jednym z najważniejszych symboli Lublina oraz całej Lubelszczyzny są tradycje browarnicze. Niedaleko Starego Miasta, przy ulicy Bernardyńskiej, możesz odwiedzić podziemia browaru Perła. Historia tego miejsca zaczęła się już w XIX wieku, kiedy to w dawnych budynkach poklasztornych odbywała się produkcja browaru rodziny Vetterów. Browar Perła był tu produkowany aż do 2001 roku, a obecnie produkcja została przeniesiona do innej lokalizacji w Lublinie. Przy Bernardyńskiej niezmiennie mieści się siedziba zarządu spółki Perła – Browary Lubelskie S.A. Na zwiedzających czekają pomieszczenia, w których niegdyś odbywała się produkcja, a także gabloty i tablice pokazujące historię browaru i proces produkcji piwa. Jest też degustacja!

Wizyta w podziemiach browaru Perła to bardzo przyjemna i zarazem dosyć niecodzienna atrakcja. Zdecydowanie warto z niej skorzystać! Zwiedzanie odbywa się w soboty, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Więcej informacji: strona internetowa

Browar Perła
Browar Perła
Browar Perła

Warto też wspomnieć, że tuż obok starego browaru znajduje się też Perłowa Pijalnia Piwa. Piwo Perła w różnych odmianach jest też dostępne w niemal wszystkich lubelskich sklepach, barach i restauracjach.

Co ciekawe, tuż obok browaru mieści się także Zespół Szkół Ekonomicznych. Szkoła ta została niegdyś ufundowana właśnie przez Vetterów, którzy rozpoczynali wówczas produkcję piwa niemalże naprzeciwko po drugiej stronie ulicy.

11. Regionalne Muzeum Cebularza

Innym ważnym symbolem Lublina jest też produkcja cebularza lubelskiego. Ten niepozorny placek z cebulą od ponad 10 lat znajduje się na ministerialnej liście produktów tradycyjnych, a od ponad 3 lat jest chroniony prawem unijnym jako produkt regionalny. Oznacza to, że w oryginalnej formie można go skosztować tylko i wyłącznie na Lubelszczyźnie, i to tylko w wybranych miejscach. Według wielu legend początki wypiekania cebularza sięgają jeszcze czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Będąc w Lublinie, cebularza na pewno musisz spróbować. Możesz też wybrać się do Regionalnego Muzeum Cebularza, które mieści się przy ulicy Szewskiej. To właśnie tutaj podczas godzinnych warsztatów możesz wysłuchać historii cebularza, a także spróbować swoich sił w jego wyrabianiu!

Więcej informacji: strona internetowa

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co i gdzie warto zjeść w Lublinie?

Lublin potrafi zachwycić również od strony kulinarnej. Lubelska kuchnia ma kilka cech ją wyróżniających i jest tu sporo różnych lokali, gdzie możesz jej do woli próbować. Co ważne, w porównaniu z Warszawą czy innymi dużymi miastami w Polsce, jest tu naprawdę bardzo niedrogo.

Gdzie zjeść w Lublinie? Oto kilka rekomendacji:

  • restauracja Trybunalska – znajduje się na rynku, naprzeciwko Trybunału Koronnego. Jednym z dań popisowych jest tu cebularz zapiekany z grzybami, serem Bursztyn, pomidorem i jajkiem. To przepyszne regionalne śniadanie zwyciężyło kiedyś w organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie i Kresową Akademię Smaku konkursie „Śniadanie po lubelsku”. Menu jest tu jednak znacznie szersze i z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie,
  • restauracja Pyzata Chata – znajduje się przy ul. Okopowej, niedaleko Starego Miasta. Króluje tu kuchnia polska w bardzo autentycznym wydaniu i jest naprawdę pysznie. Cechą charakterystyczną tego lokalu są naprawdę ogromne porcje,
  • Perłowa Pijalnia Piwa – możesz tu spróbować przeróżnych gatunków piwa z Browaru Perła, a także zjeść coś dobrego. Lokal ten, jak sam o sobie mówi, prezentuje sekrety tradycyjnej kuchni polskiej z elementami nowatorskiej sztuki gotowania. W sezonie letnim funkcjonuje tu bardzo przyjemny ogródek restauracyjny,
  • lodziarnia Bosko – ta słynna lodziarnia znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu. Swoje w kolejce trzeba odstać, ale zdecydowanie warto! Miejsce to kilkukrotnie zdobyło tytuł najlepszej lodziarni w całym województwie lubelskim.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *