ATENY. Co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki i zwiedzanie. Przewodnik

Ateny

Ateny to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić! Stolica Grecji jest jednym z najstarszych miast na świecie i to właśnie tutaj nie tylko narodziła się demokracja, ale też żyli i działali wielcy uczeni, filozofowie czy artyści, których dorobek dał podstawy do rozwoju cywilizacji europejskiej. Współczesne Ateny to naprawdę duża metropolia zamieszkana przez niemal 4 miliony osób, w której historia przenika się z nowoczesnością, tworząc mieszankę, która jest niezwykle intrygująca, choć na samym początku wcale nie musi Wam się spodobać i może Was nieco przytłoczyć. W mieście króluje co prawda chaos i harmider, ale znajdują się tu również liczne imponujące zabytki oraz spokojniejsze dzielnice, których urok na pewno uda Wam się odkryć.

Co zobaczyć i zwiedzić w Atenach? Jakie czekają tu na Was zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie Aten? O tym przeczytacie w poniższym tekście!

Ateny – co zobaczyć?

Najważniejsze i najciekawsze zabytki Aten pochodzą z okresu starożytnego. W starożytności Ateny miały dwa okresy rozkwitu. Pierwszy miał miejsce w V wieku p.n.e. – wówczas powstały m.in. świątynie na Akropolu oraz Agora Ateńska. Drugi miał miejsce w II wieku n.e. pod panowaniem rzymskiego cesarza Hadriana – wtedy powstały m.in. Rzymska Agora oraz Biblioteka i Łuk Hadriana. Choć zwiedzanie stolicy Grecji może być prawdziwą gratką przede wszystkim dla fanów starożytności, to w całym mieście znajdziecie również sporo innych (znacznie nowszych) miejsc, które także warto zobaczyć. Oto lista najważniejszych zabytków i atrakcji w Atenach:

1. Akropol w Atenach

Akropol to zdecydowanie najważniejsza atrakcja Aten, a nawet całej Grecji. To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić! Na Akropolu w czasach starożytnych mieścił się główny ośrodek kultu religijnego Greków. Wzgórze ma wysokość prawie 157 metrów n.p.m. i do dziś znajdują się tu ruiny wspaniałych antycznych budowli oraz rozciąga się stąd fantastyczna panorama całego miasta. Najważniejszym zabytkiem Akropolu jest oczywiście Partenon, czyli świątynia Ateny Partenos – patronki miasta. Znajdują się tu również inne obiekty, takie jak chociażby Erechtejon czy Propyleje. Zwiedzanie Akropolu na pewno dostarczy Wam wielu niesamowitych wrażeń i właśnie dlatego każdego dnia przybywają tu tysiące turystów.

Informacje praktyczne

Wszystkie najważniejsze informacje na temat zwiedzania Akropolu oraz jego najważniejszych zabytków znajdziecie w osobnym tekście na blogu. Koniecznie tam zajrzyjcie, jeśli tylko planujecie podróż do Aten:

AKROPOL W ATENACH. Największa atrakcja Grecji. Zabytki, bilety, zwiedzanie.

2. Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu to świetna opcja dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej. Wizyta w tym miejscu stanowi dobre uzupełnienie wizyty na Akropolu. W muzeum są prezentowane makiety przedstawiające poszczególne etapy zabudowy wzgórza, a także liczne znaleziska wykopane podczas prac archeologicznych. Znajdziecie tu również oryginalne rzeźby, posągi i fragmenty dekoracji poszczególnych budowli z Akropolu, m.in. fragmenty fryzu panatenajskiego zdobiącego Partenon czy kariatydy podtrzymujące dach Erechtejonu.

Informacje praktyczne

Uwaga! Muzeum nie znajduje się na terenie Akropolu, tylko ok. 300 metrów na południowy wschód od szczytu wzgórza, obok stacji metra Akropoli. Placówka mieści się w nowoczesnym, częściowo przeszklonym gmachu i obowiązują tu osobne bilety, które można zakupić na miejscu w kasie.

Ceny biletów do Muzeum Akropolu zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet normalny kosztuje 15 EUR (ulgowy 10 EUR),
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny kosztuje 10 EUR (ulgowy 5 EUR),
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 25.03, 18.05, 28.10,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Dni i godziny otwarcia muzeum również zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Muzeum Akropolu

3. Wzgórze Areopag

Wzgórze Areopag w Atenach to miejsce, które trzeba zobaczyć! W starożytności to właśnie tutaj obradowała tzw. Rada Areopagu, czyli organ sądowniczy, który wydawał wyroki w sprawie najcięższych zbrodni. Według mitologii tutaj miał być również sądzony grecki bóg wojny Ares za zabicie syna Posejdona – stąd zresztą nazwa Areopag, która oznacza wzgórze Aresa. Z kolei według Biblii z tego wzgórza swoje kazanie miał wygłosić św. Paweł. Aktualnie nie ma tu już żadnych historycznych zabudowań, a ze wzniesienia rozciąga się świetny widok na Akropol od strony Propylejów, a także na charakterystyczną białą zabudowę miasta oraz na starożytną Agorę. I właśnie dla tego pięknego widoku koniecznie musicie to miejsce odwiedzić!

Informacje praktyczne

Wzgórze Areopag wznosi się tuż obok Akropolu od strony zachodniej, tuż obok głównego wejścia na Akropol. Wejście na szczyt Areopagu jest naprawdę proste – wystarczy pokonać kilkanaście schodów. Warto jednak uważać, gdyż przy deszczowej pogodzie może tu być bardzo ślisko. Wzgórze Areopag jest darmową atrakcją czynną całą dobę!

Wzgórze Areopag - widok na Ateny
Wzgórze Areopag - widok na Akropol

4. Agora Ateńska

W czasach starożytnych agora była centralnym placem każdego miasta i to właśnie tutaj znajdowały się urzędy czy świątynie oraz odbywały się różne ważne wydarzenia. Agora w Atenach jest najbardziej znaną grecką agorą i jest to miejsce, które trzeba zwiedzić i zobaczyć. Dziś cały jej teren jest rozległym parkiem, w którym pośród bujnej roślinności znajdują się starożytne ruiny oraz trzy ważne i ciekawe budowle:

 • Stoa Attalosa – usytuowana we wschodniej części Agory starożytna budowla, która została zrekonstruowana w XX wieku. Dawniej obiekt ten pełnił przede wszystkim funkcje handlowe, a jego cechą charakterystyczną jest podwójna kolumnada licząca 44 kolumny. Obecnie w budynku mieści się niewielkie Muzeum Agory. W 2003 roku to właśnie tutaj odbyła się uroczystość podpisania traktatu ateńskiego, który zezwolił 10 krajom, w tym Polsce, na przystąpienie do Unii Europejskiej;
 • Kościół Świętych Apostołów w Atenach – niewielka cerkiew wybudowana w X wieku na planie krzyża greckiego. To jeden z najstarszych kościołów w całych Atenach. W jego wnętrzu można oglądać m.in. fragmenty oryginalnych XVII-wiecznych fresków;
 • Hefajstejon – świątynia ku czci Hefajstosa i Ateny znajdująca się na niewielkim wzgórzu górującym ponad Agorą. Obiekt został wybudowany w V wieku p.n.e. i jest jedną z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń w całej Grecji – zachowała się nawet część dachu. Ze wzgórza rozpościera się świetny widok na całą Agorę oraz na zlokalizowany nieco dalej Akropol.

Informacje praktyczne

Agora jest dosyć rozległym terenem, ale można ją zwiedzić w mniej niż godzinę. Stoa Attalosa i Kościół Świętych Apostołów znajdują się na lewo, zaś Hefajstejon na prawo od wejścia.

Ceny biletów do Agory zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet normalny kosztuje 10 EUR (ulgowy 5 EUR),
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny kosztuje 5 EUR (nie ma biletów ulgowych),
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10 oraz pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać za darmo.

Agorę w Atenach można zwiedzać w ramach biletu łączonego na Akropol (łączna cena to 30 EUR).

Dni i godziny otwarcia zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej obiektu.

Agora Ateńska, Hefajstejon
Agora Ateńska

5. Inne stanowiska archeologiczne w Atenach

Oprócz Akropolu czy Agory Ateńskiej, w stolicy Grecji znajdziecie również inne stanowiska archeologiczne, które także możecie zwiedzić:

 • Rzymska Agora powstała pod koniec I wieku p.n.e. (a więc już w czasach rzymskich), a miejsce to w przeciwieństwie do greckiej agory od samego początku miało charakter tylko i wyłącznie handlowy. Dziś jest to plac, na którym znajdują się ruiny i fragmenty dawnych starożytnych zabudowań;
 • Biblioteka Hadriana została wzniesiona w 132 roku n.e. i był to niegdyś naprawdę okazały budynek, w którym przechowywano nawet kilkanaście tysięcy zwojów papirusu. Obecnie z tego obiektu zachował się jedynie fragment fasady z wejściem;
 • Świątynia Zeusa Olimpijskiego, czyli Olimpiejon, była niegdyś największą budowlą sakralną w całych Atenach. Dziś jednak zachowało się z niej tylko 16 kolumn, które raczej nie zrobią na Was bardzo dużego wrażenia;
 • Kerameikos jest dzielnicą Aten, w której w okresie starożytnym znajdował się cmentarz, gdzie chowani byli zarówno wybitni Ateńczycy, m.in. Perykles, twórca demokracji ateńskiej, jak i zwykli mieszkańcy miasta. Pojedyncze groby można oglądać tu do dziś, znajduje się tu również niewielkie Muzeum Archeologiczne Kerameikos.

Rzymska Agora, Biblioteka Hadriana, ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz cmentarz Kerameikos to obiekty, które możecie zobaczyć, ale wcale nie musicie, zwłaszcza gdy nie dysponujecie dużą ilością czasu. Miejsca te nie są tak imponujące i prawdopodobnie nie zrobią na Was bardzo dużego wrażenia. Zwiedzanie tych obiektów warto włączyć do planu zwiedzania, jeśli przyjeżdżacie do Aten na dłużej lub jeśli macie wykupiony bilet łączony na Akropol – wówczas do każdego z tych miejsc wejdziecie za darmo.

Informacje praktyczne

Jeśli zdecydujecie się na wizytę, to na każde z tych miejsc należy przeznaczyć nie więcej niż 20-30 minut. Co do zasady, na każdy z tych obiektów obowiązują odrębne bilety.

Ceny biletów zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet do Rzymskiej Agory kosztuje 8 EUR (ulgowy 4 EUR), bilet do Biblioteki Hadriana kosztuje 6 EUR (ulgowy 3 EUR), bilet do Świątyni Zeusa Olimpijskiego kosztuje 8 EUR (ulgowy 4 EUR), zaś bilet do nekropolii i muzeum Kerameikos kosztuje 8 EUR (ulgowy 4 EUR),
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny do każdego z tych miejsc jest tańszy o połowę (nie ma biletów ulgowych),
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10 oraz pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać za darmo.

Warto pamiętać, że Rzymską Agorę, Bibliotekę Hadriana, ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz nekropolię i muzeum Kerameikos można zwiedzać w ramach biletu łączonego na Akropol (łączna cena to 30 EUR).

Dni i godziny otwarcia każdego obiektu zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na stronie internetowej Rzymskiej Agory, na stronie internetowej Biblioteki Hadriana, na stronie internetowej Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz na stronie internetowej cmentarza Kerameikos.

Biblioteka Hadriana
Rzymska Agora

6. Łuk Hadriana w Atenach

Łuk Hadriana to kolejny obiekt w Atenach z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie budowla ta wnosi się tuż obok ruchliwej ulicy, a niegdyś oddzielała ona od siebie dwie części Aten: starszą z Akropolem oraz nowszą wybudowaną z polecenia rzymskiego cesarza Hadriana. Łuk został wzniesiony w 131 roku n.e. przez mieszkańców Aten w podziękowaniu dla cesarza za jego liczne zasługi na rzecz rozwoju kulturalnego miasta. Co ciekawe, obiekt ten zachował się do dzisiejszych czasów w niemalże nienaruszonym stanie. Spod łuku rozpościera się całkiem ciekawy widok na Akropol, który warto zobaczyć!

Informacje praktyczne

Na zobaczenie Łuku Hadriana i zrobienie pamiątkowego zdjęcia wystarczy Wam w zupełności 5 minut. Możecie tu podejść np. podczas spaceru z Akropolu do placu Syntagma. Łuk Hadriana jest darmową atrakcją czynną całą dobę!

Łuk Hadriana

7. Dzielnica Plaka

Plaka to najładniejsza i najbardziej urokliwa, a przy tym też najstarsza dzielnica Aten. Zajmuje ona obszar na północny-wschód od Akropolu i składa się z mnóstwa wąskich krętych uliczek, schodów i placów. Znajdziecie tu dużo starych domów, sklepików z pamiątkami oraz tawern i restauracji. Choć obecnie obszar ten uchodzi za bardzo turystyczny, to wystarczy że zboczycie z głównego deptaka Plaki, by znaleźć się w miejscach, które są naprawdę autentyczne i które na pewno Wam się spodobają! Dzielnicę Plaka w Atenach trzeba zobaczyć!

Informacje praktyczne

Dzielnica Plaka pięknie prezentuje się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Na krótki spacer wystarczy Wam w zupełności 30 minut. Podczas pobytu w Atenach z pewnością traficie tu nie jeden raz.

Dzielnica Plaka w Atenach

8. Plac Syntagma i Parlament Grecji

Plac Syntagma jest centralnym placem Aten, gdzie swój początek biorą najważniejsze ulice miasta. Jego nazwa upamiętnia wydarzenia z 1843 roku, kiedy to król Otton I zmuszony naciskami społecznymi zdecydował się na nadanie Grekom nowej konstytucji (po grecku konstytucja to właśnie syntagma). Przy placu znajduje się XIX-wieczny pałac królewski, który po zlikwidowaniu monarchii w 1924 roku stał się siedzibą greckiego parlamentu. Przed budynkiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym całodobową wartę honorową pełnią gwardziści zwani ewzonami. Co godzinę odbywa się tu uroczysta zmiana warty będąca naprawdę niezwykłym widowiskiem, w którym na uwagę zasługują przede wszystkim zadziwiające kroki żołnierzy.

Informacje praktyczne

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się co godzinę o pełnej godzinie. W sezonie warto być na miejscu chwilę wcześniej, aby stanąć w pierwszym rzędzie. Całe to widowisko trwa kilka minut.

Parlament Grecji, Grób Nieznanego Żołnierza

9. Ogrody Narodowe

Na tyłach greckiego parlamentu rozciągają się Ogrody Narodowe, które są największym terenem zielonym w centrum Aten. Ogrody założono w połowie XIX wieku na polecenie królowej Amalii, żony Ottona I, i tak jak kiedyś, także i dzisiaj znajdziecie w nim wiele różnych gatunków roślin oraz zwierząt. Obiekt ten został udostępniony dla mieszkańców oraz turystów, a wizyta w nim zapewni Wam trochę wytchnienia od wakacyjnych upałów.

Informacje praktyczne

Po ogrodach możecie spacerować codziennie od zmierzchu do świtu. Wstęp do ogrodów jest darmowy.

Ogrody Narodowe w Atenach

10. Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach to miejsce, które warto zobaczyć i zwiedzić, zwłaszcza gdy interesujecie się historią i kulturą starożytnej Grecji. Wizyta w tym obiekcie będzie świetnym zwieńczeniem pobytu w Atenach. Jest to największe muzeum w całej Grecji – zgromadzono w nim ponad 20 tysięcy eksponatów, które zostały uporządkowane chronologicznie od czasów prehistorycznych aż do końca starożytności. Jednym z najważniejszych eksponatów jest tutaj słynna złota maska pośmiertna Agamemnona.

Informacje praktyczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne jest zlokalizowane w odległości ok. 2 km od centrum historycznego Aten. Możecie tu dojść pieszo lub skorzystać z metra – linia M1 (stacja Omonoia lub Victoria) lub linia M2 (stacja Omonoia). Na zwiedzanie muzeum warto zaplanować od 1 do nawet 3 godzin, w zależności od tego, czy chcecie tylko przelecieć poszczególne sale czy bardziej wgłębić się w tematykę starożytnej Grecji. Bilety do muzeum można kupić na miejscu w kasie.

Ceny biletów do Narodowego Muzeum Archeologicznego zależą od sezonu:

 • w sezonie letnim (od 1.04 do 31.10) bilet normalny kosztuje 12 EUR,
 • w sezonie zimowym (od 1.11 do 31.03) bilet normalny kosztuje 6 EUR,
 • bezpłatne zwiedzanie w następujące dni – 6.03, 18.04, 18.05, ostatni weekend września, 28.10 oraz pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca,
 • studenci oraz osoby do 25. roku życia z krajów UE mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Dni i godziny otwarcia muzeum również zależą od sezonu. Aktualne informacje znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

11. Wzgórze Likawitos (Lycabettus)

Ze wzgórza Likawitos rozciąga się najlepsza panorama Aten! Zlokalizowane jest ono nieopodal centrum miasta, w dzielnicy Kolonaki, i jest to najwyższe wzniesienie stolicy Grecji. Na szczycie wzgórza znajduje się niewielki biały kościół św. Jerzego z XIX wieku. Najważniejszą atrakcją jest tu jednak taras widokowy, z którego ujrzycie pełny krajobraz Aten i okolicznych miejscowości, a także sąsiadującego z nimi morza i pobliskich pasm górskich!

Informacje praktyczne

Na szczyt wzgórza można wejść pieszo i jest to opcja darmowa – droga nie należy jednak do najłatwiejszych, zwłaszcza w upalne dni. Alternatywą jest podróż kolejką, która kursuje wydrążonym w skale tunelem średnio co 10-30 minut do późnych godzin wieczornych. Bilet w jedną stronę kosztuje 7 EUR, a bilet w dwie strony kosztuje 10 EUR. Szczególnie piękny widok ze wzgórza jest o zachodzie słońca – wtedy też jednak przychodzi tu najwięcej osób.

Wzgórze Likawitos - widok na Ateny

12. Pireus

Jeśli do Aten przyjeżdżacie na trochę dłużej niż tylko 1-2 dni i szukacie pomysłu na krótką wycieczkę poza miasto, to odwiedźcie nadmorską miejscowość Pireus, gdzie będziecie mogli wybrać się na plażę oraz przespacerować się w okolicach portu i przystani jachtowej. Pireus to niewielkie miasto położone 8 km od Aten. Jest to największy port współczesnej Grecji i jedno z jej najważniejszych centrów przemysłowych. Oprócz plaży, przystani i portu znajduje się tu również kilka muzeów, m.in. Muzeum Morskie i Muzeum Archeologiczne. Więcej na temat zwiedzania miejscowości Pireus przeczytacie już wkrótce w kolejnym tekście na blogu.

Informacje praktyczne

Do miasta Pireus można dostać się metrem z centrum Aten. Należy skorzystać z linii M1 lub M3 i dojechać do końcowej stacji. Na taką podróż wystarczy zwykły bilet komunikacji miejskiej, który kosztuje 1.20 EUR. Na pobyt w tym miejscu warto przeznaczyć od kilku godzin do jednego dnia.

Pireus
Pireus

Jak zaplanować zwiedzanie Aten?

Jak sami widzicie, różnego rodzaju zabytków i atrakcji w Atenach jest naprawdę sporo. Miasto to jest chętnie odwiedzane przez turystów i także Wam może się tu spodobać. Aby jednak tak było, zwiedzanie Aten warto jest dobrze zaplanować. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Wam w organizacji wyjazdu.

Kiedy najlepiej przyjechać do Aten?

Ateny są świetnym kierunkiem na krótką wycieczkę o każdej porze roku. Nawet w zimę możecie tu liczyć na przyjemną temperaturą sięgającą nawet kilkunastu stopni, choć pogoda może być deszczowa. Szczyt sezonu w Atenach przypada na miesiące wakacyjne – wtedy jednak należy się tu spodziewać największych upałów oraz największej liczby turystów. Planując wyjazd, warto pamiętać o tym, że w sezonie zimowym wstęp do wielu muzeów i atrakcji jest nawet o połowę tańszy niż w sezonie letnim.

Ile czasu spędzić w Atenach?

Na zwiedzanie Aten najlepiej jest przeznaczyć ok. 3 dni – wówczas uda Wam się odwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje, czyli te, które zostały opisane w powyższym tekście. Jeśli przyjedziecie do Aten na dłużej, to wówczas możecie skierować się także w stronę mniej popularnych miejsc, do których nie docierają tłumy turystów. Świetnym pomysłem może być długi spacer dzielnicą Monastiraki, w której podobnie jak w dzielnicy Plaka, znajdziecie wiele przyjemnych uliczek, straganów i sklepików z pamiątkami oraz tawern i restauracji. Przy dłuższym pobycie warto też rozważyć wypad poza miasto, np. do klasztoru Dafni, na przylądek Sunion, do antycznych Delf bądź nad Kanał Koryncki.

Dojazd do Aten i poruszanie się po mieście

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa jest zlokalizowany 25 km na wschód od centrum Aten. Bez problemu dolecicie tu z Polski, również tanimi liniami lotniczymi, takimi jak Ryanair czy Wizzair. Poruszając się po mieście możecie korzystać z metra. Do większości zabytków w Atenach będziecie w stanie dojść pieszo.

Jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum miasta?

Z lotniska do centrum Aten możecie dojechać autobusem komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy znajduje się na prawo od wyjścia z hali przylotów, a bilet należy zakupić w punkcie sprzedaży zlokalizowanym tuż obok. Z lotniska kursują cztery ekspresowe linie autobusowe oznaczone symbolem „X”:

 • X93 – dojeżdża do dworca autobusowego Kifisos,
 • X95 – dojeżdża na plac Syntagma,
 • X96 – dojeżdża do Pireusu,
 • X97 – dojeżdża do stacji metra Elleniko.

Cena biletu w jedną stronę to 5.50 EUR. Jeśli chcecie dojechać autobusem do centrum Aten, to wówczas powinniście skorzystać z linii X95. Podróż autobusem z lotniska na plac Syntagma powinna potrwać ok. godziny, ale w przypadku korków może potrwać znacznie dłużej – warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu powrotu na lotnisko.

Nieco droższym, choć znacznie wygodniejszym środkiem transportu jest metro. Z lotniska do centrum Aten możecie dojechać niebieską linią metra M3. Stacja metra znajduje się w hali odlotów. Linią metra M3 dojedziecie bezpośrednio do placu Syntagma oraz dalej aż do miejscowości Pireus. Cena biletu w jedną stronę to 9 EUR. Bilet jest ważny przez 90 minut od momentu skasowania i jest on przesiadkowy, tzn. na tym samym bilecie możecie przesiąść się na inne linie metra, autobus bądź tramwaj i dalej kontynuować podróż do miejsca docelowego. Na placu Syntagma możecie się przesiąść w linię M2, a na stacji Monastiraki w linię M1. Uwaga! Na lotnisko dojeżdżają tylko niektóre kursy linii metra M3 – średnia częstotliwość kursowania to co 30 minut. Jeśli planujecie dłuższą podróż, to warto wziąć to pod uwagę i wstrzymać się z wejściem na peron i ze skasowaniem biletu do planowanej godziny odjazdu. Podróż metrem z lotniska na plac Syntagma powinna potrwać ok. 40 minut.

Transport publiczny w Atenach

Zwiedzanie Aten jest stosunkowo proste, a do wszystkich najważniejszych zabytków bez problemu dojdziecie pieszo. W razie potrzeby możecie korzystać z metra, które składa się z trzech linii:

 • zielona linia M1 – łączy stacje Kifissia i Piraeus,
 • czerwona linia M2 – łączy stacje Anthoupoli i Elliniko,
 • niebieska linia M3 – łączy lotnisko ze stacją Piraeus.

Do Waszej dyspozycji pozostają również autobusy i tramwaje. Bilet 90-minutowy przesiadkowy kosztuje 1.20 EUR, bilet 24-godzinny kosztuje 4.10 EUR, a za bilet 5-dniowy zapłacicie 8.20 EUR.

Więcej informacji na temat biletów komunikacji miejskiej w Atenach znajdziecie na stronie internetowej.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. 14 marca, 2023

  […] O tym, co zobaczyć w Atenach i jak zaplanować zwiedzanie stolicy Grecji, przeczytasz TUTAJ. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *