WIEDEŃ. Przewodnik po stolicy Austrii. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Wiedeń
Wiedeń

Wiedeń to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych europejskich stolic, która słynie z bardzo bogatej historii oraz która może poszczycić się licznymi wspaniałymi zabytkami i dziełami sztuki sprawiającymi, że miasto to właściwie od zawsze było nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych na mapie Europy, ale też inspiracją dla wielu innych miast. Wiedeń oczaruje Was naprawdę zachwycającą architekturą, która czyha tu niemal na każdym kroku i która pozwoli Wam odbyć swoistego rodzaju podróż do czasów świetności dawnego cesarstwa i poczuć wielkomiejską atmosferę sprzed wieków. I nie ma w tym żadnej przesady – nagromadzenie imponujących zabytków reprezentujących różne okresy historyczne jest tu naprawdę olbrzymie, a samo miasto może poszczycić się również twórczością wielu znanych kompozytorów czy malarzy, o których także dziś nie pozwala ono zapomnieć przybywającym tu milionom turystów.

 

JAK ZAPLANOWAĆ ZWIEDZANIE?

Wiedeń jest bardzo popularnym kierunkiem wycieczek, a wizyta w stolicy Austrii pozwoli Wam nie tylko odkryć uroki średniowiecznego starego miasta, ale też przyjrzeć się otaczającej je XIX-wiecznej zabudowie nowoczesnej metropolii. To właśnie w stolicy Austrii czekają na Was takie perełki jak chociażby zamek Hofburg, pałac Schönbrunn czy Belweder, a w mieście tym działa też słynna orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, którzy co roku grają podziwiany na całym świecie Koncert Noworoczny. Poza tym, w Wiedniu jest także sporo terenów zielonych, które sprzyjają spacerom i rekreacji, a czeka tu też na Was naprawdę sporo kawiarni i restauracji, gdzie spróbować możecie słynny tort Sachera lub narodową austriacką potrawę, za jaką uchodzi sznycel wiedeński.

Na zwiedzanie Wiednia najlepiej będzie przeznaczyć co najmniej 3 dni – w takim czasie uda Wam się choć przez chwilę poczuć atmosferę tego miasta oraz zwiedzić jego najważniejsze zabytki, co oczywiście nie oznacza, że podczas dłuższego pobytu będziecie się tu nudzić.

Ponadto, przyjeżdżając do Austrii na dłużej warto tak zaplanować sobie czas, aby móc również zobaczyć inne ciekawe miejsca, jakie ten kraj ma do zaoferowania. Do takich miejsc zaliczają się między innymi takie austriackie miasta, jak:

 

CZYM PRZYJECHAĆ I JAK SIĘ PORUSZAĆ?

Ze względu na dość niedużą odległość od Polski, sposobów na dotarcie do Wiednia jest co najmniej kilka. Najszybszym z nich jest oczywiście samolot, a połączenia z różnych polskich miast zapewniają tanie linie lotnicze (Ryanair, Wizzair), dzięki czemu taka podróż nie powinna być bardzo droga. Do stolicy Austrii dojechać możecie także pociągiem PKP lub autobusem, np. Flixbusem. Do Wiednia dotrzecie również z innych austriackich miast oraz np. z Bratysławy – na trasie Wiedeń-Bratysława kursują liczne autobusy, a sam przejazd trwa raptem niespełna godzinę.

Wszystkie najważniejsze zabytki austriackiej stolicy są położone na tyle blisko siebie, że powinny być one dla Was osiągalne pieszo. Jeśli jednak Wasz hotel położony jest nieco dalej od ścisłego centrum lub jeśli chcecie wybrać się chociażby do pałacu Schönbrunn, to wówczas będziecie musieli skorzystać z metra, które liczy sobie obecnie pięć linii oznaczonych różnymi kolorami (U1, U2, U3, U4, U6). Poza tym, do Waszej dyspozycji pozostają też oczywiście autobusy i tramwaje, a bilety można nabyć w specjalnych punktach lub automatach biletowych. Koszt jednorazowego biletu to 2 EUR, za bilet 24-godzinny zapłacicie 7,60 EUR, a bilet 72-godzinny oznaczać będzie wydatek 16,50 EUR.

 

CO W WIEDNIU KONIECZNIE TRZEBA ZOBACZYĆ?

KATEDRA ŚW. SZCZEPANA – NAJWAŻNIEJSZY SYMBOL MIASTA

Zwiedzanie Wiednia należy rozpocząć od poznawania uroków historycznego Starego Miasta, które przez setki lat było, i w zasadzie jest po dziś dzień, sercem austriackiej stolicy. W centralnym punkcie wiedeńskiej starówki znajdziecie Katedrę św. Szczepana (Stephansdom), która jest nie tylko najważniejszym kościołem, ale też jednym z największych symboli miasta. Ta perełka architektury gotyckiej wyróżnia się oczywiście swoim monumentalnym rozmiarem, a także między innymi wysoką strzelistą wieżą południową, z której możecie podziwiać okoliczną zabudowę. Po drugiej stronie świątyni znajduje się znacznie niższa renesansowa wieża północna, a barwny mozaikowy dach kościoła jest pokryty przez około 230 tysięcy glazurowanych dachówek i to właśnie on uchodzi za najważniejszą cechę charakterystyczną tej przepięknej budowli.

Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana

Katedrę warto obejść od zewnątrz, ale można też do niej wejść. Do obiektu wchodzi się od strony zachodniej, przez tak zwaną Bramę Olbrzymów (Riesentor), którą niegdyś otwierano tylko i wyłącznie dla cesarza, a w środku podziwiać można między innymi okazałe gotyckie sklepienie, XV-wieczny gotycki ołtarz Wiener Neustadt oraz wczesnobarokowy ołtarz główny przedstawiający scenę ukamienowania św. Szczepana.

wnętrze Katedry św. Szczepana

wnętrze Katedry św. Szczepana

Samo wejście do katedry jest darmowe i możecie wówczas swobodnie spacerować po określonym wydzielonym obszarze świątyni. Za wejście na szczyt wieży południowej będziecie musieli zapłacić 5 EUR, a bilet na wieżę północną oraz bilet uprawniający do zejścia do katakumb, w których znajdują się urny zawierające szczątki Habsburgów, kosztują po 6 EUR. Można też zakupić bilet łączony na wszystkie z powyżej wymienionych atrakcji, a jego koszt to 14,90 EUR.

 

STARE MIASTO – SPACER PO WIEDNIU ŚREDNIOWIECZNYM

Po wyjściu z katedry warto wybrać się na spacer ulicami wiedeńskiej starówki i w ten sposób móc podziwiać przepiękną zabudowę tworzącą niegdyś średniowieczne miasto. Znajdziecie tu zarówno mniejsze i bardziej klimatyczne uliczki, gdzie można nieco odetchnąć od tłumów turystów, jak również nieustannie zatłoczone większe i bardziej reprezentacyjne aleje handlowe, w których czeka na Was wiele sklepów, kawiarni i restauracji.

Bezpośrednio przy katedrze znajduje się Plac św. Szczepana (Stephansplatz), który jest nie tylko sercem historycznego centrum Wiednia, ale też bardzo ważnym punktem komunikacyjnym stolicy Austrii, w którym krzyżują się dwie linie metra. Od placu odchodzą dwie ważne ulice handlowe miasta – w kierunku południowym Kärntner Straße, którą dojdziecie do słynnej Opery Wiedeńskiej, oraz w kierunku północno-zachodnim Graben.

Zwłaszcza Graben to prawdziwa perełka i wizytówka Wiednia, a oprócz wielu drogich sklepów i restauracji znajduje się tu przede wszystkim sporo ciekawej architektury. W centralnej części alei stoi barokowa kolumna św. Trójcy (Pestsäule), której poszczególne elementy obok symboliki religijnej upamiętniają także ofiary epidemii dżumy z II połowy XVII wieku oraz trzy kraje wchodzące w skład dawnej monarchii – Austrię, Czechy i Węgry. Nieco dalej mieści się również XVIII-wieczny barokowy Kościół św. Piotra (Peterskirche).

Graben

Graben

kolumna św. Trójcy

kolumna św. Trójcy

Kościół św. Piotra

Kościół św. Piotra

Od Graben odchodzi jeszcze jedna bardzo ekskluzywna ulica handlowa – Kohlmarkt, gdzie przed wiekami sprzedawano węgiel drzewny, skąd zresztą pochodzi obecna nazwa tego traktu. Spacer Targiem Węglowym doprowadzi Was do Herrengasse i placu św. Michała oraz tym samym do przepięknej zabudowy cesarskiego zamku Hofburg, o którym nieco więcej informacji w dalszej części tego tekstu.

Miejscem wartym zobaczenia jest również sam Plac św. Michała (Michaelerplatz). To właśnie tutaj odkryte są ruiny starożytnej rzymskiej osady, które po dziś dzień mogą oglądać odwiedzający miasto turyści, oraz również tutaj znajduje się bardzo ciekawy późnoromański Kościół św. Michała (Michaelerkirche).

Idąc z powrotem w kierunku Graben i nieco dalej na północ, dojdziecie do placu Am Hof, który jest największym placem wiedeńskiej starówki oraz który ma duże znaczenie historyczne, gdyż to właśnie tutaj w czasach średniowiecza rezydowali książęta z rodu Babenbergów, poprzedników Habsburgów, oraz także tutaj kilkaset lat później swój pierwszy koncert zagrał sześcioletni Mozart. W tym miejscu oglądać możecie również barokową fasadę Arsenału Mieszczańskiego.

W bezpośredniej okolicy placu Am Hof znajdziecie także jeden z najstarszych kościołów Wiednia, którym jest gotycko-renesansowy kościół Maria am Gestade.

Innym ważnym obiektem sakralnym w Wiedniu jest natomiast XVII-wieczny Kościół Jezuitów (Jesuitenkirche), który zachwyca swoim barokowym przepychem oraz zastosowanym w jego wnętrzu malarstwem iluzjonistycznym.

Tuż obok Stephansplatz, przy ulicy Domgasse, znajduje się też tzw. Dom Mozarta (Mozarthaus), czyli jedyne w Wiedniu oryginalnie zachowane mieszkanie, w którym mieszkał niegdyś kompozytor i w którym obecnie znajduje się poświęcone mu muzeum.

 

RINGSTRAßE – REPREZENTACYJNA ALEJA WIEDNIA

W czasach średniowiecza Wiedeń otoczony był pasem fortyfikacji miejskich, które w połowie XIX wieku zostały decyzją cesarza Franciszka Józefa I zburzone i wówczas w tym miejscu powstał reprezentacyjny szeroki bulwar, który rozpoczyna i kończy się nad Kanałem Dunajskim oraz który do dziś otacza zabudowę starego miasta. Ring wiedeński (Ringstraße) ma ponad 5 km długości i składa się z dziewięciu odcinków, a wzdłuż trasy znajduje się naprawdę wiele przepięknych budowli i prawdziwych perełek architektonicznych.

Zwiedzanie warto rozpocząć na wysokości ulicy Schottengasse (stanowiącej przedłużenie Herrengasse) i potem dalej podążać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Na samym początku Waszego spaceru od razu dostrzeżecie bardzo okazały XIX-wieczny budynek Kościoła Wotywnego (Votivkirche), który upamiętnia ocalenie cesarza Franciszka Józefa I z nieudanego zamachu.

Tuż obok, również po zewnętrznej stronie ringu, mieści się główny gmach Uniwersytetu (Universität). Budynek, który został zaprojektowany w stylu renesansowym, pochodzi co prawda z drugiej połowy XIX wieku, ale warto wiedzieć, że sama uczelnia swoją działalność rozpoczęła ponad pięćset lat wcześniej.

Kolejnym etapem Waszego spaceru powinna być imponująca neogotycka siedziba miejskiego Ratusza (Rathaus), który podobnie jak dwie poprzednie budowle również został wzniesiony w połowie XIX wieku po tym, jak miasto się rozrosło na skutek włączenia w jego struktury okolicznych przedmieść. Plac przed ratuszem jest obecnie ważnym miejscem spotkań mieszkańców Wiednia, a w przylegającym do niego parku można złapać chwilę wytchnienia.

Ratusz w Wiedniu

Ratusz w Wiedniu

Naprzeciwko ratusza, po drugiej stronie ulicy, znajduje się Teatr Dworski (Burgtheater), który uznawany jest za najświetniejszą scenę teatralną nie tylko samej Austrii, lecz również całego obszaru niemieckojęzycznego.

Idąc nieco dalej, dojdziecie do budynku austriackiego Parlamentu, który jest siedzibą tutejszej władzy ustawodawczej. Ta budowla robi spore wrażenie, gdyż została zaprojektowana w stylu neoantycznym i dlatego swoim wyglądem przypomina gmachy wznoszone niegdyś w czasach starożytnych. Nawiązaniem do czasów antycznej Grecji jest tu również stojący przed budynkiem posąg Ateny, która w ręku trzyma boginię zwycięstwa Nike.

Parlament Austrii

Parlament Austrii

Kolejnym ważnym miejscem bezpośrednio przylegającym do Ringstraße jest Plac Marii Teresy (Maria-Theresien-Platz), który jest o tyle istotny na turystycznej mapie miasta, że to właśnie tutaj znajdują się dwa bliźniaczo do siebie podobne budynki będące siedzibami Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) oraz Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum). Po środku placu stoi natomiast pomnik przedstawiający samą cesarzową Marię Teresę.

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Sztuki

Muzeum Historii Sztuki

Jeśli lubicie muzea, to powinniście też zainteresować się terenem, który znajduje się na tyłach Placu Marii Teresy. W znajdujących się tam gmachach urządzono bowiem tzw. dzielnicę muzealną (MuseumsQuartier), której uroczysta inauguracja miała miejsce w 2001 roku. Skoncentrowanych jest tu kilkanaście przeróżnych placówek kulturalnych, spośród których do najważniejszych należą Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Muzeum Leopolda.

Niemalże naprzeciwko Maria-Theresien-Platz, po drugiej stronie Ringu, dostrzeżecie wspominany już wcześniej Hofburg, czyli monumentalny cesarski kompleks zamkowy, który jest obecnie jedną z najważniejszych wizytówek Wiednia. Tuż obok znajduje się natomiast Ogród Ludowy (Volksgarten), który jest kolejną już oazą zieleni w centrum miasta. Największymi atrakcjami ogrodu są aleje różane, Świątynia Tezeusza (Teseustempel) oraz pomnik legendarnej cesarzowej Sisi. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

pomnik cesarzowej Sisi

pomnik cesarzowej Sisi

Dalszy spacer ringiem doprowadzi Was do niezwykle reprezentacyjnego XIX-wiecznego budynku znanej na całym świecie Wiedeńskiej Opery Narodowej (Wiener Staatsoper).

W tym miejscu Ringstraße krzyżuje się ze wspominaną już wcześniej Kärntner Straße, co oznacza, że jak skręcicie w lewo, to dojdziecie tędy do katedry św. Szczepana. Jeśli jednak odbijecie w prawo, to wówczas dotrzecie do kolejnego już w Wiedniu ważnego placu i punktu komunikacyjnego, jakim jest Plac Karola (Karlsplatz), gdzie znajduje się barokowy Kościół św. Karola Boromeusza (Karl-Borromäus-Kirche).

Kościół św. Karola Boromeusza

Kościół św. Karola Boromeusza

W obrębie placu Karola macie także możliwość zobaczenia najbardziej znanych budowli secesyjnych Wiednia, do których zaliczają się pawilony Ottona Wagnera (Otto Wagner Pavillon), które dawniej pełniły funkcję stacji niedziałającej już kolejki miejskiej. Secesyjny jest również zlokalizowany tuż obok budynek najstarszego obiektu wystawowego w mieście nazwanego skądinąd właśnie Secesją (Secession). Ze względu na swój oryginalny wygląd często jest on określany przez mieszkańców jako „złota główka kapusty”.

Secesja

Secesja

Idąc wiedeńskim ringiem jeszcze dalej, możecie dojść do Parku Miejskiego (Stadtpark), który leży po dwóch stronach niewielkiej i trochę wyschniętej rzeczki oraz w którym znajdziecie sporo terenów zielonych sprzyjających wypoczynkowi, a także kilka różnego rodzaju pomników i monumentów. Najważniejszym miejscem jest tu złoty pomnik Johanna Straussa.

pomnik Johanna Straussa

pomnik Johanna Straussa

 

HOFBURG – CESARSKI KOMPLEKS ZAMKOWY

Jak więc widzicie, każdy z obiektów, jakie zobaczycie podczas spaceru Ringstraße, potrafi zachwycić niejako sam z siebie, a ustawione wszystkie razem niemalże w jednym ciągu sprawiają, że ten reprezentacyjny bulwar jest prawdziwą perełką, która przyciąga każdego dnia tłumy turystów. Bez wątpienia najważniejszym obiektem, jaki tu znajdziecie, jest jednak Hofburg, który przez kolejne stulecia stanowił siedzibę austriackich władców. Także teraz mieści się tu siedziba kancelarii prezydenta Austrii oraz wielu innych urzędów.

Hofburg

Hofburg

Warto wiedzieć, że Hofburg nie jest jednolitą budowlą, a raczej kompleksem budynków, który był rozbudowywany i którego poszczególne elementy były dobudowywane i przekształcane przez blisko siedem stuleci.

Idąc od strony ringu i mając po lewej stronie Volksgarten, rozpocznijcie zwiedzanie od najmłodszego gmachu pałacowego kompleksu, którym jest Nowy Zamek oraz rozciągający się przed nim Plac Bohaterów, gdzie znajdują się między innymi pomniki wodzów armii austriackiej. Po przejściu przez Bramę Zamkową dojdziecie do Dziedzińca Zamkowego, skąd z kolei możecie przedostać się na sąsiedni Dziedziniec Szwajcarski, przy którym mieści się Kaplica Zamkowa. Z Dziedzińca Zamkowego wydostaniecie się zaś poprzez Bramę św. Michała prowadzącą do wspomnianego już wyżej placu św. Michała, który jest częścią średniowiecznej wiedeńskiej starówki i od którego odchodzi aleja handlowa Kohlmarkt. Po prawej stronie od placu znajdują się natomiast starsze budynki zamkowe, a wśród nich warte uwagi są między innymi stajnie Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, Biblioteka Narodowa i Biblioteka Dworska, gotycki kościół Augustianów, galeria sztuki Albertina oraz Ogrody Zamkowe.

Hofburg

Hofburg

Hofburg

Hofburg

Hofburg na pewno trzeba zobaczyć i warto przyjrzeć mu się z bliska, zwłaszcza że wstęp na zamkowe dziedzińce i do ogrodów jest bezpłatny. Zapłacić natomiast trzeba za możliwość zwiedzenia apartamentów cesarskich oraz Muzeum Sisi.

 

SCHÖNBRUNN – LETNIA REZYDENCJA HABSBURGÓW

Hofburg nie jest jedyną cesarską posiadłością w stolicy Austrii, a będąc w Wiedniu zdecydowanie warto też wybrać się poza ścisłe centrum miasta, aby zobaczyć dawną letnią rezydencję władców, jaką jest kompleks pałacowo-ogrodowy Schönbrunn. Jest to naprawdę przepiękne miejsce, którego budowę rozpoczęto co prawda jeszcze w XVII wieku, ale swój aktualny wygląd cały kompleks zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce kilkadziesiąt lat później na zlecenie cesarzowej Marii Teresy. Obecnie letnia posiadłość Habsburgów określana jest mianem perły wiedeńskiego baroku.

Do Schönbrunnu najlepiej jest dojechać metrem, a dojeżdża tu linia U4. W pobliżu kursuje również autobus i tramwaj, a możliwe jest też oczywiście przyjechanie własnym samochodem, choć w tym przypadku nieco gorzej może wyglądać kwestia miejsca do zaparkowania. Sam pałac jest naprawdę zachwycający, a tym, co przykuwa w nim uwagę, jest przede wszystkim jego elegancja i dostojność. Obiekt można oczywiście zwiedzać, a dla turystów udostępnione zostały liczne komnaty, w tym słynna Sala Lustrzana i Wielka Galeria. Bilety dostępne są w dwóch wariantach – podstawowym (Imperial Tour) oraz rozszerzonym (Grand Tour) – różniących się liczbą pomieszczeń, do których macie wstęp. W cenie biletu zawarty jest audioguide, który dostępny jest także w języku polskim.

Schönbrunn - pałac

Schönbrunn – palac

Schönbrunn to jednak nie tylko sam pałac, a cały kompleks obejmuje również bardzo rozległy i niezwykle zadbany park, do którego wstęp jest bezpłatny. Mnóstwo zieleni, idealnie przycięte żywopłoty, eleganckie alejki z ławeczkami, kolorowe kwiaty… – to wszystko sprawia, że miejsce to na pewno Wam się spodoba, a spędzić tu można bez mała nawet pół dnia albo jeszcze więcej czasu. Spodobać się tu powinno także rodzinom z dziećmi. Znajduje się tu bowiem również między innymi ogród zoologiczny, palmiarnia, plac zabaw oraz kawiarnie i lodziarnie. Ze wzniesienia, u którego podnóża stoi pałac, rozciąga się natomiast piękna panorama miasta.

Schönbrunn - palmiarnia

Schönbrunn – palmiarnia

Schönbrunn - panorama Wiednia

Schönbrunn – panorama Wiednia

 

INNE MIEJSCA, KTÓRE RÓWNIEŻ WARTO ZOBACZYĆ

Wśród innych miejsc, które w Wiedniu również warto zobaczyć, należy wskazać przede wszystkim Belweder, czyli dawną letnią rezydencję austriackiego dowódcy wojsk księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Jest to kolejny już w stolicy Austrii XVIII-wieczny barokowy kompleks pałacowo-ogrodowy, a składają się na niego dwa obiekty – bardziej okazały Górny Belweder, który od samego początku pełnił funkcje reprezentacyjne, oraz mniejszy Dolny Belweder, który był przeznaczony do celów mieszkalnych. Spacer z ringu do Belwederu powinien Wam zająć około 10 minut (znajduje się on w bezpośrednim pobliżu dworca głównego), a wejście na teren kompleksu jest darmowe. Zapłacić trzeba natomiast za możliwość zwiedzania pałacowych wnętrz.

Belweder

Belweder

Innym ciekawym miejscem w Wiedniu jest pochodząca z końca XX wieku kamienica określana jako Dom Hundertwassera (Hundertwasserhaus). Budynek ten znajduje się w Trzeciej Dzielnicy, a wyróżnia się on tym, że Friedensreich Hundertwasser zaaranżował go w ten sposób, aby każde mieszkanie było odwzorowane na elewacji gmachu innym kolorem. Całość jest także porośnięta zielenią pokrywającą dach i ściany, a w twórczości artysty można dostrzec silne wpływy stylu Antoniego Gaudiego.

Alternatywnym sposobem na spędzenie czasu w Wiedniu może być też dojechanie metrem do położonej po drugiej stronie Dunaju dzielnicy Donaustadt. W miejscu tym znajdziecie sporo terenów zielonych i będzie to idealne miejsce do wypoczynku nad rzeką. Silny impuls do dynamicznego rozwoju tej części miasta dało wybudowanie tu w latach siedemdziesiątych XX wieku jednej z czterech światowych siedzib ONZ, tzw. UNO-City. W dzielnicy znajduje się również 250-metrowa Wieża Dunajska (Donauturm), na którą można wjechać i podziwiać z niej panoramę Wiednia.

Popularnym parkiem w stolicy Austrii jest również Prater, czyli miejsce, gdzie oprócz rozległych terenów zielonych znajduje się także słynne na całym świecie wesołe miasteczko, które działało tu już w XIX wieku. Najważniejszą atrakcją, z której można tu skorzystać jest oczywiście wielki diabelski młyn (Riesenrad), który jest aktualnie najstarszym działającym tego typu urządzeniem na świecie. Najwyższy punkt koła to kolejne już miejsce, z którego rozpościera się panorama Wiednia.

 

CO I GDZIE W WIEDNIU WARTO ZJEŚĆ?

Austriacka kuchnia jest dość różnorodna i każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Najbardziej rozpoznawalną austriacką potrawą jest oczywiście sznycel wiedeński (Wienerschnitzel), który w pewnym sensie jest ichniejszym odpowiednikiem naszego kotleta schabowego. Ten panierowany w bułce tartej kotlet różni się jednak od schaboszczaka tym, że jest z reguły cieniej rozbity, dzięki czemu ma większą powierzchnię, i tradycyjnie jest przyrządzany z cielęciny, choć w praktyce często są serwowane także sznycle z innych rodzajów mięs, np. z kurczaka lub wieprzowiny. Wienerschnitzel najczęściej podawany jest z sałatką ziemniaczaną (lub ewentualnie z frytkami) oraz cytryną.

W Wiedniu różnego rodzaju restauracji jest oczywiście całe mnóstwo, a znajdziecie tu zarówno takie, które serwują dania typowo austriackie, jak również te, które specjalizują się w kuchniach z całego świata. Warto mieć jednak na uwadze to, że w większości tutejszych lokali może być po prostu dość drogo. Nie ma co się oszukiwać – dla osób żyjących w Polsce i zarabiających w złotówkach Wiedeń jest raczej drogim miastem, o czym świadczą najlepiej właśnie ceny w restauracjach, ale też np. ceny biletów na komunikację miejską.

Gdzie zatem się wybrać, aby zjeść dobrze, ale też stosunkowo niedrogo? Najlepszym wyborem będzie restauracja Leopoldauer Alm, w której od poniedziałku do piątku w godzinach 11-14:30 możecie zamówić coś z tzw. Mittagsmenü, czyli menu dnia. Do wyboru sześć dań, które na stałe znajdują się w tej ofercie, oraz dodatkowe pięć, które obowiązują tylko w danym tygodniu. Wszystkie dania z tej promocji kosztują jedynie 7,90 EUR, co sprawia, że jest to naprawdę dobra okazja, zwłaszcza że podawane potrawy są tu naprawdę gigantyczne. Restauracja Leopoldauer Alm znajduje się co prawda nie w centrum, a na obrzeżach miasta, ale dojechać tu można metrem, gdyż jest stąd dość blisko do stacji Aderklaaer Straße.

Leopoldauer Alm

Leopoldauer Alm

Innym ciekawym punktem, do którego warto się wybrać, kiedy chcecie zjeść coś dobrego, jest tradycyjny wiedeński targ Naschmarkt. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Karlsplatz i jest to miejsce, w którym codziennie od wczesnego rana do późnego wieczora możecie na licznych stoiskach zakupić różnego rodzaju artykuły spożywcze. Mieści się tu też sporo knajpek i lokali gastronomicznych, w których serwowana jest zarówno kuchnia tradycyjna jak również międzynarodowa. Sam targ nie jest bardzo duży i bywa w nim dość tłoczno, ale jeśli tylko lubicie takie klimaty, to spokojnie można się tu załapać na porządny obiad za kilkanaście euro.

Naschmarkt

Naschmarkt

Kuchnia austriacka, podobnie zresztą jak ta niemiecka, kojarzy się również z kiełbaskami (Wurst), które idealnie nadają się na szybką przekąskę podczas zwiedzania miasta. Niewielkich budek oferujących ten przysmak jest na wiedeńskich ulicach całkiem sporo i bardzo często ustawiają się przed nimi długie kolejki. Do największych smakołyków, jakie można tam zamówić, zalicza się przede wszystkim Käsekrainer (delikatnie wędzona kiełbasa z dodatkiem żółtego sera) oraz Bratwurst (kiełbasa pieczona).

Znacznie lżejszy, ale również bardzo pożywny posiłek zjecie natomiast w lokalu Trześniewski, który serwuje kanapki na szybko. Historia tego miejsca sięga początków XX wieku i ma ono swój polski akcent, gdyż zostało założone przez przybyłego wówczas do Austrii Franciszka Trześniewskiego. Serwowane tu kanapki mają formę kromki chleba posmarowanej odpowiednim dodatkiem, a ich wybór jest naprawdę bardzo duży, dlatego warto spróbować co najmniej kilku różnych rodzajów. Koszt jednej kromki to 1,30 EUR, a sam lokal aktualnie ma w całym Wiedniu kilka swoich filii, z których najbardziej popularną jest oczywiście ta w samym centrum, w bezpośrednim pobliżu Stephansplatz.

Wiedeń słynie również z przepysznych deserów, spośród których tym najsłynniejszym jest oczywiście Tort Sachera (Sachertorte), czyli składające się z kilku warstw ciasto czekoladowe przekładane konfiturą z moreli i oblane czekoladą. Innym popularnym w Austrii deserem jest również strudel jabłkowy (Apfelstrudel), a sam Wiedeń znany jest także ze znakomitej kawy oraz licznie działających tu kawiarni.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Hi.
    Rzetelny wpis.
    Wkradł się mały błąd. Ogród Ludowy to Volksgarten.

    Do Belwederu można dojść z Karlsplatzu i przy okazji obejrzeć wspaniałą fontannę na Schwarzenbergplatz.

    Schweins-Karre-Schnitzel to schabowy właśnie. Karre to nic innego jak poczciwy schab. Przyjechać do Wiednia i zjeść schab? To już lepiej w tym lokalu spróbować rzeberek. Leopoldaeuer Alm też polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *