WIEDEŃ. Przewodnik po stolicy Austrii. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Wiedeń

Wiedeń to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Słynie ona z bardzo bogatej historii oraz może poszczycić się licznymi wspaniałymi zabytkami i dziełami sztuki sprawiającymi, że miasto to właściwie od zawsze było nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych na mapie Europy, ale też inspiracją dla wielu innych miast. Wiedeń oczaruje Was naprawdę zachwycającą architekturą, która czyha tu niemal na każdym kroku. Pozwoli Wam ona odbyć swoistego rodzaju podróż do czasów świetności dawnego cesarstwa i poczuć wielkomiejską atmosferę sprzed wieków. I nie ma w tym żadnej przesady – nagromadzenie imponujących zabytków jest tu naprawdę olbrzymie, a samo miasto może poszczycić się również twórczością wielu znanych kompozytorów czy malarzy, o których także dziś nie pozwala zapomnieć przybywającym tu milionom turystów.

Co warto zobaczyć w Wiedniu? Jakie są zabytki i atrakcje w Wiedniu? Jak zaplanować zwiedzanie Wiednia? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Jak zaplanować zwiedzanie Wiednia?

Wiedeń jest bardzo popularnym kierunkiem wycieczek. Wizyta w stolicy Austrii pozwoli Wam nie tylko odkryć uroki średniowiecznego starego miasta, ale też przyjrzeć się otaczającej je XIX-wiecznej zabudowie nowoczesnej metropolii. To właśnie w stolicy Austrii czekają na Was takie perełki jak chociażby zamek Hofburg, pałac Schönbrunn czy Belweder, a w mieście tym działa też słynna orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, którzy co roku grają podziwiany na całym świecie Koncert Noworoczny. Poza tym, w Wiedniu jest także sporo terenów zielonych, które sprzyjają spacerom i rekreacji. Czeka tu też na Was naprawdę sporo kawiarni i restauracji, gdzie spróbować możecie słynny tort Sachera lub narodową austriacką potrawę, czyli sznycel wiedeński.

Na zwiedzanie Wiednia najlepiej przeznaczyć co najmniej 3 dni. W takim czasie uda Wam się choć przez chwilę poczuć atmosferę tego miasta oraz zwiedzić jego najważniejsze zabytki. Nie oznacza to jednak, że podczas dłuższego pobytu będziecie się tu nudzić.

Ponadto, przyjeżdżając do Austrii na dłużej warto tak zaplanować sobie czas, aby móc również zobaczyć inne austriackie miasta, które również są bardzo ciekawe. Są to między innymi:

Wiedeń – dojazd i poruszanie się po mieście

Ze względu na dość niedużą odległość od Polski, sposobów na dotarcie do Wiednia jest co najmniej kilka. Najszybszym z nich jest oczywiście samolot, a połączenia z różnych polskich miast zapewniają zarówno tanie jak i regularne linie lotnicze. Do stolicy Austrii dojechać możecie także pociągiem PKP lub autobusem, np. Flixbusem. Do Wiednia dotrzecie również z innych austriackich miast oraz np. z Bratysławy. Na trasie Wiedeń-Bratysława kursują liczne autobusy, a sam przejazd trwa raptem niespełna godzinę.

Wszystkie najważniejsze zabytki Wiednia są położone bardzo blisko siebie i dojdziecie do nich pieszo. Jeśli jednak Wasz hotel jest położony nieco dalej od ścisłego centrum lub jeśli chcecie wybrać się chociażby do pałacu Schönbrunn, to wówczas możecie skorzystać z metra. Liczy ono obecnie pięć linii oznaczonych różnymi kolorami (U1, U2, U3, U4, U6). Poza tym, do Waszej dyspozycji pozostają też oczywiście autobusy i tramwaje, a bilety można nabyć w specjalnych punktach lub automatach biletowych.

Wiedeń – co zobaczyć?

1. Katedra św. Szczepana – najważniejszy symbol Wiednia

Zwiedzanie Wiednia należy rozpocząć od poznawania uroków historycznego Starego Miasta. Tak jak przed setki laty, tak i dziś jest ono sercem austriackiej stolicy. W centralnym punkcie wiedeńskiej starówki znajdziecie Katedrę św. Szczepana (Stephansdom), która jest najważniejszym kościołem i największym symbolem Wiednia. Ta perełka architektury gotyckiej wyróżnia się swoim monumentalnym rozmiarem, a także wysoką strzelistą wieżą południową, z której możecie podziwiać okoliczną zabudowę. Po drugiej stronie świątyni znajduje się znacznie niższa renesansowa wieża północna, a barwny mozaikowy dach kościoła jest pokryty przez około 230 tysięcy glazurowanych dachówek. To właśnie on uchodzi za najważniejszą cechę charakterystyczną tej przepięknej budowli.

Katedra św. Szczepana
Katedra św. Szczepana

Katedrę warto obejść od zewnątrz, ale można też do niej wejść. Do obiektu wchodzi się od strony zachodniej, przez tak zwaną Bramę Olbrzymów (Riesentor), którą niegdyś otwierano tylko i wyłącznie dla cesarza. W środku świątyni można podziwiać między innymi okazałe gotyckie sklepienie, XV-wieczny gotycki ołtarz Wiener Neustadt oraz wczesnobarokowy ołtarz główny przedstawiający scenę ukamienowania św. Szczepana.

wnętrze Katedry św. Szczepana
wnętrze Katedry św. Szczepana

Samo wejście do katedry jest darmowe i możecie wówczas swobodnie spacerować po określonym wydzielonym obszarze świątyni. Zapłacić trzeba jednak za wejście na szczyt wieży południowej, za bilet na wieżę północną oraz za możliwość zejścia do katakumb, w których znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów. Jest możliwość zakupienia biletu łączonego na wszystkie te trzy atrakcje.

2. Stare Miasto – spacer po Wiedniu średniowiecznym

Po wyjściu z katedry warto wybrać się na spacer ulicami wiedeńskiej starówki, by w ten sposób podziwiać przepiękną zabudowę tworzącą niegdyś średniowieczne miasto. Znajdziecie tu zarówno mniejsze i bardziej klimatyczne uliczki, gdzie można nieco odetchnąć od tłumów turystów, jak również nieustannie zatłoczone większe i bardziej reprezentacyjne aleje handlowe, w których czeka na Was wiele sklepów, kawiarni i restauracji.

Bezpośrednio przy katedrze znajduje się Plac św. Szczepana (Stephansplatz), który jest sercem historycznego centrum Wiednia. To także bardzo ważny punkt komunikacyjny stolicy Austrii i krzyżują się tu dwie linie metra. Od placu odchodzą dwie ważne ulice handlowe miasta – w kierunku południowym Kärntner Straße, którą dojdziecie do słynnej Opery Wiedeńskiej, oraz w kierunku północno-zachodnim Graben.

Zwłaszcza Graben to prawdziwa perełka i wizytówka Wiednia, a oprócz wielu drogich sklepów i restauracji znajduje się tu przede wszystkim sporo ciekawej architektury. W centralnej części alei stoi barokowa kolumna św. Trójcy (Pestsäule). Jej poszczególne elementy obok symboliki religijnej upamiętniają także ofiary epidemii dżumy z II połowy XVII wieku oraz trzy kraje wchodzące w skład dawnej monarchii – Austrię, Czechy i Węgry. Nieco dalej mieści się również XVIII-wieczny barokowy Kościół św. Piotra (Peterskirche).

Graben
Graben
kolumna św. Trójcy
kolumna św. Trójcy
Kościół św. Piotra
Kościół św. Piotra

Od Graben odchodzi jeszcze jedna bardzo ekskluzywna ulica handlowa – Kohlmarkt. Przed wiekami sprzedawano tu węgiel drzewny i właśnie stąd pochodzi obecna nazwa tego traktu. Spacer Targiem Węglowym doprowadzi Was do Herrengasse i placu św. Michała oraz tym samym do przepięknej zabudowy cesarskiego zamku Hofburg, o którym nieco więcej informacji w dalszej części tego tekstu.

Miejscem wartym zobaczenia jest również sam Plac św. Michała (Michaelerplatz). To właśnie tutaj odkryte są ruiny starożytnej rzymskiej osady oraz znajduje się bardzo ciekawy późnoromański Kościół św. Michała (Michaelerkirche).

Idąc z powrotem w kierunku Graben i nieco dalej na północ, dojdziecie do placu Am Hof. Jest on największym placem wiedeńskiej starówki i ma duże znaczenie historyczne. To właśnie tutaj w czasach średniowiecza rezydowali książęta z rodu Babenbergów (poprzedników Habsburgów), a kilkaset lat później swój pierwszy koncert zagrał sześcioletni Mozart. W tym miejscu oglądać możecie również barokową fasadę Arsenału Mieszczańskiego.

W bezpośredniej okolicy placu Am Hof znajdziecie także jeden z najstarszych kościołów Wiednia, którym jest gotycko-renesansowy kościół Maria am Gestade.

Innym ważnym obiektem sakralnym w Wiedniu jest natomiast XVII-wieczny Kościół Jezuitów (Jesuitenkirche). Zachwyca on swoim barokowym przepychem oraz zastosowanym w jego wnętrzu malarstwem iluzjonistycznym.

Tuż obok Stephansplatz, przy ulicy Domgasse, znajduje się też tzw. Dom Mozarta (Mozarthaus). Jest to jedyne w Wiedniu oryginalnie zachowane mieszkanie, w którym mieszkał niegdyś kompozytor. Obecnie znajduje się tu poświęcone mu muzeum.

3. Ringstraße – reprezentacyjna aleja Wiednia

W czasach średniowiecza Wiedeń był otoczony pasem fortyfikacji miejskich. W połowie XIX wieku decyzją cesarza Franciszka Józefa I zostały one zburzone i wówczas w tym miejscu powstał reprezentacyjny szeroki bulwar. Rozpoczyna oraz kończy się on nad Kanałem Dunajskim i do dziś otacza zabudowę starego miasta. Ring wiedeński (Ringstraße) ma ponad 5 km długości i składa się z dziewięciu odcinków. Wzdłuż tej trasy znajduje się naprawdę wiele przepięknych budowli i prawdziwych perełek architektonicznych.

Zwiedzanie warto rozpocząć na wysokości ulicy Schottengasse (stanowiącej przedłużenie Herrengasse) i potem dalej podążać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Na samym początku Waszego spaceru od razu dostrzeżecie bardzo okazały XIX-wieczny budynek Kościoła Wotywnego (Votivkirche). Upamiętnia on ocalenie cesarza Franciszka Józefa I z nieudanego zamachu.

Tuż obok, również po zewnętrznej stronie ringu, mieści się główny gmach Uniwersytetu (Universität). Budynek, który został zaprojektowany w stylu renesansowym, pochodzi co prawda z drugiej połowy XIX wieku, ale sama uczelnia swoją działalność rozpoczęła ponad pięćset lat wcześniej.

Kolejnym etapem Waszego spaceru powinna być imponująca neogotycka siedziba miejskiego Ratusza (Rathaus). Podobnie jak dwie poprzednie budowle również on został wzniesiony w połowie XIX wieku po tym, jak miasto zaczęło się rozrastać na skutek włączenia w jego struktury okolicznych przedmieść. Plac przed ratuszem jest obecnie ważnym miejscem spotkań mieszkańców Wiednia, a w przylegającym do niego parku można złapać chwilę wytchnienia.

Ratusz w Wiedniu
Ratusz w Wiedniu

Naprzeciwko ratusza, po drugiej stronie ulicy, znajduje się Teatr Dworski (Burgtheater). Jest on uznawany za najświetniejszą scenę teatralną nie tylko samej Austrii, lecz również całego obszaru niemieckojęzycznego.

Idąc nieco dalej, dojdziecie do budynku austriackiego Parlamentu, który jest siedzibą tutejszej władzy ustawodawczej. Ta budowla robi spore wrażenie, gdyż została zaprojektowana w stylu neoantycznym i dlatego swoim wyglądem przypomina gmachy wznoszone niegdyś w czasach starożytnych. Nawiązaniem do czasów antycznej Grecji jest tu również stojący przed budynkiem posąg Ateny, która w ręku trzyma boginię zwycięstwa Nike.

Parlament Austrii
Parlament Austrii

Kolejnym ważnym miejscem bezpośrednio przylegającym do Ringstraße jest Plac Marii Teresy (Maria-Theresien-Platz). To właśnie tutaj znajdują się dwa bliźniaczo do siebie podobne budynki będące siedzibami Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) oraz Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum). Po środku placu stoi natomiast pomnik przedstawiający cesarzową Marię Teresę.

Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum Historii Sztuki
Muzeum Historii Sztuki

Jeśli lubicie muzea, to powinniście też zainteresować się terenem, który znajduje się na tyłach Placu Marii Teresy. W znajdujących się tam gmachach urządzono bowiem tzw. dzielnicę muzealną (MuseumsQuartier). Jej uroczysta inauguracja miała miejsce w 2001 roku. Skoncentrowanych jest tu kilkanaście przeróżnych placówek kulturalnych, spośród których do najważniejszych należą Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Muzeum Leopolda.

Niemalże naprzeciwko Maria-Theresien-Platz, po drugiej stronie Ringu, dostrzeżecie wspominany już wcześniej Hofburg. Ten monumentalny cesarski kompleks zamkowy jest obecnie jedną z najważniejszych wizytówek Wiednia. Tuż obok znajduje się natomiast Ogród Ludowy (Volksgarten), który jest kolejną już oazą zieleni w centrum miasta. Największymi atrakcjami ogrodu są aleje różane, Świątynia Tezeusza (Teseustempel) oraz pomnik legendarnej cesarzowej Sisi. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

pomnik cesarzowej Sisi
pomnik cesarzowej Sisi

Dalszy spacer ringiem doprowadzi Was do niezwykle reprezentacyjnego XIX-wiecznego budynku znanej na całym świecie Wiedeńskiej Opery Narodowej (Wiener Staatsoper).

W tym miejscu Ringstraße krzyżuje się ze wspominaną już wcześniej Kärntner Straße, co oznacza, że jak skręcicie w lewo, to dojdziecie do katedry św. Szczepana. Jeśli jednak odbijecie w prawo, to wówczas dotrzecie do kolejnego już w Wiedniu ważnego placu i punktu komunikacyjnego, jakim jest Plac Karola (Karlsplatz). Znajduje się tu barokowy Kościół św. Karola Boromeusza (Karl-Borromäus-Kirche).

Kościół św. Karola Boromeusza
Kościół św. Karola Boromeusza

W obrębie placu Karola macie także możliwość zobaczenia najbardziej znanych budowli secesyjnych Wiednia. Chodzi oczywiście o pawilony Ottona Wagnera (Otto Wagner Pavillon), które dawniej pełniły funkcję stacji niedziałającej już kolejki miejskiej. Secesyjny jest również zlokalizowany tuż obok budynek najstarszego obiektu wystawowego w mieście nazwanego skądinąd właśnie Secesją (Secession). Ze względu na swój oryginalny wygląd często jest on określany przez mieszkańców jako „złota główka kapusty”.

Secesja
Secesja

Idąc wiedeńskim ringiem jeszcze dalej, możecie dojść do Parku Miejskiego (Stadtpark), który leży po dwóch stronach niewielkiej i trochę wyschniętej rzeczki. Znajdziecie tu sporo terenów zielonych sprzyjających wypoczynkowi, a także kilka różnego rodzaju pomników i monumentów. Najważniejszym z nich jest złoty pomnik Johanna Straussa.

pomnik Johanna Straussa
pomnik Johanna Straussa

4. Hofburg – cesarski kompleks zamkowy

Jak więc widzicie, każdy z obiektów przy Ringstraße potrafi zachwycić niejako sam z siebie, a ustawione wszystkie razem w jednym ciągu sprawiają, że ten reprezentacyjny bulwar jest prawdziwą perełką, która przyciąga każdego dnia tłumy turystów. Bez wątpienia najważniejszym obiektem, jaki tu znajdziecie, jest jednak Hofburg, który przez kolejne stulecia stanowił siedzibę austriackich władców. Także teraz mieści się tu siedziba kancelarii prezydenta Austrii oraz wielu innych urzędów.

Hofburg
Hofburg

Warto wiedzieć, że Hofburg nie jest jednolitą budowlą, a raczej kompleksem budynków. Kompleks ten był wielokrotnie rozbudowywany, a jego poszczególne elementy były dobudowywane i przekształcane przez blisko siedem stuleci.

Idąc od strony ringu i mając po lewej stronie Volksgarten, rozpocznijcie zwiedzanie od najmłodszego gmachu pałacowego kompleksu, którym jest Nowy Zamek. Tuż za nim rozciąga się zaś Plac Bohaterów, gdzie znajdują się między innymi pomniki wodzów armii austriackiej. Po przejściu przez Bramę Zamkową dojdziecie do Dziedzińca Zamkowego, skąd z kolei możecie przedostać się na sąsiedni Dziedziniec Szwajcarski, przy którym mieści się Kaplica Zamkowa.

Z Dziedzińca Zamkowego wydostaniecie się zaś poprzez Bramę św. Michała prowadzącą do wspomnianego już wcześniej placu św. Michała, który jest częścią średniowiecznej wiedeńskiej starówki i od którego odchodzi aleja handlowa Kohlmarkt. Po prawej stronie od placu znajdują się natomiast starsze budynki zamkowe, a wśród nich warte uwagi są między innymi stajnie Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, Biblioteka Narodowa i Biblioteka Dworska, gotycki kościół Augustianów, galeria sztuki Albertina oraz Ogrody Zamkowe.

Hofburg
Hofburg
Hofburg
Hofburg

Miejsce to na pewno trzeba zobaczyć i warto przyjrzeć mu się z bliska. Wstęp na zamkowe dziedzińce i do ogrodów jest bezpłatny. Zapłacić natomiast trzeba za możliwość zwiedzenia apartamentów cesarskich oraz Muzeum Sisi.

5. Schönbrunn – letnia rezydencja Habsburgów

Hofburg nie jest jedyną cesarską posiadłością w stolicy Austrii. Będąc w Wiedniu wybierzcie się też poza ścisłe centrum miasta, aby zobaczyć dawną letnią rezydencję władców, jaką jest kompleks pałacowo-ogrodowy Schönbrunn. Jest to naprawdę przepiękne miejsce, którego budowę rozpoczęto w XVII wieku. Swój aktualny wygląd cały ten kompleks zawdzięcza jednak przebudowie, która miała miejsce kilkadziesiąt lat później na zlecenie cesarzowej Marii Teresy. Obecnie letnia posiadłość Habsburgów określana jest mianem perły wiedeńskiego baroku.

Do Schönbrunnu najlepiej jest dojechać metrem, a dojeżdża tu linia U4. W pobliżu kursuje również autobus i tramwaj. Możliwe jest też przyjechanie własnym samochodem, choć w tym przypadku nieco gorzej może wyglądać kwestia parkingu. Sam pałac jest naprawdę zachwycający, a tym, co przykuwa w nim uwagę, jest przede wszystkim jego elegancja i dostojność. Obiekt można oczywiście zwiedzać, a dla turystów udostępnione zostały liczne komnaty, w tym słynna Sala Lustrzana i Wielka Galeria. Bilety dostępne są w dwóch wariantach – podstawowym (Imperial Tour) oraz rozszerzonym (Grand Tour) – różniących się liczbą pomieszczeń, do których macie wstęp. W cenie biletu zawarty jest audioguide, który dostępny jest także w języku polskim.

Schönbrunn - pałac
Schönbrunn – palac

Schönbrunn to jednak nie tylko sam pałac, a cały kompleks obejmuje również bardzo rozległy i niezwykle zadbany park, do którego wstęp jest bezpłatny. Mnóstwo zieleni, idealnie przycięte żywopłoty, eleganckie alejki z ławeczkami, kolorowe kwiaty… – to wszystko sprawia, że miejsce to na pewno Wam się spodoba, a spędzić tu można bez mała nawet pół dnia albo i cały dzień. Spodobać się tu powinno także rodzinom z dziećmi. Znajduje się tu bowiem również między innymi ogród zoologiczny, palmiarnia, plac zabaw oraz kawiarnie i lodziarnie. Ze wzniesienia, u którego podnóża stoi pałac, rozciąga się natomiast piękna panorama Wiednia.

Schönbrunn - palmiarnia
Schönbrunn – palmiarnia
Schönbrunn - panorama Wiednia
Schönbrunn – panorama Wiednia

6. Inne miejsca w Wiedniu, które warto zobaczyć

Wśród innych ciekawych miejsc w Wiedniu należy wskazać przede wszystkim Belweder. Jest to dawna letnia rezydencja austriackiego dowódcy wojsk księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. To kolejny już w stolicy Austrii XVIII-wieczny barokowy kompleks pałacowo-ogrodowy. Składają się na niego dwa obiekty – bardziej okazały Górny Belweder, który od samego początku pełnił funkcje reprezentacyjne, oraz mniejszy Dolny Belweder, który był przeznaczony do celów mieszkalnych. Belweder znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca głównego. Dojdziecie tu z ringu w około 10 minut. Wejście na teren kompleksu jest darmowe. Zapłacić trzeba natomiast za możliwość zwiedzania pałacowych wnętrz.

Belweder
Belweder

Innym ciekawym miejscem w Wiedniu jest pochodząca z końca XX wieku kamienica określana jako Dom Hundertwassera (Hundertwasserhaus). Budynek ten znajduje się w Trzeciej Dzielnicy, a wyróżnia się on tym, że Friedensreich Hundertwasser zaaranżował go tak, aby każde mieszkanie było odwzorowane na elewacji gmachu innym kolorem. Całość jest także porośnięta zielenią pokrywającą dach i ściany, a w twórczości artysty można dostrzec silne wpływy stylu Antoniego Gaudiego.

Alternatywnym sposobem na spędzenie czasu w Wiedniu może być też dojechanie metrem do położonej po drugiej stronie Dunaju dzielnicy Donaustadt. W miejscu tym znajdziecie sporo terenów zielonych i będzie to idealne miejsce do wypoczynku nad rzeką. Silny impuls do dynamicznego rozwoju tej części miasta dało wybudowanie tu w latach siedemdziesiątych XX wieku jednej z czterech światowych siedzib ONZ, tzw. UNO-City. W dzielnicy znajduje się również 250-metrowa Wieża Dunajska (Donauturm), na którą można wjechać i podziwiać z niej panoramę Wiednia.

Popularnym parkiem w stolicy Austrii jest również Prater, czyli miejsce, gdzie oprócz rozległych terenów zielonych znajduje się także słynne na całym świecie wesołe miasteczko, które działało tu już w XIX wieku. Najważniejszą atrakcją, z której można tu skorzystać jest oczywiście wielki diabelski młyn (Riesenrad). Jest on aktualnie najstarszym działającym tego typu urządzeniem na świecie. Najwyższy punkt koła to kolejne już miejsce, z którego rozpościera się panorama Wiednia.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co i gdzie zjeść w Wiedniu?

Austriacka kuchnia jest dość różnorodna i każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Najbardziej rozpoznawalną austriacką potrawą jest oczywiście sznycel wiedeński (Wienerschnitzel), który w pewnym sensie jest ichniejszym odpowiednikiem naszego kotleta schabowego. Ten panierowany w bułce tartej kotlet różni się jednak od schaboszczaka tym, że jest z reguły cieniej rozbity, dzięki czemu ma większą powierzchnię. Tradycyjnie jest on przyrządzany z cielęciny, choć w praktyce często są serwowane także sznycle z innych rodzajów mięs, np. z kurczaka lub wieprzowiny. Wienerschnitzel najczęściej podawany jest z sałatką ziemniaczaną (lub ewentualnie z frytkami) oraz cytryną.

W Wiedniu jest naprawdę wiele różnego rodzaju restauracji, zarówno tych z kuchnią typowo austriacką, jak i tych, które specjalizują się w kuchniach z całego świata. Warto mieć jednak na uwadze to, że w większości tutejszych lokali może być po prostu dość drogo. Nie ma co się oszukiwać – Wiedeń jest dość drogim miastem, o czym najlepiej świadczą ceny w restauracjach bądź też ceny biletów na komunikację miejską.

Gdzie zatem się wybrać, aby zjeść dobrze, ale też stosunkowo niedrogo? Najlepszym wyborem będzie restauracja Leopoldauer Alm, w której od poniedziałku do piątku w wybranych godzinach możecie zamówić coś z tzw. Mittagsmenü, czyli menu dnia. Do wyboru sześć dań, które na stałe znajdują się w tej ofercie, oraz dodatkowe pięć, które obowiązują tylko w danym tygodniu. Serwowane tu potrawy są naprawdę gigantyczne oraz bardzo korzystne cenowo. Restauracja Leopoldauer Alm znajduje się co prawda nie w centrum, a na obrzeżach miasta, ale dojechać tu można metrem. Jest stąd dość blisko do stacji Aderklaaer Straße.

Leopoldauer Alm
Leopoldauer Alm

Innym ciekawym punktem, do którego warto się wybrać, jest tradycyjny wiedeński targ Naschmarkt. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Karlsplatz i jest to miejsce, w którym codziennie od wczesnego rana do późnego wieczora możecie na licznych stoiskach zakupić różnego rodzaju artykuły spożywcze. Mieści się tu też sporo knajpek i lokali gastronomicznych, w których serwowana jest kuchnia tradycyjna oraz międzynarodowa. Sam targ nie jest bardzo duży i bywa w nim dość tłoczno, ale jeśli tylko lubicie takie klimaty, to można tu całkiem nieźle zjeść.

Naschmarkt
Naschmarkt

Kuchnia austriacka, podobnie jak niemiecka, kojarzy się również z kiełbaskami (Wurst), które idealnie nadają się na szybką przekąskę podczas zwiedzania miasta. Niewielkich budek oferujących ten przysmak jest na wiedeńskich ulicach całkiem sporo i bardzo często ustawiają się przed nimi długie kolejki. Do największych smakołyków, jakie można tam zamówić, zalicza się przede wszystkim Käsekrainer (delikatnie wędzona kiełbasa z dodatkiem żółtego sera) oraz Bratwurst (kiełbasa pieczona).

Znacznie lżejszy posiłek zjecie zaś w lokalu Trześniewski, który serwuje kanapki na szybko. Historia tego miejsca sięga początków XX wieku i ma ono swój polski akcent, gdyż zostało założone przez przybyłego wówczas do Austrii Franciszka Trześniewskiego. Serwowane tu kanapki mają formę kromki chleba posmarowanej odpowiednim dodatkiem, a ich wybór jest naprawdę bardzo duży, dlatego warto spróbować co najmniej kilku różnych rodzajów. Aktualnie w całym Wiedniu jest kilka lokali tej sieci, a najbardziej popularnym jest ten w samym centrum miasta, tuż obok Stephansplatz.

Wiedeń słynie również z przepysznych deserów, spośród których tym najsłynniejszym jest Tort Sachera (Sachertorte). To składające się z kilku warstw ciasto czekoladowe jest przekładane konfiturą z moreli i oblane czekoladą. Innym popularnym w Austrii deserem jest strudel jabłkowy (Apfelstrudel). Sam Wiedeń znany jest także ze znakomitej kawy oraz licznie działających tu kawiarni.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Hi.
    Rzetelny wpis.
    Wkradł się mały błąd. Ogród Ludowy to Volksgarten.

    Do Belwederu można dojść z Karlsplatzu i przy okazji obejrzeć wspaniałą fontannę na Schwarzenbergplatz.

    Schweins-Karre-Schnitzel to schabowy właśnie. Karre to nic innego jak poczciwy schab. Przyjechać do Wiednia i zjeść schab? To już lepiej w tym lokalu spróbować rzeberek. Leopoldaeuer Alm też polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *