PRAGA. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć?

Praga

Praga to jeden z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych wśród Polaków. Stolica Czech leży stosunkowo blisko granicy z Polską i ma bardzo dobre połączenia z wieloma polskimi miastami. Możesz tu przyjechać na weekend lub na dłuższy urlop. Praga jest naprawdę pięknym miastem i ma sporo do zaoferowania. Znajdziesz tu wiele imponujących zabytków, przepięknych widoków, swojskich knajpek oraz tajemniczych zakamarków. To miejsce zachwyca swoją unikalną atmosferą i na pewno Ci się tu spodoba.

Co warto zobaczyć w Pradze? Jakie są zabytki i atrakcje w Pradze? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Praga – co zobaczyć?

01. Plac Republiki

Zwiedzanie Pragi rozpocznij od wizyty na starówce, która jest naprawdę niesamowita. Możesz tu podziwiać piękną architekturę pochodzącą z różnych okresów – gotycką, barokową czy nawet kubistyczną. Jednym z najważniejszych staromiejskich placów jest Plac Republiki (cz. Náměstí Republiky). Zobaczysz tutaj m.in. Dom Miejski (cz. Obecní dům). Ten mocno wyeksponowany budynek powstał na początku XX wieku i jest on dziełem najważniejszych czeskich artystów, m.in. Alfonsa Muchy. To właśnie tutaj w 1918 roku ogłoszono powstanie niepodległej Czechosłowacji.

Tuż obok znajduje się również późnogotycka Brama Prochowa (cz. Prašná brána). Powstała ona pod koniec XV wieku i początkowo pełniła funkcje reprezentacyjne. W kolejnych wiekach była zaś składnicą prochu, skąd zresztą pochodzi jej obecna nazwa. Obiekt ten jest niezłym punktem orientacyjnym. To właśnie tutaj możesz rozpocząć zwiedzanie Starego Miasta w Pradze.

02. Droga Królewska i Rynek Staromiejski

Od Bramy Prochowej odchodzi ulica Celetná. Obecnie jest to jedna z najstarszych ulic w Pradze. Znajdziesz tu sporo historycznej zabudowy oraz wiele kawiarni i sklepików z pamiątkami. Ulica Celetná jest częścią tak zwanej drogi królewskiej i dojdziesz nią do rynku staromiejskiego.

Rynek Staromiejski (cz. Staroměstské Náměstí) to reprezentacyjny plac, który jest sercem praskiej starówki. W średniowieczu krzyżowały się tu główne drogi handlowe. Na środku placu stoi pomnik czeskiego myśliciela i reformatora Jana Husa. Monument stanął tu w 1915 roku z okazji 500. rocznicy śmierci duchownego.

Nad rynkiem górują także obiekty religijne. Jednym z nich jest Kościół Marii Panny przed Tynem (cz. Kostel Panny Marie před Týnem). Jest on otoczony kamienicami, znad których wznoszą się dwie wieże świątyni. Obecnie jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Pragi. Po przeciwnej stronie rynku stoi barokowy Kościół św. Mikołaja (cz. Kostel sv. Mikuláše). W jego wnętrzu możesz zobaczyć freski przedstawiające sceny z życia św. Mikołaja i św. Benedykta.

Przy rynku znajduje się także Ratusz Staromiejski (cz. Staroměstská radnice). Na jego fasadzie zobaczysz XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj. Zegar ten pokazuje położenie ciał niebieskich i kalendarza, a także wizerunek 12 apostołów oraz wyobrażenie Śmierci, Chciwości i Marności.

Po opuszczeniu rynku kontynuuj spacer ulicą Karlovą. Jest to druga część drogi królewskiej, którą dojdziesz do mostu Karola. Również tutaj znajdziesz sporo sklepów i knajpek, a także wiele znakomitej architektury.

Praga
Praga
Praga
Praga
Praga

03. Most Karola

Most Karola (cz. Karlův Most) to jedno z najważniejszych miejsc w Pradze. Most łączy dwa historyczne serca Pragi – Stare Miasto oraz zamek na Hradczanach. Jego cechą rozpoznawczą jest galeria trzydziestu barokowych rzeźb przedstawiających wizerunki świętych. Most jest przeznaczony tylko dla pieszych i zawsze spacerują tu tłumy turystów. Po przejściu przez most możesz zawrócić w stronę innych ciekawych zabytków Starego Miasta lub kontynuować spacer dzielnicą Mała Strana.

Praga
Praga
Praga
Praga

04. Inne zabytki na Starym Mieście

Co jeszcze warto zobaczyć na Starym Mieście w Pradze? Na pewno zwróć uwagę na Karolinum, czyli siedzibę Uniwersytetu Karola. Jest to najstarszy uniwersytet w Czechach. Tuż obok znajduje się późnobarokowy budynek Teatru Stanowego (cz. Stavovské divadlo). W tym budynku niegdyś po raz pierwszy zabrzmiał obecny czeski hymn. Również tutaj w 1787 roku Mozart wystawił „Wesele Figara”. Na cześć kompozytora wzniesiono zresztą pomnik, który stoi tuż obok teatru. Nieco dalej znajduje się także Kościół św. Havla (cz. Kostel sv. Havla). Świątynia powstała w XIII wieku w stylu gotyckim, a później została częściowo przebudowana w duchu baroku.

Praga

05. Mała Strana

Dzielnica Mała Strana leży po drugiej stronie Wełtawy. Jest to naprawdę urokliwe miejsce, które będzie dla Ciebie świetną odskocznią od niekiedy gwarnego miasta. Możesz tutaj przespacerować się wąskimi brukowanymi uliczkami pośród niewysokich kamienic. Zajrzyj także do jednego z tutejszych parków lub ogrodów.

Niedaleko Mostu Karola znajduje się Muzeum Franza Kafki (cz. Muzeum Franze Kafky). Jest ono poświęcone jednemu z najważniejszych czeskich pisarzy. Przed budynkiem muzeum zobaczysz bardzo charakterystyczną fontannę „Piss”. Jej autorem jest czeski artysta David Černy. Ta ruchoma fontanna przedstawia dwóch nagich mężczyzn, którzy trzymają się za przyrodzenia i wysikują się w płytkim brodziku kształtem przypominającym Czechy.

Drugie kontrowersyjne dzieło tego samego artysty znajdziesz na wyspie Kampa. To właśnie tutaj raczkują bowiem ogromne niemowlęta wykonane z brązu.

Ważnym miejscem w Pradze jest także Mur Lennona (cz. Lennonova zed’). Jego historia sięga 1980 roku. Wówczas pojawił się tu obrazek z symbolicznym nagrobkiem Johna Lennona zamordowanego kilka dni wcześniej. Z czasem, w okresie komunizmu, zaczęły pojawiać się tu graffiti, a mur stał się miejscem wymiany poglądów i sprzeciwu wobec władzy. Na murze nieustannie pojawiają się nowe graffiti.

Ważnym zabytkiem w Małej Stranie jest Pałac Wallensteina (cz. Valdštejnský palác). Powstał on w XVII wieku i był pierwszą w Pradze tak dużą budowlą w stylu barokowym. Obecnie jest to siedziba czeskiego Senatu. Dokoła pałacu rozciągają się Ogrody Wallensteina (cz. Valdštejnská zahrada).

Najważniejszym kościołem w Małej Stranie jest XVII-wieczny Kościół Marii Panny Zwycięskiej. To właśnie tutaj znajduje się znane na całym świecie Praskie Dzieciątko Jezus (cz. Pražské Jezulátko). Ta niewielkich rozmiarów figurka Jezusa została wykonana w XVI wieku w Hiszpanii. Obecnie pielgrzymują tu wierni z całego świata i przynoszą Jezuskowi ubranka. Dzieciątko jest przebierane dziesięć razy w roku.

Praga
Praga
Praga

06. Hradczany: Zamek Praski

Hradczany to położona na wzniesieniu historyczna część Pragi. Znajduje się tutaj Zamek Praski (cz. Pražský hrad), który przez wieki był siedzibą czeskich monarchów. Obecnie urzęduje tu prezydent.

Przed wejściem głównym do zamku rozciąga się Plac Hradczański (cz. Hradčanské Náměstí). Dojdziesz tu schodami prowadzącymi do góry od ulicy Nerudovej. To właśnie stąd ujrzysz przepiękną panoramę całego miasta. Wjazdu do zamku pilnują charakterystycznie ubrani strażnicy. Co 60 minut o pełnej godzinie odbywa się tu uroczysta zmiana warty.

Zamek na Hradczanach możesz oczywiście zwiedzać. Dla turystów zostały udostępnione dwa ogrody królewskie, trzy dziedzińce, a także:

 • Stary Pałac Królewski (cz. Starý královský palác),
 • wieża prochowa Mihulka (cz. Mihulka – prašná věž),
 • dawny budynek ujeżdżalni koni (cz. Jízdárna),
 • Bazylika i Klasztor św. Jerzego (cz. Bazilika sv. Jiřího, Klášter sv. Jiřího),
 • Złota Uliczka (cz. Zlatá ulička).

Najważniejszym obiektem na Hradczanach jest jednak Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha (cz. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha). Jest ona jednym z najważniejszych symboli Pragi oraz całych Czech. Jej strzeliste wieże są widoczne nawet z bardziej oddalonych części miasta. Katedra powstawała przez niemal sześć wieków, a jej budowę zakończono w 1929 roku. Wnętrze katedry zachwyca gotyckimi elementami architektonicznymi, barwnymi witrażami, renesansową kruchtą oraz rokokowymi organami. Jest to miejsce, które musisz zobaczyć.

Wejście na teren zamku oraz do katedry jest bezpłatne. Dodatkowo płatny jest wstęp do poszczególnych obiektów, takich jak Bazylika i Klasztor św. Jerzego, Stary Pałac Królewski czy Złota Uliczka. Bilety występują w dwóch wariantach. Oba warianty różnią się liczbą obiektów, do których masz wstęp. Bilety kupuje się na miejscu w kasie.

Praga
Praga
Praga
Praga

07. Loreta

Nieopodal zamku na Hradczanach znajduje się Loreta. Jest to barokowy kompleks sakralny, który ma bardzo duże znaczenie religijne. Podobnie jak do Praskiego Dzieciątka Jezus, także tutaj pielgrzymują chrześcijanie z różnych stron świata. Głównym elementem Lorety jest tzw. Santa Casa, czyli Święty Dom. Zdobią go liczne malowidła opowiadające o życiu Marii Panny oraz o dzieciństwie Chrystusa.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

08. Wzgórze Petřín

Wzgórze Petřín wznosi się ponad miastem tuż obok zamku na Hradczanach. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer. Możesz tu wejść o sile własnych nóg lub korzystając z miejskiego autobusu. Możesz też skorzystać z kolejki linowo-terenowej, która w 5 minut dowiezie Cię na sam szczyt. Bilet na kolejkę kupuje się na miejscu w kasie bądź w biletomacie. Panorama miasta widziana zza szyby wagoniku robi spore wrażenie.

Na szczycie wzgórza znajduje się kolejny ważny symbol Pragi. Petrzyńska wieża widokowa (cz. Petřínská rozhledna) powstała w 1891 roku i ma 55 metrów wysokości. Była ona inspirowana paryską wieżą Eiffla. Na wieżę możesz oczywiście wejść lub wjechać. Na górze znajduje się taras widokowy, z którego zobaczysz piękną panoramę całej Pragi. Przy dobrej pogodzie ujrzysz stąd nawet pasma górskie odległe o kilkadziesiąt kilometrów.

Tuż obok wieży widokowej i górnej stacji kolejki znajduje się niewielki ogród różany oraz obserwatorium astronomiczne. Nieco dalej możesz także zobaczyć XII-wieczny klasztor na Strachowie (cz. Strahovský klášter).

Praga
Praga
Praga

09. Józefów

Ciekawą częścią Pragi jest także Józefów. Jest to dawna dzielnica żydowska, która do dziś zachowała się w bardzo dobrym stanie. Obecnie możesz tu zobaczyć kilka synagog. Są to:

 • Synagoga Staronowa (cz. Staronová synagoga),
 • Synagoga Klausowa (cz. Klausová synagoga),
 • Synagoga Pinkasa (cz. Pinkasova synagoga),
 • Synagoga Maisela (cz. Maiselova synagoga),
 • Synagoga Hiszpańska (cz. Španělská synagoga).

W Józefowie znajduje się również stary cmentarz żydowski (cz. Starý židovský hřbitov). Nieopodal cmentarza oraz wybrzeża Wełtawy zobacz także Rudolfinum. Ten piękny neorenesansowy budynek jest siedzibą Czeskiej Filharmonii.

Obok Synagogi Hiszpańskiej zwróć też uwagę na pomnik Franza Kafki (cz. Pomník Franze Kafky). Jest on dość ciekawy i niekonwencjonalny. Monument przedstawia pisarza siedzącego na ramionach pustego ubrania.

Praga
Praga

10. Nowe Miasto

Ważną dzielnicą Pragi jest także Nowe Miasto. Jest to główna dzielnica handlowa stolicy Czech. Powstała ona w XIV wieku, ale potem została gruntownie przebudowana w XIX wieku. Charakteryzuje się ona monumentalną zabudową, szerokimi ulicami i wielkimi placami.

Głównym punktem Nowego Miasta jest Plac Wacława (cz. Vaclavské Náměstí). Ten szeroki bulwar ma kilkaset metrów długości i znajdziesz tu wiele domów handlowych, hoteli oraz restauracji. Przy placu stoi pomnik św. Wacława na koniu oraz XIX-wieczny gmach Muzeum Narodowego (cz. Národní Muzeum).

W obrębie Nowego Miasta możesz także zobaczyć XIX-wieczny gmach Teatru Narodowego (cz. Národní divadlo). Zwróć też uwagę na tzw. Tańczący Dom (cz. Tančící dům). Jest to bardzo zabawny przykład architektury współczesnej, który wyróżnia się spośród otaczającej go zabudowy.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Podrozny pisze:

  Ładnie tam, może jeszcze kiedyś się wybiorę 🙂

  • Darek Wojdyga pisze:

   Zdecydowanie polecam! Praga to jedno z tych miejsc, które można odwiedzać naprawdę wiele razy i nigdy się nie powinna znudzić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *