PRAGA. Przewodnik po stolicy Czech. Najważniejsze zabytki i atrakcje

Spis treści
Pragę dość często określa się mianem Paryża Wschodu i w zasadzie nie można się temu dziwić. Stolica Czech jest bowiem miastem z pewnością pięknym i mającym wiele do zaoferowania nawet najbardziej wymagającym podróżnikom, a znaleźć tu można między innymi wiele zachwycających zabytków, swojskich knajpek czy tajemniczych zakamarków. Uwagę odwiedzających przykuwa tu również historyczna zabudowa, która nie uległa zniszczeniom podczas wojny, a także Most Karola czy Zamek Praski. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, a w poniższym tekście dość szczegółowo opisane zostało wszystko to, co o stolicy Czech warto wiedzieć. Co więc zobaczyć w Pradze i jakie są tu atrakcje?
Kiedy i jak przyjechać do Pragi?
Praga jest miastem niezwykle popularnym wśród turystów i warto to wziąć pod uwagę w planowaniu podróży. Najwięcej osób przybywa tu oczywiście w sezonie wakacyjnym, dlatego jeśli nie lubicie tłoku, to najbardziej optymalnym okresem na taką wycieczkę będą dla Was miesiące wiosenne lub jesienne. Jeśli jednak wybierzecie się do stolicy Czech w lipcu bądź sierpniu, to pamiętajcie o tym, że największe oblężenie przypada tu wówczas zawsze na weekend, a nieco mniej turystów przechadza się praskimi ulicami w pozostałe dni tygodnia.
Sporo turystów przybywa do Pragi z Polski, co oczywiście spowodowane jest niedużą odległością i możliwością stosunkowo łatwego dojazdu, np. pociągiem lub autobusem. Tanie połączenia autobusowe zapewnia między innymi Flixbus, natomiast jeśli chodzi o podróż pociągiem, to możecie skorzystać z oferty PKP, która jest w tym przypadku naprawdę korzystna.
Warto pamiętać, że bilety na połączenia międzynarodowe PKP można zakupić najwcześniej 60 dni przed datą wyjazdu i im wcześniej to zrobicie, tym mniej zapłacicie. Najtańsze bilety na trasie Warszawa-Praga są dostępne w cenie ok. 20 EUR w jedną stronę, ale wyprzedają się one dość szybko, nawet pierwszego dnia.
Co warto zobaczyć w Pradze?
1. Plac Republiki
Praska starówka jest naprawdę piękna, a podziwiać w niej można historyczną zabudowę pochodzącą z różnych okresów architektonicznych – gotycką, barokową czy nawet kubistyczną. Jednym z najważniejszych punktów jest tutaj Plac Republiki (cz. Náměstí Republiky), gdzie Waszą uwagę przykuje z pewnością Dom Miejski (cz. Obecní dům), czyli dość mocno wyeksponowany pochodzący z początku XX wieku budynek, który jest dziełem najważniejszych czeskich artystów, m.in. Alfonsa Muchy. To właśnie tutaj w 1918 roku ogłoszono powstanie niepodległej Czechosłowacji.
Tuż obok tego obiektu znajduje się natomiast wybudowana pod koniec XV wieku późnogotycka Brama Prochowa (cz. Prašná brána). Początkowo pełniła ona funkcje reprezentacyjne, a w kolejnych wiekach była między innymi składnicą prochu, skąd zresztą pochodzi jej obecna nazwa. Obiekt ten jest niezłym punktem orientacyjnym i to właśnie tutaj najlepiej rozpocząć eksplorowanie Starego Miasta.
2. Droga Królewska i Rynek Staromiejski
Od Bramy Prochowej odchodzi ulica Celetná, będąca obecnie jedną z najstarszych ulic w Pradze. Aktualnie oprócz historycznej zabudowy znajduje się tu przede wszystkim wiele sklepików z pamiątkami, kawiarni i innych punktów usługowych, a sama ta trasa jest częścią tak zwanej drogi królewskiej i dojdziecie nią do rynku staromiejskiego.

Rynek Staromiejski (cz. Staroměstské Náměstí) to historyczny, reprezentacyjny plac, gdzie w średniowieczu krzyżowały się główne drogi handlowe. Jego centralnym punktem jest obecnie pomnik czeskiego myśliciela i reformatora Jana Husa, który został postawiony w 1915 roku z okazji 500. rocznicy śmierci duchownego.

Nad rynkiem górują także obiekty religijne. Jednym z nich jest Kościół Marii Panny przed Tynem (cz. Kostel Panny Marie před Týnem), który jest otoczony dokoła kamienicami, znad których wznoszą się dwie wieże świątyni – to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Pragi. Drugą świątynią zlokalizowaną przy rynku jest natomiast barokowy Kościół św. Mikołaja (cz. Kostel sv. Mikuláše), w którym warto zwrócić uwagę na freski przedstawiające sceny z życia św. Mikołaja i św. Benedykta.


Jeszcze inną budowlą jest tutaj Ratusz Staromiejski (cz. Staroměstská radnice), którego najważniejszym i najciekawszym elementem jest umieszczony na jego południowej fasadzie XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj. Zegar ten pokazuje położenie ciał niebieskich i kalendarza, a także wizerunek 12 apostołów oraz wyobrażenie Śmierci, Chciwości i Marności.


Po opuszczeniu rynku spacer warto kontynuować ulicą Karlovą, która jest drugą częścią drogi królewskiej i która doprowadzi Was do samego mostu Karola. Również tutaj znajdziecie sporo knajpek i różnych punktów usługowych, a także wiele znakomitej architektury i oczywiście jeszcze więcej spacerujących turystów.
3. Most Karola
Ulicę Karlovą od mostu Karola dzieli jedynie Plac Krzyżowców (cz. Křížovnické Náměstí), na którego środku znajduje się XIX-wieczny pomnik króla Karola IV postawiony w 500. rocznicę założenia praskiego uniwersytetu.
Most Karola (cz. Karlův Most), to miejsce, które jest zawsze zapełnione ludźmi i z tego powodu najlepiej je odwiedzić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Most łączy dwa historyczne serca Pragi – Stare Miasto oraz zamek na Hradczanach – a jego cechą rozpoznawczą jest galeria trzydziestu w znacznej części barokowych rzeźb przedstawiających wizerunki świętych. Most jest przeznaczony tylko dla ruchu pieszych i jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście. Po przejściu przez most możecie zawrócić i skierować się w stronę mniej obleganych zakamarków Starego Miasta lub kontynuować spacer położoną po drugiej stronie Wełtawy dzielnicą Mała Strana.


4. Inne zabytki praskiej starówki
Spośród innych zabytków praskiej starówki warto wspomnieć między innymi o Karolinum, czyli siedzibie Uniwersytetu Karola, będącego najstarszym uniwersytetem w Czechach. Tuż obok znajduje się natomiast późnobarokowy budynek Teatru Stanowego (cz. Stavovské divadlo), w którym to niegdyś po raz pierwszy zabrzmiał obecny czeski hymn. Również tutaj, w 1787 roku, Mozart wystawił „Wesele Figara”, a na cześć kompozytora wzniesiono pomnik, który stoi tuż obok teatru. Nieco dalej znajdziecie jeszcze Kościół św. Havla (cz. Kostel sv. Havla), który został zbudowany w XIII wieku w stylu gotyckim, a później częściowo przebudowany w duchu baroku.


5. Mała Strana
Położona po drugiej stronie Wełtawy dzielnica Mała Strana będzie dla Was doskonałą odskocznią od zwykłej codzienności i niekiedy gwarnego miasta. To właśnie tutaj możecie bowiem przespacerować się wąskimi brukowanymi i bardzo urokliwymi uliczkami wśród niewysokich kamienic, a także zażyć trochę spokoju w jednym z parków lub ogrodów. Jest to też dobra droga, aby dojść do Zamku Praskiego na Hradczanach.

Po zejściu z Mostu Karola na prawo dojdziecie do Muzeum Franza Kafki (cz. Muzeum Franze Kafky), czyli instytucji poświęconej jednemu z najważniejszych czeskich pisarzy. Przed obiektem znajduje się natomiast dość charakterystyczna, ale też uznawana przez niektórych za kontrowersyjną, instalacja „Piss” autorstwa równie kontrowersyjnego czeskiego artysty Davida Černego. Ta ruchoma fontanna przedstawia dwóch nagich mężczyzn trzymających się za przyrodzenia i wysikujących się w płytkim brodziku kształtem przypominającym Czechy. W Polsce taki rodzaj sztuki prawdopodobnie spotkałby się z dużym oporem, a tutaj rzeźba stoi i ma się całkiem nieźle, stając się tym samym jednym z symboli kojarzących się z miastem.

Podobnie kontrowersyjne dzieło tego samego artysty znajdziecie też na zlokalizowanej nieopodal Mostu Karola wyspie Kampa. To właśnie tutaj, w bezpośrednim pobliżu rzeki oraz w sąsiedztwie parku i terenów zielonych, raczkują bowiem ogromne niemowlęta wykonane z brązu.

Niewiele dalej stoi zaś wyglądający na pierwszy rzut oka dość niepozornie Mur Lennona (cz. Lennonova zed’). Jego historia sięga końcówki 1980 roku, kiedy to pojawił się tu obrazek z symbolicznym nagrobkiem Johna Lennona zamordowanego kilka dni wcześniej. Z czasem, w okresie komunizmu, zaczęły pojawiać się tu graffiti, a mur stał się miejscem wymiany poglądów i sprzeciwu wobec władzy. Na murze nieustannie pojawiają się nowe graffiti.


Innym ważnym obiektem w Małej Stranie jest również XVII-wieczny kompleks pałacowy, gdzie obecnie swoją siedzibę ma czeski Senat. Warto wspomnieć, że Pałac Wallensteina (cz. Valdštejnský palác) i Ogród Wallensteina (cz. Valdštejnská zahrada), bo właśnie o tym miejscu mowa, to pierwsza w Pradze tak duża świecka budowla wykonana w stylu barokowym.


Oprócz budowli świeckich, w Małej Stranie na uwagę zasługują również obiekty sakralne. Wśród nich między innymi XVII-wieczny Kościół Marii Panny Zwycięskiej, w którym znajduje się sławne na całym świecie Praskie Dzieciątko Jezus (cz. Pražské Jezulátko). Ta niewielkich rozmiarów figurka Jezusa została wykonana w XVI wieku w Hiszpanii, a obecnie pielgrzymi z całego świata przywożą Jezuskowi ubranka. Dzieciątko jest przebierane dziesięć razy w roku.

Inny zlokalizowany w tej części miasta ważny kościół znajdziecie też na Rynku Małostrańskim (cz. Malostranské Náměstí). Podziwiać tu można bowiem Kościół św. Mikołaja (cz. Kostel sv. Mikuláše), którego nie należy jednak mylić z położoną na Starym Mieście świątynią pod tym samym wezwaniem.
Od Rynku Małostrańskiego odchodzi ulica Nerudova, którą dojdziecie do Zamku Praskiego i która dalej przechodzi w ulicę Úvoz, prowadzącą z kolei do innych ważnych miejsc na Hradczanach. Trasa ta jest momentami dość mocno stroma, ale jak najbardziej jest ona dostosowana zarówno dla ruchu pieszego jak i kołowego.
6. Hradczany: Zamek Praski
Hradczany to położona na wzniesieniu historyczna część Pragi, w której znajduje się Zamek Praski (cz. Pražský hrad). Przez wieki stanowił on siedzibę czeskich władców, a obecnie rezyduje tu prezydent.
W bezpośrednim sąsiedztwie terenu zamkowego, przed wejściem głównym, rozciąga się Plac Hradczański (cz. Hradčanské Náměstí), na który dostaniecie się schodami prowadzącymi do góry od ulicy Nerudovej. To właśnie stąd też będziecie mieli wspaniały widok na przepiękną panoramę całego miasta. Wjazdu do zamku pilnują charakterystycznie ubrani strażnicy, a co 60 minut o pełnej godzinie odbywa się tu zmiana warty, którą z pewnością warto zobaczyć.



Sam kompleks zamkowy można oczywiście zwiedzać, a w jego obrębie udostępnione do zwiedzania są: dwa ogrody królewskie, trzy dziedzińce, Stary Pałac Królewski (cz. Starý královský palác), wieża prochowa Mihulka (cz. Mihulka – prašná věž), dawny budynek ujeżdżalni koni (cz. Jízdárna), Bazylika i Klasztor św. Jerzego (cz. Bazilika sv. Jiřího, Klášter sv. Jiřího), a także słynna Złota Uliczka (cz. Zlatá ulička).


Najważniejszym obiektem jest tu jednak bez wątpienia Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha (cz. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha), która jest jednym z najważniejszych symboli Pragi i całych Czech oraz której strzeliste wieże świątyni są widoczne nawet z bardziej oddalonych części miasta. Obiekt budowano przez niemal sześć wieków, a budowę zakończono w 1929 roku. Wnętrze katedry zachwyca elementami architektonicznymi reprezentującymi styl gotycki, barwnymi witrażami, renesansową kruchtą i rokokowymi organami. Z pewnością warto to miejsce zobaczyć.


Jeśli chodzi o zwiedzanie Zamku Praskiego, to samo wejście na teren kompleksu zamkowego (w tym do Katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha) jest bezpłatne. Jeśli jednak chcecie lepiej poznać to miejsce, to możecie zakupić bilet, który uprawnia Was do wstępu do poszczególnych obiektów, takich jak chociażby Bazylika i Klasztor św. Jerzego, Stary Pałac Królewski czy Złota Uliczka. Bilety występują w dwóch wariantach – jest to tzw. trasa krótka bądź trasa długa – i różnią się one liczbą obiektów, do których macie dostęp. Bilety wstępu możecie zakupić na miejscu w kasie.
7. Loreta
Na Hradczanach, ale już poza terenem kompleksu zamkowego (od strony ulicy Úvoz), warta zobaczenia jest też ponadto Loreta, czyli barokowy kompleks sakralny. Obiekt ten ma bardzo duże znaczenie religijne i podobnie jak Praskie Dzieciątko Jezus jest on celem wielu pielgrzymek chrześcijan z różnych regionów świata. Głównym elementem Lorety i sercem całego kompleksu jest tzw. Santa Casa, czyli Święty Dom. Zdobią go liczne malowidła opowiadające o życiu Marii Panny oraz o dzieciństwie Chrystusa.

8. Wzgórze Petřín
Przylegające bezpośrednio do Hradczan wzgórze Petřín jest miejscem pełnym zieleni i kolejnym obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki do Pragi. Wejść tu możecie używając siły własnych nóg (podobnie jak zresztą na same Hradczany) lub korzystając z miejskiego autobusu. Bardzo ciekawą alternatywą jest natomiast skorzystanie z kolejki linowo-terenowej, która w około 5 minut dowiezie Was na sam szczyt. Warto wspomnieć, że aby móc skorzystać z kolejki, należy zakupić bilet w kasie bądź biletomacie. Panorama miasta widziana zza szyby wagoniku robi spore wrażenie.


Na samym szczycie wzniesienia znajduje się kolejny ważny symbol miasta, czyli petrzyńska wieża widokowa (cz. Petřínská rozhledna), która mierzy 55 metrów wysokości. Powstała ona w 1891 roku, a inspiracji jej wykonania należy doszukiwać się w paryskiej wieży Eiffla. Na wieżę można oczywiście wejść lub wjechać, a warto o tyle, że rozpościera się stąd widok obejmujący nie tylko Pragę, ale przy dobrej pogodzie nawet odległe o kilkadziesiąt kilometrów pasma górskie.



Tuż obok wieży widokowej i górnej stacji kolejki znajduje się ponadto przepiękny ogród różany, a także niewielkie obserwatorium astronomiczne. Innym obiektem na wzgórzu, na który warto zwrócić uwagę, jest również klasztor na Strachowie (cz. Strahovský klášter). Powstał on co prawda w XII wieku, ale obecnie cały kompleks klasztorny określa się raczej jako barokowy.


9. Józefów
Inną równie ciekawą częścią Pragi (przylegającą bezpośrednio do Starego Miasta) jest też Józefów będący zachowaną w bardzo dobrym stanie dawną dzielnicą żydowską. Obecnie podziwiać tu można między innymi kilka synagog, są to:
- Synagoga Staronowa (cz. Staronová synagoga),
- Synagoga Klausowa (cz. Klausová synagoga),
- Synagoga Pinkasa (cz. Pinkasova synagoga),
- Synagoga Maisela (cz. Maiselova synagoga),
- Synagoga Hiszpańska (cz. Španělská synagoga).

Ponadto, w obrębie praskiego Józefowa znajdziecie również stary cmentarz żydowski (cz. Starý židovský hřbitov). W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza oraz wybrzeża Wełtawy znajduje się natomiast Rudolfinum, czyli neorenesansowy budynek będący siedzibą Czeskiej Filharmonii.
Koło Synagogi Hiszpańskiej warto zaś zwrócić uwagę na pomnik Franza Kafki (cz. Pomník Franze Kafky), który jest dość ciekawy i niekonwencjonalny – przedstawia bowiem pisarza siedzącego na ramionach pustego ubrania.

10. Nowe Miasto
Spacerując ulicami Pragi warto również zajrzeć do jeszcze jednej praskiej dzielnicy, którą jest Nowe Miasto. Historia tego miejsca sięga XIV wieku, ale obszar ten został gruntownie przebudowany w XIX wieku i to właśnie z tego okresu pochodzi większość jego zabudowy. Do dzisiaj jest to jednak główna dzielnica handlowa Pragi i charakteryzuje się ona szerokimi ulicami i wielkimi placami.
Głównym punktem Nowego Miasta jest Plac Wacława (cz. Vaclavské Náměstí), będący długim na kilkaset metrów szerokim bulwarem, wzdłuż którego znajdziecie wiele domów handlowych, hoteli i restauracji. Na samym końcu placu (idąc na południe od strony Starego Miasta) stoi pomnik św. Wacława na koniu oraz dość mocno wyeksponowany XIX-wieczny gmach Muzeum Narodowego (cz. Národní Muzeum).

Innymi obiektami Nowego Miasta, które mogą Was zainteresować, jest gmach Teatru Narodowego (cz. Národní divadlo) pochodzący z XIX-wieku oraz tzw. Tańczący Dom (cz. Tančící dům) – zabawny przykład architektury współczesnej, który wyróżnia się spośród otaczającej go zabudowy.
Co i gdzie w Pradze warto zjeść?
Oprócz imponujących i często bardzo charakterystycznych zabytków Praga, podobnie jak zresztą cały kraj, słynie ze swojej tradycyjnej kuchni, w której zdecydowanie warto się zasmakować, choć na pewno znajdą się i tacy, którzy za nic jej nie polubią.
Ważne miejsce w czeskiej kuchni zajmują zupy (cz. polévki), które są na ogół znacznie gęstsze od tych, które jada się w Polsce. Wśród nich wyróżnia się między innymi kartoflankę (cz. bramborová), gulaszową (cz. gulášová), cebulową (cz. cibulová) czy czosnkową (cz. česneková).
Tutejsza kuchnia jest dosyć ciężka, a jako drugie danie królują tu różnego rodzaju mięsa, które podawane są najczęściej albo z ziemniakami (cz. brambory) albo z typowo czeskimi knedlami przygotowywanymi z ciasta wyrabianego na bazie ziemniaków (cz. bramborový knedlík) lub mąki pszennej (cz. houskový knedlík). Same mięsa mają natomiast formę pieczeni lub gulaszu.
Co ciekawe i o czym warto wspomnieć, same knedliki podawane są w Czechach nie tylko z mięsem, lecz również w wersji na słodko. Wówczas są one nieco inaczej przyrządzane, w środku mają owocowe nadzienie (wówczas jest to ovocný knedlík), a z zewnątrz są polane śmietaną lub posypane twarogiem. Ich smak można porównać do polskich pierogów.
Poza tym, ważne miejsce w czeskiej kuchni zajmuje również piwo, które się tu spożywa w naprawdę dużych ilościach. Czeskie piwa są zresztą cenione na całym świecie, a wśród tych najbardziej popularnych, znajdują się Gambrinus, Staropramen czy Velkopopovický kozel.
Jeśli szukacie miejsca, gdzie warto zjeść obiad, to na pewno dobrym pomysłem będzie udanie się do Starego lub Nowego Miasta, gdzie swojskich knajpek, a także bardziej wykwintnych restauracji, jest naprawdę wiele i jest z czego wybierać. Jeśli jednak chcecie zasmakować się w typowej czeskiej kuchni i nie wydać przy tym za wiele, to zajrzyjcie do restauracji Havelská Koruna. Miejsce to w zasadzie bardziej przypomina bar mleczny, gdyż poszczególne dania zamawia się tu w okienkach, a numery tych dań zostają zapisane na karteczkę, którą dostało się wcześniej przy wejściu. Wychodząc, pokazuje się kartkę kasjerowi i wówczas zostaje zsumowana kwota, jaka jest do zapłaty. Oczywiście nie każdemu będzie odpowiadał klimat takiego miejsca, ale z pewnością jest to opcja naprawdę godna polecenia.
Inne ciekawe lokale i restauracje w Pradze to chociażby:
- Lokál Dlouhááá – restauracja zlokalizowana nieopodal praskiej starówki oferująca tradycyjne dania kuchni czeskiej w dość przystępnych cenach,
- Bageterie Boulevard – czeska sieć restauracji fast-food oferująca całkiem smaczne i całkiem niedrogie kanapki i bagietki.
Jeśli natomiast przechadzając się po mieście, najdzie Was ochota na deser, to wówczas Waszą uwagę powinien przykuć typowy dla czeskiej kuchni słodki przysmak, który określany jest jako trdelnik (czyli kołacz). Dostępny jest on w wielu punktach na Starym Mieście, a dostać go można w różnych wersjach – z dżemem, czekoladą czy nawet lodami.
—
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!
Ładnie tam, może jeszcze kiedyś się wybiorę 🙂
Zdecydowanie polecam! Praga to jedno z tych miejsc, które można odwiedzać naprawdę wiele razy i nigdy się nie powinna znudzić 🙂