MDINA. Miasto ciszy i dawna stolica Malty. Zwiedzanie, zabytki i atrakcje

Mdina

Życie turystyczne (i nie tylko turystyczne) na Malcie koncentruje się przede wszystkim w jej północnej części. Tutaj znajduje się chociażby stolica kraju Valletta oraz takie miejscowości jak Sliema czy St Julian’s. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybrać się np. do centralnych regionów Malty. To właśnie one uchodzą bowiem za matecznik kultury i tradycji tego niedużego kraju. Miejscem numer 1, które trzeba tu zobaczyć, jest bez wątpienia Mdina – urokliwe miasteczko będące dawną stolicą Malty.

Mdina – co warto zobaczyć? Jakie są tu zabytki i atrakcje? Jak zaplanować zwiedzanie? Przeczytasz o tym w poniższym tekście.

Podstawowe informacje

Mdina (malt. L-Imdina) jest położona na niewielkim (aczkolwiek jednym z najwyższych na całej wyspie) wniesieniu. Dzięki temu jej zabudowę oraz otaczające ją średniowieczne mury miejskie widać całkiem dobrze ze sporej odległości. Początki Mdiny sięgają jeszcze czasów starożytnych Fenicjan, a w kolejnych stuleciach znaczący wpływ na jego rozwój mieli Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Z czasem strategicznie usytuowana Mdina stała się stolicą całego kraju. Status ten utraciła dopiero po przybyciu na wyspę zakonu joannitów w XVI wieku. Aktualnie niegdyś gwarna miejscowość jest zamieszkiwana przez raptem kilkaset osób. Przez panujący tu spokój nazywana jest ona zwyczajowo Cichym Miastem. Poza nielicznymi wyjątkami jest również całkowicie wyłączona z ruchu kołowego.

Dojazd do Mdiny

Do Mdiny możesz dojechać autobusem komunikacji publicznej z różnych regionów Malty. Czasami może być konieczna przesiadka, np. na dworcu autobusowym w Valletcie. Autobusy zatrzymują się na przystanku: Rabat. Jest on zlokalizowany pomiędzy dwiema sąsiadującymi ze sobą miejscowościami – Mdiną i Rabatem. Tutaj też znajduje się kilka parkingów przeznaczonych dla samochodów osobowych. Stąd do miejskich murów dzieli Cię odległość nie większa niż 200 metrów.

Warto wspomnieć, że komunikacja publiczna co do zasady jest bardzo wygodnym sposobem na podróżowanie po Malcie. Wynajmowanie auta wcale nie jest tu konieczne.

Zwiedzanie Mdiny najlepiej jest połączyć z położonym tuż obok Rabatem. Ta niewielka miejscowość stanowiła niegdyś przedmieścia Mdiny. Obie te miejscowości możesz odwiedzić w ramach kilkugodzinnej lub całodziennej wycieczki.

Zobacz również:

MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

RABAT (MALTA). Zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Czy warto tu przyjechać?

Mdina – co warto zobaczyć?

Mdina jest otoczona fortyfikacją obronną, a tę z kolei niegdyś okalała fosa. Przed kilkoma laty jej teren został poddany rewitalizacji i obecnie znajduje się tu park. Aktualnie Ogród Fosy Mdiny (malt. Il-Foss tal-Imdina) jest nie tylko ładnie urządzonym terenem zielonym, ale też miejscem, w którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Do Bramy Głównej (malt. Il-Bieb tal-Imdina) wiedzie kamienny most, a sama brama pochodzi z XVIII wieku i jest przykładem architektury baroku.

Mdina
Mdina
Mdina
Mdina

Po przekroczeniu miejskich murów znajdziesz się na doskonale zachowanej średniowiecznej starówce. Pierwszym ciekawym obiektem jest tutaj gmach Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (malt. Mużew Nazzjonali tal-Istorja Naturali). Jest w nim prezentowana ekspozycja poświęcona geologicznemu pochodzeniu Malty oraz ewolucji jej flory i fauny. Nieco dalej, na najważniejszym miejskim placu, znajduje się Katedra św. Pawła (malt. Il-Katidral ta’ San Pawl) oraz Muzeum Katedralne.

Mdina
Mdina

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zdaje się jednak, że te zabytki, mimo że bardzo okazałe, wcale nie są tu najważniejsze. Prawdziwy urok i atmosferę tego miejsca poczujesz bowiem dopiero wtedy, kiedy bez większego planu przespacerujesz się uliczkami Mdiny i pobłądzisz trochę w jej zaułkach. Spokój, cisza oraz mające kolor piaskowca wysokie mury średniowiecznej i barokowej zabudowy sprawiają, że miasto ma swój klimat i na pewno Ci się tu spodoba. Ponadto, zwróć też uwagę na kolorowe drzwi, okiennice i zabudowane balkony, które są charakterystyczną dla całego kraju ozdobą architektoniczną. Są one osobliwą pozostałością jeszcze po czasach arabskich.

Mdina
Mdina
Mdina
Mdina

Kiedy natomiast przemierzysz całe to nieduże miasto, to dojdziesz do tarasu widokowego przy murach miejskich. Ujrzysz stąd piękną panoramę całej wyspy. To właśnie położenie Mdiny na wzgórzu niegdyś miało duże znaczenie dla bezpieczeństwa miasta i kontrolowania okolicznych terenów, a dziś jest to istotna atrakcja turystyczna. Przy dobrej pogodzie zobaczysz stąd oddalone o kilka kilometrów inne miasteczka, a nawet linię brzegową Malty.

Tuż obok tarasu widokowego znajduje się też bardzo dobra lodziarnia Fior di Latte, do której możesz wstąpić, by potem już z lodami w ręku kontynuować spacer uliczkami Mdiny. A po takim spacerze warto również odwiedzić położony tuż obok Rabat. Miejscowość ta pozostaje co prawda w cieniu Mdiny, ale również jest bardzo ciekawa i godna zarekomendowania.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *