KOWNO. Czy warto odwiedzić to litewskie miasto? Propozycja krótkiej wycieczki

Spis treści
—
Większość osób przybywających na Litwę skupia się przede wszystkim na tym, aby odwiedzić Wilno oraz jego najważniejsze zabytki i atrakcje. Jest to oczywiście podejście całkiem uzasadnione, ale nie oznacza ono wcale, że nie ma tu także innych miejsc w mniejszym lub większym stopniu godnych polecenia. Jednym z nich jest Kowno – miasto, które pozostaje co prawda w cieniu litewskiej stolicy i wciąż utrzymuje się poza głównym turystycznym szlakiem, ale za to świetnie nadaje się np. na jednodniową wycieczkę.
PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT KOWNA
Kowno (lit. Kaunas) to bardzo malowniczo położone u zbiegu rzek Niemna i Wilii drugie pod względem liczby mieszkańców miasto na Litwie, a także najważniejsze centrum przemysłowe kraju. Aktualnie nie jest to bardzo duży ośrodek miejski i mieszka tu raptem niespełna 300 tysięcy osób (dla porównania liczba mieszkańców Wilna jest niemal dwa razy większa), ale warto chociażby pamiętać, że w dwudziestoleciu międzywojennym to właśnie Kowno pełniło funkcję stolicy Litwy, a i teraz uchodzi ono za najbardziej „litewskie” miasto z największym odsetkiem zamieszkałych tu rdzennych Litwinów.
Mimo to, Kowno prawie zawsze pozostawało na uboczu i tak jest w zasadzie po dziś dzień. Ponadto, jak sami na pewno zauważycie, miasto to jest dosyć senne i niewiele się tu dzieje, a spora część zabudowań i innych elementów miejskiej infrastruktury jest po prostu mocno zaniedbana. Między innymi właśnie dlatego Kowno nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przybywających na Litwę turystów. Jest tu jednak co najmniej kilka miejsc, które z pewnością warto zobaczyć – zostały one opisane w dalszej części tego tekstu.
NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI I ATRAKCJE KOWNA
1. STARE MIASTO: ULICA WILEŃSKA
Zwiedzanie Kowna najlepiej jest zacząć na Starym Mieście, do którego zarówno z dworca autobusowego jak również z dworca kolejowego dowiezie Was miejski transport publiczny (wysiądźcie na przystanku Vilniaus gatvė – linie trolejbusowe 1, 5 ,7, 14, 15 oraz linie autobusowe 23, 29G, 35, 35A, 39, 46, 47, 57G).
Spacer możecie rozpocząć na ulicy Wileńskiej (lit. Vilniaus gatvė), która jest głównym deptakiem turystycznym kowieńskiej starówki i którą otacza historyczna zabudowa pochodząca nawet z XVI wieku. W okresie wiosenno-letnim miejsce to budzi się do życia i wówczas zapełnia się mieszkańcami i turystami spacerującymi lub przesiadującymi w ogródkach restauracyjnych, ale poza sezonem czy też we wczesnych godzinach porannych, jest tu zdecydowanie spokojniej, a wszelki ruch ogranicza się do całkowitego minimum.
Zdecydowanie najważniejszym obiektem wznoszącym się w tym miejscu jest Archikatedra Św. Apostołów Piotra i Pawła (lit. Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika), która jest największą świątynią katolicką na całej Litwie. Powstawała ona w okresie od początku XV wieku do połowy XVII wieku, a jej najważniejszym elementem jest pochodzący z 1755 roku dwupiętrowy ołtarz główny. W 1993 roku w kościele tym modlił się papież Jan Paweł II, o czym przypomina znajdująca się tu tablica pamiątkowa.
2. PLAC RATUSZOWY
Zwieńczeniem ulicy Wileńskiej jest plac Ratuszowy (lit. Rotušės aikštė) będący najważniejszym punktem kowieńskiego Starego Miasta. Głównym znajdującym się tu obiektem jest bardzo charakterystyczny biały budynek ratusza (lit. rotušė), który swój aktualny kształt zyskał w drugiej połowie XVIII wieku i który obecnie przez wielu nazywany jest białym łabędziem.
Ponadto, przy samym placu wznosi się również wyróżniający się swoją różową fasadą Kościół św. Franciszka Ksawerego (lit. Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyèia). Na tyłach ratusza mieszczą się natomiast budynki dawnego klasztoru Bernardynek oraz wchodzący w jego skład Kościół Trójcy Świętej (lit. Švè. Trejybės bažnyèia).
3. DOM PERKUNA
Za obiekt warty zobaczenia na kowieńskiej starówce uchodzi również tzw. Dom Perkuna (lit. Perkūno namas), który jest wybudowaną w stylu gotyckim na przełomie XV i XVI wieku kamienicą kupiecką. Legenda głosi, że w czasach pogańskich w tym miejscu miało znajdować się centrum kultu słowiańskiego boga Perkuna (skąd zresztą pochodzi zwyczajowa nazwa tego budynku). Obiekt ten mieści się przy ulicy Aleksoto gatvė, zaledwie kilkadziesiąt metrów od placu Ratuszowego.
4. ZAMEK KOWIEŃSKI
Absolutnie najważniejszym zabytkiem na mapie Starego Miasta są jednak ruiny zamku w Kownie (lit. Kauno pilis). Sama twierdza stała tu już w XIV wieku, a jej założenie przypisuje się Litwinom lub Krzyżakom, ale w kolejnych stuleciach była ona wielokrotnie niszczona i potem odbudowywana. Zachowane do dziś zrekonstruowane elementy dawnej konstrukcji mają dla Litwinów duże znaczenie przede wszystkim w warstwie symbolicznej i sporo mówią o historii całego regionu. Obecnie w gmachu znajduje się filia miejskiego muzeum.
Tuż obok zamku warto ponadto zwrócić uwagę na Kościół św. Jerzego (lit. Šv. Jurgio bažnyèia), a w jego bezpośrednim sąsiedztwie rozciągają się położone nad rzeką bardzo przyjemne tereny parkowe, które mogą być dla Was znakomitym miejscem do wypoczynku w miłym dla oka otoczeniu przyrody, zwłaszcza że urządzoną tu trasą spacerową dojdziecie do miejsca, w którym zbiegają się rzeki Niemen i Wilia. Jeśli przyjeżdżacie do Kowna na trochę dłużej, to na pewno warto na taki spacer się wybrać.
5. NOWE MIASTO: ALEJA WOLNOŚCI
Jeśli zaś na wizytę w tej miejscowości chcecie przeznaczyć tylko kilka godzin, to wówczas po zobaczeniu zamku obierzcie kierunek na Nowe Miasto, którego główną arterią jest Aleja Wolności (lit. Lajsvės aleja) będąca obecnie najbardziej reprezentacyjną ulicą całego Kowna. W XIX- i XX-wiecznych budynkach wznoszących się wzdłuż tego traktu znajdziecie wiele lokali usługowych, a przez sam środek tej trasy przebiega długi rząd drzew, które sprawiają, że także tutaj bez problemu odnajdziecie trochę spokoju i wytchnienia.
Aleję Wolności w Kownie zwieńcza bardzo charakterystyczny i niedający się nie zauważyć potężny gmach Kościoła św. Michała Archanioła (lit. Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia), a jest on o tyle ciekawy, że w przeszłości pełnił już funkcje soboru prawosławnego, kościoła garnizonowego, nawet galerii sztuki, a obecnie jest to parafia rzymskokatolicka.
6. INNE MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA
Po wizycie w tej świątyni możecie udać się w drogę powrotną na dworzec i na tym zakończyć swoją krótką wizytę w Kownie – wówczas z czystym sumieniem będziecie mogli powiedzieć, że zobaczyliście tu wszystko to, co należało zobaczyć. Jeśli jednak dysponujecie większą ilością czasu, to możecie też skierować się w stronę innych mniej popularnych i położonych poza ścisłym centrum miasta atrakcji, do których należą między innymi:
- Klasztor w Pożajściu (lit. Pažaislio vienuolynas) – największy zespół klasztorny na Litwie, położony na obrzeżach miasta nad Niemnem, przy zbiorniku retencyjnym, pochodzący z XVII wieku znakomity przykład sztuki baroku;
- Góra Zielona (lit. Žaliakalnis) – dzielnica willowa usytuowana na wznoszącym się nad rzeką Wilią wzniesieniu, na które dostaniecie się kolejką linową oraz na którym wznosi się między innymi monumentalny Kościół Zmartwychwstania (lit. Prisikėlimo bažnyčia);
- Fort IX w Kownie (lit. IX Kauno fortas) – fort użytkowany w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej jako więzienie, miejsce niemieckich zbrodni na ludności żydowskiej, a obecnie muzeum, na którego terenie znajduje się Pomnik Ofiar Zagłady.
NA JAK DŁUGO PRZYJECHAĆ I CZY WARTO?
Kowno nie jest bardzo turystycznym miejscem. Ponadto, jak już zostało wcześniej wspomniane i jak na pewno sami się przekonacie, miasto to jest dosyć niemrawe i nieco zapuszczone – trochę jakby czas zatrzymał się tu pod koniec ubiegłego stulecia. Nie oznacza to jednak, że nie można tu miło spędzić czasu i że będziecie się tu nudzić.
Idealnym pomysłem na zwiedzenie Kowna może być krótka 1-dniowa (lub nawet kilkugodzinna) wycieczka, na którą możecie się wybrać podczas pobytu na Litwie – wówczas Waszą bazą wypadową do zwiedzania całego kraju może być np. Wilno.
DOJAZD DO KOWNA: INFORMACJE PRAKTYCZNE
Transport na trasie Wilno-Kowno zapewnia zarówno litewska kolej jak również przewoźnicy autobusowi. Pociągi tej relacji odjeżdżają co około godzinę, a koszt biletu to około 5 EUR. Jeśli zaś chodzi o autobus, to ceny są bardzo podobne, a sama podróż trwa nieznacznie dłużej – w tym przypadku rozkład jazdy sprawdzicie bezpośrednio na dworcu autobusowym, a sam bilet możecie zakupić u kierowcy.
Do Kowna z łatwością dojedziecie również z Polski, gdyż przystanek tu mają wszystkie autobusy, które kursują z różnych polskich miast do Wilna oraz dalej na Łotwę i do Estonii, m.in. Ecolines oraz Lux Express. Podróż z Warszawy do Kowna trwa około 6-7 godzin, a za bilet w jedną stronę zapłacicie raptem kilkadziesiąt złotych. Ze względu na bliskość polskiej granicy do Kowna możecie się wybrać także własnym samochodem.
Jeśli zaś chodzi o transport kolejowy, to z Polski do Kowna dojedziecie tylko i wyłącznie w weekend oraz tylko jeśli w podróż wybieracie się z Białegostoku, gdyż to właśnie na trasie Białystok-Kowno zostały uruchomione całoroczne regionalne kursy weekendowe. Jeśli więc pochodzicie z Podlasia, to z pewnością jest to opcja warta rozważenia. Do Kowna możecie wybrać się również transportem lotniczym – z Warszawy kursują tu bowiem samoloty PLL LOT.
—
Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!
A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!