KOTOR. Przewodnik. Zwiedzanie, zabytki, atrakcje. Co warto zobaczyć?

Kotor

Kotor to jedno z najładniejszych i najbardziej znanych miasteczek w Czarnogórze. Miejscowość ta jest pięknie położona nad Zatoką Kotorską u wybrzeża Adriatyku. Jej klimatyczna starówka przyciąga turystów z całej Europy. Kotor jest często nazywany perłą Czarnogóry. Miasto zachwyca swoim urokiem, historią oraz pięknymi krajobrazami.

Co warto zobaczyć w Kotorze? Jakie są zabytki i atrakcje w Kotorze? Jak zaplanować zwiedzanie Kotoru? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Jakim miastem jest Kotor?

Boka Kotorska to miejsce, które trzeba zobaczyć. Uchodzi ona za jeden z najbardziej malowniczych zakątków Czarnogóry, a nawet całego Adriatyku. Czekają tu na Ciebie przepiękne widoki. Zatokę otaczają liczne wzniesienia przypominające norweskie fiordy. Wzdłuż brzegu znajdują się urokliwe miasteczka z piękną architekturą i ciekawymi zabytkami. Najładniejszym i najbardziej znanym spośród nich jest Kotor. Miejsce to jest nazywane perłą Czarnogóry, a nawet drugim Dubrownikiem.

Kotor jest położony na samym końcu Zatoki Kotorskiej, u podnóża pasma gór Lovćen. Pierwsza osada w tym miejscu powstała już w III wieku p.n.e. Później miasto pozostawało pod panowaniem Rzymu, Bizancjum, Serbii, Wenecji, Austrii czy nawet Francji. W XIII wieku był to jeden z najważniejszych portów w regionie. Swój dzisiejszy charakter i układ urbanistyczny uzyskał on pod rządami Republiki Weneckiej w XV-XVIII wieku.

Obecnie Kotor dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje otoczoną murami historyczną starówkę wraz z górującą ponad nią twierdzą. Druga część to współczesna zabudowa miasta wraz z portem jachtowym.

mapa Kotoru
Kotor – plan miasta, źródło: OpenStreetMap

Kotorska starówka niewiele się zmieniła od czasu, gdy rządzili tu Wenecjanie. Do dziś zachowały się tu stare kamienice pokryte charakterystycznymi pomarańczowymi dachówkami. Pomiędzy nimi wiją się wąskie i kręte uliczki, które gdzieniegdzie przekształcają się w reprezentacyjne place. Są one popularnym miejscem spotkań i znajduje się tu sporo ogródków restauracyjnych.

Zabudowa starego Kotoru wcale nie powstawała w sposób przemyślany i z góry zaplanowany. Poszczególne jej elementy były dobudowywane spontanicznie na różnych etapach rozwoju miasta. Praktycznie każda uliczka ma tutaj inną szerokość, a staromiejskie place cechują się nieregularnymi asymetrycznymi kształtami. Cała kotorska starówka otoczona jest murami obronnymi, w których znajdują się trzy bramy prowadzące do miasta.

W 1979 roku Kotor został nawiedzony przez trzęsienie ziemi, które spowodowało wiele strat w miejskiej zabudowie. Po kilkunastu latach udało się ją jednak zrekonstruować i dziś prezentuje się ona naprawdę wytwornie.

Kotor – co zobaczyć?

1. Stare Miasto w Kotorze

Najważniejsze zabytki kotorskiej starówki to:

  • Brama Morska (Vrata od Mora) – główna brama staromiejska łącząca starówkę z portem. Obecny renesansowy wygląd zyskała w XVI wieku. Od zewnętrznej strony na bramie znajduje się pięcioramienna gwiazda z datą 21 XI 1944 (data wyzwolenia Kotoru spod okupacji niemieckiej). Nieco wyżej umieszczono herb Czarnogóry z czasów Jugosławii oraz sentencję „Tuđe nećemo, svoje ne damo” („Cudzego nie chcemy, swojego nie damy”). Przed wejściem do bramy stoją dwie lufy armatnie;
  • Plac Broni (Trg od Oružja) – największy i najbardziej reprezentacyjny plac kotorskiej starówki. Nazwę zawdzięcza znajdującemu się tutaj niegdyś budynkowi arsenału. Do placu prowadzi Brama Morska. Naprzeciwko niej wznosi się wieża zegarowa z 1602 roku – jeden z symboli Kotoru;
  • Plac Mąki (Trg od Brašna) – reprezentacyjny plac, przy którym znajdują się dwa pałace dawnych rodzin szlacheckich. Są to Pałac Buciów oraz Pałac Pimów. Dawniej plac służył handlarzom mąki, którzy właśnie tutaj sprzedawali swoje produkty;
  • Katedra św. Tryfona (Katedrala sv. Tripuna) – najważniejszy zabytek Kotoru i przykład architektury romańskiej. Kościół powstał w 1166 roku, a w XVII wieku zyskał elementy gotyku i renesansu. We wnętrzu kościoła znajdują się relikwie św. Tryfona – patrona Kotoru;
  • Plac św. Łukasza (Trg sv. Luke) – staromiejski plac nazywany często Placem Cerkwi. Znajduje się tu Cerkiew św. Łukasza z 1195 roku oraz Cerkiew św. Mikołaja z 1908 roku;
  • Brama Północna (Vrata od Škurde) – XVI-wieczna brama od strony rzeki Škurda. Nieopodal bramy znajduje się XIII-wieczna Cytadela. Niegdyś stanowiła ona dodatkowe wzmocnienie murów obronnych miasta;
  • Brama Południowa (Vrata od Gurdića) – XV-wieczna brama nad zatoką Gurdić. Do XIX wieku była to jedyna brama, która umożliwiała przybycie do starego Kotoru drogą lądową.

Zdjęcia przedstawiają Kotor późnym wieczorem:

Kotor
Kotor
Kotor
Kotor
Kotor
Kotor
Kotor
Kotor

Ze względu na upały w lato to właśnie godziny wieczorne wydają się optymalną porą na spacer uliczkami Kotoru. Właśnie wtedy urokliwa starówka staje się jeszcze bardziej klimatyczna, a miejsce to tętni życiem do późnej nocy.

2. Port jachtowy i wybrzeże

Ważnym miejscem w Kotorze jest też oczywiście port. Służy on zarówno niewielkim jachtom jak również gigantycznym wycieczkowcom przywożącym do Kotoru zorganizowane grupy turystów. Wzdłuż wybrzeża wytyczony został nadmorski deptak, który jest przyjemnym miejscem na spacer. Można stąd podziwiać cumujące w porcie statki, a także wznoszące się tuż obok mury obronne Starego Miasta i górującą nad nim twierdzę św. Jana. Z portu w Kotorze startują również liczne rejsy po Zatoce Kotorskiej organizowane przez lokalne biura podróży.

3. Twierdza św. Jana

Świetnym zwieńczeniem wizyty w Kotorze może być wdrapanie się na twierdzę św. Jana (Tvrđava Sv. Ivan). Wznosi się ona ponad miastem na wysokości 260 m n.p.m. W przeszłości twierdza stanowiła ważne uzupełnienie systemu murów obronnych i miała zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom miasta. Obecnie jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Zatoki Kotorskiej.

Wejście na szczyt może być trochę męczące oraz wymaga pokonania stromej drogi i licznych schodów. Przepiękny krajobraz miasta i okolicy, który stąd ujrzysz, w pełni zrekompensuje Ci cały włożony wysiłek. Na twierdzę od strony starówki prowadzą dwie trasy. Spacer w jedną stronę powinien Ci zająć nie więcej niż godzinę. Podczas spaceru warto mieć ze sobą butelkę wody, a w przypadku silnego słońca także nakrycie głowy. Teren twierdzy jest dostępny dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. Bilet wstępu kosztuje 8 EUR.

Kotor
Kotor
Kotor

Taki widok rozciąga się ze szczytu twierdzy św. Jana:

Kotor
Kotor

Czy warto przyjechać do Kotoru?

Kotor jest jednym z tych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć i zwiedzić. Miasto jest często nazywane perłą w koronie Czarnogóry. W 1979 roku zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kotorska starówka jest naprawdę bardzo urokliwa oraz bardzo zadbana. Poczujesz się tutaj co najmniej tak, jakbyś spacerował ulicami jakiegoś włoskiego miasteczka.

Co ważne, Kotor jest przygotowany na przyjmowanie dużej liczby turystów. Znajduje się tu naprawdę wiele hoteli, restauracji, sklepików z pamiątkami, a także punkt informacji turystycznej.

Z drugiej strony, zwłaszcza w wakacje przybywa tutaj mnóstwo turystów i bywa naprawdę tłoczno. Dlatego warto rozważyć przyjazd do Kotoru poza sezonem. Popularność Kotoru odbija się również na cenach, np. za nocleg czy za obiad w restauracji. Obecnie Kotor jest najdroższym miastem w całej Czarnogórze. Koniecznie o tym pamiętaj!

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ile czasu spędzić w Kotorze?

Na zwiedzanie Kotoru wystarczy jeden dzień. W tak krótkim czasie zdążysz zobaczyć najważniejsze zabytki i na pewno Ci się tu spodoba. Jeśli planujesz dłuższy pobyt nad Zatoką Kotorską połączony z plażowaniem, to wówczas Kotor wcale nie będzie najlepszym kierunkiem. Na dłuższą metę miasto może okazać się przytłaczające, a w dodatku jest tu tylko jedna plaża. Więcej kąpielisk znajdziesz chociażby w okolicach Tivatu bądź w Herceg Novi.

Dlatego w przypadku dłuższych wyjazdów za główną bazę pobytową lepiej jest obrać jedną z okolicznych miejscowości. Możesz też rozważyć nocleg w Budvie – to popularny nadmorski kurort turystyczny położony nad Adriatykiem.

Inne ciekawe miejscowości nad Zatoką Kotorską, które warto zobaczyć, to:

Jak poruszać się po Kotorze?

Kotor to naprawdę nieduże miasteczko. Na stałe mieszka tu raptem około tysiąca osób. Po Kotorze warto poruszać się pieszo. Cała kotorska starówka jest obszarem wyłączonym z ruchu samochodowego.

W centrum Kotoru, wzdłuż głównej alei rozdzielającej Stare Miasto i port, zlokalizowanych jest kilka strzeżonych parkingów. Można tu zostawić samochód, a cena waha się od 0.70 EUR do 1.50 EUR za godzinę. Im bliżej starówki, tym parking jest droższy. Niektóre parkingi na terenie miasta oferują niższe zryczałtowane stawki za pozostawienie samochodu na cały dzień. Wówczas cena to ok. 10-15 EUR. Alternatywą może być zaparkowanie auta na darmowym niestrzeżonym placu. Jedno z takich miejsc znajduje się nieopodal centrum miasta, współrzędne w Google Maps to 42.421781, 18.764645.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. FUKO pisze:

    Dzięki za masę przydatnych informacji no i oczywiście te piękne zdjęcia 🙂 Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *