REZERWAT EL TORCAL DE ANTEQUERA. Dojazd, zwiedzanie, informacje praktyczne

El Torcal de Antequera

Rezerwat El Torcal de Antequera to jedna z najbardziej niesamowitych atrakcji w hiszpańskiej Andaluzji. Czeka tu na Ciebie przepiękny krajobraz naturalny, który na pewno Ci się spodoba. Rezerwat jest położony nieopodal niewielkiej miejscowości Antequera w centralnej części Andaluzji. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Antequera – jak dojechać z Malagi?

Antequera jest miejscowością położoną około 50 km od Malagi i około 100 km od Granady. Nie jest to duże miasto, ale z pewnością warto tu przyjechać. Zobaczysz tu m.in. liczne pozostałości po okresie arabskim oraz wiele kościołów katolickich pochodzących z różnych okresów. Do Antequery można dojechać autobusem lub wynajętym samochodem. Pociągiem natomiast dojedziesz jedynie do stacji Antequera – Santa Ana, która jest położona 17 km na wschód od miasta.

Zobacz również:

ANTEQUERA. Czy warto odwiedzić to niewielkie miasto na południu Hiszpanii?

Rezerwat El Torcal de Antequera

Park krajobrazowy El Torcal de Antequera jest położony w odległości kilku kilometrów od centrum Antequery. Znajdziesz tu przepiękny krajobraz krasowy, który należy do jednych z najciekawszych w całej Europie. Autorem tych niesamowitych i zachwycających form skalnych są oczywiście siły natury. Proces ich powstawania rozpoczął się ponad 150 milionów lat temu w okresie jurajskim. Wówczas cały ten obszar znajdował się pod wodą, a zalegające na dnie skały wapienne zostały pod wpływem ruchów tektonicznych wypchnięte na powierzchnię. Od tego momentu na skały te oddziaływały i oddziałują do dziś różne czynniki zewnętrzne, takie jak opady deszczu, wiatr czy zmiany temperatur, co sprawia, że ulegają one ciągłym przeobrażeniom i tworzą naprawdę ciekawe kształty.

El Torcal de Antequera
El Torcal de Antequera
El Torcal de Antequera
El Torcal de Antequera

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

El Torcal de Antequera – zwiedzanie

Wizytę w rezerwacie warto rozpocząć w Centrum Odwiedzających (hiszp. Centro de Visitantes), w którym możesz otrzymać mapkę obiektu bądź kupić pamiątki. Tutaj znajduje się też bezpłatny parking, i także tutaj swój początek oraz koniec mają dwie trasy spacerowe:

  • zielona (hiszp. verde, 1,5 km długości, można ją przejść w 45 minut),
  • żółta (hiszp. amarillo, 2,5 km długości, można ją przejść w mniej niż 2 godziny).

Do rezerwatu trzeba przyjechać „na własną rękę”, ponieważ nie dociera tu żadna komunikacja publiczna. Jeśli nie dysponujesz samochodem, to możesz zamówić taksówkę. Opłaca się to zwłaszcza wtedy, gdy podróżujesz w kilka osób. Z centrum Antequery kurs tam i z powrotem, obejmujący również zaczekanie na Was godzinę przez kierowcę (akurat na spacer trasą zieloną), kosztuje ok. 30 EUR. W weekendy obowiązuje druga taryfa, więc cena jest wyższa. Rezerwat jest czynny codziennie przez cały rok, z wyjątkiem kilku dni wolnych od pracy. Wstęp na teren obiektu jest darmowy.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Justyna pisze:

    Cześć wielkie dzięki za post !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *