GRANADA. Atmosfera arabskiego orientu na południu Hiszpanii. Plan zwiedzania

Granada
Granada

W poprzednim tekście mogliście przeczytać co nieco o historii Andaluzji, na której bardzo duże piętno odcisnęła trwająca tu przez setki lat dominacja cywilizacji muzułmańskiej. Jednym z miast, w których tę dawną arabską atmosferę odczuwa się aż do dnia dzisiejszego, jest Granada – dawna stolica niegdysiejszego Emiratu Granady będąca przed wiekami jednym z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych ośrodków zachodnioeuropejskiego Islamu. Obecnie rzesze turystów z całego świata przyciągają tu przede wszystkim arabski kompleks obronno-pałacowy Alhambra oraz dawna arabska dzielnica mieszkalna Albaicín. Więcej informacji o tych dwóch szczególnie popularnych atrakcjach, ale też o innych ciekawych miejscach wartych uwagi, znajdziecie w poniższym wpisie.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT MIASTA I REGIONU

Współczesna Granada to oczywiście największe i najważniejsze miasto Prowincji Granady, będące liczącym się ośrodkiem handlowym, przemysłowym czy kulturalnym oraz słynące między innymi z jednego z najlepszych uniwersytetów w całej Hiszpanii. Samo miasto leży u podnóża sięgających wysokości ponad trzech tysięcy metrów n.p.m. gór Sierra Nevada, a te z kolei od Morza Śródziemnego i skąpanego w słońcu Costa del Sol dzieli w linii prostej raptem 40 km, co oznacza, że region ten charakteryzuje się bardzo urozmaiconym krajobrazem naturalnym, a ktoś, kto tu przyjedzie, będzie w stanie tego samego dnia wylegiwać się na plaży i szusować na nartach.

Patrząc na historię Granady, warto powiedzieć, że swoje lata świetności przeżywała ona głównie w XIV wieku, kiedy to władali nią Jusuf I oraz Muhamad V z dynastii Nasrydów. To właśnie wtedy miasto stało na znacznie wyższym poziomie rozwoju niż miasta północnej Europy znajdujące się w kręgu cywilizacji chrześcijańskiej, i też właśnie wtedy między innymi Alhambra została rozbudowana o nowe obiekty, które po dziś dzień robią na odwiedzających ją turystach naprawdę duże wrażenie. Upadek królestwa Nasrydów miał miejsce pod koniec XV wieku i wówczas region ten dostał się pod panowanie królów katolickich, którzy rozpoczęli przekształcanie miasta w chrześcijańską metropolię i zainicjowali między innymi budowę licznych obiektów sakralnych.

Jeśli robicie objazdówkę po Andaluzji, to Granada jest jednym z tych miejsc, które w planie Waszego wyjazdu po prostu musi się znaleźć. Jeśli zależy Wam na dość szczegółowym poznaniu miasta, to powinniście tu spędzić nawet 2-3 pełne dni. Jeśli natomiast przeznaczacie na Granadę tylko jeden dzień, to wówczas warto go poświęcić na zwiedzanie Alhambry i spacer dzielnicą Albaicín.

Do Granady bez większych problemów można dotrzeć z różnych hiszpańskich miejscowości. Dworzec kolejowy w Granadzie znajduje się w centralnej części miasta, dzięki czemu do najważniejszych jego zabytków i atrakcji dojdziecie stąd pieszo. Dworzec autobusowy jest natomiast położony nieco dalej, a w celu dotarcia do centrum najlepiej będzie skorzystać z metra (które jest swoją drogą dość nietypowe, gdyż przypomina bardziej tramwaj niż metro, i jeździ w dużej mierze nie pod a na ziemi).

Jeśli organizujecie wycieczkę do Andaluzji, to zajrzyjcie też do pozostałych tekstów na blogu, w których zostały opisane inne ciekawe miasta i miasteczka w tym regionie. Przeczytacie w nich o takich miejscowościach, jak chociażby:

 

ALHAMBRA I GENERALIFE

Co w Granadzie koniecznie trzeba zobaczyć? Po pierwsze, najważniejszy zabytek w mieście i miejsce, którego nie możecie sobie odpuścić, czyli Alhambra. To właśnie tutaj każdego dnia nadciągają tysiące turystów i absolutnie nie ma co się temu dziwić, gdyż jest to obecnie jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowych w tej części Europy. Alhambra powstała w pierwszej połowie XIII wieku i początkowo pełniła funkcję warownej twierdzy. Dopiero na przestrzeni kolejnych dziesiątków lat została ona rozbudowana o piękne pałace, które miały świadczyć o potędze muzułmańskich władców. Niegdyś Alhambra stanowiła wręcz coś w rodzaju ufortyfikowanego i niezależnego „miasta”, do którego dostęp mieli wyłącznie jego mieszkańcy, a to oznacza, że oprócz pałaców czy zabudowań obronnych znajdowały się tu też inne obiekty, takie jak łaźnie, dzielnica mieszkalna (Medina) czy rezydencje arystokracji.

Idąc od strony centrum miasta, do Alhambry stosunkowo łatwo dotrzeć i choć droga wiedzie pod górę, to nie jest ona szczególnie trudna do pokonania. Uliczka Cuesta de Gomérez, którą należy iść, doprowadzi Was do bramy Puerta de las Granadas (Arco de las Granadas), skąd do Waszego celu dojdziecie, kontynuując spacer prosto i potem skręcając w lewo lub od razu kierując się schodami w lewą stronę. Mury Alhambry mijacie przechodząc przez Puerta de la Justicia i w ten sposób znajdujecie się wewnątrz kompleksu, który składa się z kilku części.

Puerta de las Granadas

Puerta de las Granadas

Puerta de la Justicia

Puerta de la Justicia

Najstarszą z nich i jednocześnie najbardziej wysuniętą w stronę miasta jest warowna twierdza Alcazaba. Od samego początku pełniła ona funkcje obronne, a przez pewien czas mieszkał tu także władca ze swoim dworem. W przeszłości znajdowały się tu między innymi koszary, łaźnie czy więzienne lochy, których zresztą fundamenty można oglądać po dziś dzień, a najbardziej rozpoznawalnym elementem tej budowli jest wieża strażnicza Torre de la Vela. Zarówno z tej wieży, jak również z całej Alcazaby w ogóle, rozpościera się przepiękny widok na Granadę oraz na ośnieżone szczyty Sierra Nevada.

Alcazaba

Alcazaba

Alcazaba

Alcazaba

Alcazaba

Alcazaba

Tuż obok Alcazaby znajdują się Pałace Nasrydów (Palazios Nazaríes), w których żyli władcy i ich świty. Ten niezwykle reprezentacyjny, bogato zdobiony i zachwycający kunsztem wykonania kompleks obejmuje trzy obiekty: najstarszy XIII-wieczny Palacio del Mexuar oraz XIV-wieczne Pałac Witraży (Palacio de Comares) i Pałac Lwów (Palacio de los Leones). Pierwotnie królewski dwór mieszkał w Pałacu Mexuar, jednak w XIV wieku po rozbudowie całego kompleksu jego funkcje przejął Pałac Witraży, znacznie bardziej dostojny i odpowiadający randze sułtana, natomiast Mexuar stał się wówczas niejako miejscem użyteczności publicznej, w którym odbywały się między innymi urzędnicze narady i rozprawy sądowe. Pałac Lwów był zaś od początku prywatną rezydencją sułtana i powstał on najpóźniej. Posiada on też najwięcej zdobień, których precyzja wykonania do dziś potrafi zachwycić, a wewnątrz pałacu znajduje się najbardziej charakterystyczny element całej Alhambry, czyli Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones).

Palazios Nazaríes

Palazios Nazaríes

Palazios Nazaríes

Palazios Nazaríes

Palazios Nazaríes

Palazios Nazaríes

Palazios Nazaríes

Palazios Nazaríes

Między Alcazabę a Pałace Nasrydów „wciśnięty” jest jeszcze jeden obiekt, którym jest Pałac Karola V (Palacio de Carlos V). Pałac ten, w przeciwieństwie do budynków obok, nie ma jednak arabskiego rodowodu, a zaczął on powstawać dopiero w XVI wieku, czyli już po zajęciu Granady przez królów katolickich. Budowa pałacu oznaczała co prawda całkowite zaburzenie dotychczasowego układu i harmonii Alhambry, ale obecnie jest to jeden z najznamienitszych przykładów architektury renesansu w Hiszpanii.

Palacio de Carlos V

Palacio de Carlos V

Palacio de Carlos V

Palacio de Carlos V

Lekko na uboczu i nieco dalej od głównych zabudowań Alhambry znajduje się ponadto kompleks pałacowo-ogrodowy Generalife. Obiekt ten, pełny zieleni i zaplanowany w najmniejszym szczególe, stanowił swego rodzaju oazę spokoju, w której władcy odpoczywali od obowiązków dnia codziennego. Rezydencję Generalife można oczywiście zwiedzać, a wejdziecie tu na tym samym bilecie, który uprawnia do zwiedzania Alhambry.

Jeśli chcecie odwiedzić Alhambrę, to pamiętajcie o tym, że jest ona bardzo popularna wśród turystów, a dodatkowo dzienna liczba odwiedzających jest tu bardzo mocno limitowana. Oznacza to, że bilety, które kupuje się przez stronę internetową, rozchodzą się bardzo szybko, a więc warto je nabyć z dużym wyprzedzeniem. Kupno wejściówki będzie oznaczało dla Was wydatek około 15 EUR, a na bilecie wyznaczona jest konkretna godzina, w której możecie przekroczyć progi Pałaców Nasrydów (stąd zresztą najlepiej będzie rozpocząć zwiedzanie), i godziny tej bezwzględnie należy przestrzegać. Odwiedzić Alhambrę oczywiście zdecydowanie warto, a samo zwiedzanie obiektu może potrwać nawet kilka godzin.

 

CO JESZCZE W GRANADZIE WARTO ZOBACZYĆ?

DZIELNICA ALBAICÍN

Kolejnym obowiązkowym punktem programu zwiedzania Granady jest z pewnością spacer położoną u podnóża Alhambry dawną arabską dzielnicą mieszkalną Albaicín, która jest najstarszą częścią miasta. To właśnie tutaj czekają na Was wąskie i kręte uliczki, niewielkie placyki czy też charakterystyczne białe budynki, dzięki którym do dziś można tu poczuć atmosferę dawnego arabskiego miasta, mimo że jeszcze przed kilkoma laty miejsce to wcale nie uchodziło za bezpieczne. Podczas spaceru na pewno warto dotrzeć do Plaza Nueva, przy którym znajdziecie budynek Kancelarii Królewskiej (Real Chancillería) oraz Plaza de Santa Ana, przy którym mieści się Kościół św. Idziego i św. Anny (Iglesia de San Gil y Santa Ana).

Albaicín

Albaicín

Iglesia de San Gil y Santa Ana

Iglesia de San Gil y Santa Ana

 

ALCAICERÍA

Innym ciekawym miejscem przypominającym o muzułmańskiej przeszłości Granady jest wciśnięta pomiędzy miejską zabudowę Alcaicería – rekonstrukcja dawnego arabskiego targowiska, które działało tu przez wieki. Dawniej ten wielki bazar rozciągał się na naprawdę ogromnej powierzchni i choć obecnie jest jedynie namiastką samego siebie sprzed wieków, to pozwoli Wam poczuć się jakbyście byli nie w Hiszpanii, a co najmniej w Maroku. Kupić tu można różnego rodzaju pamiątki kojarzące się z kulturą arabską, takie jak wachlarze, ceramika, biżuteria czy nawet lampiony i dywany.

Alcaicería

Alcaicería

Alcaicería

Alcaicería

 

KATEDRA

Bardzo ważnym symbolem Granady jest również Katedra Najświętszej Marii Panny od Wcielenia (Catedral de Santa María de la Encarnación). Jest to oczywiście kościół katolicki, a jego budowa, która rozpoczęła się w 1523 roku, wpisywała się w szerszy plan stawiania obiektów sakralnych w mieście, które dopiero co zostało odbite z rąk muzułmańskich. Pierwotnie plan katedry powstał jeszcze w stylu gotyckim, ale potem na polecenie króla Karola V budowę kontynuowano już pod okiem innego architekta w stylu renesansowym. Zamierzeniem władcy było bowiem wzniesienie budowli imponującej, która miała odpowiadać randze króla. Budowa obiektu została ukończona po niemal 200 latach, a sam obiekt posiada też liczne elementy charakterystyczne dla stylu barokowego, takie jak chociażby cała fasada katedry przypominająca coś w rodzaju barokowego łuku triumfalnego.

Catedral de Santa María de la Encarnación

Catedral de Santa María de la Encarnación

Catedral de Santa María de la Encarnación

Catedral de Santa María de la Encarnación

Do murów katedry przylega Kaplica Królewska (Capilla Real), czyli mauzoleum obejmujące groby hiszpańskich królów katolickich, którzy po kilkuset latach trwania rekonkwisty zdecydowali, że będą chowani właśnie w specjalnie wybudowanym do tego celu obiekcie. Kaplicę wzniesiono w latach 1505-1521 i jest ona przykładem architektury gotyckiej. Zarówno kaplicę jak i katedrę można oczywiście zwiedzać i na pewno warto to zrobić, jeśli tylko macie taką możliwość.

 

INNE MIEJSCA WARTE UWAGI

Innymi miejscami w Granadzie, którymi warto się zainteresować, są również:

  • Ogród Męczenników (Carmen de los Mártires), czyli XIX-wieczny ogród łączący w sobie elementy arabskie ze stylem angielskim i francuskim,
  • XVI-wieczny bogato zdobiony Klasztor św. Hieronima (Monasterio de San Jerónimo) oraz Bazylika św. Jana Bożego (Basílica de San Juan de Dios),
  • wzgórze Monte de Valparaiso, nazywane od XVI wieku także Świętym Wzgórzem (Sacromonte), czyli dawna dzielnica zamieszkała przez Cyganów, którzy żyli tu w charakterystycznych domach urządzonych w grotach jaskiń.

 

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy(-a) kolejnych tekstów, które już niebawem zostaną opublikowane na stronie? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga i @wszystkiestronyswiata.pl, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *