GRANADA. Przewodnik. Plan zwiedzania. Co zobaczyć w jeden dzień?

Granada

Andaluzja to region Hiszpanii, na którym bardzo duże piętno odcisnęła trwająca tu przez setki lat dominacja cywilizacji muzułmańskiej. Jednym z miast, w których tę dawną arabską atmosferę odczuwa się do dziś, jest Granada. To dawna stolica niegdysiejszego Emiratu Granady będąca przed wiekami jednym z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych ośrodków zachodnioeuropejskiego Islamu. Obecnie rzesze turystów z całego świata przyciągają tu przede wszystkim arabski kompleks obronno-pałacowy Alhambra oraz dawna arabska dzielnica mieszkalna Albaicín. Współczesna Granada jest miastem, które zdecydowanie warto odwiedzić!

Podstawowe informacje na temat miasta

Granada to największe i najważniejsze miasto Prowincji Granady. Jest ono liczącym się ośrodkiem handlowym, przemysłowym i kulturalnym oraz słynie z jednego z najlepszych uniwersytetów w całej Hiszpanii. Miasto leży u podnóża sięgających wysokości ponad trzech tysięcy metrów n.p.m. gór Sierra Nevada. Te z kolei od Morza Śródziemnego i skąpanego w słońcu Costa del Sol dzieli w linii prostej raptem 40 km, co oznacza, że region ten charakteryzuje się bardzo urozmaiconym krajobrazem naturalnym. Ktoś, kto tu przyjedzie, będzie w stanie tego samego dnia wylegiwać się na plaży i szusować na nartach.

Co ciekawe, Granada swoje lata świetności przeżywała głównie w XIV wieku, kiedy to władali nią Jusuf I oraz Muhamad V z dynastii Nasrydów. To właśnie wtedy miasto stało na znacznie wyższym poziomie rozwoju niż miasta północnej Europy znajdujące się w kręgu cywilizacji chrześcijańskiej. Wtedy też między innymi Alhambra została rozbudowana o nowe obiekty, które do dziś prezentują się naprawdę imponująco. Upadek królestwa Nasrydów miał miejsce pod koniec XV wieku. Region ten dostał się wówczas pod panowanie królów katolickich, którzy rozpoczęli przekształcanie miasta w chrześcijańską metropolię i zainicjowali budowę licznych obiektów sakralnych.

Dojazd i zwiedzanie Granady

Jeśli robisz objazdówkę po Andaluzji, to Granada jest jednym z tych miejsc, które powinno znaleźć się w Twoim planie podróży. Jeśli zależy Ci na szczegółowym zwiedzaniu miasta, to powinieneś tu spędzić nawet 2-3 pełne dni. Na pobieżne poznanie miasta wystarczy Ci natomiast jeden dzień.

Do Granady można dojechać z różnych hiszpańskich miejscowości. Dworzec kolejowy w Granadzie znajduje się w centralnej części miasta, dzięki czemu do najważniejszych zabytków i atrakcji dotrzesz stąd pieszo. Dworzec autobusowy jest natomiast położony nieco dalej. Z dworca autobusowego do centrum najlepiej dojechać metrem. Jest ono swoją drogą dość nietypowe, gdyż przypomina bardziej tramwaj niż metro, i jeździ w dużej mierze nie pod a na ziemi.

Odkryj również inne ciekawe miejsca w Andaluzji:

Granada (Hiszpania) – co zobaczyć?

1. Alhambra i Generalife

Najważniejszym zabytkiem w Granadzie jest Alhambra. Jest to jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowych w tej części Europy. Każdego dnia przybywają tutaj tysiące turystów.

Alhambra powstała w pierwszej połowie XIII wieku i początkowo pełniła funkcję warownej twierdzy. W kolejnych latach została ona rozbudowana o piękne pałace, które miały świadczyć o potędze muzułmańskich władców. Niegdyś Alhambra stanowiła coś w rodzaju ufortyfikowanego i niezależnego „miasta”, do którego dostęp mieli wyłącznie jego mieszkańcy. Znajdowały się tu też inne obiekty, takie jak łaźnie, dzielnica mieszkalna (Medina) czy rezydencje arystokracji.

Idąc od strony centrum miasta, do Alhambry stosunkowo łatwo dotrzeć. Droga wiedzie pod górę, ale nie jest trudna do pokonania. Uliczka Cuesta de Gomérez doprowadzi Cię do bramy Puerta de las Granadas. Stąd możesz kontynuować spacer prosto i potem odbić w lewo lub od razu kierować się schodami w lewą stronę. Mury Alhambry mijasz przechodząc przez Puerta de la Justicia i w ten sposób znajdujesz się wewnątrz kompleksu, który składa się z kilku części.

Puerta de las Granadas
Puerta de la Justicia

Najstarszą z nich i jednocześnie najbardziej wysuniętą w stronę miasta jest warowna twierdza Alcazaba. Od samego początku pełniła ona funkcje obronne, a przez pewien czas mieszkał tu także władca ze swoim dworem. W przeszłości znajdowały się tu między innymi koszary, łaźnie czy więzienne lochy, których fundamenty można oglądać do dziś. Najbardziej rozpoznawalnym elementem tej budowli jest wieża strażnicza Torre de la Vela. Rozpościera się stąd przepiękny widok na Granadę oraz na ośnieżone szczyty Sierra Nevada.

Alcazaba
Alcazaba
Alcazaba

Tuż obok Alcazaby znajdują się Pałace Nasrydów (Palazios Nazaríes), w których żyli władcy i ich świty. Ten niezwykle reprezentacyjny, bogato zdobiony i zachwycający kunsztem wykonania kompleks obejmuje trzy obiekty: najstarszy XIII-wieczny Palacio del Mexuar oraz XIV-wieczne Pałac Witraży (Palacio de Comares) i Pałac Lwów (Palacio de los Leones).

Pierwotnie dwór królewski mieszkał w Pałacu Mexuar. W XIV wieku po rozbudowie całego kompleksu jego funkcje przejął Pałac Witraży – znacznie bardziej dostojny i odpowiadający randze sułtana. Mexuar stał się wówczas miejscem użyteczności publicznej i odbywały się tu urzędnicze narady oraz rozprawy sądowe. Pałac Lwów był zaś od początku prywatną rezydencją sułtana i powstał on najpóźniej. Posiada on też najwięcej zdobień, których precyzja wykonania do dziś potrafi zachwycić. Wewnątrz pałacu znajduje się najbardziej charakterystyczny element całej Alhambry, czyli Dziedziniec Lwów (Patio de los Leones).

Palazios Nazaríes
Palazios Nazaríes
Palazios Nazaríes
Palazios Nazaríes

Między Alcazabę a Pałace Nasrydów jest „wciśnięty” jeszcze jeden obiekt, którym jest Pałac Karola V (Palacio de Carlos V). Pałac ten, w przeciwieństwie do budynków obok, nie ma jednak arabskiego rodowodu. Zaczął on powstawać dopiero w XVI wieku, czyli już po zajęciu Granady przez królów katolickich. Budowa pałacu oznaczała co prawda całkowite zaburzenie dotychczasowego układu i harmonii Alhambry, ale obecnie jest to jeden z najznamienitszych przykładów architektury renesansu w Hiszpanii.

Palacio de Carlos V
Palacio de Carlos V

Lekko na uboczu i nieco dalej od głównych zabudowań Alhambry znajduje się ponadto kompleks pałacowo-ogrodowy Generalife. Obiekt ten, pełny zieleni i zaplanowany w najmniejszym szczególe, stanowił oazę spokoju, w której władcy odpoczywali od codziennych obowiązków.

Jeśli chcesz odwiedzić Alhambrę, to pamiętaj o tym, że jest ona bardzo popularna wśród turystów, a dzienna liczba odwiedzających jest limitowana. Bilet wstępu na dany dzień kupuje się przez stronę internetową. Wejściówki rozchodzą się bardzo szybko i warto je nabyć z dużym wyprzedzeniem. Na bilecie jest wyznaczona konkretna godzina, w której należy przekroczyć progi Pałaców Nasrydów. Stąd zresztą najlepiej będzie rozpocząć zwiedzanie. Zwiedzanie Alhambry może potrwać nawet kilka godzin.

2. Dzielnica Albaicín

Kolejnym ważnym miejscem w Granadzie jest z pewnością dawna arabska dzielnica mieszkalna Albaicín. To najstarsza część miasta i jest ona położona u podnóża Alhambry. Czekają tu na Ciebie wąskie i kręte uliczki, niewielkie placyki oraz charakterystyczne białe budynki, dzięki którym poczujesz atmosferę dawnego arabskiego miasta. Podczas spaceru na pewno warto zobaczyć Plaza Nueva, przy którym znajduje się budynek Kancelarii Królewskiej (Real Chancillería). Z kolei przy Plaza de Santa Ana mieści się Kościół św. Idziego i św. Anny (Iglesia de San Gil y Santa Ana).

Albaicín
Iglesia de San Gil y Santa Ana

3. Alcaicería

Innym ciekawym miejscem przypominającym o muzułmańskiej przeszłości Granady jest wciśnięta pomiędzy miejską zabudowę Alcaicería. Jest to rekonstrukcja dawnego arabskiego targowiska, które działało tu przez wieki. Dawniej ten wielki bazar rozciągał się na naprawdę ogromnej powierzchni. Obecnie jest on jedynie namiastką samego siebie sprzed wieków, ale pozwoli Ci poczuć się jakbyś był nie w Hiszpanii, a np. w Maroku. Kupisz tu różnego rodzaju pamiątki kojarzące się z kulturą arabską, takie jak wachlarze, ceramika, biżuteria czy nawet lampiony i dywany.

Alcaicería
Alcaicería

4. Katedra w Granadzie

Bardzo ważnym symbolem Granady jest również Katedra Najświętszej Marii Panny od Wcielenia (Catedral de Santa María de la Encarnación). Budowa tego kościoła katolickiego rozpoczęła się w 1523 roku i wpisywała się ona w szerszy plan chrystianizacji miasta, które dopiero co zostało odbite z rąk muzułmańskich. Pierwotnie plan katedry powstał w stylu gotyckim, ale potem na polecenie króla Karola V budowę kontynuowano pod okiem innego architekta w stylu renesansowym. Zamierzeniem władcy było bowiem wzniesienie budowli imponującej, która miała odpowiadać randze króla. Budowa została ukończona po niemal 200 latach. Obiekt posiada też liczne elementy barokowe, takie jak chociażby fasada przypominająca coś w rodzaju barokowego łuku triumfalnego.

Catedral de Santa María de la Encarnación
Catedral de Santa María de la Encarnación

Do murów katedry przylega Kaplica Królewska (Capilla Real). Jest to mauzoleum z grobami hiszpańskich królów katolickich, którzy po kilkuset latach trwania rekonkwisty zdecydowali, że będą chowani właśnie w tym miejscu. Kaplicę wzniesiono w latach 1505-1521 i jest ona przykładem architektury gotyckiej. Zarówno kaplicę jak i katedrę można oczywiście zwiedzać i na pewno warto to zrobić.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5. Inne ciekawe miejsca w Granadzie

Innymi ciekawymi miejscami w Granadzie są również:

  • Ogród Męczenników (Carmen de los Mártires), czyli XIX-wieczny ogród łączący w sobie elementy arabskie ze stylem angielskim i francuskim,
  • XVI-wieczny bogato zdobiony Klasztor św. Hieronima (Monasterio de San Jerónimo) oraz Bazylika św. Jana Bożego (Basílica de San Juan de Dios),
  • wzgórze Monte de Valparaiso, nazywane od XVI wieku także Świętym Wzgórzem (Sacromonte), czyli dawna dzielnica zamieszkała przez Cyganów, którzy żyli tu w charakterystycznych domach urządzonych w grotach jaskiń.

Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *