PANAMA NA WŁASNĄ RĘKĘ. Jak się przygotować? Co warto wiedzieć?

Panama na własną rękę

Panama to niewielki kraj położony w Ameryce Środkowej. Jest to wymarzony kierunek na wakacje życia. Znajdziesz tu piękną przyrodę, zachwycające krajobrazy oraz rajskie wybrzeża i archipelagi na Morzu Karaibskim. Z kolei stolica Panamy to miasto pełne kontrastów, które jest często nazywane Dubajem Ameryki Łacińskiej. Jestem przekonany, że miejsce to zrobi na Tobie wrażenie i na pewno Ci się tu spodoba.

Do Panamy możesz przylecieć na własną rękę. Do takiego wyjazdu warto jednak dobrze się przygotować. Z poniższego tekstu dowiesz się, co warto wiedzieć przed przyjazdem do Panamy oraz jak zaplanować podróż do Panamy. Znajdziesz tu wiele informacji praktycznych. Zapraszam do przeczytania!

Kiedy jechać do Panamy?

Panama leży w strefie klimatu podrównikowego. Nie występuje tu znany w Europie podział na cztery pory roku. Przez cały rok temperatura powietrza utrzymuje się na podobnym poziomie. Z reguły jest tu bardzo gorąco i wilgotno. Temperatury często przekraczają 30 stopni.

W Panamie wyróżnia się porę suchą trwającą od grudnia do kwietnia oraz porę deszczową trwającą od maja do listopada. W porze suchej opadów jest bardzo niewiele. Podczas pory deszczowej opady bywają bardzo intensywne. Nie oznacza to jednak, że deszcz występuje codziennie i przez cały dzień. Czasami może padać przez kilka godzin, a czasami może to być tylko 15 minut. Poza tym, w porze deszczowej również jest gorąco i wilgotno, choć niebo bywa zachmurzone. Dlatego także wtedy możesz przyjechać do Panamy i cieszyć się beztroskimi wakacjami. Jeśli jednak chcesz mieć gwarancję słońca i niewielkiej ilości deszczu, to zaplanuj podróż w porze suchej.

Pamiętaj również o tym, że pogoda w Panamie zależy od ukształtowania terenu i bywa różna w różnych częściach kraju. Zdecydowanie chłodniej może być na wyżej położonych terenach, np. w regionie Boquete. Tam nawet w porze suchej temperatura może spaść do kilkunastu stopni, a w porze deszczowej opady mogą być znacznie bardziej intensywne.

Na jak długo przyjechać do Panamy?

Panama to stosunkowo niewielki, ale bardzo różnorodny kraj. Jest to dość popularny kierunek turystyczny, zwłaszcza wśród Amerykanów. Do Panamy warto przyjechać na minimum tydzień. Jeśli jednak chcesz lepiej poznać ten kraj, to na zwiedzanie Panamy zaplanuj od 10 do 14 dni.

Bardzo popularną opcją wśród turystów z Polski jest 2-tygodniowa podróż, podczas której zwiedza się Panamę oraz położoną tuż obok Kostarykę. Na pewno jest to opcja warta rozważenia.

Jak dotrzeć do Panamy?

Z Europy do Panamy można dolecieć samolotem. Główne lotnisko w Panamie znajduje się w stolicy kraju, czyli w Panama City. Loty odbywają się z wielu europejskich miast, ale większość z nich wymaga przesiadki, np. w Stanach Zjednoczonych. Najkorzystniejsze połączenia możesz znaleźć w wyszukiwarkach internetowych. Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Panamy.

Do Panamy można również dotrzeć drogą lądową – kursują tu bezpośrednie autobusy z sąsiedniej Kostaryki. Wybranie tego środka transportu oznacza jednak wielogodzinną podróż. Autobusem do Panamy nie można zaś dojechać z Kolumbii – w tym przypadku pozostają nam tylko połączenia lotnicze.

Panama – przepisy wjazdowe

Obywatele Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Panamy. Bez wizy w Panamie możesz przebywać do 3 miesięcy. Podczas kontroli granicznej należy okazać paszport, który musi być ważny minimum 6 miesięcy. Służby graniczne mogą też poprosić Cię o okazanie biletu powrotnego lub biletu na kontynuowanie podróży do innego kraju.

Język i waluta w Panamie

Językiem urzędowym w Panamie jest język hiszpański, który różni się w niewielkim stopniu od tego używanego w Hiszpanii. W większości turystycznych miejsc dogadasz się również po angielsku.

Jaka waluta obowiązuje w Panamie? Oficjalną walutą jest balboa (PAB). W praktyce w powszechnym obiegu są tu jednak dolary amerykańskie. Panamczycy na co dzień używają właśnie dolarów, a kurs wynosi 1:1. Co ciekawe, waluta balboa nie ma nawet swoich banknotów. Występują tylko monety, których można używać zamiennie z dolarami. Podróżując do Panamy należy zabrać ze sobą dolary, które warto zakupić jeszcze w Polsce. W większości miejsc w Panamie można płacić kartą.

Jakie są ceny w Panamie?

Panama nie jest bardzo drogim krajem. Tutejsze ceny można przyrównać do tych, które występują w krajach europejskich. Ceny żywności są o ok. 1/3 wyższe niż w Polsce. Bardzo tanio możesz tu zakupić lokalne owoce i warzywa. Najdroższe w Panamie są bilety wstępu do muzeów, wycieczki zorganizowane i pamiątki. W przypadku większości muzeów zazwyczaj obowiązują dwa cenniki – niższy dla mieszkańców i znacznie wyższy dla turystów.

Bezpieczeństwo w Panamie

Panama jest krajem stosunkowo bezpiecznym i nie czekają tu na Ciebie żadne większe zagrożenia. Na wszelki wypadek warto jednak pozostawić w hotelu cenne przedmioty, większe sumy pieniędzy oraz dokumenty. W hotelu pozostaw również paszport, a w czasie wycieczek korzystaj z jego skanu lub zdjęcia w telefonie.

Najmniej bezpieczną częścią Panamy jest prowincja Colón. Region ten boryka się z licznymi problemami i wysoką przestępczością. Najlepiej jest omijać to miejsce, gdyż miejscowi nie są tu przyjaźnie nastawieni do turystów.

Szczepienia i ubezpieczenie podróżne

Przed przyjazdem do Panamy nie wymaga się żadnych szczepień. Część lekarzy zaleca jednak zaszczepienie się bądź przyjęcie dawki przypominającej przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wściekliźnie czy wirusowemu zapaleniu wątroby. Nie jest to jednak obowiązkowe. Szczepienia przeciwko żółtej febrze są wymagane jedynie wobec osób przybywających z regionów, gdzie choroba ta występuje (również w przypadku tranzytu).

W Panamie funkcjonuje opieka medyczna, ale charakteryzuje się ona niezbyt wysoką jakością świadczonych usług. Wizyty lekarskie oraz hospitalizacja są płatne. Dlatego przed przylotem do Panamy należy zakupić ubezpieczenie podróżne.

Warto pamiętać, że w większości miejsc w Panamie woda z kranu jest zdatna do spożycia. Każdorazowo warto zapytać o to w hotelu, gdyż pozwoli to zaoszczędzić trochę pieniędzy na zakupie wody butelkowanej. Klimat panujący w Panamie sprawia, że należy spożywać duże ilości wody w ciągu dnia.

Co zabrać w podróż do Panamy?

Planując podróż do Panamy, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przed warunkami pogodowymi. Zabierz ze sobą krem z filtrem i stosuj go nawet jeśli słońce jest przysłonięte chmurami. Słońce w Panamie świeci bardzo mocno i bardzo łatwo tu o poparzenie słoneczne. Do Panamy zabierz również strój kąpielowy, ręcznik plażowy (najlepiej szybkoschnący), okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, klapki lub sandały oraz żel na poparzenia.

W Panamie sprawdzi się przede wszystkim lekka letnia odzież. Należy mieć ze sobą odpowiednią liczbę koszulek i t-shirtów, gdyż bardzo szybko robią się one mokre i przepocone. Z kolei cieplejsza bluza i długie spodnie mogą Ci się przydać w wyżej położonych chłodniejszych regionach kraju, np. w okolicach Boquete.

Należy zabrać ze sobą także silny repelent przeciwko ukąszeniom insektów mający dużą zawartość DEET (np. Mugga). Przyda Ci się również power bank, wodoodporne etui na telefon i dokumenty, a także wygodne lekkie buty trekkingowe do wędrówek oraz kurtka przeciwdeszczowa. Pamiętaj też o przejściówkach do gniazdka elektrycznego. W Panamie używa się gniazdek typu amerykańskiego.

Podoba Ci się ten tekst, a może zainspirowałem Cię do podróży? Będę Ci bardzo wdzięczny, jeśli zechcesz zaprosić mnie na wirtualną kawę! Przeznaczę ją na dalszy rozwój bloga 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli planujesz przemieszczanie się po kraju za pomocą transportu zbiorowego, to rozważ spakowanie się do plecaka podróżnego. Duża walizka może okazać się nieporęczna i niewygodna. Zabierz również ze sobą mały plecak, który przyda Ci się w trakcie wycieczek, oraz saszetkę/nerkę na rzeczy osobiste.

Dobrym pomysłem może być też ściągnięcie na telefon mapy offline oraz aplikacji ze słownikiem polsko-hiszpańskim. Po dotarciu do Panamy najlepiej jest zakupić lokalną kartę SIM. Karta zapewniająca przez tydzień dostęp do internetu powinna kosztować ok. 6 USD.

Jak poruszać się po Panamie?

Panama oferuje wiele różnych możliwości spędzania czasu. Możesz tu zwiedzić dynamicznie rozwijającą się stolicę oraz Kanał Panamski, piękną przyrodę w centrum kraju, prowincję kawową Boquete z wulkanem Chiriqui, a także rajskie archipelagi Bocas del Toro i San Blas.

Najważniejsze atrakcje Panamy znajdują się w różnych częściach kraju, dlatego niezbędne jest przemieszczanie się pomiędzy nimi. Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Panamie jest wynajęcie auta. To rozwiązanie daje Ci największą elastyczność i pozwala dojechać w dowolne miejsce o dowolnym czasie. W Panamie obowiązują standardowe przepisy bezpieczeństwa na drogach, w tym m.in. zakaz jazdy po alkoholu czy zakaz przekraczania dozwolonej prędkości. Kierując samochodem należy zachować szczególną ostrożność, gdyż drogi bywają w złym stanie technicznym. Jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą, rozważ inne opcje przemieszczania się po Panamie.

Transport publiczny w Panamie

Alternatywą dla samochodu jest transport zbiorowy. W Panamie działają różni prywatni przewoźnicy, którzy oferują transport autobusowy pomiędzy wybranymi miastami i regionami kraju. Do najpopularniejszych miejsc dojeżdżają także liczne shuttle busy.

Najtaniej wychodzi transport autobusem – w tym przypadku bilety najczęściej kupuje się bezpośrednio w kasie na dworcu autobusowym. Nieco droższe są shuttle busy, które można zarezerwować w działających w każdym turystycznym mieście biurach wycieczkowych i agencjach turystycznych, a nawet bezpośrednio w hotelach. Najdroższą opcją jest wynajęcie kierowcy z autem, który dowiezie Cię we wskazane miejsce. Przy większej liczbie podróżujących koszt ten rozkłada się jednak na większą liczbę osób i wówczas może to być całkiem opłacalne.

Aby przemieszczać się w obrębie danej miejscowości lub dojechać do poszczególnych atrakcji turystycznych, możesz korzystać z ubera lub taksówek, które w Panamie są stosunkowo niedrogie.

Wiele atrakcji w Panamie najlepiej jest odwiedzać w ramach zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Takie rozwiązanie jest droższe, ale gwarantuje Ci, że w pełni wykorzystasz czas spędzony w danym miejscu. Więcej na temat zwiedzania konkretnych atrakcji w Panamie przeczytasz już niebawem w kolejnych tekstach na blogu.


Podobał Ci się ten tekst lub może masz do niego jakieś dodatkowe pytania? Zostaw komentarz, a z przyjemnością Ci odpowiem!

A może jesteś ciekawy kolejnych tekstów, które już niebawem pojawią się na blogu? Dołącz do wspólnej podróży na Facebooku @stronyswiata.blog oraz na Instagramie @darek_wojdyga, a na pewno zawsze będziesz na bieżąco!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *